Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

اطفای حریق در حوادث

با سلام خدمت عزیزان

دیشب بعد از سحری خوابم نبرد و اومدم سراغ انجمن و یکی از پستها مربوط به صنعت نفت که در طول جنگ اون رو به تصویر کشیده بود

در این تصاویر انبوه اتش نشانانی نشون داده میشد که بخاطر گرمای زیاد اب رو نمیتونستن به نقطه مورد نظر برسونن و یا فشار خروجی چاه نفت به حدی بالا بود که ریختن اب بی فایده بود

نکته بعدی که به ذهنم رسید این بود که گاهی وقتها ورود جریانات پرسرعت هوا به موتور جت باعث خاموش شدن شعله در محفظه احتراق میشه 

نکته بعدی اینکه اگر ما جریان آب با فشار 14 اتمسفر داشته باشیم میتونیم باهاش چوب رو ببریم

خب حالا با یک جمع بندی میخوام بگم که اگر ما در حوادث سکوهای نفتی که منجر به اتش سوزی میشه بجای استفاده از پمپهای متداول؛ از پمپهای قویتری استفاده کنیم و با هدف قراردادن مستقیم جریان خروجی از چاه نفت این احتمال وجود داره که با ادغام اب با جریان نفت و کاهش دما ، نفت اتش گرفته رو با سرعت بیشتری خاموش کرد

همینطور با این روش احتمال وجود داره که بتونیم با هدف قرار دادن حفره به وجود امده در مخزن نفت ؛ چون فشار بالای اب رو در اختیار داریم ؛ مانع خروج نسبی نفت و یا ترکیب نفت  و اب ؛ ضمن کاهش دمای مایعات قابل احتراق ، از احتمال اتش گرفتن شون کم کنیم 

فقط نمیدونم نفت از چاه ، با چند اتمسفر فوران میکنه 

منتظر نظر دوستان هستم

3 people like this

با سلام متأسفانه بنده از نظر فنی به سوالاتی که مطرح فرمودین وارد نیستم . اما ظاهراً در مهار آتش سوزیهای اینچنینی از لوله های قطور استفاده می شود.! بدین ترتیب که یک جرثقیل سنگین لوله ای را به صورت عمود در چاه نفتی نگه میدارد. این کار باعث می شود که از پراکندگی آتش جلوگیری شود . سپس اگر اشتباه نکرده باشم دریچه یا قطعه ای را زیر همین لوله قرار می دهند که البته به خاطر مکش خیلی بالا این کار بسیار خطرناک است. ویا احتمالاً از روش انفجار برای خفه کردن آتش استفاده می نمایند.

3 people like this

درود بر مغر متفکر انجمن 

کلا برای خاموش کردن هر نوع اتش سوزی ، بن اتش رو هدف قرار میدن و نه شعله اتش رو و در مورد چاههای نفت هم همین اتفاق میافته 

مستندی وجود داره در مورد خاموش کردن چاههای نفت کویت و نشون میده که هر کشوری به چه روشی این چاهها رو خاموش میکردن. 

روسیه کثیف اومده بود و روی شاسی یک تانک فکر میکنم T-55 یا همچین چیزی یک موتور میگ 21 یا 19 قرار داده بود و در کسری از ثانیه با فشار زیاد چاهها رو خاموش میکرد.

یک اکیپ کانادایی یا امریکایی هم بود که به کمک دینامیت چاهها رو خاموش میکردن 

3 people like this

"ناشناس " جان به لینک زسر یه نگاهی بندازین اونوقت متوجه میشین من چی میگم

اخه همیشه که دینامیت و موتور جت کارایی ندارن خصوصا توی دریا یا در ارتفاعات

http://rahrovan-artesh.ir/index.php?/topic/2029-نیروی-هوایی-عراق-و-صنعت-نفت-ایران/#comment-40013

3 people like this

در 6 ساعت قبل، Crounus2000 گفته است :

توی دریا که موتور جت به شدت کارایی داره 

یه مثال از ارتفاعات داری که نشونمون بدی لطفا

3 people like this

"ناشناس " جان به لینک زسر یه نگاهی بندازین اونوقت متوجه میشین من چی میگم

با سلام خدمت دوستان به خصوص جناب Crounus2000 عزیز . البته باید نوع آتش سوزی و شرایط را در نظر گرفت . مثلاً آتش سوزی نفتکش یک روش دارد . مخازن پالایشگاه ها شرایط خاص خود را دارند . سکوهای نفتی نیز به همین صورت . و در نهایت چاه های نفتی نیز شرایط خاص خود را دارند که هرکدام بحث تخصصی خودرا می طلبد که متأسفانه بنده در این زمینه ها اطلاعی ندارم . ولی در برخی مستندات تلویزیونی برنامه هایی در رابطه با این موضوع نمایش داده شده . مثلاً یکی از روش ها اگر حافظه درست یاری کند استفاده از همین لوله های قطور است که دریکی از سری برنامه های روایت فتح از رسانه ملی پخش میشد. استفاده از انفجار هم در شرایط خاصی صورت می پذیرد که بنده از آن اطلاعی ندارم . استفاده از آب هم برای سرد کردن در شرایط خاصی کاربرد دارد. و نمی توان از این روش درهر شرایطی استفاده کرد. وعلت آن هم همان طور که اطلاع دارد به دلیل سبک بودن مواد نفتی آتش روی آب جمع می شود و.... راجب قدرت فوران چاه های نفتی نیز شدت شدت و قدرت چاه های نفتی حداقل تاجایی که بنده اطلاع دارم بسیار زیاد است . از نظر اعداد و ارقام اطلاعی ندارم که این میزان چقدر است . ولی وقتی از یک حفره به نسبت کوچک نفت تا حدود 20-30 متر و یا بیشتر فوران می کند پس می توان نتیجه گرفت که شدت فوران این چاه ها نیروی زیادی دارد  و برای مقابله با چنین نیرویی بنده حدس میزنم که نیاز به یک پمپ نیرومند باشد . البته به نظربنده تا نظر دیگر دوستان چه باشد .

3 people like this

سلام دوستان، استادان، عزیزان

من بیشتر آتیش می زدم تا خاموش کنم

اما از موارد فوق یک استنباط کردم که عرض میکنم

برای یک آتش سوزی سه مورد هست که آتش را به بار می آورد

1- اکسیژن

2- مواد سوختنی

3-حرارت، یا اصطکاک که تولید جرقه کنه

حال برای مهار آتش یکی از این سه مورد را از معرکه دور کردویا قطع کرد

در چاههای نفت سه مواد هست آب،نفت،گاز

در یک آتش سوزی چاه نفت، باید دید استقرار مواد پرتابی چگونه هست...

الف:اگر آب در رده دوم باشد و نفت در رده اول، به ناچار گاز تزریق خواهد شد که نفت بالا بیاید.که در اینمورد کار مهار آتش راحتره.... چون با قطع گاز تزریقی، نفت بمقدار کم خارج و مهار براحتی انجام می گیرد.... در غیر اینصورت اگر نفت و گاز در رده های اول و دوم باشد داستان فرق میکنه.

سالها قبل یکی از چاههای نزدیگ اهواز آتش گرفته بودشدت آتش به حدی بود که چند نفر را فقط مکش هوای اتش به کام مرگ کشیدیعنی برای سوختن ، اکسیژن مورد نیاز را چاه چنان دریافت می کرد که آتش خاموش کنها را با وسیله ای مهار می کردند تا مورد مکش قرار نگیرند.

با این اوصاف با سرد کردن ، و.... آتش خاموش نخواهد شد راحترین کار را که ایران هم به تکنولوژی آن دست یافته ساخت سازه ای در کنار آتش و انتقال آن به محل مرگز آتش تا اکسیژن قطع شود و نیز باید عرض کنم که شرایط هر آتش و محل با هم خیلی فرق خواهد داشت

ارادت

3 people like this

در 13 ساعت قبل، حسنعلی ابراهیمی سعید گفته است :

من بیشتر آتیش می زدم تا خاموش کنم

استاد اگر شما اتیش نمیزدید که جیگر ما حال نمیومد 

3 people like this

نظر بنده نیز همین است . شرایط آتش سوزی و عامل ایجاد آن در مهار آن نقش به سزایی دارد . درنتیجه با توجه به نوع آتش می توان روش مربوط به مهار ودرنتیجه خاموش کردن آتش را به کار برد .

3 people like this