Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

پروژه شکوفه

پروژه شکوفه یا پروژه گل به همکاری مشترک ایران و اسراییل جهت ساخت موشک‌های دور برد گفته می‌شود که با پایان دوره پهلوی منتفی شد. نام این پروژه از نام یکی از موشک‌های اسراییلی Perah که کلمه‌ای عبری و بنام شکوفه است گرفته شد.
 

در میان پروژه‌های نظامی‌ که میان ایران و اسراییل به صورت مشترک در جریان بود، پروژه شکوفه (پروژه گل) یکی از مهمترین آن‌ها به‌شمار می‌آمد.
این پروژه بیشتر برای توسعه برد مفید نسخه جدید سلاح‌ها و موشک‌های ضد کشتی گابریل و بکارگیری آن‌ها در محدودهٔ (۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتر) متمرکز شده بود.
در همین راستا در ۱۸ ژوئیه ۱۹۷۷ ارتشبد حسن طوفانیان معاون وزیر دفاع ایران، در سفری به اسرائیل ، به دیدار موشه دایان، وزیر جنگ اسرائیل رفت. در این جلسه دربارهٔ ذی‌نفع بودن ایران از توسعه پروژه شکوفه که درآینده شامل زیردریایی حامل موشک هم می‌شد، بحث شد و ایران نگرانی خود را از توسعه فناوری موشکی هند و پاکستان ابراز کرد.

طی یکسال بعد از این ملاقات، ایران ۲۸۰ میلیون دلار حاصل از فروش نفت را به این پروژه اختصاص داد. برای پشتیبانی از این پروژه، یک گروه از متخصصان ایرانی شروع به ساخت یک سری از تأسیسات مونتاژ موشک در نزدیکی سیرجان در جنوب کردند و یک آزمایشگاه موشکی نیز در نزدیکی رفسنجان دایر کردند.

بعد از اینکه پیشرفت تجهیزات نظامی عراق به شاه ثابت و مشهود شد، رابطه دیگری میان ایران و اسراییل در همکاری پروژهٔ شکوفه در اواخر سال ۱۹۷۷ بوجود آمد و همکاری دو کشور در تلاش برای مونتاژ موشک‌های آمریکایی و با تجهیزات ساخته‌شده توسط اسراییل که توانایی مجهز شدن به کلاهک هسته‌ای را دارا بودند، دیده می‌شد.

ترکیبی از ناوبری موشک آمریکایی و تجهیزات راهبری .
مهم آن‌که اسراییل مجاز به اشتراک‌گذاری آن تجهیزات با دیگر کشورها نبود. اسرائیلی‌ها و ایرانی‌ها به صورت یکسان، ماهیت و اندازهٔ این طرح را از آمریکا مخفی نگه داشتند و به‌صورت محرمانه این پروژه را در بین خودشان نگه داشته بودند.

در سال ۱۹۷۷، اسراییل ۱ میلیارد دلار از ارزش تسلیحاتی خود را برای معامله نفتی در عملیات شکوفه استفاده کرد. به صورت مشترک، ایران و اسراییل پروژه ساخت سلاح هسته‌ای با توانایی شلیک موشک سطح به سطح را آغاز کردند و مایل بودن مانند همتایان آمریکایی خودشان شوند.

به نظر می‌رسد که بخشی از اسراییلی‌ها رابطه‌های مفسدانه‌ای را در پیش گرفته بودندو با سیاست‌مداران رده‌بالای ایرانی و رهبران نظامی ایرانی از طریق هیاتی که تشکیل داده بودند، تسلیحات نظامی ایران را غنی می‌کردند.

در جریان فوریه ۱۹۷۹ که سلطنت بواسطه انقلاب ایران فروریخت، پروژه شکوفه نیز از بین رفت. همهٔ مهندسین اسراییلی و تمام کسانی که با این پروژه دفاعی همکاری می‌کردند به اسراییل برگشتند و همهٔ نقشه‌ها و نمودارهای مربوط به این پروژه که در رابطه با ساخت سلاح بود را از یک راه محافظت شده دیپلماتیک خارج کردند.

 

کلاه‌برداری اسراییل از ایران

 

سه دهه بعد از تعطیلی پروژه؛ رونن برگمن نویسنده اسراییلی در کتاب «سه دهه جنگ با ایران» طی مصاحبه با مقامات ارشد نظامی اسراییل کلاه‌برداری اسراییل از ایران را افشا کرد.

بر اساس اسناد تراز اولی که در دهه‌های بعد انتشار یافت، پروژه شکوفه یک کلاه‌برداری بزرگ اسراییل از ایران بوده‌است.

سه دهه بعد از سرنگونی پهلوی و تعطیلی پروژه، کتابی از سوی رونن برگمن تحلیلگر اسراییلی برجسته و نویسنده ارشد امور امنیتی در روزنامه یدیعوت احارونوت با عنوان «جنگ پنهان اسرائیل در ایران» منتشر شد که در آن با یک مقام بسیار عالی‌رتبه در وزارت دفاع اسراییل که در جریان این پروژه فعالیت داشته‌است گفتگو انجام داد. وی در این گفتگو چگونگی کلاهبرداری اسراییل از مقامات وقت ایران را افشا کرد.

در حالیکه مقامات وقت ایران از این پروژه و به تصور خود پیشبرد آن حتی دور از چشم آمریکا خرسند بودند، اسراییل به دقت آنان را جهت تأمین منافع خود فریب داده بود.

بر اساس نقشه اسراییل، ایران در جریان این پروژه بر خلاف تصور مقامات عالی ایران تنها به فناوری از رده خارج دست می یافت اما اسراییل از سرمایه یک میلیارد دلاری ایران برای ساخت نسل جدید تسلیحات اختصاصی برای خود استفاده می‌کرد.

یاکوف شاپیرو (Yaakov Shapiro) افسر ارشد اسراییلی در وزارت دفاع اسراییل مسئول مذاکره و تماس با مقامات ایران در این پروژه بود ، دهه‌ها بعد گفت که مقامات ایرانی با ما مثل شاهان رفتار می‌کردند. برای ما آنان سنگ ترازو بودند. بدون رابطه با ایران ما پول کافی برای توسعه تسلیحاتی را که الان در بالاترین رده تسلیحات اسراییل هستند نداشتیم.

 

منابع

 

رونن برگمن. The Secret War with Iran: The 30-Year Clandestine Struggle Against the World's Most Dangerous Terrorist Power. Simon and Schuster، 2008. شابک ‎۹۷۸۱۴۱۶۵۶۴۹۰۴.

by Johnathan Marshall, Peter Dale Scott, and Jane Hunter. «Irangate: The Israel Connection» ‎‎. South End Press، ۱۹۸۷. ص ۱۶۹.

BY TRITA PARSI. «Treacherous Alliance: The Secret Dealings of Israel, Iran, and the U.S.» ‎‎. انتشارات دانشگاه ییل، ۲۰۰۷.

3

Share this post


Link to post
Share on other sites
در 15 دقیقه قبل، Crounus2000 گفته است :

بر اساس نقشه اسراییل، ایران در جریان این پروژه بر خلاف تصور مقامات عالی ایران تنها به فناوری از رده خارج دست می یافت اما اسراییل از سرمایه یک میلیارد دلاری ایران برای ساخت نسل جدید تسلیحات اختصاصی برای خود استفاده می‌کرد.

درود بر کرونوس عزیز 

همه متن قابل قبول الا این پاراگراف 

خودت بگو چطوری امکان پذیره 

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

اونطور که من برداشت کردم اینه که

مثلا گفتن یه سلاح خفن داریم که یک میلیارد قیمتشه و شاه هم گفته قبوله اینم پولش

اوناهم پول رو گرفتن و چندتا ترقه نارنجکی بهش دادن و با پول ما رفتن یه چیز بهتری براخودشون خریدن

از این کارا کف بازار زیاد رخ میده وقتی میبینن طرف خیلی پیاده هست مثلا پول پنتوم4 چند هسته ای رو فاکتور میکنن اما عملا بهش پنتیوم 3 تک هسته ای میفروشن

لازم توضیح بدم؟؟؟؟؟

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

اخه اینجا که خرید و فروشی در کار نبوده 

 

پروژ تحقیقاتی بوده 

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

ایران نگرانی خود را از توسعه فناوری موشکی هند و پاکستان ابراز کرد.

در آن مقطع زمانی ایران و پاکستان با یکدیگر رابطه داشتند نه تنها پاکستان بلکه تا حدودی نیز هند . عمده نگرانی یکی شوروی سابق بوده و دیگری برخی کشورهای عربی مانند عراق . دیگر اینکه پروژه هایی مانند مورد بالا چیزی نبوده که ازنگاه آمریکایی ها مخفی بماند و یا حداقل به سادگی قابل مخفی شدن نبوده . مورد دیگر اینکه اسرائیلی ها ایران و شاه را در منطقه حامی بزرگی برای خود می دانستند حتی شاید بیشتر از عربستان .بنا بر این سعی نمی کردند با کلاه برداری و رفتار اشتباه حامی یا متحد  قدرتمند خود در منطقه را ازدست بدهند .

 

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

البته اسناد دیگه ای هم موجوده که نشان میداد اسراییل حتی از حامی ایرانی خودش هم جاسوسی میکرده و هم  رفتار صادقانه ای با ما نداشته و چندبار عواملش با ساواک ایران کنتاکت داشتن

 

ضمنا اینکه ما دانش موشکی نداشتیم و قرار بود اونها به ما این دانش و موشکش رو بدن پس یه جورایی فروش فناوری درکار بود

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

البته همیشه جاسوسی وجود داشته و دارد ، در دنیای سیاست چیزی به اسم دوست وجود ندارد و همه در حال جاسوسی از یکدیگر هستن تا بتونن نقاط ضعف طرف مقابل رو کشف و از اون بهره برداری کنن

این که فکر کنیم ایران هم در اسراییل جاسوسی نمی‌کرده ، فکر خام هست 

اگر دانش موشکی هم نداشتیم قطعا در این پروژه حداقل الفبای اون به کشور وارد شده و ادامه همون الفبا هست که امروز به اینجا رسیده 

 

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0