Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

امیر حاتمی در برنامه نگاه یک: به پرواز درآمدن یک جنگنده جدید ایرانی در روز 31 مرداد/ تانک «کرار» برای آزمایش نهایی در اختیار نیروهای مسلح است/ «باور 373» تا پایان سال عملیاتی میشود

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از رونمایی از جدیدترین دستاورد دفاعی طی چند روز آینده خبر داد.
 
 

رونمایی از جدیدترین دستاورد دفاعی در چند روز آینده/ تانک کرار برای آزمایش نهایی در اختیار نیروهای مسلحبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» در آستانه روز صنعت دفاعی (31 مرداد) اظهار داشت: یک سالی که گذشت، یک سال پر تلاش برای مجموعه دفاع کشور بود؛ البته بعد از انقلاب این مجموعه پرتلاش بوده است.

وی افزود: برنامه خوبی را آماده و تقدیم فرماندهی معظم کل قوا کردیم که تایید شد و در شش ماه دوم سال 96 تغییرات جزئی در اولویت‌ها دادیم و برنامه سال 97 را هم بر مبنای برنامه 4 ساله که تقدیم مجلس شد، آماده کردیم. اولویت اول ما توان موشکی است و بایستی ارتقا بدهیم. تمرکزمان هم بر کیفیت کار است. به لحاظ تنوع شرایط خوبی داشتیم و با توجه به تلاش دشمنان در حوزه ضدموشکی، کیفیت را ارتقا دادیم.

امیر حاتمی بیان داشت: روی قدرت دفاعی تاکید داریم که در روزهای آینده یک محصول جدید دفاعی رونمایی خواهد شد. این محصول جدید یک هواپیمای جنگنده و پشتیبانی نزدیک از نیروهای مسلح خواهد بود که مراحل خود را طی کرده و در روز صنعت دفاعی پرواز خواهد کرد. همچنین در کنارش اقلامی که برای ساخت آن استفاده شده رونمایی خواهد شد. در حوزه پدافند، موشک‌های بالستیک، کروز و زمینی کارهای خوبی انجام دادیم. تانک کرار در اختیار نیروهای مسلح برای تست‌های نهایی است. در حوزه تسلیحات و تجهیزات اتفاقات خوبی افتاده است. در حوزه خدمات هم بدین صورت است.

وی ادامه داد: تا پایان سال 97 حدود 60 پروژه تحقیقاتی را به اتمام خواهیم رساند که در سال آینده رونمایی می‌شوند.

وزیر دفاع در خصوص سامانه پدافند موشکی «باور 373» هم گفت: این سامانه تا پایان سال تحویل نیروهای مسلح داده خواهد شد. اکنون تست‌های خود را طی می‌کند. این سامانه برای الحاق به نیروهای مسلح نیازمند تست‌های زیادی است که ما امیدواریم همه آزمون‌ها را با موفقیت سپری کند. پس از تحویل می‌توانیم، تکثیر و صادر کنیم.

200 هزار فناوری در اختیار داریم

امیر حاتمی در ادامه عنوان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد تلاش گسترده دشمنان و منافقین هستیم. ما درگیر جنگی کلاسیک و نامتقارن شدیم که از سوی شرق و غرب پشتیبانی می‌شد. در کنار آن طی سال‌ها و دهه‌های اخیر شاهد جنگ‌های بزرگی در منطقه از جمله حمله آمریکا به عراق و افغانستان، حمله صدام به کویت و جنگ نیابتی و ترکیبی در عراق و سوریه بودیم؛ به عبارت دیگر ما شاهد 3 نوع جنگ در منطقه بودیم.

وی افزود: این شرایط موجب شد تا نکاتی را بیاموزیم که برخی ملت‌ها برای آموختن آن باید سال‌ها بگذرانند. ما در جنگ آموختیم که جز به خودمان نمی‌توانیم تکیه کنیم. ما دیدیم هر جا که توانایی نداریم، کسی به ما رحم نمی‌کند و آن نقطه ضعف‌مان خواهد شد. همه این‌ها باعث شد تا عزم‌مان را در نیروهای مسلح جزم کنیم و صنعت دفاعی را ارتقا بخشیم.

وزیر دفاع بیان کرد: شرایط موجب شد تا ما نیازمندی‌هایمان را رفع کنیم؛ ضمن اینکه وارد بازی موازنه هم نشدیم. ما شرایط و نیازهای بومی داریم که با توجه به آن و مردمی که در دفاع مقدس نقش داشتند، باید از نظام خودمان دفاع کنیم. ما در مسیر ارتقای توان دفاعی حرکت کردیم؛ گرچه در ابتدا حرکت آهسته بود اما داشته‌هایمان اضافه شد و در ادامه به توانمندی‌های بسیاری دست یافتیم، به‌گونه‌ای که اکنون ما در بانک فناوری‌های خود بالغ بر 200 هزار فناوری داریم که این حجم موجب می‌شود تا با ابتکار و خلاقیت فعالیت کنیم. امروز صنعت دفاعی کشورمان مطابق با نیازهای بومی فعالیت دارد و متعلق به خودمان است.

فتوای رهبری در مورد سلاح اتمی برای ما یک اصل است

وزیر دفاع بیان داشت: ما در چارچوب تفکر راهبردی جمهوری اسلامی حرکت می‌کنیم که مبتنی بر بازدارندگی فعال است. ایران افتخار دارد که هیچ کشوری را مورد تجاوز قرار نداده و مصر بوده صلح و ثبات را حفظ کند؛ لازمه آن نیز دارا بودن قدرت است.

وی خاطرنشان کرد: ما منابع‌مان محدود است و بنایمان بر این بوده که با کمترین هزینه امنیت را برقرار کنیم. ضمن اینکه نظام ما ارزشی است و طبق فتوای رهبری در مورد سلاح اتمی، محدودیت‌هایی داریم که فتوای رهبری برای ما یک اصل است. ما باید از امنیت و صلح محافظت کنیم و از جنگ هم دوری کنیم که لازمه آن قدرت است.

دوره «ایده تا محصول» را به 2.5 سال می‌رسانیم

امیر حاتمی در مورد توانایی‌های دفاعی کشورمان گفت: توانایی ما واقعی است. صنایع دفاعی ما قبل از انقلاب و صنایع دفاعی برخی از کشورها، امکان کارخانه‌داری بود و صنعت دفاعی در اختیار نبود بلکه صرفا چیزی را تولید می‌کردیم که در اختیار خودمان نبود؛ اما امروز ایران اسلامی از این مرحله عبور کرده و بسیاری از کارها برمبنای طراحی خودمان در دفاتر مطالعات، طراحی‌ و... بر اساس بانک فناوری‌های استفاده و روی پلت‌فرم‌ها اجرا می‌شود.

وی در خصوص موشک فاتح مبین هم گفت: موشک‌های فاتح یک خانواده هستند که مبین یکی از اعضای آن خانواده است. ما موشک‌هایمان را بر مبنای تهدیدات و کارهای دشمنان برای ایجاد بازدارندگی و پاسخ کوبنده به دشمن ارتقا می‌بخشیم.

وزیر دفاع گفت: ما دارای صنعت بومی دفاعی هستیم؛ به این معنی که طراحی و ساخت در مراحل گلوگاهی و دانش را در اختیار داریم؛ البته ممکن است مانند بسیاری از کشورها برخی از قطعات را از بازار آزاد تهیه کنیم.

وی در خصوص «ایده تا محصول» هم گفت: فرمانده در میدان نیازی را حس می‌کند. آن را تعریف و به صنعت دفاعی منتقل می‌سازد. سپس آن را به دفتر طراحی ارائه می‌دهیم تا تبدیل به محصول شود. هرچه این دوره کوتاه‌تر شود، توان‌مان افزایش یافته است. ما در برنامه 4 ساله تلاش داریم، میانگین تولید یک محصول را به 2 و نیم سال برسانیم؛ حال ممکن است یک محصول دفاعی بزرگ طی 6 سال ساخته شود و یک محصول دفاعی کوچک طی 6 ماه ساخته شود.

امیر حاتمی تاکید کرد: ما می‌توانیم هر آن چیزی را که نیاز داریم را بسازیم.

همکاری وزارت دفاع با 5 هزار شرکت خصوصی/ فعالیت 8 هزار پروژه دانشجویی در حوزه صنایع دفاعی

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بیان داشت: وقتی که از صنایع دفاعی سخن می‌گوییم، فقط صنایع وزارت دفاع نیست، بلکه حدود 5 هزار شرکت خصوصی را که با ما همکاری دارند را هم شامل می‌شود که تعداد قابل توجهی دانش بنیان و برخی غیر دانش بنیان هستند. بسیاری از آنان نیز به صورت مستمر با ما کار می‌کنند. این شرکت‌ها شامل شرکت‌های بزرگ، متوسط و کوچک است. این شرکت‌ها دفاعی نیستند و به دلیل ظرفیت‌ها، زیرساخت‌ها و دانشی که دارند، با ما همکاری می‌کنند.

وی در خصوص همکاری وزارت دفاع با دانشگاه‌ها هم گفت: دانشگاه‌ها همکاری بسیار خوبی با ما دارند و مهمترین حوزه‌ای که خوب به ما کمک می‌کند، دانشگاه است. حدود 8 هزار پروژه دانشگاهی به صورت زنده در وزارت دفاع در حال استفاده است. دانشگاه‌ها ظرفیت بسیار مغتنمی هستند و بسیاری از فناوری‌ها با همکاری‌های دانشگاه‌ها و سرمایه‌گذاری وزارت دفاع به دست آمده است.

امیر حاتمی بیان داشت: ما نباید دیگر به سراغ مهندسی معکوس برویم چرا که ظرفیت‌های بسیار مهمی داریم که می‌توانیم از آنان با خلاقیت استفاده کنیم.

وزارت دفاع پیگیر برنامه‌های اقتصاد مقاومتی استان زنجان است

وزیر دفاع در خصوص اقتصاد مقاومتی هم گفت: هر کدام از وزرا جانشین فرمانده اقتصاد مقاومتی در یک یا دو استان هستند و ماموریت‌ها را پیگیری می‌کنند. از دوره قبل، وزارت دفاع و وزیر دفاع مسئولیت استان زنجان را بر عهده داشته و اکنون نیز بر عهده دارد. بنده در این مدت 3 سفر به استان زنجان داشته‌ام. قرار بر این است که هر 3-2 ماه به این استان سفر داشته باشم و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی را در این استان پیگیری، موانع را برطرف و گزارشی را خدمت فرمانده اقتصاد مقاومتی ارسال کنم.

وی افزود: برطرف کردن موانع اجرای اقتصاد مقاومتی ابتدا توسط وزارت دفاع و سپس توسط دیگر اجزای دولت خواهد بود. دبیرخانه‌ای نیز در این رابطه در سازمان برنامه و بودجه شکل گرفته است.

امیر حاتمی عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی راهکار مقابله نظام با تهدید و جنگ اقتصادی دشمن است. امروز دشمن فکر می‌کند که در حوزه اقتصاد می‌تواند به ما آسیب وارد سازد. ایران ظرفیت‌ها، نیروی انسانی، سرمایه و صنعت زیادی دارد. نقدینگی نیز می‌تواند تبدیل به فرصت شود.

وی ادامه داد: ما باید به خودمان برگردیم و همه حس کنند که دشمن در مقابل ماست که می‌خواهد تیشه به ریشه ما بزند. نیروهای مسلح فدایی امنیت و منافع ملی هستند.

دشمنان به دنبال خلع سلاح ما هستند

امیر حاتمی گفت: کشور در موقعیت ژئوپلتیک و راهبردی قرار دارد. این جغرافیا در همواره تاریخ مورد طمع دیگران بوده است. در جنگ جهانی اول نیمی از مردم ایران بر اثر قحطی از دست رفتند. در جنگ جهانی دوم نیز کشور ما اشغال شد. تا انقلاب اسلامی و پس از آن نیز شاهد حوادثی بودیم که ذکر شد.

وی ادامه داد: ما در ایام اخیر بارها شاهد تکرار عبارت «همه گزینه‌ها روی میز است» بودیم و از سوی رژیم اشغالگر قدس تهدید به بمباران بودیم. ما موشک باران دزفول و دیگر شهرهای کشورمان را فراموش نکردیم. هر ملتی با این موقعیت و سابقه اگر جای ملت ما بود چه می‌کرد و در مقابل این سوال که به چه کسی اعتماد کنم، چه می‌گفت؟ دشمن عنوان می‌کند که شما را از منابع خودتان محروم می‌کنم؛ دشمنی که بر عهد خود پابرجا نیست و عهدشکنی می‌کند.

وزیر دفاع افزود: دشمن با لیبی مذاکره کرد. لیبی‌ها نیز همه چیز را بار کشتی زدند و تحویل دادند اما اکنون این کشور چه وضعیتی دارد؟ ما یک ملت رشید، عاقل و بالغ هستیم که در چنین جغرافیا، تاریخ و محیطی نسبت به دفاع کوتاه نمی‌آییم. قدرت دفاعی را حفظ می‌کنیم و ارتقا می‌بخشیم و این حق ماست. عقل، علم و تاریخ حکم می‌کند که قدرت دفاعی خود را ارتقا دهیم چرا که دشمنان به دنبال خلع سلاح ما هستند.

وارد بازی موازنه نمی‌شویم

وی خاطرنشان کرد: مشکل بودجه شاید در همه کشورها باشد. ما هم با این مشکل مواجه‌ایم و اصولا بودجه‌بندی یعنی با مقدار هزینه‌ای، بهترین نتیجه را بگیریم. هم و غم ما در نیروهای مسلح این است که با مدیریت جهادی و انقلابی، اقتصاد مقاومتی را اجرا کنیم و با کمترین هزینه بالاترین سطح امنیت را برقرار کنیم.

امیر حاتمی گفت: عربستان پس از آمریکا و چین بیشترین بودجه نظامی را در جهان دارد و رشد بودجه نظامی این کشور در منطقه اول است. در صورتی که بودجه دفاعی ما محدود است.

وی تاکید کرد: ما وارد بازی موازنه نمی‌شویم و دفاع‌مان را خودمان طراحی می‌کنیم. دشمن بداند که اگر یکی بزند، ده تا خواهد خورد. این سخن رهبری برای ما امر است و به دنبال پیاده‌سازی آن هستیم. از 4 خرداد که رهبری این را فرمودند، در برخی جاها ظرفیت‌ها را 10 برابر کردیم؛ اما با شیوه خودمان. پول‌مان را جایی هزینه می‌کنیم که بالاترین اثر را داشته باشد.

وزیر دفاع بیان کرد: اولویت ما در وزارت دفاع قدرت موشکی و سپس قدرت پدافندی است. در کنار آن به توان هوایی،زمینی و دریایی توجه داریم. جنگ نیابتی در منطقه نشان داد که ما باید به توان زمینی توجه داشته باشیم. سعی داریم موازنه را در درون مولفه‌های قدرت دفاعی خود حفظ کنیم.

سیاست خارجی و سیاست دفاعی مکمل هم هستند

وی در خصوص دیپلماسی دفاعی بیان کرد: دیپلماسی دفاعی در یک سال گذشته، یکی از فعال‌ترین دوره‌های خود را به دلیل شرایط منطقه و موقعیت داشته است. میهمان‌هایی در تهران حضور یافتند. سفرهایی نیز به کشورهای دوست و همسایه داشتیم. ما اهداف مختلفی را در منطقه دنبال می‌کنیم. از جمله اینکه به توضیح و تبیین وضعیت دفاعی، راهبردها و سیاست‌های خود می‌پردازیم.

امیر حاتمی بیان کرد: دشمن در دوره‌ای تلاش داشت در راستای ایران هراسی، شبح جنگ را بر سر منطقه نگه دارد تا با فروش تسلیحات خود به چپاول ثروت منطقه بپردازد. همچنین رابطه بین کشورهای منطقه را از صمیمیت دور بدارد و به اختلافات دامن بزند.

وزیر دفاع گفت: ما در مراودات این نکات را توضیح می‌دهیم که ایران در سابقه‌اش هیچ تجاوزی ندارد و خیلی از مسائل روانی مطرح شده از سوی دشمن را رفع می‌کنیم. ما همسایگان خوبی داریم و روابط خوبی با ترکیه، آذربایجان، افغانستان، پاکستان و... داریم. برداشت من این است که اتفاقات خوبی افتاده است. در سفر به قزاقستان یکی از وزرای دفاع با شوق به سوی من آمد که مورد تعجب همراهانم قرار گرفت. ایران دلسوز کشورهای منطقه است.

وی با بیان اینکه با کشورهای همسایه مراوده و تبادل تجربیات داریم، گفت: از سیاست خارجی پشتیبانی خوبی می‌کنیم و سیاست خارجی و سیاست دفاعی مکمل هم هستند. نیروهای مسلح در راستای دیپلماسی دفاعی حرکات خوبی انجام داده‌اند. سردار باقری سفرهای خوبی در سال‌های گذشته به برخی از کشورها داشته که نتایج مثبت و مفیدی نیز به همراه داشته است.

تحریم‌ها موجب می‌شود روی پای خودمان بایستیم

امیر حاتمی در رابطه با «ناتوی عربی» هم بیان داشت: ناتوی عربی بخشی از بازی اختلاف افکنی دشمن است و ارزش پرداختن ندارد چرا که بعید است آمریکا و رژیم صهیونیستی اجازه بدهند کشورهای مسلمان اجتماع کنند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که هدف ملت‌های مسلمان نابودی رژیم صهیونیستی و دفاع از فلسطین است؛ لذا از اینکه روزی این اجتماع علیه آنان فعالیت کند، هراس دارند.

وی در خصوص تحریم‌های اعمال شده علیه ایران هم گفت: تحریم‌ها برای ما آشناست و صنعت دفاعی از فردای پس از پیروزی انقلاب اسلامی تحریم بوده است. اینکه بگوییم تحریم تاثیری ندارد، شاید دقیق نباشد چون بالاخره زحماتی ایجاد می‌کند. دشمنان هم هدفشان این است اما ما باید چگونه رفتار کنیم.

وزیر دفاع بیان کرد: آن‌ها اگر اعمال تحریم را هنر می‌دانند، بدون اغراق عرض می‌کنم که ما خنثی کردن تحریم‌ها را هنر می‌دانیم و هنرمان تبدیل تهدیدها به فرصت است. اینکه امام فرمودند جنگ برای ما برکاتی داشت به این دلیل بود که در جنگ روی پای خودمان ایستادیم. تحریم نیز همچون جنگ موجب خواهد شد تا ما روی پای خودمان بایستیم. تعمیق خوداتکایی و خودکفایی نتیجه این تحریم‌ها خواهد بود.

وی درخصوص برخی اظهارات دشمن مبنی جلوگیری از صدور نفت ایران گفت: خبر داریم که مسئولین ما در حوزه های مختلف ازجمله اقتصادی برنامه های خوبی دارند و نیروهای مسلح هم همواره ضامن امنیت و منافع کشور هستند و توصیه می کنیم دشمن جمهوری اسلامی را نیازماید.

 

منبع:http://defapress.ir/fa/news/304809/به-پرواز-درآمدن-یک-جنگنده-جدید-ایرانی-در-روز-31-مرداد-تانک-کرار-برای-آزمایش-نهایی-در-اختیار-نیروهای-مسلح-است-باور-373-تا-پایان-سال-عملیاتی-می‌شود

 

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

هرکشور دیگه ای که مثل ایران دچار جنگ شد بعد از ده تا 15 سال از این جایی که ما رسیدیم جلوتر بود

چرا ما از 67 تا 97 فرایتد خودباوری و تولید داخلی مون طول کشید

من فکر نمیکنم این دستاوردها الان دیگه افتخازی داشته باشه

و باید بعد از هر رونمایی پرسید چزا تا حالا.......؟؟؟؟

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

هرکشور دیگه ای که مثل ایران دچار جنگ شد بعد از ده تا 15 سال از این جایی که ما رسیدیم جلوتر بود

چرا ما از 67 تا 97 فرایتد خودباوری و تولید داخلی مون طول کشید

من فکر نمیکنم این دستاوردها الان دیگه افتخازی داشته باشه

و باید بعد از هر رونمایی پرسید چزا تا حالا.......؟؟؟؟

 

هزینه های به اصطلاح باز سازی کشور بعد از جنگ . بخشیدن غرامت جنگ به دولت مظلوم عراق ! فرستادن آقا زاده ها به خارج از کشور . خوردن غم فلسطین , لبنان و سایر کشورهای دوست و برادر . مذاکره برای بخشیدن دریای کاسپین . بخشیدن سند بازی چوگان به جمهوری آذربایجان . ایجاداشتغال برای برادران چینی . زدن نام میراث کهن و باستانی ملی نوروز به نام ترکیه . گرفتن سهم از سفره ... خشکاندن زاینده رود , در یاچه ارومیه و... صادرات رایگان برق به ارمنستان !! و ..... کلی کارهای ارزنده دیگر که نشان می دهد سر مسئولین دلسوز چقدر شلوغ است . موارد فوق البته فقط بخشی از جواب سوالات شما دوست نازنین بود وبنده فقط به بخشهایی از آن اشاره کردم.

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

من برم یه خورده اب اسید غرغره کنم

حالم که بهتر شد بر میگردم

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

من برم یه خورده اب اسید غرغره کنم

حالم که بهتر شد بر میگردم

حالا چرا آب اسید ؟ لااقل می گفتید قرصی دوایی چیزی . آخه ما تو انجمن مگه چندتا Crounus2000 داریم جانم .

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

گاهی وقتا آدم رو به جایی میرسونن که دیگه قرص و دارو جواب نمیده

یه بیت شعر دارم که میگه

درد شاعر هم ندارد قرص و کپسول و دوا------کاش چون رندان دیگر درد دیگر داشتن

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

بله . متأسفلنه به قول معروف  وقتی کارد به استخوان آدم می رسد آدم از خود بی خود می شود و به قول امروزی ها می زند به سیم آخر برای همین آدمی وقتی می بیند برای حل برخی از مشکلات کاری ازدستش بر نمی آید کلی افسوس می خورد .هرچند که افسوس خوردن دردی را دوا نمی کند.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
در در 8/23/2018 در 9:11 PM، ناشناس عجیب گفته است :

هزینه های به اصطلاح باز سازی کشور بعد از جنگ . بخشیدن غرامت جنگ به دولت مظلوم عراق ! فرستادن آقا زاده ها به خارج از کشور . خوردن غم فلسطین , لبنان و سایر کشورهای دوست و برادر . مذاکره برای بخشیدن دریای کاسپین . بخشیدن سند بازی چوگان به جمهوری آذربایجان . ایجاداشتغال برای برادران چینی . زدن نام میراث کهن و باستانی ملی نوروز به نام ترکیه . گرفتن سهم از سفره ... خشکاندن زاینده رود , در یاچه ارومیه و... صادرات رایگان برق به ارمنستان !! و ..... کلی کارهای ارزنده دیگر که نشان می دهد سر مسئولین دلسوز چقدر شلوغ است . موارد فوق البته فقط بخشی از جواب سوالات شما دوست نازنین بود وبنده فقط به بخشهایی از آن اشاره کردم.

متاسفانه چیزهایی خیلی بدتر از این داره اتفاق میافته

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

بیاین در مورد چیزای خوب خوب حرف بزنیم

مثلا همه چی ارومه من چقدر خوشبختم

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

بیاین در مورد چیزای خوب خوب حرف بزنیم

مثلا همه چی ارومه من چقدر خوشبختم

مگه  چیز خوبی مونده ؟ با این رویه که آقایان دارن میرن بنده به شخصه به زنده بودن خودم شک دارم .اصلاً  موندم که به چه امید زنده ام . 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0