Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

چرا امام نگران ادغام ارتش و سپاه بود؟

آیت‎الله هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود از روز دوم فروردین سال ۶۸ نوشت.


آیت‎الله هاشمی رفسنجانی در دفتر خاطرات خود از عصبانیت و تصمیم تند امام به برخورد با آیت‎الله منتظری نوشته و گفت که از ایشان خواهش کرده که تا بررسی بیشتر این موضوع، دست نگه دارند.


 

آیت‎الله هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود از روز دوم فروردین سال ۶۸ نوشت:


 

در منزل بودم. مقداری در حیاط منزل پیاده روی کردم. چند نفر از پاسداران با همسر و فرزندانشان برای دیدار عید آمدند . فاطی، سعید، سارا، اعظم و بچه‌ها به رفسنجان و حمید و فائزه و بچه‌ها به شمال رفتند.


عفت می‌خواهد همراه محسن، برای شرکت در مراسم ازدواج پسر شهید [محمد] مفتح با دختر آقای [صادق] احسانبخش [نماینده امام و] امام جمعه رشت به گیلان برود؛ محسن قبول نکرد.یاسر به منزل عمویش رفت؛ با ناصر-عموزاده‌اش - برای آمادگی کنکور درس می‌خوانند. عفت برای آنها غذا تهیه کرد و برد. 

عصر به زیارت امام رفتم. وضع ارتش و سپاه را گفتم و مشکل دوگانگی نیروهای مسلح و مخارج گزاف سازمان‌ها و نیروهای تکراری و ضرورت انسجام [را توضیح دادم]، ولی امام نگرانند که ادغام ارتش و سپاه، باعث خشم آنها و درگیری شود؛گرچه قبول دارند که سرانجام باید یکی شوند، ولی زمان را مناسب نمی‌دانند.اما با ادغام دو وزارتخانه دفاع و سپاه مخالفتی ندارند.
در مورد اظهارات و نامه‌های آیت‌الله منتظری عصبانی‌اند و تصمیم بر اقدام تند دارند. خواهش کردم دست نگه‌دارند تا بررسی بیشتر شود.در پیام امروزشان هم اشاراتی دارند.در مورد گرانی و مشکلات مردم هم گفتم و خواستم که امام مجریان را تشویق به اقدام برای حل مشکلات مردم کنند. امام فرمودند خوب است به مجمع تشخیص مصلحت واگذار شود.


محسن آمد. طلب‌هایی که از من دارد و در قم و منزل خرج کرده، مطالبه نمود.
 

شب با آیت‌الله خامنه‌ای در مشهد تلفنی صحبت کردم و خواستم برای حل مشکل در ارتباط با آقای منتظری، سفر را کوتاه کنند و زودتر برگردند.
منبع:

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

جالب بود 

 

و مشکل همچنان باقیست 

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

با درود

به نظر من امام بهتر و بیشتر از همه میدانست که دو سازمان نظامی که یکی دارای دهها و قرن ها تجربه در تمام زمینه ها و سازمان دیگر بدون هیچ پیشینۀ نظامی هیچگاه نمی توانند در کنار هم باشند . بدون تردید فرماندهان و امیران بجا مانده از ارتش شاهنشاهی تحت هیچ شرایطی زیر امر چند جوان خام و بی تجربه خدمت نمی کردند .

آقای خمینی شاید بهتر از همه میدانست که جوانی بی تجربه و زیر سال که بشود فرماندۀ گردان و تیپ و لشکر هیچگاه نمی تواند در برابر وسوسه های قدرت مقاومت کند . میدانید که ثروت بادآورده و قدرت زیاد همواره فساد به همراه داشته و دارد . و امروزه این همه فساد و بی سروسامانی در کشور را میتوان به خاطر این دانست که امور بزرگ و مهم را به افراد کوچک سپردند .

4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now