Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

تیپ 55 هوابرد

40 posts in this topic

در این پست به بررسی تیپ 55 هوابرد و خدمات آن در طول دوران دفاع مقدس می پردازیم.
در ابتدا سرود مخصوص تیپ قهرمان 55

چتر بازم در بلندای شرف
میشوم با دشمن میهن طرف
- - -
من که سرباز هوابردم کنون
گشته ام آماده ازبهر فنون
- - -
می پرم از آسمان نیلگون
می کنم ظلم وستم را سرنگون
- - -
تیکه دارم بر درون خویشتن
میدهم در ره میهن جان وتن
- - -
حفظ جان هم قطارانم نکوست
در ره میهن شهادت آرزوست
- - -
من فنون جنگ ورزم آموخته ام
سینه دشمن به تیرم دوخته ام

* * *
در هوابرد که خدمت میکنم
مفتخر احساس عزت میکنم
- - -
من ندارم هیچ از دشمن هراس
از خدا دارم چنین نعمت سپاس
- - -
یا شهادت یا ظفر آئین من
این بود درس و شعار دین من
- - -
در لباس در نظام در ادب
حفظ خواهم کرد آن روز شب
- - -
چتر بازی میکنم در آسمان
میشوم بر سرزمینم پاسبان
- - -
ای هوابرد ای عزیز ای افتخار
در غرور سربلندی ماندگار

22 people like this

زنده باد تیپ 55

زنده باد سرباز بازنشسته 55  :secret-laugh:

13 people like this

تیپ 55 قهرمان هوابرد شیراز در طول ربع قرن پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران با تقدیم 2300 شهید و 12700 جانباز و 200 آزاده سرافراز حضوری مستمر در مناطق عملیاتی 8 سال دفاع مقدس داشته است. این تیپ در عملیات افتخار آمیزی همچون فتح المبین،بیت المقدس،بستان، بدر، قادر، مسلم ابن عقیل، والفجر، ارتفاعات بازی دراز، ارتفاعات الله اکبر، کربلای 6 و شهید مدنی شرکت داشته است همچنین در امر کمک رسانی و امداد خصوصا در مناطق زلزله زده کشور بویژه زلزله بم نقش بسزایی ایفا نموده است.

در زمینه خود کفایی تیپ 55 هوا برد با ساخت چتر‌های پیشرفته پرش و بار ریز گام مهمی در امر خود کفایی نیروهای مسلح برداشته تا آنجا که در حال حاضر چترهای ساخت پروژه ققنوس در یگان های چترباز نیروهای مسلح مورد استفاده قرار گرفته و در این خصوص نیازی به وارد نمودن چتر 
از خارج کشور نمی‌باشد و این امر خود باعث صرفه جویی هزینه‌های زیادی شده است. از جمله شهدای این تیپ می‌توان به شهید سرتیب دوم کریم درخشانیان، سروان جمشید جاوادانیان و سرگرد محمد جواد عبد حق اشاره نمود.

33603616818885333523.jpg

علامت مخصوص برای کلاه بری مشکی مربوط به پیش از انقلاب 

10900167906221861029.png

سوار شدن بر هواپیمای C-130 پایگاه هفتم 

60072411806186609873.jpg

پرش بر روی منطقه هدف - به این نوع پرش، اتوماتیک گفته می شود

18 people like this

08649878e25b.jpg

14 people like this

ای جانم یادش بخیر برای پیرمردهای بازنشسته تکاور حیلی زیبا گفتید 

13 people like this

06164765564482611428.jpg

15 people like this

تیمسار سرلشگر هوابرد شهید ایرج رستمی

تیمسار سرلشگر ایرج رستمی، تیپ مستقل 55 هوابرد با عملکرد خود در آزاد سازی سوسنگرد به همگان فهماند ما مرد جنگیم و مردانه می جنگیم ...

سرگرد ایرج رستمی در حالی که فرماندهی گردان را چندی قبل از شهادت عهده دار بود در تاریخ 31 خرداد ماه 1360 در عملیات آزاد سازی سوسنگرد با اصابت ترکش خمپاره به ناحیه سر جاودان گشت .

04d750a5add8.jpg

17 people like this

اولین دوره آموزش دختران چترباز سقوط آزاد - تیپ 55 - فکر می کنم بین سالهای 47 تا 49 باشه 

di-8PNX.jpg

14 people like this

di-ZMKV.jpg

10 people like this

di-JQWR.jpg

9 people like this

در مورد عکسهای بالا کلافه جان اولین سری دختران در عکس همگی چترهای اتوماتیک دارند وچتر جلویی هم همان چتر زاپاس است .

در عکس دوم وسوم اختلاف فاحش ورزدیدگی وقدو هیکل این عزیزان قهرمان  بسیار مشهود می باشد نه خدای ناکرده توهینی بخواهم بکنم ولی متاسفانه سیستم مدیرتی نیرو حتما بایستی از لحاظ غذایی به نیروهای به این ورزیدگی ومهم برای کشور  رسیدگی فرق هم ندارد که کاد ر باشند یا وظیفه.   کشور ما که در افریقا و قحطی به سر نمی بره کاملا در عکس بالایی کمبودها را از روی فیزیک این دلاوران می توان حدس زد که با کمترینها سخترین اموزشها را به انجام می رسانند و

همان بلایی که سر ما  در پرندک می اوردنند من 65 کیلو بودم بعد از اموزش شده بود 56 کیلو تازه با رساندن مواد غذایی توسط خانواده هفته ای یکی و دوبار من واقعا افسوس می خورم شرمنده از تمامی عزیزان خدا یاورتان باشد.

10 people like this

تاریخچه تیپ 55 هوابرد 

استفاده از نیرو های هوابرد در عملیات نظامی برای اولین بار بوسیله ارتش روسیه در سال 1936، انجام گردید و سپس در سال 1940 توسط کشور آلمان مورد آزمایش قرار گرفت که بعد از سه سال این کشور دارای سه لشکر هوابرد گردید و در عملیات تصرف هلند و اشغال جزیره کرت و اخراج نیروهای متفقین ، از یگان هوابرد استفاده شد. ایالات متحده آمریکا نیز در سال 1943 موفق گردید که لشکر 82 هوابرد خود را در سواحل نرماندی واقع در شمال فرانسه پیاده نماید. از سال 1342 لزوم داشتن یگان هوابرد در نیروی زمینی به منظور تأمین یک احتیاط محرک و قوی که بتواند در میدان رزم جهت مأموریتهای تاکتیکی و استراتژیکی وارد عمل شده و مأموریت نیروهای خودی را تسهیل نماید احساس گردید. به همین منظور در سال 1342 دو گردان پیاده هوابرد به اسامی 01 و 02 در تهران تشکیل گردید که در سال 1344 به اسامی 301 و 302 به شیراز منتقل و به هنگ 19 سوار ملحق گردید.
یک سال بعد یک گردان پیاده نیز تشکیل و یک گردان توپخانه 105 هم از مرکز آموزش توپخانه به دو گردان قبلی ملحق گردیدو تشکیل یک تیپ را داد که یکی از تیپ های لشکر مختلط هوابرد فارس محسوب می شد. پس از انحلال لشکر مختلط، تیپ مستقل 25 شاهین تغییر نام یافت و بر حسب نیاز یک گردان پشتیبانی و گروهان های مستقل نیز به آن اضافه گردید. در این زمان تیپ دارای سه گردان پیاده هوابرد بنام های 91،92،93 یک گردان توپخانه 105 م م یک گروهان شناسایی – یک گردان پشتیبانی و یک گروهان قرار گاه و خدمات می باشد.
در سال 1355 بعد از انحلال تیپ 65 مستقل هوابرد دو گردان به اسامی 101 و 146 به تیپ 55 هوابرد منتقل و جزء یگان های سازمانی تیپ گردیدند. بعد از شروع جنگ تحمیلی و بر حسب نیاز عملیاتی سه گردان قدس یه شماره 1912 -1924 – 1921 تشکیل که در سال 1365 به گردان های 753 ، 754 و 796 تکاور تبدیل گردیدند، در سال 1366 گردان 796 تکاور جهت تکمیل سازمان تیپ 35 تکاور به آن تیپ اختصاص داده شد و گردان های 753 و 754 تکاور نیز در سال 1370 جهت تکمیل سازمان لشکر 58 تکاور ذوالفقار ، از تیپ منتزع و به لشکر مذبور اختصاص داده شد.
در سال 1364 یک گردان آموزشی بنام آ – 12 تشکیل و به سازمان تیپ اضافه گردید، همچنین در سال 1367 گردان 810 توپخانه که مأموریت آن تقویت گردان 352 توپخانه می باشد تشکیل و در سال 1369 منحل اعلام گردید.

عملیات هایی که در آن شرکت داشته اند:
- استان خوزستان
- استان کردستان
- استان ایلام
- استان کرمانشاه
- استان آذربایجان غربی

جدول عملیات های انجام شده توسط تیپ 55 هوابرد در استان خوزستان:

نام عملیات                                                    تاریخ                       منطقه

عملیات آفندی الله اکبر (خیبر)                             60/02/30

عملیات آفندی طراح                                        60/05/05

عملیات آفندی شهید مدنی                                60/06/27                سوسنگرد

عملیات پدافندی شوش                                   60/12/29                  شوش

عملیات آفندی فتح المبین (طرح عملیاتی کربلای 2)    61/01/02                غرب کرخه

عملیات آفندی بیت المقدس (طرح عملیاتی کربلای 3)  61/02/10             جنوب اهواز

عملیات آفندی والفجر مقدماتی                           61/11/17                 چلات

عملیات آفندی والفجر 1                                   62/01/21                بجلیه

عملیات آفندی خیبر                                        62/12/03                طلائیه

عملیات آفندی بدر                                         63/02/20                سومار

عملیات آفندی والفجر 8                                   64/11/20                فاو

جدول عملیات های انجام شده توسط تیپ 55 هوابرد در استان کردستان:

منطقه                 تاریخ                      نام عملیات

کردستان            64/12/16                 عملیات پدافندی چوراتا

جدول عملیات های انجام شده توسط تیپ 55 هوابرد در استان کرمانشاه:

منطقه            تاریخ            نام عملیات

سومار         61/07/09         عملیات آفندی مسلم ابن عقیل

سومار         65/10/23         عملیات آفندی کربلای 6

جدول عملیات های انجام شده توسط تیپ 55 هوابرد در استان ایلام:

منطقه             تاریخ                  نام عملیات

عین خوش      64/04/20             عملیات آفندی شرهانی

جدول عملیات های انجام شده توسط تیپ 55 هوابرد در استان آذربایجان غربی:

منطقه             تاریخ             نام عملیات

اشنویه           64/04/23         عملیات آفندی قادر 1

اشنویه           64/06/19         عملیات آفندی قادر 2

اشنویه           64/12/05         عملیات آفندی والفجر 9

منبع

7 people like this

متن گزارش تیپ 55 هوابرد به قرارگاه کربلا 2 

خیلی محرمانه

موضوع : خلاصه وضعیت عملیاتی تک دشمن از 1360/12/28 الی 29 /1360/12 به مواضع تیپ 55 هوابرد در رقابه .

در ساعت 23:30 مورخه 1360/12/28 ، تک پیاده دشمن، توأم با غافل گیری، با پشتیبانی تانک و آتش شدید ، از طریق تنگ رقابیه آغاز و در حدود یک تیپ پیاده شامل 1200 نفر به مواضع گردان 158 و 900 نفر به موضع گردان 135 نفوذ نمودند. قبل از تک دشمن یک گشتی به تعداد 20 نفر از گردان 158 ، بسیج و افراد مهندس جهت به وجود آوردن معبر در میدان مین دشمن ، به جلو اعزام گردیدند که توسط دشمن محاصره و اکثراً شهید و تعدادی به اسارت گرفته شدند.

در زمانی که نیروهای پیاده دشمن به مواضع یگان های این تیپ نفوذ نمودند، با مقاومت سرسختانه و دلیرانه و کمک مشهود خداوند مواجه و تعداد تقریبی 950 نفر از دشمن به عقب تخلیه و در روستای « بیت شایه » دفن گردیدند. بقیه جنازه ها به علت آتش شدید دشمن و پراکندگی آنها، در محل باقی ماند و چون امکان شیوع بیماری می رفت در همان محل موضع دفن گردیدند.

نیروهای تیپ، همراه با برادران بسیج و پاسداران بعد از کشتن و فرار دادن دشمن ، موضع پدافندی را ترمیم و تحکیم نمودند و تعداد 110 دستگاه تانک دشمن که در 700 متری پشت یگان های پیاده ی دشمن آماده بودند تا به محض تصرف هدف، عناصر پیاده به موضع پدافندی ما حرکت نمایند و تا « شیخ شجاع» پیش بیایند به علت شکست فاحش یگان های پیاده ی دشمن، مجبور به عقب نشینی گردیدند و در فاصله 4 کیلومتری در داخل دشت باز بدون هیچ نوع پوششی ، مستقر و از همان جا یگان های در خط تیپ را زیر آتش قرار می داند. این وضعیت همین طور ادامه داشت در ساعت 00 : 10 مورخه 1361/1/1  با اعزام هشت گروه شکار تانک به تعداد 400 نفر ، به تانک دشمن حمله و تعدادی از آنها را منهدم نمودند که مجبور شدند شب بعد از معبری که از داخل تنگ رقابیه درست کرده بودند، تانک های خود را به عقب ببرند.

در تک مورخه 1361/1/4  این تیپ به مواضع عراقی ها، یکی از مدارک به دست آمده از دشمن دستور عملیاتی تک مورخه 1360/12/28  دشمن به مواضع تیپ بود که قبلاً به قرار گاه مقدم نزاجا فرستاده شده است در این عملیات تعداد 30 نفر از نفرات خودی شهید و 91 نفر زخمی و 5 نفر مفقود الاثر شده اند .

به دنبال حوادثی که در قرار گاه فتح و فجر بر اثر تک متجاوز به وجود آمد قرار گاه مقدم نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، برای حفظ روحیه و آمادگی قرار گاه ها اقدام به صدور دستور العمل زیر کرد.

از : قرار گاه مقدم نزاجا (کربلا 2 ) «3»

به : قرار گاه های قدس ، نصر ، فتح ، فجر

1ـ حملات جنون آمیز دشمن را که نامش از ترس و وحشت او از حمله گسترده رزمندگان اسلام است با خونسردی دفع نمایید. مهمات را بیهوده مصرف نکنید.

2 ـ تلاش کنید ضمن آنکه به دشمن تلفات وارد می آورید اقدام به گرفتن اسیر نمائید .

3ـ قرار گاه کربلا2 ، با آگاهی از آخرین وضعیت قرار گاه های چهارگانه ، منظر دریافت اعلام آمادگی کامل ، جهت اجرای مأموریت واگذاری می باشد.

18 people like this

139818653281181.jpg

13 people like this

139879222223432.jpg

12 people like this