Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

سرتیپ2 خلبان محمدکریم عابدی

امیرسرتیپ 2 خلبان بازنشسته محمدکریم عابدی در زمان جنگ خلبان بالگرد 214 بوده و فرمانده پایگاه هوانیروز در تهران نیز بودند.

محل تولد روستای پیرحاجات از توابع بخش مرکزی شهرستان طبس در جنوب خراسان.
شغل پدر طلبه و معلم و آموزش و پرورش که 27 سال خدمت در روستاهای جنوب خراسان و 3سال در شهرستان شاهرود خدمت نمود.
در خانواده مذهبی بدنیا آمد
دوران تحصیل ابتدایی و دبیرستان را در روستای پیرحاجات از توابع طبس - و عشق آباد- سبزوار و تهران گذرانده است
دیپلم در رشته طبیعی در دبیرستان مروی تهران اخذ نموده است.
در اوایل بهمن ماه 1347به استخدام هوانیروز درامده و دوره های تخصصی زبان انگلیسی.موتورهای جت- برق ومهندسی پرواز(FE ) مدرنترین بالگردهای جهان را در مراکز آموزشی دردانشکده های نظامی ایران و امریکا با موفقیت و رتبه عالی طی نمود.

امیرعابدی در 3/11/1357 پس از سازماندهی راهپیمائی خلبانان و متخصصین فنیهلیکوپتر و همافران و همچنین افراد معتمد انقلابی شهر اصفهان، در تجمعآنان در مسجد سید (بزرگترین مسجد اصفهان) بر علیه آمریکا، انگلیس و رژیمطاغوت با سخنرانی کوبنده ای روند رو به رشد انقلاب در مردم و ارتش کمکنموده و سپس متواری می شود.
درزمانی که دولت بختیار فرودگاه مهرآباد تهران را به روی امام خمینی(ره) میبندد وی با هماهنگی با مسئولان انقلابی کنترل فرودگاه اصفهان و ارسال تلکس به فرانسه (پاریس – نوفل لوشاتو) اعلام می کند که فرودگاه اصفهان برای پذیرش پرواز انقلاب آماده است. که این امر مورد تفقد و تقدیرامام واقع شده و ضمن تشکر از مردم انقلابی اصفهان می فرمایند که باید فرودگاه مهرآباد تهران باز گردد.
برای مراسم استقبال از امام خمینی(ره) خود را به تهران رسانیده و روز 14 بهمن نیز موفق به دیدار خصوصی با ایشان شده و ضمن اخذ رهنمودهای لازم در خصوص ادامه راه پرفراز و نشیب انقلاب و حفظ میلیاردها دلار ثروت ملی در پایگاههای هوانیروز .مورد لطف و تفقد ایشان قرار می گیرد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 5/12/1357 به امر امام خمینی(ره) مدیریت سازماندهی و بررسی نیروهای انقلابی در تمام پایگاه های هوانیروز را به عهده گرفته و باکمک نیروهای مومن در اولین آزمون (دربازدارندگی اغتشاشات تجزیه کردستان، خوزستان و سیستان و بلوچستان و شهرگنبد) به نحو شایسته در وفاداری خود به امام و مردم صحه می گذارند، که اغلب فرماندهی عملیات های هوایی بر عهده وی بوده است.
دردرگیریهای کردستان و در شهر پاوه با شهید دکتر مصطفی چمران آشنا شده و باهم مانوس می شوند، در ادامه راه تا زمان شهادت این عزیز همواره همراه وهمگام با ایشان بوده.
دراردیبهشت سال 58 در دیداری با امام خمینی(ره) و در حضور مرحوم آیت ا... اشراقی(داماد بزرگ امام) و شهید سرلشکر فلاحی گزارشی از آخرین وضعیت شهرستان زلزله زده طبس و منطقه محروم جنوب خراسان را باستحضار امام رسانیده و اوامر امام به ایشان و سرلشکر فلاحی و آیت ا... اشراقی مبنی برتشکیل یک دفتر سازندگی جهت رسیدگی به وضع مردم و بازسازی منطقه صادر میگردد.
به فرمان امام و همکاری دولت موقت و ارتش، در راس هیئتی به منطقه زلزله زده رفته و از آنجا بازدید می نماید و با رسیدگی به اوضاع و احداث خطوط کمک رسانی هوائی و زمینی به روند بازسازی سرعت می بخشد.
بامجوز شهید دکترچمران وزیر دفاع و تیمسار شهید فلاحی فرمانده نیروی زمینی ارتش توسط دفتر آقای عابدی در بازسازی طبس تمامی تجهیزات مدرن واقع درشاهین شهر اصفهان که متعلق به کارشناسان آمریکائی بوده را به منطقه ارسال می نماید.(موتور برق، یخچال و وسائل زندگی، کانکس و ...)
درتشریف فرمائی امام(ره) به ایران در 12/11/57 حضور فعال داشته و در روز 14/11/57 در مدرسه علوی در دیدار خصوصی با ایشان مورد محبت قرارگرفته وگزارش جامعی از اینکه هوانیروز کاملا در اختیار نیروهای انقلابی طرفدارامام و مردم هستند، می باشد، رهنمون های لازم را دریافت می دارد و بطورمستمر در مدرسه علوی فعال و بطور مستقیم و غیر مستقیم از طریق آیت ا... اشراقی داماد ارشد امام مرتب بطور مستمر با امام در ارتباط است.
درروز 16/11/57 که در ساختمانی پشت مدرسه علوی نخست وزیری موقت تشکیل گردیدفعال به پیشنهاد ایشان اولین اسلحه خانه را در زیرزمین تشکیل و سلاحهایی که سربازان یا مردم از پادگان ها و کلانتری ها می آوردند را جمع آوریمینمایند.
دردیدار حضوری روز 5/12/57 با امام (ره) آخرین وضعیت پایگاه ها و ارتش به استحضار ایشان میرسد، در مورد اینکه من به ارتش اعتماد دارم و لازم است حساب عده ای قلیل از جمع کثیر ارتش اسلامی و انقلاب جدا و تجهیزات هواپیما، هلی کوپترها، سلاح ها و تانک ها و توپ ها همه در بهترین وضعیت حفظ و نگهداری شوند، تذکراتی دادند و ارتش باید آماده باشد، دشمن در کمین است و امر فرمودند به اصفهان برگردید و ساماندهی کنید. به آیت ا... اشراقی فرمودند به آیت ا... طاهری اصفهانی نماینده ایشان در اصفهان سفارش کنید،همکاری نمایند
روزششم به اصفهان می رود با استقبال گرم انقلابیون و آیت ا... طاهری روبرو وبا ایشان به پایگاه های هوانیروز میرود و مورد استقبال همکاران واقع درصبحگاه عمومی مشترک سخنرانی و سلام امام و رهنمودها و خط مشی امام را به خلبانان و همافران و درجه داران، کارمندان و سربازان پایگاه ها اعلام میدارد.
کمیته های انقلاب پایگاه ها را به روش دموکراسی انتخاب کارکنان تشکیل و خود به ریاست کمیته کل هوانیروز انتخاب میشد.
در 26/12/57 با اطلاع امام با تعدادی بالگرد شنوک از اصفهان به پایگاه هوانیروز در کرمانشاه می رود و سنندج مرکز کردستان که در حال سقوط بود رابا یک طرح عملیاتی و هلی برن چند گردان از لشگر گارد با حدود سی فروندانواع بالگرد جنگنده کبری و پشتیبانی رزمی نجات می دهد.
درعملیات های نجات پاوه ، مریوان، بانه، سقز، بوکان و سردشت همراه با شهیددکتر چمران و مستقل فعالیت و فرماندهی عملیات هوائی را به عهده داشت.

و اینکه جایگاه هایی که ایشون داشتند:
مشاغل حساس و کلیدی در طول دوران خدمت

بازرسی ویژه وزارت دفاع شهید دکتر چمران
مشاور وزیر نیرو، شهید دکتر عباسپور
موسس سازمان خدمات هوایی (ساخه
فرمانده پایگاه هوانیروز تهران
معاون جهاد و خودکفایی هوانیروز
جانشین مرکز آموزش شهید وطنپور شامل دانشکده های عالی فنی و پروازی تربیت استاد و گرایش های تربیت خلبان و فنی- و تدریس در دانشکده عالی
فرمانده پایگاه رزمی هوانیروز کرمان.
عضو شورای تامین استانهای کرمان- سیستان و بلوچستان
از شهریور 1375 تا شهریور 1378 به عنوان دیپلمات عالی رتبه سیاسی نظامی(وابسته نظامی)جمهوری اسلامی ایران درپکن مرکزجمهوری خلق چین
مدیر وابستگان نظامی در اداره دوم ستاد ارتش.
قائم مقام معاونت بازرسی وزارت دفاع با حکم وزیر دفاع(سرلشگرعلی شمخانی
قائم مقام شرکت پشتیبانی و نوسازی هلی کوپترهای ایران (پنها) با حکم وزیر دفاع
مشاور و مدیرارشد سازمان صنایع هوایی با حکم سردار علائی

مشاغل بعداز سال1383 (بعد از انتخابات دوره هفتم مجلس شورای اسلامی

تدریس و سخنرانی های علمی تجربی در دانشکده ها و دانشگاه های مختلف نظامی و غیرنظامی کشور.
چاپ مقالات و مصاحبه در نشریات مختلف از جمله - دانشگاه قم - خانه مدیران دفاعی - نشریه صنایع هوایی و روزنامه های کثیرالانتشارکشور ومصاحبه درنشریات وسایتهای داخلی وخارجی.
عضو شورای مرکزی مجمع جانبازان و ایثارگران انقلاب اسلامی.
عضو فعال ستاد معارف جنگ سپهبد شهید علی صیاد شیرازی
عضو فعال بنیاد شهید دکتر چمران
عضو مجمع پیشکسوتان جهاد و شهادت به ریاست امیر سرلشگر علی شمخانی.
عضو و مشاور شورای عالی بسیج صنایع پشتیبانی نوسازی هلیکوپترهای ایران(پنها).
عضو فعال خانه مدیران دفاعی و چاپ مقاله آینده پژوهی در نشریه این موسسه
مشاور مدیر عامل در امور مختلف و مدیر پروژه های فرهنگ سازمانی - همتا سازی و تغییر و بهینه سیستم کیفیت فنی مهندسی معاونت استاندارد بالگردهای ایران (پنها).
مشاور و مدیر عملیات پروازی و مدیر ایمنی پرواز و بازرسی صنایع پشتیبانی نوسازی هلیکوپترهای ایران(پنها).
نقش ارزنده راهبردی با پژوهشکده بالگرد ملی و ساخت بالگردهای یک و دو موتوره در صنایع هوائی و بالگرد پشتیبانی نوسازی بالگردهای ایران.
سرتیپ محمدکریم عابدی که از همرزمان شهید صیاد شیرازی است و در حین دفاع از کشورمان توسط تیر مستقیم دشمن به درجه جانبازی نائل آمده و در «عملیات خیبر» نیز در معرض مواد شیمیایی قرار گرفته، با حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و گفتوگو با خبرنگار سرویس «فرهنگ وحماسه» ایسنا،خاطراتی از شهید صیاد شیرازی بیان کرد.

شهید صیاد سعی کرد خود را در گروه مخلصین قرار دهد
او فرمانده و مدیرسازی می کرد
وی اظهار داشت: ایمان طبقات مختلفی دارد. شهید صیاد سعی کرده بود خود را در گروه مخلصین قرار دهد و برای این کار ممارست و تمرین داشت و دائم مراقب خود بود. سعی میکرد همواره در تهران، قم و اصفهان در کلاس درس اهل عرفان، علما و استادان حضور داشته باشد و این شامل زمانهای قبل و بعد از انقلاب میشود. مردان خدا آنانی بودند که به وعده و عهد خود با خدا وفا کردند. او جزو عاشقان ولایت و امام زمان بود و بیریا در هنگام نماز و عرض بندگی سعی میکرد عمل کننده به سیره امام باشد یعنی در اول وقت نماز میخواند و سعی میکرد اطرافیان خود را نیز به این امر مقید کند.
در هنگام قنوت برای نمازش برای تمامی رزمندگان و ولی فقیه دعا میکرد. او میخواست با این عمل بگوید که اگر میخواهید انقلاب صیانت و حفاظت شود از راه ولایت میگذرد و این از اخلاص او بود و به رسالت خود عمل میکرد و اهمیت نمیداد که به او تهمت ریا و تظاهر زده شود.بنابراین یکی از شعارهای شهید صیاد این بود که اگر میخواهید خداجو باشید باید با خدا باشید. هر کس هم با خدا باشد خدا با اوست و این یک معادله دو طرفه است و شما وقتی مخلص شدید خدایی میشوید و این نور اخلاص در جامعه و دلهای مردم نمود پیدا میکند.
لذا شهادت او، درس حرکت و تحولی را به جامعه و نسل جوان داد.شهید صیاد ضمن اینکه خود مقید به اخلاق نیک و حسنه بود سعی میکرد همواره پیامی برای فرماندهان جوان، بسیجیان و دانشجویان داشته باشد و در واقع او فرمانده و مدیرسازی میکرد. ایشان علاقه زیادی به دانشجو و دانشگاه داشت و بر پا داشتن اردوهای آموزشی برای دانشجویان دانشگاههایی چون دانشگاه امام علی (ع) از علاقه های او بود و با این کار تجربیات خود را به آنان منتقل میکرد.
هر انسان مؤمن، متعهد،مدیر و مدبر به فکر دیگران و مدیرسازی به جای خود است و امروز به صراحت میتوان گفت:بسیاری از فرماندهان عالیقدر و شجاع نیروهای مسلح خاصه ارتش از فرماندهان و دانشجویان زیرمجموعه او بودند و در جامعه اسلامی نیاز به این چنین کسانی است که خود را محدود به زمان حال ندانند و به فکر آیندگان نیز باشند.
تلاش اصلی صیاد نمایش اخلاق عملی و روحی بود
تلاش اصلی شهید صیاد این بود که اخلاق عملی و روحی را به نمایش بگذارد و همه کارهای او بر مبنای برنامهریزی بود و به این ترتیب او بر زمان مدیریت میکرد نه زمان بر او. و تقوی یعنی به موقع و دقیق عمل کردن. و این از خصوصیات مؤمنان است و این گونه انسان مؤمنی تولی و تبری را سر لوحه خود قرار میدهد. شهید صیاد مقید به تهجد شبانه بود و این را در زمانی که با هم هم اتاق یا همجوار بودیم به کرات دیده بودم.با وجود شب زنده داری و بعد از برگزاری نماز صبح به جماعت لباس ورزشی بر تن میکرد و بین 30 – 40 دقیقه ورزش میکرد و با این برنامه بود که روحیه خود را بالا نگاه میداشت و همواره لبخند بر لب بود تا دیگران را در غم اندوه درونی خود شریک نکرده باشد.
رسالت او ترویج فرهنگ ناب محمدی (ص) در نیروهای مسلح بود
رسالت او این بود که فرهنگ ناب محمدی (ص) را در نیروهای مسلح یعنی ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج بیش از پیش ترویج دهد زیرا به خاطر موقعیتی که حضرت آقا به او داده بودند(جانشین ستادکل و معاونت بازرسی)،ایشان در تماس نزدیک با این نیروها بود. بنده با توجه به اینکه سمت فرمانده پایگاه رزمی در هوانیروز داشتم کررا مورد مشورتها او قرار میگرفتم خاصه در امور هوایی و هوانیروز و در بسیاری از زمانها در هیئتهای بازرسی و معارف جنگ همراه او و شاهد این بودم که سعی میکرد نیروهای مسلح قوی،قدرتمند، باتوان رزمی بالا، آماده به کار و شجاع باشند.
آشنایی با صیاد و...
آشنایی من با شهید صیاد به طور غیرمستقیم قبل از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد. او در پادگان توپخانه اصفهان بود و بنده در پادگان هوایی هوانیروز بودم. اولین آشنایی رسمی ما در تاریخ 16 یا 17 مهرماه سال 1358 در تهران بود.
شهید صیاد در یکی از روزها ماموریت پیدا میکند از طرف امام جمعه وقت اصفهان که برای بررسی وضع بسیجیان اصفهانی که توسط دموکرات کومله در منطقه سردشت و بانه به شهادت رسیده و تعدادی اسیر شده بودند به آن مناطق برود. من در وزارت دفاع بودم که وزارت آن را شهیدچمران به عهده داشت و زمانی که دعوت شدیم مجددا به کردستان برگردیم سروان صیاد شیرازی هم با ما حضور داشت و آنجا بود که شجاعت او را لمس کردم. من ماموریت داشتم با هلیکوپتر 214 از سردشت به سمت منطقهای به نام «شیندرا» برای شناسایی پرواز کنم تا چند تن از نیروهایی که توسط کوموله ها اسیر شده بودند را آزاد کنیم.
خود شهید صیاد در سخنرانیهایش و در خاطراتش نیز نقل کرده است که من با دیدن خلبان جوان (عابدی) درخواست 7-8 نیروی داوطلب برای انجام یک پرواز شناسایی در سردشت کرد که من داوطلب شدم. داوطلبان رفتند و اسلحه گرفتند و در حین شناسایی در نقطه ای مجبور به پیاده کردن نیروها شدم و خود برای ارائه گزارش ماموریت پرواز کردم. در ادامه عملیات درگیری سختی صورت میگیرد به گونهای شهید چمران با تعدادی هلیکوپتر وارد عمل میشود و شهید فلاحی که فرمانده نیروی زمینی در آن زمان بودند عازم منطقه نبرد میشوند. عصر آن روز که درگیری به اوج خود رسید، ما موفق به آزاد کردن تعدادی از اسرا و پراکنده کردن بخشی از دموکراتها شدیم اما هلیکوپتر من بر اثر اصابت گلوله و البته مجروحیت بنده و کمک خلبان دیگر قادر به بازگشت به منطقه و برگردان شهید صیاد و همراهانش نبود و از آنجایی که جز من شخص دیگری محل حضور آنها را نمیدانست آنها در منطقه ماندند.
خود شهید صیاد در این باره نقل میکند که آن شب برای اولین بار نقش فرماندهی را ایفا میکند و از گردنه های سخت کمینهای دشمن عبور میکند و ساعت 1 یا 2 بامداد زیر رگبار دشمن خود و نیروهایش را به پاسگاهی در سردشت میرساند و نجات مییابند و این موفقیت مرهون قابلیتهای شهید صیاد در نقشه خوانی و مدیریت او بوده است. این اولین باری است که شهید صیاد با شهید چمران مانوس میشود.

همواره در نوک پیکان حمله حضور داشت
او بسیار مهربان بود و سعی میکرد با زیردستان خود در اوج قاطعیت رئوف و صادق باشد. شجاعت او را در عملیاتهای مختلف دیده بودم که چگونه برخلاف دیگر فرماندهان دنیا که از قرارگاههایی عقبتر با قرارگاههای تاکتیکی خط مقدم عملیات را فرماندهی میکنند همواره در نوک پیکان حمله حضور داشت و میگفت من این خصلتها را از شهید چمران آموختهام.
وقتی بنی صدر درجه صیاد را تنزل داد کوچکترین تغییری نکرد
او فرمانده قدرتمند عملیاتهای فتح المبین و بیت المقدس بود و از گفتن اینکه شهید چمران شجاعت را به من آموخته است ابایی نداشت.برای یک مرد خدایی آنچه که مطرح است اخلاص در عمل است نه حرف دیگران و این باعث شد که مقام برای او کوچکترین اهمیتی نداشته باشد. به طور مثال زمانی که بنی صدر درجه سرهنگی او را که شهید چمران به نیابت از امام به او داده بود به سرگردی تنزل میدهد کوچکترین تغییری در نحوه عملکرد او رخ نمیدهد.
ضمنا همه مریدان امام راحل میدانستند که امام از بنی صدر با وجود عدم قابلیتهایش به امید اینکه او از خواب غفلت بیدار شود و اصلاح گردد حمایت میکردند بعد از تنزل درجه صیاد در عملیاتی در منطقه بوکان، میاندوآب و مهاباد که عوامل نفوذی بعثی به آنجا میآمدند و با کمین به نفع صدام گروگان میگرفتند شهید صیاد با تیمی متشکل از سرهنگ جاویدان،سرهنگ کوچکزاده،سرهنگ سیدحسام هاشمی و تعدادی دیگر در آن منطقه شروع به انجام عملیاتهای موضعی کرد و به بنده هم اطلاع داد به آنجا بروم. ما هم تعدادی هلیکوپتر 205 و 206 را مسلح کردیم و به منطقه رفتیم که تقریبا موفق هم بودیم و بساط دموکراتها و بعثیهای نفوذی از آن منطقه جمع شد و تعدادی به هلاکت رسیدند و تعدادی اسیر شده و تعدادی نیز فرار کردند.

وقتی صیاد به فرماندهی نیروی زمینی ارتش منصوب شد...
به یاد دارم ساعت 2 بعد از ظهر بود بعد از آن عملیات، در میاندوآب قدم میزدیم که رادیو اعلام کرد به فرمان امام خمینی (ره) صیاد شیرازی به مقام فرمانده نیروی زمینی ارتش منصوب شده است. به چهره او نگاه کردم ضمن شادی از شنیدن فرمان امام میشد اندوه را در صورت او دید که ناشی از مسوؤلیت سنگینی بود که بر دوش او گذاشته شده بود.
شهید صیاد به فرماندهی نیروی زمینی گمارده شد و بلافاصله در یک تحول این پیام را به همگان داد که نه تنها باید فرمانده بر لشکرش فرماندهی کند بلکه باید آنجا را متحول کند و نیروها را با مدیریت صحیح خود شاداب و قوی نگه دارد، باید یگانها با ابتکار و خلاقیت فرماندهان خود متحول شده و آماده به رزم باشند و به این ترتیب دیدیم که بسیاری از پادگانها و لشگرها و تیپها را ساماندهی کرد و در ادامه واحدهای جدید تشکیل داد و به خوبی برنامهریزی کرد.
تا عملیات ثامن الائمه(ع) و تا قبل از رفتن بنی صدر عملیات چندان موفقیتآمیزی نداشتیم جز جنگهای نامنظم شهید چمران و شکار تانکها توسط جنگنده بمبافکنهای نیروی هوایی و بالگردهای شکاری هوانیروز از آن پس شهید صیاد وارد جنگ منظم با دشمن شد.
مطیع ولایت فقیه بود
او مطیع ولی فقیه بود و چون حضرت امام فرموده بودند که نیروهای ارتش، سپاه و بسیج باید یک نیروی واحد،جندالله و حزبالله باشند بسیار به وحدت فرماندهی در نیروهای مسلح اهمیت میداد.
از هنرهای شهید صیاد این بود که با مقاومت و صبر خود حتی شکستها را با استفاده از تجربیات آن به شیرینی و پیروزی تبدیل میکرد. او میگفت شکستها برای ما پیروزی است، به شرط آنکه به حقایق شکست پی ببریم.
در عملیاتی به نام قادر شهید صیاد در منطقه ای پشت پیرانشهر در شمالی ترین نقطه عراق با دشمن میجنگیدند، اختلاف نظر پیش میآید و در این عملیات بود که سرلشکر آبشناسان و تعدادی از نیروهایش شهید میشوند و مشکلاتی نیز برای بالگردها رخ میدهد، اما با این حال شهید صیاد مقاومت میکند و جلوی شکست نهایی در این عملیات را میگیرد.
به نظرات دیگران اهمیت زیادی میداد
در آن زمان من فرمانده پایگاه هوانیروز تهران بودم که ایشان با بنده تماس گرفت و گفت:سریع بیا.بنده و سرهنگ آراسته خدمت شهید صیاد رسیدیم و برای مسائلی در جبهه از ما نظرخواهی کرد و علیرغم اینکه نظرش چیزی جز نظر ما بود ولی در نهایت پذیرای خواست ما شد و به خاطر اهمیت زیادی که او برای مشورت قائل بود در بسیاری از نظریاتش در این مورد تجدیدنظر کرد.
با وجود برخورداری از روحیات سلحشوری و شجاعت که در بین همه نظامیان زبانزد بود ایشان به دور از تعارفات و جایگاه خود هر جا حتی اگر مدرسهای بود و از او دعوت میکرد که برای برنامهای سخنرانی حاضر شود با استقبال میپذیرفت. درست مثل شهید چمران. خیلی علاقهمند بود که در جمع نیروهای جوان آنان را نسبت به مسائل روز آگاه کند.
در هر عملیاتی به فکر ادای تکلیف بود
او هیچگاه نگاه نمیکرد که در عملیاتی مسؤل هست یا نه.در عملیات خیبر نقشی به عهده او گذاشته نشد البته داخل پرانتز عرض میکنم که فرماندهی در عملیات خیبر با سپاه بود و هوانیروز نقش موثر و عمده ای داشت. به یاد میآورم با هلیکوپتر شینوک در ساعت حدود 2 صبح به دورترین نقطه غربی جزیره مجنون شمالی نیرو هلیبورد میکردم. هنگام برخواستن از زمین شهید صیاد دست بر روی شانه من زد و گفت:خسته نباشی.در جواب سؤال من که اینجا چه میکنی؟گفت:آمده ام به تو و خلبانان و نیروها خسته نباشید بگویم و خواست که با ما بیاید. با وجود اینکه به او گفتم عملیات خطرناکی است ولی او از تصمیم خود بازنگشت و با ما به منطقه داخل خاک عراق نزدیک شهر العماره آمدند.
به طور مکرر و بعضا بدون اطلاع به پایگاه تهران که من آنجا بودم میآمد و چگونگی شرایط موجود را میدید. او جبهه را دانشگاه جنگ برای ارتقای سواد و تجربه جنگی میدانست در عین اینکه با تحصیل در دانشگاه بسیار موافق بوده و این نشان دهنده اعتقاد راسخ او به خدمت در ارتش و جبهه بود. ایشان دانشگاه جنگ یا دافوس را طی نکرده بود وقتی بنده از ایشان خواستم در این دانشگاه شرکت کنم، گفت: بنده هم طی نکرده ام دانشگاه جنگ من و شما جبهه است که هستیم.
شبهای اول ماه در منزل خود با دعوت از یک روحانی جلسه برگزار میکرد که دوستان او که در آن شبها در جلسات حضور داشتند همچنان آن سنت نیک را دوستانشان پس از شهادتش به جای میآورند و ادامه دارد.
شنیدن خبر شهادت صیاد در غربت برایم سنگین بود
دانشگاههای جنگ و استراتژیک جهان او را عمیقا میشناختند
شهید صیاد همیشه سعی میکرد الگوهای خوبی را از خود باقی بگذارد. بنده در سالهای 75 تا 78 در کشور چین وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران بودم و کمتر توفیق دیدار ایشان را داشتم. زمانی که خبر شهادت او در دیار غربت به من رسید علاوه بر سنگینی خبر، میدانستم که او به آرزوی دیرین خود رسیده است. دیگر جنگی نبود و بهترین موقعیت برای منافقین بود که صیاد بدون راننده و محافظ را به شهادت برسانند. او خود نمیخواست که مراقب داشته باشد.
من در دفتر سفارت ایران در پکن برای او یک مراسم یادبود برگزار کردم. میزی با عکس ایشان در میان دستهای گل و دفتر یادبود شهید اختصاص دادیم. از 117 کشور دنیا از شخصیتهای نظامی و مقامات رسمی آمدند و زمانی که جلوی عکس او میایستادند با قدرت احترام نظامی میگذاشتند و دفتر یادبود را امضا میکردند. با صحبت با جمعی از آنان متوجه شدم که چقدر دانشگاههای جنگ و استراتژیک دنیا عمیقا او را میشناختند و هنرهای جنگی ایشان را مطالعه کرده بودند و میگفتند شما یکی از فرماندهان قدرتمند جنگ خود را از دست داده اید لذا از آنجایی که فرمانده ساز بود با وجود سنگینی فقدانش، خلاء او چندان احساس نشد.
شهید صیاد به رسالت خود پی برده بود یعنی فهمیده بود ماموریتش در این دنیا چیست؟. او به وعده های الهی ایمان آورده بود و به دو هدیه ای که خداوند به پیامبر (ص) اهدا کرده بود یعنی قرآن و اهل بیت (ع) و در ادامه آنان ولایت فقیه ایمان راسخ داشت و معتقد بود باید پروانهای بود دور شمع قرآن و ولایت و باید خود را فدا کرد.
در برابر توهینها خم بر ابرو نمیآورد
بدترین لحظات زندگی او را که حتی به او توهین و بی احترامی میشد دیده بودم و میدیدم که او چگونه صبورانه خم به ابرو نمیآورد و چیزی بروز نمیدهد.
شعار اصلی او این بود که در راه رسیدن به اهداف بزرگ این مسائل کوچک نباید سد راه انسان شود.
لباس زیبای شهادت زیبنده صیاد بود
لباس زیبای شهادت بر او زیبنده بود. در شهادت شهید صیاد مردم حضور پرشوری در مراسم تشییع پیکر او داشتند. مردم خوب و نجیب، متدین و حق شناس ایران هوشیار و بیدارند و برای آنها مهم نیست که فرماندهی در عملیات فتح المبین و بیت المقدس به شهادت رسیده است یا در خیابان توسط منافقین و این حق شناسی مردم ما را میرساند که جوهره خادمان اسلام و میهن پی میبرند.
با آروزی توفیق الهی و پیروزی حق بر باطل.

11 people like this

امید آ نکه ازاین به بعد مشاغل وجایگاه ها بر مبنای علم توانایی به افراد واگذار گردد نه رابطه

16 people like this

اگر فقط یک درصد از انرژی و تواناییشونو برای ارتقای جایگاه هوانیروز انجام داده بودند الان وضع هوانیروز اینی که می بینید نبود !!! مخصوصاً از زمانیکه نماینده مجلس شدند و پست هایی دارند که می توانند تصمیم گیر یا تصمیم ساز باشند.

10 people like this