Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

شهیدحسین لشگری خلبانی با سابقه 18 سال اسارت

 
ShowObjectPicture.aspx?Width=100&Height=

 

طی مراسمی در پایگاه یکم شکاری نهاجا؛سالروز شهادت سرلشکر خلبان لشگری گرامی داشته شد

 

طی مراسمی که امروز در پایگاه هوایی شهید لشکری (یکم مهرآیاد) برگزار شد، سالروز شهادت امیر سرلشکر خلبان حسین لشگری گرامی داشته شد.

به گزارش روابط عمومی ارتش، در این مراسم که با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدحسنی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ دوم خلبان تسویه چی فرمانده پایگاه هوایی شهید لشگری و جمعی از همرزمان این شهید بزرگوار برگزار شد، مقام شامخ شهید لشگری که پس از 18 سال اسارت در زندان های رژیم بعثی عراق به شهادت رسید گرامی داشته شد.

در این مراسم حجت الاسلام کیایی نژاد نماینده سابق مجلس شورای اسلامی طی سخنانی به مقام عالی شهدا و اجر شهید نزد پروردگار متعال پرداخت.

گفتنی است خلبان آزاده شهید حسین لشکری، ملقب به سیدالاسراء ایران، در سال 1331 در روستای ضیاء آباد شهرستان قزوین به دنیا آمد.

وی دوره تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به پایان رساند و برای ادامه تحصیل به قزوین رفت. در سال 1350 پس از اخذ دیپلم برای انجام خدمت سربازی به لشکر 77 خراسان اعزام شد.

با علاقه و شوق فراوانی که به حرفه خلبانی داشت بعد از پایان دوره سربازی در آزمون دانشکده خلبانی شرکت کرد و پس از موفقیت به استخدام نیروی هوایی درآمد.

در سال 1354 پس از گذراندن مقدمات آموزش پرواز در ایران، برای تکمیل دوره خلبانی به آمریکا اعزام شد و با درجه ستوان دومی به ایران بازگشت و بعنوان خلبان هواپیمای شکاری اف - 5 مشغول به خدمت شد.

شهید لشگری با آغاز جنگ تحمیلی به خیل مدافعان کشور پیوست و پس از انجام 12 ماموریت، هواپیمای وی مورد اصابت موشک دشمن قرار گرفت و مجبور به ترک هواپیما شد که نهایتاً در خاک دشمن به اسارت نیروی بعث عراق درآمد.

این شهید بزرگوار سه ماه اول دوران اسارت در سلول انفرادی بود و پس از آن هشت سال با حدود 60 نفر دیگر از همرزمان در یک سالن عمومی و دور از چشم صلیب سرخ جهانی نگهداری شد.

پس از پذیرش قطعنامه 598 وی را از سایر دوستان جدا نمودند و قسمت دوم دوران اسارت وی  16 سال به طول انجامید.

امیر سرتیپ خلبان حسین لشگری پس از 16 سال اسارت به نیروهای صلیب سرخ معرفی شد و دو سال بعد در روز هفدهم فروردین سال 1377 به ایران بازگشت.

امیر سرلشکر خلبان لشگری جانباز 70 درصد نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که با تحمل 18 سال اسارت دشمن بعثی و مقاومت جانانه در برابر تهدید و تطمیع رژیم بعث عراق، پیروزمندانه به میهن اسلامی بازگشته بود، در بدو ورود در دیدار صمیمانه با فرماندهی معظم کل قوا ضمن تجدید بیعت با معظم له مفتخر به لقب سید الاسرای ایران از سوی رهبر معظم انقلاب شد.

این خلبان سرافراز سرانجام در روز نوزدهم مرداد سال 1388 بر اثر عارضه‌های ناشی از دوران اسارت در سال‌های جنگ تحمیلی به شهادت رسید.

 

منبع:http://www.aja.ir/portal/home/?news/73099/67557/1510481/سالروز-شهادت-سرلشکر-خلبان-لشگری-گرامی-داشته-شد

 
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0