Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

اورهال جنگنده های سوخو-22

70 posts in this topic

خیر قربان ناراحتی پیش نمیاید

البته مثالی که جنابعالی انتخاب کردید مناسب نبود چون دسته های برادران سپاه رو وقتی در محور عمل می کردن با این توپ و دوشکا و تیربارهای سنگین زیر آتش می گرفتن و خب تلفات میدادن

اتفاقا من نظرم مخالف شماست جنگنده ی فوق العاده ای در حملات هوا به سطح و ضد رادار بود

هند هم اتفاقا جزو جماعت بدبختان و بیچارگان هست و اگر تشریف ببرید متوجه میشید چه وضعی دارن

روی خوش نشون دادن یا ندادن ربطی به کیفیت محصولات روسی نداره هند برای مناقصه ی جنگده ی سبک وزنش رافال رو انتخاب کرده وگرنه همین فلنکرهاش دمار امریکایی ها رو تو رد فلگ در آوردن و حتی میگ های 21 شون که توسط اسراییل ارتقا داده شده خطرناک معرفی شدن توی همون مناقصه گریپن و یوروفایتر هم شرکت داشتن دو تا جنگنده ی امریکایی هم شرکت داشتن و فقط یه میگ  35 روس بود پس به گفته ی شما تمامی اون جنگنده ها بدرد نخور و بی کیفیت بودن که هند روی خوش بهشون نشون نداده دیگه ؟

عزیز من قصد ادمه این بحث رو ندارم زیرا ظاهرا به جایی نخواهد رسید و احتمالا!!! با نوع ادبیاتی که شما به کار میبرید باعث تشنج ناخاسته هم خواهد شد.

ولی چند نکته کوچک وجود دارد:

-درباره فوق العاده بودن فیترها ! من دیگر حرفی ندارم.سوابق جنگی و تاریخ خدمتی این جنگنده و اسلافش از سوخوی 7 به بعد موجود است.چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است.

-"بدبختان وبیچارگان" حساب کردن "هند" به عنوان یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیا و یکی از قطبهای اینده دنیا به همراه برزیل و چین دیگر از ان حرف هاست!احتمالا اگر چندین سال پیش به هند تشریف برده بودید و به تازگی هم رفته بودید و مقایسه ای میکردید دستتان می امد چه خبر است.شاید خیلی از مکانهاش ظاهر جالبی نداشته باشند ولی دیدن چند مورد ظاهری دلیلی برای تصمیم گیری درباره مسائل کلان یک کشور نیست.

-درباره "دمار امریکاییهارو دراوردن" فلنکرهای هند ،بهتره یک مقدار تاریخچه و امار چند ساله اخیر رد فلگ از هنگام اغاز حضور سوخوهای هندی در ان رو دوباره باز بینی کنید تا ببینید انچنان هم که شما فکر میکنید دمار در اوردنی در کار نبوده!مشکلات دامنه دار موتور نه چندان مطمئن AL31 حسابی هندیها رو عذاب داده (اون هم به دور از هرگونه مرکز تعمیراتی روسی در امریکا) و این به اصطلاح ابر مانور پذیری فلنکرها در بسیاری موارد نشان داده که کارایی نمایشیش بیشتر از رزمیش بوده!ضمن اینکه هند بهترین خلبانهاش رو به این تمرینها میفرسته در حالیکه امریکا عمدتا از خلبانهای جوانش به منظور اماده کردنشون و افزایش تجربه اونها استفاده میکنه.در یکی از این سلسله تمرینات برتری اف های امریکایی بر سوخوهای هندی اون قدر بالا بوده که فرماندهان نیروی هوایی امریکا به ترس افتادند که کنگره با توجه به این نتایج بودجه جنگنده های جدید رو کاهش بده با این بهانه که همین فعلی ها خوب دارند از پس بهترینهای روسیه بر میاند.پس چه نیازی به کلی بودجه برای جنگنده های جدید تر!

-دلیل عدم گزینش اف16و اف18 در اون مناقصه فقط و فقط دلایل سیاسی بوده .هند رسما اعلام کرد که در صورت ایجاد یک درگیری با پاکستان مطمئن نیست که امریکا به طور کامل این جنگنده ها رو از نظر فنی تامین کنه.گریپن هم به دلیل تک موتوره بودن (واسمان پر از پرنده هند!)و همچنین پایینتر بودن تواناییهاش نسبت به رافال و یوروفایتر کنار گذاشته شد و دست اخر موند رافال و EF2000 .که در نهایت به دلیل روابط خوب و قدیمی هند با فرانسه که با میراژها اغاز شده بود و صد البته بهای کمتر پیشنهادی فرانسوی ها رافال گزینش شد.ولی میگ 35 در همون مراحل اغازین مناقصه حذف شد و اصلا از طرف هند توجه جدی بهش نشد.

باز هم میگم دیگر قصد ادمه این بحث رو ندارم.دوستان همگی خود استادند و به اندازه کافی اطلاعات دارند.

12 people like this

امیدوارم که یک روزی دوباره شاهد پرواز جنگنده های روز و مدرن در آسمان ایران باشیم.

به احتمال زیاد امارات عربی میراژ ٢٠٠٠ ها رو به صورت هواپیمای دست دوم خواهد فروخت و به جای ان جنگنده رافائل خریداری میکند.

فونیکس عزیز

امارات برای مدتها با فرانسه بر سر خرید رافال کش و قوس داشته است.امارات با دارا بودن 80 فروند F16E/F و برنامه خرید جنگنده های جدید دیگر نیازی به داشتن میراژهای خود نمیبیند.البته میراژهای امارات همگی از نمونه پیشرفته MIRAGE2000-9 هستند که به روزترین و تواناترین عضو خانواده میراژ2000 هستند .ولی کشور امارات با وسعتی به اندازه یک استان کوچک ما نیازی به این همه جنگنده ندارد.اصلا خلبانهای اماراتی (اگر همگی اماراتی باشند!)با این تعداد زیاد جنگنده به کمبود فضای پروازی هم میرسند!!!

امارات به داسو پیشنهاد داده بود که در صورتی رافال را خواهد خرید که داسو میراژهای امارات را خریداری نماید که این شرکت هم به دلیل نبود مشتری برای این هواپیماها نمیتوانست چنین پیشنهادی را بپذیرد.

فکر کنم نظر امارات روی تایفون باشد.این عربها همگی دنباله رو عربستان هستند و چون عربستان تایفون را برگزیده به احتمال زیاد امارات هم تایفون را خواهد خرید.این میراژها هم برای این از سرویس رزمی خارج شده اند تا امارات به دنبال مشتری برای انها بگردد.

10 people like this

جناب تایگرشارک به نکته درستی در ارتباط با تایگرهای برزیلی اشاره کردید هرچند که ارتقای تایگرهای سنگاپوری به مراتب توانمندی بیشتری به انان بخشیده بود - اصلا علاقه من به تایگر با دیدن یک فروند F5-X  در مجله    FLIGHT مربوط به سال 1994 بیشتر شد... - نهاجا هم پروژه مناسبی برای ارتقا در دست داشت هرچند شرکت طرف قرارداد شرقی بود اما از اویونیک غربی - یکی از کشورهای اروپایی استفاده می کرد - اولین ارزیابی پروژه هم در رزمایش ضربت ذوالفقار رضایت بخش بود جایی که پایگاه های نهاجا به دو گروه ابی و قرمز تقسیم شدند که گروه ابی وظیفه حفاطت از مناطق راهبردی و گروه قرمز وظیفه حمله به این مناطق را برعهده داشت

هرچند اشکالاتی فنی در پرواز وجو د داشت اما ارتقای برد کشف و رهگیری و یا به عنوان مثال اضافه کردن چف- فلیر توانایی خوبی برای نبردهای نزدیک هوایی به ان بخشیده بود - هرچند که این پروژه با اغاز تحریم با مشکل مواجه شد....

در حال حاضر اصلی ترین تهدیدهای کشورما F16I  و F15I عربستان سعودی  و رژیم صهیونیستی هستند چرا که با شرایط موجود احتمال پیوستن امریکا به حملات یکجانبه کاهش یافته

در تمرینات نیروی هوایی امریکا شات گرفتن خلبانان با تجربه تایگر از F16-C  نشان داده که در صورت ارتقای سامانه های راداری تایگر و توانمندی خلبان حتی در برابر F16I  می تواند حرف هایی برای گفتن داشته باشد.....

در شرایط تحریم فعلی که امکان خرید هواپیماهای جدید برای کشور ما وجود ندارد می توان با کاهش تحریم ها پروژه های ارتقا را در نهاجا دنبال کرد  به نظرم حتی با برداشته شدن کامل  تحریم ها نباید سراغ روس ها رفت بلکه می توان با رایزنی مناسب و بهبود روابط شرایط را برای خرید گریپن و حتی رافال - که یکی از رقبای ایگل محسوب می شود - مهیا کرد

در پایان هم به نکته درستی  اشاره کردید نظر جامع و صاحب استاد مازندرانی عزیز پایان بخش این بحث ها خواهد بود و اصطلاحا همه ما به استاد درس پس می دهیم 

ان شاء الله شاهد بهبود وضعیت نهاجا در اینده باشیم

13 people like this

درود

کاپیتان بزرگوار

حضرتعالی درست میفرمایید . درسته که در دهه های 60 و 70 میلادی اویونیک جنگنده های شرقی خیلی عقب تر از غرب بود و من هم اصلا قصد این رو ندارم که بگم نه اینگونه نبود اما بنده عرض کردم که در کلاس کاری خودش و در ماموریت خودش جنگنده ی قابلی بوده همین هواپیما اومد پایگاه امیدیه رو بمباران کرد پدر من همان زمان توی پایگاه امیدیه بود اومد تلمبه خانه ی مارون و پالایشگاه گاز بیدبلند رو که پدر بزرگ بنده رئیس بخش یوتیلیتی اون بود رو بمباران کرد به هر حال قصد مقایسه نیست

متاسفانه در مورد اخلاق بد روس ها هم با شما موافقم و خب اینگونه رفتارها خیلی در ذهنیت افراد نسبت به محصولات روسی تاثیر داشته البته شما خود استادید و میدانید هر کشوری چه غرب و چه شرق موتوری مناسب با شرایط آب و هوایی خودش می سازد و خب اکثرا به خاطر شرایط روسه و اکراین و کلا شوروی سابق ، موتورهای محصولات روسی در آب هوای کشوری چون ایران مشکل دارند مثالش هم همین فالکروم های خودمان که در تبریز مستقر هستند و گویا قرار هست در آینده همه ی آنها به تبریز منتقل بشند

بنده عرضم اینه اگر این هواپیما با اویونیک جدید ( حال بومی و یا غیر بومی ) تجهیز بشه حداقل امکان استفاده از اون هست گمان می کنم لهستان هنوز هم این هواپیما رو در خدمت داره و عکسهایی از فیترهای لهستانی هم موجوده با خا 29 و ...

در مورد سوانح نیروی هوایی هند هم که دوست عزیز جناب فینیکس منبع رو ارایه دادند خب هند خیلی با میگ 21 سانحه داد و کلا نرخ سانحش بالاست . این مورد در آلمان غربی هم در جنگنده های اف 104 استار فایتر مشاهده شد خب اون که دیگه جنگنده ی غربی بود جنگنده ای بود که برای ناتو توسعه داده شده بود

و اما جناب دستان

شما سوابق خدمتی فیترها رو در جنگ هایی که اعراب درش شرکت داشتند می بینید و نتیجه میگیرید که هواپیمای بدی بوده ؟

اقتصاد بزرگ دنیا بودن در حالی که اکثر مردمانت فقیر هستند سودی برای ملت هند نداشته

در مورد رد فلگ هم عرض کنم اصولا خلبانان زبده و اساتید رو به این مانورها میفرستند تا پس از بازگشت به آموزش همرزمان خودشون بپردازند نه خلبانی که تازه از گردان CCTS در آمده و کلا 200 ساعت پرواز داشته اون بحث اینکه خلبانان آماتور امریکایی در مقابل خلبانان ماهر هندی قرار گرفتند بحث مسخره ای بیش نیست

بله مسلما پس از چهار سال و کسب تجربه در مقابل سیستم بردار رانش رپتور تونستند هندی ها رو که با مشکلات موتور دست به گریبان بودند تحت فشار قرار داده و پیروز بشن این جنگولک بازی رسانه های امریکایی رو زیاد جدی نگیرید اگر میتونید کتاب رایان هالیدی رو مطالعه بفرمایید تا به بیشتر با ایشون آشنا بشید . رایان هالیدی کسی است که می تواند یک عنصر آشغال را در سیستم رسانه ای امریکا ( بخوانید جهان ) به یک ستاره و عنصر ارزشمند تبدیل کند .

در مورد مناقصه ی 126 فروندی هند هم اون بحث پشتیبانی فنی بهانه ای بیش نبوده چون قرار بوده خط تولید و مونتاژی در هند راه اندازی بشه و پس از تحویل چند فروند موناژ و تولیدش توسط هند ادامه پیدا کنه پس حتما فکری هم به حال قطعات یدکی و پشتیبانیش کردند در ضمن مگر وقتی کشوری یک محصول رو میخره فقط خودش رو میخره دیگه سیستم های پشتیبانی و زیر ساخت تعمیر و نگهداری و قطعات یدکی رو فراهم نمی کنه ؟

اتفاقا بنده هم قصد ندارم این بحث رو ادامه بدم چون قبلا در جاهای دیگه و مکان های دیگه با دوستان خیلی از این بحث ها شده و به نتیجه نرسیده بنده هم قرار نیست تفکر خودم رو به کسی القا کنم

11 people like this

و اما جناب دستان

شما سوابق خدمتی فیترها رو در جنگ هایی که اعراب درش شرکت داشتند می بینید و نتیجه میگیرید که هواپیمای بدی بوده ؟

اقتصاد بزرگ دنیا بودن در حالی که اکثر مردمانت فقیر هستند سودی برای ملت هند نداشته

در مورد رد فلگ هم عرض کنم اصولا خلبانان زبده و اساتید رو به این مانورها میفرستند تا پس از بازگشت به آموزش همرزمان خودشون بپردازند نه خلبانی که تازه از گردان CCTS در آمده و کلا 200 ساعت پرواز داشته اون بحث اینکه خلبانان آماتور امریکایی در مقابل خلبانان ماهر هندی قرار گرفتند بحث مسخره ای بیش نیست

بله مسلما پس از چهار سال و کسب تجربه در مقابل سیستم بردار رانش رپتور تونستند هندی ها رو که با مشکلات موتور دست به گریبان بودند تحت فشار قرار داده و پیروز بشن این جنگولک بازی رسانه های امریکایی رو زیاد جدی نگیرید اگر میتونید کتاب رایان هالیدی رو مطالعه بفرمایید تا به بیشتر با ایشون آشنا بشید . رایان هالیدی کسی است که می تواند یک عنصر آشغال را در سیستم رسانه ای امریکا ( بخوانید جهان ) به یک ستاره و عنصر ارزشمند تبدیل کند .

در مورد مناقصه ی 126 فروندی هند هم اون بحث پشتیبانی فنی بهانه ای بیش نبوده چون قرار بوده خط تولید و مونتاژی در هند راه اندازی بشه و پس از تحویل چند فروند موناژ و تولیدش توسط هند ادامه پیدا کنه پس حتما فکری هم به حال قطعات یدکی و پشتیبانیش کردند در ضمن مگر وقتی کشوری یک محصول رو میخره فقط خودش رو میخره دیگه سیستم های پشتیبانی و زیر ساخت تعمیر و نگهداری و قطعات یدکی رو فراهم نمی کنه ؟

اتفاقا بنده هم قصد ندارم این بحث رو ادامه بدم چون قبلا در جاهای دیگه و مکان های دیگه با دوستان خیلی از این بحث ها شده و به نتیجه نرسیده بنده هم قرار نیست تفکر خودم رو به کسی الق

اگر فقط بحث فنی بود حاضر بودم ادامه دهم ولی باز هم میگویم که ادبیات نوشتاری شما تا حدودی پرخاشجویانه است و این مدل بحث کردن پایانی جز به بیراهه رفتن ندارد.

موفق باشید.

10 people like this

من هم که اومدام

خوش ام آمد ز آمدنم

ولی حالا در مورد تایپیک

من کلا نمیدونم مگه ما چقدر به هواپیمای پشتیبانی نزدیک نیاز داریم . اف  5 صاعقه و آذرخش همه رو اف 5 حساب کردام ) داریم ، اف 7 داریم ، سوخو 25 داریم ، حالا هم سوخو 22

آخه یکی نیست بگه این همه هواپیمای رنگارنگ و برای یک ماموریت برای چیه ( با وجود خط تولید صائقه در کشور )

باز یکی نیست بگه آخه تا یه جنگنده برتری هوایی ویا  یه رهگیر خوب و سر پا نباشه که از این ها حمایت کنه این ها رو اگه پداففند نزنه ، رهگیر های دشمن حساب شون رو میرسن ( دیگه پرواز در ارتفاع پست برای پنهان شدن از دید رادار دورا اش سر اومده )

باز دوباره یکی نیست بگه مگه نشنیدین از قدیم گفت اند سیاهی لشکر نیایی به کار *** یکی مرد جنگی به از صد هزار

این همه هواپیمای رنگارنگ بدون ارتقای خوب واقعا با قضیه گوشت دم توپ فرقی نداراند

خلبان های ما هم که بندگان خدا نه ارزشی دارن و نه برای آموزش شون هزینه ای شده نه خانواده ای دارن کلا مهم نیست اند مهم شهادت طلبی ست

ای بابا

12 people like this

اگر فقط بحث فنی بود حاضر بودم ادامه دهم ولی باز هم میگویم که ادبیات نوشتاری شما تا حدودی پرخاشجویانه است و این مدل بحث کردن پایانی جز به بیراهه رفتن ندارد.

موفق باشید.

عزیز من "اون آشغال" که صحبت خود رایان هالیدی در کتابش هست بنده فقط نقل کردم

شما نمیتونی بحث کنی اون یه بحث دیگریست

این اولین بار من نیست که با کسانی همچون شما بحث می کنم و همیشه آخرش به همینجا ختم میشه اما زیاد نگران نباشید چون دیگه قرار نیست بنده در این سایت فعالیت کنم

من در این سایت فقط و فقط بخاطر بزگانی چون تیمسار ملایری و مازندرانی و جناب براتی بخش و چند دوست دیگر می آمدم و اگر در آینده قرار بود دوباره بیام فقط در تاپیک های این عزیزان شرکت می کنم تا شما نارحت نشید

8 people like this

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز،

بحث بسیار جالبی را آغاز فرموده اید که منهای برخی تند رویها و سوء تفاهمات ناخواسته که انشاالله منبعد شاهد آن نخواهیم بود، بسیار هم در جای خود کارآمد می باشد و امیدواریم که با توجه به اشراف چشم گیر اغلب شما سروران عزیز به مسائل هوائی و فنی نیروی هوائی سایر کشورها، منبعد نیز شاهد این فبیل بحثهای سازنده باشیم.

در تائید فرمایشات جناب کاپیتان جنت سرشت عزیز و دیگر دوستان متاسفانه باید عرض کنم که روسها در زمینه موتور و اویونیک هوائی هم بسیار ضعیف تر از غربی ها بوده و هم فوق العاده انحصار طلب و مستکبرانه برخورد می نمایند و این یکی از ابزارهای وابستگی غیر مستقیم مصرف کنندگان تجهیزات روسی است که بدینوسیله مصرف کننده را تا ابد وابسته به خود می نمایند.

کشوری مانند هندوستان که در خیلی از زمینه های صنعتی پا به پای کشورهای در حال رشد در حال حرکت می باشد و یکی از قدیمی ترین مصرف کنندگان تجهیزات هوائی روسی در سطح وسیعی بوده هنوز در ارتباط با تعمیرات موتورها و یا اویونیک روسی این تجهیزات با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند و حال آنکه از سالیان پیش خطوط مونتاژ و ساخت برخی از انواع مدلهای جنگنده های روسی در خود این کشور راه اندازی گردیده است.

در رابطه با تست هواپیماهای توپولف 204 روسی خاطرم هست در فرودگاه بندرعباس با توجه به اینکه این فرودگاه از نظر ارتفاع از سطح دریای آزاد تقریبا" در حد استاندارد قرار دارد، در حین انجامTouch & go  هواپیمای توپولف 204روسی و به محض جدا شدن چرخ دماغه Nose wheel از سطح باند یکی از موتورها به حالتIdle   یا حداقل دور کشیده شد تا توان هواپیما در حالتSingle Engine During Take off   چک شود که متاسفانه این هواپیما با اینکه در شرایط استاندارد نیز بود نتوانست ارتفاع مورد نظر را در فاصله تعیین شده بدست آورد و همین آزمایش نیز در فرودگاه کرمان با ارتفاع حدود 1.750 متر از سطح دریا نیز انجام که وضعیت به همان صورت قبلی بود و لذا یکی از موارد عدم فبول آن ضعف موتورها تشخیص داده شد.

با سپاس

Fery8810

18 people like this

عزیز من "اون آشغال" که صحبت خود رایان هالیدی در کتابش هست بنده فقط نقل کردم

شما نمیتونی بحث کنی اون یه بحث دیگریست

این اولین بار من نیست که با کسانی همچون شما بحث می کنم و همیشه آخرش به همینجا ختم میشه اما زیاد نگران نباشید چون دیگه قرار نیست بنده در این سایت فعالیت کنم

من در این سایت فقط و فقط بخاطر بزگانی چون تیمسار ملایری و مازندرانی و جناب براتی بخش و چند دوست دیگر می آمدم و اگر در آینده قرار بود دوباره بیام فقط در تاپیک های این عزیزان شرکت می کنم تا شما نارحت نشید

تمام مطالب من و شما موجود است و همگان میتوانند داوری کنند.بله اگر قرار بر  پرخاش باشد من اصلا نمیتوانم بحث کنم.چون یاد گرفته ام که در نوشتار و گفتارم جانب ادب و حرمت را نگاه دارم.حتما با بقیه هم با همین ادبیات تهاجمی  بحث کرده اید که انها هم نخواسته اند  ادامه دهند.ضمنا بود ونبود این انجمن هیچ ارتباطی به بودن یا نبودن من ندارد و من فقط یک کاربر عادی با کمترین فعالیت هستم.شما هم مختارید که باشید یا نباشید.به ناراحت شدن یا نشدن من هم فکر نکنید!!!

یا حق.

10 people like this

ارامش خودتون رو حفظ کنید

ما همه دوست هم هستیم

:shy:  :ouch...it-hurts:

9 people like this

باید دید چه تفکری و از کجا به این نتیجه رسیده که این هواپیما ها را بعد از این همه سال به خدمت بگیرند!؟

9 people like this

فکر نمیکنم این جنگنده رو با همین امکانات فعلی خودش بکار بگیرند

احتمالا طرحی برای نوسازی این جنگنده دارن

مثل رادار و سیستم های الکترونیکی

تصویری از این جنگنده

0725223001308634703taknazir.jpg

13770214764031.jpg

800px-PolishAFSu-22Mpair-Volkel201391526

در طول جنگ ایران و عراق ٢٣ فروند از این نوع جنگنده به وسیلهُ اف-١٤ های ایرانی سرنگون گردید که این آمار مورد تایید منابع ایرانی، غربی و عراقیست. پانزده فروند نیز به وسیلهُ جنگنده های اف-٤ ایران سرنگون شد

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D9%88%D8%AE%D9%88-%DB%B1%DB%B7

11 people like this

باید دید چه تفکری و از کجا به این نتیجه رسیده که این هواپیما ها را بعد از این همه سال به خدمت بگیرند!؟

فینیکس جان شاید ضعف ذاتی در قابلیت SEAD در نیرو

به گمانم اگر نیرو میخواست این جنگنده رو وارد خدمت کنه تا صرفا یه بمباران سطحی انجام بشه کار عاقلانه ای نبود حتما بالاخره تفکری پشتش نهفته هست باید صبر کرد و دید

12 people like this

فینیکس جان شاید ضعف ذاتی در قابلیت SEAD در نیرو

به گمانم اگر نیرو میخواست این جنگنده رو وارد خدمت کنه تا صرفا یه بمباران سطحی انجام بشه کار عاقلانه ای نبود حتما بالاخره تفکری پشتش نهفته هست باید صبر کرد و دید

موافقم. جنگنده های سوخو ٢٤ ما این قابلیت را ندارند؟؟

7 people like this

اونها هم دارند این قابلیت رو اما واقعا معلوم نیست به چه دلایلی اینها وارد خدمت شدند

البته فنسرها بیشتر نقش بمب افکن سنگین و استراتژیک رو دارند

قبلا هم عرض کردم چندین ساله زمزمه ی اینکه قرار هست فیترها وارد خدمت بشوند شنیده میشه اما گویا امسال قطعی شده به نظر بنده باید صبر کرد و دید

یک سوالی که پیش میاد اینه که ایران نشریات و کتب این هواپیما رو چطوری بدست آورده ؟ چون عراق که گمان نکنم با خودش آورده باشه احتمالا از کشورهای بلوک شرق تهیه شده ولی استاد خلبان رو چگونه تامین می کنند ؟

گویا یکیشون هم قراره تبدیل بشه به شبیه ساز

9 people like this