Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

مواد ۳۸، ۳۹ و ۴۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران

ماده ۳۸ – حقوق و مزایای پرسنل وظیفه و نیروهای داوطلب غیرشاغل در دستگاه های موضوع


ماده(۲) این قانون که به صورت بسیج مردمی از سوی مراجع ذی صلاح نظیر نیروی مقاومت بسیج، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش، کمیته امداد امام خمینی(ره)،جهادسازندگی،سازم ان تبلیغات اسلامی،حوزه های علمیه و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به جبهه اعزام و به دلیل حضور در جبهه و یا بر اثر ترور، شهید،مفقودالاثر،جانباز ازکارافتاده کلی گردیده اند،طبق مقررات ،همطراز کادر نیروهای مسلح تعیین و توسط بنیاد پرداخت خواهد شد.


تبصره-حقوق وظیفه جانبازان غیر حالت اشتغال مشمول قوانین نیروهای مسلح بر اساس مقررات مربوط در نیروهای مسلح محاسبه و توسط نیروی مربوط پرداخت می گردد.


ماده۳۹- حقوق و مزایای حالت اشتغال مستخدمان شهید،مفقودالاثر،اسرا،آزاد گان و جانبازان از کار افتاده کلی دستگاهها،اعم از کشوری و لشکری براساس قوانین و مقررات استخدامی نیروهای مسلح محاسبه می گردد.


تبصره۱-حقوق و مزایای اسرا،آزادگان و جانبازان از کارافتاده کلی توسط دستگاه مربوط و حقوق و مزایای شهدا و مفقودالاثرها توسط بنیاد پرداخت می گردد.


تبصره۲-حقوق حالت اشتغال جانبازان و آزادگان از کارافتاده کلی موضوع مواد(۳۸) و (۳۹) این قانون در صورت اشتغال در دستگاههای موضوع بند (الف) ماده(۲) این قانون قطع نمی گردد.


ماده۴۰- حقوق بازنشستگی شهدا،جانبازان و آزادگان مشمول قانون حالت اشتغال،معادل آخرین حقوق و مزایای دریافتی تعیین و هرساله متناسب با افزایش ضریب حقوق شاغلین اضافه و به شکل تبصره های زیر عمل می شود.


تبصره۱-حقوق بازنشستگی مشمولین قانون حالت اشتغال،اعم از اینکه در اجرای قانون مذکور و یا سایر قوانین و مقررات مربوط بازنشسته شده باشند مشابه کارکنان همطراز(بازنشسته در سال تصویب این قانون) تطبیق و اعمال می گردد.تبصره۲-حقوق بازنشستگی و وظیفه شهدا،جانبازان و آزادگان غیرمستخدم دولت توسط بنیاد و حقوق بازنشستگی و وظیفه جانبازان و آزادگان مستخدم دولت توسط صندوق بازنشستگی دستگاه ذیربط پرداخت ميگردد.


تبصره۳-مشمولین قانون حالت اشتغال هنگام نیل به بازنشستگی از کلیه امتیازات منظورشده برای شاغلین همطراز(مانند پاداش پایان خدمت و غیره) برخوردار می گردند.دستگاه مجری حکم حقوق بازنشستگی مکلف به تامین و پرداخت حقوق و امتیازات مذکور خواهد بود

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

از معضلاتی که مسئولین و قانونگذاران برای ملت بوجود می آورند استاده از واژه و لغاتی است که خداوکیلی خودشان هم معنایش را نمیدانند . در خصوص عزیزانی که در جنگ بوده اند اصطلاحاتی را برای حمایت از آنها بکار برده اند که بنده اصلا متوجه نشدم . 

در جنگ شهید ، جانباز ، اسیر داشتیم . هیچ ایرانی نسبت به امتیازاتی که این عزیزان دارند معترض نیست . اما واژۀ ایثارگر هنوز برای من جا نیفتاده است . شهیدان سربلند که حکمشان مشخص است . خداوند خود به مصداق فرموده اش {{ عند ربهم یرزقون }} با آنان سودا کرده است . جانبازان عزیز هم که عضوی از بدن را تقدیم کشور و مردم کرده اند حکایتشان روشن است . اسیران دلاور هم حتی اگر یک روز در اسارت دشمن نابکار بوده اند با آن خوی ددمنشی عراقی ها باید از امتیازاتی برخوردار باشند . اما واژۀ ایثارگر را هنوز معنایش را نمیدانم .

شاید بهترین تعبیر و معنی از واژۀ ایثارگر این باشد که :

ایثارگر به کسی گفته میشود که برای دفاع از میهن و نوامیس ملت دست از جان شسته و به دفاع از کشور پرداخته است . یا اینکه ایثارگر کسی است که چندین ماه یا چندین سال در جنگ حضور داشته خوشبختانه یا متأسفانه نه شهید ، نه جانباز و نه اسیر شده است .

سئوال این است که آیا کسی که در جنگ بنا به خواست خدا به شهادت و اسارت و جانبازی نائل نشده است نباید از امتیازاتی برخوردار باشد ؟ متن قانون ایثارگران را چندین بار خواندم و در این قانون بارها از شهید و جانباز و اسیر گفته شده است . جایگاه این بزرگواران که مشخص است . شهید شهید است و جانباز هم جانباز و اسیر هم اسیر . ایثارگر همانی است که بنده معنایش را در بالا گفتم . ایکاش برای مرهم نهادن بر زخم های دل افرادی که ماهها و سالها در جنگ بودند و بنا به مشیت الهی بسلامت از جنگ گذشتن هم فکری بکنند . فقط از لغات و الفاظ و واژه های دهان پر کن استفاده نکنند . شرط می بندم همین قانونگذاران در تفسیر قوانین تصویب شدۀ خودشان زمینگیر شوند .

 

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now