Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

16 posts in this topic
ناوبان یکم شهید محمد هاتفی شرق

شهید محمد هاتفی شرق در سال 1338 در شهرستان نیشابور به دنیا آمد.

مادر در هفت سال اول کودکی، او را در ایام محرم و صفر سیاه پوش می کرد و به مراسمات مذهبی می برد.

محمد بعد از آن راهی مدرسه شد و تحصیلات خود را تا سال سوم دبیرستان ادامه داد.

او تنها فرزند پسر خانواده بود و هشت خواهر داشت. سپس وارد ارتش شد و مدتی هم برای آموزش تعلیمات نظامی به ایتالیا رفت.

شهید هاتفی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 ازدواج نمود و ثمره این ازدواج سه فرزند دختر می باشد.

او فردی مهربان، با اخلاق، مومن و پرتلاش بود. علاقه شدیدی به امام داشت و این علاقه باعث شد که با شوق فراوان به خدمت خود ادامه دهد و حدود یک ماه قبل از شهادت به طور داوطلبانه در جبهه نیروی زمینی خدمت کرد.

هنوز چند روزی از بازگشت او به بوشهر نگذشته بود که برایش مأموریت برای بندرعباس پیش آمد.

صبح که عازم مأموریت و رفتن به ناوچه شد.

چند بار با همسر و بچه هایش خداحافظی کرد و تا در حیاط رفت و برگشت و مجدداً صورت بچه ها را بوسید.

این آخرین دیدار شهید هافتی با همسر و بچه هایش بود. او در همان روز عازم بندرعباس شد و دو روز بعد که مصادف بود با روز اول ماه مبارک رمضان 29 فروردین سال 1367 بر اثر درگیری با ناوگان و هواپیماهای امریکای و اصابت موشک به ناوچه جوشن و برخورد ترکش موشک به شهادت رسید.

ناگفته نماند روزی که شهید هاتفی به ناوچه رفت فرمانده و پرسنل ناوچه همگی اصرار داشتند که برگردد و استراحت کند ولی او قبول نکرد و گفت:

ما همه با هم به این مأموریت می رویم، درست نیست که شما در این مأموریت مهم شرکت داشته باشید و من نباشم.

به گفته دوستانش که مجروح شدند شهید هاتفی یک فروند هواپیمایی امریکایی را با دو سرنشین مورد هدف قرار می دهد و آن را سرنگون می کند.

مزار این شهید سرافراز و شجاع میهن در استان خراسان رضوی، شهر نیشابور، بهشت فضل واقع شده است

3

هنگامی که در خیابان مولوی تهران، پایش را از اتوبوس بر روی زمین گذاشت، خستگی راه را احساس کرد.

تهران خیلی با نیشابور تفاوت داشت. آنجا کجا و اینجا کجا؟!

آدم های رنگارنگ که هیچ کدام به هم نمی خوردند و همه مسحور زندگی خاکی شده بودند، مدتی نگاهش را به سوی خود جذب کردند.

اولین کاری که باید می کرد، رفتن به یک مسافرخانه و کرایه ی اتاق بود.

اول صبح که شد، به طرف محل استخدام نیروی دریایی رفت و مدارکش را تحویل داد.

پس از اتمام کار، تا نزدیکی های ناصر خسرو را پیاده رفت.

در راه، نگاهش روی اولین تابلو متوقف شد؛

«مسافرخانه ی آسایش».

در چوبی رنگ و رو رفته اش را فشار داد و داخل شد.

گوشه ی راهرو، دو نفر ایستاده بودند و در حالی که پشتشان به او بود، با صاحب مسافرخانه صحبت می کردند.

ـ اسم؟

ـ ناصر خوش نیت.

ـ اسم شما؟

ـ امیر مقدم.

ـ شناسنامه هایتان را که همراه دارید؟

صاحب مسافرخانه در حالی که شناسنامه ی آن دو نفر را می گرفت، پرسید: «چند شب؟»

یکی از آنها جواب داد:

فقط امشب، ان شاء الله فردا می رویم نیروی دریایی و زحمت را کم می کنیم.

و از آن لحظه بود که نگاه محمد در نگاه امیر و ناصر گره خورد.

خودش را به آنها معرفی کرد و فردا صبح، هر سه نفر به سمت ستاد نیروی دریایی به راه افتادند ...

سال ها گذشت و آنها پس از طی دوران آموزشی، به یگان های خود رفتند؛ ولی خاطره ی آن شب و مسافرخانه ی آسایش همچنان در ذهنشان باقی ماند.

محمد، مدتی به کشور ایتالیا رفت و در آنجا هم با عزّت نفس زیست.

در طول دوره، هیچ گاه نمازش ترک نشد.

هنگامی که به ایران بازگشت، اوج انقلاب بود. طولی نکشید که جنگ هم شروع شد و امیر و ناصر در تاریخ 1359/09/07 در حماسه ی پیکان به شهادت رسیدند.

از آن به بعد، محمد نیز حال و هوای دیگری پیدا کرد.

مدام در خانه برای سه دخترش، لیلا و سمیه و سمانه، داستان امیر و ناصر را تعریف می کرد و آنها هم هیچ گاه از این داستان خسته نمی شدند.

انتظار پیوستن به امیر و ناصر، انتظار شکننده ای بود که هشت سال طول کشید و او سرانجام با شکستن نفس خود، از عرشه ی ناو «سهند» به سوی دوستان قدیمی پرواز کرد.

پیکر مطهّرش را به نیشابور بردند و در کنار اشک های سه دختری که دیگر قصّه های بابا را نمی شنیدند، به خاک سپردند.

امروز لیلا، سمیه و سمانه، هرگاه یاد قصه می کنند، سراغ بابا می روند و بابا حدیث عشق را برای دخترانش ترنّم می کند

2

یک فروند هواپیمایی امریکایی را با دو سرنشین مورد هدف قرار می دهد و آن را سرنگون می کند.

در این درگیری یک هلیکوپتر از نوع کبرا سرنگون شد که سپاه آن را به نام خود مصادره کرده و هیچ هواپیمای آمریکایی سرنگون نشد.

3

در 9 دقیقه قبل، ناشناس عجیب گفته است :

یک فروند هواپیمایی امریکایی را با دو سرنشین مورد هدف قرار می دهد و آن را سرنگون می کند.

در این درگیری یک هلیکوپتر از نوع کبرا سرنگون شد که سپاه آن را به نام خود مصادره کرده و هیچ هواپیمای آمریکایی سرنگون نشد.

چقدر شایسته است عزیزانی که مطلب میگذارند حتما مستند و با مدرک باشد . از جناب ناشناس عجیب سپاسگزارم که یادآوری فرموده اند .

4

در 7 ساعت قبل، تلخک گفته است :

چقدر شایسته است عزیزانی که مطلب میگذارند حتما مستند و با مدرک باشد . از جناب ناشناس عجیب سپاسگزارم که یادآوری فرموده اند .

من میدانم یک فروند بالگرد در اون عملیات سرنگون شده و جسد هردو خلبان آن در همان ماه توسط امریکایی ها از آب گرفته شد

لذا من احتمال می دهم اشتباه نوشتاری هست چون از دو سرنشین نام برده شده که بالگرد هم دو سرنشین داشت

3

البته میخواستم پست را حذف کنم اما گزینه حذف برای من فعال نیست

2

در 8 ساعت قبل، حسنعلی ابراهیمی سعید گفته است :

البته میخواستم پست را حذف کنم اما گزینه حذف برای من فعال نیست

با درود و احترام

دلیل حذف پست را لطفا بفرمایید .

2

از مدیریت محترم تقاضا مندم گزینه حذف ژست خودم را برایم فعال کنند

چون بخشهایی را که مدارک و مستند نیستند را حذف کنم

2

در 7 ساعت قبل، حسنعلی ابراهیمی سعید گفته است :

با درود و احترام

استاد ابراهیمی سعید بعنوان شاگردتان توصیه میکنم این پُست به همین صورتی که پیش رفته بماند تا اعضا و خوانندگان محترم ببینند که نظامیان چه مردان متواضعی هستند . نمونه اش جنابعالی که بدون ناراحت شدن پذیرفتید  با تشکر

4

با تشکر از استاد تلخک عزیز بنده انجام وظیفه کردم .زحمات اصلی انجمن بر دوش دیگر اعضای انجمن است و بنا بر این بنده کاری نکردم

استاد به نظر بنده پستتان را حذف نکنید . اگر یک خبر یا مقاله ای دارای اشکال بود با کمک دیگر اعضا می توانیم ایرادات آن را بیان نماییم و بدین وسیله اطلاعات صحیح را منتشر نماییم با تشکر

2

در پست اول نوشته در ناوچه جوشن بوده و در پست دوم نوشته ناوچه سهند !!!

در در 1/20/2019 در 4:29 PM، ناشناس عجیب گفته است :

دو بار درگیری با نیروهای امریکایی اتفاق افتاده و یکبار سپاه و یکبار هم استاد و دوست عزیزمان جناب علی براتی از روی ناوچه جوشن موفق به سرنگونی دو هلیکوپتر امریکایی در خلیج فارس شده اند . 

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به پست ناوچه جوشن مراجعه بفرمایید 

در مورد محل خدمتی شهید هم از جناب براتی تحقیق کرده و نتیجه را در اختیار شما خواهم گذاشت 

3

دو بار درگیری با نیروهای امریکایی اتفاق افتاده و یکبار سپاه و یکبار هم استاد و دوست عزیزمان جناب علی براتی از روی ناوچه جوشن موفق به سرنگونی دو هلیکوپتر امریکایی در خلیج فارس شده اند . 

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به پست ناوچه جوشن مراجعه بفرمایید 

در مورد محل خدمتی شهید هم از جناب براتی تحقیق کرده و نتیجه را در اختیار شما خواهم گذاشت 

ظاهراً منابع آمریکایی فقط به یک مورد اذعان دارند. نکته تلخ اینجاست که سرنگونی بالگرد توسط سپاه بارها و بار ها در بوق کرنا شده ولی سرنگونی یکی از بالگردهای آمریکایی توسط ارتش در خفا مانده و هیچگونه اطلاعی از آن منتشر نمی شود . راستی جناب مدیر اگر امکان دارد از جناب براتی بخش دعوت کنید تا دوباره در انجمن حضور داشته باشند.

1

جناب براتی عزیز فرمودند که شهید هاتفی شرق از اساتید برجسته توپ 40 در نیروی دریایی و از عزیزان ناوچه جاویدان جوشن بودند 

عکسها هم جناب براتی از البوم شخصی خودشون برای بنده ارسال کردند 

rxt4_3abe420e-155f-4616-a307-b65fd20322f

ایستاده نفر دوم از چپ 

v6y6_27cc5403-f27b-4a3c-8c3a-a958b0fc838

3

عکسها هم جناب براتی از البوم شخصی خودشون برای بنده ارسال کردند 

جناب مدیر به نظر شما جناب براتی دوباره حاضر خواهند شد که در انجمن حضور پیدا کنند ؟ اگر جناب براتی دوباره در انجمن حضور پیدا کنند به فعالتر شدن هرچه بیشتر انجمن کمک خواهند کرد.

1

جناب براتی سرور بنده هستند و سعادت ملاقات ایشون رو هم داشتم 

ترجیح میدم خودشون انتخاب کنند 

1