Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

ماجرای اعدام 7 تن از فرماندهان ارشد ارتش عراق/ «ثامن الائمه» آبادان را نجات داد

شکست محاصره ۳۴۹ روزه‌ی آبادان، با فرمان امام خمینی (ره) در قالب عملیات ثامن‌الائمه (ع) رقم خورد و تبعات سنگینی را برای فرماندهان ارتش بعثی به همراه داشت.

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، اعضای دهمین کاروان رسانه‌ای راهیان نور ارتش در ادامه سفر خود، از منطقه کوی ذوالفقاری (ذوالفقاریه) و حاشیه رودخانه بهمن‌شیر بازدید کردند.

بر این اساس، وقایعی را که در این منطقه و شهر آبادان در دوران جنگ تحمیلی رخ داد، مرور می‌کنیم.

عراق که وعده تصرف زودهنگام خرمشهر را داده بود، پس از مواجهه با مقاومت ۳۴ روزه مدافعان این شهر، ناچار شد برای پاسخ‌گویی به افکار عمومی جهان دست به اقدام تازه‌ای بزند؛ لذا نیروهای بعثی در تاریخ ۹ آبان‌ماه ۱۳۵۹ یک پل شناور را بر روی رودخانه بهمن‌شیر احداث کردند و از طریق آن وارد منطقه شمالی آبادان شدند.

نیروهای عراقی در جریان عملیات خود، تعدادی از مردم عادی را که در حال تردد در جاده آبادان-ماهشهر بودند به اسارت گرفتند و سپس همگی را به شهادت رساندند، تا هیچ‌کس نتواند خبر تهاجم عراق را به فرماندهان ایرانی برساند؛ اما به خواست خداوند شهید «دریاقلی سورانی» از بومیان منطقه موفق به این کار شد و فداکاری او راه رزمندگان اسلام را برای مقابله با دشمن، هموار کرد.

دشمن قصد داشت با اشغال این جاده، راه ارتباطی نیروهای ایرانی را قطع کند که موفق به این کار شد؛ لذا ارتباط با آبادان فقط از طریق بهمن‌شیر و خور موسی و به وسیله‌ی بالگرد و هواناو میسر بود.

در پی پیشروی دشمن، گردان ۱۵۳ تیپ ۲ قوچان وارد سربندر شد، تا با دشمن مقابله کند. نیروهای این گردان با وجود تیربارهای متعددی که در مقابلشان قرار داشت، از بهمن‌شیر گذشتند و تعدادی از آنها نیز به شهادت رسیدند.

گردان‌هایی از ژاندارمری نیز که در آبادان مستقر بودند به همراه تعدادی از مردم با نیروهای عراقی درگیر نبردی تن به تن شدند. این درگیری حدود ۲۴ ساعت به طول انجامید و طی آن نزدیک به ۳۰۰ مزدور بعثی به هلاکت رسیدند و ۱۳۰ نفر نیز به اسارت نیروهای اسلام درآمدند. باقی‌مانده نیروهای عراقی از مهلکه گریختند و حدود 4 کیلومتر از محل نبرد عقب‌نشینی کردند.

عراقی‌ها پس از این شکست، سعی کردند یک بار دیگر شانس خود را امتحان کنند؛ لذا یک گردان عراقی از «ایستگاه ۱۲» به سوی خرمشهر حرکت کرد؛ اما با گردان ۱۳۶ پیاده ارتش ایران مواجه شد و عملیاتش ناکام ماند.

سرانجام حضرت امام خمینی (ره) با توجه به موقعیت استراتژیک آبادان فرمان هوشمندانه شکست حصر آبادان را صادر کردند که در پی این فرمان، لشکر ۷۷ پیروز خراسان، گردان ۱۵۱ دژ خرمشهر، گردان مهندسی، گردان‌های پل و گروهان‌های ۲۲ و ۱۱ توپخانه ارتش به همراه ۱۷ گردان از نیروهای سپاه پاسداران، گروه‌های فداییان اسلام، نیروهای ژاندارمری، بسیجیان و عشایر عملیات ثامن‌الائمه (ع) را انجام دادند.

بر این اساس، تیپ یک لشکر ۷۷ پیروز خراسان به فرماندهی سرهنگ «منوچهر امینیان» از کوی ذوالفقاری به منظور تصرف سرپل منطقه، تیپ ۲ لشکر خراسان به فرماندهی سرهنگ «منوچهر کهتری» از کوی فیاضیه و تیپ سه لشکر خراسان به فرماندهی سرهنگ «مهدی فرمنش» از دارخوین به منظور آزادسازی پل شناوری که عراقی‌ها در منطقه احداث کرده بودند، اقدام به انجام عملیات کردند.

هوانیروز و نیروی هوایی ارتش نیز در پشتیبانی از عملیات رزمندگان اسلام، مواضع نیروهای بعثی را به شدت مورد حمله قرار دادند.

تیپ‌های یک و سه لشکر خراسان موفق شدند به سرعت به اهداف مورد نظر خود در عملیات دست یابند؛ اما پیشروی نیروهای تیپ سه از سرعت اندکی برخوردار بود. سرانجام این تیپ نیز پس از چند ساعت درگیری، موفق به تصرف پل شناور شد. بدین ترتیب رزمندگان اسلام پس از گذشت ۴۲ ساعت از آغاز عملیات به پیروزی رسیدند و نیروهای عراقی با عبور از کارون به غرب این رودخانه عقب نشستند. اینگونه بود که محاصره آبادان پس از ۳۴۹ روز با انجام عملیات ثامن‌الائمه (ع) شکسته شد؛ عملیاتی که یکی از بزرگترین عملیات‌های مشترک ارتش و سپاه بود.

شکست مزدوران بعثی در آبادان به حدی برای صدام دور از انتظار و سنگین بود که هفت تن از فرماندهان ارشد ارتش خود را به دلیل شکست در این نبرد اعدام کرد. این سرنوشتی بود که تا آخر جنگ برای فرماندهان متعددی در ارتش بعثی رقم خورد.

 

 

منبع:http://defapress.ir/fa/news/283078/ماجرای-اعدام-7-تن-از-فرماندهان-ارشد-ارتش-عراق-ثامن‌الائمه-آبادان-را-نجات-داد

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با درود به مدافعان و شهیدان والامقام ارتش بخصوص دلاوران لشکر77

در خصوص این مطلب لازم دیدم چند نکته را جهت مرور خاطرات خودم عرض کنم .

بنده دورۀ تخصصی کد111 (پیاده) را در گردان153 گذراندم .

سرانجام حضرت امام خمینی (ره) با توجه به موقعیت استراتژیک آبادان فرمان هوشمندانه شکست حصر آبادان را صادر کردند که در پی این فرمان، لشکر ۷۷ پیروز خراسان، گردان ۱۵۱ دژ خرمشهر، گردان مهندسی، گردان‌های پل و گروهان‌های ۲۲ و ۱۱ توپخانه ارتش به همراه ۱۷ گردان از نیروهای سپاه پاسداران، گروه‌های فداییان اسلام، نیروهای ژاندارمری، بسیجیان و عشایر عملیات ثامن‌الائمه (ع) را انجام دادند .

در خصوص مطلب بالا حضور یگانهایی از لشکر77  _ گردان 151 دژ خرمشهر _ گردان مهندسی _ گردان های پل و گروهانهای 22 و 11 توپخانه _ نیروهای غیور ژاندارمری قابل درک و فهم است اما ولی 17 گردان از نیروهای سپاه این سازمانی که در سال 1359 و 1360 هنوز معنای گروهان و گردان را نمی دانسته حضورشان مشکوک است . نمیگویم از نیروهای سپاه کسی در دفاع از خرمشهر و شکست حصر آبادان نبوده ولی اینکه برای این سازمان تمامیت خواه بخواهیم سازمان و رده های سازمانی را در آن مقطع حساس قائل شویم والله ظلم بزرگی است . پررنگ کردن نقش سپاه نه تنها در ابتدای جنگ که در طول هشت سال جنگ بی نتیجه ظلم است . راویانی که اینگونه چاپلوسی میکنند ظلم کرده و میکنند به شهیدان ارتش . نکنید . ننویسید . از خدایی شرم کنید که عنقریب به سویش خواهید رفت .

این نیروهای دلاور و میهن پرست ارتش و همراهی ایرانیان آریایی بود که با توکل به خدا و با همت و از جان گذشتگی آبادان را از محاصره خارج و خرمشهر را آزاد کردند . ارادتمند : تلخک

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام خدمت استاد نازنین جناب تلخک بزرگوار و ممنون از نکات ریزی که به آنها اشاره فرمودین . عرض شود که این تنها نمونه کوچکی از ظلمها وحق خوری هایی است که درحق ارتش وارتشیان می شود. لذا وقتی اساتیدی چون شما لب به سخن می گشایند و حقیقتها را بیان می کنند حداقل ماه پشت ابر نمی ماند و حقایق بیان می شود که در آگاه سازی جامعه ما به خصوص نسل جدید که جنگ را ندیده ولمس نکرده اند تأثیر بسزایی دارد . ارادت.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

پیرو فرمایشات جناب تلخک باید عرض کنم بعد از اینکه این نیرو توانست دست چپ و راست خودش رو تشخیص بده و از اونجایی که از قبل خودش رو جهت بازی های بعد از جنگ اماده کرده بود دست به کار جالبی زد تا خودش رو بزرگ جلوه بده 

 

اگر در ارتش یک گروهان شامل 220 نفر میشه در اون یکی سازمان این برابر با تقریبا یک لشکر میشه، حالا متوجه میشید چرا در یک عملیات از ارتش یک گروهان بوده و از اونا دو تا لشکر ؟ 

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

جالب اینجاست که حتی آموزش نهاد موازی با ارتش بوده ولی حالا کار سازمان موازی به جایی رسیده که شده رئیس وهمه کاره و ارتش باوجود این همه ایثارگری به چشم آقایان نمی آید و درمقابل این سازمان موازی است که نقش سوپر من را بازی می کند.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0