Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

ورود نیروی دریایی ایران برای اطفای حریق نفتکش ایرانی

21 posts in this topic

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از مذاکره امیر خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و امیر سیاری با نیروی دریایی چین درباره آتش‌سوزی نفتکش ایرانی خبر داد.

 
 
 
نفتکش ایرانی

اسد‌اله قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به برخورد نفتکش ایرانی با کشتی تجاری در نزدیک مرز‌های چین و کره جنوبی، گفت: آتش نفتکش تاکنون مهار نشده اما با توجه به اینکه هوا و جو در منطقه مساعد شده امکان اطفای حریق فراهم شده است.

وی با بیان اینکه امیر خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و امیر سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش با نیروی دریایی چین وارد مذاکره شده‌اند و تیمی هم از سوی نیروی دریایی ایران به محل حادثه اعزام می‌شوند، افزود: با توجه به اینکه در محل سانحه 9 آتشبار وجود دارد در صورتی که این آتشبار‌ها همزمان برای خاموش کردن آتش اقدام کنند با توجه به کاهش شدت آتش، حتماً آتش نفتکش خاموش می‌شود.

 

منبع:https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/10/20/1624235/ورود-نیروی-دریایی-ایران-برای-اطفای-حریق-نفتکش-ایرانی

Share this post


Link to post
Share on other sites

نفتکش ایرانی همچنان در آتش؛ تکاوران ارتش امشب به چین می‎روند

تیمی از متخصصان و تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امشب برای امداد و نجات خدمه نفتکش «سانچی» عازم چین می‌شود.

 
 
 
آتش در نفتکش

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کاپیتان محسن بهرامی با اعلام این خبر گفت: تیمی از متخصصان و تکاوران نیروی دریایی ارتش قرار است برای انجام عملیات هلی برن به چین اعزام شود.

وی با بیان این که این تیم تجهیزات مورد نیاز را از چین تامین می‌کند، درباره تعداد اعضای این تیم هم افزود: احتمالا حدود 10 تا 12 نفر از تکاوران ارتش اعزام خواهند شد.

هلی برن (Heliborne Operations) یکی از شاخه‌ها و شیوه‌های عملیات متحرک هوایی است که در آن از جابه‌جایی و ترابری نیروهای رزمی از طریق هوا به‌ وسیله بالگرد و پیاده کردن آنها در منطقه مورد نظر برای انجام ماموریت بهره گرفته می‌شود.

کشتی سانچی روز 25 آذر 1396 بندر عسلویه را با محموله حدود یک میلیون بشکه میعانات گازی به مقصد یکی از بندرهای کره جنوبی ترک کرد و روز شنبه 16 دی‌ 1396 ساعت 8 شب به وقت محلی با یک کشتی فله‌بر تحت پرچم هنگ‌کنگ و با خدمه چینی برخورد کرد.

در این حادثه 32 خدمه این نفتکش مفقود شدند که با پیدا شدن یکی از اجساد در روز گذشته، سرنوشت 31 نفر دیگر مشخص نیست.

 

منبع:https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/10/21/1624837/نفتکش-ایرانی-همچنان-در-آتش-تکاوران-ارتش-امشب-به-چین-می-روند

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
 سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران از درخواست همکاری از ارتش کشورهای چین و ژاپن برای نجات جان ملوانان نفتکش ایرانی سانحه دیده در دریای چین خبر داد.
به گزارش روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ دوم شاهین تقی خانی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ارتش گفت: رئیس اداره روابط و مناسبات خارجی ارتش جمهوری اسلامی ایران عصر امروز جمعه در دیدار با وابستگان نظامی دو کشور چین و ژاپن با اعلام مراتب نگرانی و اضطراب خانواده های ملوانان ایرانی نفتکش حادثه دیده، خواست مقامات ارتش، مسولان و مردم کشورمان در ورود همه جانبه و مسئولانه ارتش دو کشور برای نجات جان ملوانان ایرانی را به آنها منتقل کرد.
وی افزود: در این دیدار هر دو وابسته نظامی ارتش های چین و ژاپن اعلام کردند در اسرع وقت مراتب را به فرماندهان و مسئولان کشورهایشان منعکس می کنند.
امیر تقی خانی در ادامه افزود: یک تیم عملیات ویژه نیروی دریایی ارتش شامل تکاوران کلاه سبز زبده این نیرو با هدف انجام عملیات امداد و نجات ملوانان نفتکش ایرانی سانحه دیده در دریای چین، روز پنجشنبه در بندر شانگهای چین مستقر شده و منتظر واگذاری امکانات پروازی از سوی ارتش چین برای اجرای عملیات امداد و نجات هستند.
وی افزود: تیم عملیات ویژه نیروی دریایی ارتش در صورت واگذاری بالگرد از سوی ارتش چین می توانند با انجام راپل بر روی عرشه نفتکش دچار حریق وارد شده و عملیات امداد و نجات خدمه و ملوانان سانحه دیده را انجام دهند.
سخنگوی ارتش تصریح کرد: از همان ساعات اولیه اطلاع از سانحه در نفتکش ایرانی سانچی، ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی کرد تا نسبت به انجام عملیات امداد و نجات اقدام نماید و هم اکنون نیز با توجه به حضور تعدادی از بهترین تکاوران نیروی دریایی ارتش که آموزش های ویژه امداد و نجات در سطح و زیرسطح را همراه با تجارب ارزشمند به همراه دارند، در صورت امکان اعزام بالگرد از سوی ارتش چین بر فراز نفتکش سانحه دیده، عملیات مورد اشاره در کمترین زمان ممکن انجام خواهد شد.
امیر تقی خانی در ادامه افزود: تلاش تمامی دست اندرکاران و متولیان کشوری برای هرگونه همکاری در نجات هموطنان سانحه دیده صورت گرفته اما شرایط صحنه حادثه بسیار ویژه بوده و امکان عملیات امداد و نجات را با دشواری خاصی همراه کرده اما امیدواریم با قول مساعدی که وابستگان ارتش چین و ژاپن داده اند و همچنین پیگیری های متعدد و مستمر مسئولان کشوری انجام عملیات امداد و نجات تکاوران نیروی دریایی ارتش با امکان حضور وسایل پرنده بر فراز نفتکش ایرانی هرچه زودتر اجرا گردد.
 

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

تکاوران ارتش برای نجات ملوانان نفتکش آتش گرفته در آب‌های چین وارد میدان شدند.

7392391_520.jpg

به گزارش حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تیم تکاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران که در روزهای اخیر برای اجرای عملیات نجات ملوانان ایرانی گرفتار شده در کشتی نفتکش سانچی راهی بندر شانگهای شده بودند، ساعتی پیش با یک فروند کشتی راهی محل نفتکش شدند.

در حال حاضر کشتی نفتکش ایرانی در 250 مایلی بندر شانگهای بوده و چند ساعت طول می‌کشد که تکاوران ارتش به کشتی برسند. تیم تجسس و نجات چینی در منطقه حضور دارد و در صورت پایین آمدن دمای هوا در داخل نفتکش، طبق برنامه قرار است که یا تیم تکاوران ارتش و یا تیم تجسسی چینی مجدداً وارد کشتی شوند.

پیش از این قرار بود که عملیات ورود به نفتکش از طریق بالگرد و راپل انجام شود اما احتمالا به دلیل بدی آب و هوا و مساعد نبودن شرایط جوی، برنامه تغییر کرده و تکاوران ارتش با کشتی راهی منطقه شده‌اند.

آنطور که معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرده است، پیکر 2 ایرانی که توسط تیم چینی‌ها صبح امروز در داخل کشتی کشف شده بود، روی عرشه بوده و تیم چینی وارد موتورخانه نشده‌ است بنابراین برنامه اصلی در ورود تیم تجسس جدید به کشتی، ورود به موتورخانه است.

بر همین اساس، با مساعد شدن شرایط، تکاوران ارتش وارد موتورخانه نفتکش خواهند شد، چرا که این احتمال وجود دارد که ملوانان ایرانی کشتی نفتکش سانچی در بخش موتورخانه محبوس شده باشند.

 

منبع:http://www.yjc.ir/fa/news/6397735/عملیات-تکاوران-ارتش-برای-ورود-به-نفتکش-آتش-گرفته-ایرانی-آغاز-شد

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

دیگه تموم شد .32 نفر تو غربت پرپر شدند . آنهمه سرمایه دود شد...

من فقط فکر میکردم ارتشیها اسرائیلی هستند تازه فهمیدم تو این کشور خراب شده هرکی بسیجی نباشه اسرائیلیه!!!!!!!!!!!

مدیران صدا و سیما و سران مملکت کلاه بی غیرتی را بالاتر بگذارند اصلا به روی خودتون نیارید.......................

tfhq_photo_۲۰۱۸-۰۱-۱۴_۱۳-۰۰-۵۸.jpg

 

kzcq_photo_۲۰۱۸-۰۱-۱۴_۱۲-۰۲-۰۶.jpg

 

 

 

 

 

 

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

روح این عزیزان شاد و یادشان گرامی بنده با دیدن این عکس یاد حادثه پلاسکو افتادم که پارسال بر اثر آتش سوزی فرو ریخت . انگار داستان پلاسکو و پلاسکو ها تمامی ندارد.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
تکاوران نیروی دریایی ارتش در نزدیکی نفتکش سانحه دیده سانچی حضور دارند تا با فراهم شدن شرایط وارد نفتکش شوند و به اجرای عملیات امداد و نجات بپردازند.
 
 

تکاوران نیروی دریایی ارتش در تکاپوی ورود به نفتکش سانچیبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، تکاوران نیروی دریایی ارتش که از روز پنجشنبه هفته گذشته برای نجات ملوانان ایرانی نفتکش سانچی در بندر شانگهای چین مستقر شدند، علیرغم اینکه قرار بود با بالگردهای چینی عملیات راپل انجام دهند و وارد نفتکش بشوند اما به نظر می‌رسد به دلیل بدی آب و هوا و یا شدت شعله‌های آتش از روز گذشته مجبور شدند در هزار متری نفتکش مستقر شوند تا در اولین فرصت وارد کشتی شوند.

علت تاخیر در اجرای این عملیات، دمای بسیار بالای نفتکش و ایجاد هماهنگی‌های لازم میان تیم‌های عملیاتی ایران و چین عنوان شده است که البته با شدت گرفتن شعله‌ها به دلیل آتش گرفتن مخازن سمت چپ کشتی از ساعتی پیش، به نظر می‌رسد اجرای عملیات امداد و نجات همچنان ناممکن باشد.

اما به هر حال کلاه‌سبزهای نیروی دریایی ارتش آماده فراهم شدن شرایط برای حضور بر عرشه نفتکش سانچی هستند.

 

منبع:http://defapress.ir/fa/news/273877/تکاوران-نیروی-دریایی-ارتش-در-تکاپوی-ورود-به-نفتکش-سانچی

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
درپی بهبود اوضاع جوی صورت گرفت؛

انتقال تکاوران ارتش به آتش خوار چینی/آمادگی برای ورود به نفتکش

 

گروه عملیات تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به آتش خوار چینی منتقل شدند تا از این طریق به نفتکش سانچی منتقل شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، گروه عملیات تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران؛  مدتی پیش به محل حادثه رسیده و به آتش خوار چینی منتقل شدند تا از این طریق به نفتکش سانچی منتقل شوند.

بر اساس گزارش کارشناسان، اوضاع جوی در روزهای گذشته مانع از کار می شد و وزش باد به ۳۷ گره دریایی و حدودا به ۶۰ کیلومتر در ساعت می رسید که این موضوع باعث ایجاد موج هایی با ارتفاع بلند می شد اما امروز بر اساس گفته ها، اوضاع جوی آرام تر است.

نفتکش ایرانی حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی صادراتی ایران به کره جنوبی عصر شانزدهم دی ماه پس از برخورد کشتی فله بر هنگ کنگی به نام «کریستال» با آن، دچار آتش سوزی شد.

۳۲ سرنشین این نفتکش که شامل ۳۰ ایرانی و دو بنگلادشی است در این حادثه گرفتار شدند.

 

منبع:https://www.mehrnews.com/news/4198793/انتقال-تکاوران-ارتش-به-آتش-خوار-چینی-آمادگی-برای-ورود-به-نفتکش

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
خبرگزاری میزان- در روز‌های اول و دوم حادثه و درحالیکه بخش‌هایی از شناور در حریق نبود و به زعم ما امکان حضور کسانی در شناور برای امداد و نجات مهیا بود، بنده تصور کردم که شاید جرات رفتن به روی کشتی وجود ندارد و به همین خاطر به شرکت ملی نفت‌کش و سازمان بنادر و دریانوردی پیشنهاد دادیم که کلاه‌سبز‌های نیروی دریایی آمادگی دارند بر روی عرشه شناور حاضر شوند و فقط باید تشریفات اعزام آن‌ها به چین فراهم شود.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، امیر دریادار «حسین خانزادی» پیرامون حادثه آتش‌سوزی و غرق‌شدن کشتی نفت‌کش ایرانی و عملکرد تکاوران نیروی دریایی ارتش در اعزام به چین، گفت: این حادثه دلخراش، بالغ بر ۸ هزار مایل دریایی دورتر از مرز‌های کشورمان اتفاق افتاد.
 
وی افزود: روز‌های اول حادثه، همه منتظر این بودیم که به محض اطفای حریق، امکان حضور تیم کنترل صدمات بر روی عرشه شناور وجود داشته باشد.  در روز‌های اول و دوم حادثه و درحالیکه بخش‌هایی از شناور در حریق نبود و به زعم ما امکان حضور کسانی در شناور برای امداد و نجات مهیا بود، بنده تصور کردم که شاید جرات رفتن به روی کشتی وجود ندارد و به همین خاطر به شرکت ملی نفت‌کش و سازمان بنادر و دریانوردی پیشنهاد دادیم که کلاه‌سبز‌های نیروی دریایی آمادگی دارند بر روی عرشه شناور حاضر شوند و فقط باید تشریفات اعزام آن‌ها به چین فراهم شود.  

خانزادی اظهار داشت: وقتی که ما از کلاه‌سبز‌ها برای حضور در چین درخواست کردیم، بیش از یک تیپ کلاه‌سبز، آمادگی حضور خود را به صورت داوطلبانه اعلام کردند که این برای خود من یک افتخار بود. ما سرباز این مملکت هستیم و آمادگی داریم در هر نقطه‌ای از جهان از مردم و منافع کشورمان دفاع کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه به طور طبیعی، اعزام یک نیروی نظامی به کشور دیگری دارای تشریفاتی است، گفت: ما زمانی که این پیشنهاد را اعلام کردیم حدود سه روز از سانحه گذشته بود. تشریفات اعزام این عزیزان با توجه به اینکه باید ویزا می‌گرفتند، با چالش‌هایی مواجه شد. آن‌ها گفتند «نظامی» را برای حضور در این عرصه نمی‌پذیرند. تمهیداتی پیشبینی شد که اعلام کنیم این عملکرد و کاری که می‌خواهد انجام شود در قالب نظامی نیست.  به ما گفتند این عزیزان نباید با لباس تکاوری در صحنه حاضر شوند. با وجود اینکه لباس تکاور‌ها برای‌شان یک ارزش بزرگ است، این لباس را از تن درآورده و حاضر شدند با هر آنچه آن‌ها پوشش اعلام کنند، در صحنه حاضر شوند.

امیر خانزادی ادامه داد: من خودم شخصا با فرمانده نیروی دریایی چین مذاکره کردم. در روز سوم حادثه ساعت به وقت چین ۱۱ شب و به وقت ایران حدود ۵ بعدازظهر بود.  به من اعلام کردند ساعت ۱۱ شب است و دسترسی نیست. تاکید کردم «دقایق برای ما خیلی مهم است و بعدا این حتما پشیمانی به دنبال خواهد داشت، هر طور شده پیدا کنید تا با او صحبت کنیم». فرمانده نیروی دریایی چین را ساعت ۱۱ شب پیدا و با ایشان صحبت کردند؛ به سرعت همکاری کردند و هماهنگی لازم را با ارتش چین به عمل آوردند، به نحوی که یک ساعت بعد نماینده ارتش چین در مرکز هدایت عملیات حاضر شد و اعلام کرد آمادگی دارد هر تجهیزاتی را که نیاز است در اختیار بگذارد.

وی گفت: فرآیند رفت و برگشت صدور ویزای چین برای کلاه‌سبز‌های نیروی دریایی کمی طولانی شد و ۲ تا ۳ روز طول کشید. همکاران من در روز هفتم وارد صحنه شدند و در روز هفتم با توجه به اینکه کشتی از سواحل چین دور شده و به سواحل ژاپن نزدیک شده بود، امکان اعزام به وسیله بالگرد به دلیل فاصله زیاد وجود نداشت. با سریع‌ترین شناوری که امکانش بود، تکاوران دریایی را به صحنه اعزام کردند و به محض آمادگی اعزام تکاوران به کشتی، انفجار مهیبی اتفاق افتاد و تمام عرشه را آتش فراگرفت و متاسفانه با اندوه زیاد در همان لحظات شاهد غرق شدن این شناور بودیم.
 
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

پیام تسلیت ارتش درپی حادثه نفتکش سانچی

ارتش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارتش جمهوری اسلامی ایران در پیامی جان باختن کارکنان و ملوانان نفتکش ایرانی سانچی را تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ارتش جمهوری اسلامی ایران در پیامی جان باختن کارکنان و ملوانان نفتکش ایرانی سانچی را تسلیت گفت.

متن این پیام به شرح زیر است.

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

ضایعه دردناک جان باختن شهادت گونه کارکنان خدوم و ملوانان شجاع نفتکش ایرانی سانچی، ملت شهیدپرور ایران اسلامی را داغدار کرد و در حالی که مردم و بویژه خانواده های این عزیزان، روزها مضطرب و چشم نگران، منتظر خبری امیدوارکننده از میان زبانه ها و شعله های آتش نفتکش سانحه دیده در هزاران کیلومتر دورتر از وطن بودند و تکاوران زبده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که با آرزوی نجات جان فرزندان این ملت داوطلبانه، عاشقانه و مجاهدانه وارد منطقه حریق شده و خود را برای اجرای عملیات امداد و نجات آماده کرده بودند، متاسفانه با دلهایی پر از اندوه و چشمانی اشکبار در غم از دست دادن هموطنان خود، ماموریت شان را به پایان رساندند.

ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز تالم و تاسف عمیق نسبت به جان باختن شهادت گونه کارکنان و ملوانان نفت کش سانچی، این ضایعه دردناک را به رهبر معظم انقلاب اسلامی، ملت شریف ایران و خانواده های داغدار این عزیزان تسلیت گفته و برای آنان علو درجات و برای عزیزانشان صبر و اجر مسئلت می‌نماید.

 

منبع:https://www.mehrnews.com/news/4199793/پیام-تسلیت-ارتش-درپی-حادثه-نفتکش-سانچی

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

آتش نشانا تو پلاسکو پرپر شدن تازه فهمیدن اسمشونو بذارن فرشته های آتش
دریا دلامون تو سانچی پر کشیدن  تازه یادشون افتاد بهشون بگن فرشته های اقتصاد...

عزیزامونو با دستای خودمون راهی آب و آتش کردیم چون واسشون اتفاق بدی نیفتاد بهشون گفتن کت شلواریا و تا عمق وجود مارو اتیش زدن...

الان حتی یه خبر نمیدن تکلیف اونا چی شد

بابا بخدا ماهم چشم انتظاریم ماهم نگرانیم شما ها ببخشید که عزیزای ما اتفاقی واسشون نیفتاد اما بگید فقط کجان ...

ببخشید اگه تند حرف میزنم اما دلگیرم ما صدامون به جایی نمیرسه شما اگه میرسه واسه ما کاری کنید...

از طرف همسر یکی از تکاوران اعزامی به عملیات نجات کشتی سانچی

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران از نصب بنای یادبود کارکنان فداکار نفتکش سانچی در جوار شهدای خدمت آتش­نشان پلاسکو و همچنین طرح دولت برای تجلیل از این عزیزان خبر داد.
 
 
بنای یادبود برای کارکنان فداکار نفتکش سانچی ساخته می‌شودبه گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع پرس، مهدی ایزدی معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با ابراز همدردی و تسلیت به خانواده کارکنان فداکار نفتکش سانچی و طلب صبر برای خانواده این عزیزان گفت: تجلیل و قدرشناسی از کسانی که جان عزیز خود را در راه خدمت به مردم و اعتلای ایران اسلامی فدا می کنند وظیفه ملی و یک ضرورت است. در این راستا بنیاد شهید و امور ایثارگران حساسیت آحاد مردم برای تقدیر از کسانی که با تمام وجود در حال خدمتگزاری به میهن اسلامی هستند را پاس می‌دارد.
 
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد با اشاره به مطالب مطرح شده در نشست هیئت دولت برای تجلیل از کارکنان فداکار حادثه نفتکش سانچی گفت: خوشبختانه آیین نامه «فداکاران راه خدمت» با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران تدوین شده که پس از تصویب نهایی این آیین‌نامه در هیات دولت دستگاه‌های ذیربط اقدامات مقتضی را به انجام می‌رسانند و البته تا پیش از تصویب این آیین‌نامه، تجلیل و قدرشناسی از عزیزانی که جان گرانمایه خویش را در راه خدمت فدا کرده اند، به عنوان دستور کار جدی از سوی دستگاه‌های متبوع دنبال می شود.
 
وی در ادامه افزود: در راستای تجلیل از کارکنان فداکار حادثه نفتکش سانچی مقرر شده است بنای یادبود این عزیزان در کنار مزار شهدای خدمت آتشنشان پلاسکو نصب شود در ضمن دستگاهی که این عزیزان در آنها مشغول خدمت بوده‌اند (شرکت ملی نفتکش) وظیفه حمایتی و خدمات‌رسانی به خانواده این عزیزان را به انجام می رساند.
 
ایزدی در پایان با اشاره به آمادگی کامل بنیاد برای اجرای قوانین و مقررات مصوب گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران همچون گذشته حسب قوانین مصوب مجلس و تصمیمات دولت آماده اجرای وظایف خود است و در این زمینه از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد کرد.
 
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

تکاوران نیروی دریایی راهبردی ارتش پس از حادثه نفت‌کش سانچی برای امدادرسانی اعلام آمادگی کردند و به صحنه هم آمدند، اما شرایط مانع انجام عملیات شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پس از وقوع سانحه برای کشتی نفت‌کش ایرانی سانچی در آب‌های چین؛ جهوری اسلامی ایران وارد صحنه شد تا به روند امدادرسانی علیرغم دوری محل حادثه سرعت دهد و به همین خاطر تیم‌هایی از کشورمان به پکن اعزام شدند که یکی از این تیم‌ها تکاوران نیروی دریایی ارتش بودند.

تکاوران ارتش ایران در قالب یک تیم ۱۲ نفره برای امدادرسانی به چین رفتند، اما متاسفانه نتوانستند عملیات انجام دهند و به ایران بازگشتند.

این نیرو با این که نتوانست برای سانچی اقدامی کند، اما پس از پیروزی انقلاب رشادت‌های زیادی را انجام داده است و به نیرویی راهبردی در تنگنا‌ها تبدیل شده است.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

آزمون بزرگ نیروی دریایی ارتش در جنگ تحمیلی

نیروی دریایی ارتش ایران که پیش از انقلاب وابستگی شدیدی به غرب به خصوص در حوزه تامین تجهیزات داشت؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ خود را در بوته آزمایشی بزرگ دید که باید از آن موفق بیرون می‌آمد؛ کاری سخت، اما نیروی دریایی توان انجام آن را داشت.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

جوانان این نیرو پس از خروج مستشاران نظامی خارجی کار را دست گرفتند و در حال پیش‌برد نیروی دریایی بودند که در سال ۵۹ عراق با حمایت بیش از ۴۰ کشور از زمین، هوا و دریا به ایران اسلامی حمله کرد و نیروی دریایی موظف به حراست از مرز‌های آبی شد؛ این نیرو هم همه یگان‌های خود را در وضعیت جنگی قرار داد که یکی از این واحد‌ها گردان تکاوران دریایی مستقر در خرمشهر بود.

حماسه دفاع ۳۴ روزه تکاوران و مردم در دفاع مقدس

عراق که با تمام توان خواب تصرف یک هفته‌ای ایران و سه روزه شهر خرمشهر را در سر پرورانده بود به مرز‌های غربی و جنوب غربی یورش برد و با عبور از اروند وارد خاک ایران شد و نیرو‌های ایرانی هم که در این زمان در حال شکل‌گیری دوباره بودند غافل‌گیر شدند، اما مردم دلاور ایران زمین نه تنها غافل‌گیر نشدند، بلکه با وحدتی مثال‌زدنی در مقابل ارتش بعث ایستادند و همین زمان کافی برای شکل‌گیری نیرو‌های نظامی را داد تا به دفاع از کشور مشغول شوند.

در همین زمان رژیم عراق که مقاومت مردم را دید قصد کرد به هر نحوی خرمشهر را تصرف کند، اما این بار با تکاروان نیروی دریایی مواجه شد که با شکل‌گیری و انسجام بالا به صحنه آمده بودند و متوجه شد که تصرف ۳ روزه خرمشهر توهمی بیش نخواهد بود.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

با حضور تکاروان مردم هم امیدی مجدد پیدا کردند و به کمک نیرو‌ها آمدند که نتیجه آن مقامتی ۳۴ روزه شد و همین مقاومت روحیه دشمن را چنان بهم ریخت که دیگر نتوانست با همان سرعت قبلی پیشروی کند.

امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران که در آن روز خود یک تکاور و فرمانده دسته بود درباره خاطرات خود در آن روز‌ها گفته است که صبح روز چهارم آبان، ساعت ۴ صبح بود؛ ناخدا صمدی که در آن زمان فرمانده تکاروان دریایی بود دستور داد که از عرض رودخانه عبور کنیم و به آن سوی خرمشهر برویم.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

تعداد ما ده تا پانزده نفر بود و با چشمان گریان سوار بر قایق‌ها شدیم و از عرض رودخانه کارون عبور کردیم و در آن سوی کارون نشستیم به امید اینکه شاید دوباره به آن سوی رودخانه برگردیم.

پل تحت تسلط دشمن بود و اگر یک روزه خرمشهر را تصرف می‌کرد، قطعا خوزستان را می‌گرفت؛ حماسه مقاومت مردم و نیرو‌ها در خرمشهر اینجا معنا پیدا می‌کند و چه شد که ۳۴ روز دشمن پشت دروازه خرمشهر ماند؟ اینجا بود که دشمن فهمید برآوردهایش غلط بوده است.

من افتخارم این بود که جز یکی از نیرو‌های گردان تکاوران نیروی دریایی ارتش در خرمشهر بودم؛ گردان در ۳۴ روز مقاومت، حدود ۸۰ شهید داد و نزدیک به ۲۰۰ نفر نیز جانباز شدند، اما نتیجه این ایثارگری‌ها نتیجه‌ای ارزشمند بود.

خرمشهر بعد از ۳۴ روز سقوط کرد، اما ماموریت تکاوران تمام نشد.

تحقق کابوس صدام با رشادت تکاوران

دشمن که با تمام توان آمده بود تا ایران را فتح کند باید پاسخی کوبنده از نیرو‌های نظامی ایران دریافت می‌کرد که نیروی هوایی با عملیات کمان ۹۹ در روز نخست جنگ این کار را کرد و این بار نوبت نیروی دریایی بود تا پوشالی بودن قدرت دریایی عراق را ثابت کند و از همین رو طرح عملیات مروارید ریخته شد.

طرح این عملیات به این شکل بود که تکاروان دریایی ارتش از طریق طریق هوا و بالگرد وارد سکو‌های نفتی البکر و الامیه شدند و هر دو سکو را به تصرف خود درآوردند؛ با این کار علاوه بر این که محاسبات صدام درباره ایران بهم می‌خورد حاکمیت این کشور بر خلیج فارس هم از بین رفت. [بیشتر بخوانید]

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

حامیان عراق که در راس آن‌ها آمریکا قرار داشت متوجه وخامت موضوع شدند و به همین خاطر به جای حضور غیرمستقیم؛ وارد جنگ مستقیم با ایران شدند و با بهانه حمل محموله نظامی به کشتی‌های ایرانی یورش می‎بردند و آن‌ها را تصرف می‌کردند و پس از این که محموله‌ای پیدا نمی‌کردند کشتی را به عراقی‌ها تحویل می‌دادند.

در این زمان هم نوبت به تکاوران دریادل ارتش رسید تا با انجام عملیات کشتی تصرف شده ایران را پس بگیرند و در این راه ماموریت‌های زیادی را انجام دادند.

مقابله با دزدان دریایی، ماموریت امروز نداجا

پس از پایان جنگ و برای مدتی شرایط در آب‌ها آرام شد و کشتی‌ها به راحتی در تردد بودند تا این که دوباره موضوعی نیرو‌های دریایی جهان را مجبور با واکنش کرد و آن موضوع دزدی‌های دریایی بود؛ این بار نه یک ارتش یا نیروی نظامی بلکه مردم عادی به سراغ کشتی‌های تجاری آمده و آن‌ها را می‌ربودند و بیشتر این اتفاق همه در یکی از کریدور‌های عبور کشتی‌ها در نزدیکی کشوری سومالی رخ داده بود.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

در ابتدا تعداد کشتی‌های ربوده شده کم بود، اما رفته رفته تعداد دزدی‌ها و دزدان دریایی افزایش و از سال ۱۳۸۷ روند جدیدی پیدا کرد و به چالشی برای اقتصاد کشور‌ها تبدیل شد از این رو به نیرو‌های دریایی دستور محافظت از کشتی‌های تجاری داده شد و ایران هم از این موضوع جدا نبود.

بنا بر اهمیت این موضوع و تدبیر فرماندهی معظم کل قوا مبنی بر حضور نیروی دریایی راهبردی ارتش در آب‌های آزاد و بین المللی، این نیرو از شش سال گذشته تا کنون ماموریت یافته است تا امنیت کشتی‌های تجاری و حامل انرژی ایران را در محدوده وسیعی تا مدار ۱۰ درجه شمالی، شمال اقیانوس هند و خلیج عدن تامین کند.

از این رو ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش به منطقه مورد نظر اعزام و تاکنون ۶۰ درصد حمله دزدان دریایی با حضور به موقع این نیرو ناکام مانده، البته در برخی مواقع دزدان دریایی توانستند برخی کشتی‌ها را تصرف کنند که در این زمان تکاوران نیروی دریایی وارد صحنه شدند.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

تکاوران این نیرو در چنین عملیات‌هایی وارد صحنه می‌شدند و با نفوذ به کشتی و به خطر انداختن جان خود؛ هم کشتی و هم جان خدمه را نجات می‌دادند که هنوز هم این گونه ماموریت‌ها ادامه دارد، اما نکته قابل توجه این است که دیگر برای تکاوران کشتی ایرانی و غیر ایرانی تفاوتی نداشت و هر کشتی که درخواست کمک می‌کرد ناوگروه‌ها و تکاوران به کمک می‌رفتند مانند کاری که برای کشتی آمریکایی انجام شد.

حتی آمریکایی‌ها هم از یاری‌رسانی نیرو‌های تکاور ارتش جمهوری اسلامی بی‌نصیب نماندند

از زمان افزایش دزدی دریایی که موجب حضور بیشتر ناوگروه‌ها و تکاوران نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد شد نه فقط کشتی‌های تجاری ایران بلکه کشتی‌های سایر کشور‌ها هم از این امنیت بهره بردند.

تکاروان ایرانی در چندین عملیات، کشتی‌های کشورهایی چون پاناما و فلیپبن را از چنگ دزدان دریایی نجات دادند و تا عبور از منطقه خطر آن‌ها را اسکورت کردند، اما شاید بتوان مهم‌ترین عملیات این نیرو را نجات کشتی آمریکایی دانست که در خرداد سال ۹۱ انجام شد.

در این تاریخ دزدان دریایی در دریای عمان به یک کشتی تجاری آمریکایی حمله کردند و این کشتی درخواست کمک کرد، اما با وجود این که نیرو‌های نظامی این کشور در منطقه بودند هیچ اقدامی صورت نگرفت، اما ناوگروه و تکاوران نیروی دریایی ارتش که در منطقه برای گشت‌زنی حضور داشتند با سرعت خود را به منطقه رسانده و با حجم آتش سنگین دزدان دریایی را فراری دادند.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

اما این آخرین عملیات تکاروان شجاع ایران نبوده و در هر زمانی که نیاز به امدادرسانی فروی بوده این نیروی اعلام آمادگی کرده است که گواه این موضوع را می‌توان در حادثه کشتی سانچی دید.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

پس از وقوع حادثه برای نفت‌کش ایرانی سانچی در دریای چین و حضور کشورهای، چون چین، ژاپن و کره برای امدادرسانی؛ مقامات کشورمان هم برای سرعت بخشی به روند امدادرسانی وارد صحنه شدند و از نیرو‌هایی که توان امداد داشتند درخواست کردند به عملیات نجات وارد شوند.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

در همین چارچوب تکاوران نیروی دریایی ارتش برای اعزام و انجام عملیات امداد اعلام آمادگی کردند و به چین هم رفتند، اما به خاطر شرایط محیط و درجه حرارت بالا نتوانستند عملیات را انجام دهند.

البته در این مورد امیر دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار کرد: پیشنهاد ما برای حضور تکاوران در چین و کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان، سه روز بعد از برخورد کشتی بود و تشریفات حضور این عزیزان با توجه به اینکه طرف چینی اعلام کرده بود نظامی‌ها را برای حضور در این عرصه نمی‌پذیرد، شرایط را پیچیده‌تر کرد. آن‌ها اعلام کردند که تکاوران ایرانی نباید با لباس نظامی در صحنه حاضر شوند. ما هم پذیرفتیم با هر پوششی که آن‌ها بگویند، حاضر می‌شویم. [بیشتر بخوانید]

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

اعلام آمادگی و حضور به موقع تکاوران دریایی ارتش علاوه بر این که اقتدار نیرو و ارتش جمهوری اسلامی ایران را به جهان نشان می‌دهد، این روزها ضامن امنیتی است که همه کشور‌های جهان حتی آنهایی که ایران را تحریم کردند می‌توانند از آن بهره ببرند، امنیتی که در داخل کشور موج می‌زند و می‌تواند به واسطه حضور ایران در منطقه به تمام کشورهای غرب آسیا منتقل کنند.

 

منبع:http://www.yjc.ir/fa/news/6402595/تپش-دل-دریادلان-کلاه-سبز-برای-دریانوردان-سانچی

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

نمیدونم چرا کار ما شده فقط مرده پرستی 

از قبل به چیزی فکر نمیکنیم

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

نمیدونم چرا کار ما شده فقط مرده پرستی 

از قبل به چیزی فکر نمیکنیم

این را باید از مسئولین و مدیران بیش از اندازه محترم !!!!!!!!!!!!!پرسید.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0