Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

چرا امام نگران ادغام ارتش و سپاه بود؟

آیت‎الله هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود از روز دوم فروردین سال ۶۸ نوشت.

آیت‎الله هاشمی رفسنجانی در دفتر خاطرات خود از عصبانیت و تصمیم تند امام به برخورد با آیت‎الله منتظری نوشته و گفت که از ایشان خواهش کرده که تا بررسی بیشتر این موضوع، دست نگه دارند.

آیت‎الله هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود از روز دوم فروردین سال ۶۸ نوشت:

در منزل بودم. مقداری در حیاط منزل پیاده روی کردم. چند نفر از پاسداران با همسر و فرزندانشان برای دیدار عید آمدند . فاطی، سعید، سارا، اعظم و بچه‌ها به رفسنجان و حمید و فائزه و بچه‌ها به شمال رفتند.

عفت می‌خواهد همراه محسن، برای شرکت در مراسم ازدواج پسر شهید [محمد] مفتح با دختر آقای [صادق] احسانبخش [نماینده امام و] امام جمعه رشت به گیلان برود؛ محسن قبول نکرد.

یاسر به منزل عمویش رفت؛ با ناصر-عموزاده‌اش - برای آمادگی کنکور درس می‌خوانند. عفت برای آنها غذا تهیه کرد و برد.

عصر به زیارت امام رفتم. وضع ارتش و سپاه را گفتم و مشکل دوگانگی نیروهای مسلح و مخارج گزاف سازمان‌ها و نیروهای تکراری و ضرورت انسجام [را توضیح دادم]، ولی امام نگرانند که ادغام ارتش و سپاه، باعث خشم آنها و درگیری شود؛

گرچه قبول دارند که سرانجام باید یکی شوند، ولی زمان را مناسب نمی‌دانند.

اما با ادغام دو وزارتخانه دفاع و سپاه مخالفتی ندارند.

در مورد اظهارات و نامه‌های آیت‌الله منتظری عصبانی‌اند و تصمیم بر اقدام تند دارند. خواهش کردم دست نگه‌دارند تا بررسی بیشتر شود.

در پیام امروزشان هم اشاراتی دارند.

در مورد گرانی و مشکلات مردم هم گفتم و خواستم که امام مجریان را تشویق به اقدام برای حل مشکلات مردم کنند. امام فرمودند خوب است به مجمع تشخیص مصلحت واگذار شود.

محسن آمد. طلب‌هایی که از من دارد و در قم و منزل خرج کرده، مطالبه نمود.

شب با آیت‌الله خامنه‌ای در مشهد تلفنی صحبت کردم و خواستم برای حل مشکل در ارتباط با آقای منتظری، سفر را کوتاه کنند و زودتر برگردند.

منبع:

3 people like this

جالب بود 

و مشکل همچنان باقیست 

3 people like this

با درود

به نظر من امام بهتر و بیشتر از همه میدانست که دو سازمان نظامی که یکی دارای دهها و قرن ها تجربه در تمام زمینه ها و سازمان دیگر بدون هیچ پیشینۀ نظامی هیچگاه نمی توانند در کنار هم باشند . بدون تردید فرماندهان و امیران بجا مانده از ارتش شاهنشاهی تحت هیچ شرایطی زیر امر چند جوان خام و بی تجربه خدمت نمی کردند .

آقای خمینی شاید بهتر از همه میدانست که جوانی بی تجربه و زیر سال که بشود فرماندۀ گردان و تیپ و لشکر هیچگاه نمی تواند در برابر وسوسه های قدرت مقاومت کند . میدانید که ثروت بادآورده و قدرت زیاد همواره فساد به همراه داشته و دارد . و امروزه این همه فساد و بی سروسامانی در کشور را میتوان به خاطر این دانست که امور بزرگ و مهم را به افراد کوچک سپردند .

4 people like this