Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

شهید سرلشگر محمد جعفر نصر اصفهانی

نام و نام خانوادگی: محمد جعفر نصر اصفهانی

نام پدر: تقی
تاریخ تولد: 10/6/1339
محل تولد: اصفهان
تحصیلات: كارشناسی علوم نظامی
محل مجروحیت: پنجوین عراق
نوع عامل شیمیایی: گاز خردل
محل شهادت: بیمارستان 502 ارتش
تاریخ شهادت: 19/8/1375

---------------------------------------------------------------------------

 

 

82219040555566743781.jpg

شهید محمد جعفر نصراصفهانی

(1339- 1375)

سرهنگ شهید محمد جعفر نصراصفهانی، فرزندتقی، درروزدهم شهریورماه 1339در«محله منارجنبان» در اصفهان بدنیاآمد. پس از طی دوران طفولیت به مدرسه رفت و تحصیلات خود را تا اخذ دیپلم متوسطه در رشته ریاضی در اصفهان ادامه داد.
در بهمن ماه 1357 و اوج گیری قیامهای مردمی در دبیرستان تحصیل می نمود و در مبارزه علیه رژیم حاكم با فعالیت هایی ازقبیل پخش اعلامیه امام (ره) به همراه دوستانش شرکت می کرد.
پس از اخذ دیپلم متوسطه در روز پانزدهم بهمن ماه 1358 به خدمت سربازی اعزام و پس ازطی دوره آموزشی اولیه در مرکزآموزشی بیرجند به گروه 44 توپخانه اصفهان منتقل گردید.
درگروه 44 باتوجه به روحیه مذهبی و انقلابی که داشت در فعالیتهای انجمن اسلامی مرکزآموزش توپخانه شرکت و در این فعالیت با سرگرد صیاد شیرازی و دیگر افسرانی که با ایشان همکاری می کردند آشنایی پیداکرد.
با شروع جنگ در سال 1359، در همان ماههای اول به اتفاق چند نفر دیگر داوطلبانه تقاضای اعزام به جبهه نمود و در روزهای اول حضوردرمنطقه عملیاتی سوسنگردمجروح و به بیمارستان منتقل گردید.
در مهرماه سال 1360با انتصاب سرهنگ صیادشیرازی به فرماندهی نزاجا، در دفتر ایشان خدمت خود را ادامه داد.
بعد ازگذراندن 18ماه خدمت دوره ضرورت و شش ماه خدمت احتیاط درتاریخ15/11/ 1360خدمت وی به پایان رسید،‌ اما همچنان داوطلبانه به خدمت خود در دفتر فرماندهی نزاجا ادامه داد و در همین زمان با وساطت یکی ازافسران همکار با انتخاب یک همسر از خانواده ای متدین،‌ ازدواج نمود.
به توصیه تیمسارصیادشیرازی و همکاران نزدیک ایشان خدمت در ارتش را به عنوان شغل دایم خود انتخاب و در سال 1361 وارد دانشکده افسری گردید.

 

15577005211254936391.jpg

در طول دوره دانشكده جوانی کاردان ، باهوش و بینش مذهبی و سیاسی و با اخلاق بود.
در زمان جنگ با اینکه مرکزتوپخانه در اصفهان بود، اما وی رسته پیاده را برگزید و دوره مقدماتی را در لشگر28پیاده سنندج - که در دو جبهه درگیر بود و از پر مخاطره ترین یگانها بود - انتخاب کرد و به آن یگان منتقل و به عنوان فرمانده گروهان پیاده در خط مقدم جبهه مشغول به خدمت گردید.
در سال 1367 در یک عملیات رزمی درمنطقه مریوان و پنجوین عراق به شدت مجروح و به پشت جبهه منتقل گردید و در همین زمان به واسطه تک شیمیایی دشمن بعثی آلودگی شیمیایی نیز پیدا نمود.
وی از سال 67 13تا 1373 در مشاغل زیر خدمت نمود.
بازرسی لشگر 28 سنندج - دوره عالی پیاده درشیراز.
فرمانده گروهان دانشجویان در دانشکده افسری.
قرارگاه شمال غرب نزاجا.
بازرسی نزاجا.
معاون وفرمانده گردان تکاورتیپ 45 تکاور.
سال 1373 با ترفیع به درجه سرهنگی بعنوان فرمانده تیپ 1 لشگر 23 انتصاب وخدمت نمود.
سال 1374 بعنوان فرمانده تیپ 1 لشگر 77 پیاده ثامن الائمه (ع) وبا تمایل وی انتصاب ودر منطقه عملیاتی جنوب.
در این مسولیت با اینکه در شرایط جسمانی خوبی نبود و چند ماه قبل از آن مورد عمل جراحی از ناحیه معده قرار گرفته بود خدمت نمود.
در سال 1375 حال عمومی وی به واسطه مجروحیت وآلودگی شیمیایی از گذشته مجدداَ به وخامت گذاشت و بعد ازمدتی بستری شدن در بیمارستان و منزل و تحمل درد و رنج فراوان در روز 19 آبان ماه سال 75 13 روح ملکوتی اش به لقاءالله و به خیل عظیم شهدا و مجاهدان راه اسلام پیوست.

9

Share this post


Link to post
Share on other sites

راوی : سرهنگ پیاده ستاد احمد ناصری منش

 

 

از سال هزار و سیصد و هفتاد و سه در تیپ 45 تکاور، به عنوان فرمانده گروهان مشغول به خدمت بودم. در برگشت از مرخصی ، توسط همکاران مطلع شدم که فرمانده گردان جدید را معرفی کرده اند . همه پرسنل از دیانت و شجاعت و اخلاق نیک وی صحبت می کردند . من بی صبرانه منتظر بودم که فرمانده جدید را از نزدیک ملاقات کنم . فرمانده جدید یعنی شهید محمد جعفر نصر اصفهانی از طریق مرکز تلفن بنده را احضار کرده و گفتند که به دفترش بروم تا ضمن آشنایی،  پیرامون برخی مسائل یگان با همدیگر صحبت کنیم . از این بابت که توانستم هر چه زود تر با فرمانده گردان ملاقات کنم ، بسیار خوشحال شدم  وسریعا به سنگر ایشان رفتم و با چهره آرام و با طمانینه فرمانده روبرو شدم . در آن لحظه متوجه شدم که هرچه در مورد ایشان شنیده ام ، همه درست بوده است ایشان در ابتدا آیاتی چند از کلام الله مجید را تلاوت نمودند و تفسیر مختصری هم در این راستا داشتند بعد هم در مورد ویژگی های یک افسر ولایتمدار صحبت کردند . بیانات شهید نصر اصفهانی آنقدر جذاب و شنیدنی بود که زمان برای ما با سرعت می گذشت این اولین برخورد من با این فرمانده مومن و ولایی ارتش اسلام ، یعنی شهید محمد جعفر نصر اصفهانی بود .

در مدت چند ماهی که ایشان فرمانده گردان ما بودند خاطرات زیادی را از این شهید بزرگوار در خاطر دارم که همگی حکایت از تواضع و فروتنی این فرمانده با اخلاص دارد .

هر وقت فرماندهان گروهان را با خود به شناسایی منطقه می بردند چون در جلو تویوتا جا برای همه نفرات نبود ایشان نیز به همراه ما در عقب تویوتا می نشست و حاضر نمی شد علیرغم اصرار ما جلوی تویوتا بنشیند .

شهید نصر اصفهانی برای نماز اول وقت و جماعت اهمیت ویژه ای قائل بودند به نحوی که در هیچ شرایطی این دو امر مهم را به تاخیر نمی انداختند و در حین انجام وظایف و ماموریت های محوله به محض اینکه متوجه وقت اذان می شدند ، کار را تعطیل می کردند و به ادای فریضه نماز می پرداختند.

یکی از خصوصیات عجیب این شهید بزرگوار این بود که ظرفهای غذایش را در سنگر فرماندهی ، خودش می شست و کارهای سنگر را با سرباز فرماندهی تقسیم می کردند و نوبتی کارها را انجام می داد .

به هنگام جابجایی یگان ، چادر فرماندهی گردان را با کمک سایر سربازان برپا می کردند . در ورزش پا به پای سایر پرسنل می دویدند و نرمش می کردند . بعدا متوجه شدیم که ایشان چندین ترکش به کمر و گردنش اصابت کرده و در یکی از تک های شیمیایی دشمن دچار مجروحیت شیمیایی شده است . شهید نصر اصفهانی هیچگاه مسئله مجروحیت و جانبازی خود را عنوان نمی کرد .

وقتی که جهت کمین اعزام می شدیم همواره ما را با دعای خیر خود بدرقه می کرد . چشمان شهید نصر اصفهانی حکایت از اشک شبانه و ناله و زاری به درگاه معبود یگانه داشت که همواره با پروردگار خویش راز و نیاز می کرد . همه پرسنل اعم از سربازان و کارکنان پایور از اینکه با چنین فرمانده مومن و معتقدی خدمت می کردند خیلی خوشحال و راضی بودند .

شهید نصر اصفهانی همواره در سلام کردن به دیگران پیش دستی می کرد و کمتر موفق می شدیم ، که زودتر سلام و عرض ادب نمائیم.

در منطقه مرزی دهلران که گردان ما در آنجا مستقر بود ، هوا خیلی گرم بود و فقط سنگر فرماندهی برق داشت و می توانست از کولر ، یخچال و سایر وسایل برقی استفاده کنند . شهید نصر اصفهانی به دلیل اینکه محل استراحت سایر فرماندهان گروهان و پرسنل فاقد برق و وسایل خنک کننده بود . از کولر و یخچال استفاده نمی کرد . هیچگاه راضی نمی شد که ما در گرمای 50 درجه دهلران بدون کولر استراحت کنیم و خود از کولر استفاده نماید .

مدت شش ماه که فرمانده گردان ما بودند ، همواره در تلاش شبانه روزی برای بهبود اوضاع یگان بودند. تمام خودروهای یگان را بازسازی و مرتب نمودند وسایل جدید برای آشپزخانه خریداری کردند و ...  .

همیشه به فکر ارتقاء روحیه کارکنان بودند . همواره تاکید داشت که نماز جماعت و دعاهای سفارش شده از قبیل دعای توسل و زیارت عاشورا مرتب برگزار شود .

شهید نصر اصفهانی سپس به عنوان فرمانده یکی از تیپ های لشکر 77 خراسان منصوب گردیدند که بعد از چند ماه مجروحیت شیمیایی ایشان عود می کند و بعد از چند هفته بستری در بیمارستان به آرزوی دیرینه اش که همان شهادت در راه خداست نائل می گردد.

بدینوسیله شهید نصر اصفهانی بعد از سالها خدمت صادقانه و تحمل مجروحیت شیمیایی و انواع ترکش ها ، به دیدار معبود خویش می شتابد. بنا به فرموده رسول خدا(ص) که می فرماید:"شهادت ، خوبان امت مرا گلچین می کند."

براستی که اینگونه است ، شهید نصر اصفهانی آن افسر ولایت مدار و عبد صالح خدا ، مزد بندگی خود را که همان شهادت در راه خداست، را دریافت نمود . روحش شاد ویادش برای همیشه گرامی باد .

7

Share this post


Link to post
Share on other sites

لشگر 28 لشگری هست که راز ها و درد و دلهای زیادی داره...

 

نام و نام خانوادگی: محمد جعفر نصر اصفهانی
نام پدر: تقی
تاریخ تولد: 1339/6/10
محل تولد: اصفهان
تحصیلات: كارشناسی علوم نظامی
محل مجروحیت: پنجوین عراق
نوع عامل شیمیایی: گاز خردل
محل شهادت: بیمارستان 502 ارتش
تاریخ شهادت: 1375/8/19

 

از مدیریت عزیز هم بابت لوگوی سایت تشکر ویژه میکنم......1%20%2810%29.png

7

Share this post


Link to post
Share on other sites

به توصیه تیمسار صیاد شیرازی و همکاران نزدیک ایشان خدمت در ارتش را به عنوان شغل دایم خودانتخاب و در سال 1361 وارد دانشکده افسری گردید. در طول دوره دانشکده جوانی کاردان باهوش و بینش مذهبی و سیاسی بود.

گروه جهاد و مقاومت مشرق - آنچه می بینید، تصاویری از یک شهید ارتشی است که مردانه در سالهای جنگ، مبارزه کرد و در حالی که 8 سال از پایان جنگ می گذشت، بر اثر جراحت های شیمیایی و سایر جراحت های باقی مانده از دوران دفاع مقدس به شهادت رسید.

شهید محمد جعفر نصراصفهانی، در روزدهم شهریورماه 1339در «محله منارجنبان» در اصفهان بدنیا آمد.پس از طی دوران طفولیت به مدرسه رفت وتحصیلات خود را تا اخذ دیپلم متوسطه در رشته ریاضی در اصفهان ادامه داد.

پس از اخذ دیپلم متوسطه در روز پانزدهم بهمن ماه 1358 به خدمت سربازی اعزام و پس از طی دوره آموزشی اولیه در مرکز آموزشی بیرجند به گروه 44 توپخانه اصفهان منتقل گردید.


درگروه 44 باتوجه به روحیه مذهبی و انقلابی که داشت در فعالیت های انجمن اسلامی مرکزآموزش توپخانه شرکت و در این فعالیت با سرگرد صیاد شیرازی و دیگر افسرانی که با ایشان همکاری می کردند آشنایی پیداکرد.
با شروع جنگ در سال 1359،در همان ماه های اول به اتفاق چند نفر دیگر داوطلبانه تقاضای اعزام به جبهه نمود ودر روزهای اول حضور در منطقه عملیاتی سوسنگرد مجروح و به بیمارستان منتقل گردید.


در مهرماه سال 1360با انتصاب سرهنگ صیادشیرازی به فرماندهی نزاجا، در دفتر ایشان خدمت خود را ادامه داد.
بعد از گذراندن 18 ماه خدمت دوره ضرورت و شش ماه خدمت احتیاط در تاریخ 15/11/ 1360خدمت وی به پایان رسید،‌ اما همچنان داوطلبانه به خدمت خود در دفتر فرماندهی نزاجا ادامه داد و در همین زمان با وساطت یکی ازافسران همکار با انتخاب یک همسر از خانواده ای متدین،‌ ازدواج نمود.


به توصیه تیمسار صیاد شیرازی و همکاران نزدیک ایشان خدمت در ارتش را به عنوان شغل دایم خودانتخاب و در سال 1361 وارد دانشکده افسری گردید.
در طول دوره دانشکده جوانی کاردان، باهوش و بینش مذهبی و سیاسی و با اخلاق بود.


در زمان جنگ با اینکه مرکز توپخانه در اصفهان بود، اما وی رسته پیاده را برگزید و دوره مقدماتی را در لشگر 28پیاده سنندج که در دو جبهه درگیر بود و از پر مخاطره ترین یگانها بود انتخاب کرد و به آن یگان منتقل و به عنوان فرمانده گروهان پیاده در خط مقدم جبهه مشغول بهخدمت گردید.
در سال 1367 در یک عملیات رزمی درمنطقه مریوان و پنجوین عراق به شدت مجروح و به پشت جبهه منتقل گردید و در همین زمان به واسطه تک شیمیایی دشمن بعثی آلودگی شیمیایی نیز پیدا نمود.
وی از سال 67 13تا 1373 در مشاغل زیر خدمت نمود:
بازرسی لشگر 28 سنندج – دوره عالی پیاده در شیراز.
فرمانده گروهاندانشجویان در دانشکده افسری.
قرارگاه شمال غرب نزاجا.
بازرسی نزاجا
فرمانده گردان تکاور تیپ 45 تکاور.
سال 1373 با ترفیع به درجه سرهنگی بعنوانفرمانده تیپ 1 لشگر 23 انتصاب و خدمت نمود.
سال 1374 بعنوان فرمانده تیپ 1 لشگر 77 پیاده ثامن الائمه (ع)
در این مسولیت با اینکه در شرایط جسمانی خوبی نبود و چند ماه قبل از آن مورد عمل جراحی ازناحیه معده قرار گرفته بود خدمت نمود.

شهید نصر اصفهانی ارتباط معنوی ویژه ای با فرمانده خود شهید صیاد شیرازی داشت و دل او را صید کرده بود.

نحوه شهادت
در سال 1375 حال عمومی وی به واسطه مجروحیت و آلودگی شیمیایی از گذشته مجدداَ به وخامت گذاشت و بعد ازمدتی بستری شدن در بیمارستان و منزل و تحمل درد و رنج فراوان در روز 19 آبان ماه سال 1375 روح ملکوتی اش به لقاءالله و به خیل عظیم شهدا و مجاهدان راه اسلام پیوست.

شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی تشییع پیکر شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی تشییع پیکر شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی تشییع پیکر شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی تشییع پیکر شهید سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید صیاد شیرازی در مراسم یادبود سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی شهید صیاد شیرازی در مراسم یادبود سرتیپ محمدجعفر نصر اصفهانی

 

منبع:https://www.mashreghnews.ir/photo/796637/عکس-یاری-که-دل-صیاد-شیرازی-را-صید-کرده-بود

 

1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0