Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

نیروهای مسلح ایران دیروز . امروز. فردا

48 posts in this topic

با سلام

بهر حال انجمن برای بار سوم تشکیل شد . دوستان یکی یکی آمدند و می آیند . حسن این انجمن در این است که نسل دیروز و امروز در تعامل برای یک هدف گرد آمده اند . این بدین معنی است که تجربه در کنار علم قرار گرفته است . تجربه را نسل دیروز دارند و علم را نسل امروز . دو مولفه بسیار مهم که دولتمردان بعد از گذشت سال ها هنوز به آن پی نبرده اند و این هم در پیچ و خم سیاست و اقتصاد من بودن گم و گور شده است و میرود که همانند مردان هنر سینما و موسیقی دیروز که یکی یکی رفته و می روند مردان نبرد های دیروز هم یکی یکی به رحمت خدا بروند و اقیانوس های تجربه بدون انتقال همراه تن سرد به زیر خروارها خاک برود . بهر حال بقول دوستان فاز یکم اجرا شد که همانا گردآوری مجدد دوستان بود . بنظر این حقیر انجمن در کنار خبر رسانی بایستی رسالت هنری و علمی خود را هم رقم بزند و الا صدها و هزارها انجمن خبری در دنیای مجازی وجود دارد که با اندک سرچی قابل دسترسی است . یکی از معضلات و مشکلات بزرگ درجا زدن و عدم پویایی است که نیروهای مسلح را فرا گرفته است . درست است که همه در جهت خودکفایی گامهایی رو برداشته اند که قابل تقدیر است اما این یکطرف قضیه است و طرف دیگر قضیه نرم افزاری است . این سردرگمی تشکیلاتی نیروهای مسلح ایران همچنان سر در گم تر می شود . دو نیرویی بودن و موازی بودن و هزینه های گزافی که در این راستا هد رمی رود یکی از این معضلات بر جای مانده است . درست است ارتش و سپاه و بسیج جانفشانی کردند و شهدایی دادند اگر چه رادیکال ها تلاش ارتش را قبول ندارند که خود بحث جدایی است ولی تنهخا بودیم بودیم فایده ای ندارد که باید فکری بحال اینده کرد . بنظر من بحث هایی اینچنینی راه بیندازیم و نتایج آن را در سایت های دولتی قرار بدهیم تا کمکی باشد به آنهائیکه دلشان برای این مملکت می تپد اگر چه فعلا تپش دل برای مملکت حکم کیمیا را دارد . دوستان رو دعوت میکنم به ارائه نظر ها و ارائه راه کارها با آنالیز چگونگی دیروز و امروز و فردای نیروهای مسلح با پیش زمینه چه داشتیم ؟ چه شد ؟ چه داریم ؟  کجاست ؟ چگونه است ؟ چگونه باید باشد ؟ چکار باید بکنیم تا اینگونه باشد ؟

13 people like this

دلخوری پست های تائید نشده به کنار.

جناب ملایری گرامی، مثل هر مساله دیگه ای در دنیای نظامی شرط پیروز بودن تو این بحث داشتن دیسیپلینه و دیسیپلین یعنی سناریوی تهدید مشخص، روش بررسی مشخص، هدف سیاسی مشخص (از درگیری که داریم نقدش می کنیم). جسارتا با توجه به گستره تهدیدات پیش روی نیروهای مسلح و امکانپذیری هر تهدید بنده سناریوی زیر رو پیشنهاد می کنم:

فرض بگیریم کشور در حال تهدید به جنگ داخلیه، گروههایی با حمایت خارجی در مناطق جنوب شرق کشور اقدام به گرفتن زمین از نیروهای مسلح و تصرف شهرهای بزرگ کردند. با توجه به تجربه سوریه توان تسلیحاتی معارضین می تونه از قرار زیر باشه:

- آفندی: توپخانه سبک 122 میلیمتری و انواع خمپاره انداز تا کالیبر 120 میلیمتر، راکتهای 122 و 107 میلیمتری، راکتهای سنگین 240 میلیمتری.

-پیاده و زرهی: انواع تکنیکال های مسلح به تیربارهای کالیبر 50 و 7.62، تانکهای سنگین تی55 و 72 غنیمت گرفته شده به استعداد کمتر از 20 دستگاه، انواع تفنگ های بدون عقب نشینی مثل تفنگ107 و SPG-9، دارای نیروهای نخبه تهاجم سریع.

-پدافندی: توپهای 14.7، 23 و 57 میلی متری، تعداد محدودی آتشبار شیلکا یا ZSU-57-2، موشکهای دوش پرتاب سام 14 و 16، یک یا دو دستگاه سیستم پدافند راداری متحرک، سام6 یا نمونه های داخلی FM-80

متد بررسی: ما باید ماموریتهایی که محول میشه رو لیست کنیم، بعد تسلیحاتی که داریم و تسلیحاتی که احتمال داره داشته باشیم رو لیست کنیم و بعد ببینیم با چه احتمالی با بکارگیری چه سطح از تاکتیک و تکنیک هایی میشه به اون ماموریت ها رسید.

هدف سیاسی که قراره بهش برسیم تسلیم بی قید و شرط گروههای مسلح خواهد بود.

در همچین نبردی المانهای مختلفی دخیل خواهند بود، اما به نظر میرسه که بهتر باشه با توجه به تخصص شما بزرگوار از هوانیروز شروع کنیم که یک المان حیاتی هم خواهد بود، چه هوانیروز ارتش، چه هوانیروز سپاه.

11 people like this

با عرض درود خدمت استاد عزیزم جناب سرهنگ ملایری...استاد عنوان بسیار جالبی را مطرح نمودید...اما متاسفانه ظرفیت و سعه صدر مسوولین بسیار کم است...و در صورت ورود به این خطوط قرمز انواع انگ ها را به اشخاص میچسبانند

11 people like this

اسماعیل جان اگر توی این انجمن بحث ها رو مدیریت کنیم و افسار گسیخته حرکت نکنیم و بیطرفانه بحث کنیم و هدفمان کوبیدن نباشد بلکه هدف سازندگی باشد شاید بشود در این راستا حرکت کرد البته حرف شما رو قبول دارم ما خیلی با نقد کردن و نقد شدن بدون جبهه گیری فاصله داریم اما بالاخره باید از یک جایی شروع کرد و اگر دیدیم تشنج ایجاد می شود بحث را می بندیم

اقا مرتضی با تشکر از فرمایشات جنابعالی منظور بنده آنالیز ساختاری بود . بهتر است عرض کنم خدمت جنابعالی که یک نیروی نظامی از 5 فاکتور تبعیت می کند یا می توانیم بگوئیم از 5 عامل تشکیل می شود که من فهرست وار می نویسم که می شود راجع به هر کدام بحث کرد

1- سخت افزار ( تجهیزات )

2- نرم افزار ( عملیات ها و مانورها ) 

3- آموزش

4- مغز افزار ( مدیریت نبرد )

5- بکار گیرنده ( نیروی انسانی )

مطالبی که شما بیان فرمودید در مورد نرم افزار یعنی چگونگی عملیات و مانور است

اتفاقا در مورد اینکه فرمودید هوانیروز سپاه اولا هنوز آنقدر گسترش ندارد که با هوانیروز ارتش در یکجا بر رسی شود و یا اورده شود . در ثانی اتفاقا مد نظر بنده همین است که چرا دو هوانیروز ؟ ماموریت و گستره عملیاتی آنها چگونه بیان می شود ؟ اینها بر می گردد به ساختار تشکیلاتی که عرض کردم هنوز تعریف درستی ندارد

12 people like this

جناب سرهنگ

تا زمانی که یکی از این ارگانهای شبه نظامی بعنوان یک شرکت تجاری\انتفاعی و… فعالیت میکند و موضوعات دیگری که خود شما و جناب مازندرانی بهتر از همه ما میدانید، بعید میدانم که در ایران شاهد تک نیرویی مثل سابق باشیم.

به ارتش هم که نیازی فعلا نیست تا دست بدامان امثال شما و متخصصین خارج رفته ای مثل پدر من شوند تا چرخ جنگ را بگردانند پس بقولی تکلیف ارتش و ارتشی معلومه.

ارادتمندم…..

13 people like this

جناب سرهنگ متاسفانه در کشور ما نیروهای نظامی اعم از ارتش و سپاه به جای نظامی گری به دنبال کارهای متفرقه رفته اند که این خود باعث کاهش آمادگی در سطح یگانها و همچنین نابودی بخش خصوصی میشود....(اگر از قرارگاه سازندگی فاکتور بگیریم...تصدی گری در رستوران داری.هتلداری.اتوبوسرانی و ...)
مورد بعدی تنبلی در سطح یکان ها است:

دوست بنده در تیپ امام حسن لشکر ولی عصر سرباز است(این تیپ دقیقا رو ب روی پدافند بهبهان قرار دارد)...ایشان تعریف میکند که روال کاری ما در روزهای هفته به شرح زیر است...
7-8 مشغول خوردن صبحانه

8-11به صورت درازکش خوابیده ایم(همراه هر 6 نفر کادری تیپ .بخش...)

11-12آماده شدن جهت نماز

12-13اقامه نماز
13-14آماده شدن جهت ترک پادگان

متاسفانه با این عمل تنبلی در هر یگانی فراگیر میشود و مختص برادران هم نیست و متاسفانه به صورت کمابیش در ارتش هم دیده میشود...

9 people like this

جسارتا" و جهت استحضار عرض می کنم ، در سپاه یگانی به نام "هوانیروز" نداریم و کلیه هواپیماها و هلیکوپترها و ... در سازمان رزم "نیروی هوافضا" تعریف شده اند

و مأموریتشان هم پشتیبانی و ترابری نیروهای سپاه تعریف شده ، که البته مطابق قوانین مصوب این وظیفه در زمان جنگ (و یا در صورت نیاز و درخواست) به عهده ارتش خواهد بود.

غیر از نوع مأموریت تعریف شده برای نیروی هوافضای سپاه (یگان پروازی) ، شاهد تفاوت های بسیاری در اتخاذ تاکتیک و ...  مسائل این چنینی هم هستیم بطوریکه حتی جایگاه و میزان اهمیت به بخش های پروازی در این نیرو به نسبت سایر یگان هایش مثل موشکی (زمزم) ، پدافندهوایی ، فاوا ، کمیته مخوال ، مرکز 400 ، پهپاد و ... پایین تر هست ، درست برعکس ارتش !!!

به هر حال موضوع تاپیک ، موضوع خوب و پر اهمیتیه و چنانچه در چارچوب حرکت کنیم و از افراطی گری بپرهیزیم و منطقی بحث کنیم می تونه کمک کننده باشه ، بنابراین بنده هم به نوبه خودم و در حد بضاعت اندک سعی می کنم گاهی در مباحث شرکت نموده ، مطالبی را به عرض شریفتون برسونم.

با سپاس

14 people like this

شاید بعضی دوستان و دنبال کنندگان بحث اطلاعات دقیقی از چند و چون نیروهای مسلح نداشته باشند اما بنده وقتی در این باره به دانسته هایم رجوع میکنم شدیدا نا امید می شوم چرا که بقدری معضلات و مشکلات و معایب فراوانند که اگر هم کسی بخواهد آنها را مورد کنکاش قرار بدهد نمی داند از کجا شروع کند و ممکن است یک پراکندگی موضوعی پیش بیاید اما چاره ای نیست بهر حال مجبوریم از هر دری سخنی بگوئیم بلکه بتوانیم به یک جمع بندی برسیم . خوب جناب اسماعیل خان به موضوع مهمی که نیروهای مسلح ما رو همانند ویروسی مبتلا کرده است اشاره فرمودند . یعنی وارد شدن در اقتصاد و سیاست . دو سم خطرناک برای نیروهای مسلح یک کشور . این می تواند موضوع یک بحث باشد .معایب بر شمرده شود و محاسن اگر وجود داشته باشد ارائه شود و نقد شود و اگر بشود راه کارهایی ارائه شود . البته سعی شود راه کارها قابل اجرا باشد و رویایی نباشد و از ایده آل هم باید دوری کنیم چرا که فعلا در مملکت ما با ایده آل هزاران کیلومتر فاصله داریم . ابتدا به این پرسش پاسخ بدهیم و بحث کنیم . چرا نیروهای مسلح وارد بیزینس شدند ؟ سیاست بماند برای بحث بعدی

14 people like this

نیرو نظامی بعد از جنگ برای ساخت و ساز به کمک کشور اومد(برگرفته از شخنان خودشون)اما بعد از چند سال در تمام پروژه های تجاری نفتی و ... دخالت آشکار کرد به طوری که بعد قضیه تحریم ها شدید 84 تا92 بیشتر پروزه ها عمرانی و نفتی رو به این سازمان واگذار شد معمولا برنده تمام مناقصه برنده می شد (شرکت های تابعه نیرو های نظامی که توسط آن ها خریده شده ) قست بنده بحت سیاسی یا حتی نقد یا کوبنده نیرو نظامی نیست :secret-laugh:

یه نمونه بارز این حکایت جاده شهر کازرون به شیراز است(واقعا زمستون خیلی خطرناک هستش) :bouaaaaah: خود مثال هم سیاسی هستش(اومیدوارم توبیخ نطامی نشم :shy: :shy:

اطلاعات بنده حقیر خیلی ناچیز هست :slow: اومیدوارم از مطالب دوستان حد اکثر استفاده رو ببرم

11 people like this

همانگونه که استاد عزیزم جناب سرهنگ ملایری فرمودند برای هر نقد باید راهکاری ارایه شود بنده نیز چند راهکار پیشنهاد میکنم...
در جایی که بنده زندگی میکنم سپاه مستقیما دارای رستوران.استخر و ... و ... است...به جای صرف هزینه بسیار و ساخت اینگونه مکانها به راحتی میتوان با استخر و رستورانهای بخش خصوصی قرارداد بست و بن استخر یا رستوران را بین کارکنان تقسیم کرد

8 people like this

البته ارتش بخصوص نیروی هوایی زمان فرماندهی حبیب بقایی وارد کارهای تجاری شد البته نه از نوع با کلاسش مثل سپاه بلکه چیزهای دیگر مثل جمع آوری نون خشک خانه های سازمانی برای گاو داری فرماندهی و فروش میوه و تره بار توسط پرسنل و چیزهای دیگه که نام بردنش شرم اوره. و همان زمان موقع فرماندهی سرتیپ ٢ اسلامی در ف پشتیبانی مرکز نهاجا سربازان بدبخت شهرستانی مخصوصا خوزستانی ها و جنوبی ها را مثل برده به زور میبردند در ورامین که برای شرکت گاز حفاری کنند و لوله گذاری کنند و یا میز و صندلی بسازند برای سالنهای مراسم عروسی یا ختم... این هم بیزینس ارتشی که من خودم به چشم دیدم.

10 people like this

سیاست وزیر وقت دفاع و دولت این بود که هر یگانی در حد توانش درآمد زایی کنه و ربطی به فرمانده خاصی نداره

کاهش 25 درصدی بودجه ارتش و جبران این کاهش با درامدزایی !!!

در واقع در همون زمان در هوانیروز ، نیروی زمینی و ... هم این کار شروع شد

حالا برخی فرماندهان فکر بازتر و شم اقتصادی تری داشتند و بیزیس های با پرستیژ و سرمایه گذاری های بلند مدت و مطمئن انجام دادند و برخی هم به تجارت کثیف پرداختند و از اونها بی عرضه تر کسانی بودند که تنها هنرشون فروش دارایی ها و تجهیزات  و ... ارتش بود که به تاراج بردند و به یغما رفت ، مثلا" ژنراتورهای بنزینی تولید برق اظطراری که در یگان های نزاجا موجود بود و قادر به تأمین برق یگان در شرایط اضطراری بودند (ساخت بلاد کفر Made in U.S.A) که به بهای ناچیزی واگذار گردیدند !!!

یا فروش کاغذهای باطله نامه های اداری برای تبدیل به خمیر کاغذ و بازیافت ، که در یکی دو مورد نامه های خیلی محرمانه بدست نا اهلان افتاد و دهان اون فرماندهان مورد عنایت قرار گرفت و ضرب المثلی شد برای عبرت دیگران !!

13 people like this

البته یه قرون از سود این بیزینس ها به جیب پرسنل ارتش نرفت یا به حقوق ها اضافه نشد. معلوم نیست پول این کارهای تجاری به جیب چه کسی و کجا رفت.

12 people like this

یکبار که فرمانده کل قوا اومد اصفهان ، پرسنل هوانیروز بعرض رسوندن اینقدر مشکلات معیشتی و مسکن و ... داریم که حد نداره ، اینها به کنار لااقل پول کفن و دفن و خرید قبر هم نداریم که اگه افتادیم میردیم ، خونوادمون تازه در به در خرید قبر و اینا میشن

در جلسه با فرماندهان دستور دادند قطعه ای از باغ رضوان اصفهان (چیزی شبیه قطعه هنرمندان یا نام آوران بهشت زهرای تهران) به پرسنل خدوم و زحمت کش هوانیروز اختصاص پیدا کنه .

حضرات فرمانده بدون اینکه احدی از پرسنل متوجه شوند زمین مذکور را قطعه بندی کردند و بفروش رسوندند و پولشم زدند به بدن !!!

البته بعدها سر قضیه دیگری دادگاهی تشکیل شد و این رسوایی هم مثل موارد مشابه دیگرش فاش شد !!! ولی چه سود؟

ای آقا بی خیال !! اینقدر از ایندست مسائل داریم واسه گفتن که نمی دونم کدومشو بگم؟ ..... یا اصلا" نگم؟

بگم ؟ بگم ؟ می گما ؟ :secret-laugh:

14 people like this

جناب سرهنگ ملایری

آیا از این دست بیزنس و تجارت در قبل انقلاب هم بود؟ یا اینکه این قضیه تجارت و سوددهی ارتش بیشتر مربوط بعد از جنگ هست؟

11 people like this