Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

سلاحهای ایرانی که به هیچ متجاوزی رحم نخواهند کرد+ تصاویر

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران چند سالی است که ساخت سلاح‌های پیشرفته را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، از زمانی که بشر فلز و آتش را کشف کرد و نیاز به دفاع از خود را یک اولویت مهم برای زنده ماندن دید؛ کار ساخت سلاح‌های مختلف را شروع کرد و در ابتدا شمشیر و نیزه ساخت، اما با پیشرفت تکنولوژی این روند چهره‌ای جدید به خود گرفت.

این تغییر موجب شد تا سلاح‌های اولیه جای خود را به سلاح‌های پیشرفته‌تر یعنی تفنگ‌ها یا همان اسلحه ها بدهند، اما سرعت توسعه فناوری ساخت تفنگ‌ها چنان زیاد بود که در کمترین زمان انواع تفنگ‌ها از کمری تا مسلسل‌های کوچک و بزرگ و تک‌تیرانداز‌ها ساخته و روانه میدان‌های نبرد شدند.

پس از مدتی هم که بازار فروش تسلیحات به راه افتاد تمامی تولیدکنندگان تجهیزات نظامی ساخت نمونه‌های پیشرفته‌تر تفنگ‌ها را در دستور کار قرار دادند و ایران هم که از این قائده مستثنی نبود کار ساخت تفنگ‌ها را در پیش گرفت و امروز توانسته بهترین‌ سلاح ها را در این حوزه بسازد.

سنگین‌ترین سلاح تک‌تیرانداز جهان در خدمت نیرو‌های مسلح ایران

اگر به گذشته تولید سلاح در ایران نگاه کنیم می‌بینیم که در زمان رژیم پهلوی، کشور ما هیچ دانشی برای ساخت سلاح در اختیار نداشت و کاملا به غرب وابسته بود، اما پس پیروزی انقلاب اسلامی شرایطی بر کشور حاکم شد که جوانان ایران زمین را وارد صحنه کرد تا توانایی خود را نشان دهند.

آن‌ها در ابتدا، با روش مهندسی معکوس سلاح‌های غربی، سلاح هایی را ساختند، اما با گذشت زمان دانش ساخت این سلاح‌ها را با طراحی داخلی ادغام و سلاح‌های کاملا ایرانی را به یگان‌ها تحویل دادند؛ یک نمونه این سلاح‌ها سنگین‌ترین سلاح تک‌تیرانداز جهان است که با رونمایی در سال ۱۳۹۴ به خدمت نیرو‌های مسلح ایران درآمد.

این سلاح که "باهر" نام دارد با وزنی بالغ بر ۶۲ کیلوگرم و برد ۴ کیلومتری قادر به شلیک گلوله‌های ۲۳ میلی‌متری است که در سلاح‌های ضدهوایی و تیربار جنگنده‌ها استفاده می‌شود، اما نکته‌ای که باهر را در مقام مقایسه و حتی برتری با سایر تک‌تیرانداز‌های جهان قرار می‌دهد لوله این سلاح است؛ لوله باهر بلندتر از نمونه‌های مشابه و دارای تعداد خان بیشتری است و همین موضوع باعث می‌شود تا سرعت و دقت گلوله بالاتر برود.

سلاح‌های ایرانی که دشمن را ناکام خواهند گذاشت

باهر با طول بیش از ۱.۵۰ متر و نوع گلوله برای دو کاربری اساسی ساخته شده که یکی از آن‌ها انهدام بالگرد‌ها و دیگری هدف قراردادن خودرو‌های حفاظت شده است، اما در کنار این کاربری‌ها, این تک‌تیرانداز ایرانی می‌تواند سنگر‌های تقویت شده، برجک‌های دیده بانی، دیش‌های دریافت اطلاعات و تقریبا هر آنچه که یک نیروی زمینی در اختیار دارد را منهدم کند و کابوسی برای دشمنان باشد.

شاهر و تک‌تاب دو تجربه دیگر ایران در ساخت سلاح تک‌تیرانداز سنگین

نیرو‌های متخصص جمهوری اسلامی که برای ساخت سلاح، سال هاست که عزم خود را جزم کرده اند در سال ۱۳۹۱ از یک سلاح‌های تک‌تیرانداز ایرانی با نام "شاهر" رونمایی کردند و آن را در سال ۱۳۹۳ ساختند؛ شاهر را می‌توان اولین تجربه ایران در ساخت تک‌تیرانداز سنگین دانست.

این سلاح در زمان خود با کالیبر ۱۴.۵ میلی‌متری برای نابودی نفرات و تجهیزات دشمن آن هم در فاصله ۴ کیلومتری ساخته و تحویل یگان‌های زمینی شد؛ شاهر وزنی بالغ بر ۲۲ کیلوگرم و طول بیش از ۱.۵۰ متر دارد، اما پس از آن هم سلاح دیگری با نام "تک‌تاب" در نیرو‌های مسلح ساخته شد.

سلاح‌های ایرانی که دشمن را ناکام خواهند گذاشت

ایران که به سلاح با کالیبر ۱۴.۵ قانع نبود با تلاش روزافزون توانست در کمتر از یک سال سلاح تک‌تاب را با کالیبر ۲۰ میلی‌متر بسازد و تحویل یگان‌های پیاده دهد تا با برد بیش از ۲ کیلومتری آن هر هدفی از جمله خودرو‌های زرهی، بالگردها، سنگر‌های تقویت شده و البته نفرات دشمن را منهدم کند.

سلاح‌های ایرانی که دشمن را ناکام خواهند گذاشت

سلاح تک‌تیرانداز سنگین ایرانی با کاربری دوش‌پرتاب‌ها

"آرش" نام سلاح دیگر ایرانی با ۲۰ میلی متر کالیبر است که در سال ۱۳۹۰ طراحی و در سال ۱۳۹۳ ساخته و به یگان‌ها تحویل داده شد تا با آن بالگرد‌های متخاصم، اهداف زمینی، زرهی و سنگر‌ها مورد هدف قرار بگیرند.

این سلاح تک‌تیرانداز که باید آن را توپ تک‌تیرانداز نامید با وزن ۱۸ تا ۲۰ کیلوگرم کمی از هم خانواده خود یعنی سلاح شاهر سبک‌تر است و خود را به رکورددار حوزه تک‌تیراندازی تبدیل کرده، اما این سلاح یک رقیب خارجی هم دارد که متعلق به آفریقای جنوبی است، اما آرش ایرانی آن را هم پشت سر گذاشته است.

سلاح‌های ایرانی که دشمن را ناکام خواهند گذاشت

سلاح‌های ایرانی که دشمن را ناکام خواهند گذاشت

این سلاح ایرانی برخلاف نمونه آفریقایی، به جای سیستم جاگذاری دستی فشنگ از سیستم نیمه اتوماتیک بهره می‌برد، به نحوی که با شلیک یک گلوله؛ گلوله بعدی تغذیه می‌شود که این کار سرعت شلیک را بالا برده و از آنجایی که این سلاح برای منهدم کردن بالگرد‌ها ساخته شده، قادر است جایگزین خوبی برای سلاح‌های دوش پرتاب باشد که ساخت آن‌ها میلیون‌ها تومان هزینه دارد.

سلاحی ایرانی که در دقت حریف می‌طلبد

اما این پایان کار ایران در تولید سلاح تک‌تیرانداز نبود و برای تقویت نیرو‌های پیاده به خصوص تکاوران؛ نیرو‌های مسلح سلاح دیگری را با نام "طاهر" ساخته و در رزمایش آذر ماه سال ۹۶ از آن رونمایی کرد تا پازل قدرت ایران کامل‌تر از گذشته شود.

طاهر که سلاحی سبک محسوب می‌شود ۴ کیلو و ۴۰۰ گرم وزن و یک متر و ۲۸۰ میلیمتر طول دارد و می‌تواند با گلوله‌های با کالیبر ۷.۶۲ میلیمتری هر هدفی را تا برد ۱ هزار و ۲۰۰ متر با دقت بالا منهدم کند.

سلاح‌های ایرانی که دشمن را ناکام خواهند گذاشت

جمهوری اسلامی ایران علاوه بر موارد فوق هنوز هم روی سلاح‌های تک‌تیرانداز سبک؛ نیمه سنگین و سنگین کار می‌کند و طرح‌هایی را ارائه و همچون "حیدر" ساخته و برای ارتقای آن‌ها نیز تلاش می‌کند؛ اما جوانان متخصص کشور فقط روی سلاح‌های تک‌تیرانداز تمرکز نکردند و به سمت تولید مسلسل‌ها و سلاح‌های انفرادی حرکت کردند.

فاتح، کلید فتح نبرد توسط سربازان ایرانی

مدتی بود که نیرو‌های ایرانی به فکر ساخت سلاحی انفرادی بودند تا با شرایط ایران و همچنین نیاز‌های نیرو‌های مسلح سازگار باشد؛ از این رو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دست به کار شد و توانست در سال ۹۳ نمونه اولیه سلاح فاتح را بسازد، اما پس از گذشت مدتی دوباره از این سلاح رونمایی شد و دلیل رونمایی دوباره این بود که در فاتح جدید ضریب سهولت و دقت در انجام عملیات افزایش پیدا کرده بود.

فاتح که توسط نیرو‌های تکاور سپاه پاسداران چون صابرین و تیپ ۴۸ فتح استفاده می‌شود بردی بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ متر دارد و از نظر وزنی نیز به خاطر مواد به کار رفته در ساخت بسیار سبک‌تر از نمونه‌های مشابه داخلی است که این باعث چابکی نیروی عمل کننده می‌شود؛ موضوعی که در میدان نبرد بسیار مهم است.

سلاح‌های ایرانی که دشمن را ناکام خواهند گذاشت

از طرف دیگر فاتح از فشنگ‌های ۵.۵۶ میلی‌متری مخصوص بهره می‌برد که فقط برای این سلاح ساخته شد و از ویژگی خاصی برخوردار است؛ این فشنگ‌ها تا رسیدن به هدف حالتی عادی و ثابت دارند، اما زمانی که به نزدیکی هدف می‌رسند متلاشی شده و مانند ترکش به بدن دشمن وارد می‌شوند و صدمات سنگینی را وارد می‌کنند.

خیبر ایرانی، قاتل دشمنان ایران زمین

نیاز نیرو‌های مسلح کشور به سلاح‌های انفرادی سبک برای مقابله سریع با تهدیدات؛ نیرو‌های مسلح را به فکر فرو برد و همین موضوع باعث شد تا سلاح خیبر در سال ۸۰ طراحی و یک سال بعد ساخته شود و توان نیرو‌های نظامی ایران را افزایش دهد.

سلاح‌های ایرانی که دشمن را ناکام خواهند گذاشت

خیبر که با فشار گاز باروت لود می‌شود، برای شلیک، سه وضعیت تک تیر، ۳ تیر و رگبار را در اختیار تیرانداز قرار می‌دهد تا رزمنده به راحتی دشمن را از پای درآورد، البته نکته جالب درباره وضعیت‌های خیبر این است که وقتی این سلاح در حالت رگبار قرار می‌گیرد به یک مسلسل کوچک تبدیل می‌شود.

خیبر ایرانی بردی در حدود ۲ هزار و ۵۰۰ متر دارد و با گلوله‌های ۵.۵۶ میلی‌متری تغذیه می‌شود و با وجود ریل توان نصب انواع دوربین‌ها را دارد؛ این سلاح تا امروز در حال ارتقا است و نمونه‌های از مدل‌های جدید آن هم ساخته شده است.

سلاح‌های ایرانی که دشمن را ناکام خواهند گذاشت

درخشنده‌تر شدن اقتدار ایران با ساخت فجر ۲۲۴

روند ساخت اسحله‌های مدرن توسط دانشمندان نظامی جمهوری اسلامی ایران چنان سرعتی گرفته که باعث تعجب همگان به خصوص دشمنان شده، اما جوانان کشور بدون توجه به تعجب غربی‌ها کار ساخت سلاح‌های مورد نیاز کشور را ادامه دادند که نتیجه آن طراحی و ساخت فجر ۲۲۴ بود.

فجر ایرانی به سلاح M۴ شباهت زیادی دارد, اما با طراحی که جوانان کشور انجام دادند می‌توان گفت این اسلحه از رقیب معروف خود پیشی گرفته و با وزنی بالغ بر ۳ کیلوگرم توانسته نه فقط M۴ بلکه تمامی تفنگ‌های هم‌رده خود را پشت سر بگذارد و اولین سلاح سبک در این رده باشد.

سلاح‌های ایرانی که دشمن را ناکام خواهند گذاشت

این سلاح ایرانی هم مانند سایر تفنگ‌ها ساخت داخل با گلوله کالیبر ۵.۵۶ میلی‌متری تغذیه می‌شود و مانند سایر تفنگ‌ها با دارا بودن ریل، توان نصب انواع دوربین، هدف‌گیر لیزری، چراغ قوه و سایر ملزومات مورد نیاز را دارد، اما با طولی بیشتر از ۸۳ سانتی‌متر توانسته سلاحی کاربردی‌تر باشد.

سلاح‌های ایرانی که دشمن را ناکام خواهند گذاشت

فجر ۲۲۴ از نظر نشانه‌گیری با وجود این که به دو سایت هدف گیری عادی مجهز شده، اما از این نظر بسیار پیشرفته‌تر از هم‌رده‌های خود است و از سوی دیگر با مجهز شدن به دو پایه تثبیت کننده سلاح و نصب دوربین قادر است به یک سلاح تک‌تیرانداز در فاصله نزدیک تبدیل شود.

جمهوری اسلامی ایران علاوه بر فعالیت در حوزه ساخت سلاح‌های تک‌تیرانداز و انفرادی، در ساخت انواع تیربار و سلاح کمری هم ورود پیدا کرده که این مسئله نشان از توان بالای متخصصان داخلی دارد. نکته قابل توجه این است که ارتقای توانمندیهای دفاعی نیاز به توجه بیش از پیش و سرمایه گذاری بیشتر دارد. صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران امروز تنها صنعت ۱۰۰ درصد تولید داخلی است که از آن حمایت می شود، حمایتی که رهبر معظم انقلاب اسلامی آن را لازمه پیشرفت در سال ۹۷ دانستند، حمایتی که باید همراه با تعصب باشد.

 

 

منبع:https://www.yjc.ir/fa/news/6489748/سلاح‌های-ایرانی-که-به-هیچ-متجاوزی-رحم-نخواهند-کرد-تصاویر

4

Share this post


Link to post
Share on other sites

آشنایی با «فجر» جدیدترین و مدرن‌ترین اسلحه تهاجمی ساخت ایران

 

 

 

با وجود پیشرفت های بسیار گسترده در بحث سلاح های سنگین مثل موشک، هواپیماهای رزمی، ناوهای جنگی و تانکها، باز هم در بسیاری از موارد این نیروهای پیاده مسلح به سلاح های سبک هستند که بایستی پیروزی نهایی را برای نیروهای خودی در میدان نبرد کسب کنند.

ایران اولین تجربه در بحث ساخت سلاح های هجومی را در دوران پیش از انقلاب آغاز کرد. شرکت آلمانی "هکلر اند کخ" آلمان خط تولید سلاح ژ-3 را در ایران راه اندازی کرده و تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی این سلاح در ایران و البته زیر نظر مستشاران آلمانی تولید می شد.

در مدت زمانی کوتاهی پس از پیروزی انقلابی اسلامی جنگ بر کشور ما تحمیل شد و یگان های سپاه و بسیج نیز در کنار ارتش وارد میدان نبرد شدند. نیروهای بسیجی و سپاهی عمدتا از کلاشینکف های غنیمتی از عراقی ها استفاده کرده و به مرور در سالهای جنگ، حجم بیشتری از این سلاح با کیفیت روسی از منابع مختلف تهیه شده و به کشور وارد شد.

با پایان یافتن جنگ تحمیلی تا به امروز چندین پروژه در خصوص ساخت سلاح های سبک در کشور اجرا شده است که از آن میان می توان به پروژه های خیبر، سماء و فاتح اشاره کرد. سلاح خیبر یک طرح بولپاپ با کالیبر 5.56 میلی متر بوده که در سالهای اخیر تصاویری از نمونه های گوناگون آن منتشر شده است. سلاح سما نیز به عنوان یک نمونه ارتفاء یافته و جدیدتر از سلاح خیبر با استفاده از همان فناوری بولپاپ و کالیبر 5.56 میلی متر و تغییراتی در طراحی بدنه و شکل ظاهری ساخته شده است. آشنایی با «فجر» جدیدترین و مدرن‌ترین اسلحه تهاجمی ساخت ایران
سلاح خیبر و سما


سلاح فاتح محصولی از جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه است. یک سلاح هجومی با طراحی مدرن مجهز به گلوله های 5.56 میلی متر که به ریل بر روی لوله برای نصب انواع سامانه های اپتیکی نیز مجهز شده است. بر اساس آخرین خبر این سلاح برای تولید به وزارت دفاع تحویل داده شده است و تحویل آن به یگان های سپاه در نیمه دوم سال 1394 انجام می شود.

 

آشنایی با «فجر» جدیدترین و مدرن‌ترین اسلحه تهاجمی ساخت ایران
سلاح فاتح


اما در جریان نمایشگاه "ایپاس" که طی روزهای اخیر در مصلای امام خمینی (ره) تهران در حال برگزاری است، چند مدل سلاح هجومی جدید که توسط وزارت دفاع کشورمان ساخته شده برای اولین بار در دید عموم قرار گرفته است. یکی از این سلاح ها «فجر »224 » نام دارد که با مشاهده آن، در نگاه اول برای بسیاری از علاقمندان ایرانی طرح سلاح معروف M4 زنده می شود.

 

آشنایی با «فجر» جدیدترین و مدرن‌ترین اسلحه تهاجمی ساخت ایران
سلاح فجر 224


نگاهی به فجر 224؛ اسلحه مدرن ایرانی

ام 4 امروزه یکی از سلاح های بسیار محبوب در بین نیروهای ویژه و ارتش های حرفه ای جهان محسوب شده و در تقریبا در هر 5 قاره جهان در حال خدمت است. این اطمینان پذیری و کیفیت بالا به احتمال فراوان دلیل کارشناسان ایرانی برای کار بر روی این اسلحه است.

البته مشخصات اعلام شده فجر 224 ایرانی هم شباهت بسیار نزدیک به ام 4 ایرانی دارد. این سلاح ساخت داخل با گلوله های 45*5.56 میلی متری مسلح شده و می تواند از خشاب های 20 و 30 تیری استفاده کند. سرعت دهانه گلوله های این سلاح نیز 884 متر بر ثانیه است.

وزن این سلاح بدون خشاب 3 کیلو و 200 گرم است که این عدد برای کلاشینکوف روسی 3 کیلو و 470 گرم و برای ژ-3 آلمانی بیش از 4 کیلو است. این کاهش وزن قابل توجه، یکی از مهم ترین نکته ها در طراحی و ساخت سلاح های جدید محسوب شده به طوریکه تمام صنایع اسلحه سازی دنیا امروزه به دنبال کاهش وزن محصولات خود هستند.

طول کلی این سلاح 838 میلی متر و طول لوله آن 370 میلی متر است. مکانیزم عملکرد آن به مانند ام 4 آمریکایی بر اساس گاز مستقیم باروت با قفل چرخشی است. این سلاح همچنین ریل مخصوص انواع دوربین، هدف گیر لیزری، چراغ قوه و سایر ملزومان مورد نیاز را دارد. قنداق این سلاح نیز از نوع متحرک بوده و با توجه به نیاز ماموریتی و جثه تیرانداز می توان اندازه آن را تغییر داد.

روی "فجر 224" ایرانی دو سایت هدف گیری عادی نیز دیده می شود که نسبت به مدل نصب شده بر روی ام 4 آمریکایی پیشرفته تر به نظر می رسد. این سیستم هدف گیری بر روی برخی سلاح های پیشرفته جهان مثل ACR نیز دیده می شود. البته فجر ایرانی به یک دو پایه هم مجهز بوه و می تواند در شرایط نبرد در فاصله نزدیک با استفاده از دوربین نصب شده بر روی سلاح و این پایه ها یک تفنگ تک تیرانداز سبک را در اختیار داشت.

طراحی و ساخت 2 اسلحه ناشناخته جدید در وزارت دفاع

اما دو سلاح جدید دیگر در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار داده شده که هیچ گونه اطلاعات رسمی درباره آنها ارائه نشده بود. یکی از این اسلحه ها، یک مدل سلاح هجومی که دو رنگ متفاوت مشکی و استتار بیابانی به نمایش درآمده بود. ریل مخصوص نصب تجهیزات بر روی این سلاح تعبیه و انواع دوربین ها و سامانه های هدف گیری نیز بر روی آن ریل سوار شده است.


 

آشنایی با «فجر» جدیدترین و مدرن‌ترین اسلحه تهاجمی ساخت ایران


آشنایی با «فجر» جدیدترین و مدرن‌ترین اسلحه تهاجمی ساخت ایران
آشنایی با «فجر» جدیدترین و مدرن‌ترین اسلحه تهاجمی ساخت ایران


قنداق سلاح مذکور نیز مثل مدل فجر از نوع اندازه متغیر است. کالیبر سلاح اعلام نشده است اما ظاهر خشاب نصب شده بر روی این سلاح در نمونه مشکی رنگ به نمایش درآمده شبیه به خانواده ام 16 و کالیبر 5.56 میلی متر و خشاب نصب شده روی گونه با استتار بیابانی نیز خشابی شبیه به کلاشینکف بوده و ظاهرا کالیبر 7.62 میلی متر دارد.

اما سلاح بعدی در حقیقت یک کیت بود که یک سلاح کمری نصب شده و آن سلاح کمری کوچک را به یک کاربین (carbin) تبدیل می کند. فراموش نکنیم که سلاح های کمری به دلیل اندازه کوچکی که دارند و حالتی که با آنها شلیک می شود شلیک دقیق را با آنها سخت می کند.

سلاح مورد نظر در داخل این بدنه نصب شده و رزمندگان ایرانی با استفاده از آن یک سامانه بزرگتر در اختیار دارند که به راحتی کنترل شده و توان شلیک دقیق تر را نیز فراهم می کند. همچنین ریل نصب شده بر روی این کیت امکان نصب انواع سامانه های هدف گیری را نیز ممکن می کند که در نمونه ایرانی نیز دیده می شود.


 

آشنایی با «فجر» جدیدترین و مدرن‌ترین اسلحه تهاجمی ساخت ایران


آنچه که به طور کلی از مشاهده و بررسی ظاهری این سلاح ها برداشت می شود این است که صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران با توجه به تجربیات بسیار زیادی که در حوزه نبردهای فاصله نزدیک بدست آورده، در سالهای اخیر حرکت بسیار پر شتاب و مثبتی را در جهت نو سازی سلاح های سبک خود انجام داده است که 3 سلاح فوق را می توان از بهترین نمونه های تولید شده بر این اساس دانست و معرفی کرد.

وزن اسلحه فجر بدون احتساب خشاب، 3 کیلو و 200 گرم است که این رقم برای کلاشینکف 3 کیلو و 470 گرم و برای ژ-3 آلمانی بیش از 4 کیلو است. همچنین روی "فجر" ایرانی دو سایت هدف گیری عادی دیده می شود که نسبت به مدل نصب شده بر روی ام 4 آمریکایی پیشرفته تر به نظر می رسد

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

باید دید این سلاحهای ساخت داخل در رزمایشها تا چه اندازه کارا هستند تا نقاط ضعف و احیاناً نقاط قوت آنها بررسی شود . تبلیغاتی که در رسانه ها ی داخلی می شود اشاره به توانایی سلاح های ساخت داخل دارند . اما این سلاح ها باید در میدان رزم و رزمایشها مورد بررسی واقع شوند.

1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now