Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

عملیات میمک و مقاومت «تیپ 40 » سراب در برابر هفت تیپ کماندویی

 

میمک

امروز دوم مردادماه سالروز عملیات پدافندی میمک است که در سال 1366 به وقوع پیوست.

به گزارش ایسنا،‌انجام عملیات‌های آفندی عراق در سال 1366 که تحت عنوان «دفاع متحرک» انجام شد، مجموعا به صورت پراکنده انجام شد و عمدتا هدف از این عملیات‌ها ممانعت از تجمع و تمرکز نیروهای ایرانی بود،البته انتخاب مناطق و اهداف دیگر نیز از نظر طراحان عراقی دور نماند و در پشت صحنه نظامی نبرد و نیرو در خطوط درگیری، موارد سیاسی فراوانی به وقوع پیوست که نهایتا موجب تقویت فوق‌العاده یگان‌های عراقی شد.

نمونه این تقویت، استفاده از هلی‌برن نیرو توسط 40 فروند بالگرد در منطقه میمک بود که توان قابل ملاحظه‌ای از عراق را برای انجام حمله به پای کار آورد.

فشار دشمن در این عملیات به مدت هشت روز ادامه یافت و بار دیگر میمک شاهد ایثار و جلوه روحیه شهادت طلبی رزمندگان دلاور نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران شد که مردانه تا پای جان ایستادند و اگر به اجبار مواضعی را دشمن تسخیر کرد، در مقابل آن تلفات و ضایعات بسیار زیادی را متحمل شد.

در این عملیات نیروهای عراقی با استفاده از هفت تیپ پیاده کماندویی به مواضع نیروهای ایرانی که فقط توسط تیپ 40 سراب حفظ می‌شد،حمله کردند.

تصرف عارضه حساس میمک، به دست آوردن ابتکار عمل و بهره‌برداری سیاسی - نظامی،‌خنثی کردن موفقیت‌های خودی از جمله اهداف دشمن بوده است.

در نتیجه عملیات پدافندی میمک و با تمام تلاش‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان دلاور تیپ 40 سراب نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران،دشمن موفق شد فقط قسمت محدودی از ارتفاعات میمک را اشغال کند.

2500 کشته و 12 هزار مجروح و 102 نفر اسیر تلفات انسانی عراق بود. 18 دستگاه تانک، 9 دستگاه نفربر،11 عراده توپ و کاتیوشا، 26 قبضه خمپاره‌انداز و سقوط دو فروند هواپیما و شش فروند بالگرد از جمله ضایعات سنگین عراق به شمار می‌آید.

 

منبع:http://www.isna.ir/news/96050200811/عملیات-میمک-و-مقاومت-تیپ-40-سراب-در-برابر-هفت-تیپ-کماندویی

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0