Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

بارمید دزدی دریایی انگلیس از شوروی

در سال ۱۹۸۲ زیردریایی کانکرر متعلق به نیروی دریایی بریتانیا که از یک گشت رزمی در اطراف جزایر فالکلند باز می­‌گشت، در یک عملیات دست به سرقت سونار متصل به یک ناو نیروی دریایی شوروی زد.

عملیات بارمید (به معنی پیشخدمت کافه)، نشان دهنده نبرد بزرگ و مخفی است که در دوران جنگ سرد زیر سطح اقیانوس‌­ها در جریان بود و نقش زیردریایی کانکرر در این عملیات نیز اهمیت زیردریایی‌­ها در این نبرد را مشخص می­‌کند.

زیردریایی کانکرر (HMS Conqueror)، یک زیردریایی تهاجمی اتمی از کلاس چرچیل و یکی از قدرتمندترین شناورهای نیروی دریایی بریتانیا در دهه ۸۰ میلادی بود.

 

این زیردریایی در طول جنگ فالکلند، برای محافظت از ناوگان بریتانیا که برای باز پسگیری جزایر فالکلند فرستاده شده بودند، توانست ناوچه سبک ژنرال بلگرادو آرژانتین را غرق کند. پس از جنگ جهانی دوم، این دومین باری بود که یک زیردریایی شناور دیگری را با استفاده از اژدر نابود می­‌کرد.

 

ناو آرژانتینی ژنرال بلگرانو در حال غرق شدن پس از اثابت اژدر کانکرر

 

ناو آرژانتینی ژنرال بلگرانو در حال غرق شدن

 

دو ماه بعد از این واقعه، زیردریایی کانکرر ۱۴ هزار کیلومتر دورتر از فالکلند و در دریای برنت قرار داشت.

در این زمان این شناور به ابزارهایی غیر معمول مجهز شده بود؛

یک جفت تیغه آهن بر کنترل از راه دور و دوربین­‌های تلویزیونی.

 

این ابزارها برای دزدیدن یک دستگاه سونار کششی سری شوروی روی زیردریایی نصب شده بود.

 

سونارها دارای دو نوع فعال و غیرفعال هستند. سونارهای فعال امواج صوتی از خود ساطع می‌­کنند و پس از بازگشتن آن­ها را دریافت ­می‌کنند. از طرف دیگر سونارهای غیر فعال تنها به صداهای درون اقیانوس­ گوش می­‌کنند و به دنبال هرگونه صدای مشکوک مانند صدای سونارهای فعال شناورهای دیگر و یا صداهای ساطع شده از موتور و قطعات درون زیردریایی­‌ها و کشتی­‌های دیگر می­‌گردند.

کار کرد سونارهای فعال کمی سخت است، چرا که صدای شناور حامل، خصوصا صدای پیشرانش، در عمل دریافت صداهای درون اقیانوس تداخل ایجاد می‌­کند. بنابراین معمولا این سونارها با استفاده از یک کابل و با فاصله حدودا ۸۰۰ متر و یا بیشتر در پشت شناور می­‌کشند.

 

شوروی در دهه ۸۰ از این گونه سونارها استفاده می­‌کرد و از آنجایی که این دستگاه‌ها برخلاف سونارهای فعال هیچ صدایی از خود ساطع نمی‌­کنند، بررسی­شان بدون دسترسی به یکی از آن­ها ممکن نبود.

به همین دلیل آمریکا و بریتانیا تصمیم گرفتند که یکی از این سونارها را بدزدند. نقشه این بود که از پشت به یک کشتی اطلاعاتی شوروی که با پرچم لهستان حرکت می‌­کرد و یکی از این سونارها را می­کشید نزدیک شوند و با استفاده از انبرهای کنترل از راه دور، آن را جدا کنند.

 

1442586237_1014869-620x496.jpg

 

این عملیات به چند دلیل بسیار پیچیده و دشوار بود. اول این که زیردریایی کانکرر باید یک ناو اطلاعاتی شوروی را رهگیری می­‌کرد که مشخص نبود در زمان عملیات در چه موقعیتی قرار داشته باشد. ممکن بود که این ناو در این این زمان در آب­‌های بین‌­المللی نباشد.

شناسایی شدن زیردریایی می­توانست به واکنش فوری و احتمالا مرگبار طرف مقابل منجر شود.

دوم این که زیردریایی باید در حالی که هر دو شناور در حال حرکت بودند این عملیات را انجام می­‌داد.

 سوم این که زیردریایی باید از کشف شدن توسط خود سوناری که قصد دزدیدنش را داشت جلوگیری می­‌کرد.

در نهایت کانکرر این عملیات را با موفقیت به انجام رساند و پس از دزدیدن سونار از صحنه جرم گریخت.

پس از آن غواصان دستگاه را بازیابی و آن­ را به درون زیردریایی انتقال دادند. این سونار در پایگاه خانگی زیردریایی کانکرر در اسکاتلند تحویل داده شد و بریتانیایی­ها آن را در هواپیمایی برای ارزیابی به آمریکا فرستادند.

 

پ.ن : سوال اینجاست که مگه خودشون سونار نداشتن که دست کجی کردن؟؟؟

حتما داشتن اما احتمالا میخواستن ببینن اونا چی دارن

در کل انگلستان به لطف جاسوسی های خود و اطلاع از دشمن در جنگهای خود در تمام دنیا بیشتر موفق بوده تا با تکیه بر توان نظامی اش

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0