Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

سرهنگ خلبان فیروز ملک زاده

30 posts in this topic

بیوگرافی جناب سرهنگ فیروز ملک زاده :

sb1uswm2urifuxveeyck.jpg

1tttdc1ldlsc7p8q18nm.jpg

جناب فیروز ملک زاده  دریکی از روستا های توابع شهر بندرانزلی در سال 1332 متولد شدند و پس از دوران دبیرستان در سال 1352 جذب دوره خلبانی هوانیروز می شوند و پس از طی دوره های تئوری و عملی به جمع تیز پروازان هوانیروز می گردند .

wl6xd05jb37m60tr7irm.jpg

ایشان پس از طی نمودن دوره های ابتدای پرواز ، در سال 1355 در دوره استاد خلبانی هلی کوپتر کبری فارغ التحصیل شده و به جمع اساتید پرواز هوانیروز می پیوندند . سرهنگ ملک زاده همدوره و هم پرواز دلاورانی چون سرهنگ خلبان اسماعیل صحتی ، شهیدان بزرگوار تفضلی ، پیشگاه هادیان محمد امین مراد زهی و سایر دلاورانی که در عکس های ذیل تصاوبر این بزرگوارن را به نمابش می گذارم بودند و در دوران هشت سال دفاع مقدس دوشادوش دلاوران ایران زمین از ایران عزیز پاسداری کردند .

m4m284tjbm2s3q8clj26.jpg

ایشان در جنگ تحمیلی بارها مورد هدف دشمن بعثی قرار گرفتن که آثار بجا مانده در بدن این بزرگوار نشان از جانفشانی ایشان و سایر دلاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران دارد . در اکثر عملیات های جنگ تحمیلی حضور فعال داشتند که برخی از این عملیات ها به این شرح می باشد : عملیات آزاد سازی خرمشهر ، عملیات رمضان ، کربلا ها و ..... در یکی از عملیات ها در جاده پادگان حمید مورد اصابت تانک عراقی قرار می گیرد که با مهارت هلی کوپترش که از ناحیه ملخ اصلی مورد آسیب شده بود را به همراه همرزم بزرگوارش سالم به زمین می نشاند و به دریافت لوح تقدیر مفتخر می شود .

qndvousznw2d8t3ba0vi.jpg

ایشان پس دوران جنگ به کلاس های آموزشی برگشته و به امر آموزش در پایگاه شهید وطن پور اصفهان می پردازند و پس از گذشت 30 سال در پست فرماندهی پشتیبانی آموزش این مرکز به درجه بازنشستگی نایل می گردند .

wwgexjrut8foeyvjkps2.jpg

19 people like this

خدا ایشان را برای هم خانواده محترم وهم ما نگهدارند وهمیشه سلامت باشند در ضمن من عجیب با رنگ هلمت این بزرگوار حال می کنم 

9 people like this

واقعا اینها برایمان نعمتی هستند

10 people like this

ابای انزلی چی :super_man_resize:ابای انزلیچی :super_man_resize:

جناب عزیزی تاخیرتون تو ارسال این پست خیلی زیاد بود بازهم دمتون گرم  عالی بودپرچم انزلی بالاست :victory_resize:

11 people like this

منتظر شنیدن خاطرات این قهرمان بزرگوار هستیم جناب عزیزی

10 people like this

با سلام علی جان پرچم انزلی کی پایین بوده که این دفعه دوم باشه :nose-pick:

8 people like this

اقا رضای گل پرچم ایران بالاست با اینهمه دلیرمردان و شیرزنانش ,اما خب دیگه انزلی و انزلی چی یه چیز دیگس :victory_resize:

9 people like this

اقا رضای گل پرچم ایران بالاست با اینهمه دلیرمردان و شیرزنانش ,اما خب دیگه انزلی و انزلی چی یه چیز دیگس :victory_resize:

کرکرشون بکشم پایین ؟   :secret-laugh: 

9 people like this

کاکو جان خیلی مخلصیم شما که حالا این دفعه را به ما جوان ها رحم کن شما مال شهر عشق استی نباید انقدر خشن باشی  :nose-pick:  :bouaaaaah:  :secret-laugh:

8 people like this

کرکرشون بکشم پایین ؟   :secret-laugh: 

داداش انزلیچی ها رونترسون ما مثل جناب ملک زاده زیاد داریم حسودی هم نکن کارخوبی نیست

8 people like this

ابای انزلی چی :super_man_resize:ابای انزلیچی :super_man_resize:

جناب عزیزی تاخیرتون تو ارسال این پست خیلی زیاد بود بازهم دمتون گرم  عالی بودپرچم انزلی بالاست :victory_resize:

با سلام خدمت دوستان خوبم و ممنون از ابراز لطفتون متاسفانه به اینترنت دسترسی ندارم الان هم با DIAL-UP وارد شدم چشم جناب نظری عزیز حتما از خاطراتشون در انجمن خواهم گذاشت . پرچم ایران با داشتن دلاور مردان ارتشی سرافراز همیشه بالاست و البته انزلی هم جای خود دارد . پیشگاه هادیان ها سید موسی نامجو ها و..... نمی گدارند پرچم انزلی و ایران پایین بیاید .

8 people like this

di-3WZL.jpg

di-7QD9.jpg

دوستان بلاخره با خرید رایتل میتونم بیشتر پیشتون باشم .

8 people like this

ضمن سلام در چند روزی که در اصفهان مهمان دایی عزیزم جناب سرهنگ ملک زاده بودم مصاحبه ای با ایشان انجام دادم که در ذیل بصورت قسمت قسمت برای شما دوستان قرار میدهم امید است مورد استفاده و پسند شما دوستان قرار گیرد .

قسمت اول :

با عرض درود خدمت شما استاد گرامی لطفا خودتون رو کامل معرفی بفرمایید:

بنام خدا ضمن عرض سلام و تبریک سال جدید خدمت تمام دوستان ، همکاران و کاربران محترم انجمن رهروان ارتش بنده فیروز ملک زاده متولد 01/05 1332 در یکی از روستا های توابع شهر بندر انزلی متولد شدم ، دوران ابتدای را در روستای محل تولدم و تحصیلات متوسطه را در شهر بندر انزلی گذراندم و اوایل سال 1352 جذب هواپیمایی نیروی زمینی ارتش در آمدم . دوره مقدماتی نظامی ، مقدماتی و پیشرفته زبان انگلیسی و سپس مدرسه پرواز زمینی (تئوری ) را درمرکز آموزش هوانیروز در شهر اصفهان گذراند . پس از طی کردن مراحل فوق دوره مقدماتی پرواز با هلی کوپتر 206 جت رنجر و سپس هلی کوپتر 205 UH1H بمدت 208 ساعت سپری و موفق به اخذ مدرک خلبانی در مرداد ماه 1353 شدم . پس از آن بعنوان خلبان دومی هلی کوپتر 205و پس از طی ساعت پروازی لازم برای خلبان یکمی 205 را تا سال 1354 ادامه دادم .از این سال با الحاق هلی کوپتر تهاجمی کبری (209)AH1J و با نظر مساعد اساتید دوره های مقدماتی ، در سال 1355 برای دوره استاد خلبانی هلی کوپتر کبری برگذیده شدم و این دوره را در سال 1356 به پایان رساند .

di-JZZC.jpg

جناب سرهنگ ملک زاده اولین وسیله پرنده ای که دیدید چه زمانی بود؟

در زمان کودکی هواپیما هایی که از آسمان زادگاهم عبور می کردند را می دیدم و از همان زمان آرزوی خلبانی را در سر می پروراندم . بعد از آن در سنین نوجوانی وقتی که به تهران ( جوادیه )آمده بودم اطراف پایگاه قلعه مرغی هلی کوپتر شنوک را از نزدیک دیدم .

آیا قبل از خلبان شدن تجربه پرواز رو داشتید ؟

خیر اصلا .

اولین روزی رو که به ارتش وارد شدید به خاطر دارید؟ آیا خاطره ای از این روز دارید؟

پس از دیدن آگهی استخدام هوانیروز به شعبه جذب نیرو زمینی ارتش در سبزه میدان رشت رفته و پس از مراحل ابتدایی برای طی کردن مراحل استخدام به پادگان باغ شاه رفتم .

ادامه دارد .....

15 people like this

ادامه :

جناب ملک زاده قبل از ورود به این حرفه چه نوع هواپیما و هلیکوپتری رو می شناختید؟

هیچ نوعی را نمی شناختم همانگونه که در بالا اشاره کردم فقط شنوک را از نزدیک دیده و می شناختم .

قبل از اینکه تایپ پروازی شما معلوم بشه دوست داشتید با کدوم پرنده پرواز کنید؟

هر چند به 205 علاقه داشتم اما به هلی کوپتر نوین تر تمایل داشتم یعنی 214یا کبری .

چطور شد که این مدل رو انتخاب کردید؟ آیا اختیاری بود یا شرایط دیگری تعیین کننده نوع تایپ پرواز بود؟

برای انتخاب وسیله پروازی هر خلبانی ، ملاک اول نظر اساتید و نمرات دریافتی خلبان در دوره های آموزشی است .

چه دوره ها و مدارک پروازی رو گذروندید؟

دوره مقدماتی و پیشرفته زبان انگلیسی ، دوره مقدماتی 206 ، دوره مقدماتی 205 ، دوره مقدماتی 209 دوره استادی 209 دوره های تخصصی بود که از بدو ورود به ارتش تا سال 1356 گذراند .

چند ماه سابقه حضور در مناطق جنگی دارید؟

شکست حصر آبادان ( ثامن الائمه)، فتح المبین ، بیت المقدس آزادسازی خرمشهر ، رمضان ، عملیات های نصر ، کربلا ها و آخرین عملیات ( مرصاد ) جمعاطبق اسناد 62 ماه . اما باتوجه به شرایش جنگی بسیاری از ساعت پرواز های جنگی بنده ثبت نشده است .

di-91RS.jpg

ادامه دارد ....

14 people like this