Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

آموزش تئوری پرواز با هلیکوپتر

28 posts in this topic

این حالت در هلیکوپترهایی که main rotor آنها دارای سه بلید یا بیشتر و همچنین بجای اسکید دارای ارابه فرود یا چرخ هستند بمانند ch-47به هنگام لندینگ اتفاق می افتد به این طریق که اگر خلبان به هنگام فرود چرخ جلو به شدت با زمین اصابت نماید اگر در حالت نرمال بلیدها در زوایای 120درجه نسبت به یکدیگر قرار داشته باشند به هنگام این برخورد بلید پیشرو در drag hinge مربوطه به خود حرکت نموده و به زاویه مثلا 116 درجه نسبت به بلید مجاور خود قرار می گیرد و هلیکوپتر را دچار نوسان بسیار شدیدی می نماید که این حالت یا strike اگر در دیگر چرخها اتفاق بیفتد به مراتب خطرناکتر خواهد بود و چنانچه اگر برای دوبار در فاصله زمانی کم این اتفاق حادث شود دیگر هلیکوپتر از کنترل خارج خواهد شد . درچنین حالتی اگر low rpm باشیم خلبان باید سریعا تراتل رو بسته و کلکتیو رو سریع پایین بیاورد تا بالگرد کاملا روی زمین قرار بگیرد و اگر rpm در حالت normal countinuos باشد این وضعیت سریعا rephaseو برطرف خواهد شد .خلبان در واکنش احتمالی باید بسیار با دقت عمل نماید.

15 people like this

دقیقا درست میفرمائید . این حالت مثل این میمونه که در ماشین لباس شویی همه لباس ها در یکطرف ظرف چرخنده قرار بگیره و لذا ماشین از بالانس خارج شده و دچار لرزش شدید خواهد شد . اگر یادتان باشد این حالت در هلی کوپترهای اسکید دار هم بعضا اتفاق می افتاد زمانیکه تمرین AUTO ROTATION میکردیم که اگر اسکیدها یکسویه و یا با شدت با زمین برخورد میکرد لرزش شدیدی در اثر UNBALANCE شدن ملخ ها حادث می شد مخصوصا وقتی که RPM بیش از حد افت میکرد اما در هلی کوپتر شنوک همانطور که فرمودید این اتفاق بیشتر رخ می دهد . البته اضافه کنم که این موضوع در  مبحث  DISSYMETRY OF LIFT و FLAPING هست که ابتدا باید در این مورد اطلاعاتی داشته باشیم که بهتر موضوع جا بیفتد .بهر حال همانطور که فرمودید این اتفاق بیشتر در سیستم های FULLY ARTICULATED SYSTEM می افتد .  بنده با عذر خواهی در بالا مطلب رو اشتباهی گرفتم و توضیح دادم که جهت ادای مطلب صحیح که جنابعالی فرمودید توضیحات بالا رو  حذف نمودم .

14 people like this

مبحث آئرودینامیک در هلی کوپتر یکی از مباحث مهم است و از موضوعات پایه ای است . این موضوع رو به مطالب بالا اضافه کنم که وقتی هلی کوپتر در حال نشستن است دیسک ملخ چه در دو ملخه ها و چه در چند ملخه ها با زاویه نود درجه در حال چرخش است و این دیسک به mast ( میله وسط ) بصورت خیلی بقول عامیانه شل از نظر حرکات طرفین و بصورت پاندولی وصل است و زمانی که چرخ ها یا اسکید ها در موقع نشستن به زمین برخورد میکند نیروی وارده باعث شوک به بدنه می شو.د و این شوک بدنه را به چپ یا راست حرکت میدهد و این نیرو زاویه نود درجه دیسک را بهم میزند ( یعنی به ملخ lateral accelerate می دهد ) عرض کردم چون بصورت پاندولی به مست وصل است لذا به چپ و راست می رود . در حالت نرمال مرکز ثقل دیسک تقریبا در وسط قرار دارد و زمانی که شوک وارد می شود و بدنه oscillate می کند مرکز ثقل دیسک به یکطرف حرکت می کند و می شود مثل همان مثالی که در مورد ماشین لباس شویی زدم یعنی لرزش شدید . این لرزش گاها که شدید می شود حتی گیرباکس را می تواند از جا بکند و بعضا بشدت بدنه را از هم جدا می کند که بسیار خطرناک است . چنانچه این اتفاق بیفتد خلبان در لاک بوک می نویسد و پرسنل فنی بایستی صدامات وارده را بر رسی کنند که بعضا بسیاری از پرچ ها را جدا میکند و یا بدنه خم شده باشد و صدامات دیگر . بنده فکر نمیکنم لرزش در اثر تغییر زاویه باشد بلکه بیشتر تغییرات در dissymetry of lift در اثر flaping و نهایتا تغییر مرکز ثقل در دیسک باید باشد. در 214 قطعه ای بنام damper نصب شده است که این شوک ها را خنثی می کند . همانطور که دوست عزیزمون و استاد گرانقدرمون فرمودند بهترین اقدام این است که خلبان سریعا زاویه ملخ را کاهش بدهد و سریع تر چرخ ها یا اسکید ها را روی زمین قرار بدهد . این اتفاق بیشتر در موقع نشستن است اما در بلند شدن هم اتفاق می افتد نه برای هلی کوپترهای اسکید دار چون اسکید دارها از زمین عمودی بلند می شوند بلکه برای چرخ دارها که روی زمین می خزند و بعد بلند می شوند . در این حالت اگر زمین ناهموار باشد باز هم این شوک وارد خواهد شد لذا باید حتما در روی زمین صاف و هموار خزش کنند . ما در تست 214 این حالت را وقتی داشتیم که دو ملخ درست و صحیح track نشده بودند که با کم کردن و یا اضافه کردن اندک طول drag brace بصورت دستی لرزش ها را کم می کردیم . بهر حال مسئله ground resonance خیلی در هلی کوپتر مهم است و از مشکلات مهم است 

12 people like this

جناب سرهنگ... جناب AH-1 Pilot

با درود!

آیا ابتدای آموزش این هماهنگ کردن دو دست و پا روی سایکلیک و stick و در نهایت پدال ها کمی سخت نبود؟ این درگیر بودن دست با سایکلیک و استیک آیا بطور مداوم در پرواز شما را خسته نمیکند؟ شما همیشه از تشابه هدایت هلیکوپتر با نواختن آلات موسیقی صحبت کرده اید.

اگر امکان دارد این مورد را برایمان توضیح بدهید.

7 people like this

dissemetry of lift یا برای نامتقارن در حین پرواز و در سرعتهای بالا و در بالگردهایی مانند کبراو... که main rotor آنها دارای دو بلید می باشند اتفاق می افتد به این شکل که در حین پرواز همیشه بلید پیشرو هم وظیفه ایجاد lift مورد نیاز برای باقی ماندن در ارتفاع مورد نظر و هم وظیفه ایجاد thrust برای حرکت رو به جلو را بعهده دارد و در سرعنهای بالا کارایی بلید در ایجاد این دو فاکتور به شدت کاهش یافته و در صورت ادامه به retering blade stall منجر خواهد شد که مهارت خلبان و اجرای دقیق دستورالعمل های پروازی در جلوگیری از وقوع سانحه بسیار مهم است که بنده تاکنون چندین بار در چنین وضعیتی قرار گرفته ام.ضمن آنکه این وضعیت در گردشهای ناگهانی نیز ایجاد می شود.به لحاظ فنی اگر دقت کرده باشد بلید عقب رو در حین پرواز دارای flaping بیشتری نسبت به بلید پیشرو است و سعی نموده اند تا با این روش تا حدودی از بوجود آمدن این حالت جلوگیری نمایند .بنابراین برای نامتقارن در ایجاد ground resnance دخالتی ندارد

ground resnance همانطور که پیشتر توضیح دادم در بالگردهایی که main rotor آنها دارای سه بلید یا بیشتر و همچنین دارای ارابه فرود هستند اتفاق می افتد و در اثر برخورد چرخ با زمین یا مانعی ضربه وارد به چرخ بصورت موج ضربه ای به rotor head منتقل و باعث حرکت بلید در drag hinge می شود(تنها بالگردهای دارای سه بلید یا بیشتر drag hinge دارند) و زاویه افقی بلید ها نسبت به هم تغییر و باعث لرزش بسیار شدیدی خواهد شد.در بالگردهایی که دارای اسکید هستند به لحاظ حالت ارتجایی اسکیدها این موج ضربه ای خنثی میشه.نا گفته نماند که اگر این اتفاق در چرخهای طرفینی اتفاق بیفتد به مراتب خطرناکتر خواهد بود.

فونیکس عزیز.پرواز با بالگردی مانند کبرا به شخصه اینقدر زیباست که هیچگاه احساس خستگی نمی کنی به خصوس هنگامیکه بر روی دشت یا که پرواز می کنم جلوه های طبیعت و مظاهر قدرت خداوند رو بیشتر در می یابم. در خصوس سوال شما عرض کنم که ما در کبرا سیستمی داریم بنام scas که تقریبا یک خلبان نیمه خودکار است و در پروازهای کروز ان را فعال و مانع خستکی و حرکات اضافی خلبان با فرامین می شود .اما در پروازهای NOE چون در نزدیکی زمین پرواز می کنیم دایما فرامین رو حرکت می دهیم که باز هم جذابیت این نوع پرواز خستگی را منتقل نمی نماید. مشکل ما خلبانان ایرانی اینه که سوپر کبرا و آپاچی نداریم و گرنه به لحاظ دانش و تجربه پروازی چیزی از خلبانان آمریکایی کم نداریم. با تشکر

بنا به دلایل و مشکلاتی که شاید در اثر بی مبالاتی خود به لحاظ حصور در انجمن ایجاد نموده ام شاید دیگر قادر به فعالیت در این انجمن نباشم و به همین دلیل همه شما دوستان عزیز رو به خدا می سپارم و براتون آرزوی به روزی و موفقیت روز افزون دارم و از اساتید محترم که بنده حقیر در محضرشون جسارت کردم طلب عفو دارم.دوستار شما خلبان کبرا

16 people like this

جناب خلبان AH-1J

اگر امکان دارد و مقدور هست به انجمن خودتان برگردید. از ارسالهای شما همیشه مطالب تازه ای یاد گرفته ایم. امیدوارم مشکل حضور شما در انجمن برطرف گردد.

10 people like this

تنها بلید پیشرو وظیفه لیفت را ندارد بلکه بلید پس رو هم دارد بدین معنی که هر بلیدی که از زاویه وسط ( روبرو) به سوی عقب برود و پس رو شود زاویه اش بطور اتوماتیک اضافه می شود تا لیفت مساوی با پیش رو تامین نماید و زمانی که سرعت از حد مجاز بالاتر رود بلید پس رو بایستی زاویه بیشتری بگیرد که وقتی از یک حدی بگذرد استال میکند . ( چنانچه یک بلید لیفت ایجاد کند هلی کوپتر از یک سوی لیفت دارد . ضمن اینکه این دیسک است که همزمان با داشتن زاویه از هر دو ملخ در حال گردش زاویه لیفت ایجاد میکند) . دسیمتری اف لیفت ایجاد گراند رزونانس نمیکند بلکه در اثر گراند رزونانس دسیمتری اف لیفت تغییر میکند که باعث حرکت و تغییر محل مرکز ثقل می شود و تغییر مرکز ثقل ایجاد لرزش می کند چرا که با تغییر مرکز ثقل بالانس بهم میخورد و بهم خوردن بالانس لرزش ایجاد می کند . ( مراجعه شود به بحث گراند رزونانس در مبحث ائرودینامیک ) 

در مورد راحت یا سخت بودن کنترل هلی کوپتر باید عرض کنم که هلی کوپتر کبری بدلیل داشتن scas بهتر نسبت به 214 خیلی نرم تر و راحت تره و اینهم به این دلیل است که هلی کوپتر موقع شلیک باید خیلی ایستایی بالایی داشته باشه و لذا سیستم های بهتری نصب شده است . میخوام بگم پرواز با کبری رویایی هست و خیلی عالیه ( من بصورت غیر رسمی پرواز کرده ام ) اما در 214 که ماموریتهایی نظیر اسلینگ رو داره و باید بار و تجهیزات رو روی ارتفاعات و مناطق ناهموار پیاده کنه و زخمی ها رو از مناطق بسیار خطرناک تخلیه کنه و بسیاری از این ماموریتها واقعا خلبان بعد از یکی دو ساعت پرواز انگار کوه کنده . ضمن اینکه مثل کبری از ایستایی خوبی برخوردار نیست و همواره با توجه به چثه اش باید خلبان متناوبا تصحیحات بده مخصوصا در مناطق صعب العبورو کوهستان و اینها . در 214 یک سیستم اصافی هم داریم که خلبان خودکار است ( AFCS ) که در پروازهای کروز استفاده میشه . فونیکس جان در ابتدای آموزش سخت بود چون باید مدتی میگذشت تا هماهنگی بین دست و پا و چشم و گوش مخصوصا مایع داخل کوش میانی که نقش ژیروسکپ رو بازی میکنه بدست بیاد و بالاخره اساتید خون دل میخوردند تا ما رو وادار میکردند هماهنگی رو حفظ کنیم و مدت ها طول کشید تا توانستیم وقتی پاور می دهیم همزمان پدال هم بدهیم تا هلی کوپتر تریم باشه . خلبان عزیز از لذت پرواز گفتند که کاملا صحیح فرمودند اما اونطرف نوار رو هم فراموش کردند که بفرمایند . یکی از این روزهای جنگ رسکیوی جناب بابایی بودم . رفتیم شلمچه . یک لشکر زرهی عراق روبروی ما بود . بابایی اونها رو تک تک میزد . منهم بدون سلاح ماموریت رسکیوی کبری ها رو داشتم . دور میزدم و به گلوله ها و خمپاره ها جاخالی میدادم . دهها و صدها ریگ در اثر انفجار خمپاره و راکت میخورد زیر هلی کوپتر . دود و آتش و انفجار . هم باید هوای کبری ها رو می داشتم که موقعیتشون کجاست و اگر اونها رو زدند زود برم برای برداشتن اونها . هم مواظب باشم ملخ بزمین نخوره . هم مواظب نشاندهنده ها باشم و خلاصه برداشتن ده هندوانه با یکدست . یکدفعه به کمکم گفتم این چه کاریه بگذار یکجا بایستم تا لا اقل به پیشواز گلوله ها نرم . یکجا وایسادم و هاور کردم چشمتون روز بد نبینه دیدم دهها موشک و کوفت و زهر مار داره میاد و دوباره شروع کردم به پشتک و وارو ورجه وروجه کردن . خوب برگشتیم امیدیه ولی چه برگشتنی . وقتی پیاده شدیم اول چند بار پوتینم رو بزمین زدم ببینم خواب نیستم و روی زمینم یا تو جنهم (آخه من بهشت نمیرم بنا بدلایلی که مهم تر از همه اینه که همه دوستان و فامیل هام و همشهریام و بعضا همکارام تو جهنم هستند و اگر برم بهشت اونجا مثل این دنیا غریب خواهم بود ) بگذریم . باور کنید انگار مثل فرهاد به عشق شیرین کوه طاق بستان کرمانشاه رو کنده بودم  . رسیدیم تو اسایشگاه مثل یه تیکه سنگ روی تخت ولو شدیم . البته لذت هم داره که دوست خوبم فرمودند ولی تو پروازهای بزمی و نه رزمی . یه نخست وزیری رو که نمیخوام اسمش رو ببرم بردیم خراسان که مزار مدرس رو افتتاح کنه . جاتون خالی هفت هشت روز پذیرایی تو هتل هایت مشهد و پروازهای رویایی و لذت بخش تو رفتن و برگشتن . سه فروند بودیم . از ارتفاع صد پایی چند بار امام رضا ( ع ) رو دور زدیم که همه زائرین رو زا براه کردیم . خوب اینها رو هم داشت اما اونها رو هم داشت . بهر حال یکروز نون و پیاز و یکروز هم چلو کباب ..........

14 people like this

و اما حضور شما در انجمن . بسیار از این حرفتون ناراحت شدم . ببینید شما از دانش بالایی برخوردار هستید و برای انجمن این یک فاجعه خواهد بود که بروید پس بمانید . اگر فکر میکنید در انجمن مشکلی ایجاد کرده اید که چنین نیست و اگر فکر میکنید بیخیال باشید از این حرف ها زیاده و اگر مشکلی دیگر است که یه جوری رفع رجوعش کنید . بهر حال دوستتان داریم و ماندن شما برای ما افتخار خواهد بود . ما رو تنها نگذارید

15 people like this

با تشکر از جنابان ملایری و کاپیتان...
جناب ملایری میشه بیشتر در مورد اون پرواز غیر رسمی با کبرا برامون بگید...
و از کاپیتان عزیز هم خواهشمندیم در صورت امکان و صلاحدید خودشون انجمن رو ترک نکنند....انجمن به وجود افراد با سوادی مانند شما احتیاج داره

11 people like this

تخصص من کبری نیست . یکروز با یکی از دوستان کبرایی یه دورکی زدیم . البته کاملا غیر قانونیه اما جوونی بود دیگه

15 people like this

تیمسار نمیشه موضوع رو یه خورده بیشتر بشکافید؟؟؟؟
فرامین کبرا دست شما بود یا دوستتون؟؟؟
کبرا بهتر بود یا 214 عزیزتون؟؟

11 people like this

اسماعیل جان بصورت کروز چند دقیقه ای فرامین دست من بود و احساس کردم بسیار راحت تر از 214 می باشد . البته من 214 رو ترجیح میدم چون بهر حال سی سال با هم اخت شده ایم و بپای هم پیر شدیم و خیلی جاها بدادم رسیده و با قدرتش جواب داده و  اشتباهات پروازی من رو پوشش داده

13 people like this

جناب سرهنگ 

اگر شما این قسمت رو ادامه میدادید همه فعال میشدن 

5 people like this