Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

ابداعات عجیب جنگی

52 posts in this topic

باسلام.

یکی از ابداعات جنگ پیچستون بود! کسمی میدونه چیه؟

12

در حال گشت و گذار در دهکده جهانی بودم که با یک عکس عجیب برخورد کردم. 

کسی دقیقا میدونه این چی هست و برای چه اهدافی استفاده میشه و چجوری کار میکنه ؟   

14001591984674.jpg

عکس جالبیه ... یکی از آشنایان چند سال پیش از خاطراتش با دکتر چمران میگفت. از جمله به چندین نمونه از اینجور کارها و طرح ها اشاره کرد و اینکه  برای  دادن روحیه به رزمنده ها چنین طرح هایی پیاده میشد و به مرور تکمیل تر و بهتر میشد. ایشون زمانی در ستاد جنگهای نامنظم فعالیت داشتند.

خاطره ای هم در این رابطه تعریف میکرد که تا آنجایی که بخاطر می آورم بازگو میکنم :

دکتر چمران قرار بود  برای مدتی به ماموریتی برود و قبل از رفتن کسی را که از تهران بهمراه خود به قرارگاه آورده بود بنام آقای دکتر ... بعنوان سرپرست و جانشین خود معرفی کرد.

پس از رفتن شهید چمران ، آقای دکتر ... با حرارت و شوق پیشنهاد داده که در ادامه ی روال سابق موشکی با قدرت انفجاری بسیار بالاتر از موشکهای قبلی ساخته و برای ایجاد رعب و وحشت بسوی خاکریز عراقی ها شلیک کنند.

کار ساخت شروع شده و بدنه موشک کم کم آماده میشود ولی برخلاف نظر بقیه آقای دکتر ... عقیده داشت که کلاهک موشک لازم نیست به شکل مخروط و آئرودینامیک باشد و بر اساس محاسبات ایشان با اضافه کردن خرج پرتاب براحتی میتوان موشک را در مسیر دلخواه پرتاب کرد و مشکلی هم پیش نخواهد آمد!

اصرار دیگران هم راه بجایی نبرد و دکتر ... گوشش بدهکار نبود. روز موعود آمد و موشک را با زاویه بر روی خاکریز گذاشتند و برای جلوگیری از منحرف شدن با قرار دادن  کیسه های شن آنرا مهار کرده  و خلاصه همه چیز آماده برای شلیک کردن شد. با فرمان آتش موشک با غرش بسیار گوش خراشی در حالی که زمین به لرزه درآمده بود کیسه های شن و ماسه را به اطراف پرتاب کرده و رو به خط عراقی ها میرود ولی کمی بعد  در حالی که هر لحظه ارتفاعش بیشتر میشود مسیر نیم دایره ای را طی کرده و به سوی خاکریز خودی بر میگردد ! با دیدن این صحنه همه  بدنبال جایی برای پناه گرفتن میدوند ...

در نهایت موشک کذایی تقریبا" یک کیلومتر پشت خاکریززمین خورده و  با صدایی مهیب منفجر  میشود!

پس از انفجار پیرمردی که آشپز گروه بود در حالی که بشدت میلرزیده با عصبانیت و با لهجه ی خوزستانی به دکتر... میگوید : ایرودینامیک نمیخواد ... آیرودینامیک نمیخواد! تو خودت تو شلوارته نگاه بکن ببین حتی اونجات هم آیرودینامیکه !

با عرض معذرت ...

20

كيوار عزيز از خنده من تركيدم خدا خيرت بده بد جوري نياز به اين خنده داشتم

14

مدیر ناسا رو اورده بودن نمی تونست اینجوری مثال کاربردی و قابل فهم بزنه   :1 (4):

عنوان مدرک دکترا این مبتکر چی بوده؟1%20(19).png 

ولی مهم نیست احتمالا بعدش حسابی شیر فهم شده...در حد 6 تا دکترای ایرودینامیک

یه چند مدتیه درگیر کنکور کارشناسی ارشد هوافضا هستم :1 (6): .الان به این نتیجه رسیدم حتما بعد از قبولی :14182271505833535537:  گرایش ایرودینامیک رو انتخاب کنم چون خیلی گسترده تر از اون چیزی هست که فکر می کردم... :1 (7):  :1 (7):  :1 (20): 

10

از مدیر میخوام این پست رو ببره به زیر مجموعه لطیفه 

دلم درد گرفت از خنده  :1 (7):  :1 (7):  :1 (7): 

دست جناب سرهنگ و کیوار درد نکنه 

واقعا خدا بهتون سلامتی بده که این خاطرات و ابداعات رو برامون ذکر کردید

12

باسلام. یکی از ابداعات جنگ پیچستون بود! کسمی میدونه چیه؟

در جنگ ایران و عراق ابداع شده ؟ 

9

ابسدینی که دارای جلای صمغی است و بیش از 10درصد آب دارد. در صورتی که ابسیدین ها معمولا کمتر از یک درصد آب وجود دارد.

که بیشتر در معدن و کانی شناسی کاربرد داره 

درسته ؟؟؟؟

10

پيچيستون از ته ماندههاي سيگارهاي به جا مانده از روزهاي خوش وفيلتر انها درست مي شد داخل يك كاغذ معمولي براي خالي نبودن عريضه ،

10

جناب سرهنگ ملایری میتونستین به جای اینکه دستمال رو هلیکوپتری بچرخونین از روش "آغاسی" هم استفاده بکنین هاااا

اینجوری ورزش هم میشد

14

آقا مهران در اون لوکیشن نمیشه روش آغاسی رو انجام داد

12

ابداع ماشین نی کوب توسط شهید چمران 

2882404761964.jpg

16

این غول عظیم را چگونه و با چه وسیله ای و حمل و نقل می کردند ؟ فکر کنم در همین مکان به گل نشسته باشه چون نیروی عظیمی برای حرکت دادن آن تو گل و لای مییخواد . اتفاقا شمالی ها تو زاینده رود در اصفهان قایقرانی تفریحی داشتند و برای زدن نی ها یه وسیله سبک پشت قایق بسته بودند که در انتهای این وسیله یه پروازه بود که نی ها را از کف رودخانه میبرید و خیلی هم کارساز بود . بهر حال وسیله نی زنی باید روی اب شناور باشه تا توان تحرک داشته باشه و در عین حال سبک باشه . فکر نمیکنم وسیله مورد نظر عملیاتی شده باشه . 

12

والا این بیشتر به لای روب میخوره تا نی روب !  : SURPRISE :

11

با سلام

ظاهراً به این وسیله مهندسی ،  "برمایه" ، هم گفته می شود که به  آبراهه ایجاد شده برای آن ،  آبراه برمایه هم می گویند  که با این شکل وسیله ها زده میشه و راه برای قایق ها و غواصان در عملیات ها باز می شود

12

این وسیله نی کوب است و روی آب شناور می شود البته کارایی آن چندان بالا نبود چون فقط نی ها را له می کرد(من کار آن را از نزدیک در هورالعظیم دیده بودم)وسیله دیگری نیز وجود داشت که به آن نی بر می گفتندو جلوی قایقی بسته میشد و همانند ماشینهای اصلاح نی ها را می برید البته آن وسیله هم محدودیتهایی داشت و با افزایش نی های بریده شده در جلو کارایی آن کاهش می یافت.

10