Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

مشارکت در مسابقه نزاجا

251 posts in this topic

لاه محافظ مدل Maska-1 (به روسی Маска-1) یکی دیگر از کلاه های محافظ پوسته فولادی که روس ها در دهه 90 ارائه کردند.

این کلاه دارای محافظ صورت از ترکیب صفحه فولادی و پلی کربنات بوده و 4.2 کیلو وزن دارد

11115127884143788644.jpg

این کلاه نیز همچنان در روسیه مورد استفاده است و از نظر سطح حفاظتی نیز مشابه کلاه Sphere-S است.

ورود روس ها به عرصه کلاه های محافظ کامپوزیتی به شکلی غیر معمول و خاص صورت گرفت که در ادامه توضیح خواهم داد

2

سلام بزرگواران

همانطوری که به همه دوستان قول داده ام مشغول جمع آوری اطلاعات و تقدیم به دوستان هستم.

گلایه نمیکنم از سختی گردآوری،،، ولی از این گلایمندم که دوستان قرار بود که نقد کنند و موارد مد نظر خود را بگویند اما چقدر بی تفاوت دارند از کنار این پست رد می شوند

در نظر سنجی شرکت داشتید و مدیریت محترم کلاف عزیز کلاه آهنی را انتخاب و قول دادم شبانه روز تلاش کنم مطلب جمع کنم که فکر می کنم مطالب جمع آوری شده بی همتاست اما شما دووشتان کمی کم لطفی می فرمایید

ارادت

2

درود استاد نازنین وارجمند مطالب بنده بسیار ناچیز هستند و اصل نکات و مطالب را شما زحمت کشیده و ارسال نمودید . با این حال بنده سر فرصت اطاعت امر کرده و در حد سواد خودم هرچند بسیار اندک و ناچیز مطالبی را ارئه خواهم کرد ارادت

2

در هم اکنون، ناشناس عجیب گفته است :

درود استاد نازنین وارجمند مطالب بنده بسیار ناچیز هستند و اصل نکات و مطالب را شما زحمت کشیده و ارسال نمودید . با این حال بنده سر فرصت اطاعت امر کرده و در حد سواد خودم هرچند بسیار اندک و ناچیز مطالبی را ارئه خواهم کرد ارادت

آقا نفرمایید لطفآ

من شاگرد شما هستم

فقط خواستم ژست تحرک چند جانبه داشته باشد و از تجربیان دوستان و آنجناب بهرمند شویم

2

در 22 ساعت قبل، حسنعلی ابراهیمی سعید گفته است :

ولی از این گلایمندم که دوستان قرار بود که نقد کنند و موارد مد نظر خود را بگویند اما چقدر بی تفاوت دارند از کنار این پست رد می شوند

در نظر سنجی شرکت داشتید و مدیریت محترم کلاف عزیز کلاه آهنی را انتخاب و قول دادم شبانه روز تلاش کنم مطلب جمع کنم که فکر می کنم مطالب جمع آوری شده بی همتاست اما شما دووشتان کمی کم لطفی می فرمایید

از قدیم گفتن یا درست حرف بزن یا حکیمانه سکوت کن

حقیقتا در این بخش بنده در حد سیکل هم سواد ندارم و داریم از معلومات شما استفاده میکنیم

اما سوالی که پیش میاد اینه که این کلاه روسی از اسلحه انفرادی هم سنگین تر بود
چطور استفاده میشد
کاربردش کجا بود؟؟؟

3

در 23 ساعت قبل، حسنعلی ابراهیمی سعید گفته است :

ترکش های تنگستنی میتوانند در اشکال مختلفی ساخته شوند از جمله شکل گوی، مکعب و ........

36548449570077430217.jpg

درود و عرض استاد 

پیشاپیش عذرخواهی میکنم به خاطر کم لطفی بعضی دوستان 

یک سوال : ترکش های تنگستنی از چه سلاح هایی شلیک میشوند و اصلا چرا از تنگستن هستن ؟

3

آقا نفرمایید لطفآ

من شاگرد شما هستم

فقط خواستم ژست تحرک چند جانبه داشته باشد و از تجربیان دوستان و آنجناب بهرمند شویم

درود استاد شما استاد ما هستید و ما شاگرد و مطیع اوامر شما . بنده نیز سواد و تخصصی در این زمینه ندارم با این حال تا جایی که توان داشته باشم اطاعت امر کرده و درخدمتم . ارادت

3

فکر میکنم بمبمهایی که  با پودر تنگستن پر می شود و خاصیت ترکش را دارد ، اما در بافت بدن حل می شود و کشف علت جراحات را دشوار می کند.

3

در در 1/5/2019 در 10:24 AM، Crounus2000 گفته است :

ز قدیم گفتن یا درست حرف بزن یا حکیمانه سکوت کن

حقیقتا در این بخش بنده در حد سیکل هم سواد ندارم و داریم از معلومات شما استفاده میکنیم

اما سوالی که پیش میاد اینه که این کلاه روسی از اسلحه انفرادی هم سنگین تر بود
چطور استفاده میشد
کاربردش کجا بود؟؟؟

سلام

این کلاه ها که هزینه بسیار زیاد تولید و موفقیت چندانی نداشت در برابر ترکش و کلوله های سلاح کمری و سلاح انفرادی بود که دیگر تولید نمی شود ولی از گردونه هم خارج نشده و در درگیری های چچن مورد استفاده قرار گرفت

3

کلاه محافظ Ssh-68M که با نام 6B14 نیز شناخته میشود از محصولات موسسه تحقیقات فولاد روسیه/شوروی NII Stali و نمونه ارتقا یافته از کلاه های محافظ مدل Ssh-68 است.

این کلاه دارای پوسته ای با ساختار ترکیبی یا هیبریدی است و جزو اولین کلاه های محافظ نوین در جهان است که در پوسته خود از چنین ساختاری برخوردار است. پوسته این کلاه دارای دو بخش است.

روی پوسته از جنس فولاد و قسمت داخلی آن از الیاف آرامید ساخته شده.

کلاه مذکور در دهه 90 ارائه شد و هدف از آن بهبود سطح حفاظت کلاه های پوسته فولادی Ssh-68 بود.

60318030365924683972.jpg

35562307184538660736.jpg
3

تا اینجای کار با چندین نوع دیگر از پوسته های مورد استفاده در کلاه های محافظ آشنا شدید

از جمله از جنس تیتانیوم،

فولاد زرهی و دارای ساختار ترکیبی از محصولات صنایع NII Stali کلاه محافظ 6B6 دارای پوسته ای ترکیبی است که روی آن ورق تیتانیوم به ضخامت 3 میلیمتر و بخش داخلی پوسته از جنس الیاف آرامید است.

هدف از ارائه این طرح کاهش وزن نسبت به طرح Ssh-68M با حفظ و بهبود سطح حفاظت بود.

08445464646965130589.jpg

65940277147514873644.jpg

02784872763891753504.jpg

3

کلاه P7 یا 6B7 اولین کلاه تمام کامپوزیتی روس ها و در حقیقت نسل اول کلاه های کامپوزیتی ساخت روس ها بود که در اواسط یا اواخر دهه 90 ارائه شد این کلاه دارای پوسته ای از جنس الیاف آرامید بوده و توسط صنایع NII Stali توسعه داده شد.

این کلاه به جز مقاومت در برابر اصابت ترکش، در مقابل اصابت مهمات کالیبر پایین سلاح های کمری (در کالیبر 9 میلیمتر) مقاوم است.

55697136734220041735.jpg

72687998585202308282.jpg

95120441052033006971.jpg

#روسیه
#تجهیزات_انفرادی
2

کلاه محافظ ZSH-1 (به زیان روسی ЗШ-1) یکی دیگر از کلاه های کامپوزیتی روسی است که در دهه 90 ارائه شد.

این کلاه از ترکیب الیاف کولار و پلی کربنات (Polycarbonate) ساخته شده و در حدود 1.4 کیلوگرم وزن دارد.

کلاه مذکور که در جنگ چچن نیز مورد استفاده نیروهای روس قرار گرفته از جمله کلاه های محبوب در میان نیروهای امنیتی و نظامی روسیه است.

کلاه ZSH-1 سطح 1 استاندارد حفاظتی روسی را تامین میکند که به معنی مقاومت در برابر اصابت مهمات 19×9 میلیمتری سلاح های کمری با مرمی سربی است.

63051539138292962882.jpg

97860051877992042946.jpg

57026627096389478702.jpg

40647358563281097833.jpg

38268243643321811103.jpg

00134499124167355386.jpg

2

تا اینجا با ترکیب های دیگری جهت ساخت پوسته کلاه های محافظ آشنا شدیم از جمله ترکیب تیتانیوم با الیاف آرامید، فولاد زرهی با الیاف آرامید و الیاف کولار با پلی کربنات.

البته این جریان هنوز تمام نشده و موارد و ترکیب های دیگری در ادامه معرفی میشوند

2

یکی دیگر از فرا آرامید ها که با استفاده از الیاف آن پوسته کلاه های محافظ قابل ساخت است،

توارن (Twaron) نام دارد.

الیاف این ماده در حوزه حفاظت با کولار قابل رقابت هستند و هر دو از دسته فرا آرامید ها الیاف ترکیبی کولار-کربن (Kevlar-Carbon Fiber) از جمله مواردی است که میتوان در ساخت پوسته کلاه های محافظ و یا تقویت ساختار پوسته مورد استفاده قرار داد.

23746830779978295239.jpg

81104721211685150654.jpg

#کلاه_محافظ
#تجهیزات_انفرادی

2