Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

الحاق موشک «شفق» به سازمان رزم هوانیروز/ ماموریت هوانیروز در استراتژی آفندی

موشک «شفق» با برد موثر ۱۲ کیلومتری که قادر به انهدام اهداف متنوعی اعم از سامانه‌های زرهی، توپخانه‌ای، تاسیساتی، سامانه‌های راداری، پدافندی، جنگال و سنگر‌ها و استحکامات بتنی است، در هفته ارتش به چرخه دفاعی و ستاد رزم هوانیروز ملحق خواهد شد.
 
 
 

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، نیروی زمینی ارتش در راستای تغییر رویکرد سلسله مراتب فرماندهی مبنی بر ارتقای توان رزمی، افزایش بازدارندگی با بهره گیری از تحرک پذیری و تاکتیک آفندی چندی پیش رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ را با شرکت یگان‌های مختلف زرهی، توپخانه، واکنش سریع، پیاده مکانیزه، مهندسی رزمی، مخابرات و جنگال، پهپاد، هوانیروز در راستای ارزیابی تغییرات ساختاری و تاکتیکی خود به نمایش گذاشت.

نیروی زمینی در این رزمایش بر خلاف رزمایش‌هایی گذشته، بیش از هر چیز به ارزیابی توان تهاجمی و تازش عملیاتی و اصل غافلگیری دشمن و تحرک و هماهنگی بین نیرویی توجه کرد که در این بین نقش هوانیروز ارتش در جابه‌جایی سریع نیرو، هلی‌برن و انتقال ادوات سبک، نیمه سنگین و سنگین، شناسایی، تنظیم تیر توپخانه، پشتیبانی از یکان‌های زرهی با اجرای آتش تهیه کم نظیر و متفاوت ارزیابی می‌شود.

به گفته فرمانده نیروی زمینی ارتش یکی از عمده موفقیت‌های این رزمایش عملکرد سامانه فرماندهی و کنترل بود که طی آن سلسله عملیات‌های پیچیده تازش هوایی، هلی‌برن، تحرکات زرهی، توپخانه، مهندسی رزمی و جنگ الکترونیک را همزمان تحت کنترل و فرماندهی خود قرار داد.

بکارگیری ظرفیت عظیم بالگردی در رزمایش نیروی زمینی ارتش

به کارگیری ۶۰ فروند از انواع بالگرد‌های هجومی ۲۰۹، بالگرد‌های ترابری سنگین شنوک و نیمه سنگین ۲۱۴، همچنین بالگرد‌های شناسایی ۲۰۶ و بالگرد ۲۰۵ در رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نزاجا جهت اجرای ماموریت‌های آفندی و پشتیبانی سریع از نیرو‌های مهاجم بیانگر تفاوت آرایش عملیاتی هوانیروز در این رزمایش است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

از تسلیح بالگردهای ترابری تا ماموریت هوانیروز در استراتژی آفندی

امیر سرتیپ دوم خلبان «یوسف قربانی» فرمانده هوانیروز ارتش در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به ماموریت‌های این یگان در رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نزاجا گفت: یکی از ماموریت‌های ویژه‌ای که برای نخستین بار در حوزه بالگردی در این رزمایش انجام شد، اجرای ماموریت شناسایی به همراه رزم شبانه است که بالگرد‌های هجومی، شناسایی و ترابری مجهز شده به دوربین‌های دید در شب توانستند برای نخستین بار در این رزمایش حضور یافته و ماموریت محوله را در مدت زمان مقرر انجام دهند.

افزایش قابلیت‌های رزمی بالگرد ۲۱۴

بالگرد‌های هوانیروز ارتش متناسب با استراتژی آفندی و تهدیدات روز، تاکتیک جدید شناسایی در شب و عملیات رزم شبانه را با موفقیت در این رزمایش به اجرا گذاشته و توانستند، ضمن شناسایی مواضع دشمن، اهداف ثابت و متحرک زمینی را در تک شبانه منهدم کنند.

یکی از نکات برجسته این رزمایش استفاده از بالگرد‌های تسلیح شده پشتیبانی ۲۱۴ در عرصه رزم زمینی بود، این بالگرد‌ها با مجهز شدن به غلاف راکت انداز ۷ تایی موشک‌ هایدرا و تیربار ۲۰ میلیمتری از قابلیت رزمی نیز بهره‌مند شده و در این رزمایش نیز به عنوان یک بالگرد چند منظوره وارد عرصه نبرد شدند.

آنچه که در این رزمایش دیده شد، افزایش توان عملیاتی بالگرد‌های ۲۱۴ بود به طوریکه با بهره گیری از تیربار ۲۰ میلیمتری توانستند منطقه وسیعی را به شعاع ۱۰ کیلومتر شخم بزند.

«هایدرا» از دیگر تسلیحات بالگرد‌های ۲۰۹ هوانیروز است که سابقه بهره برداری از آن در ارتش به سال‌ها قبل باز می‌گردد این موشک که از ظرفیت درگیری در نبرد هوایی برخوردار است، قادر به انهدام اهداف زمینی تا شعاع ۴ کیلومتری است و همچنین قابلیت شلیک از جنگنده اف ۵ و اف ۴ در کنار بالگرد‌های تهاجمی و رزمی پشتیبانی را دارد.

671118_913.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:http://defapress.ir/fa/news/338107/الحاق-موشک-شفق-به-سازمان-رزم-هوانیروز-ماموریت-هوانیروز-در-استراتژی-آفندی

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

اینها که قبلا در جنگ ویتنام مسلح و به خدمت گرفته شده بودن

الان ما چه جیزی بهشون اضافه کردیم؟؟؟

بعدشم فلات ایران 1000 متر از زمین ارتفاع داره و این یعنی اگر 214 ها مسلح بشن توان حمل نفرات رو یا ندارن یا خیلی کم دارن

2

Share this post


Link to post
Share on other sites

اینها که قبلا در جنگ ویتنام مسلح و به خدمت گرفته شده بودن

الان ما چه جیزی بهشون اضافه کردیم؟؟؟

بعدشم فلات ایران 1000 متر از زمین ارتفاع داره و این یعنی اگر 214 ها مسلح بشن توان حمل نفرات رو یا ندارن یا خیلی کم دارن

 

بله متأسفانه . اما عمده ترین مأمریتی که بتوان از 214  های مسلح بهره بد همانا مأموریت رسکیو و نجات خلبان کبرا های سانحه دیده است . بدین دلیل که حداقل 214 ها  به دلیل مسلح بودن حداقل توان دفاع از خود را داشته باشند .

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0