Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

ماجرای F-16 ها و قراردادهای لغو شده ایران

101 posts in this topic

تشکر بابک خان ...ایکاش فرصتی فراهم بشه بتونیم بیشتر واکاوی موضوع کنیم ...تا انشاالله ایندگان بدونند که اولویت اصلی برای رشد و ترقی یه مملکت و جامعه ،فارغ از همه ایدلوژی ها بالا بردن سطح سواد و دانش تکبه تک احاد جامعه ست ...خدای رو شاکریم که معضل بیکاری حداقل باعث شد جامعه ای تحصیلکرده داشته باشیم و از این بابت بتونیم جایگاه فکری مردم رو بالاببریم...هرچند که هنوز نسل پیشین که اون فضا رو رقم زد تصمیم گیرنده شاهکله جامعه است...اما.......

خواهش میکنم قربان.

همین طور که میفرمایید بالا رفتن سطح سواد و دانش نقش بسیار موثری در پیشرفت یک جامعه و به دنبال آن یک کشور دارد. اما همان طور که در تاریخ خوانده ایم متاسفانه چه نبودند اقلیت روشنفکر وابسته به روس و انگلیس که سوار بر اکثریت بی سواد جامعه شدند و کشور را در دوره های مختلف در زمان قاجار و سپس در زمان سلطنت رضاشاه با مشکل مواجه کردند. روشنفکرانی که بعدا کارل مارکس و چه گوارا رهبر فکری و کاریزماتیک آنها شدند. متاسفانه سطح سواد جامعه ایرانی نمیتواند بطور کامل در پیشرفت آن موثر باشد. خواه بی سواد یا با سواد اکثریت جامعه با رذایل مختلف اخلاقی از جمله زیر پای گذاشتن حقوق جمعی برای رسیدن به حقوق فردی، قانون گریزی و عدم پایبندی به نظم اجتماعی دست و پنجه نرم میکنند.

حس وطن پرستی، علاقه به فرهنگ و تاریخ ملی متاسفانه با افزایش سواد در جامعه ایرانی بودجود نمی آید. چه بسی داریم افراد بی سوادی که بسیار از یک دکتر تحصیل کرده حاضرند خود را برای وطن خود فدا کنند. افراد با سوادی داریم که اصطلاحا مغزهایی نامیده میشوند که فرار میکنند. منکر شرایط و محدودیت های موجود در ایران نیستم و میدانم که آنجا چه به سر مردم گذشته، اما بسیاری از همین مغزهای فراری اگر روزی شرایط به کمال سابق برگردد، ممکن است حاضر نباشد برای عمران و آبادانی و بازسازی ایران کاری انجام دهند.

عامل شکست جامعه ایرانی بی تفاوتی نسبت به تاریخ، فرهنگ و منافع ملی میباشد که متاسفانه با افزایش سواد این مشکل حل نشده و مشکل به شکل موروثی نسل به نسل منتقل شده است.

بچه تا یاد گرفت راه برود به او می آموزند که زرنگ باشد و حق دیگران را بخورد تا خودش به تنهایی پیشرفت کند. به او یاد نمیدهند که پیشرفت او در گرو پیشرفت یک جامعه است. همین مشکل موجب میشود که با تقلب افراد به دنبال رسیدن به پست های غیر دولتی و دولتی برسند.

به افراد حاضر در این انجمن نگاه نکنید، در بطن جامعه هستند میلیون ها جوان که کوچکترین چیزی از تاریخ خود نمیدانند. هیچ حسی هم نسبت به وطنشان ندارند،باید به بهانه دفاع از ناموس و دین آنها را ترغیب به دفاع از وطن کرد.

طبیعت را آلوده، جنگل ها را آتش زده و گونه های بی نظیر و روبه انقراض را شکار میکنند. همانطور که برای طبیعت و سایر موجودات زنده ارزشی قائل نیستند، برای یکدیگر هم ارزشی قائل نیستند. ابتدایی ترین حقوق خود را در رانندگی سطح شهر و صف نان پایمال میکنند. اتحاد نداشته و فقط به فکر پیشرفت خود هستند. طبیعتا اگر قدرتی هم پیدا کنند سعی به حذف رقبای خود میکنند. شایسته سالاری را با فامیل سالاری و سرسپردگی و چاپلوسی تعویض میکنند. سعی میکنند راه صد ساله را در یک روز با تقلب طی کنند. با صرف پول مدرک دکترا میخرند و دکتر که شدند دکترهای واقعی رقیب را حذف میکنند و بالطبع برای حفظ پست خود زیردستان خود را با توجه به میزان سرسپردگیش انتخاب میکنند.

انتظارات زیادی دارند و اگر به اندازه یک دنیا به آنها خدمت کنی، تنها اگر یکی از رفتارت اشتباها مورد پسندشان نباشد، در یک شب به زمین زده خواهی شد و خدماتت فراموش خواهد شد. انتظاراتشان تمامی نخواهد داشت و از زمین و زمان انتظار خدمت خواهند داشت بدون آنکه خود آستینی برای خدمت به جامعه بالا بزنند.

نمیدانم آیا میشود کتاب "چرا عقب مانده ایم" دکتر نراقی را در ایران تهیه کرد یا خیر، اما پیشنهاد میکنم آن کتاب را مطالعه بفرمایید تا عمق فاجعه را دریابید، در آن صورت به طور کامل جامعه هیجانی ایران را درک خواهید کرد. جامعه ای که بدون حصول اطمینان از هر واقعه ای به تحریک روشنفکر نماها آماده اند تا کشورشان را نابود کنند. به عنوان مثال به دنبال ادعای تجاوز به یک دختر کرد یک شهر را به آتش میکشند. به دنبال ادعای سوزاندن یک عده در یک سینما یک مملکت را نابود میکنند.

البته منکر حضور عزیزان وطن پرستی چون شما در این انجمن ، در سطح جامعه و نیروهای مسلح نیستم. اما متاسفانه اکثریت جامعه با این مشکلات دست و پنجه نرم میکنند.

بابک خان یه اشاره ای هم به تعداد فینیکسها داشته باشید ممنونتون میشیم....اخیرا دوستان مستنداتی مبنی بر ورود 400 عدد فینیکس به کشور داشتند...با عنایت به توضیح دوست نازنینم دستان...نظر شمارو هم میخوام جویاشم

274 موشک از مجموعه 424 فروند قرارداد اول تحویل گردید. قرارداد ثانویه هم که برای تحویل 444 فروند بود کلا کنسل شد. بعدا شایعه هایی ممبنی بر تحویل فونیکس در جریان ایران گیت بیان شد که صحت ندارد.

15

ای وای ...ندونستن واقعیتهای جامعه امروزی به مراتب بهتر از دونستنشه...اصلا روان ادمو داغون میکنه...

ادم با دیدن واقعیتها امیدشو از دست میده....

خدا باید کمک کنه...

9

خواهش میکنم قربان.

همین طور که میفرمایید بالا رفتن سطح سواد و دانش نقش بسیار موثری در پیشرفت یک جامعه و به دنبال آن یک کشور دارد. اما همان طور که در تاریخ خوانده ایم متاسفانه چه نبودند اقلیت روشنفکر وابسته به روس و انگلیس که سوار بر اکثریت بی سواد جامعه شدند و کشور را در دوره های مختلف در زمان قاجار و سپس در زمان سلطنت رضاشاه با مشکل مواجه کردند. روشنفکرانی که بعدا کارل مارکس و چه گوارا رهبر فکری و کاریزماتیک آنها شدند. متاسفانه سطح سواد جامعه ایرانی نمیتواند بطور کامل در پیشرفت آن موثر باشد. خواه بی سواد یا با سواد اکثریت جامعه با رذایل مختلف اخلاقی از جمله زیر پای گذاشتن حقوق جمعی برای رسیدن به حقوق فردی، قانون گریزی و عدم پایبندی به نظم اجتماعی دست و پنجه نرم میکنند.

حس وطن پرستی، علاقه به فرهنگ و تاریخ ملی متاسفانه با افزایش سواد در جامعه ایرانی بودجود نمی آید. چه بسی داریم افراد بی سوادی که بسیار از یک دکتر تحصیل کرده حاضرند خود را برای وطن خود فدا کنند. افراد با سوادی داریم که اصطلاحا مغزهایی نامیده میشوند که فرار میکنند. منکر شرایط و محدودیت های موجود در ایران نیستم و میدانم که آنجا چه به سر مردم گذشته، اما بسیاری از همین مغزهای فراری اگر روزی شرایط به کمال سابق برگردد، ممکن است حاضر نباشد برای عمران و آبادانی و بازسازی ایران کاری انجام دهند.

عامل شکست جامعه ایرانی بی تفاوتی نسبت به تاریخ، فرهنگ و منافع ملی میباشد که متاسفانه با افزایش سواد این مشکل حل نشده و مشکل به شکل موروثی نسل به نسل منتقل شده است.

بچه تا یاد گرفت راه برود به او می آموزند که زرنگ باشد و حق دیگران را بخورد تا خودش به تنهایی پیشرفت کند. به او یاد نمیدهند که پیشرفت او در گرو پیشرفت یک جامعه است. همین مشکل موجب میشود که با تقلب افراد به دنبال رسیدن به پست های غیر دولتی و دولتی برسند.

به افراد حاضر در این انجمن نگاه نکنید، در بطن جامعه هستند میلیون ها جوان که کوچکترین چیزی از تاریخ خود نمیدانند. هیچ حسی هم نسبت به وطنشان ندارند،باید به بهانه دفاع از ناموس و دین آنها را ترغیب به دفاع از وطن کرد.

طبیعت را آلوده، جنگل ها را آتش زده و گونه های بی نظیر و روبه انقراض را شکار میکنند. همانطور که برای طبیعت و سایر موجودات زنده ارزشی قائل نیستند، برای یکدیگر هم ارزشی قائل نیستند. ابتدایی ترین حقوق خود را در رانندگی سطح شهر و صف نان پایمال میکنند. اتحاد نداشته و فقط به فکر پیشرفت خود هستند. طبیعتا اگر قدرتی هم پیدا کنند سعی به حذف رقبای خود میکنند. شایسته سالاری را با فامیل سالاری و سرسپردگی و چاپلوسی تعویض میکنند. سعی میکنند راه صد ساله را در یک روز با تقلب طی کنند. با صرف پول مدرک دکترا میخرند و دکتر که شدند دکترهای واقعی رقیب را حذف میکنند و بالطبع برای حفظ پست خود زیردستان خود را با توجه به میزان سرسپردگیش انتخاب میکنند.

انتظارات زیادی دارند و اگر به اندازه یک دنیا به آنها خدمت کنی، تنها اگر یکی از رفتارت اشتباها مورد پسندشان نباشد، در یک شب به زمین زده خواهی شد و خدماتت فراموش خواهد شد. انتظاراتشان تمامی نخواهد داشت و از زمین و زمان انتظار خدمت خواهند داشت بدون آنکه خود آستینی برای خدمت به جامعه بالا بزنند.

نمیدانم آیا میشود کتاب "چرا عقب مانده ایم" دکتر نراقی را در ایران تهیه کرد یا خیر، اما پیشنهاد میکنم آن کتاب را مطالعه بفرمایید تا عمق فاجعه را دریابید، در آن صورت به طور کامل جامعه هیجانی ایران را درک خواهید کرد. جامعه ای که بدون حصول اطمینان از هر واقعه ای به تحریک روشنفکر نماها آماده اند تا کشورشان را نابود کنند. به عنوان مثال به دنبال ادعای تجاوز به یک دختر کرد یک شهر را به آتش میکشند. به دنبال ادعای سوزاندن یک عده در یک سینما یک مملکت را نابود میکنند.

البته منکر حضور عزیزان وطن پرستی چون شما در این انجمن ، در سطح جامعه و نیروهای مسلح نیستم. اما متاسفانه اکثریت جامعه با این مشکلات دست و پنجه نرم میکنند.

274 موشک از مجموعه 424 فروند قرارداد اول تحویل گردید. قرارداد ثانویه هم که برای تحویل 444 فروند بود کلا کنسل شد. بعدا شایعه هایی ممبنی بر تحویل فونیکس در جریان ایران گیت بیان شد که صحت ندارد.

بابک خان به صورت کلی گفته های شما را قبول دارم.

ولی یک پرسش!

ایا خودتون رو هم در همین قالب که توضیح دادید(درباره ملت ایران) میسنجید یا خدای ناکرده بیرون گودید و ما باید "لنگش"کنیم!؟

داداش من خیلی ها تو این کشور میدونند "درد"چیه .البته خیلیها هم نمیدونند!

درد ما از همون روزی اغاز شد که عرب وحشی بیابون گرد سوار بر سرنوشت این ملت شد.

چو ناکس به ده کدخدایی کند

کشاورز باید گدایی کند

نتیجه این استبداد اجنبی ملخ خور و زبان نفهم  ،این شد که تو مهمترین بخش فرهنگمون یعنی ادبیاتمون هم سروده های شاعرهامون پر شد از صنایعی به نام های استعاره و کنایه وایهام و ....که همون دروغ و کج و کوله حرف زدن  هستند به نوعی دیگه!

چرا؟چون نمیشد راست حرف بزنیم.چون اگه راست و درست حرف میزدیم گردنمون زده میشد!وقتی ادبیات کشوری پر از دروغ و ناراستی شد ،وای به حال ملت کوچه و بازار!!

نطفه این ملت  از اون سال ننگین "قادسیه"  بد  بسته شد!

نتیجه شده همونی که شما فرمودید.

حالا...

راه حل چیه؟

فریاد زدن دردها ،که چیزی رو حل نمیکنه!

چه کار باید کنیم؟

چه راهی رو بریم که دیگه این مدلی نباشیم و بهتر باشیم؟

12

بابک خان به صورت کلی گفته های شما را قبول دارم.

ولی یک پرسش!

ایا خودتون رو هم در همین قالب که توضیح دادید(درباره ملت ایران) میسنجید یا خدای ناکرده بیرون گودید و ما باید "لنگش"کنیم!؟

داداش من خیلی ها تو این کشور میدونند "درد"چیه .البته خیلیها هم نمیدونند!

درد ما از همون روزی اغاز شد که عرب وحشی بیابون گرد سوار بر سرنوشت این ملت شد.

چو ناکس به ده کدخدایی کند

کشاورز باید گدایی کند

نتیجه این استبداد اجنبی ملخ خور و زبان نفهم ،این شد که تو مهمترین بخش فرهنگمون یعنی ادبیاتمون هم سروده های شاعرهامون پر شد از صنایعی به نام های استعاره و کنایه وایهام و ....که همون دروغ و کج و کوله حرف زدن هستند به نوعی دیگه!

چرا؟چون نمیشد راست حرف بزنیم.چون اگه راست و درست حرف میزدیم گردنمون زده میشد!وقتی ادبیات کشوری پر از دروغ و ناراستی شد ،وای به حال ملت کوچه و بازار!!

نطفه این ملت از اون سال ننگین "قادسیه" بد بسته شد!

نتیجه شده همونی که شما فرمودید.

حالا...

راه حل چیه؟

فریاد زدن دردها ،که چیزی رو حل نمیکنه!

چه کار باید کنیم؟

چه راهی رو بریم که دیگه این مدلی نباشیم و بهتر باشیم؟

نه قربان، اینجانب الان تنها نزدیک به دو سال هست که بیرون گود هستم، زمانی که داخل گود بودم در حد خودم تلاش کنم و بهای سنگینی هم برایش پرداختم. اما دیگران آن بهایی که امثال بنده میپردازند حاضر نیستند بپردازند.

مشکل جامعه زمانی درست میشود که این ملت همهء این رذایل اخلاقی را که ذکر کردم کنار بگذارند. ابتدا خود را اصلاح کنند، بالطبع بعد از آن اصلاحات در سطوح بالا آغاز خواهد شد.

خانواده ها باید فرزندان خود را به درستی تربیت کنند و آنها را عاشق به میهن و تاریخ به دور از خرافه به ارث رسیده از نبرد قادسیه بزرگ کنند. به آنها درس همبستگی و اتحاد بیاموزند. همان طور که پدران و مادران ارتشی شما عزیزان به شما آموختند.

جامعه باید از این مطالبی که امثال کسانی مثل دکتر نراقی و سایر جامعه شناسان میگویند درس بگیرند و خود را اصلاح بکنند، در غیر این صورت تا 1000 سال دیگر هم مشکل جامعه همین خواهد بود. بنده از خودم شروع کردم و همواره در جزء جزء رفتارم سعی کردم این رذایل اخلاقی را کنار بگذارم، حتی اگر دیگران بر نمیتابیدند.

15

نه قربان، اینجانب الان تنها نزدیک به دو سال هست که بیرون گود هستم، زمانی که داخل گود بودم در حد خودم تلاش کنم و بهای سنگینی هم برایش پرداختم. اما دیگران آن بهایی که امثال بنده میپردازند حاضر نیستند بپردازند.

مشکل جامعه زمانی درست میشود که این ملت همهء این رذایل اخلاقی را که ذکر کردم کنار بگذارند. ابتدا خود را اصلاح کنند، بالطبع بعد از آن اصلاحات در سطوح بالا آغاز خواهد شد.

خانواده ها باید فرزندان خود را به درستی تربیت کنند و آنها را عاشق به میهن و تاریخ به دور از خرافه به ارث رسیده از نبرد قادسیه بزرگ کنند. به آنها درس همبستگی و اتحاد بیاموزند. همان طور که پدران و مادران ارتشی شما عزیزان به شما آموختند.

جامعه باید از این مطالبی که امثال کسانی مثل دکتر نراقی و سایر جامعه شناسان میگویند درس بگیرند و خود را اصلاح بکنند، در غیر این صورت تا 1000 سال دیگر هم مشکل جامعه همین خواهد بود. بنده از خودم شروع کردم و همواره در جزء جزء رفتارم سعی کردم این رذایل اخلاقی را کنار بگذارم، حتی اگر دیگران بر نمیتابیدند.

بابک خان بسیار سپاسگذارم

ولی

پدر و مادر من ارتشی نیستند!

بله.باید برای اصلاح بها پرداخته بشه ولی این بها رو خیلیها حاضر به پرداختش نیستند.شوربختانه!!!

13

من به شخصه ترجیح میدادم نیروگاه اتمی ما با موشکهای بالستیک و قاره پیمای 20 یا سی متری بمباران بشه تا اینکه با حمله یک خودکار و چرخش اون روی کاغذ تعطیل بشه 

این حرف و حدیث ها در مورد توافقات هسته ای و از دست رفتن حق و حقوق ما مهندس جان ساخته و پرداخته ی عده ای در این کشور هستش که منافعشان در تحریم می باشد! 

دوست عزیز پدران ما نمیدونستند انرژی هسته ای چیه ! پس ناچار بودند از دیگران یاد بگیرند و این دیگران هم حاضر نبودند فقط در ازای پول این دانش رو به ما منتقل کنند! برای همین سازمانی در دنیا شکل گرفت  به نام سازمان بین المللی انرژی اتمی ! این سازمان و اعضایش حاضر بودند تحت شرایطی این تکنولوژی رو به دیگر کشورها منتقل کنند و دانشجویان و متخصصان کشورهای دیگر رو آموزش بدند که در همین راستا ما دانشجویانی در اروپا در زمینه ی انرژی اتمی هم داشتیم ! ولی شرایط این سازمان این بود که کشورهای عضو نباید غنی سازی رو از حدی که سازمان مشخص می کند بیشتر کنند و یا پایگاههای مخفیانه (نظیر فردو) تاسیس کنند و .... که ایران نیز این شرایط رو 30 سال پیش قبول کرده بود و پای این قرارداد رو امضا کرده بود! الان هم مفاد توافق نامه همین می باشد! محدودیت در غنی سازی که توسط سازمان مشخص میشود و تعطیلی پایگاههای مخفیانه و نظارت آژانس بر بقیه! دوست عزیز ما الان کاملا تکنولوژی غنی سازی ارونیوم رو به صورت بومی داریم ولی اجازه ی غنی سازی 20 درصدی رو نداریم که فقط محدود به ما نمی باشد

15

من که آخرش نفهمیدم کدوم بحث 30 یا 30 و کدوم نیست!!! :1 (11): 

11

خوبه ادم بمیره ولی مثل بعضی از اقایون ان زمان جوگیر نشه

اخه با کدوم عقل سلیمی زیر این قراردادها زدند.

به این فالکون ها که رحم نکردنن هیچ  به فرموده استاد خلبان هوانیروز میخواستن هلوکوپترها هم پس بدن ......

واقعا دردناکه......

12

photo-2016-04-04-14-32-50.jpg

---------------------------

سلام بر شهیدان

---------------------------

13

تا جائیکه من بخاطر دارم تم انقلاب یا آمریکا ستیزی این بود که نفت ما رو مفت می برند و اسلحه بدرد نخور (عدم نیاز) بهمون می فروشند.  یکی از علل یا بهانه های لغو قرارداد هم همین بود که حالا داستانهای پشت پرده بماند.  عودت ادوات نظامی فقط مختص به جنگنده نبود.  هوانیروز هم بی نصیب نماند وقتی که هلی کوپترها را با دستور صندوق پیچی کردند و آمادۀ بازگرداندن شدند و یا اوراق شدند جهت آهن قراضه.  ارتش را هم که قرار بود منحل کنند که نشد در عوض پرسنل را در طرح خدمت در محل سکونت اجراء شد که به گفتۀ اساتید و دوستان دلایل بعضی شکستها در اوایل جنگ بخاطر بکارگیری افراد فاقد صلاحیت آموزشی بود (افسر مخابرات فرمانده زرهی شده بود و . . . ) و غیره.   

13

سلام تصویر مربوط به هواپیمای  اف 18 است با ذکر این نکته که تصویر مربوط به بازدید شاه از هواپیما های اف 16 واف 18 میباشد. که در تصویر هواپیمای اف 18 دیده میشود 

7

درسته اما هواپیمای فوق YF-17 Cobra خوانده میشد و ۴-۵ سال بعد کمپانی مکدانل داگلاس - به دلیل آنکه شرکت نورثروپ به تنهایی از لحاظ فنی قادر به انجام پروژه مورد درخواست کنگره امریکا و نیروی دریایی نبود - این پروژه را بدست گرفت و هواپیمای اف-۱۸ هورنت را ساخته و تحویل نیروی دریایی امریکا داد.

7

درود عرض ادب خدمت جناب فینیکس عزیز بله حق باشماست البته در عکس تصویر هواپیما کامل  دیده نمیشود و از نظر ظاهری هم وای اف 17 موسوم به کبرا تاحد زیادی مشابه اف 18 بود . با این حال تاجایی که بنده اطلاع دارم وای اف 17 در قسمت دماغه یک انتن برجسته داشته . البته توضیح عکس به زبان انگلیسی در بالای عکس هست که بنده متوجه نشدم متأ سفانه

6

ابراهیم یزدی: میخواستم جنگنده های اف-۱۴ را بفروشم!

ابراهیم یزدی مشاور روح الله خمینی در سال های نخست پس از وقوع انقلاب مذهبی در ایران و وزیر امور خارجه وقت در مصاحبه با حسین دهباشی و سایت تاریخ آنلاین ناگفته هایی تکان دهنده از سال های نخست انقلاب مذهبی بیان می کند:

_ یزدی در خصوص تلاش هایی که برای فروش تسلیحات آمریکایی و بطور شاخص جنگنده های اف-۱۴ داشت، می گوید: بله ما تصمیم داشتیم این هواپیما و تسلیحات آمریکایی را بفروشیم چون آن ها بدرد ایران نمی خورد. شاه این هواپیماها را فقط برای این خریده بود که قیمت تمام شده برای ارتش آمریکا کمتر شود وگرنه کشوری مثل ایرانی نیازی به این تسلیحات نداشت!

یزدی در جواب سئوالی که پرسید این هواپیما در سال های جنگ ایران و عراق توسط ایران مورد استفاده قرار گرفت و مفید بود ، می گوید: یادم نمی آید ! نمی دانم استفاده شد یا نه ، شاید در مقطعی هم جنگی رخ داد و از این هواپیما استفاده شد !

_ ابراهیم یزدی در خصوص میزبانی از یاسر عرفات و مقامات فلسطینی که بعد از وقوع جنگ بجای حکومت انقلابی ایران از عراق حمایت کردند ، گفت: بله ما هم غافلگیر شدیم. من اعتقاد دارم تصمیم ما برای حمایت از فلسطین درست بود. حالا در آن زمان عرفات مسئول فلسطینی ها بود و پشت عراق درآمد ، ما بعدها منتقد او شدیم.

_ یزدی در خصوص پیش بینی وقوع جنگ ایران و عراق می گوید: قابل پیش بینی و قابل پیشگیری بود. من از اسفند ماه سال ۱۳۵۷ به این باور رسیده بودم که عراق پتانسیل حمله نظامی به ایران را دارد.

_ از مشاور روح الله خمینی سئوال شد که آیا ایران ، صدام را برای حمله نظامی تحریک کرد؟ در جواب گفت: بله درست است ، برنامه های صدا و سیمای ایران سراسر تحریک عراق برای حمله بود. از طرفی خود آقای خمینی هم میخواست که این تحریک صورت بگیرد اما فکر نمی کرد عراق در اثر این تحریکات به ایران حمله کند. من اعتقاد دارم که او متوجه عواقب این اقدامات نبود.

_ یزدی در بخشی از مصاحبه می گوید که جنگ طی ۲ سال می توانست خاتمه یابد اما آقای خمینی می گفت اول بصره را تصرف می کنیم بعد جنگ را تمام می کنیم.

متن کامل این مصاحبه تصویری را در وبسایت آپارات به نشانی زیر مشاهده کنید:

http://www.aparat.com/v/Cf9TU

14900403_688519031296969_433412970814058638_n.jpg

6