Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

ماجرای F-16 ها و قراردادهای لغو شده ایران

101 posts in this topic

تصویر دیده نشده از اف-۱۶ منقش به پرچم ایران در حال تست تسلیحات و غلافهای هدفگیری:

dm-6QJ1.png

dm-B3DQ.png

منبع: وبسایت لاکهید مارتین

17 people like this

یادش بخیراون موقع دستمون براخریدسلاح بازبوداماالان کلی منت چین رومیکشیم تاهواپیمایJ-10بهمون بفروشه بعدقرادادرویک طرفه لغومیکنه.کجابودیم کجاهستیم.........

16 people like this

F-16A ایران در نیروی هوایی اسراییل:

di-5AUR.jpg

این اف-۱۶ سریال ۲۲۷ سال ۱۹۸۳ سانحه داد و خلبان ان نیز کشته شد.

dm-IL28.jpg

F-16A سریال ۱۲۱ (سفارشی و ساخته شده برای ایران)‌ هم سال ۱۹۸۷ سانحه داد و از بین رفت

17 people like this

حالا خدا وکیلی اون دو تا اف-16ها که ضمناً عکسهاشون هم موجود هست را تحویل ندادند؟ :1 (7):   

14 people like this

ماجرای لغو قراردادها از زبان سپهبد شاپور آذربرزین ، نقل از کتاب فرماندهی و نافرمانی :

مدتی پیش از انقلاب آمده بودند یک ماده‌ به قراردادها اضافه کرده بودند که اگر یکی از طرفین ،‌این قرارداد را کنسل کند ، اگر ایران باشد ، مبلغ پیش پرداختی که تا قبل از تحویل پرداخت کرده ات از بین می رود و اگر دولت آمریکا زیر قرارداد بزند ، باید معادل مبلغی که ما پیش پرداخت کرده‌ایم روی آن پول بگذارد و به ما پس دهد. این قرارداد را نوشتیم و همه هم گفتند که عادلانه است ، دو طرفه است . اما نمی دانستند که ما در مملکتمان آدم‌هایی داریم که کارهایی می کنند که بقیه نمی فهمند.

چهارمین روز نخست‌وزیری بازرگان بود ، من را هم دعوت به کار کرده بود که ضمن اینکه فرمانده نیروی هوایی باشم ، مشاور عالی نخست وزیر در امور دفاع و امنیت ملی هم باشم . صبح داشتم می‌رفتم اداره ، دیدم که دکتر یزدی در رادیو اعلام کرد که دولت ایران تمام قراردادهایش رو با دولت آمریکا فسخ کرد. بقیه که می شنوند چیزی نمی گویند و می گویند بارک‌الله ! اینهانمی دانند که چه خبر شده ، نخست وزیر هم نمی داند چه شده ، هیچ کس نمیدانست ، تلفن را برداشتم و به بازرگان گفتم که شما خبر را شنیدی ؟ گفت چه خبر ؟ گفتم الان یزدی اعلام کرد که دولت ایران یک طرفه قراردادهایش را با آمریکا فسخ کرد. گفتم این مسئله فقط در مورد نیروی هوایی نزدیک به ده میلیارد دلار خسارت می‌شود . حالا من در مورد نیروی زمینی و بقیه نمی‌دانم. گفت : بیا اینجا . رفتم سراغش ، نشستم و کاغذ گذاشتم و قرارداد رو توضیح دادم که اگر یک طرفه فسخ بشه ، کل پولی که داده ایم برای اونها می شه. تلفن کرد به یزدی گفت : آقا این چی بوده ؟ من ناسلامتی نخست وزیرم ، من باید این اعلامیه رو بدانم یا نه؟ خلاصه نمی دانم بین اینها چه گذشت ، که گوشی را گذاشت زمین.

بازرگان رفت پیش (امام) خمینی ، به من هم گفت اینجا باش تا من برگردم. رفت و ماجرا را به (امام) خمینی گفت. ( امام) خمینی هم گفت بگو حرفش را پس بگیرید. او هم نمی‌دانست که چه شده . آمد در دفتر من را صدا کرد و گفت آذربرزین یک افسر که در مورد این قرارداد مطلع باشد را بفرست برود پیش یزدی . این صفری که الان در واشنگتن است یکی از افسرهای عالی فنی‌مان بود که رئیس بسیاری از پروژه‌ها نظیر اف 14 و اف 4 بود. به صفری گفتم که شما با دکتر یزدی برو آنجا. او مذاکراتی می کند ،‌شما هم شرکت کنید. مسئله را به او گفتم. رفت آنجا و به فاصله 24 ساعت به من تلفن کرد. گفت : این یزدی می‌رود درون اتاق ، من را بیرون می‌نشاند ، من با داخل اتاق نمی‌روم ، بنابراین کاری از دست من برنمی‌آید! .

به بازرگان گفتم و او را برگرداندم. یزدی رفت آنجا ، حرفش رو هم نتوانست پس بگیرد و با کمال رشادت پول‌ها را به باد داد.

جالبه که همین آقا که شخصا به خاطر همین کارهایش در اول انقلاب مورد تنفر بنده است ، چند سالی است شده اپوزسیون جمهوری اسلامی و انتقاد می‌کند از همه چیز !!!!

21 people like this

عجب احمقهایی داریم ها

یعنی چی که با رشادت حرفش رو پس نگرفت

چی رو مثلا ثابت کرد  : ANGRY :  : ANGRY :  : ANGRY :  : ANGRY :  : ANGRY : 

این خلخالی رو اگر ..... فهمش میکردن حتما اینها رو هم فیزیکی حذف میکرد

اااِاااِاااِاااِ

12 people like this

درمورد f-16 بایئد بگم اول از همه یک دعوا بود زیرا نیروی هوایی شاهنشاهی میخواست ماهی 8 فروند از این هواپیما بهش داده بشه ولی آمریکایی ها 4 فروند میخواستند و مهم تر از همه نیروی هوایی موشک های پیشرفته aim-9L را نیز میخواست که درخواست آن رد شد .

اسم پروژه f-16 ها هم به نام

peace zebra بود

14 people like this

عجب این آمریکایی ها جوانمرد و رو راست هستند!!!

دوستان از اول میرفتیم سراغ روسها بهترنبود؟!

یا اگه نازیها جنگ رو میبردند بهتر نبود؟ حداقل الان فقط روی زمین ژرمن ها زندگی میکردند و بقیه ی ملل منقرض شده بودند و اینطور حقوقشون پایمال نمیشد!

9 people like this

دوستان عزیز بسیاری از دوستان تاریخدان ما طوری سخن میگوین که آدم فکر میکنه در زمان پهلوی دوم ایران رفیق فابریک آمریکایی ها بود در حالی اینطور نمیباشد در آن زمان هم آمریکایی به زور به ما تهجیزات میداند و اگر سیاست دولت آن زمان نبود به ما هیچی نمیداند . درمورد حرف شما جناب علیرضا عزیز ایران در آن زمان سیاست عالی را دنبال کرد و روابط خود را با شوروی خوب کرد نمونه آن را در ساخت ذوب آهن اصفهان دیدم که توسط شوروی سابق ساخته شد . درمورد پروژه اف ـ ۱۶ بنده فکر میکنم به سرانجام نمیرسید چندین دلیل هم داشت که در بالا گفتم یکی از دلایل دیگرم آن هم این بود که ایران تصمیم داشت ۱۶۰فروند از این هواپیما را از آمریکا بخرد و ۱۴۰ فروند دیگر را در اصفهان اسمبل کند و مذاکرات مخفی با جنرال داینامیکس داشت در کل پروژه بزرگی داشت .

13 people like this

دوستان عزیز بسیاری از دوستان تاریخدان ما طوری سخن میگوین که آدم فکر میکنه در زمان پهلوی دوم ایران رفیق فابریک آمریکایی ها بود در حالی اینطور نمیباشد در آن زمان هم آمریکایی به زور به ما تهجیزات میداند و اگر سیاست دولت آن زمان نبود به ما هیچی نمیداند . درمورد حرف شما جناب علیرضا عزیز ایران در آن زمان سیاست عالی را دنبال کرد و روابط خود را با شوروی خوب کرد نمونه آن را در ساخت ذوب آهن اصفهان دیدم که توسط شوروی سابق ساخته شد . درمورد پروژه اف ـ ۱۶ بنده فکر میکنم به سرانجام نمیرسید چندین دلیل هم داشت که در بالا گفتم یکی از دلایل دیگرم آن هم این بود که ایران تصمیم داشت ۱۶۰فروند از این هواپیما را از آمریکا بخرد و ۱۴۰ فروند دیگر را در اصفهان اسمبل کند و مذاکرات مخفی با جنرال داینامیکس داشت در کل پروژه بزرگی داشت .

بنده تاریخ دان نیستم! تاریخ یک علم است و دو دو تا چهارتای خود را دارد! مثل ریاضی و فیزیک ! داستان نیست که من یا کس دیگر بخواهیم داستانسرایی کنیم قربان! مصاحبه های مسئولان حکومت پهلوی در اینترنت به صورت فیلم موجود می باشد که در اینجا به دلیل برخی از مسائل نمیتوان آنها رو آپلود کرد! از سیاست بگیر تا نفت و جنگ و وضعیت اعراب و اسراییل و نقش ایران و .... تا حتی انرژی اتمی! بهتر است مصاحبه ی رئیس انرژی اتمی ایران در زمان پهلوی که بنیانگذار انرژی اتمی کنونی نیز می باشد رو در همین آپارات سرچ کنید تا ببینید چه چیزهایی در مورد وضعیت ایران آن زمان و شرافت نداشته ی اروپایی ها و آمریکایی ها دستگیرتان میشود!

در زمان پهلوی سیاست مداران ما از اختلاف میان غرب با شوروی استفاده کردند و تسلیحات خریدند! مثل اعراب حاشیه خلیج فارس که از اختلاف ایران با آمریکا و غرب استفاده کرده و تسلیحات مدرن میخرند وگرنه یک دونه فشنگ هم نمیتوانستند تهیه کنند! الان هم که ما از اختلاف بین روسیه و امریکا و اتحادیه اروپا بر سر اکراین استفاده کردیم و میخواهیم اس300 رو از روسیه تحویل بگیریم! ما سوریه و عراق  و لبنان  و فلسطین رو به هیچ قیمتی رها نمی کنیم! نه به خاطر مردم مظلوم این کشورها ! چون اگر رها کنیم  از گشنگی میمیریم ! چون مسیر زمینی انتقال انرژی خلیج فارس به اتحادیه اروپا که روز به روز داره بزرگتر میشه و عرصه رو به روسیه و چین در درجه ی اول و ایران در درجه ی دوم تنگتر میکنه از عراق و سوریه میگذره! حالا این وسط یه تعدادی عراقی و سوری و یهودی و .... کشته بشند! چه ضرری برای ما داره؟ عرب ها آتش انتقام و کینه شون نسبت به یهودیا آروم تر میشه و شاید بتونند سرزمیناشون رو (حتی شده بخشی از اون رو پس بگیرند) و ما هم میتونیم نفت و گاز که تنها داراییمون هستش رو بفروشیم و روسیه هم میتونه جلوی اروپا در بیاد و چین هم جلوی امریکا و این یک معامله و معادله هستش که همه دنبال سود خودشون هستند نه انسانیت! تا بوده همین بوده!

11 people like this

دوست عزیز بنده منظورم از تاریخدان شما نبودید منظورم بعضی از عزیزان میهن میباشد که به لطف خدا زیاد میباشند.

10 people like this

حالا از بحث اف 16 ها که بگذریم خدا به هلی کوپترها رحم کرد . بعد از انقلاب امام جمعه موقت اصفهان اومد سر صبحگاه و برای ما سخنرانی کرد . تو رمپ گوش تا گوش صد ها هلی کوپتر ردیف چیده شده بود . گفت برگردید . همه برگشتند . گفت ببینید این شاه چه آهن پاره ای هایی از آمریکای جنایتکار خریده . باید اینها را پس بدهیم . طولی نکشید که نامه اومد همه 214 ها و کبری ها رو ( repack ) کنیم . یعنی بسته بندی کنیم که پس بدهیم . اونهائیکه داغ بودند و مترصد این دستور چندتایی رو هم اوراق کردند . خدا رحم کرد و جنگ کردستان و جنگ عراق پیش اومد دیدند ای بابا چقدر اینها بدرد میخورده هم برای جنگ و هم برای زلزله و هم ترابری و اینها و بدینگونه هلی کوپترها در ایران ماندند و بندگان خدا چقدر خدمت کردند . البته بنظر من اینها طبیعی است . معمولا در کلیه انقلابهای جهان در اثر احساساتی فکر کردن خیلی اتفاق ها افتاده است که بعدا متوجه شده اند اشتباه بوده است . الان این حرف ها رو میزنیم که این خوب بوده و اون بد بوده . باید برگردیم به جو اونموقع . جو شدید ضد امریکایی و شور انقلابی . خود امریکا هم چه خواسته و چه ناخواسته کم مقصر نبود

19 people like this