Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

گالری تصاویر هواپیماهای نهاجا

2,618 posts in this topic

تامکت ایرانی در آمریکا پیش از تحویل به ایران

efhsvxfy7krl33zzc.jpg

17

سلام، دوستان هواپيماى پشت سر تامكت، ميراژه؟! و اينكه اين عكس قديميه يا جديد!؟

8

احتملا زیاد اف 7 است

10

سلام، دوستان هواپيماى پشت سر تامكت، ميراژه؟! و اينكه اين عكس قديميه يا جديد!؟

جنگنده پشت این تامکت FT-7N است و این عکس تقریبا جدید است و در دوران فرماندهی سرتیپ برخور بر پایگاه هشتم گرفته شده است.البته احتمالا این تامکت در ان هنگام عملیاتی نبوده است.به هر حال ایشان تاکید زیادی داشتند که دست کم این تامکت با استتار قدیمی تامکتهای ما باقی بماند.

اینکه اکنون هم همین استتار را دارد یا نه نمیدانم ولی مطمئنا دو الی سه فروند از تامکتهای ما هنوز رنگ استتار قدیمی را دارند.خودم سال پیش در مهراباد شاهد یکی از انها بوده ام.

18

عکسی دیگر از همان تامکت به همراه اف 7 دو کابینه:

2lsl089xtdgr3zhncn.jpg

15

جنگنده پشت این تامکت FT-7N است و این عکس تقریبا جدید است و در دوران فرماندهی سرتیپ برخور بر پایگاه هشتم گرفته شده است.البته احتمالا این تامکت در ان هنگام عملیاتی نبوده است.به هر حال ایشان تاکید زیادی داشتند که دست کم این تامکت با استتار قدیمی تامکتهای ما باقی بماند.

اینکه اکنون هم همین استتار را دارد یا نه نمیدانم ولی مطمئنا دو الی سه فروند از تامکتهای ما هنوز رنگ استتار قدیمی را دارند.خودم سال پیش در مهراباد شاهد یکی از انها بوده ام.

باسلام در صورت امکان در مورد آن مطلبی که به آن اشاره کردم توضیحاتی بدهید که چرا باید همچنان با همان رنگ استتار سی و خورده ای سال پیش بمانند ؟

9

خودم سال پیش در مهراباد شاهد یکی از انها بوده ام.

: PRETTINESS :

باسلام در صورت امکان در مورد آن مطلبی که به آن اشاره کردم توضیحاتی بدهید که چرا باید همچنان با همان رنگ استتار سی و خورده ای سال پیش بمانند ؟

به نظر من زیباترین رنگ استتار تاریخ نیروی هوایی برای تمامی هواگرهایش همین استتار اولیه تامکت ها بوده و به احتمال زیاد خواهد ماند!

10

با سلام خدمت دوستان بخصوص جناب نوری عزیز , در را بطه با سوالی که پرسیده بودید خدمتتان عرض کنم استار اولیه ی تامکتها  مطابق با شرایط محیطی کشور ما بودند و رنگ امیزی آبی وخاکستری مناسب شرایط محیطی دریا میباشند . که این رنگ امیزی واستتار طبق تدبیر شهید ستاری بود ه که یک سری از تامکتها پس از این که به بوشهر منتقل شده بودند به این استتار فعلی در آیند تا مناسب با مأ موریتها در سطح در یا باشند . استار قدیمی تامکتها برای بیشتر مناطق کشور که بیابانی وکوهستانی هستند بسیار مناسب میباشد.

11

به نظر من زیباترین رنگ استتار تاریخ نیروی هوایی برای تمامی هواگرهایش همین استتار اولیه تامکت ها بوده و به احتمال زیاد خواهد ماند!

با سلام خدمت دوستان بخصوص جناب نوری عزیز , در را بطه با سوالی که پرسیده بودید خدمتتان عرض کنم استار اولیه ی تامکتها  مطابق با شرایط محیطی کشور ما بودند و رنگ امیزی آبی وخاکستری مناسب شرایط محیطی دریا میباشند . که این رنگ امیزی واستتار طبق تدبیر شهید ستاری بود ه که یک سری از تامکتها پس از این که به بوشهر منتقل شده بودند به این استتار فعلی در آیند تا مناسب با مأ موریتها در سطح در یا باشند . استار قدیمی تامکتها برای بیشتر مناطق کشور که بیابانی وکوهستانی هستند بسیار مناسب میباشد.

سلام و عرض اردات جناب ناشناس عجیب عزیز ....

متشکرم بابت پاسخگویی شما عزیزان ، فقط سوالی که مانده این است که حالا در شرایط فعلی امکان آن نیست که رنگ استتار کویری سابق را دوباره بر بدنه تامکتها بزنند یا بپاشند ؟؟؟

بعد از سی و خورده ای سال ایا کیفیت رنگ پایین نیامده ؟؟؟

نیاز به پولیس واکسی چیزی ندارن : SLOBBER :

9

منظور این نبوده که با همان رنگ چهل سال پیش بمانند!

هدف این بوده که به عنوان  یک نوع حس نوستالژیک برای خلبانانی که در دوران جنگ و با استتار قدیمی این جنگنده پرواز کرده اند ،و همچنین یاد اوری نقش این جنگنده توانمند در دوران جنگ،دست کم یکی دو فروند از تامکتها در رنگ امیزیهای جدید پس از اورهال هم با همان سبک گذشته و هنگام جنگ رنگ شوند.البته تامکت موجود در عکس سالها بوده که زمین گیر بوده پس رنگش که رنگ اصلی گرومن هم بوده استهلاکی هم نداشته که دوباره بخواهند تجدیدش کنند.

من این نظر را با نهایت شرمندگی نمی پذیرم!

رنگ امیزی پیشین تامکتهای ما (که همگی پیش از انقلاب تحویل شده و رنگ امیزی اصل گرومن را داشتند)اصلا مناسب نقش این هواپیما در دکترین نیروی هوایی شاهنشاهی نبوده است.این هواپیما قرار بود که رهگیر اصلی  و جنگنده سلطه هوایی نیروی هوایی ما باشد و جنگنده اف16 کار ان را تکمیل کند.(خورده کاریها را اف 16 انجام دهد!!!)

در چنین نقشی رنگ امیزی ASIAN MINOR II تامکتهای ما به درستی گزینش نشده بود.چون این استتار ویژه جنگنده هایی است که قرار است حملات هوا به زمین و پرواز در ارتفاع پایین هم داشته باشند .کاری که تامکت قرار نبود در ایران انجام دهد و نداده است.برای نقشی که تاکتهای ما در ان به کار گرفته شده و می شوند ، همین رنگ امیزی فعلی مناسبترین گزینه است.

دوست عزیز ،درست است که استتار جدید تامکتها در زمان زنده یاد ستاری و با تدبیر ایشان اجرا شد ولی قرار نبود که فقط ویژه تامکتهای مامور به بوشهر باشد و قرار بود تمامی ناوگان تامکت ما به مرور به این رنگ تغییر استتار بدهند که دادند.

سلام و عرض اردات جناب ناشناس عجیب عزیز ....

متشکرم بابت پاسخگویی شما عزیزان ، فقط سوالی که مانده این است که حالا در شرایط فعلی امکان آن نیست که رنگ استتار کویری سابق را دوباره بر بدنه تامکتها بزنند یا بپاشند ؟؟؟

بعد از سی و خورده ای سال ایا کیفیت رنگ پایین نیامده ؟؟؟

نیاز به پولیس واکسی چیزی ندارن : SLOBBER :

استتار فعلی کاملا مناسب نقش تامکتهای ما است و نیازی به تغییر ندارد.ولی واقعیت این است که اوضاع رنگ امیزی جنگنده های نیروی هوایی بسیار نا امید کننده است و علاوه بر تنوع عجیب و غریب و بی دلیل رنگ استتارها ،کیفیت انها هم بسیار پایین امده است.

برای نمونه ناوگان کوچک بیست و اندی فروندی سوخو 24 های ما دارای بیش از 5 نمونه استتار هستند ان هم با کیفیت بسیار پایین!!!

11

احتملا زیاد اف 7 است

اف 7 ها ، هم استتار ابی دارن ، هم ،‌ همون استتار معمول که تو عکس مشاهده می فرمایید.

9

من این نظر را با نهایت شرمندگی نمی پذیرم!

رنگ امیزی پیشین تامکتهای ما (که همگی پیش از انقلاب تحویل شده و رنگ امیزی اصل گرومن را داشتند)اصلا مناسب نقش این هواپیما در دکترین نیروی هوایی شاهنشاهی نبوده است.این هواپیما قرار بود که رهگیر اصلی  و جنگنده سلطه هوایی نیروی هوایی ما باشد و جنگنده اف16 کار ان را تکمیل کند.(خورده کاریها را اف 16 انجام دهد!!!)

در چنین نقشی رنگ امیزی ASIAN MINOR II تامکتهای ما به درستی گزینش نشده بود.چون این استتار ویژه جنگنده هایی است که قرار است حملات هوا به زمین و پرواز در ارتفاع پایین هم داشته باشند .کاری که تامکت قرار نبود در ایران انجام دهد و نداده است.برای نقشی که تاکتهای ما در ان به کار گرفته شده و می شوند ، همین رنگ امیزی فعلی مناسبترین گزینه است.

بله در مورد اینکه رنگ امیزی با ماموریت همخوانی نداشت کاملا درست میفرمایید و عقل و منطق کاملا حرف شما رو تایید می کند ولی احساس (که کاملا هم سلیقه ای است) رنگ فابریک رو تایید می کند! تقابل عقل با احساس!

رنگ آمیزی گرومن کاملا این گربه رو یک گربه ی وحشی نشان میداد!

14

بنظر این حقیر رنگ امیزی اولیه تامکتها بسیار زیباتر و شایسته تر بود. البته نظر بنده از سر احساس بوده و نه فن

14

بله در مورد اینکه رنگ امیزی با ماموریت همخوانی نداشت کاملا درست میفرمایید و عقل و منطق کاملا حرف شما رو تایید می کند ولی احساس (که کاملا هم سلیقه ای است) رنگ فابریک رو تایید می کند! تقابل عقل با احساس!

رنگ آمیزی گرومن کاملا این گربه رو یک گربه ی وحشی نشان میداد!

علیرضا جان،

من که از اول گفته بودم کاپیتان مهرداد فقط دانش داره و نه سلیقه!  آخه کسی که از میراژ اف1 پا مرغی خوشش میاد معلومه وضعش تو سلیقۀ رنگ و استتار چطوری! :1 (2):

11