Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

ناو موشک انداز «سپر» طی روزهای آینده عملیاتی میشود

31 posts in this topic
در 2 دقیقه قبل، ناشناس عجیب گفته است :

یه دونه هم "کلات" داریم ...

اون چیه ؟ منظورم اسمشه ... یعنی چی ؟

گرز و کمان و ... سلاح های قدیمی هستن.

ولی نتونستم ربطی بین شون پیدا کنم.

متأسفانه بنده نیز اطلاعی ندارم . برخی از شناورهای نیروی دریایی ارتش چنین نام هایی داشته اند مثل کمان واگر درست به خاطر داشته باشم تبرزین و....

https://en.wikipedia.org/wiki/La_Combattante_IIa-class_fast_attack_craft

اینجا نوشته ...

P 234 - Kalat - Sina Class

2 people like this

فکر می کنم  تلفظ اصلی آن کلات باشد معنی درست این کلمه را نمی دانم . در منبع فوق نیز اشاره شده که نام برخی از شناورهای ارتش نام سلاح های سرد داشتند مثل گرز  کمان و....

2 people like this

با سلام بنده قبلاً نام کلات را شنیده بودم و تا جایی که به خاطر داشتم نام یکی از مناطق و یا شهرهای کشورمان می باشد . برای اطمینان در فضای مجازی جست و جو کردم . که به 2 سایت برخوردم که اطلاعاتی راجب کلات داده اند که درلینک های پایین می باشد

https://www.eghamat24.com/blog/1759/کلات-نادری-مشهد

http://www.citypedia.ir/آبشار-قره-سو-در-شهرستان-کلات

2 people like this

در 3 دقیقه قبل، ناشناس عجیب گفته است :

با سلام بنده قبلاً نام کلات را شنیده بودم و تا جایی که به خاطر داشتم نام یکی از مناطق و یا شهرهای کشورمان می باشد . برای اطمینان در فضای مجازی جست و جو کردم . که به 2 سایت برخوردم که اطلاعاتی راجب کلات داده اند که درلینک های پایین می باشد

https://www.eghamat24.com/blog/1759/کلات-نادری-مشهد

http://www.citypedia.ir/آبشار-قره-سو-در-شهرستان-کلات

خیلی پیچیده شد !!!

گرز و کمان و شمشیر و جدیداً سپر، همگی اسم سلاح های قدیمی هستن ...

کلات اسم شهر، و "گردونه" به معنی آسمان هست ...

این دو تا، ناهماهنگی دارن با بقیه ...

هنوز نمی تونم بفهمم که چرا ؟؟؟

واقعاً واسم سواله !!!

2 people like this

با سلام  در دوران پهلوی دوم  یا نام برخی مناطق ویا سرزمین های کشورمان را روی برخی شناور ها می گذاشتند مثل خارگ که نام جزیره ای است ویا برخی اشخاص مثل شهید بایندر ویا فرامرزویا آرتمیس ویا نام سلاح های قدیمی جنگی را روی شناورها می گذاشتند مثل گرز ,کمان و....به طور کلی هر یگان شناور یک نام مختص به خود را داشته .

2 people like this

البته به نظر بنده هر شناور جنگی معرف و نماد هویتی یک کشور است . چون شناورهای سنگین به کشورها و قاره های دیگر سفر می کنند و مأموریت انجام می دهند و حاوی پیام هایی مثل پیام صلح و دوستی هستند . بنا براین در نامگذاری آنها ممکن است از اسامی اساطیر و قهرمانان ملی ویا نمادها ی آن کشور استفاده گردد .

2 people like this

در 39 دقیقه قبل، ناشناس عجیب گفته است :

با سلام  در دوران پهلوی دوم  یا نام برخی مناطق ویا سرزمین های کشورمان را روی برخی شناور ها می گذاشتند مثل خارگ که نام جزیره ای است ویا برخی اشخاص مثل شهید بایندر ویا فرامرزویا آرتمیس ویا نام سلاح های قدیمی جنگی را روی شناورها می گذاشتند مثل گرز ,کمان و....به طور کلی هر یگان شناور یک نام مختص به خود را داشته .

چیزی که شما، اشاره کردید، رو بهش می گن کلاس بندی،

دو نوع کلاس بندی، که در مورد شناور ها به کار میره،

یکی بر اساس مشخصات و دیگری بر اساس اسم هست ...

مثلاً ناو شکن یک کلاس رزمی و نفت کش، یک کلاس تجاری هست.

معمولاً برای نامیدن کشتیها، از هر چیزی استفاده میشه ...

مثلاً به چند نمونه توجه کنید:

ایشون یک ناوشکن آلمانی هستن:

File:Z_3_Max_Schultz.jpghttps://en.wikipedia.org/wiki/File:Z_3_Max_Schultz.jpg

KMS Zestrorer Z 3 Max Shultz

File:Z_3_Max_Schultz.jpgKMS Stands for "KriegsMarine Schiff" KriegMarine Warship

Zetrorer is German For Destroyer

Z 3 is Indication Code

Max Shultz is a geman WWI Officer

https://en.wikipedia.org/wiki/Max_Schultz

این لینک، کلاس های رزمی و غیره متفقین در جنگ جهانی دوم رو نشون میده ...

http://uboat.net/allies/warships/

مثلاً این عکس:

dd_hms_esk_prewar.jpg

Royal Navy "E" Class Destroyer HMS ESK H 15

ناوشکن کلاس "ائی" آچ. ام. اس. اِسک اچ-15 هست.

و این یکی،

ss_uss_guardfish_ss-217.jpg

US Navy "Gato" Class Submarine USS Guardfish SS-217

زیردریایی کلاس گاتو، یو اس اس گارد فیش اس اس-217 هست.

Edited by Pz.Jager Fuhrer
تعویض لینک
2 people like this

با سلام وتشکر بابت اطلاعات مفید شما  ظاهراً نوعی از کلاس بندی نیز وجود دارد که براساس اوزان می باشد به این ترتیب قایق های تو پدار , ناوچه ها , ناو شکن ها و درنهایت رزم ناوها . در کشور ما ناوچه ها جزئ کلاس ناوشکن ها !! طبقه بندی می شوند . رزم ناو  ها نیز  اگر اشتباه نکرده باشم سال هاست از رده خدمتی خارج شده اند ! از نظر ظاهری  رزم ناوها که در دوران ج.ج2 بسیار فعال بودند دارای توپ های عظیم الجثه چند لوله بوده اند که تا مسافت های دور را پوشش می دادند . و همچنین خود رزم ناوها بسیار غول پیکر وسنگین بوده اند . و درنتیجه تحرک وقدرت مانور لازم را نداشتند و به خاطر همین بازنشست شدند . در حال حاضر ناوشکن ها  به جای رزم ناوها مأموریت خود را انجام می دهند . که به جای توپ های بزرگ با کالیبرهای بالا از توپ های با کالیبر کوچکتر و همچنین موشک های سطح به سطح ویا سطح به هوا بهره می برند که دارای هدایت دقیقی است .

2 people like this

در 1 دقیقه قبل، ناشناس عجیب گفته است :

با سلام وتشکر بابت اطلاعات مفید شما  ظاهراً نوعی از کلاس بندی نیز وجود دارد که براساس اوزان می باشد به این ترتیب قایق های تو پدار , ناوچه ها , ناو شکن ها و درنهایت رزم ناوها . در کشور ما ناوچه ها جزئ کلاس ناوشکن ها !! طبقه بندی می شوند . رزم ناو  ها نیز  اگر اشتباه نکرده باشم سال هاست از رده خدمتی خارج شده اند ! از نظر ظاهری  رزم ناوها که در دوران ج.ج2 بسیار فعال بودند دارای توپ های عظیم الجثه چند لوله بوده اند که تا مسافت های دور را پوشش می دادند . و همچنین خود رزم ناوها بسیار غول پیکر وسنگین بوده اند . و درنتیجه تحرک وقدرت مانور لازم را نداشتند و به خاطر همین بازنشست شدند . در حال حاضر ناوشکن ها  به جای رزم ناوها مأموریت خود را انجام می دهند . که به جای توپ های بزرگ با کالیبرهای بالا از توپ های با کالیبر کوچکتر و همچنین موشک های سطح به سطح ویا سطح به هوا بهره می برند که دارای هدایت دقیقی است .

نتیجه گیری شما کاملاً صحیح هست .

ولی اگر به صورت علمی، بخوام جواب بدم،

خارج از بحث هست.

اگر موافق هستید، یک تاپیک جداگانه باز کنید.

2 people like this

با سلام مجدد اتفاقاً بد نیست یک تایپیک جدا ایجاد شود و خود بنده خیلی وقت پیش می خواستم یک تایپیک از اطلاعات شخصی خودم راجب شناور های سنگین بزنم اصطلاحاتی راجب شناورها و نحوه طراحی انواع شناورها که بنده کمی اطلاعاتی راجب آنها دارم هرچند اطلاعات بنده خیلی کم است ولی گفتم شاید به اطلاعات سایر دوستان نیز افزوده شود و یک تایپیک مختص این انجمن باشد و تا حد امکان از سایت های دیگر کپی پیست نشود .

2 people like this

در در 8/16/2017 در 11:21 PM، ناشناس عجیب گفته است :

با سلام خیر ؟ چون طرح رادار گریز ها با شناور های معمولی ازنظر ظاهری تفاوتهایی دارد .

: SHOUT :: SHOUT :

نگرفتی چی گفتم 

3 people like this

با سلام متأسفانه متوجه منظورتان نشدم : SWEAT :اگر امکان دارد با رسم شکل توضیح دهید 3 نمره : SLOBBER :

2 people like this

در 5 ساعت قبل، ناشناس عجیب گفته است :

با سلام متأسفانه متوجه منظورتان نشدم : SWEAT :اگر امکان دارد با رسم شکل توضیح دهید 3 نمره : SLOBBER :

آخه این روزها هر چی میسازن میگن رادار گریز ، 

2 people like this

با سلام حالا متوجه منظور شما شدم البته اگر می گویند رادار گریز حتماً رادار گریز هست و به رادار حساسیت دارد : SHY :

2 people like this

در 18 دقیقه قبل، kalafe2006 گفته است :

آخه این روزها هر چی میسازن میگن رادار گریز ، 

البته، اون برا سازمان موازی هست !!!

(البته، تا جایی که من می دونم)

2 people like this