Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

اورهال جنگنده های سوخو-22

70 posts in this topic

اونها هم دارند این قابلیت رو اما واقعا معلوم نیست به چه دلایلی اینها وارد خدمت شدند

البته فنسرها بیشتر نقش بمب افکن سنگین و استراتژیک رو دارند

قبلا هم عرض کردم چندین ساله زمزمه ی اینکه قرار هست فیترها وارد خدمت بشوند شنیده میشه اما گویا امسال قطعی شده به نظر بنده باید صبر کرد و دید

یک سوالی که پیش میاد اینه که ایران نشریات و کتب این هواپیما رو چطوری بدست آورده ؟ چون عراق که گمان نکنم با خودش آورده باشه احتمالا از کشورهای بلوک شرق تهیه شده ولی استاد خلبان رو چگونه تامین می کنند ؟

گویا یکیشون هم قراره تبدیل بشه به شبیه ساز

اگر مقاله انگلیسی که بنده ارسال کرده بودم را بخوانید به نظر استاد خلبان ها از خود خلبانهای سوخو ٢٤ انتخاب شدند که دوره اصلی را در روسیه دیده بوده اند.

نشریات و جزوه های فنی هم که در بازار سیاه اروپا و آفریقا میشه تهیه کرد.

7 people like this

در زمانی که این هواپیماها درحال پناهدنده شدن به ایران بودند یکی از آنها در اتویانی در همدان به دلیل کمبود سوخت فرود آمد

این خلبانان عراقی هم عجیبن توی باند سوم شکاری مثل آدمیزاد نتونستن بشینن و بعضی هاشون هواپیما رو داغون کردند ولی توی جاده میتونن بشینن

رئیس کلافه این پیوست پست ها مشکل داره ؟ بنده نتونستم عکس رو پیوست کنم :bouaaaaah:

f948f7ded06a.jpg

10 people like this

یک سوالی که پیش میاد اینه که ایران نشریات و کتب این هواپیما رو چطوری بدست آورده ؟ چون عراق که گمان نکنم با خودش آورده باشه احتمالا از کشورهای بلوک شرق تهیه شده ولی استاد خلبان رو چگونه تامین می کنند ؟

خداوند بلاروس را برای ما نگهدارد که کل ناوگان پرنده های شرقی مون چه جنگی و چه ترابری از این کانال سیراب میشن

11 people like this

Maverick عزیز، از خصوصیت بارز هواپیماهای روسی مثل میگ-۲۱ و سوخو-۲۲ این بود که از جاده و اتوبان میتوانستند فعالیت کنند و نیازی به تعمیر و نگهداری ریز و دقیق هواپیماهای غربی ندارند. در رومانی که از کشورهای سابق بلوک شرق هم هست، بعلت کمبود بودجه و نبود شلتر کافی، همچنان میگ-۲۱ ها در پایگاهها زیر درخت و در محوطه ازاد نگهداری میشوند و فقط از برزنت برای پوشاندن کاناپی استفاده میشود.

13 people like this

تنها برتری سوخو 22 بر اف 5 و اف 7 اینه که میتونه بمب های لیزری رو هم پرتاب کنه ( تو دماغه به جای رادار نشن گذار لیزری داره ) که حوزه ماموریت اش رو بسیار افزایش میده

15 people like this

تنها برتری سوخو 22 بر اف 5 و اف 7 اینه که میتونه بمب های لیزری رو هم پرتاب کنه ( تو دماغه به جای رادار نشن گذار لیزری داره ) که حوزه ماموریت اش رو بسیار افزایش میده

درسته. بشرطی که مهماتش هم باشه وگرنه میشه تفنگ بدون گلوله. هر چند که اگر میشد اف-۵ های خودمون رو ارتقا میدادیم از سوخو-۲۲ هم سر تر میشدند. F-5E یک هواپیمای بسیار ساده، کم خرج و بسیار مانور پذیر هست. 

موضوع دیگری هم که ذهن من را مشغول کرده حرف جناب Maverick بود که صحبتی از قابلیتهای SEAD نیروی هوایی داشتند. امیدوارم که ارتش دنبال جنگیدن مثل جنگ ایران و عراق نباشه. به عبارتی: Fighting the last war

14 people like this

درسته. بشرطی که مهماتش هم باشه وگرنه میشه تفنگ بدون گلوله. هر چند که اگر میشد اف-۵ های خودمون رو ارتقا میدادیم از سوخو-۲۲ هم سر تر میشدند. F-5E یک هواپیمای بسیار ساده، کم خرج و بسیار مانور پذیر هست. 

موضوع دیگری هم که ذهن من را مشغول کرده حرف جناب Maverick بود که صحبتی از قابلیتهای SEAD نیروی هوایی داشتند. امیدوارم که ارتش دنبال جنگیدن مثل جنگ ایران و عراق نباشه. به عبارتی: Fighting the last war

نمیدونم برای سوخو 24 هامون چه تعداد از این نوع بمب ها خریداری شده که اگه خریداری شده باشه میشه از اون ها استفاده کرد ( البته کشور دوست و براذر سوریه رو هم از یاد نبرید و همینطور بلاروس رو )

اف5 انصافا یه شاهکاره پلتفورمی برای ساخت چند جنگنده هست  ( میدونستین شفق و مرغ عاشورا و MTF ( در مورد اسم این یکی مطمئن نیستم ) با این که طراحی روسی داره ولی از اف  الهام گرفته شده ؟

چند تا مطلب خوب با عکس و توضیحات کامل بود که تا وضعیت عکس یا گالری سایت مطمئن نشه نمیتونم قرار اش بدم ( بدون عکس ارزش زیادی نداره )

من خودم به صاعقه کلا امید وارم اون هم خیلی

البته به گفته یکی از مسئولین صاعقه جدید امسال رونمایی میشه که به خاطر ارتقا های زیادی که روش صورت گرفته اسم اش رو هم عوض کردن ( البته این رو که گفت اند نامید شدم چون تجهیزات ما مثلا یه سایت اپتیکی اضافه میشه اسم اش رو عوض میکنند )

البته نکته امیدوار کننده که از این ور و اونور به گوشم رسیده استفاده از موتور ملی( جی 85 ( موتور اف 5 ) منتها توربو فن شده که میزان تراست خشک رو بالاتر برده ) در این پرنده هست

12 people like this

فینیکس جان قربان از این خصیصه ی هواگردهای روسی اطلاع دارم بحثم بیشتر بر سر این هست که تلفاتشون توی باند پایگاه همدان بیشتر بوده تا توی جاده :secret-laugh:

البته من شنیدم که خودشون از عمد به هواپیماها آسیب زدن تا سالم به دست ایران نیفته ( از صحتش اطلاعی ندارم ) :bouaaaaah:

در مورد بهسازی تایگر هم اون دو توپ بیست میلیمتریش خیلی دست و پاگیره و اصلا جایی برای رادار باقی نمیذاره مگر اینکه به کل حذف بشه (به گمانم برزیل اینگونه کرده ) ولی خب قطعا از نظر حمل مهمات و برد پروازی ضعف ذاتی داره و مناسب عملیات های سنگین نیست

اگر بتونیم موشک های خا 29 رو باهاشون هماهنگ کنیم خیلی عالیه خا 29 موشک خیلی خوبیه فکر کنم عراق با میراژها سازگارش کرد ( این بود یا خا 25 ؟؟؟ آلزایمر گرفتیم دیگه درست یادم نیست :bouaaaaah:  )

13 people like this

در مورد بهسازی تایگر هم اون دو توپ بیست میلیمتریش خیلی دست و پاگیره و اصلا جایی برای رادار بقی نمیذاره مگر اینکه به کل حذف بشه (به گمانم برزیل اینگونه کرده ) ولی خب قطعا از نظر حمل مهمات و برد پروازی ضعف ذاتی داره و مناسب عملیات های سنگین نیست

البته یه عکس از اف 5 های خودمون دیدم که یکی از توپ ها حذف شده بود برای این که برای رادار جا باز کنه

البته ارتقایی که رو رادار فابریکی خودش هست دادن برد کشف ( نه شلیک موشک ) 60 ( یادم نیست کیلومتر بود یا مایل ) شده که ارتقا پیدا کرده ولی زیاد به درد بخور نیست

11 people like this

البته من شنیدم که خودشون از عمد به هواپیماها آسیب زدن تا سالم به دست ایران نیفته ( از صحتش اطلاعی ندارم ) :bouaaaaah:

درود جناب ماوریک

اگر میخواستند سالم دست ایران نیفته که اصلا چرا به ایران پناهنده شدند؟!!  یا چرا سعی کردند سالم بر روی جاده فرود بیاند؟!!  

10 people like this

درود قربان

نمیدونم والا پیش خودشون فکر می کردن ممکنه ایران با همینا بهشون حمله کنه آخه گمان می کردن بعد از پایان جنگ اینا رو پس میگیرن اما خب موندگار شدن

آرش جان فکر کنم رو یک سری تایگرها رادار گریفو نصب کردند ( ایران نه ) گویا میگن چند فروند هم که از اتیوپی در زمان جنگ خریداری کردند این رادار رو داشتن

من اصلا قاطی کردم نمیدونم چی به چیه  :bouaaaaah:  بهترین مرجع در این مورد تیمسار مازندرانی بزرگواره بذارید تا تشریف بیارن در مورد تایگر توضیح بدن

12 people like this

ماوریک جان دقیقا منظور منهم همین فرمایش شماست که بکار گیری مجدد این هواپیما اگر همراه با ارتقا و بروز رسانی باشد قابل قبول است در غیر اینصورت نمی توانند کمک چندانی بکنند.

یک نکته خوبی که دوست عزیزمان arash666 اشاره کرده تعداد زیاد جنگنده های پشتیبانی نزدیک میباشد در حالیکه هنوز در دو بخش بسیار مهم بمب افکن استراتژیک (اف-4) و شکاری رهگیر کمبودهای اساسی احساس می شود.

در حال حاضر بهترین بمب افکن دوربرد ما فانتومها هستند که باید برای ارتقا، بروز رسانی و افزایش تعداد آنها چاره ای اندیشید (با توجه به عدم امکان جایگزین کردن آنها)

12 people like this

کاپیتان عزیز سوخوی های 24 هم هستند اما خب در تعدادی کمتر میتونند در نقش بمباران استراتژیک ظاهر بشند

به نظرم بهترین کاری که الان میشه کرد و تا حدودی راه میانبره ( با توجه به مسئله ی تحریم و حواشی آن و عدم توانایی خرید ) توسعه ی یک جنگنده با کمک چین و روسیه هستش همان کاری که پاکستان کرد و موجب دسترسی اون به JF-17 شد

حداقل میتونیم با این کار تایگرها و ایرگاردها و فیترها رو بازنشسته کنیم و تمرکزمون رو بذاریم روی جنگنده های سنگین تر

12 people like this

جنگ بعدی ما جنگ سنگر به سنگر (مثل جنگ اول جهانی و…) مانند جنگ تحمیلی ۸ ساله نخواهد بود. امیدوارم که اینرا در نظر بگیرید. جنگ در فاز اولیه حملات شدید هوایی و موشکی خواهد بود و بعد که air supremacy مطلق بدست حریف امد انگاه جنگ زمینی بسیار سریع و مثل blitzkrieg خواهیم داشت. باید به فکر جنگنده ای باشیم که نبرد هوایی را طولانی و سخت نماید و نیروی زمینی پیاده سبک و حرفه ای.

یک راه دیگر هم وجود دارد: کنار امدن با بعضی از خواسته های معقول در چارچوب قوانین سازمان ملل و لغو تحریمها و سر و سامان دادن به وضع اسفناک نیروی هوایی و خطوط مسافربری داخلی مملکت عزیزمان. 

12 people like this

فونیکس جان امیدواریم به همین منوال که کم و بیش شاهد آن هستیم، به یاری خدا و با اتخاذ یک استراتژی معقول و کارآمد از سوی مسئولین بلند پایه و تصمیم سازان کشورعزیزمان منبعد شاهد جنگ دیگری با هیچ کشوری نباشیم و فرصت کافی پیدا کنیم تا با یک مدیریت قوی و با برنامه ریزی صحیح و کنترول دقیق هزینه ها و درآرامش کامل تقویت همه جانبه نیروهای مسلح خود در زمین و هوا و دریا را شاهد باشیم، بطریقی که دیگر کسی بخود اجازه تعرض به این سرزمین اهورائی را ندهد.

16 people like this