Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

با 15 سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید بخش اول 1

همانطور که می دانید امروزه رقابت های شدیدی میان کشورهای پیشرفته ی جهان وجود دارد که سعی می کنند از رقبای سیاسی، اقتصادی و نظامی خود عقب نمانده و بتوانند نفوذ و قدرت خود را حفظ کنند.

 
در این میان به نظر می رسد که رقابت نظامی شدیدتر بوده و در سال های آینده نیز همچنان تشدید خواهد شد. دو کشوری که از سالیان بعد از جنگ جهانی دوم همواره رقابت نظامی سختی با هم داشته و تاکنون بارها و بخصوص در زمان جنگ سرد تا مرز درگیری نظامی پیش رفته اند کشورهای ایالات متحده و روسیه هستند که بدون شک در عرصه ی نظامی در رتبه های اول دنیا قرار دارند.

اگر چه این دو کشور در عرصه ی نظامی هر روز محصولات پیشرفته ی جدیدی را آزمایش و معرفی می کنند اما برنامه های سری نیز در زمینه های نظامی در این کشورها در حال انجام است که به ندرت اخباری در مورد آن ها در رسانه ها شنیده می شود.
 
روسیه بدون شک یکی از سه قدرت نظامی برتر جهان بوده و در برخی تکنولوژی های نظامی نیز گوی سبقت را از کشور پیشرفته ای مانند ایالات متحده ربوده است.
 
در قسمت اول این مطلب شما را با ۸ مورد از جدیدترین، پیشرفته ترین و مخوف ترین  سلاح های ساخت روسیه آشنا کردیم. اکنون سعی داریم در بخش دوم این مطلب اطلاعاتی در مورد ۷ سلاح جدیدی که توسط ارتش روسیه ساخته شده است را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

1- سیستم دفاع موشکی هوایی اس-۵۰۰ 
با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)
روسیه روش جالبی برای مقابله با تهدیدات بالقوه نظامی ایالات متحده دارد، کشوری که چندین برابر بیشتر از روسیه در زمینه ی تسلیحات نظامی سرمایه گذاری می کند. به همین دلیل روس ها روش های ارزان و ساده ای را برای ناتوان کردن سلاح های گران قیمت ایالات متحده برمی گزینند. بهترین نمونه از این سیستم های دفاعی اس-۳۰۰ و اس-۵۰۰ هستند. ایالات متحده میلیاردها دلار خرج کرده تا نسل چهارم جنگنده های خود مانند اف-۳۵ را توسعه دهد. از آن جایی که روسیه نمی تواند مانند ایالات متحده در این زمینه ولخرجی کند، تصمیم گرفته که با تولید یک سیستم دفاع موشکی زمین به هوا اما کم هزینه این هواپیماها را ساقط کند. 
با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

شاید بتوان ادعا کرد که سیستم اس-۳۰۰ پیشرفته ترین سیستم موشکی زمین به هوا در حال حاضر است. اما ساخت چنین سیستمی با توجه به سابقه ی تاریخی نظامی روسیه در زمینه ی ساخت موشک جای تعجب ندارد. با این وجود اخیراً مشخص شده که یک سیستم جدیدتر،پیشرفته تر و کارآمدتر نیز به نام سیستم اس-۵۰۰ در راه است. مدل اس-۵۰۰ چنان پیشرفته و کارآمد عنوان شده که کارشناسان نظامی و دفاعی ایالات متحده اعلام کرده اند که چنین سیستم دفاعی توانایی هدف قرار دادن و ساقط کردن هواپیماهای اف-۳۵ و بمب افکن های پنهان کار بی-۲ را نیز دارد.


 


2- سلاح های مایکروویو 
با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه سلاح هایی دیده می شوند که حقیقتاً باید آن ها را سلاح های آینده نامید که یکی از جاه طلبانه ترین و دیوانه وارترین نمونه های آن ها بدون شک سلاح های مایکروویو است. جنگ افزارهای مایکروویو در از کار انداختن اجزای الکترونیکی سیستم های نظامی دشمن کاربرد دارند و ساخت این چنین تسلیحاتی توسط روسیه جنگ الکترونیکی را وارد بعد تازه ای کرده است.
 
این جنگ افزار که «تفنگ مایکروویو» (microwave gun) لقب گرفته را می توان روی سیستم های موشکلی بوک (BUK) نیز نصب کرد و بر اساس گزارش ها توانایی ساقط کردن موشک ها و هواپیماهای بدون سرنشین دشمن را دارد. 
با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)در واقع در این سلاح هیچگونه گلوله ای پرتاب نمی شود، بلکه تنها این سیستم پیشرفته امواجی را از خود بیرون می دهد که باعث می شود موشک ها و هواپیماهای بدون سرنشین ناگهان از حرکت باز ایستاده و سقوط کنند و سیستم های الکترونیکی ناوبری دشمن دیگر کنترلی روی آن ها نداشته باشند.

 
 
قدرت برد این سلاح حدود ۱۰ کیلومتر عنوان شده و برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ رونمایی شده است. هدف اصلی از ساخت این سلاح ایجاد یک محیط دفاعی و امن در محوطه ای خاص بوده و توانایی هدف قرار دادن اهداف پروازی به طور کامل و در ۳۶۰ درجه را دارد. اطلاعات زیادی در مورد این سلاح پیشرفته وجود ندارد و این سلاح را باید یکی از سری ترین برنامه های تسلیحاتی روسیه دانست. 

3- بمب افکن استراتژیک مافوق صوت تی بو-۱۶۰ ام تو


 
با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)بمب افکن تی یو- ۱۶۰ (Tu-160 bomber) موسوم به «بلک جک» (Blackjack) در واکنش به بمب افکن های بی-۱ (B-1) ایالات متحده طراحی و ساخته شد اما تاکنون اصلاحاتی در آن انجام گرفته و  به یکی از مدرن ترین و بهترین بمب افکن های با سرعت مافوق صوت در جهان تبدیل شده است. نسخه ی جدید این بمب افکن با نام «Tu-160M2» در سال ۲۰۱۹ اولین پروازهای آزمایشی خود را انجام خواهند داد. اگر چه بمب افکن بی-۲ می تواند بمب های بیشتری نسبت به این بمب افکن روسی با خود حمل کند اما تی یو-۱۶۰ بزرگ تر و سریع تر بوده و مسافت بیشتری را می توانند در میدان جنگ طی کنند. 
با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)برنامه های تقویت، بهینه سازی و توسعه ی این هواپیماها در سال ۲۰۱۵ رسانه ای شد و بر اساس این برنامه قرار است این هواپیماهای بمب افکن به موتورهای قدرتمند جدیدتر و رادارها و سیستم های اتوماتیک پروازی جدید مجهز شوند. به نظر می رسد سیستم های الکترونیکی جدید شامل همان سیستم هایی باشد که ناوشکن یو اس اس کوک ایالات متحده را برای مدتی زمینگیر کرد. به طور کلی تنها بدنه ی خارجی بمب افکن تغییر نخواهد کرد و تمامی تجهیزات آن ارتقا داده شده و تغییر خواهد نمود.سرعت کنونی این بمب افکن در بیشترین حالت به بالای دو ماخ در ساعت خواهد رسید که به نظر می رسد در نسخه های جدید این سرعت به مقدار بسیار زیادی افزایش پیدا کند. نیروی هوایی روسیه قصد دارد که دستکم ۵۰ فروند از این بمب افکن ها را در آینده ی نزدیک تولید کند و مراحل ساخت آن ها از قبل آغاز شده است.
 


4- سیستم های جنگ سایبری 
با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)همه ی ما در مورد هکرهای روسی در رسانه ها بسیار شنیده ایم. حتی دخالت هکرهای روسی را در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایالات متحده را محتمل دانسته و می توان گفت که جنگ سایبری می تواند نقش مهمی در رویارویی های آینده ی دو کشور داشته باشد. هکرهای روسی در جهان بسیار شناخته شده و مشهور هستند و ارتش این کشور نیز در زمینه ی جنگ سایبری سرمایه گذاری های عظیمی کرده است.
 


سرویس امنیتی فدرال (FSB) که جانشین سرویس امنیتی کا گ ب در دوران شوروی سابق شده مسئول جذب هکرهای ماهر به منظور حمله به سیستم های نظامی و به دست آوردن اطلاعات نظامی و دیگر فعالیت های جاسوسی سایبری است.


 
با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)آن ها در گذشته سابقه ی حمله به سیستم های کامپیوتری ناتو و اتحادیه اروپا را در چند مورد داشته اند. اما از آن جایی که هکرهای زبده ی روسی ردپایی از خود به جای نمی گذارند بسیاری از این حملات سایبری بدون مدرک به هکرهای روسی نسبت داده می شود.
 
به ادعای دولت ایالات متحده هکرهای دولتی روسیه مسئول قطعی گسترده برق در سال ۲۰۱۵ بودند. هکرهای روسی قدرت چنین کارهایی را دارند و قادرند جریان برق را به مکان های نظامی خاصی قطع کرده یا حتی باعث شوند که رآکتورهای هسته ای ذوب شوند.
 


5- سوخوی PAK FA T-50 
با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)جنگنده «Sukhoi PAK FA T-50» از نوع جت های جنگنده ی نسل پنجم روسیه است و مانند جنگنده ی اف-۳۵ ایالات متحده هنوز به مرحله ی تولید انبوه نرسیده و تقریباً یک دهه دیگر طول خواهد کشید تا طراحی و ساخت آن کامل شده و به خدمت نیروهای نظامی درآید.
 
موانع معدودی بر سر راه ساخت این جنگنده وجود دارد اما نباید اشتباه کرد زیرا این جنگنده ی فوق العاده پیشرفته و قدرتمند به زودی تکمیل خواهد شد. هدف از ساخت این جنگنده برتری هوایی بر جنگنده های دشمن و ساقط کردن آن ها بوده است. این جنگنده خاصیت پنهانکاری خارق العاده ای داشته و توانایی هدف قرار دادن اهداف زمینی با دقت بسیار بالایی را نیز دارد.
 
با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)یکی از نقاط قوت این جنگنده قدرت مانور فوق العاده و منحصر به فرد آن است که به شکل باور نکردنی می تواند در آسمان به یکباره از حرکت باز ایستاده و مانند یک سفینه ی فضایی شناور باقی بماند. این ویژگی پیشرفته در جنگ های هوایی تن به تن بسیار موثر و کارآمد خواهد بود و به جنگنده ی روسی این امکان را می دهد که به موشک های دشمن جاخالی داده و به راحتی خود را در موقعیت حمله و شلیک کردن به هواپیماهای دشمن قرار دهد. در سال ۲۰۲۰ موتورهای قبلی با موتورهای جدیدتر و پیشرفته تری جایگزین خواهد شد و به نظر می رسد که در همین سال شاهد رونمایی نهایی از این جنگنده باشیم.

 
 


6- موشک ماوراء صوت زیرکون 
با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

روسیه در زمینه ی موشک های با سرعت فراصوت در حدود ۴ نسل از ایالات متحده جلوتر است. جدیدترین موشک روسیه به نام «زیرکون» (Zircon) در سال کنونی وارد خدمت خواهد شد. سرعت این موشک به بالاتر از ۶ ماخ خواهد رسید که در مقایسه با موشک های متعارف بیش از دو برابر است.
 
شاید با خود فکر کنید که اهمیت این موشک ها در چیست؟ نکته ی مهم در این مورد موشک های مافوق صوت این است که متوقف کردن آن ها تقریباً غیرممکن خواهد بود. در واقع ردیابی و ساقط کردن موشک هایی که با چنین سرعت سرسام آوری حرکت می کنند بسیار مشکل و تقریباً غیر عملی است. 
با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)
 
 


همچنین از این موشک ها برای متوقف کردن موشک های با کلاهک هسته ای نیز استفاده می شود. خود آن ها نیز می توانند کلاهک های هسته ای حمل کنند. روسیه در حال آماده شدن برای مجهز کردن کشتی ها، بمب افکن ها و زیردریایی های خود به این موشک مخرب است در حالی که ایالات متحده در زمینه ی طراحی و ساخت این موشک های مافوق صوت بسیار عقب مانده و بزودی به تکنولوژی برتر روسیه در این زمینه نخواهد رسید.
 
تنها موفقیتی که متخصصان موشکی ایالات متحده در این زمینه داشته اند ساخت موشکی است که تنها به مدت ۶ ثانیه می تواند با چنین سرعت مافوق صوتی حرکت کند.

علاوه بر این روسیه در حال کار بر روی یک برنامه ی موشکی بسیار سری به نام «Yu-74» است که در زمینه ی ساخت هواپیماهایی با سرعت مافوق صوت در مقیاس بسیار پیشرفته تر از هواپیماهای کنونی است.
 


7- بمب افکن فضایی PAK-DA


 
با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

امروزه برنامه ی فضایی روسیه نیز از ایالات متحده پیشی گرفته است و این کشور قصد دارد که تسلیحات نظامی پیشرفته ای را در فضا مستقر کند و جدیدترین پیشرفت آن ها در این زمینه طراحی یک بمب افکن است که توانایی پرواز در فضا و در جایی که دسترسی به آن ممکن نیست را نیز دارد.
 
این هواپیما یا بهتر است بگوییم فضاپیما با نام بمب افکن فضایی PAK-DA شناخته می شود. بمب افکن PAK-DA در سرعت های بالا پرواز کرده و رادارهای دشمن توانایی شناسایی آن را ندارند و البته هیچ موشکی نیز توان رهگیری و انهدام آن را نخواهد داشت.


 
با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)این بمب افکن به موتورهای هیبریدی مجهز شده و زمانی که به فضا برسد از سوخت متان و اکسیژن استفاده خواهد کرد. بمب افکن PAK-DA توانایی حمل موشک های مافوق صوت و در صورت لزوم بمب های هسته ای را نیز خواهد داشت.
 

شایعات بسیاری در مورد این بمب افکن فضایی وجود دارد و با توجه به سری بودن پروژه نمی توان گفت که کدام یک از ادعاها درست و کدام یک نادرست و اغراق است. برخی گفته اند که این بمب افکن تا سال ۲۰۲۰ آماده خواهد شد و برخی دیگر سال ۲۰۲۳ را برای تکمیل آن عنوان کرده اند. دولت روسیه ادعا کرده که این بمب افکن پروازهای آزمایشی خود را با موفقیت به پایان رسانده است.

در صورتی که این بمب افکن فضایی آماده ی پرواز و عملیات باشد بدون شک برتری را در جنگ هسته ای به این کشور خواهد داد و فعلاً هیچ راهی برای مقابله با یک حمله ی اتمی از فضا وجود ندارد
 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 با 15 سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید    بخش   دوم2

شاید بتوان ادعا کرد که در حال حاضر رابطه ی ایالات متحده و روسیه در بدترین شکل ممکن خود قرار دارد، حتی بدتر از دوران جنگ سرد. در آن دوران هر دو کشور ابرقدرت چنان زرادخانه های خود را از انواع مختلف سلاح های مخرب پر کرده بودند که برای چند بار نابود کردن دنیا کافی بودند. 

 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]
 
 


امروزه روسیه توانسته زرادخانه های هسته ای خود را با گستره ای از سلاح های جدید، پیشرفته و مخرب تکمیل کند که در صورت وقوع جنگی که یک طرف آن روسیه باشد عواقب سختی در انتظار کشور مقابل خواهد بود. در طول چند سال اخیر ارتش این کشور پیشرفت های زیادی در زمینه ساخت سلاح های جدید داشته که به شدت مقامات نظامی ایالات متحده را در نگرانی و حیرت فرو برده است.

همه می دانیم که تاریخ روسیه با پیشرفت های تکنولوژیکی عمده ای عجین شده و افسانه ای بودن تکنولوژی های موشکی و ماموریت های فضایی این کشور بر کسی پوشیده نیست. آن ها اولین کشوری بودند که ماهواره در فضا مستقر کردند و اولین انسان را نیز آن ها به فضا فرستادند. همچنین روسیه مسئولیت پیشتیبانی و فراهم کردن شرایط برای فضاپیمای سایوز را بر عهده داشت که فضانوردان آمریکایی را به پایگاه بین المللی فضایی منتقل می کرد.

امروزه روسیه یکی از بهترین و کارآمدترین سیستم های موشکی پیشرفته در جهان را دارد و می توان ادعا کرد که موشک های روسی در حال حاضر حتی از موشک های آمریکایی نیز قوی تر و بهتر هستند. اما نکته اینجاست که آن ها تلاش هایشان را تنها به توسعه ی سیستم های موشکی خود معطوف نکرده اند بلکه سیستم ها و سلاح های جدیدی را در چند سال اخیر موزد آزمایش قرار داده اند که دوره ی جدیدی از تقابل بین این کشور و کشورهای غربی به خصوص ایالات متحده را در پی داشته است.

در ادامه ی این مطلب قصد داریم شما را با ۱۵ مورد از پیشرفته ترین و مخوف ترین سلاح هایی که روس ها در زرادخانه های تسلیحاتی خود دارند آشنا کنیم.

8- مسلسل تمام اتوماتیک تک تیرانداز RPK-16 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]
یک مسلسل را با دقت یک تفنگ تک تیرانداز تصور کنید. این همان چیزی است که ارتش روسیه با ساخت مسلسل بسیار دقیق RPK-16 به آن دست یافته بدون این که نیاز باشد طول لوله اسلحه بلند بوده یا میدان دید تک تیرانداز  یک محدودیت محسوب شود. این خصوصیات مسلسل RPK-16 را به یک سلاح مخوف و مرگبار تبدیل کرده است. نکته ی جالب تر این که می توان با کمی تغییرات واکنش عقب نشینی این سلاح را نیز کاهش داد که برای هدف قرار دادن اهداف خاص مناسب است.

تیراندازی با این سلاح چه در حالت تک تیر و چه در حالت رگبار از دقت بالایی برخوردار بوده و این موضوع بدین معنا خواهد بود که سرباز دارنده این سلاح می تواند روی زمین دراز کشیده و به صورت رگباری اهداف خود را با همان دقت یک تک تیرانداز مورد هدف قرار دهد در حالی که میزان عقب نشینی و به اصطلاح لگد اسلحه به کمترین حد خود رسیده است. نکته ی دیگر این که این اسلحه ی بسیار دقیق از یک خشاب استوانه ای با ۹۶ فشنگ سود می برد که قدرت آتش فوق العاده ای به آن می دهد.
 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]
این جدیدترین اسلحه ی انفرادی است که توسط کمپانی اسلحه سازی کالاشینکف، سازنده ی تفنگ افسانه ای AK-47 ساخته می شود. علاوه بر RPK-16، ارتش روسیه دو اسلحه ی انفرادی تهاجمی دیگر به نام های AK-12 و AK15 نیز تولید کرده که توان شلیک ۷۰۰ گلوله در دقیقه را دارند.
 


9- روبات تهاجمی Uran-9
 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]
روسیه همچنین مانند ایالات متحده ودیگر کشورهای غربی در سالیان اخیر تحقیقات گسترده ای را در زمینه ی ساخت روبات های نظامی و هواپیماهای بدون سرنشین و پهپادها انجام داده است. از تولیدات جدید روسیه در این زمینه می توان به روبات تهاجمی Uran-9 اشاره کرد که در واقع یک تانک بدون سرنشین با ویژگی کنترل از راه دور است. اگر چه این تانک کوچک بوده و تنها کمی از قد یک انسان معمولی بلندتر است اما تجهیزات بسیار پیشرفته ای دارد که از آن یک قاتل بی رحم ساخته است. 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]این تانک را می توان به سلاح های مختلفی مجهز کرد از قبیل موشک های ضد تانک، موشک های ضدهوایی، یک مسلسل قدرتمند و یک توپ ۳۰ میلیمتری. ماموریت این تانک این است که از نیروی انسانی ارتش روسیه در حمله های زمینی پشتیبانی کند و بدون این که جان سربازان به خطر بیفتد خطر را شناسایی کرده و منهدم نماید. حتی نمونه هایی از این تانک بدون سرنشین ساخته شده که به عنوان آمبولانس مورد استفاده قرار گرفته و سربازان مجروح را به پایگاه های نظامی منتقل کرده و حتی شرایط حیاتی آن ها را نیز بررسی می کند. این تانک هنوز در میدان نبرد آزمایش نشده اما به نظر می رسد که در آینده ای نزدیک به خدمت در ارتش روسیه فرا خوانده شود.

 
 


10- موشک ضد ماهواره Nudol 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]
بسیاری از ارتباطات نظامی امروزی با کمک ماهواره های مستقر در فضا انجام می شوند پس کشورها با ساقط کردن ماهواره های نظامی کشور متخاصم می توانند ارتباطات  آن ها را فلج کنند و این همان چیزی است که روسیه با ساخت این موشک ضد ماهواره به دنبال آن بوده است. این موشک می تواند اتمسفر را بشکافد و اهدافی که در حال چرخش در مدار زمین یا مدارهای دیگر هستند را مورد اصابت قرار دهد. این موشک در سال ۲۰۱۶ با موفقیت آزمایش شده و آماده ی عملیات است. 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]
بر اساس گفته های یکی از ژنرال های نیروی هوایی ایالات متحده به نام ژنرال دیوید جی باک:” روسیه وابستگی ارتش ایالات متحده به فضا را به عنوان یک نقطه شعف قابل استفاده درک کرده و آگاهانه در حال تقویت توانایی های ضد فضایی خود هستند”. از لحاظ تئوریک از دست دادن ماهواره های نظامی و ارتباطی مستقر در مدار زمین به معنای از بین رفتن توانایی های ارتباطی و سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) به طور کلی خواهد بود. چنین خسارتی ارتش ایالات متحده فلج کننده است و یکی از مامورین رسمی سابق پنتاگون به نام مارک اشنایدر با تایید این موضوع گفته است:” از دست دادن هدایت سیستم موقعیت یاب جهانی به دلیل حمله ی این موشک های ضد ماهواره بخش بسیار زیادی از دقت سیستم های دفاعی و تهاجمی ما را از بین می برد”.

 
 


11- سیستم های اقدام متقابل الکترونیکی Khibiny 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]
در آوریل سال ۲۰۱۴، یک ناوشکن یو اس اس دونالد کوک متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده در حال گشت زنی در آب های دریای سیاه و نزدیک به آب های کشور روسیه بود که یک جت جنگنده ی سوخوی ۲۴ نیروی هوایی روسیه به او نزدیک شد به نحوی که خدمه ی ناوشکن را در حیرت فرو برد. جالب این که مقامات نظامی روسیه ادعا می کردند که این جنگنده به یک سیستم جنگ الکترونیکی به نام «Khibiny» مجهز بوده است و با موفقیت توانسته تمامی سیستم های الکترونیکی ناوشکن آمریکایی را از کار بیندازد. 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]
معلوم نیست که این اتفاق واقعا رخ داده یا این موضوع تنها یک جنگ تبلیغاتی از جانب روسیه است اما سیستم موسوم به «Khibiny» وجود دارد. این سیستم روی کاغذ یک سیستم کاملاً دفاعی است که جنگنده ی سوخوی ۲۴ را در داخل یک حباب الکترونیکی قرار داده که مانع از آن خواهد شد که موشک های مهاجم روی آن قفل شوند. اما شایعاتی در این زمینه وجود دارد که سیستم ضد الکترونیکی می تواند تهاجمی نیز باشد و تمامی سیستم های الکترونیکی هواپیماها ، کشتی ها و سیستم های موشک انداز را از کار بیندازد. اگر غرب نتواند سلاحی برای مقابله با این سیستم طراحی کند به طور قطع پشیمان خواهد شد.
 12- سلاح های لیزری 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]
روسیه از دیرباز و از دوران شوروی سابق نیز به طور مخفیانه در زمینه ی ساخت و توسعه ی سلاح های لیزری فعالیت می کرده است. اما در دوران پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و به ویژه در سال های اخیر این تحقیقات با پنهانکاری و محرمانه بودن بیشتری نسبت به قبل دنبال شده و هیچ اطلاعاتی در مورد پیشرفت های لیزری این کشور و ساخت سلاح های لیزری مخابره نشده است. اما شایعاتی وجود دارد که ادعا می کنند ارتش روسیه برنامه ی سری توسعه ی سلاح های لیزری دوران شوروی سابق را از نو راه اندازی کرده است.


 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]
در سال ۱۹۹۴ مقامات نظامی روسیه ادعا کردند که سیستمی لیزری را مورد آزمایش قرار داده اند که می تواند موشک های دشمن را در هوا رهگیری و منهدم کند. اما بعدها مشخص شد که علی رغم پیشرفت های خیره کننده ی این کشور در زمینه ی ساخت سلاح های لیزری اما هنوز سیستم لیزری آن ها چنین قابلیت خارق العاده ای ندارد که بتواند موشک های دشمن را قبل از اصابت به هدف منهدم کند. قبل از آن ارتش روسیه بر روی سلاح های لیرزی با پایه ی کربن دی اکسید کار می کردند اما به اعتراف خود آن ها در این زمینه پیشرفت چندانی نداشتند.

سلاح های لیزری مشکلات فراوانی دارند از منبع تغذیه گرفته تا گرمای شدید و مسائل دیگر. اما ارتش روسیه به شیوه های نامتعارف دیگری از سلاح های لیزری استفاده می کند. برای مثال یک سیستم لیزری به نام «Potok» توسط مهندسان ارتش روسیه طراحی شده که می تواند دشمن را کور کند.
 


13- اژدر- موشک Shkval 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]

روسیه در زمینه ی تکنولوژی موشکی طلایه دار کشورهای جهان است و آن ها نه تنها از دانش خود در این زمینه برای تقویت موشک های متعارف خود استفاده کرده اند بلکه اژدرهای دریایی خود را نیز به حد زیادی تقویت نموده اند. ایده ی ساخت چنین اژدری بسیار ساده است: هنگامی که اژدر شلیک می شود حبابی از هوا دور آن شکل گرفته و سپس از یک موتور راکت برای به پیش بردن اژدر با سرعت بالا استفاده می شود. چنین تکنولوزی جالب و ساده ای در ساخت اژدر- موشک Shkval  مورد استفاده قرار گرفته است. بر اساس گزارش ها در نسخه های تازه ی این اژدر سرعت آن تا ۳۰۰ گره دریایی نیز افزایش یافته که ۶ برابر سریع تر از یک اژدر معمولی خواهد بود. 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]این تکنولوژی دقت اصابت اژدر را به شدت افزایش خواهد داد و کشیتی های دشمن دیگر فرصت کافی برای خارج شدن از مسیر سیر اژدر را نخواهند داشت. این اژدر به دلیل یک مقوله ی علمی به نام «اثر فراکاواک زایی» (supercavitation) به چنین سرعت و دقت خارق العاده ای دست یافته است. وقتی که حبابی از هوا در اطراف یک اژدر شلیک شده تشکیل شود دیگر آب نمی تواند هیچ سایش و اصطکاکی با سطح اژدر داشته باشد. در نتیجه اصطکاک به شدت کاهش یافته و سرعت افزایش خواهد یافت. این حباب هوا با استفاده از یک سرلوله که در نوک اژدر تعبیه شده تولید می شود که با خارج کردن گاز باعث تشکیل حباب های هوا خواهد شد. موتور این اژدر نیز گاز تولید خواهد کرد که در تولید حباب نیز موثر خواهد بود.
 


14- تفنگ دومنظوره آبی-خاکی ADS 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]وقتی که پای سلاح های زیردریایی به میان بیاید روس ها بسیار خلاق می شوند و این خلاقیت از موشک ها و اژدرها فراتر رفته و به سلاح های انفرادی رسیده است. تفنگ دو منظوره آبی-خاکی ADS یکی از بهترین نمونه های این خلاقیت بوده و یکی از معدود سلاح هایی به شمار می آید که هم در زیر آب و هم خارج از آب با قدرت تمام می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. این اسلحه به طور خاص برای نیروهای وِیژه این کشور با نام مستعار «مردان قورباغه ای» (frogmen) طراحی شده که از اعماق دریا به دشمن خود حمله می کنند.


 
 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]یکی از نوادگان این سلاح خارق العاده تفنگ تهاجمی زیرآبی APS  بود که اگر چه در زیر آب کارآیی خوبی داشت اما در خارج از آب بسیار موثر نبود. از این رو مردان قورباغه ای روس سلاحی می خواستند که هم در خشکی و هم در زیر آب توانایی بالایی داشته باشد بدین ترتیب تفنگ ASM-DT ساخته شد. تفنگ ASM-DT خشابی دارد که حاوی دو نوع فشنگ بوده، یکی فشنگ هایی که با تولید حباب توانایی شلیک و اصابت به هدف در زیر آب را دارند و دیگری فشنگ های معمولی که در بیرون از آب مورد استفاده قرار می گیرند.

بعدها و در سال ۲۰۱۳ تفنگ آبی- خاکی ADS جایگزین این سلاح شده که از هر لحاظ از سلاح قبلی پیشرفته تر و کارآمدتر بود. جالب این که هیچ کشور دیگری تاکنون چنین سلاحی نساخته یا دستکم پیشرفت های خود را در این زمینه عیان نکرده است.
 


15- توپ های الکترومغناطیسی 

 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]
توپ های ریلی در حال حاضر توجه بسیاری را در زمینه ی دانش تسلیحات نظامی به خود اختصاص داده اند و روسیه در این زمینه نیز همگام با کشورهای غربی پیش می رود. آمریکا خیلی وقت است که نمونه های خود در این بخش را با موفقیت آزمایش کرده و پیشاپیش تعدادی از این توپ های ریلی را روی ناوشکن های خود از اواسط دهه ی ۲۰۰۰ نصب کرده است. با این وجود روسیه نیز در این مقوله خیلی عقب نمانده و در سال های اخیر توپ های ریلی خود را با موفقیت آزمایش کرده و توانسته اند سرعت گلوله های این توپ ها را به ۱۱ کیلومتر در ثانیه افزایش دهند.


 

 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]
از این رو رقابت سختی بین روسیه و ایالات متحده و تا حدودی چین در زمینه ی ساخت توپ های ریلی در مقیاس وسیع وجود دارد. توپ های ریلی با استفاده از انرژی الکترومغناطیسی برای پرتاب کردن گلوله های فلزی با سرعت های بالا مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع این گلوله های فلزی به سمت دشمن پرتاب شده و پس از رسیدن به سرعت بالا آتش می گیرند. برتری این نوع سلاح بسیار ساده است بدین معنا که به دلیل سرعت بالا دیگر نیازی به استفاده از مواد منفجره و سوخت اضافی برای به پیش راندن گلوله وجود ندارد و هر چیزی را در مسیر خود نابود خواهد کرد. علاوه بر این توپ های ریلی برد بسیار بالایی داشته و برد نمونه های اولیه ی آن ها تا ۴۰ کیلومتر نیز می رسد. 

 با ۱۵ سلاح مخوف و فوق پیشرفته موجود در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه آشنا شوید [قسمت اول]
البته این سیستم نقاط ضعف بزرگی نیز دارد که از آن جمله می توان به نیاز آن به یک سیستم تغذیه بسیار بزرگ اشاره کرد که تمامی نیروی یک کشتی را در زمان پرتاب به خود اختصاص خواهد داد. اما در کل یکی از سیستم های نظامی جدیدی است که کشورهای پیشرفته نظامی روی آن حساب ویژه ای باز کرده اند.

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

البته روسها برای این طرح ها تاحدی به کپی سازی هم روی آورده اند ازجمله بمب افکن  تی یو-160 که مشابه بی 1 آمریکایی می باشد . ضمن اینکه بودجه روسیه به نسبت بسیار محدودتر است. و دکترین نظامی روسیه تا حدی متفاوت با رقبای غربی از جمله آمریکا می باشد . به طور مثال در دوران جنگ سرد در حالی که آمریکا بیشتر بر روی انواع هواگرد های نظامی ازجمله جنگنده کار می کرد در کشور شوروی سابق بیشتر روی طرح های موشکی کار می شد.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now