Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

بزرگترین رزمایش نظامی- دریایی روسیه، ایران و چین،

بزرگ‌ترین رزمایش نظامی- دریایی روسیه، ایران و چین،

تصویر: https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1398/10/06/1398100608401253919218614.jpgبزرگ‌ترین رزمایش نظامی- دریایی روسیه، ایران و چین، که از امروز در دریای عمان و اقیانوس آغاز شده است، موید این واقعیت است که این کشورها تلاش می‌کنند

ائتلافی نظامی علیه اقدامات مخرب آمریکا در منطقه و جهان، تشکیل دهند
امروز- جمعه- بزرگ‌ترین رزمایش نظامی- دریایی در آب‌های منطقه، با مشارکت ایران، روسیه و چین آغاز می‌شود.

این نخستین همکاری نظامی میان سه کشور مذکور محسوب می‌شود و پیامی روشن و چالش‌برانگیزی برای دولت آمریکا ارسال می‌کند و این نشانه‌ای قابل توجه از ظهور ائتلاف نظامی جدی میان تهران، پکن و مسکو در رویارویی با اقدامات دولت آمریکا و سیاست‌های آن در منطقه و جهان تلقی می‌شود.
امیر دریادار «حسین خانزادی» فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که رزمایش‌ از منطقه «چابهار» در جنوب شرقی ایران آغاز خواهد شد و در شمال اقیانوس هند گسترش خواهد یافت و بین سه کشور انجام خواهد شد.


 
وی خاطرنشان کرد، رزمایش بزرگ میان مهم‌ترین نیروهای دریایی منطقه و جهان، یعنی ایران، روسیه و چین، خواهد بود و هدف از این رزمایش تقویت امنیت در منطقه است و این نیروهای از تاکتیک‌های مختلف نظامی استفاده خواهند کرد و به همکاری و هماهنگی مشترک متکی خواهند بود.


 
«وو چیان» سخنگوی وزارت دفاع چین طی کنفرانسی خبری اعلام کرد، زمایش دریایی مشترک ایران، چین و روسیه از روز جمعه به مدت 4 روز در شمال اقیانوس هند و دریای عمان برگزار می‌شود.

 
وی افزود نیروی دریایی چین با یک ناوشکن موشک‌انداز به نام «شی نینگ» در این رزمایشی، که تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت، مشارکت می‌کند.


 
وی بدون اشاره به استعداد نیروهای شرکت کننده ایرانی در این رزمایش گفت: نیروی دریایی روسیه نیز با سه فروند شناور در این عملیات شرکت خواهد کرد.


 
سخنگوی وزارت دفاع چین همچنین تأکید کرد که هدف از این رزمایش تعمیق همکاری میان نیروهای دریایی سه کشور است و این رزمایش نشان می‌دهد که تبادل نظامی طبیعی میان نیروهای مسلح سه کشور وجود دارد که مطابق با قوانین و اقدامات بین‌المللی است و لزوما با اوضاع منطقه مرتبط نیست.


 
این رزمایش در حالی برگزار می‌شود که نشست‌های نظامی پی در پی و دیدارهای متقابل میان سه کشور از ماه سپتامبر گذشته انجام می‌شد.


 
از سوی دیگر، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که رزمایش سه‌جانبه که برای اولین بار برگزار می‌شود آزادسازی کشتی‌هایی که توسط دزدان دریایی ربوده می‌شود را شبیه‌سازی می‌کند.


 
وزارت دفاع روسیه تصریح کرد که سه کشتی متعلق به ناوگان بالتیک روسیه- قدیمی‌ترین ناوگان نیروی دریایی روسیه- در این رزمایش سه‌جانبه شرکت خواهند گرد.


 
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، طی این رزمایش ملوانان روسی، ایرانی و چینی بخش‌هایی از تاکتیک‌های مانور مشترک، سازماندهی ارتباطات و ارائه کمک به کشتی سانحه‌دیده را اجرا خواهند کرد و همچنین برای تفتیش کشتی ربوده شده توسط دزدان دریایی و آزادسازی آن از چنگ‌شان آموزش خواهند دید.


 
طبق اعلام وزارت دفاع روسیه، توافق درباره این رزمایش دریایی در ماه ژوئیه سال جاری و در جریان رژه بزرگ دریایی در «سنت پترزبورگ»، که به مناسبت روز نیروی دریایی روسیه با حضور فرماندهان نیروی دریایی سه کشور مذکور برگزار شد، انجام شد.


 
همزمان روزنامه دولتی «گلوبال تایمز» چین، روز گذشته در مقاله‌ای نوشت: رزمایش مشترک میان ایران، روسیه و چین در آّ‌های منطقه پیامی برای آمریکا است.

 
این روزنامه دولتی افزود، این رزمایش از روز جمعه به مدت 4 روز در دریای عمان برگزار می‌شود توانمندی‌های چین در پاسخ به چالش‌های امنیتی در اقیانوس‌های دورافتاده را افزایش می‌دهد و از ثبات در آب‌های خلیج‌فارس، در سایه تنش فزاینده در آن، حمایت می‌کند.


 
گلوبال تایمز تأکید کرد، این رزمایش مشترک نشان می‌دهد که چین و روسیه به عنوان دو قدرت بزرگ جهانی از ایران و توافق هسته‌ای پس از خروج آمریکا از آن حمایت می‌کنند.

 
هر سه کشور ایران، روسیه و چین به دلیل منازعات در برخی پرونده‌ها، با تحریم‌های آمریکا روبه‌رو هستند و اقدامات تنبیهی فزاینده آمریکا مستلزم هماهنگی سه‌جانبه میان این کشورهاست که این هماهنگی به سطح نظامی رسیده است و این سه قدرت با برگزاری مانوری توانمندی‌ها و قابلیت‌های نظامی‌شان را در منطقه‌ای حیاتی و حساس به نمایش می‌گذارند.
 
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
1107800_431.jpg
سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که واشنگتن رزمایش دریایی مشترک تهران، مسکو و پکن را زیرنظر دارد.

 
شان رابرتسون، سخنگوی پنتاگون روز پنجشنبه در واکنش به رزمایش مشترک دریایی ایران، روسیه و چین گفت: ما از برگزاری رزمایش مشترک میان ایران، روسیه و چین در دریای عرب اطلاع داریم. ما این رزمایش را زیرنظر داریم و با همکاری شرکا و متحدانمان از آزادی کشتیرانی و جریان آزاد تجارت در آب‌راه‌های بین‌المللی اطمینان حاصل می‌کنیم.
 
به گزارش ایسنا، معاون عملیات نیروی دریایی ارتش امروز از برگزاری رزمایش بزرگ نیروی دریایی سه کشور ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند خبر داد.

 
امیر دریادار دوم غلامرضا طحانی معاون عملیات نیروی دریایی ارتش و سخنگوی رزمایش مرکب ایران، روسیه و چین در نشست خبری این رزمایش، اظهار کرد: منطقه شمال اقیانوس هند، منطقه بسیار با امنیتی است که این امنیت پایدار با اقتدار نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران و دو نیروی دریایی ارتش و سپاه در دریا برقرار شده است.

 
وی افزود: این تکلیفی است که ما در ارتباط با کشور، منطقه و جهان داریم و در راستای اجرای این تکالیف بسیار مهم، از امروز رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند با پهلوگیری شناور‌های روسیه و چین در بندر شهید بهشتی چابهار آغاز می‌شود.

 
معاون عملیات نیروی دریایی ارتش هدف از برگزاری این رزمایش را تحکیم امنیت و مبانی آن در منطقه عنوان کرد و تصریح کرد: این نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که جمهوری اسلامی ایران رزمایش مرکبی با دو قدرت دریایی بزرگ جهان و در چنین سطحی برگزار می‌کند و قطعا کشور‌هایی که از نظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، دفاعی و امنیتی نزدیکی بیشتری با هم دارند، دست به دست هم می‌دهند تا برقراری امنیت و جمعی بودن آن میسر شود

.
وی گفت: این رزمایش برابر برنامه‌های از پیش تعیین شده با حرکت یگان‌های شناوری سه کشور از بندر چابهار آغاز می‌شود و در شمال اقیانوس هند گسترش خواهد یافت.
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

نیروی حافظ صلح چین در رزمایش با ایران و روسیه شرکت می کند

 

 

 

156660312.jpg

 

 


پکن- ایرنا- روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست چین نوشت چین قصد دارد نیروهای حفاظت از صلح و ضد دزدی دریایی خود را به رزمایش مشترک با ایران و روسیه اعزام کند.

ساوت چاینا روز یکشنبه در مطلبی خاطر نشان کرده است برخی از این نیروها عمدتا در آبهای سومالی فعالیت می کرده اند و ماموریت آنها مبارزه با دزدان دریایی و حراست از صلح بوده است.بنا به این گزارش، پیش بینی می شود ناوگانی متشکل از این نیروها در رزمایشی که با ایران و روسیه برگزار می شود، شرکت کنند.


«جو چن مینگ» کارشناس مسایل نظامی در پکن می گوید: اعزام نیروهای حافظ صلح، مبارزه با دزدان دریایی و کمک های انسان دوستانه به این رزمایش نشان می دهد که چین برای ماموریت های حفاظت از صلح ارزش فراوانی قایل است.


این در شرایطی است که وزارت خارجه چین هم در بیانیه ای اعلام کرده است ارتش این کشور با دیگر کشورهای جهان همکاری های مشخص و مقرر دارد.این کارشناس چینی تاکید کرد که تشدید تنش ها در منطقه خلیج فارس به نفع چین نیست این کشور برای تامین نفت و منابع انرژی مورد نیاز خود به خاورمیانه نیاز دارد.


وی گفت البته چین هرگز نمی خواهد به طور مستقیم وارد مناقشه بین آمریکا و ایران شود اما مشخصا برای برنامه های امنیتی و حفاظت از صلح و مبارزه با دزدان دریایی رزمایش هایی با کشورهای دیگر برگزار می کند.


روزنامه نوشته است اعزام نیروهای چین به منطقه برای برگزاری رزمایش مشترک با روسیه و ایران در شرایط حساسی انجام می شود و به هر صورت برای تقویت امنیت در گذرگاه های این منطقه با اهمیت است.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
 
 
 

156636405.jpg


پکن- ایرنا- سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین در واکنش به برگزاری رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین اظهار کرد نیروهای مسلح چین تبادل و همکاری عادی با نیروهای مسلح کشورهای دیگر را حفظ می کنند.


«گنگ شوانگ» روز دوشنبه در کنفرانس خبری روزانه خود در پکن در واکنش به خبرنگاری که پرسید «ایران اعلام کرده است رزمایش مشترک دریایی با چین و روسیه برگزار می کند آیا شرکت چین در این رزمایش را تایید می کنید و هدف چین از شرکت در این رزمایش چیست»؟ افزود: آنچه می توانم به شما بگویم این است که نیروهای مسلح چین تبادل و همکاری عادی با نیروهای مسلح کشورهای دیگر را حفظ می کنند شما برای اطلاعات بیشتر می توانید به وزارت دفاع مراجعه کنید.سرتیپ قدیر نظامی، رئیس امور بین‌الملل و دیپلماسی دفاعی ستادکل نیروهای مسلح ایران روز شنبه از برگزاری مانور نظامی مشترک بین ایران، چین و روسیه در دریای عمان و شمال اقیانوس هند خبر داده بود.


روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست هنگ کنگ هم امروز گزارش کرده بود سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، اوایل ماه جاری برای دیداری سه روزه به چین سفر کرد دو طرف در جریان این دیدار توافق کردند دیدارهای بیشتری با مقامات ارشد نظامی داشته باشند و همکاری ها را در زمینه آموزشی تقویت کنند.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
 


 

156642927.jpg

تهران- ایرنا- رسانه های داخلی از برگزاری رزمایش مشترک دریایی ایران با روسیه و چین در آینده ای نزدیک خبر دادند و اهمیت اجرای چنین مانوری را بررسی و ارزیابی کردند.به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا، سردار سرتیپ قدیر نظامی رئیس امور بین‌الملل و دیپلماسی دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح روز گذشته گفت: رزمایش‌های مشترک با دیگر کشورها را آغاز کرده‌ایم و به ‌زودی برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی، رزمایش مشترک دریایی را با روسیه و چین به عنوان دو قدرت بزرگ به صورت سه‌جانبه در شمال اقیانوس هند و دریای عمان برگزار خواهیم کرد.

رسانه های اصلاح طلب در اخبار و گزارش های خود برگزاری رزمایش دریایی مشترک ایران، چین و روسیه و ارزیابی کارشناسان مسائل روسیه از این مانور مشترک را مورد توجه قرار دادند.روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های وابسته به طیف اصولگرا نیز به موضوع هایی چون اهمیت سفر اخیر سرلشکر باقری به چین، گفت و گو با سردار سرتیپ پاسدار قدیر نظامی و حمایت چین از ایران پرداختند.

رسانه های اصلاح طلب


برگزاری رزمایش دریایی مشترک ایران، چین و روسیه در آینده ای نزدیکروزنامه شرق در مطلبی با عنوان قدرت‌نمایی شرقی در دریای عمان به برگزاری مانور دریایی مشترک ایران، چین و روسیه در آب‌های بین‌المللی و آزاد اشاره می‌کند و می نویسد: ایران، روسیه و چین در دریای عمان رزمایش مشترک برگزار می‌کنند. دیروز سرتیپ قدیر نظامی، رئیس امور بین‌الملل و دیپلماسی دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح این خبر را اعلام کرد. نظامی گفت: «رزمایش‌های مشترک با دیگرکشورها را آغاز کرده‌ایم و به‌زودی برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی، رزمایش مشترک دریایی را با روسیه و چین به عنوان دو قدرت بزرگ به صورت سه‌جانبه در شمال اقیانوس هند و دریای عمان برگزار خواهیم کرد». نظامی درباره محل این رزمایش گفت: «منطقه‌ای که قرار است در آن رزمایش مشترک انجام شود، شمال اقیانوس هند و دریای عمان است که آب‌های بین‌المللی و آزاد است. ما به هیچ عنوان چنین رزمایشی را در خلیج فارس برنامه‌ریزی نکرده‌ایم، البته ما با کشوری مثل عمان که هر دو در ساحل خلیج فارس و تنگه هرمز قرار داریم، در این منطقه رزمایش برگزار کرده‌ایم و یک موضوع کاملا طبیعی است».

رئیس امور بین‌الملل و دیپلماسی دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه در توضیح اهداف رزمایش گفت: «رزمایش‌ها اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند که خیلی اوقات تبادل تجربیات تاکتیکی و نظامی است، گاهی این رزمایش‌ها بار سیاسی و اهداف سیاسی دارد و نشان‌دهنده نوعی هم‌گرایی بین شرکت‌کنندگان است. برآوردها و تحلیل‌های سیاسی و نظامی بسیار روی این اتفاقات حساب باز خواهند کرد و در تحولات راهبردی مدنظر قرار خواهند داد».

نقشه پوتین برای متحدان آمریکا عنوان مطلبی در روزنامه اعتماد است، در بخشی از آن می خوانیم: در حالی که آمریکای ترامپ با هرکدام از کشورهای منطقه از ترکیه تا عراق و ایران سطح متفاوتی از اختلاف را تجربه می‌کند، روس‌ها در نقش دلبری برای همه ظاهر شده‌اند و با حفظ فاصله از اختلاف‌های موجود میان کشورهای منطقه تلاش می‌کنند کارت امتیازهای بیشتری را در سبد خود قرار بدهند. روس‌ها که در سوریه دست آمریکا و اروپا را کوتاه کرده و در قالب ابتکار آستانه با ایران و ترکیه، پرونده بحران در این کشور را از مرحله نظامی عبور داده و به گام‌های سیاسی نزدیک کرده‌اند بر پیوندهای سیاسی و نظامی با چین از یک سو و ایران از سوی دیگر افزوده‌اند تا آرام آرام از قدرت رو به افول آمریکا در منطقه غرب آسیا به نفع خود بهره ببرند. در حالی که آمریکای ترامپ با ‌های و هوی از اعزام نیروی انسانی بیشتر و ادوات نظامی متنوع به منطقه غرب آسیا سخن می‌گوید روس‌ها با کمترین سر و صدا مانورهای نظامی مشترک با شرکای شرقی‌چون چین و ایران برگزار می‌کنند و البته گاهی هم با صدای بلند توان نظامی آمریکا در برخی کشورهای منطقه را به باد تمسخر می‌گیرند.

ارزیابی کارشناس مسائل روسیه از مانور مانورمشترک ایران، روسیه و چین


شعیب بهمن کارشناس مسائل روسیه در تحلیل مانور مشترک ایران، روسیه و چین به روزنامه شرق گفت: برگزاری مانور مشترک ازسوی ایران و روسیه و چین در شرایطی که اوضاع منطقه در ماه‌های گذشته متشنج‌تر از گذشته شده و امنیت منطقه دچار اختلال شده است، اهمیت بسیار زیادی دارد. به خصوص که کشورهای غربی، به‌ویژه آمریکایی‌ها، تلاش گسترده‌ای در ماه‌های اخیر داشته‌اند که یک ائتلاف دریایی در منطقه تشکیل بدهند و منافع خود را پیش ببرند؛ بنابراین انجام مانور نظامی در شرایطی که از یک طرف منطقه متحول و امنیت آن دچار دگرگونی شده است و از طرف دیگر کشورهای غربی در تلاش‌اند با ایجاد ائتلاف‌های نظامی حضور خود را در خلیج فارس تقویت کنند، قاعدتا همکاری ایران و روسیه و چین پیام‌های مهمی دارد. در وهله نخست این همکاری به کشورهای غربی پیام می‌دهد که به‌هرحال منطقه و دریای عمان نمی‌تواند صرفا جولانگاه ائتلاف‌های نظامی غربی باشد و در شرایط لزوم دیگران نیز می‌توانند در منطقه حضور داشته باشند. در وهله دوم این پیام را به غربی‌ها می‌دهد که در صورتی که ناامنی در خلیج‌فارس دامن بگیرد، ممکن است با بازیگران قدرتمندی مواجه شوند؛ بنابراین علاوه بر تأثیری که برگزاری چنین مانوری بر روابط ایران و روسیه و چین دارد، انجامش دارای پیام‌ها و پیامدهای راهبردی بین‌المللی است.

رسانه های اصولگرا


برگزاری رزمایش ایران، چین و روسیه در اقیانوس هند


روزنامه خراسان در مطلبی نوشت: همزمان با اعلام اضافه شدن چین به مانور مشترک ایران و روسیه در اقیانوس هند، خبرها از برنامه ریزی برای سفر مقامات نظامی ارشد برخی کشورهای منطقه به تهران حکایت دارد. همزمان با افزایش تنش ها و تهدیدهای نصفه نیمه آمریکا و متحدان منطقه ای اش علیه ایران، دیروز ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد قرار است رزمایش ایران و چین و روسیه به زودی برگزار شود. این البته تنها خبر مهم ستادکل نبود چرا که اعلام شد قرار است فرماندهان عالی نظامی چند کشور منطقه به ایران بیایند.

خبری مهم که هر چند جزئیات آن چندان روشن نیست، اما پیام آن برای تهدیدکنندگان ایران اسلامی روشن است. اضافه شدن چین به رزمایش ایران و روسیه رهاورد سفر سرلشکر باقری رزمایش ایران، چین و روسیه در دریای عمان و شمال اقیانوس هند که برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی و در آینده ای نزدیک برگزار می شود، هم جلوه دیگری از «دیپلماسی نظامی ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان» و هم نمود دیگری از روابط راهبردی سه کشور است. پیش از سفر سرلشکر باقری گفته می شد رزمایش مذکور، بین ایران و روسیه خواهد بود، اما به نظر می رسد بعد از این سفر، چین نیز به این رزمایش اضافه شده است.

مرداد ماه وقتی خبر این رزمایش اعلام شد بسیاری از تحلیلگران عربی و غربی آن را پیام مهم جمهوری اسلامی به آمریکا تحلیل کردند. "جو معکرون" تحلیلگر مرکز تحقیقات عرب در واشنگتن این رزمایش را یک رزمایش دارای پیام روشنی به آمریکا دانسته بود.

اهمیت سفر اخیر سرلشکر باقری به کشور چین


روزنامه جوان گزارش داد: سفر اخیر سرلشکر باقری به کشور چین را می‌توان آغاز فصل جدیدی در روند دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران برشمرد. این سفر نخستین سفر عالی‌ترین مقام نظامی ایران به چین در ۴۰ سال گذشته بود و از نظر محتوا نیز با سفرهای قبلی رئیس ستادکل نیروهای مسلح تفاوت‌های چشمگیری داشت.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، پس از انتصاب سرلشکر محمد باقری در تیرماه سال ۱۳۹۵ به ریاست ستادکل نیروهای مسلح، تحرک و فعالیت جدیدی در حوزه ارتباطات دفاعی با کشورهای خارجی آغاز شد و رفته رفته «دیپلماسی دفاعی» فصلی جدید و موثر را در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

رفت و آمدهای مسئولان عالیرتبه نیروهای مسلح کشورهایی از سراسر جهان به تهران و به دنبال آن سفرهای مقامات عالیرتبه نظامی ایران و در رأس آن سفرهای رئیس ستادکل نیروهای مسلح بعنوان عالی‌ترین مقام نظامی کشور پس از فرمانده معظم کل قوا، حکایت از تاثیرگذاری مدل جدید در روابط خارجی کشور دارد به طوری که آزادی مرزبانان ربوده شده کشورمان در پاکستان و برقراری ارتباطات در حوزه دفاعی با کشورهای همسایه در عالی‌ترین سطوح و تشکیل کمیسیون‌های نظامی را می‌توان از جمله دستاوردهای «دیپلماسی دفاعی» طی سال‌های اخیر برشمرد.

از آنجا که دیپلماسی دفاعی یکی از اثرگذارترین حوزه‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود، ستادکل نیروهای مسلح بعنوان بالاترین رده سیاستگذاری، فرماندهی و هدایت کننده نیروهای مسلح، نقطه تمرکز و متولی اصلی «دیپلماسی دفاعی» به حساب می‌آید اما سفر سرلشکر باقری به کشور چین طی روزهای اخیر را می‌توان آغاز فصل جدیدی در روند دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران برشمرد. این سفر نخستین سفر عالی‌ترین مقام نظامی ایران به کشور چین در چهل سال گذشته بود و از نظر محتوا نیز با سفرهای قبلی رئیس ستادکل نیروهای مسلح تفاوت‌های چشمگیری داشت.

گفت و گو با سردار سرتیپ پاسدار قدیر نظامیسردار سرتیپ پاسدار قدیر نظامی رییس امور بین‌الملل و دیپلماسی دفاعی ستادکل نیروهای مسلح، گفت‌وگویی با موضوع سفر مهم و تاریخی سرلشکر باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح به کشور چین با خبرگزاری فارس داشته است.سردار نظامی درباره ویژگی‌های سفر سرلشکر باقری به چین می گوید: سفر سرلشکر باقری به چین از چند جهت حائز اهمیت است؛ اولاً سرلشکر باقری به عنوان اولین شخصیت عالی‌رتبه نظامی کشورمان به این کشور سفر کرد. ویژگی دوم خود چین است چراکه این کشور امروز در عرصه جهانی به عنوان یک قدرت بزرگ مطرح است. شرایط زمانی سفر به چین نیز یکی دیگر از ویژگی‌های این سفر بود. در حال حاضر در منطقه غرب آسیا، ما بحران‌های مختلفی را از بی‌ثباتی و جنگ و تروریسم تا امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و جنگ در سوریه و یمن را شاهد هستیم، پس این سفر در این شرایط زمانی انجام گرفت که شرایطی استثنایی است. وی می‌افزاید: مذاکرات در این سفر در دو سطح راهبردی و عملیاتی بود. جهت‌دهی به روابط کلان نیروهای مسلح دو کشور در آینده نیز بخش دیگری از مذاکرات در سطح راهبردی بود. در سطح عملیاتی نیز بازدیدی از پایگاه دریایی در جنوب شرق چین و منطقه شانگ‌های داشتند که این بازدید و مذاکرات صورت‌گرفته با فرماندهان نظامی این منطقه نیز حائز اهمیت بود.

حمایت چین از ایرانبه گزارش مشرق نیوز، به دنبال اظهارات یک مقام عالی رتبه نظامی ایران در روز شنبه مبنی بر برگزاری رزمایش دریایی مشترک با چین و روسیه در شمال اقیانوس هند و دریای عمان، یک رسانه چینی به این خبر واکنش نشان داد و آن را پیامی حاکی از «حمایت چین از ایران» خواند. روزنامه «چاینا مورنینگ پست» در شماره روز شنبه خود به نقل از کارشناسان نوشت، این رزمایش نشانگر حمایت چین از ایران است.

«لی جی» تحلیلگر امور دریایی در پکن در این باره معتقد است: «زمان انجام این رزمایش شاید کمی حساس باشد و ممکن است بیانگر حمایت چین از ایران در صورت بروز درگیری نظامی تلقی شود.» وی افزود: «البته اگر این رزمایش در آب‌های بین المللی برگزار شود، می‌تواند یک تبادل نظامی معمول بین کشورها باشد.» این در حالی است که دو سال پیش نیز چین و ایران یک تمرین مشترک دریایی را نزدیک تنگه هرمز برگزار کردند.

«نی لکسیونگ» کارشناس دیگر نظامی و استاد علوم سیاسی و حقوق در دانشگاه «شانگهای» معتقد است که این رزمایش ارسال پیام حضور چین در کنار ایران در سناریوهای شدید است. نی لکسیونگ گفت: این رزمایش دریایی ارسال پیام ارعاب (دشمنان) است
 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites


 

2677083.jpgمعاون عملیات نیروی دریایی ارتش از برگزاری رزمایش بزرگ نیروی دریایی سه کشور ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند خبر داد.

 

به گزارش مشرق، امیر دریادار دوم غلامرضا طحانی معاون عملیات نیروی دریایی ارتش و سخنگوی رزمایش مرکب ایران، روسیه و چین در نشست خبری این رزمایش، اظهار داشت: منطقه شمال اقیانوس هند، منطقه بسیار با امنیتی است که این امنیت پایدار با اقتدار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و دو نیروی دریایی ارتش و سپاه در دریا برقرار شده است. 
وی افزود: این تکلیفی است که ما در ارتباط با کشور، منطقه و جهان داریم و در راستای اجرای این تکالیف بسیار مهم، از امروز رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند با پهلوگیری شناورهای روسیه و چین در بندر شهید بهشتی چابهار آغاز می‌شود


 
معاون عملیات نیروی دریایی ارتش هدف از برگزاری این رزمایش را تحکیم امنیت و مبانی آن در منطقه عنوان کرد و تصریح کرد: این نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که جمهوری اسلامی ایران رزمایش مرکبی با دو قدرت دریایی بزرگ جهان و در چنین سطحی برگزار می‌کند و قطعا کشورهایی که از نظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، دفاعی و امنیتی نزدیکی بیشتری با هم دارند، دست به دست هم می دهند تا برقراری امنیت و جمعی بودن آن میسر شود.وی گفت: این رزمایش برابر برنامه‌های از پیش تعیین شده با حرکت یگان‌های شناوری سه کشور از بندر چابهار آغاز می شود و در شمال اقیانوس هند گسترش خواهد یافت.

 
سخنگوی رزمایش سه‌جانبه ایران، روسیه و چین افزود: تمرینات تاکتیکی متنوعی از جمله نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور مورد تعرض قرار گرفته، تیراندازی علیه اهداف مشخص و سایر تمرینات تاکتیکی و عملیاتی در این رزمایش پیش‌بینی شده است.

 
دریادار طحانی با اشاره به مشارکت نیروهای دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این رزمایش، گفت: با برگزاری این رزمایش شاهد اقتدار نیروی دریایی سه کشور ایران، روسیه و چین در منطقه خواهیم بود.

 
وی در بیان اهمیت منطقه رزمایش مرکب ایران، روسیه و چین، اظهار داشت: اقیانوس‌هند سومین‌اقیانوس بزگ دنیا است که کشورهای بسیار مهمی در این منطقه حضوردارند و سه تنگه مهم باب المندب، مالاکا و هرمز بعنوان مثلث طلایی در این منطقه است.

 
معاون عملیات نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه وسعت منطقه این رزمایش 17 هزار کیلومتر مربع است، گفت: از اهداف این رزمایش تقویت امنیت تجارت دریایی بین المللی و مقابله با دزدی دریایی و تروریسم دریایی و تبادل اطلاعات در حوزه امداد و نجات دریایی و تبادل تجربیات عملیاتی و تاکتیکی اشاره کرد.
 
طحانی افزود: پیام این رزمایش صلح، دوستی و امنیت پایدار در سایه همکاری و اتحاد جمعی است و پیامد آن این است که جمهوری اسلامی ایران قابل منزوی شدن نیست و این از مهمترین دستاوردهای این رزمایش خواهد بود.
 
وی در پایان گفت: برگزاری این رزمایش به معنای این است که روابط سه کشور ایران، روسیه و چین به سطح معناداری رسیده است و این روند در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.
 

منبع: تسنیم

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

آوردن این نیروها به نزدیکی ایران به نظر من بیشتر شبیه موازنه قوا در دریاهای نزدیک ایران در زمان شوروی هست که امریکا رو برای جولان دادن محدود  میکرد

احتمالادر دریاها هم در اینده برای امریکا موانعی وجود خواهد داشت فقط اگر روسها و چینی ها با کارت ایران بازی نکنن

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

فقط میدونم که بدتر از ترکمنچای و گلستان سرمون اومده 

بخاطر یه جمع ابله و از قاجار بدتر

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
در در ۱۳۹۸/۱۰/۶ در 11:23 PM، kalafe2006 گفته است :

فقط میدونم که بدتر از ترکمنچای و گلستان سرمون اومده 

بخاطر یه جمع ابله و از قاجار بدتر

نمایش تمام شد ؟ نتیجه چی شد ؟ هزینۀ این مهمانی دنگ و دونگ بود یا طبق معمول از مهمان نوازی ایرانیان برادران شرقی بهره مند شدند ؟

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

چند هزار کیلومتر راه اومدن تا یه عملیات گروگان گیری و اطفا حریق رو مشترکا انجام بدن 

 

مسلمه که این فقط ظاهر کار بوده 

البته بیشتر یه بیلاخ به امریکا و اعراب بود (شرمنده هرچی فکر کردم معادل بهتری پیدا نکردم کلافه جان اگر جایگزین داری ویرایش کن) تا بگن با گنده های مقابل امریکا همراه هستیم

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now