Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

تصاویر نیروی دریایی

191 posts in this topic

عقاب سپید کوه:

ببخشید کمی دیر شد

و اما اون اما...............................

خواهش میکنم این بخش رو با دقت بخونید تا این بحث همیشگی ساخت و توانایی ساخت تا حدودی حل بشه و با هر ساختی فوری نگیم" موتورش کجاییه"

عزیزان من

دوستان من

سروران من

در حوضه های دریا و هوا وقتی صحبت از ساخت میکنیم و میگیم مثلا کشتی ساز و یا هواپیما سازمنظور بدنه و استراکچر اصلی با توانایی نصب سامانه هاست و بس (توانایی نصب سامانه ها نه ساخت اونها)

ممکنه یه شرکتی همه و یا بخشیشونو هم خودش بسازه ولی معمولا اینطور نیست و هواپیما سازها و کشتی سازهای بزرگ فقط بدنه رومیسازن و با توجه به سامانه های انتخاب شده مناسب این سازه (انتخاب شده توسط مشتری) اونها رو نصب میکنن حتی عموما برای نصب هم خود میکروسازنده سامانه میاد و کشتی ساز فقط نظارت داره

این بحث تموم نشدنی "موتور" و اینکه هرچی میسازیم(کپی ،مونتاژ، مهندسی معکوس ، ساخت یا هرچیز دیگه)" فوری میگیم موتور نداریم و .... ابدا ربطی به کشتی، ناو ، زیر دریایی ، هواپیما و بالگرد سازی نداره

بله اگر بتونیم خودمون هم موتور تولید کنیم عالیه و خیلی بهتره ، در کل هرکدوم از سیستمها رو که خودمون بتونیم بسازیم بهتر و عالیتر میشه ، اما وقتی میگیم ساخت منظور فقط و فقط بدنه است.ساده نمونه میارم براتون ، از چیزها و مواردی که همه میشناسین و میدونین ؛ از هواپیما و هواپیما سازی شروع میکنم که شناخته تره و دوستان بیشتر میشناسنش:

اف 14 ساخت چه شرکتیه؟

حالا موتورش مال چه شرکتیه؟

هیچکی نمیگه اف 14 مال پرت اند ویتیه همه میگن ساخت گرومنه

ایضا اف 4 و اف 5 و اف 15 و اف 16 و اف 18 و اف 22 و اف 35 و...

در روسیه هم میگن میگ ساخت میکویانه نه کلیموف ، یا سوخوها ،توپولوفها ،یاکها و... موتور ها ساخت شرکتهای دیگه ان

در فرانسه هم همه میگن داسومیراژ ،داسو رافایل نه سنکنما رافایل

برگردین همون "اف 14 " که همه بعنوان " گربه گرومن " میشناسیمش و همه هم متفق القول میکیم کارو ساخت "شرکت گرومنه"

منوالها و کتابچه ها و مدارک هم همینو میگن ، حالا بجز بدنه که ساخت گرومنه ؛ موتور، رادار، صندلی خلبان ، کامپیوترها ، اویونیک ، توپ ، موشکها و... ساخت شرکتهای دیگه است درسته یا نه؟

میدونید کهدو غول بزرگ هواپیما سازی دنیا یعنی بویینگ و ایرباس موتور نمیسازن و معمولا موتورهای هواپیماهای ساخت اونها سنکنما، رولزرویس، المپیوس، جنرال الکتریک و... هستش(بنا به انتخاب مشتری) ایرباس فرانسوی با موتور رولزرویس انگلیسی هم داریم با موتور جنرال الکتریک آمریکایی هم داریم

توپولوفهای جدید با موتور و اویونیک غربی هم داریم اما همه میگن ساخت بویینگ ، ایرباس ، توپولوف یا...

در حوضه دریا قضیه حتی وسیعتر هم میشه ، باز هم نمونه ساده و دم دست میارم که همه بشناسین:

ناوچه های کلاس کمان ما یا همون لاکامباتانت ها ساخت کجا هستن؟

فرانسه

موتورهاشون؟

"ام تی یو" آلمان

توپ سینه :

"اتومالارا" ایتالیا

توپ پاشنه:

"بوفورس" سوید

موشک:

"هارپون" امریکا

و...

حالا بجز "بدنه و استراکچر " که فرانسویه بقیه از موتوراصلی تا سلاح و جنگ افزار همه از کشورهای دیگه هستن اما میگیم ساخت "فرانسه" ان

بعنوان نمونه کشتی هایی که الان در شرکت ما استفاده میشن حدود70 درصد کره ای و 30 درصد دیگه چینی هستن ، من سعی میکنم اهم سامانه ها و سیستمها رو با ذکر حتی برند و نام شرکت سازنده براتون بیارم بعد دستتون میاد منظور از ساخت کشتی چیه(البته همه کشتی ها که یادم نیست فقط اونایی که یادمه):

یادتون نره اینها کشتی های ساخت چین و کره جنوبی هستن

همه موتورهای اصلی:

"SULZER" سویس یا " MAN B&W " آلمان

(بدون استثنا همه موتورهای کشتی های ما یکی از این دو برند هستند و فکر کنم همینجا دستتون اومده باشه که کشتی ساز بودن ربطی به موتور ساز بودن نداره ، چون ماشین آلات به انتخاب مشترین بعنوان نمونه ما دوتا کشتی (تانکر) شیروان و تبریز رو داشتیم که ژاپنی بودن و در حالی که ژاپن چند نمونه موتور دریایی داشت اما به سفارش ما بر روی اونها موتور " مان بی اند دبلیو" نصب شده بود و اینکه موتورشون ژاپنی نبود ابدا منافاتی با توان ساخت کشتی ژاپن نداشت در حالی که ژاپن خودش موتور میساخت درباره چین و کره جنوبی هم در حالی که همه موتورها اروپایی هستند اما همه دنیا اونها رو بزرگترین کشتی سازهای دنیا میشناسن و ابدا ربطی به موتور نداره)

برای روشنتر شدن قضیه پا رو ازموتوراصلی هم فراتر میزام :

سامانه کنترل موتور اصلی(و ماشین آلات فرعی موتورخونه):

"کانسبرگ" نروژ

توربوشارژرها و تورباینهای گازی:

"ای بی بی" سویس

دیگ های بخار:

" میتسو بیشی" ژاپن

سامانه کنترل بخار:

" میتسو بیشی" ژاپن

دیزل ژنراتورها:

"وارتسیلا" فنلاند ، "مان بی اند دبلیو" آلمان

پمپهای تخلیه و بارگیری:

"شینکو" ژاپن

پمپهای عمومی:

"نانیوا" ژاپن ،"تیکاکو" ژاپن ،"تلیس کراپ" آلمان ، " ای ام او مرین " سوئد و....

سامانه آب شیرین کن :

"آلفا لاوال "دانمارک و چند تای معدود از کشتی هامون "ساساکورا" ژاپن

سامانه سوخترسانی:

"ام بی جی اچ" آلمان، "وستفالیا" آلمان ، "وی اف ای" هلند ، " آئورا مرین" فنلاند

سامانه های پالایش سوخت و روغنهای روانکار:

"ام بی جی اچ" آلمان، "وستفالیا" آلمان و "آلفا لاوال "دانمارک

سامانه های فیلترینگ:

"بول کرچ" آلمان

سامانه های خنک کننده و کولرها :

"آلفا لاوال" دانمارک ، تعداد معدودی هم "ترانتر " سوئد

مبدلهای حرارتی گرمایی(هیترها):

"ترانتر " سوئد ، "کانگریم" کره جنوبی ، "دانگ هوا" کره جنوبی

استرن تیوب:

"وارتسیلا" فنلاند و چند مدل اروپای غربی دیگه که حضور ذهن ندارم

رادارهای اس بند و ایکس بند:

"اس تی ان اطلس کو" انگلیس ، "کلوین هاگز" انگلیس،"کانسیلیوم نویگیشن" سوئد

سکان و سامانه سکان:

" کاواساکی هوی ایندوستری " ژاپن ، "رویلزرویس" انگلیس

جرثقیل و کرینها:

"تی تی اس مرین کرین" نروژ

دوارها و لنگر:

"رویلزرویس" انگلیس

کنترلرها و سنسورهای الکترو مکانیکی:

" دانفوس" سوئد ودانمارک و برخی شرکتهای ژاپنی ، نروژی ، فنلاندی و آلمانی

سامانه کنترلی و مدیریت سیستمها:

"کانسبرگ " نروژ

قطعات الکتریکی(رله ها ،کنتکتورها،سیرکت برکرها و..):

" زیمنس" آلمان ، "فوجی" ژاپن ،"میتسوبیشی" ژاپن

سامانه تریتمنت آب تعادل:

"اوشن سیور " آلمان

سامانه تریتمنت بویلر:

"کاوینگتون کنتاکی" آمریکا ، " یونیتور" نروژ

سامانه گاز خنثی:

"اوساکا بلورکو" ژاپن ،" کاشیوا" ژاپن

اکونومایزر:

"آلفا لاوال" دانمارک ، "کانگریم" کره جنوبی ، "میتسو بیشی" ژاپن

کمپرسورهای هوا:

"اسپره" نروژ، " تام روتور" نروژ ،"هامورتی" (اگر اشتباه نکنم آلمانیه ) ، "بائوره" نروژ

ایر درایرها:

، " تام روتور" نروژ، "بائوره" نروژ

یاتاقانها(بیرینگها):

"اس کا اف" آلمان ، ایتالیا و فرانسه

سامانه های جوش و برش:

"یونیتور" نروژ

سامانه فاضلاب و تصفیه پسماند:

"اوک اوی سیس" فنلاند

آشغال سوز:

"اطلس اینسینیریتور" دانمارک، "کانگریم" کره جنوبی ،

سامانه های تهویه و تبرید:

"سابرو کول" ژاپن ، "های ایر" کره جنوبی

سامانه اینجکش:

"ولکانو" ژاپن

سامانه جداکننده روغن از آب(اویلی واتر سپرتور):

"آلفا لاوال" دانمارک ، "بلوهوم ووس" آلمان

سامانه کنترل بیلج:

"دکما هامبورگ" آلمان

دستگاه ها و اینسترومنتهای اندازه گیری الکتریکالی:

"فلوک" آمریکا ، "ال تی اچ الکترونیک " انگلیس

تسترها و آزمایشگرها:

"دی ان وی ای اس" نروژ ،"تی یو وی نوردکرت " آلمان ، "باسیفا پی تی بی" آلمان ، "دی ام تی استاهل " آلمان

قایقها و شناورهای نجات:

"وایکینگ لایف سیوینگ" دانمارک ، " سی ام هامار ای بی" سوئد

اسباب و آلات جستجو ونجات(لایف سیوینگ اپلاینس):

"وایکینگ لایف سیوینگ" دانمارک ، " سی ام هامار ای بی" سوئد، "باخن" آلمان ، "مولدر اند ریجکه" هلند

سامانه های مخابرات اضطراری:

"ثرین اند ثرین ای اس " دانمارک ،"جوترون ای اس" نروژ

سامانه های اندازه گیری مخازن:

"اینراف تنک سیستم" سویس

شیرآلات سنگین:

"کینگستون" انگلیس ، " ایس ولو " (نمیدونم کجایین فکر کنم نروژی یا دانمارکی باشن)

سامانه شستشوی مخازن با نفت:

"اسکن جت مرین ای بی " سوئد

سامانه هایدرولیک:

"رویلزرویس " انگلیس ، "ناکاکیتا سیسا کوشو" ژاپن

سامانه اندازه گیر سطح بار در مخازن:

"ساب روز تنک رادار ای بی" سوئد

جی پی اس:

"اس تی ان اطلس کو" انگلیس ، "کلوین هاگز " انگلیس (عموما)

نوتکس:

اکوساندر:

ای آر اس:

جایروسکوپ:

"اس تی ان اطلس کو" انگلیس ، "کلوین هاگز " انگلیس ، "یوکوگاوا دنشینکیکو" ژاپن، "کانسیلیوم" سوئد

اتو پایلوت:

"اس تی ان اطلس کو" انگلیس ، "کلوین هاگز " انگلیس ، "امری ای اس" دانمارک ،"کانسیلیوم" سوئد

مگنتیک کامپوس:

"اس تی ان اطلس کو" انگلیس ،"کانسیلیوم" سوئد ، "سارا کام" کره جنوبی

سرعت سنج :

"اس تی ان اطلس کو" انگلیس ،"کانسیلیوم" سوئد

دیتا ریکوردر:

"اس تی ان اطلس کو" انگلیس ،"کانسیلیوم نویگیشن" سوئد

رادیوها ، مخابرات و ارتباط ماهواره ای:

"اس تی ان اطلس کو" انگلیس ،"کانسیلیوم نویگیشن" سوئد ،"جورتون ای اس" نروژ،"نیرا ست کام ای اس" نروژ،"ثرین اند ثرین ای اس" دانمارک و کمپانی معظم موتورولا

روغنهای مصرفی و تست کیتها:

"شل" هلند ، "توتال" فرانسه، "اکسون موبایل" امریکا

و.............

همونطوری که میبینید همه سامانه های اصلی و فرعی از کشورهای دیگه است اما کشتی ساخت چین یا کره است، یعنی دو کشور اول و دوم کشتی سازی دنیا که بتنهایی بالای 80 درصد کشتیهای تجاری دنیا رو میسازن همه سامانه ها رو به انتخاب خریدار از کشورهای دیگه و عموما کشورهای غربی میارن

حالااین کشتی سازها میان و برای سودآوری بیشتر و کاهش هزینه های سا خت ، تولید تحت لیسانس برخی سامانه ها رو میگیرن و یا مثه کره جنوبی شروع میکنن به طراحی و ساخت برخی سامانه ها با استفاده از تجربه ساخت تحت لیسانس همون سامانه ، که اون یه حرف دیگه است(کره جنوبی پس از سالها نصب و پس از اون مونتاژ و درنهایت تولید تحت لیسانس دیزل ژنراتورهای وارتسیلا ،مان بی اند دبلیو ، ام تی یو، دویتز، پرکینز، یانمار، میتسوبیشی و ...اومد و با تجربه و دانشی که در این مسیر بدست آورده بود اقدام به طراحی و ساخت یه دیزل جهت استفاده بعنوان محرک ژنراتورهای حدود 1000 کیلوواتی کرد، یعنی اومد هرچی از اینها یاد گرفته بود رو روی هم ریخت و یه کم رنگ و لعابشونو عوض کرد و یه دیزلی به اسم خودش ساخت و اسمشو گذاشت "هیمسن")

برای پایین آوردن هزینه ساخت برخی شرکتهای بزرگ سازنده موتور مثه MAN B&W ،SULZER ،WARTSILA و... شعبات و نمایندگی هایی اونجا دایر کردن اما هیچ "موتور اصلی (MAIN ENGINE )" کره ای یا چینی وجود نداره تنها نمونه موتور کره ای که بنده مشاهده کردم دیزل ژنراتور "هیمسن" باقدرت حدود 1100 کیلووات بوده که فقط روی 5 تا از نفتکشهای ما نصب شده(5 از 65) و مابقی همه "وارتسیلا"ی فنلاند یا " مان بی اند دبلیو"ی آلمان هستن همین هم دیزل ژنراتوره نه موتور اصلی

یعنی همه اون کشتی های ساخت چین و کره هیچکدومشون موتور چینی یا کره ای ندارن

حله؟

امیدوارم روزی برسه که ما توانایی ساخت همه رو داشته باشیم هرچند معمولا ساخت همه ملزومات از لحاظ اقتصادی توجیه پذیر نیست اما با شرایط خاص سیاسی ما توضیح و توجیه پذیر که بوده هیچ ، لازم هم هست و همچنین امیدوارم دیگه دوستان با شنیدن خبر تولید، ساخت، کپی ، مونتاژ، مهندسی معکوس یا هر اسم دیگه از سازه های هوایی و دریایی فوری نگن:

"موتورش ایرانی نیست پس ساخت خودمون نیست"

8 people like this

وشته اصلی توسط Amir-Azad viewpost-left.png

سلام خدمت جنابعالی - ابتدا با خوندن مطالبتو گفتم چقدر شبیه جناب م.ا عزیز "elo" مینویسند ایشون ، بعد که به نام کاربریتون نگاه کردم "عقاب سپیدکوه" یادم افتاد که فکر کنم در انجمن گنج جنگ به این نام فعالیت میکردید . واقعا از عضویت شما در این انجمن بسیار خوشحالم و امیدوارم که بر ما منت بگذارید و هر از چند گاهی به اینجا سر زده و ما را با مطالب خودتون بهره مند فرمایید . در مورد مطلب بالا هم فکر کنم جای دیگه گفته بودید همین 5 شناور چینی از 1800 نقطه عیب و ایراد پیدا کردند و به گارانتی برگشت خوردند و همزمان هم با همین 5 شناور ، پروژه ای مشابه در ایران کلید خورد که بعد ها به 3 شناور تقلیل یافت و ادامه ماجرا که در فروم دوست و همسایه نقل کردید و بدبختی همیشه بسته هست وگرنه برای دوستان بازنشر میکردم .

عقاب سپید کوه :

امیر عزیز سلام

بله بنده حقیر همون محمد اقبالی سایتهای میلیتاری و رهروان ارتش هستم نام کاربری اصلی من همین عقاب سپیدکوهه که چون نتونستم با این آیدی وارد میلیتاری بشم معادل لری عقاب یعنی الو رو انتخاب کردم

حضور در جمع شما دوستان برای بنده افتخار بزرگیه بالاخص حالا که شنیدم استاد ارجمندم جناب براتی بزرگوار هم اینجا شرف حضور دارند.

اگر عمری باشه و بتونم در خدمت دوستان خواهم بود

اون مطلب مربوط به کشتی های چینی رو اونجا بنده عنوان کرده بودم اون روزها مهندس چهارم بودم و به کشتی " ایران - دلوار " از ساخته های کشور مفخم چین!!! مامور شدم تا قبل از این کشتی که الان در حال خدمت روی اون هستم فکر میکردم بدترین کشتی که دیدم همون دلوار بوده اما حالا حرفمو پس میگیرم و میگم صد رحمت به ایران دلوار

این کشتیی که الان در حال خدمت روی اون هستم هم جدیدترین و نوترین کشتی ماست ، آخرین کشتی از سری 12 تایی سفارش داده شده و تحویل گرفته شده از کشور پهناور چین بنجل ساز!!!

صد رحمت به اون 5 تای اولی

خیر سرشون چند صد کشتی ساختن بعد اونها ، این یکی هم 12 همین کشتی ما بود و منطقا نباید ایرادهای قبلیها( دسته کم این 11 تای همرده خودش) رو داشته باششه اما متاسفانه واقعیت چیز دیگه ایه و مصیبتیه که نمیدونم روضه کجاشو بخونم

یک کلام بگم:

وقتی اومدم رو کشتی تازه 2 ماه بود تحویلش گرفته بودیم ، اندازه یک کشتی 34-5 ساله اذیتمون میکنه ، من سالهای آخر عمر مکران و مارون و میناب 4 و شیروان و تبریز روی اونها خدمت کردم ،روزهایی که سن همشون بالای 30 سال بود اما به والله که نیم این کشتی اذیت نشدم

فقط میتونم بگم برای خودم کشورم و تاریخم متاسفم که بنجل و آشغال کشورهای دیگه رو مجبور میشیم بخریم

اون 3 فروندی که فرمودین 3 تا فرآورده بر 35 هزارتنی بودند که درنهایت به یک فروند تقلیل داده شده ، هنوزهم بعد از حدود 12-13 سال خبری از تحویل دهیش نیست ، تحت نام پروژه 109 در بزرگترین کشتی سازی کشور در حال ساخته (حضرت نوح دست تنها کشتیشو زودتر ساخت!!!)

محض اطلاع دوستان مشکل موتور هم نداریم چون نه تنها موتور که حتی کوچکترین سیستمش هم از قبل خریداری شد و تحویل سازنده گردید

نقشه ها هم به همچنین

همه مواد خام اولیه هم به همچنین

امکانات سخت افزاری ،مکان و امکانات فیزیکی مناسب هم وجود داره، تخصص و دانش فنی هم موجوده، هزینه ساخت اون هم پرداخت شده حتی خیلی بیشتر از مبلغ قراردادش و مشکل مالی هم درمیان نیست

حالا با اینهمه تفاصیل و مشروحات شما پیدا کنید پرتقال فروشی رو که باعث عدم ساخت این تانکر 35 هزار تنی در 13 سال شده

و بعععععععد برخی دوستان انتظار ساخت ناو هواپیمابر دارن اونم چند ماهه

خانه از پای بست ویران است

چون الان بنده با کشتی در لنگرگاه خارکم و مشکل آنتن دهی و قطع و وصل جی پی آر اس دارم متاسفانه نمیتونم براحتی پستی ارسال کنمو الا تصاویر میناب ها و مکران و مارون و شیروان تبریزی رو که خواسته بودین بدون مدال براتون ارسال میکردم

از اونها خاطراتی دارم که خودشون مثنوی هفتاد منن

11 people like this

آرش جان سپاس بابت زحمت منتقل کردن اون مطالب

البته این مطالب برای اون سایت و در پاسخ اون مباحث مطرح شده نوشته شد و اینجا با بودن اساتید و صاحب نظران خبره چنین بحثهایی کمتر پیش میاد

بویژه اظهار نظر کردن من در باره تامکت در حظور قهرمان ملی جناب سرهنگ مازندرانی عزیز و یا سخن گفتن در باره شناورهای کلاس کمان با بودن استاد و پیشکسوت ارجمندم جناب آقای براتی دریادل اصلا محلی از اعراب نداشته و جسارتی گستاخانه است

امیدوارم این دو بزرگوار گستاخی شاگرد کوچیکشون رو به بزرگی و بزرگواری خودشون ببخشند

بازم ممنونم از زحمت جابجایی و انتقالشون

12 people like this

مراسم یادبود شهدای ناو سهند - بندرعباس
در سال ۶۷ در جریان یک عملیات ناو سهند با ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس درگیر شد. ناو سهند در این عملیات غرق شد و پرسنل این ناوشکن به شهادت رسیدند.

http://isna.ir/fa/imageReport/93012811604/مراسم-یادبود-شهدای-ناوچه-سهند-بندرعباس

11 people like this

947038-660560913957812-1084949066-n.jpg

13 people like this

خفتهایی که نیروی دریایی آمریکا در جنگ 8 ساله ما تحمل کرد

139883702432032.jpg

139883702435783.jpg

10 people like this

خفت ها ؟؟؟

مگه چند تا بود ؟

10 people like this

یکیش برخورد ناو مثلا پیشرفته اونها با مین های دریایی در حالی که از پاک سازی شدن مسیر اطمینان حاصل کرده بودن 

مورد اصابت قرار گرفتن هلی کوپترهاشون توسط قایقهای ایرانی 

عدم اسکورت موفقیت آمیز کشتی های عرب منطقه و قرار گرقتن کشتی های پیشتازشون در پشت کشتی سانحه دیده 

حمله عراقی ها به ناو آمریکایی

عدم موفقیت چشمگیر در آرام کردن منطقه  و نداشتن کنترل واقعی روی رخدادهای خلیج فارس و به تبع اون حمله به سکوهای نفتی ما و ایرباس مسافربری ما و....

تمامی مواردی که هیچ افتخاری براشون نداشت که هیچ بلکه شرم آور هم بود

9 people like this

ببخشید این تصویر رزمناو استارک نیست که توسط عراقیها مورد اصابت قرار گرفت؟

11 people like this

نه مهران جان

غیر از استارک که بخاطر خوش خدمتی امریکایی ها به عراق مزد زحماتش رو گرفت این یکی ساموئل بی رابرتز هست که به مینهای دریایی برخورد کرد

همونطور که دیدید امریکایی ها به هر قیمتی مانع غرق شدنش شدن 

11 people like this

البته این تصمیمات و عملیات های خود سرانه و نا ارام کردن منطقه برای ما متاسفانه ضررش بیشتر از طرف امریکایی  بود crounus جان

13 people like this

این نشون میدهد که انسان در هر سطح و مقامی بازهم اشتباه میکنه ولی بزرگترین فرق ما با اونها اینه که آنها از اشتباهشان درس میگیرند ولی متأسفانه اکثر ما از گفتن کلمۀ "اشتباه کردم" وحشت داریم و بر اشتباهمان اصرار میکنیم. این فرهنگ رو باید تغییر داد و باید به خودمان بقبولانیم که هرانسانی در هرمقامی میتونه اشتباه کنه منتها باید از اشتباهات درس گرفت و آنرا تکرار نکرد

14 people like this

84530543589158237222.jpg

13 people like this

آرتیمیس در ایتالیا

71651169784343330282.jpg

86929823065795172299.jpg

13 people like this

64792063306369727460.jpg

77351751847334803232.jpg

12 people like this