Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

آیا من یک وطن پرستم؟

31 posts in this topic

کلافه جان با درود

اگه اعصابت بهم نمیریزه میخوام بگم یک شعبه هم در تلگرام ایجاد کنی بد نیست . اینجوری که شما پیش گرفتی و هر وقت نبود ماسک و دستکش فشار میاره تهدید به پایین کشیدن کرکره انجمن میکنی میترسم شب بخوابیم صبح بیدار بشیم ببینیم انجمن رو قرنطینه کردی .

2

در در 4/9/2020 در 8:11 PM، Crounus2000 گفته است :

بیشتر خلوتی انجمن تقصیر تلگرامه

سلام عجیجم 

هیچ زورگویی نمیشه کرد

ضمن اینکه هیچ زورگویی جواب نداده ،  حتی وقتی پیشرفتی صورت گرفته گفتن کار خودمون بوده 

حالا تو یک کاربر وطن پرستی؟

2

در در 4/10/2020 در 6:35 PM، تلخک گفته است :

کلافه جان با درود

اگه اعصابت بهم نمیریزه میخوام بگم یک شعبه هم در تلگرام ایجاد کنی بد نیست . اینجوری که شما پیش گرفتی و هر وقت نبود ماسک و دستکش فشار میاره تهدید به پایین کشیدن کرکره انجمن میکنی میترسم شب بخوابیم صبح بیدار بشیم ببینیم انجمن رو قرنطینه کردی .

هم توی فیسبوک و هم توی تلگرام شعبه داریم. مدیرش نداریم 

شما مدیرش میشی ؟

2

در 21 ساعت قبل، kalafe2006 گفته است :

هم توی فیسبوک و هم توی تلگرام شعبه داریم. مدیرش نداریم 

شما مدیرش میشی ؟

اولا بنده به فضای مجازی زیاد وارد نیستم . دوما از من گذشته که به فکر مدیر شدن باشم . سوما شما لطف کن آدرس کانال تلگرامی انجمن رو بده یک سری برم تا اونجا ببینم چه خبره . قرنطینه بدجور اعصابم رو بهم ریخته . کاش یک فکر اساسی برای اعضا میکردین که کمتر حوصله اونا سر بره . در نهایت اینکه تکیه بر جای بزرگان نتوان زد به گزاف .

3

در در 4/13/2020 در 0:33 PM، تلخک گفته است :

اولا بنده به فضای مجازی زیاد وارد نیستم . دوما از من گذشته که به فکر مدیر شدن باشم . سوما شما لطف کن آدرس کانال تلگرامی انجمن رو بده یک سری برم تا اونجا ببینم چه خبره . قرنطینه بدجور اعصابم رو بهم ریخته . کاش یک فکر اساسی برای اعضا میکردین که کمتر حوصله اونا سر بره . در نهایت اینکه تکیه بر جای بزرگان نتوان زد به گزاف .

فکر کنم شماره واتساپ و تلگرام شما رو نداشته باشم

2

ارتشیها 

یک زمانی جبهه بود و جنگ بود
ترس بر ما ارتشیها ننگ بود

اارتشیها چون پلنگ  وشیر بود
از صداقت ‌گوئی از جان سیر بود

بود در لجمن جنابِ ارتشی
جملگی مصدومهای تَرکشی

ارتشیها ساده و بی ادعا
جان به کفهای پر از مهر و صفا

شیرمردانی دلیر و باشکوه
یاد دادند استقامت را به کوه

سفره خالی بود در سنگر ولی
در خط حمله فقط  یک یا علی

با حقوق اندک خود ساختند تاختند و سوختند و باختند

گوئیا از چین بود این ارتشی
کافری بی دین بود این ارتشی

گونه ای دیگر نگاهش داشتند
شاید او را اجنبی پنداشتند

ارتش ما جمله بی امکان بود
کم توقع گوش بر فرمان بود

از زمین و وام و مسکن دور بود
حق خود پامال گوئی کور بود

ارتشیها  بچهٔ   نامادری
از کنار ما گذشتند سرسری

وای عمر ما تلف شد دوستان
زحمت ما چون علف شد دوستان

ما روان و جانِ خود را باختیم
باتبِ فقر و نداری ساختیم

مانده ام در حسرت یک امتیاز
گشته دکتر،  بیسوادِحقه باز

خفه شد در نطفه استعداد من
دادرس کِی بود بر فریادِ من؟

من که بودم در خطِ جنوب، پیش
حال جانبازم فقط از بهرِ خویش

من و دوستانم  جوانی داده ایم
بی پناهیم و به کُنج افتاده ایم

آنکه چوپان بود پیشِ دیگران
پشتِ جبهه بود چندی میهمان

با ریاکاری یکی مدرک گرفت
نورِقلبِ صادقان را لَک گرفت

شاعر صادق سُخن آرام گیر
کو  امیر و کو طبیب و کو وزیر؟

هر وزیری خاک بود و خاک شد
آنکه بود انسان نما، سفّاک شد

یوسفا این گفته ها را سود نیست
چون توئی پیشِ خدا مردود نیست

ارادتمند همه شما سربازان  بی ادعا هشت سال دفاع مقدس و
فراموش شدگان حال حاضر

نشر فقط با لینگ کهنه سربازان ایران شرعآ مجاز است
 به مابپیوندید
@kohnesrbazaniran

3

فرصتی:
(بنام خدا )
همرزمان عزیزم....... سلام ......دلنوشته 

وقتی هنرمندان در شبکه میلی ایران  و یا به مناسبتهای مختلف در شبکه های استانی دعوت می شوند یکی از سئوالهای که مجری برنامه از انها می پرسد این است که شما چند سال در عرصه هنری فعالیت داشته اید  .....
انها هم  هرکدام  به هر میزانی که در کار هنری فعالیت داشته اند ....اظهار می کنند؛ و بطور مثال می فرمایند من بیش از ۱۶ سال خاک صحنه تاتر خورده ام ..............والخ‌..........

حالا ما ایثارگران دفاع مقدس که سالهای چندی را در صحنه های اصلی نبرد و در میادین مین دشمن سپری کرده ...
ودر مقابل انواع سلاحهای سنگین و مهیب دشمن سینه سپر کرده ...
و برای حفظ وجب به وجب میهن عزیز رنجهای بسیاری تحمل کرده ایم چه ؟؟؟؟؟
 ما ایثارگران نظامی که سالهایی از بهترین ایام عمر خود را دور...
 از همسر و فرزندانمان در صحنه هایی سپری کرده ایم... 
که هیچ فیلمبردار و یا مستند سازی جرآت و یا بخاطر مسائل محرمانه بودن عملیات نظامی اجازه و امکان حضور در آن صحنه های  پر خطر و ترسناک را که لرزه بر اندام هر بیننده ای می افکند نداشت چه باید بگوئیم ؟؟؟؟؟؟؟
و؛ کجا باید درد دل کنیم؟؟؟؟؟ ........

با این وضعیت اینک  نمی دانم کی نوبت امثال ما ایثارگران دفاع مقدس  می رسد تا برای هموطنان عزیزمان تعریف کنیم  که به مدت ۸ سال و۳ ماه در میادین مین با همه خطراتش؛ چگونه خاک میدان مین خورده ایم .......

آری در آن روزگاری که هنرمندان و مدیران سازمانهای غیر نظامی کشورم شبها آسوده سر در کنار همسر و فرزندانشان بر بالیان می گذاشتند ما ایثارگران نظامی و یاران جبهه و دفاع مقدس در اکثر اوقات متاسفانه به علت انفجار مین شاهد شهادت  وقطع عضو همکاران و همرزمان عزیزمان بودیم که حتی امکان تخلیه آنها به عقب و بستری و معالجه شدن را هم نداشتند و تا صبح و تا پر کشیدن روح بزرگ و ملکوتیشان به لقا الله در خون خود می غلطیدند و با خدای خود راز و نیاز عاشقانه می کردند و اهل و عیال خود را به او می سپردند. آری ما ایثارگران بازمانده از سالهای دفاع مقدس که فیض شهادت نصیبمان نشده اکنون در کمال بی مهری و ناعادلانه به فراموشی سپرده شده ایم و چون در بین دولتمردان و اداره کنندگان کشور متاسفانه گوش شنوا و دل دردمند و عدالتخواهی و عدالتجویی وجود ندارد  اخرالامر زحمات بی شائبه امثال ما ایثارگران به نفع  تعدادی از دولتمردان ایرانی ولی رانت خوار با عنوان سرمایه نظام به بوته فراموشی سپرده شده و به باد فنا خواهد رفت. به علاوه با تسلط تعدادی کارمند اختلاس گر که مشغول چپاول بیت المال هستند و با دریافت حقوقهای نجومی آنچنانی که بارها در شبکه های اجتماعی و حتی در رسانه های دولتی خودشان و توسط مقامات و مسئولان اعلام شده از خدا و خلق خدا بی خبر شده اند و آقای نوبخت هم از انها دفاع کرده وهمگان شاهد بوده ایم؛ دیگر هیچ امیدی به اصلاح امور و احقاق حق ما ایثارگران از یاد رفته وجود ندارد. مزید بر آن  و در نهایت باخالی شدن سفره ما ایثارگران ... و بازنشستگان ....کشوری ...ولشکری  وسایر اقشار بیکار جامعه ایران که روز به روز هم بدتر و فاجعه آمیزتر می شود تردیدی وجود ندارد که آینده به مراتب بدتر از حال خواهد بود و جامعه ایرانی با فاصله ای بسیار زیاد از کاروان رشد و توسعه جهان عقب و هر روز عقب تر خواهد ماند...
هرچند من مرد سیاست واقتصاد نیستم ....‌ و فقط یک ایثار گر دفاع مقدسم ....ولی از طرفی هم یک انسانم و معنای سفره خالی بازنشستگان زحمتکش کشورم وسایر هموطنانم ....و خصوصاً بیکاری فرزندانم  وجوانان تحصیل کرده و برومند این مرز و بوم را به درستی درک میکنم ....و ......و این وضعیت اسف بار را همچون یک زخم باز میدانم که  ما ایثارگران دفاع مقدس  ....... در دولتهای حاکم پس از جنگ و به خصوص در دولت آقای روحانی دچار شده ایم. اکنون این وضعیت آنقدر در جامعه ایران مشهود  ومشخص و برجسته شده  است  که نیازبه توضیح چندانی ندارد ....
جناب آقای روحانی  که با رای  امثال من وسایر مردم شریف ایران بر مسند ریاست جمهوری تکیه زده ....در یکی از سخنرانیهایش .....به دولت خود می بالد ...و برای حاضرین در سالن با قیافه حق به جانب چنین توضیح میدهد که دولت من در شرایط سخت تحریمها  حقوق  و سلاح و مهمات شبه نظامیانی که در عراق ودر سوریه و ... با داعش می جنگند ..... تامین و پرداخت کرده است ...... بدون آن که به مثل من ایرانی  توجه داشته باشد... آیا جناب آقای روحانی نمی داند در حالی که سفره بیش از نیمی از ایرانیان هم وطن او خالی است و زنان سرپرست خانوادهایی هستند که به علت بی کاری و نداشتن درآمد برای سیر کردن شکم بچه هایشان حاضر به خود فروشی شده اند. پرداخت حقوق رزمندگان وشبه نظامیان واجیر شدگان افغانی یا پاکستانی و غیره که در عراق یا ... با داعش میجنگند ... برای فرزندان ما هرگز نان و  اشتغال و رفع بیکاری نخواهد شد ....

جناب آقای روحانی از قدیم گفته اند....
 چراغی که به خانه رواست..
 به مسجد حرام است. ..
البته به مسجد خودمان حرام است ...
چه رسد به مسجد کشورهای دیگر. 
آقای روحانی فراموش نکنید..
 که ما ایثارگران دفاع مقدس ..
به مدت ۸ سال تنها ..
وبدون کمک هیچ کشوری..
 با مقاومت دلیرانه در مقابل ۳۶ کشور جهان ؛ایستادیم، جنگیدیم و مقاومت کردیم .....
 پس تعریف از مقاومت شبه نظامیان در سوریه و عراق..
 برای امثال ما ایثار گران ۸ سال دفاع مقدس از کشورمان ایران ......
چندان جذابیتی ندارد....

و؛دقیقا مصداق ترقه در کردن در پیش پای توپچی است.

4

بنظرتون آقای روحانی در مورد حضور نظامی در سایر کشورها و اجیر کردن شبه نظامیان در آن کشورها و پرداخت مخارج آنها از جیب ملت ایران تصمیم گیر هستند؟

یعنی اصولا تصمیم گیری در خصوص این قبیل موارد جز اختیارات رییس جمهور هست؟

2

پس نباید با غرور مدعی شود که دولتش اونا را حمایت میکنه

2

با عرض سلام 

هیاهو برای چیست ،، 

سالهاست شعار می دهیم ،، 

امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند

بارها توسط مسئولان کشورمان 
اعلام شده است ، 
امریکا ، دشمن است ،  و شکست 
خورده است ،، 

ایران و امریکا.  سالهاست رابطه
دیپلماتیک ندارند ،، 
بارها مسئولان ایران و امریکا ، 
یکدیگر را دشمن خطاب میکنند و 
بر دشمنی خود پافشاری میکنند 

و برای یکدیگر خط و نشان 
می کشند ،  

از دشمن چه انتظاری بایدداشت ، 
در جنگ 8 ساله ایران و عراق 

دو ، دشمن خونین ، چه انتظاری
از یکدیگر داشتند

بجز گلوله باران و کشتن یکدیگر
تجاوز ، موشکباران شهرها ، ، 
تخریب پل ها و پالایشگاهها ووو
انتظار دیگری از یکدیگر نداشتند

هرگاه در جبهه های جنگ. ، 
ما تعداد 5 گلوله تانک بسمت ، 
ارتش عراق شلیک میکردیم ،، 
بعد از مدت کوتاهی منتظر پاسخ
نیروهای عراق بودیم ،

و بعد از شلیک گلوله بسمت دشمن
همه رزمندگان ملزم بودند ،، 
هر چه زودتر ، بداخل سنگرهای 
خود ، پناه بگیرند ،  و کسی در 
محوطه باز حضور نداشته باشد ،   
و همیشه در انتظار پاسخ شدیدتر
از سوی دشمن نیز بودیم

و چنانچه نیروهای دشمن پاسخ 
اتش ما را نمی داد ، همگی تعجب
میکردیم ، ولی تا زمانیکه نیروهای
عراقی پاسخ اتش ما را نمی داد ، 
ما همچنان با احتیاط در خط و 
در محوطه تردد میکردیم ،،  و 
بیشتر کنجکاو می شدیم ،

و پیش خود فکر میکردیم ، نکند 
دشمن در تدارک ،ریختن اتش تهیه
روی سر ما باشد

اعلام دشمنی ایران با امریکا و 
اعلام دشمنی امریکا برعلیه ما ، 
نمی تواند از این قاعده خیلی 
دور باشد ،

از دشمن خصم باید هرگونه 
انتظار خصمانه و خرابکارانه 
انتظار داشته باشیم ،،  
همانگونه نیز دشمن از ما انتظار
متقابل به مثل دارد و خواهد 
داشت 

اگر غیر از  اینها که بیان کردم ، 
باشد،  انوقت دشمن و دشمنی 
معنی و مفهومی نخواهد داشت ،  

از دشمن ، همیشه باید انتظار 
دشمنی داشت ، ، ، ،  

حسنعلی ابراهیمی سعید

2

بخوانید و منتشر کنید.آیا میدانید چیزی که در ادامه میخوانید قصه و داستان نیست بلکه رکوردهایی است که توسط فرزندان این ملت در ارتش به وقوع پیوسته است؟ این اولین آیا میدانید است  که امیدواریم در آینده لیست های جدید پر افتخار از حماسه های قهرمانان ایران زمین توسط کانال گنج جنگ منتشر شود.

-  آیا میدانید که بزرگترین عملیات هوایی قرن توسط خلبانان نیروی هوایی ارتش ایران انجام شده است؟ (عملیات اچ3)

-  آیا میدانید که ارتش ایران تنها ارتش دنیاست که توانست با استعداد تقریبی یک گردان تکاور (700 نفر) مقابل چند لشکر 34 روز مقاومت کند تا شهرهای ایران یکی پس از دیگری سقوط نکند؟ (حماسه گردان یکم تکاوران دریایی در 34 روز اول جنگ-خرمشهر)

-  آیا میدانید که ارتش ایران توانست با 3 فروند هلیکوپتر وجمعا 12 نفر جلوی پیشروی 3 لشکر عراق را در سرپل ذهاب بگیرد و مانع سقوط شهر شود(حماسه قهرمانان هوانیروز در عملیات سرپل ذهاب.

-  آیا میدانید دوربرد ترین عملیات نجات دنیا توسط ارتش ایران و هوانیروز انجام شده است که طی آن هلیکوپتر های ما برای نجات خلبانان فانتوم که در عمق خاک عراق از هواپیما بیرون پریده بودند 35 مایل از روی دشمن عبور کرده ، خلبانان فانتوم را پیدا کرده و مسیر بسیار خطرناک و طولانی را به سلامت بازگشته اند؟ (14 آذر 1359)

-  آیا میدانید که هواپیمای اف14 ایران توانسته است در رکوردی بی نظیر با شلیک یک موشک 4 فروند هواپیمای متجاوز عراقی را منهدم کند؟

-  آیا میدانید که ایران تنها کشوری است که توانسته با هلی کوپتر هواپیمای دشمن را شکار کند؟(شکار هواپیمای میگ 21 توسط هلیکوپتر کبرای هوانیروز 20 بهمن 1364)

-  آیا میدانید ایران تنها کشوری است که توانسته است با موشکی که برای اهداف زمینی طراحی شده است(تاو) توسط کبرا چندین فروند هلی کوپتر عراقی در حال پرواز را شکار کند؟

-  آیا میدانید که خروج اضطراری(ایجکت) در هواپیمای فانتوم زمانی که از کار می افتد خلبان باید پروسه ی بسیار پیچیده و خطر ناک خروج دستی از هواپیما را اجرا کند که به اصطلاح به آن bail out  میگویند و این رکورد تنها و تنها در جهان در دستان مرحوم سرهنگ خلبان ارسلان مرادی است که در زمان جنگ به وقوع پیوسته است‌.

-  آیا میدانید ایران تنها کشوری است که به تنهایی وارد جنگ شد اما از سی و چند کشور جهان اسیر گرفت؟
-
-  اینها رکوردهایی است که گنج جنگ تا کنون از دلاوریهای مردان این سرزمین بدست آورده است. در ضمن گنج جنگ هنوز در کنکاش هزاران رکورد جهانی است که فقط در جنگ ایران و عراق به وقوع پیوسته است. در نشر این قهرمانیها بکوشید تا همگان و آیندگان بدانند که از تبار چه سلحشورانی هستند.
—----------

2

با عرض سلام 

راستی ها و ازادی در پناه شجاعت 

ازادی ، راستگویی ، بیان حقایق ، 
اختراعات ،  تکنولوژی ، ابتکارات ، 
نوابغ ، پیشرفت ، مدیریت ، 
دیپلماسی، جنگ و صلح ، پیروزی ، 
قهرمانیهای ورزشی ، تولید قانون مدرن ،  ازادی بیان، ازادی انتخاب ، 
ازادی قلم ، ازادی عمل ،   خصوصا، 
بیان راستی ها و حقیفت در پناه 
شجاعت تولید و نمایان میشود 

دروغ و دروغگویی نیز در جوامع 
ترسوها رواج و رایج  میشود ، 
هرگونه ناهنجاریهای اجتماعی ، 
قصاص قبل از جنایت ، قتل ، مسخ 
 نا امنی ،  ظلم و ستم ،  دروغگویی 
ناشی از ترس بوجود می اید  

،

2

با سلام 

اتفافات ناگوار روزانه ، 
عدم مسئولیت پذیری مسئولین ،     

ساختار حمل و نقل هوایی ، ریلی ، 
جاده ای ، فرسوده ، و کهنه است ، 
وقتی که میگوئیم ساختار حمل ونقل ، هوایی ، ریلی و جاده ای 
مربوط به تکنولوژی 50 سال پیش است ، 

مسئولین میگویند ، بخاطر تحریم 
است ، و عامل ان امریکاست ، 

سخنانان نسنجیده و عملکرد 
مسئولان کشور در مجامع بین المللی ، باعث شده است ، که 
جامعه بین المللی و شورای امنیت
سازمان ملل متحد ،  90 در صد وقت خود را برای تنظیم قعطنامه 
و تحریم های گوناگون وقف کشورمان کنند ،،
و کشورمان را در ردیف کشور کره
شمالی ، سوریه ، یمن ، قرار دهند،  
و نیز کشورهایی که با ایران رابطه
دارند ، با انواع بحرانها روبرو کنند ،
تا کشورها ، خیال نزدیک شدن به 
کشورمان را از خود دور کنند ،، 

امنیت ملی هر کشوری به حمل ونقل ، هوایی ، ریلی ، و جاده ای 
گره خورده است ، 
اولین گام توسعه و پیشرفت هر کشور ،  ساختار و توسعه انواع 
راههای ارتباطی است ،، 
در سال 59 حمله عراق به ایران 
اگر راههای ریلی و جاده ای و 
ناوگان هوایی بهتری برخوردار 
بودیم ،  با انتقال سریع ارتش به 
منطقه ،  می توانستیم جلوی 
پیشروی ارتش عراق را بگیریم ، 
و جنگ 8 ساله را به مدت 2 یا 3 ماه
کاهش و پایان دهیم ، 
اکنون با گذشت 40، سال از انقلاب
نتوانسته ایم راههای کشور و ناوگان حمل و نقل را توسعه دهیم
که راههای ارتباطی کشور گنجایش
انتقال سریع نیروهها را ندارد ، 
زمانیکه نیروههای ارتش به منطقه
جنگی رسیدند ، ارتش عراق اغلب 
شهرهای مرزی را یا اشغال کرده بود
و یا شهر ها را محاصره کرده بود ، 

اکنون مسئولین کشور می گویند 
علت عقب ماندگی و اتفاقات 
روزمره کشور بخاطر تحریم است
شما مسئولین کشور ، که میدانید
تحریم ها چه بلایی سر مردم اورده
و می اورد ، پس چرا باید کاری 
بکنیم که خوشایند جامعه بین المللی نباشد ، تا کشورها روز بروز
از کشورمان فاصله بگیرند ،  تا 
تاوان عملکرد نسنجیده مسئولان 
کشور را  مردم ایران پرداخت کنند
  با سیاستی که دولت در مجامع 
بین المللی در پیش گرفته است 
به انزوای بیشتر کشور منجر شده 
و باعث عدم اعتماد مردم به دولت
و از دست دادن امید به اینده منجر 
شده است ، 

2

اشک همه را در می اورند

یکی از پر در امدترین شغل در 
کشورمان ،  در اوردن اشک مردم
است ،

هر چه فرد نوحه خوان بتواند 
مردم را وادار به گریه و شیون کنند
بیشتر مورد توجه قرار میگیرد ،  
و پول بیشتری دریافت میکنند 

در اوردن اشک مردم نزد ایرانیان
هنر محسوب میشود ،،

علاوه بر نوحه خوانی 

راههای زیادی برای گریاندن و یا 
در اوردن اشک مردم پیدا کرده اند
که در طی شبانه روز مورد استفاده
قرار میگیرد

که در طی روز 
حداقل با یکی از این روش های 
زیر ، اشک ادمی را در می اورند ،،

عبارتند ، از  گرانی و تورم ، 
بی پولی ، جریمه ، اختلاس ، شلاق
ترافیک ، خانواده.  اعتیاد ، همسایه
بیماری ، جنگ ، تروریست ،، 
تحریم ،  دشمنان ،، خشکسالی ووو
وووووووو ، که با انها مواجهم ،

همانطوریکه گریه اوران نامدار 
دارای مقام و منزلت هستند و از 
احترام اغلب مردم برخوردار 
هستند

ولی خوشحال کنندگان جامعه از 
هیچگونه جایگاهی بر خوردار 
نیستند ، بلکه مورد مواخذه قرار 
می گیرند ، و در بالاترین جرایم 
اجتماعی و محرومیت و محدودیت
قرار می گیرند ،  بطوریکه ، 
خوشحال کنندگان را وادار به 
گریه کردن میکنند و اشک انها را 
نیز در می اورند 

3

من محمد خیراندیش در یکی از مدارس شهر بوشهر معلم عربی هستم و مایلم خاطره‌ای جالب و تکان‌دهنده از سفرم به عراق رو با شما در میان بگذارم.
سال ۹۵ اربعین برای زیارت رفتم عراق، از نجف تا کربلا رو باید پیاده می‌رفتیم، یک شب رو به موکب نرفتیم و در خانه‌ی یکی از عراقی‌هایی که خانه‌اش در مسیر بود مهمان شدیم که اتفاقاً صاحبخانه هم معلم تاریخ بود. من چون عربی بلد بودم بعد از صرف شام مقداری با صاحبخونه اختلاط کردم. از هر دری حرف زدیم تا رسیدیم به جنگ ۸ ساله. با نگاهی عاقل اندر سفیه ازش پرسیدم: شما که تاریخ خوندین جنگ رو ما بردیم یا شما؟ توی تلویزیون رسمی ایران بهمون میگن که ایران پیروز جنگ شد.
گفت: در مورد جنگ نمی‌خوام صحبت کنم، در مورد الان چند تا سوال ازت میپرسم لطفاً پاسخ بده.
گفت: حاکمان شما کجایی هستند؟ گفتم خب معلومه ایرانی.
گفت: مگه پیامبر توی ایران بود که الان اولادش (سیّدها) بر شما حکومت میکنن؟ اصلاً این به کنار مگه لاریجانی و نقدی و صالحی و عراقچی و خیلی از آیت‌الله‌ها و مراجع تقلیدتون متولد عراق نیستند؟ چرا بر ایران حکومت میکنند؟ پس حاکمانتون از ما هستند.
گفتم اینطور هم که شما میگین نیست.
بعد پرسید: پس چرا حاکمانتون با تمدن ایرانی مخالف هستند؟ گفتم نمیدونم؛ گفت بخاطر اینکه تمدن اسلامی-عربی رو جایگزینش کنند. پس تمدنتون رو هم ما ازتون گرفتیم، درسته؟ از روی استیصال سری به نشانه‌ی تایید تکان دادم.
گفت شما تنها رسم ایرانی که دارید اسمش عید نوروزه، حالا چرا سر سفره نوروزتون به زبان عربی دعا می‌خونید؟ بدون اینکه منتظر جواب بمونه گفت پس تا اینجا تنها آداب و رسوم ایرانیتون رو هم ازتون گرفتیم.
بعد پرسید: گفتی اسمت چی بود؟ گفتم محمد؛ خنده‌ی بلندی کرد و گفت ببین ما حتی اسمتو هم ازت گرفتیم چون اسمت عربیه؛
دوباره پرسید: خب دوستِ من دین اصیل ایرانی‌ها چیه؟ گفتم زرتشت. گفت دین الانتون چیه؟ گفتم اسلام. گفت پس قبول داری که دینتون رو هم ازتون گرفتیم؟
حرفی برای گفتن نداشتم
دوباره گفت همه میدونن که ایران کشوری غنی هست ولی پول منابعش رو نه خرج مردم بلکه خرج سوریه و فلسطین و لبنان و یمن و همین عراق میکنن؛ پول شخصی خودتون هم که خرج زیارت حج و کربلا در کشورهای عربستان و عراق میشه. همچنین خمس مالتون رو هم باید به آیت‌الله‌هایی بدین که یا اصالتاً عربن یا تربیت‌یافته‌ی فرهنگ عربی هستند. پس ما پولتون رو هم ازتون گرفتیم.
حالا که ما همه‌چیتون رو ازتون گرفتیم حاکمان عربتون ترغیبتون کردن با پای برهنه پشت به تاریخ و فرهنگ خودتون بیاین توی کشور ما و کیلومترها پیاده‌روی کنین تا اسطوره‌های ما اعراب رو زیارت کنین.
و دوباره ادامه داد شنیدم دختران ایرانی توی کشورهای عربی مثل امارات و عمان و قطر صیغه‌ی شیخ‌های اعراب ما میشن؛ حتی زن‌های ایرانی توی کربلا هم حاصر به صیغه شدن هستند تا پولی کاسب بشن. تازه ما عراقی‌ها هم وقتی به مشهد میایم دختران ایرانی رو برای صیغه شدن بهمون تعارف میکنن. دیگه روش نشد بگه ما ناموس ایرانی‌ها رو هم گرفتیم ولی از طرز نگاهش این حقیقت تلخ موج میزد.
از شدت درد و ناراحتی عرق کرده بودم؛ دوستام ازم پرسیدن صاحبخونه چی داره میگه؟ صاحبخونه بهم گفت به دوستاتم بگو بیان اینجا بشنون؛ هرچی باشه نصف زبون شما عربیه و ادامه داد مگه خودت معلم عربی نیستی؟ حتی بچه‌هاتون هم مجبورن زبون ما رو یاد بگیرن؛ ما حتی زبونتون رو ازتون گرفتیم.
من که حرفی برای گفتن نداشتم شب تا صبح خوابم نبرد و همش به حرفاش فکر میکردم؛ صبح که شد از صاحبخونه تشکر کردم، صبحونه نخورده از دوستام خداحفظی کردم و گفتم: شما ادامه بدین من برمیگردم به ایرانِ خودم.
صاحبخونه در حالیکه فنجون قهوه توی دستش داشت اومد بدرقه‌م و در حین خداحافظی ازم پرسید: راستی محمد، حالا بنظرت کی پیروز جنگ شد؟ شما یا ما؟

از صفحه شخصی فرهاد نصیرخانی

1