Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

فیلم مصاحبه با سرهنگ خلبان محمدجعفر وارسته

باز هم با یک فیلم دست اول در خدمتتون هستم 

فیلمی از مصاحبه سرهنگ دوم خلبان محمدجعفر وارسته با تلویزیون بعثی عراق 

لازم به ذکر است که سرهنگ وارسته ارشدترین خلبانی بودند که به اسارت نیروهای بعثی در اواخر جنگ آمدند 

تماشا

4

چند بار این مصاحبه را به دقت دیدم . به سالهای جنگ برگشتم . از نظر من به جز یکی دو مورد سخنان این خلبان عزیز حقیقت داشت . سخنان جناب وارسته نشان از درک بالای نظامیان از تمام شرایط دارد . البته از فشار و شکنجه هایی که در مورد ایشان اعمال شده نباید غافل شویم . میدانید که حکومت ها برای نشان دادن حقانیت پوشالی خود هنوز هم از این دست مصاحبه ها را منتشر میکنند . سرهنگ وارسته اسیر دست دشمن بوده و خدا میداند با او چه کرده اند که حاضر شده مصاحبه را انجام دهد . از او میخواهند در سال هفتم جنگ ارتش دو کشور را مقایسه کند . جناب سرهنگ هم به نظر من حقیقت را گفت . به چند سئوال و جواب اشاره کنم .

اینکه ایران به دلیل تحریم تحلیل رفته است حقیقت دارد . من خود شاهدم و به صراحت میگویم سلاح و تجهیزات که هیچ ما برای صدور برگۀ مرخصی کاغذ هم نداشتیم . یافتن کاغذ برای نوشتن گزارش معضلی شده بود . یگانها به بچه پولدارها مرخصی میدادند تا بروند و در برگشت چند بسته کاغذ با خود برای یگان بیاورند . در خصوص سایر قوا هم به درستی اشاره میکند که نیروهای زمینی و دریایی و هوایی ارتش در حال ضعیف شدن است و در مقابل سپاه را دارند قوی میکنند . من به تجهیزات و اقلام نظامی نمی پردازم چون زیاد در جریان نبوده و نیستم ولی به چشم خود دیدم که سربازانم قوطی های مصرف شدۀ آلبالو و گیلاس نیروهای سپاه را از میان آشغالها بر داشته و هسته هایی که آنها از روی شکم سیری دور انداخته بودند را میخوردند . یا اهدایی مردم را بطور مساوی بین ارتشیان و سپاه تقسیم نمیکردند .

در مورد اصرار مسئولین به ادامۀ جنگ و مخالفت با صلح : بله اکثریت مردم و نظامیان با توجه به شرایط موجود با ادامۀ جنگ بعد از آزادی خرمشهر مخالف بودند . مردم آمادگی و توان مقابله با بمب باران را نداشتند . برای نجات خود به بیرون شهرها میرفتند و بیرون شهر رفتن هم نیاز به خورد و خوراک دارد که دولت مانند امروز از تأمین مایحتاج مردم درمانده بود . به گفتۀ رفسنجانی پول خرید بند پوتین سرباز را نداشتند .

در مورد نظر ارتشیان در مورد جنگ : ناراضی بودند . این هم کاملا درست است . اگر ارتشیان میدانستند در آینده چه وضعیتی در انتظارشان هست که یک ساعت هم در جنگ نمی ماندند . در خصوص اقتصاد هم واضح بود تورم بیداد میکرد . مردم واقعا به سختی زندگی میکردند . از ابتدا دولت ها عرضۀ مهار تورم و گرانی را نداشته اند .

عاقبت جنگ را هم با توجه به اصرار مسئولین به ادامۀ جنگ بخوبی بیان کردند . سرنوشت بدی را برایمان تصور کردند و همه عاقبت جنگ را دیدیم . عاقبتی تاریک و شوم . و چه زیبا آرزوی پایان جنگ را روایت کرد .

و صحبت های جناب سرهنگ وارسته در خصوص روحیۀ ارتشیان بعد از 7 سال جنگیدن به زیبایی مشکلات و معضلات همقطرانش را میگوید . تازه ایشان خلبان بودند و هراز گاهی مأموریت میرفتند . شما پرسنل نیروی زمینی را در نظر بگیرید . هر لحظه امکان درگیری و کشته شدن بودند . پیری زودرس ، فرسودگی ، اختلافات خانوادگی و بالا رفتن آمار طلاق ، بیماریهای روانی اینها همه نصیب ارتشیان بود . و الحق بیشترین ضرر را نظامیان در جنگ داشتند .

اما در خصوص شعار مرگ بر آمریکا و اسرائیل و خرید تجهیزات و اقلام نظامی آنان هم جناب وارسته حقیقت را گفته است . حیرت آور هم بوده که شعار مرگ بر این و آن را بین مردم منتشر کنند و خودشان با سران حکومت آمریکا و اسرائیل زد و بند داشته باشند . خدا را شکر که امروزه کمتر ایرانی آن شعارهای بی محتوا را سر میدهد . مردم بخوبی فهمیدند که جهت دشمن کدام سمت است . همانگونه که این دلاور اسیر میگوید خرید تجهیزات اسرائیلی و کشتار مسلمانان با اسلحۀ صهیونیستی با شعار مرگ بر اسرائیل جور در نمی آمده است . بی جهت نیست امروزه اعتماد چندانی به مسئولین نداریم . چون حرف و عملشان یکی نبوده و نیست .

پرده برداری از نقش رفسنجانی هم در دهۀ 60 توسط یک ارتشی جالب است . رفسنجانی بزرگترین ضربات را به ایران زد . مردک جاه طلب کارش را خوب بلد بود .

اما در خصوص توصیه ای که جناب سرهنگ به خلبانان دیگر داشت توصیه ای میهن پرستانه نبود . بیان اینکه خلبانان از ضدهوایی دشمن بترسند و  خود را به کشتن ندهند و تسلیم دشمن شوند از یک نظامی جالب نیست . البته احتمال میدهم ایشان به واسطۀ فشاری که دشمن در اسارت به ایشان وارد میکرده است مجبور شده چنین سخنانی را بگوید . امروزه هم شاهدیم که بعضی ها قبل از دستگیری معترض دو آتشه هستند ولی بعد از چند روز بازداشت 180 درجه گفته هایشان تغییر میکند . امیدوارم که جناب محمد جعفر وارسته در برگشت به میهن دچار مشکلی بابت این مصاحبه نشده باشد . بهرحال فیلم بسیار جالبی بود . از مدیر نازنین تشکر میکنم بابت این فیلم .  

4

در در 4/5/2020 در 7:41 PM، kalafe2006 گفته است :

لازم به ذکر است که سرهنگ وارسته ارشدترین خلبانی بودند که به اسارت نیروهای بعثی در اواخر جنگ آمدند 

تماشا

فکر می کنم برادر ایشان محمد جواد وارسته هم از خلبانان نیروی هوایی بودند که با درجه سرتیپ دومی بازنشسته شدند آیا در این زمینه اطلاعی دارید؟

3

در در 4/5/2020 در 7:41 PM، kalafe2006 گفته است :

تماشا

فیلم برای من باز نمیشه ، شاید لینکش خراب باشه

ولی با توضیحات کامل و خوب جناب تلخک متوجه کلیتش شدم

دستتون درد نکنه

بسیار عالی

2

فیلم را کامل دیدم

چرا سر خلبان پایین هست

از روی نوشته می خونه یا تحت فشار هست

1