Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

ایده ایده موشک ضد ...

18 posts in this topic

درود و عرض ادب خدمت دوستان عزیز 

یه دردسر جدید دارم واستون تا اون سلول های خاکستری مغزتون رو به کار بندازید : SLOBBER :

امروز همونطور که در حال شغل شریف ..... بودم این ایده به ذهن بنده رسید

قبل از هر چیز اجازه بدید یه نگاهی بندازیم به نحوه حرکت موشک فونیکس 

**

*

حوه عملکرد موشک فینیکس پس از شلیک : هر موشکی دارای یک تراژکتوری پروازی مخصوص بخود می باشد ، که البته عموما تمامی موشک های هوابه هوا تراژکتوری معمول و حرکت مستقیم بسوی هدف را با احتساب نقطه برخورد احتمالی با هدف که با استفاده از داده های پروازی از سوی رادار هواپیما به آنان داده میشود را طی مینمایند.اما در موشک فینیکس تراژکتوری پرواز این موشک به دلیل فاصله زیاد با هدف بصورت بالستیک می باشد.موشک پس از شلیک شروع به صعود به ارتفاع حدود صدهزار پایی نموده و ضمن طی کردن بخشی از مسیر در این ارتفاع و انجام آخرین اصلاحات لازم و محاسبه دقیق نقطه برخورد با هدف و با بهره گیری از اطلاعات دریافتی از رادار هواپیمای مادر در فاصله مناسبی که بیشتر بر مبنای سایز و اندازه دید هدف در صفحه رادار ، آر.سی.اس آن محاسبه می گردد به حالت اکتیو در آمده و ضمن انجام قفل راداری از سوی خود موشک بر روی هدف به سمت آن شیرجه می نماید و بدین شکل در صورتیکه هدف در هر حالتی از مانور باشد موشک توانایی تصحیح مسیر خود را با تسلط کامل به سمت آن داشته و با حفظ قفل راداری بر روی هدف اجازه خارج شدن از دید خود را به آن نمی دهد.با این اوصاف فرار از چنگ این موشک تقریبا غیر ممکن است.البته میزان صعود اولیه موشک در مسیر حرکت به سمت هدف دارای تناسب منطقی با فاصله از هدف دارد که هرچه این فاصله بیشتر باشد میزان ارتفاع صعود اولیه نیز بیشتر ، و هرچه این فاصله کمتر باشد میزان صعود به ارتفاع اولیه در تراژکتوری پرواز بالستیکی آن کمتر خواهد بود{1}

خوب تا اینجا متوجه شدیم که موشک اول ارتفاع میگیره و بعد حمله میکنه. 

حالا بیایید این روش رو گسترش بدیم و بخواهیم از این نحوه عملکرد برای حمله به کشتی ها استفاده کنیم. البته اینبار کاملا برعکس 

موشک ضد کشتی مورد نظر ما باید در جایی مثل خلیج فارس بچسب کف دریا و از عمق به زیر کشتی حمله کنه و در ابهای عمیق میشه برای حرکت از عمق مثلا از عمق دویست متری برنامه نویسی بشه

الان کرونوس میاد میگه خوب احتیاج به رادار عوارض کف دریا داریم. اگر دکترین ما دفاعی باشه یک راه حل ساده داره و اون هم اینه که کافیه کف خلیج فارس و دریای مکران رو نقشه برداری کنیم و اطلاعات اون رو به موشک بدیم.

حالا مشکلی که وجود داره این هست که مختصات کشتی هدف رو چجوری به موشک بدیم ؟ 

یک راه این هست که اطلاعات مورد نظر رو از روی رادار کشتی یا پایگاه دریایی به موشک منتقل کنیم ( ولی چطوری؟ چنین راداری وجود داره یا نه؟) 

راه دیگه این هست که خود موشک مجهز به یک رادار بشه ( که این هم خودش میشه یه دردسر دیگه) 

بر خلاف نظر بقیه ، من میگم که این موشک یا اژدر با کمترین سرعت و از عمیق ترین قسمت ممکن به کف کشتی هدف چسبیده و بجای سرجنگی انفجاری از ماده اتش زا آب گریز مثل ناپالم استفاده بشه 

حالا ببینین نظر بقیه دوستان چیه 

4 people like this

و بجای سرجنگی انفجاری از ماده اتش زا آب گریز مثل ناپالم استفاده بشه 

می بخشید جناب رئیس اما چرا باید از مواد منفجره از مواد آتش زا استفاده شود ؟ و نکته دیگر اینکه به نظر بنده برای زیر سطح به طور معمول اژدر مناسبتر از موشک است

3 people like this

درود بر شما 

مواد انفجاری برای لحظه یا دقایقی به بخشی از کشتی صدمه وارد میکنن که اگر به جای درست نخوره نمیتونه باعث غرق شدن کشتی بشه و سرعت کنترل اون هم زیاده اما مواد اتش زا اب گریز حداقل 24 ساعت در حال سوختن هستن ، این گرما می‌تونه به ناحیه بزرگتری ضربه وارد کنه و ایجاد یک حفره بزرگ درست کف کشتی خیلی می‌تونه خطرناک از سایر قسمت ها باشه به نظر من، 

ضمن اینکه چون کل کشتی از فلز هست و فلزها هم رسانای گرما هستن ، این گرمای شدید در این مدت زمان خسارت های جبران ناپذیری می‌تونه به کشتی بزنه

3 people like this

درود وعرض ادب خدمت شما جناب مدیر عزیز پس لازم شد ابتدا یک پست اختصاصی راجب آشنایی با شناورهای سنگین سطحی و ساختمان آن ایجاد کنم چرا که یک ناوشکن به راحتی غرق نمی شود ! برخلاف  تبلیغات رسانه میلی و برخی خبرگزاری ها که ادعا می کنند با ناوهای آمریکایی ال می کنند و بل می کنند ! شاید اگر ابتدا با ساختمان این شهرهای عظیم الجثه آشنا بشویم و نقاط ضعف و قوت آنها را بدانیم بتوانیم ایده وسلاح ضد آن را  طراحی کنیم .

3 people like this

اول اینکه مساله رو از دید خودت دیدی

به این فکر نکردی که هدفیابی رو ما توسط شناور یا زیر سطحی در ابتدا انجام دادیم بعد مختصات به حافظه سلاح منتقل میشه و تا میانه های مسیر تحت امر پرتابگر هست

دومین مساله سرجنگی هست که قراره 24 ساعت بسوزه و بدنه هدف رو داغ بکنه و ملوانهای دشم هی بگن ای سوختم ای سختم خخخخ

تو یه خورده شیمی ت مشکل داره که غصه نخور خودم کنارت مثل شیر ایستادم همینطور بقیه دوستان

بجای ناپالم هیدروفوب باید از ترمیت استفاده بکنی که فولاد رو به سرعت ذوب میکنه و شناور دشمن رو غرق میکنه

سومین مساله اینکه برخلاف ارتفاعات بالای هوا که غلظت و فشار کم میشه و موشک با سرعت بیشتری میتونه حرکت بکنه شما در اعماق دریا از غلظت تقریبا بیشتر و با فشار زیادی مواجه هستید و بدنه موشک یا اژدر شما باید خیلی ضخیم تر ساخته بشه تا در اثر این فشار زیاد له نشه

چهارمین نکته اینکه در اعماق بالای 200 متر شما با ضریب شکست امواج راداری مواجه هستید و باید این رو در نظر بگیرید و این مساله در اعماق بیشتر بدتر هم میشه

تا اینجا رو داشته باش تا بعد بیام یه حال اساسی بهت بدم

2 people like this

خوش برگشتی 

از شیمی کلا چیزی حالیم نیست خخخخخ

این ماده ای که گفتی یه کم بیشتر راجع بهش توضیح بده 

2 people like this

برحلاف اسمش ریاد پیچیده نیست

ترکیب پودر آلمنیوم با پودر آهن زنگ زده به همراه یک فتیله که عموما از منیزیم تهیه میشه و توی آب خاموش نمیشه رو بهش میگن نرمیت یا ترمایت

در این فرایند اکسیژن از زنگ اهن به الومنیوم منتقل میشه و اکسید المنیوم تولید میشه و آهن مذاب 

که حرارت بالایی ایحاد میشه و برای ذوب کردن هرچیزی مناسبه

2 people like this

اول نظرت در مورد کلیت طرح بگو 

2 people like this

اگه ناراحت نمیشی

طرحت ترکیبی از موشکهای سینه مال و مینهای کف خواب هست

در مورد مینها ؛ این مینها در یک غلاف با لنگر و زنجیر به کف دریا متصل میشن و در صورت عبور شناور و تحریک اونها ، از غلاف بیرون میان و به سمت شناور حرکت میکنن تا نابودش کنن

اینها عمودی اوج گرفته و به شکم شناور برخورد میکنن

ولی نکته مهمش غلافش هست که مین رو در برایر فشار دریا و امواج و تلاطم ها حفظ میکنه

موشک شما باید یک بدنه محافظ در برابر فشار اب داشته باشه و این یعنی وزن بیشتر و مصرف سوخت بیشتر و یا برد کمتر با سر جنگی ضعیفتر

در مورد بخش اول هم شما اگر بخوایی با سرعت به هدف برخورد بکنه یا باید راه اژدر حوت رو بری یا باید در ارتفاع 3 متری آب پرواز بکنه

هرکدومش معایب خودش رو داره

در روش حوت مسیر حرکت به راحتی مشخص میشه و در روش دوم شما نمیتونی در اب و هوای طوفانی حمله کنید

در مرحله قوس و تغییر زاویه حمله هم چون موشک هدف رو در خط دید نداره به ناچارما باید مختصات هدف رو در اختیار موشک قرار بدیم

درست مثل موشکهای نیمه فعال راداری ؛ و یه حورایی پرتاب کننده موشک هم آسیب پذیر میشه

مگر اینکه قبل از شیرجه به داخل آب و شروع فرایند قوس ،مختصات هدف رو به همراه سرعت و جهت هدف ثیت بشه و با انتهای مانور قوس به سمت محل احتمالی که هدف قرار داره حرکت کنه

یه جورایی بصورت کور حمله میکنه

عین ربات مسیر یاب در لحظاتی که خط سیر قطع میشه

در کل خوبه اما حمله از بالا رو بیشتر دوست دارم

خصوصا اینکه بخاطر بدنه V شکل اکثر شناورها من دوست ندارم ریسک کنم و موشکم کمانه کنه و از کنارش از توی اب بزنه بیرون

2 people like this

ترمیت استفاده بکنی که فولاد رو به سرعت ذوب میکنه و شناور دشمن رو غرق میکنه

اگر حافظه یاری کنه ترمیت ماده ای هست که در تخریب برخی بناهای فولادی نیز به غیر از دینامیت می تونه کاربرد داشته باشه .البته نام این ماده را قبلاً شنیده و راجب اون کمی خوانده بودم . در قضیه حادثه پلاسکو یکی از دلایل تخریب این بنا استفاده از ترمیت عنوان شده بود . که حتی با وجود بارش برف و باران و آب پاشی آتش زیر آوار خاموش نشده بود. اما راجب مینهای دریایی مقاله ای خود بنده سالها پیش در انجمن ارسال کرده بودم که نمی دونم به طرح کمکی کنه یا نه . حالا راجب این سلاح صحبت شد. ولی جناب مدیر راجب وسیله پرتاب توضیح ندادند . به هر حال باید مشخص شود که آیا این سلاح با توجه به شرایط جغرافیایی کشورمان بایستی از  ساحل پرتاب شود یا از ناو شکن ویا زیر دریایی . اگر بنا باشد از زیر دریایی شلیک شود شاید اژدر برای این کار مناسب باشد . چرا که  اژدر ها به وسیله چف و فیلر منحرف نمی شوند . این یک مسأله . مسأله بعد اینکه با توجه به اوزان سنگین ناوشکن ها  وناوچه ها در نتیجه تناژ بالا , قدرت مانور این شناورها حتی در صورت دیده شدن اژدر بسیار محدود است .

2 people like this

درود و سپاس از دوستان عزیز بخصوص کرونوس جان 

من خیلی سر دلم گشادتر از این حرفهاست که ناراحت بشم به این زودی 

اجازه بدید قدم به قدم پیش بریم 

1- ایده کلی طرح 

2- پیشرانه 

3- سرجنگی 

4- هدف یابی 

اگر با ایده کلی موافق هستید اجازه بدید در مورد پیشرانه صحبت کنیم 

به نظر بنده یک پیشرانه مطمئن که سرعت بالایی داشته باشه می‌تونه تاثیر زیادی در موفقیت طرح داشته باشه 

اگر پیشرانه چیزی شبیه واتر جت باشه نظرت چیه؟ یا یک توربوفن ابی ، که بجای هوا ، اب رو می‌کشه داخل و با سرعت خارج می‌کنه ؟

2 people like this

شما بغرما توربوفن ساخت داخل داریم؟؟؟؟ چقدر در مورد واتر جتها میدونی یه توضیح کوچیک همینجا بده

به نطر من در زیر آب شما بهتره تمام پارامترها رو لحاظ کتید چرا که در عمق نه تنها فشار بالایی رو باید تحمل کنید بلکه سرعت حرکتت هم خیلی کند میشه و انرژی کافی رو برای موج نهایی حمله نخواهید داشت برای همین من حمله از بالا رو ترجیه میدم چون علاوه بر پیشران نیروی جاذیه هم به انرژی موشک اضاقه میشه

2 people like this

کلا باید به فکر یه طرح جدید برای زیر اب باشیم که برای حرکت به اب احتیاج داشته باشه 

ولی من اصلا قصد ندارم با سرعت بالا حمله کنم ، سرعت پایین چندتا مزیت داره 

اول اینکه از دید رادار به راحتی مخفی میشه 

دوم اینکه با توجه به نوع سرجنگی که پیشنهاد دادم هیچ عجله ای برای اصابت نیست 

2 people like this

سرعت و چالاکی بالا باعث میشه تحرک و اقدامات شناور هدف گرفته شده بی اثر بشه و معادل شکار کردن اهداف ثابت هست

برای همین من با کاهش سرعت موافق نیستم

از طرفی سرعت اژدر ام کا 84 تقریبا اندکی بیش از سرعت ناوشکنهاست که باعث میشه شتاورها به گریز از دست اونها امیدوار باشن

اما همین شناورها در مقابل سرعت اژدر خوت کاملا بی دفاع هستن البته اگر پارامترهای ضعیف این اژدر در نظر گرفته نشود

حالا شما یک توصیح جامع از سناریوی تهاجمی خودت  و اهدافت بگو تا راحت تر بشه روی طرح بتونیم تمرکز کنیم

2 people like this

بنده نیز موافق افزایش سرعت هستم . چون کاهش سرعت این موشک مساویست با افزایش شانس فرار شناور سطحی دشمن. به نظر می رسد طرح جناب مدیر سلاحی است که هم موشک است وهم اژدر . معمولاً برای زیر سطح اژدر کاربردی تر است اما برای روی سطح موشک .

2 people like this