Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

شهید سرلشگر ولی الله فلاحی

ولي الله فلاحي در سال 1310 در روستاي طالقان متولد شد و تحصيلات ابتدايي و متوسطه اش را در طالقان و دبيرستان نظام تهران گذراند. پس از اخذ مدرك متوسطه ، وارد دانشكدة افسري شد و با درجه ستوان دومي از آن دانشكده فار غ التحصيل گرديد و كار ش را از فرماندهي دسته در نيروي زميني آغاز كرد . وي در طول خدمت به دليل شايستگي توانست تا درجه سرتيپي پيش برود و دوره دانشكده فرماندهي و ستاد را نيز پشت سر بگذارد؛ با اين وجود به دليل فعاليت عليه رژيم شاه ، از سال 1330 تا 1352 ، چهار بار به زندان افتاد.

 

3451d0f8551d.jpg

 

فلاحي پس از پيروزي انقلاب به سمت فرماندهي نيروي زميني ارتش منصوب شد و از آغاز جنگ در جبهه هاي نبرد حق عليه باطل حضور دايم داشت. پس از بركناري بني صدر از فرماندهي كل قوا ، طي حكمي از سوي حضرت امام (ره) مسئوليت جانشيني رئيس ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران را برعهده گرفت . امير سرتيپ فلاحي افسري بسيار فعال و كوشا بود و علاقة شديدي به حفظ نظام جمهوري اسلامي داشت و تا آنجا كه در توان داشت ، سعي مي كرد هماهنگي لازم را بين ارتش و ساير نيروها مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و نيروهاي مردمي به وجود آورد.

او در طي عمليات ثامن الائمه(ع) به منطقة عملياتي شتافت و پس از هدايت نيروها و كسب پيروزي ارزشمند در اين عمليات، در شامگاه هفتم مهرماه به همراه تعداد ديگري از فرماندهان جنگ، به قصد ديدار با حضرت امام خميني(ره) فرمانده كل قوا و ارائة گزارش به محضر ايشان راهي تهران شد كه با سقوط هواپيماي حامل آنان در نزديكي تهران، به درجة رفيع شهادت نائل شد.

ولي الله فلاحي در تاريخ بيست و نهم خرداد ماه 1359 به رياست ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران منصوب و در هما ن زمان، آشوب و درگيري در مناطق غربي كشور و تجاوزهاي پراكندة رژيم بعثي عراق به كشورمان آغاز شد . با پيدايش اين اوضاع، وي هفته اي دو روز در ستاد مشترك ارتش حضور مي يافت و با تشكيل جلسه هاي فشرده و صدور دستورات لازم و ايجاد هماهنگي با اداره هاي مختلف ستاد و سا ير نيروها، خيلي سريع به جبهه هاي جنگ برمي گشت و در خط مقدم در كنارنيروهاي رزمنده قرار مي گرفت.

 

d4d7ca66bf08.jpg

 

سرتيپ « علي صديق زاده » يكي از فرماندهان ارتش كه در آن زمان  افسر عمليات لشكر 77 خراسان بود، دربارة حضور سرلشكر فلاحي در جبهه هاي نبرد مي گويد:

شهيد فلاحي با شرو ع جنگ تحميلي، تهران وساختمان ستاد مشترك را ترك كرد و در جبهه ها از شمال غرب تا جنوب غرب ، پي درپي در حال تردد بود و هر چه داشت ، در طبق اخلاص گذاشت و به آموزش و هدايت كاركنان ستادي لشكر و گروه هاي رز مي پرداخت. خطوط مقدم جبهه را به طور مستمر بازديد و نواقص و معايب را براي فرماندهان و ستادهاي فرماندهي در منطقة عمليات تشريح مي كرد .به نيروها آموزش مي داد كه چگونه مواضع شان را آماده و دشمن را شناسايي و چگونه خود را براي حمله به دشمن، دفع تجاوز و بيرون راندن ارتش بعثي آماده كنند. او يك كلاس عملي فرماندهي و ستاد در جبهه تشكيل داده و باعث روحيه گرفتن نيروها شده بود.

امير سرتيپ سيروس لطفي فرماندة لشكر 16 زرهی قزوین در زمان عمليات  « طراح »  در مرداد ماه 1360  نيز مي گويد:

به محض آنكه قسمتي ازخاك ايران از تصرف قواي دشمن خارج مي شد، سرلشكر فلاحي در آن نقطه حضور مي يافت و با خوشحالي مي گفت : اينجا خاك وطن من است

به اين ترتيب حضور سرلشكر فلاحي به عنوان يكي از بالاترين مقام هاي ارتش، علاوه بر دلگرمي نيروهاي حاضر در جبهه اعم ازارتشيان، نيروهاي سپاه و نيروهاي مردمي، باعث ايجاد و تقويت روحية از خودگذشتگي، ايثار و ميهن دوستي در آنان مي شده است . ايشان با برقراري نوعي ارتباط بسيار نزديك و صميمي با نيروهاي تحت امرش كه از نشانه هاي نبوغ و ابتكار عمل فرمانده است، روحية اعتماد و اطاعت كامل از دستور ها و كسب پيروزي در آينده را فراهم مي كرده است . در واقع نوع رابطه اي كه فرمانده با تك تك افر اد برقرار مي كند، در حرف شنوي، اطاعت پذيري، جان نثاري، انتظارها و بسياري از رفتارهاي آنان در مواقع اضطراري مؤثر است . فرمانده مي تواند در شرايط سخت و فقدان هرگونه آمادگي از نظر توان و تجهيزات ، با تكيه بر حس و روحية خاصي كه در نيروها فراهم شده، ابتكارات و خلاقيت هايش را اجرا كند. به گفتة رابينز:

با اين عمل، فداكاري، اسقامت، نبوغ نظامي و خلاقيت جزوي از فرهنگ آن گروه نظامي خواهد شد و دستگاه ذهني و كوشش و تعهد افراد در جهت گسترش اين عناصر، سازماندهي و ساماندهي مي شود.

پس از تصرف خرمشهر در سو م آبان ماه 1359 ، دشمن مصمم بود شهر آبادان را به اشغال خود درآورد . در همان روز، گردان 153 پياده به فرماندهي سرهنگ کهتری از تيپ دو پيادة قوچان  لشكر 77 خراسان  به اهواز مي رسد و فرمانده وقت لشكر 92 زرهي خو زستان تصميم مي گيرد كه اين گردان را همراه با يك گروهان تانك و يك آتشبار توپخانه كه اين يكان ها نيز از لشكر 77 خراسان به اهوازوارد شده بودند، به منطقة سوسنگرد اعزام كند ؛ اما سرلشكر فلاحي با ارزيابي وضعيت جبهه ها و پس از بررسي اوضاع،
 در پيامي به فرماند ة لشكر 92 چنين دستور مي دهد:

گردان 153 پيادة لشكر 77 و يك آتشبار 105 م م اعزامي، زير امر فرماندهي عمليات اروند قرار گيرد تا در منطقة خرمشهر به كار رفته و مسئوليت تأمين و دفاع شهر را به عهده بگيرد.

پس از اين دستور فرماندهي اروند به گردان 153 پياده ابلاغ مي كند كه هر چه سريع تر به طرف آبادان تغيير مكان دهد تا زير نظر فرماندهي عمليات آبادان، تهديد دشمن براي تصرف اين شهر را خنثي كند . نيروهاي عراقي هم كه براي اشغال شهر آبادان از نوزدهم مهرماه تلا ش هاي گسترده و بي وقفه اي را آغاز كرده بودند، با ورود نيروهاي گردان 153 لشكر 77 و حملة آن گردان به سر پل دشمن در جنوب بهمنشير، در منطقة ذوالفقاري آبادان فعاليتشان براي ورود به جزيرة آبادان غيرممكن مي بينند و زمينگير مي شوند. در اين جريان، يكي ديگر از نشانه هاي نبوغ نظامي شهيد فلاحي مشاهده مي شود كه با تصميم به هنگام و سرنو شت سازش در هدايت تاكتيكي نيروهاي ايراني، توانست از بروز يك فاجعة عملياتي  سقوط شهر آبادان  جلوگيري كند. در مورد اين تصميم و اقدام شهيد فلاحي، در كتاب نقش ارتش جمهوري اسلامي ايران در هشت سال دفاع مقدس چنين آمده است:

همين امر [تصميم شهيد فلاحي ] از عوامل بسيار مهم و سرنوشت ساز جنگ ايران و عراق بود . شكست ارتش عراق در اشغال آبادان، تغيير جهت فوق العاده اي به روند جنگ داد؛ به نحوي كه نيروهاي عراقي در تمام جبهه هاي جنگ دست از عمليات آفندي قابل ملاحظه كشيدند و به حالت پدافندي درآمدند

 

440afeeaaa17.jpg

 

در جريان عمليات طريق القدس و آزادسازي شهر بستان نيز كه چند ماه پس از شهادت سرلشكر فلاحي  آذر ماه 1360  در منطقة عملياتي سوسنگرد به وقوع پيوست، از طرح ابتكاري اين امير سرافراز ارتش اسلام كه قبل از شهادتش ارائه داده بود، استفاده شد . در اين منطقه به دليل رملي بودن زمين، نفوذ به موا ضع دشمن و رفت وآمد خودروها بسيار مشكل بود و حركت تانك ها و نفربرها هم به سختي انجام مي گرفت سرلشكر فلاحي كه هميشه در جبهه هاي جنگ حضور داشت، قبل از شهادتش با توجه به آشنايي كه با منطقه داشت و پس از بررسي هاي لازم، دستور مي دهد كه جاده اي از تنگ ميشداغ به تپه هاي الله اكبر ، كشيده شود تا در زمان اجراي عمليات ثامن الائمه(ع) در مهر ماه 1360 اين جاده آماده و دركوتاه ترين زمان ممكن، پيشروي به سمت بستان و آزادسازي آن انجام شود . كارشناسان و نويسندگان كتاب نقش ارتش در هشت سال دفاع مقدس در اين زمينه معتقد ند كه براساس شواهد و مدارك موجود، عمليات طريق القدس كه خطوط مواصلاتي دشمن را از شمال به جنوب قطع كرد و همچنين منجر به آزاد ي شهر بستان و بيش از 600 كيلومتر مربع از مناطق اشغالي شد، در واقع الهام گرفته از نظريات و طرح هاي قبلي مانند طرح سرلشكر فلاحي بود كه چون استفاده از خودرو در زمين هاي رملي براي اجراي عمليات ضروري تشخيص داده شد، لازم بود جاده اي در دل رمل ها به موازات و فاصلة 5 تا 8 كيلومتر از جناح شمال عراقي ها و به طول 16 كيلومتر احداث شود.

در اين عمليات نيز سرلشكر فلاحي جلوه اي ديگر از خلاقيت و نبوغ نظاميش را به نمايش مي گذارد . اساس ، پايه و پيش نياز هر عمل و اقدامي به طور يقين، شناخت، آگاهي و كسب اطلاعات كامل از آن موضوع است و بدون اين شناخت و آگاهي، به هيچ عنوان نمي تو انيم به اهداف خويش نزديك شويم . به طور قطع فرمانده تا زماني كه اطلاعات، شناخت و آگاه ي هاي لازم از دشمن و وضعيت عمومي و اختصاصي آن را به دست نياورد، نمي تواند تصميم گيري صحيح ، به موقع و اقدام مناسبي داشته باشد . دكترگلستان هاشمي كه يكي از صاحبنظران در زمينه علم خلاقيت شناسي و ابتكار است، مي گويد:

يكي از مهم ترين و اصلي ترين فايده هاي علم، رفع نياز انسان به شناخت و آگاهي و كسب بينش و دانايي است

  همچنين پس از عمليات « تپه چشمه » كه در فروردين ماه 1360 انجام شد و در آن نيروهاي ايران توانستند يك گردان از نيروهاي عراقي را به اسارت گرفته و تلفات زيادي به دشمن وارد كنند ، شهيد فلاحي براي بازديد مواضع جديد در منطقه حضور مي يابد و به بررسي اوضاع مي پردازد؛ زيرا اين عمليات در واقع مقدمه اي براي عمليات منظم بعدي بوده است . سرلشكر فلاحي پس از بررسي اوضاع، طرحي سرنوشت ساز را ارائه مي دهد كه اجراي اين طرح درعمليات  « فتح المبين » در فروردين ماه 1361 و پس ا ز شهادت آن بزرگوار، يكي از بزرگترين عمليات هاي نظامي ايران است. اين طرح در مورد شيوة عبور نيروهاي ايراني از مواضع دشمن و رسيدن به پشت اين مواضع بوده است كه سرتيپ منوچهر دژكام جانشين فرماندهي و سرپرست لشكر 21 در زمان عمليات تپه چشمه، در اين مورد مي گويد:

سرلشكر فلاحي در حال بازديد از ارتفاعات منطقه از من سؤال كرد : براي عمليات آتي پيش بيني شما چيست؟ پاسخ دادم :هدف بعدي ما، عمليات در نزديكي سايت خواهد بود . لازم به ذكر است كه بعد از پل نادري، در سه راهي قهوه خانه، يك رشته تپه هاي كوچكي بود كه خط مقدم عراق ي ها را تشكيل مي داد. در جلو همان تپه ها، موانع كم عمقي ايجاد كرده و با سيم خاردار و ميدان مين آن را پوشش داده بودند؛ به همين خاطر در ادامة پاسخ سرلشكر اضافه كردم كه ما در نظر داريم اين مواضع را باز كنيم تا راه عمليات بعدي هموار شود . سرلشكر فلاحي پس از لحظه اي تأمل گفت : چون دشمن چسبيده به مين هاست وعمق ميدان مين هم كم است، شما بايد از زير كانال هندلي، كانالي حفر كنيد و براي آنكه به مين ها برخورد نكنيد، با عبور از اين كانال، از پشت دشمن سر در بياوريد

 

bde8e6a77a22.jpg

 

اين طرح تاكتيكي سرلشكر فلاحي ، بهترين اقدام براي عبور ا ز خط دشمن بود ؛ زيرا با توجه به كم عمق بودن ميدان مين و نزديكي آن ميدان به افراد دشمن و از طرفي تسلط و ديد كامل آن به زمين هاي مقابل خود كه به طور كامل مسطح بود، تنها پشتوانة عمليات وسيع بعدي ، عبور مخفيانه از همان خط مقدم اولي ة دشمن بود كه بهترين روش هم عبو ر از كانال زيرزميني بود.

بر اين اساس در اسفندماه 1360 و چند ماه پس از شهادت سرلشكرفلاحي، هنگامي كه مقدمات عمليات افتخارآفرين فتح المبين فراهم مي شد، چند نفر از نظاميان را به يزد فرستاديم تا با بسيج گروهي از مردم كه در زمينة حفاري زيرزمين مهارت داشتند و اعزام آنان به منطقه، كانالي حفر كنند . دعوت ما با استقبال مردم يزد مواجه شد و به اين ترتيب با حفر كانال و عبور از آن در اولين مرحلة عمليات فتح المبين، همان طور كه سرلشكر فلاحي نظر داده بود، از پشت مواضع دشمن سر در آورديم؛ در نتيجه دشمن غا فلگير شد و پيشروي نيروهاي ايران به سوي مواضع بعدي به طور كامل هموار شد

اين اقدام شهيد فلاحي، دست كم از دو جنبه قابل بررسي و تحسين است؛ اول ، مشاوره و نظرخواهي ايشان از نيروهاي تحت امر كه در تمامي امور و از جمله در تمام مراحل يك اقدام نظامي، اصل است . افرادي كه از مشورت با ديگران خودداري مي كنند، باعث بي اطلاع ماندن خود و ديگر افراد مرتبط از انديشه هاي مفيد و كارا مي شوند و در نتيجه از دستيابي به راه حل هاي مناسب باز مي مانند. جنبه دوم، هوش بالا ، همراه با آمادگي و خلاقيت ذهني اين شهيد بزرگوار است كه با ارائه يك تدبير خردمندانه و ابتكاري، راهكاري را پيريزي مي كند كه شايد مهم ترين و تعيين كننده ترين عنصر در پيروزي عمليات بزرگي مانند عمليات فتح المبين است.

 

 

5cb94ffd0ba8.jpg

گردآوري و تأليف:

علي سجادي انصاري و علي حسين احمدي


 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

با سلام در قسمت معرفی شهدای  نزاجا 2 تایپیک بانام شهید ولی الله فلاحی وجود دارد که اگر مدیریت محترم صلاح میدانند این 2 تایپیک با هم ادغام شوند تا از پراکندگی تایپیکها و ایجاد تایپیک  تکراری جلو گیری شود با تشکر وارادت فراوان این هم لینک تایپیک دیگر با نام شهید فلاحی

 

http://rahrovan-artesh.ir/index.php?/topic/512-شهید-امیر-سرلشکر-ولی-الله-فلاحی

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0