Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

برگزاری اولین دوره مسابقات طراحی ادوات نظامی در نزاجا

سرهنگ غلامحسین سلیمانی

نیروی زمینی ارتش برگزار خواهد کرد؛ اولین مسابقه طراحی ادوات نظامی

فرمانده مرکز بهینه‌سازی شهید زرهرن نزاجا از برگزاری اولین دوره مسابقات طراحی ادوات نظامی در حوزه رزم زمینی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی نیروی زمینی ارتش، نشست خبری اولین مسابقه ملی "طراحی صنعتی ادوات نظامی" در حوزه رزم زمینی صبح امروز در ستاد فرماندهی نیروی زمینی ارتش برگزار شد.

سرهنگ غلامحسین سلیمانی فرمانده مرکز تولید، بهینه‌سازی و نوسازی شهید زرهرن نزاجا در این نشست خبری اظهار داشت: نیروی‌زمینی در نظر دارد تا اولین مسابقه طراحی ملی ادوات نظامی را برگزار کند.

وی افزود: این مسابقه در سه حوزه ادوات زرهی، ادوات چرخدار و سامانه‌های لیزر برگزار می‌شود و هدف از این مسابقات ارتقا توان نیروی زمینی به منظور بهینه کردن ادارات نزاجا با استفاده از علم طراحی صنعتی نخبگان دانشگاهی است.

سرهنگ سلیمانی تصریح کرد: تاکنون اقدامات خوبی در حوزه اورهال تانک‌ها و نفربرها از جمله نصب مسافت یاب‌ها و دوربین‌های دید در شب انجام دادیم. یکی دیگر از بحث‌های ما ارتقا توان آتش توپخانه‌ای است و ما این کار را با متحرک کردن توپ 155 میلیمتری انجام دادیم و در نظر داریم برای ارتقا توان رزم نزاجا دیگر توپ‌های کاربردی را نیز ارتقا دهیم.

فرمانده مرکز بهینه سازی شهید زرهرن نزاجا بیان کرد: در سال 96 این مرکز با تدابیر فرمانده نیروی زمینی ارتش، فعال شد و تمامی کارخانجات نیروی زمینی در سراسر کشور به صورت یک مجموعه و یکپارچه تحت نظر این مرکز مشغول به کار شدند.

سرهنگ سلیمانی با اشاره به ماموریت این فرماندهی گفت: ماموریت ما در حوزه بهینه‌سازی ادوات نزاجا است و در این مدت توانستیم چند خط اورهال و بازسازی و همچنین خطوط تولید قطعات را راه‌اندازی کنیم. در بهمن ماه همان سال مراسم تحویل دهی اولین سری تجهیزات را داشتیم.

وی خاطر نشان کرد: در آینده نیز چند خط اورهال و تولید جدید در اصفهان و مسجد سلیمان راه‌اندازی می‌شود. همچنین در آینده نزدیک نیز از دستاوردهای جدید نیروی زمینی ارتش رونمایی خواهد شد.

فرمانده مرکز شهید زرهرن نزاجا اظهار کرد:‌ یکی از دستاوردهای ما تولید توپ 155میلیمتری چرخ‌دار عاشورا بود که مراحل تست تحقیقاتی را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

وی با اشاره به برگزاری اولین مسابقه ملی طراحی ادوات نظامی گفت: قصد داریم در این مسابقات، نخبگان ‌و جوانان مستعد را شناسایی کرده ‌و به این ترتیب به کم شدن فاصله دانشگاه و صنعت کمک کنیم. این مسابقه در نیمه تابستان سال جاری شروع شده و منتخبان آن در اولویت جذب یگان‌های صنعتی نزاجا خواهند بود. این افراد همچنین می‌توانند پروژه خود را به عنوان پروژه کسر خدمت ادامه دهند. امر‌وز ارتباط خوبی با شرکت‌های دانش بنیان داریم و بخشی از پروژه‌های ما توسط این شرکت‌ها انجام می‌شود.

فرمانده مرکز شهید زرهرن نزاجا گفت: این مسابقه در سه بخش تانک و نفربر با تمرکز بر تانک‌های چیفتن، ام-60 و تی72 و در حوزه نفربر با تمرکز بر نفربرهای ام-113 و بی ام پی 2 و در حوزه خودروهای سنگین با تمرکز بر تانک‌برها انجام می‌شود. مسابقه یک بخش آزاد نیز دارد که شامل کانسپت تجهیزات رزم‌زمینی با اولویت لیزر است.

منبع:http://nezaja.aja.ir/Portal/home/?news/89271/89311/1504993/اولین-مسابقه-طراحی-ادوات-نظامی

2 people like this

فرمانده مرکز تولید، بهینه‌سازی و نوسازی شهید زرهرن نزاجا:نخستین دوره مسابقات طراحی صنعتی ادوات نظامی در ارتش برگزار می‌شود

فرمانده مرکز تولید، بهینه‌سازی و نوسازی شهید زرهرن نزاجا گفت: نیروی زمینی ارتش اولین دوره مسابقات ملی طراحی صنعتی ادوات نظامی را برگزار می‌کند.

به گزارش روابط ‌عمومی ارتش، فرمانده مرکز تولید، بهینه‌سازی و نوسازی شهید زرهرن نیروی زمینی ارتش در نشست خبری نخستین دوره مسابقات ملی طراحی صنعتی ادوات نظامی که صبح امروز برگزار شد گفت: نیروی زمینی در نظر دارد اولین دوره مسابقات ملی طراحی صنعتی ادوات نظامی را برگزار کند.

وی  با اشاره به این که مرکز تولید، بهینه‌سازی و نوسازی شهید زرهرن در ۱۴ اردیبهشت ۹۲  ایجاد شد، ادامه داد: از آن زمان تا کنون چندین مرکز بازآماد و بازسازی ادوات نزاجا از جمله خطوط اورهال چیفتن، نفربر و ماشین‌آلات مهندسی راه‌اندازی شده است.

فرمانده مرکز تولید، بهینه‌سازی و نوسازی شهید زرهرن نزاجا با بیان این که این مسابقه در چهار حوزه زرهی، چرخدار، توپخانه و لیزر برگزار می‌شود، افزود: هدف از برگزاری این مسابقه ملی، بهره‌گیری از دانش طراحی صنعتی و علم دانشگاهی متخصصان در راستای تجهیز و بهینه کردن ادوات نیروی زمینی است.

وی تصریح کرد: این مسابقات اواسط تابستان آغاز و مراحل مختلفی از ارسال طرح به دبیرخانه تا ساخت ماکت و تهیه نقشه سامانه‌ها را شامل می‌شود.

فرمانده مرکز تولید، بهینه‌سازی و نوسازی شهید زرهرن همچنین خبر داد: در آینده نزدیک از دستاوردهای جدید در حوزه نوسازی و بهینه‌سازی ادوات نیروی زمینی در مرکز شهید زرهرن رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از نکات مورد توجه ما در مرکز شهید زرهرن، محمول کردن توپخانه و افزایش تاثیر و حجم آتش توپخانه است. اقدامات خوبی نیز در این زمینه انجام شده است و توپ ۱۵۵ عاشورا یکی از این موارد بود که اخیرا رونمایی شد.

منبع:http://www.aja.ir/portal/home/?news/73099/67557/1504970/نخستین-دوره-مسابقات-طراحی-صنعتی-ادوات-نظامی-در-ارتش-برگزار-می‌شود

3 people like this

مغر متفکر کجایی 

بیا تا شروع کنیم 

2 people like this

یعنی اگه شروع کنیم وطرح ارسال کنیم  آقایان حاضرند حتی به طرح های ارسالی نگاه کنند: QUESTION :

من که فکر نکنم . با این حال تلاشمان را باید کنیم.

2 people like this

در 17 ساعت قبل، kalafe2006 گفته است :

مغر متفکر کجایی 

بیا تا شروع کنیم 

چی چی رو شروع کنیم  

همون طرح های قبلی رو بهتره پرینت بگیریم ببریم نشونشون بدیم تا ببینم چقدر جدی هستند

تازه شم جایزه هاشونم بخوره تو سرشون  اونم برا من که معاف دایم دارم عمرا جذب بشم یا کسر خدمت بگیرم خخخخخخخ

بعدشم اونطور که از ظواهر امر برمیاد دنبال حملات دقیق یا پر حجم یا بقاپذیری بیشتر نیستن

وگرنه گلوله های هدایت لیزری توپخانه ؛ گلوله های هدایت ماهواره ای کروز و گلوله های اخلالگر با قابلیت پخش کردن چف در اسمان منطقه دشمن 

بهترین گزینه ها برای داشتن یک توپخانه موثر هستند

و اونطور که دوباره فهمیدم اگر شما بجای طراحی یک تانک در رده تانکهای مدرن غربی بیایی قطعات مصرفی تانکهای فعلی رو کاهش بدی بهت بیشتر توجه میکنن 

همون کاری که ایرانخودرو هم انجام داد و بجای تقدیر از طراح خودروی جدید ؛ از کسی تقدیر کرد که  تونست با محاسباتی ؛ 16 تا خال جوش روی سمند رو حذف کرد

می گی نه یه بار دیگه این پاراگراف رو بخون 

فرمانده شهید زرهرن گفت: این مسابقه در سه بخش تانک و نفربر با تمرکز بر تانک‌های چیفتن، ام-60 و تی72 و در حوزه نفربر با تمرکز بر نفربرهای ام-113 و بی ام پی 2 و در حوزه خودروهای سنگین با تمرکز بر تانک‌برها انجام می‌شود. مسابقه یک بخش آزاد نیز دارد که شامل کانسپت تجهیزات رزم‌زمینی با اولویت لیزر است.

من بجات بودم طرح کیسه شن چینی به دور برجک یا حمل کیسه شن توسط سربازان وظیفه به دور تانکها  در طول نبرد رو ارایه میدام که هم عملیه و هم ارزان قیمت و هم سریع اجرا میشه

سوای از شوخی  طرح لیزری بعید میدونم منظورش توپ لیزری باشه نهایتا مسافت یاب یا مگسک یا گیرنده هشدار حمله و از این جور وسایل منظورشونه

ولی برای ساخت سلاح لیزری یک مولد پرقدرت و یک خنک کننده کارامد و یک هسته مولد لیزر با برد خیلی زیاد لازم داریم 

وگرنه اونطور که استادم راهنمایی کرد با کمک ژله و نور آفتاب و دوتا آینه هم میشه لیزر داشت

2 people like this

اگر به این طرح ها بها داده شود ارتش نیز پیشرفت خواهد کرد . اما اگر به بهانه های واهی ازجمله کمبود ویا نبود بودجه این طرح ها کنار زده شوند و یا دست کم بررسی نشوند انتظار پیشرفت ارتش بیهوده خواهد بود.

2 people like this

به نظر من ساخت مهمات هوشمند با کالیبرهای موجود میتونه انعطاف پذیری و کارایی ادوات رو بهتر بکنه تا طراحی و ساخت خود ادوات مثالش همون مواردی که در بالا گفتم

درست مثل گلوله های هالوپوینت یا دوزمانه و .... که روی همون سلاحهای قبلی به کار گرفته میشن اما اون سلاح رو مرگبارتر میکنن

2 people like this

اساتید عزیز که منتظر مشارکت‌شون هستیم هنوز ورود نکردن 

فکر میکنم هنوز هم نظرات این عزیران کارگشا تر باشه

2 people like this

با درود و عرض تسلیت شهادت مولی الموحدین ، امیر عشق و عدالت علی ابن ابیطالب (ع)

خدمت مدیر و اساتید و اعضای محترم عارضم که بنده بیش از بیست و پنج سال است از ارتش به دور هستم . سلاح و تجهیزات دهۀ 60 با تسلیحات امروزی زمین تا زیر زمین تفاوت داشت . در طول حضور در ارتش بسیار علاقه مند بودم تا با سایر ادوات و تجهیزاتی که در رستۀ تخصصی ام نبود آشنا و بتوانم کار کنم . بعنوان مثال با پلاتین برد خمپاره اندازها - یا موس و ادوات مخابرات و دیده بانی تا حدودی آشنا بودم . رستۀ من کد111 پیاده و تخصصم هم بیابانگردی و کوه پیمایی بود .

از جهت دیگر هم در رابطه با مبحثی که اطلاعی ندارم اظهار نظر نمیکنم . چرا که جدای از اظهار نظر از روی بی اطلاعی نمیخواهم به اساتید جسارت کرده باشم . بنده فقط مطالب و نظرات ارزشمند اساتید را مطالعه و سعی در یادگیری دارم . ارادتمند : تلخک

3 people like this

با درود و عرض تسلیت شهادت مولی الموحدین ، امیر عشق و عدالت علی ابن ابیطالب (ع)

خدمت مدیر و اساتید و اعضای محترم عارضم که بنده بیش از بیست و پنج سال است از ارتش به دور هستم . سلاح و تجهیزات دهۀ 60 با تسلیحات امروزی زمین تا زیر زمین تفاوت داشت . در طول حضور در ارتش بسیار علاقه مند بودم تا با سایر ادوات و تجهیزاتی که در رستۀ تخصصی ام نبود آشنا و بتوانم کار کنم . بعنوان مثال با پلاتین برد خمپاره اندازها - یا موس و ادوات مخابرات و دیده بانی تا حدودی آشنا بودم . رستۀ من کد111 پیاده و تخصصم هم بیابانگردی و کوه پیمایی بود .

از جهت دیگر هم در رابطه با مبحثی که اطلاعی ندارم اظهار نظر نمیکنم . چرا که جدای از اظهار نظر از روی بی اطلاعی نمیخواهم به اساتید جسارت کرده باشم . بنده فقط مطالب و نظرات ارزشمند اساتید را مطالعه و سعی در یادگیری دارم . ارادتمند : تلخک

درود و عرض ادب خدمت استاد تلخک عزیز . با توجه به ماهیت جنگ های امروزی تسلیحات و جنگ افزار ها نیز به روز رسانی میگردند. اما هدف این است که پی به نقاط ضعف تسلیحات دهه های 60 و70 میلادی که متأسفانه هنوز در ارتش کشورمان موجود هستند پی برده و نقاط ضعفشان را برطرف نماییم و با توجه به موارد بالا سعی در ارائه یک ایده وطرح جدید برای یک سلاح جدید بدهیم . مثلاً همین پلاتین برد خمپاره انداز ها و یا ادوات مخابرات و... که اشاره فرمودین چه ویژگی ها , نقاط ضعف و قوتی داشتند؟ یا همان تجهیزات و سلاح هایی که با آنها سرو کار داشتیدنیز به همین صورت.

1 person likes this

شکسته بندی نفرمایید قربان 

در بحث سلاح انفرادی و تجهیزات کوهنوردی و راهپیمایی که دیگه تخصص کامل دارید 

فقط بحث زرهی نیست 

البته پست موضوع رو هم از اینجا جدا کردیم استاد 

2 people like this

یه جوری گفتین در این زمینه ها تخصص ندارین و جسارت نمیکنین که انگار من سالهاست دارم با خودروهای زرهی ارتش تک چرخ میزنم و لایی میکشم

پس با این حساب اگر شما سکوت کنین و منم سکوت بکنم و بقیه هم چیزی نگن پس چه فعالیتی چه ایده ای چه راهکاری

یادتون باشه ابتکارت و اختراعات فقط در مرز مشترک چند شاخه علمی و فنی رخ میدن نه در داخل یک رشته 

برای همینه که ما هواپیما داریم و تانک داریم و انواع شناورها رو داریم چون ترکیب دهها تخصص و علم در یک نقطه جمع شدن

پاینده باشید

3 people like this

در 3 ساعت قبل، kalafe2006 گفته است :

شکسته بندی نفرمایید قربان 

در بحث سلاح انفرادی و تجهیزات کوهنوردی و راهپیمایی که دیگه تخصص کامل دارید 

فقط بحث زرهی نیست 

البته پست موضوع رو هم از اینجا جدا کردیم استاد 

کلافه جان مدیر نازنین ضمن سلام عارضم که بحث شکسته بندی و ارتوپدی اصلا نیست . تمام اوضاع نابسامانی که دچار آن شدیم به این دلیل است که هر مسئولی در هر زمینه ای خود را صاحب نظر میداند . حالا که یکی پیدا شده و میگوید در این زمینه نه تخصصی دارد و نه دانشی چرا اصرار میکنید تا وارد گود شود و فاتحۀ این مبحث را بخواند ؟

همانگونه که بهتر از اینجانب میدانید در زمان جنگ اکثر نظامیان تنها به فکر مقابله با دشمن و پس گرفتن مناطق اشغال شده بودند . کمبود نیرو و فشار بر پرسنل مجال نمیداد تا به مباحث یافتن راهکار برای ارتقاء تجهیزات و ادوات و تسلیحات فکر کنند . البته بودند عزیزانی که در کنار جنگیدن به دنبال اینگونه موارد هم می رفتند .

تمام ابتکارات بنده و دوستان این بود که نارنجکی داخل آرپی جی بگذاریم و به سمت دشمن شلیک کنیم . یا به واسطۀ کمبود تجهیزات و لوازمی همچون مین و سیم خاردار خودمان با سیم های تلفن و قوطی های کنسرو و آبمیوه یک سری حرکتهایی میکردیم که در آن زمان از نظر ما پیشرفت و دستاورد بزرگی بشمار میرفت . قوطی های کنسرو را مانند دانه های تسبیح به سیم مخابرات می کشیدیم و جلوی خط پدافندی نصب میکردیم . تقریبا چیزی شبیه به دزدگیرهای امروزی بود .

بنده شخصا تمام تلاشم این بود که مأموریت های محوله را بخوبی و شایستگی انجام دهم . برای من حفظ جان سربازانم بسیار مهم بود . همواره سعی میکردم آموزه های خود را به درستی به سربازان منتقل نمایم .

با عنایت به موارد بالا باز هم اطاعت امر میکنم و چنانچه در خصوص مطالب عزیزان در این مبحث چیزی به ذهنم رسید تک چرخی خواهم زد . البته نه با تانک و خودروهای زرهی شاید بتوانم با جیپ کا ام لایی بکشم . ارادتمند : تلخک

4 people like this

شاید بتوانم با جیپ کا ام لایی بکشم .

استاد اگر می توانید و درصورت صلاحدید راجب کامیونهای ریو ام 35 آمریکایی نظرات خود را نیز بیان نمایید و گرنه نظر خود را راجب همین جیپ کا ام نیز بیان نمایید قبول است.

2 people like this