Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

شهید سپهبد علی صیاد شیرازی (صیاد دلها)

52 posts in this topic

ارتفاعات بلند کردستان  و دشت های جنوب شاهد رزم بی امان  او با دشمن زبون بودند .هجدهمین سالگرد شهادت این امیر سرافزاز ارتش و این سرباز وطن گرامی باد

2 people like this

ارتفاعات بلند کردستان  و دشت های جنوب شاهد رزم بی امان  او با دشمن زبون بودند .

با سلام و احترام

شاید با خواندن این چند خط دوستان در مورد اینجانب جور دیگری فکر کنند . نظر یکایک عزیزان برای من بسیار محترم بوده و هست . خدا را گواه میگیرم که قصد و غرض سویی نداشته و ندارم و تنها نظر خودم را بیان میکنم .

دوست بسیار محترم جناب ناشناس عجیب ، از پیگیری و اظهار نظر جنابتان در اکثر مطالب بسیار خوشنود هستم . جنابعالی از معدود اعضایی هستید که در اکثر مباحث صاحب نظر هستید و این بیانگر دنبال کردن هر موضوعی از سوی شماست که جای تقدیر دارد . اگر جسارت نباشد میخواستم تقاضا کنم مدارک و اسنادی دال بر حضور شهید صیاد شیرازی در نبرد و رزم بی امانش در دشت های جنوب و ارتفاعات کردستان ارائه نمایید .

ما فرماندۀ ارشدتر از شهید صیاد هم داشتیم . ولی هیچکدام در نبرد رویارو با دشمن حضور نداشته اند . بالاترین فرمانده ای که در نزدیک ترین فاصله با دشمن در جنگ حضورش مشهود بود فرماندۀ گروهان بود . حتی فرماندۀ گردان هم مسافتی عقب تر از نیروهای درگیر با دشمن بود .

اینجانب نمیخواهم حضور افسران و فرماندهان را در جنگ لوث کنم . ولی تعریف و تمجید و بزرگنمایی را قبول ندارم . شهید صیاد در طول دوران فرماندهی خود نتوانست دوشادوش فرماندهان سایر قوا از حق و حقوق پرسنل زیر مجموعه خود دفاع کند . حال و روز این روزهای پرسنل ارتش ( بخصوص نیروی زمینی ) ماحصل و نتیجۀ چند سال فرماندهی ایشان است . اگر ایشان در بحبوهۀ جنگ مقتدرانه نقش ارتش را در جنگ به مسئولین وقت گوشزد میکرد ، فرماندهان بعد از ایشان نیز یاد گرفته و شیوۀ فرماندهی ایشان را ادامه میدادند . لذا ایشان خشت اول را کج بنا نهاد و تا ثریا . . . .

و در پایان نظر جنابعالی را به نتیجه و فرجام هشت سال جنگ که درصد بالایی از آن فرجام مفتضحانه ماحصل فرماندهی جنگ بود جلب میکنم . سلامت و سربلند باشید . ارادتمند : تلخک

4 people like this

با سلام و احترام

شاید با خواندن این چند خط دوستان در مورد اینجانب جور دیگری فکر کنند . نظر یکایک عزیزان برای من بسیار محترم بوده و هست . خدا را گواه میگیرم که قصد و غرض سویی نداشته و ندارم و تنها نظر خودم را بیان میکنم .

دوست بسیار محترم جناب ناشناس عجیب ، از پیگیری و اظهار نظر جنابتان در اکثر مطالب بسیار خوشنود هستم . جنابعالی از معدود اعضایی هستید که در اکثر مباحث صاحب نظر هستید و این بیانگر دنبال کردن هر موضوعی از سوی شماست که جای تقدیر دارد . اگر جسارت نباشد میخواستم تقاضا کنم مدارک و اسنادی دال بر حضور شهید صیاد شیرازی در نبرد و رزم بی امانش در دشت های جنوب و ارتفاعات کردستان ارائه نمایید .

ما فرماندۀ ارشدتر از شهید صیاد هم داشتیم . ولی هیچکدام در نبرد رویارو با دشمن حضور نداشته اند . بالاترین فرمانده ای که در نزدیک ترین فاصله با دشمن در جنگ حضورش مشهود بود فرماندۀ گروهان بود . حتی فرماندۀ گردان هم مسافتی عقب تر از نیروهای درگیر با دشمن بود .

اینجانب نمیخواهم حضور افسران و فرماندهان را در جنگ لوث کنم . ولی تعریف و تمجید و بزرگنمایی را قبول ندارم . شهید صیاد در طول دوران فرماندهی خود نتوانست دوشادوش فرماندهان سایر قوا از حق و حقوق پرسنل زیر مجموعه خود دفاع کند . حال و روز این روزهای پرسنل ارتش ( بخصوص نیروی زمینی ) ماحصل و نتیجۀ چند سال فرماندهی ایشان است . اگر ایشان در بحبوهۀ جنگ مقتدرانه نقش ارتش را در جنگ به مسئولین وقت گوشزد میکرد ، فرماندهان بعد از ایشان نیز یاد گرفته و شیوۀ فرماندهی ایشان را ادامه میدادند . لذا ایشان خشت اول را کج بنا نهاد و تا ثریا . . . .

و در پایان نظر جنابعالی را به نتیجه و فرجام هشت سال جنگ که درصد بالایی از آن فرجام مفتضحانه ماحصل فرماندهی جنگ بود جلب میکنم . سلامت و سربلند باشید . ارادتمند : تلخک

با سلام وعرض ادب خدمت استاد ارجمند جناب تلخک عزیز  وممنون از دیدگاه مفید شما استاد ارجمند .بنده به عنوان کوچکترین عضو انجمن دیدگاه شما استاد ارجمند را به دیده منت می ستایم و ارج می نهم  .  عرض کنم  که در جمله نخست بنده مربوط به حضور شهید شیرازی در مناطق عملیاتی جنوب بنده نقل قولی از رسانه ملی (میلی) کردم که به مناسبت شهادت ایشان  پخش میشد  راجب  شهید صیاد شیرازی یک سری حرفها وجود دارد  که از صحت وصغم آنها بنده اطلاعی ندارم وفقط نقل مینمایم . شهید شیرازی با فرماندهان سپاه در رابطه با انجام نشدن کربلای 4 و5 اختلاف نظر داشت و به آنها گوشزد کرده بود که این عملیات لو رفته بود ولی در مقابل  با اعتراض بسیار تند آن فرماندهان مواجه میشود طوری که تعدادی از افسران همراه این شهید سعی در پاسخ ومقابله به مثل بر می آیند  که شهید شیرازی مانع آنها میشود وبه فرماندهان سازمان موازی اخطار میدهد که عملیات لو رفته ولی .... به هر حال بنده فقط به صورت سر بسته نقل به مضمون کردم واز صحت وصغم این قضیه اطلاعی ندارم . به نظر بنده مشکل فقط تعدادی از فرماندهان ارشد ارتش نبودند که نقش ارتش وحماسه آفرینیهای این سازمان در جنگ سانسور شده ومیشود . دستها وعوامل دیگری در کار بوده وهستند که نمیخواهند نقش ارتش در دفاع از این سرزمین بیان شود . بطور مثال شهید صیاد را عامل وحدت بین ارتش وسپاه میدانند .حال اگر شهید شیرازی شروع به مخالفت با فرماندهان یگان موازی میکرد او را طاغوتی  و یا حتی بدتر از  آن خطاب میکردند . فرماندهان ارتش یا حداقل تعدادی از آنها تاکتیک محور و بصورت حرفه ای عمل میکردند برعکس سازمان موازی .به همین خاطر با  مخالفت شدیدسازمان موازی مواجه میشدند وبه آنها انگ طاغوتی بودن واز این قبیل القاب به آنها میخورد . خود شهید فلاحی روحشان شاد در یک برنامه تلوزیونی که آن سالها از تلوزیون پخش میشده از عملکرد ارتش دفاع کرد ولی سر انجام در یک سانحه هوایی .....   شهید شیرازی زمانی که فرمانده نیروی زمینی در زمان جنگ بوده درجه سرهنگ تمامی داشتند !!!  همان گونه که شما استاد ارجمند اطلاع دارید برای فرماندهی نیروی زمینی حداقل درجه بایستی سرتیپ تمام باشد ولی شهید شیرازی درجه سرهنگ تمامی داشتند . به نظر بنده یک سری از فرماندهان ارتش مانند شهید فلاحی که به معنای واقعی کلمه یک فرمانده کاردان بودند میخواستند ارتش پیشرفت کند ولی به این عزیزان اختیاری داده نمیشد که بخواهند کاری انجام دهند . در کل به نظر بنده بزرگ نمایی راجب شهدا  و افسانه سرایی در رابطه با آنها به اصل واقعیت جنگ آسیب ولطمه وارد می کند که صورت خوشی ندارد  وبنده دیدگاه ونظر شما استاد ارجمند را قبول دارم ومحترم میدانم . در پایان از اینکه پاسخ بنده طولانی شد از شما استاد ارجمد عذر خواهی می نمایم   واز شما استاد عزیز ارجمند که بنده حقیر را مورد لطف خود قرار دادید صمیمانه از شما تشکر مینمایم. اردتمند 

3 people like this

شهید شیرازی با فرماندهان سپاه در رابطه با انجام نشدن کربلای 4 و5 اختلاف نظر داشت و به آنها گوشزد کرده بود که این عملیات لو رفته بود ولی در مقابل  با اعتراض بسیار تند آن فرماندهان مواجه میشود طوری که تعدادی از افسران همراه این شهید سعی در پاسخ ومقابله به مثل بر می آیند  که شهید شیرازی مانع آنها میشود وبه فرماندهان سازمان موازی اخطار میدهد که عملیات لو رفته ولی

ناشناس عجیب دوست نازنینم سلام

در خصوص سخن بالا تنها میتوانم بگویم که نیازی نبوده آقای صیاد شیرازی در خصوص عملیات های کربلای4 و 5 با دیگران اختلاف نظر داشته باشد . کربلای4 در تاریخ 3 دیماه 1365 توسط سپاه و کربلای 5 در تاریخ 19 دیماه 1365 توسط سپاه انجام شد . علی رغم مخالفت آقای صیاد با دو عملیات یاد شده (که صحت و سقم این گفته مشخص نیست ) باید عرض کنم که عملیات کربلای 6 در 23 دیماه 1365 توسط ارتش اجرا شد . آقای صیاد اگر بیل زن بودند باغچۀ خود را بیل میزد . شاید بتوان قبول کرد که یک ارتشی را در امورات سپاه دخالت نمیداده اند ولی در کمتر از 4 روز که از کربلای 5 میگذشت آقای صیاد در مخالفت با اعزام یگانهای ارتش به کشتارگاه کربلای6 هیچ مخالفت و دخالتی داشته است ؟ نه دوست نازنینم . من باور نمیکنم . چرا که خود در عملیات کربلای6 به چشم دیدم که فرماندهان وقت ارتش اگر ربات نبودند چیزی از ربات کم نداشتند . تاریخ به زودی خیلی زود این حقایق را روشن خواهد نمود .

5 people like this

درود و عرض ادب خدمت دوستان عزیز

درجه شهید صیاد شیرازی در حقیقت سروانی بود که به دلیل متدین بودن ایشون و اعتمادی که به ایشون داشتند، درجه سرهنگی به ایشون اعطا شد که باز هم مورد اختلاف فرماندهان بالاتر از جمله مرحوم سرهنگ هوشنگ عطاریان در غرب بود که حاضر به اطاعت از ایشون نبودند، 

در هر صورت شهید صیاد مثل خیلی های دیگه در اون زمان فکر میکردند که فلان جا مدینه فاضله است و افرادش هم از اصحاب خاص رسول اله، اما از سال 64 یا 65 دوباره به ارتش برگشتند و سعی کردند که گذشته رو جبران کنند اما دریغ..... 

احتمالا دوستان داستان کشیده خوردن شهید صیاد رو میدونند دیگه.... 

4 people like this

با سلام وعرض ادب خدمت استاد نازنین جناب تلخک عزیز  عرض شود که بنده دیدگاه شما را  به عنوان کوچکترین عضو انجمن قبول دارم وارج مینهم وعرض کنم که امر امر شماست وبنده ی کمترین هم اطاعت امر میکنم . به نظر بنده نیز بایستی به جای شهید صیاد افراد پخته تر وباتجربه تر وبا درجه بالاتری فرمانده نیرو میشدند . شاید همین شهید صیاد به خاطر یک سری دیدگاه هایی که به تعدادی از مسئولین داشتند فرمانده نیرو شدند برخلاف برخی از فرماندهان و دیگر افسران ارتش ولی خب.... برخی راضی نبودند ونمی خواستند که افسران با تجربه وکاردان زمام امور را بدست گیرند بطور مثال شهید فکوری در نیروی هوایی وشهید فلاحی که در یک سانحه هوایی به شهادت رسیدند . واما راجب این جمله که جناب مدیر فرمودند

بله اتفاقاً بنده هم میخواستم اشاره نمایم ولی واقعیت امر ترسیدم به مصلحت انجمن نباشد وبرای همین بصورت کاملاً سربسته اشاره کردم وهمینطور که اشاره کردم از راست و دروغ آن اطلاعی ندارم . اما راجب مبالغه وبزرگنمایی هایی که راجب شهید شیرازی از رسانه ملی شده ومیشود بنده به شخصه این دیدگاه ها و نظریاتی که از رسانه به اصطلاح ملی  میشود قبول نداشته وندارم . ونظریات اساتیدی مثل شما استاد عزیز را که خود در جبهه های جنگ حضور داشتند و از این سرزمین  دفاع کردند قبول داشته وبه عنوان سند معتبر وقابل استناد میدانم .  ارادتمند

3 people like this

در در ۱۳۹۶/۱/۲۴ ه‍.ش. در 9:15 AM، kalafe2006 گفته است :

درود و عرض ادب خدمت دوستان عزیز

درجه شهید صیاد شیرازی در حقیقت سروانی بود که به دلیل متدین بودن ایشون و اعتمادی که به ایشون داشتند، درجه سرهنگی به ایشون اعطا شد ک

شهید صیاد در کتاب "ناگفته های جنگ" اذعان کرده است که این دو درجه از طرف شخص بنی صدر (فرمانده کل قوا ) بنا به مصلحت ،  جهت ماموریتی که به او داده شده بود لازم بود تا نیروها از ایشان تبعیت کنند، به وی اعطا شده بود.

3 people like this