Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

صندلی پرتاب شونده بالگرد

50 posts in this topic

درود و عرض ادب خدمت همه دوستان عزیز 

حتما از دیدن اسم این تاپیک کلی تعجب کردید و یا شاید هم هیجان زده شدید که نکنه اتفاق تکنولوجیکی جدیدی افتاده

خیر. بنده فقط قصد دارم یکی از ایده های خودم رو در مورد صندلی پرتاب شونده بالگرد بازگو کنم

چون مطلب کمی طولانی هست از دوستان عزیز تقاضا دارم تا قبل از پایان یافتن طرح بنده نظرات خودشون رو ابراز نفرمایند.

البته این طرح رو از پست بعدی شروع میکنم و قبل از اون منتظر بیانات و نظرات شما عزیزان هستم 

ارادتمند

کلافه

13 people like this

چقدر شبیه ایده بنده در انجمن قبلیه؟؟؟

:dizzy:  :dizzy:  :dizzy:  :dizzy:  :dizzy:  :dizzy:  :dizzy:

7 people like this

چقدر شبیه ایده بنده در انجمن قبلیه؟؟؟

:dizzy:  :dizzy:  :dizzy:  :dizzy:  :dizzy:  :dizzy:  :dizzy:

کدوم ایده ؟ ببخشید من یادم نیست 

7 people like this

خروج اضطراری از بالگرد کبرا 

توی یه عکس هم توضیح داده بودم!!

8 people like this

من که یادم نیست 

پس لطفا قبل از من دوباره اون رو قرار بده 

6 people like this

من بالگرد کبرا رو اصلا از نزدیک ندیدم نمیدونم چقدر کابینش بزرگ هست که یک صندلی ایجکت رو بشه گذاشت

ولی چیزی که تصور کردم و فکر میکنم شدنی هست رو برای شما مینویسم و خواهش میکنم اشکالات این طرح رو بگید.

برای اینکه بشه از بالگرد خروج اضطراری کرد باید درهای کانوپی بسمت بالا پایین باز و بسته بشه دقیقا مثل کانوپی تامکت

که تغییر در شکل ظاهری و درهای کانوپی هست با رنگ قرمز مشخص کردم

سیستم ایجکت تامکت به این صورته که ابتد کانوپی جدا میشه بعد خلبان خارج میشه اما برای بالگرد 3 مرحله باید انجام بشه

ابتدا ملخهای بالای سر و در قسمت دم بالگرد از ابتدای اتصال به موتور با مواد منفجره یا بصورتی که بعد از کشیدن دستگیره ها بصورت مکانیکی جدا بشن ، جدا شده در مرحله دوم کانوپی جدا بشه و مرحله سوم خلبان خروج اضطراری کنه بعد از مرحله دوم دقیقا مثل جنگنده ها باشه

اگر فقط ملخ بالای سر خلبان جدا بشه امکان این هست که بالگرد بدور خودش بچرخه (نیروی گشتاور اگه اشتباه نگم) و خرج ناموفق باشه بهتره هر دو جدا بشن که بازم در این باره اساتید نظرشون رو بدن.

di-XGTD.jpg

با سپاس  :in-love: 

9 people like this

برای اینکه به مباحثتون کمک کنم و برای افزایش جذابیت تاپیک ، سعی میکنم با طرح پرسش هایی اشکالات احتمالی و نقاط ضعف طرح ها رو (البته از دید خودم) تببین نمایم ، لذا امیدوارم از لحن نقادانه و نگاه منفی گرایانه بنده ناراحت نشید و با انرژی بیشتر ادامه بدید . (این نوع نگاه انتقادی و منفی گرایانه میراث و یادگار شغل اسبق اینجانب هست که مسئول تست سامانه بودم و لاجرم می بایست اینگونه می بودیم تا از کوچکترین معایب و نواقص به هیچ وجه نگذریم)

1) ملخ دم که می فرمایید باید جدا بشه ، اگر پس از جدا شدن به خود هلیکوپتر اصابت کرد و باعث انفجار و یا آسیب به خلبان شد چی؟

2) در ضمن میشه بفرمایید به چه دلیل باید حتما" کانوپی از بالا باز بشه ؟ مگه نمیشه از طرفین به اطراف پرتاب بشه ؟

10 people like this

پس میتونه ملخ دم قفل بشه و از حرکت بایسته اصلا جدا نشه

اگه از طرفین باشه احتمال اینکه خلبان ها با سرعت بیشتری به زمین برخورد کنن بیشتره امکان داره چتر بخوبی باز نشه اگر ارتفاع پایین باشه خلبان اسیب ببینه

8 people like this

آیا میدونید ملخ دم با چه سرعتی در حال چرخش هست و چند دور در ثانیه می چرخه ؟

چطور می خواهید اونو قفل کنید و از حرکتش و چرخشش جلوگیری کنید ؟ چطور این سرعت بسیار زیادو می خواهید به صفر برسونید ؟

اگر بخواهید با هر وسیله ای مانع چرخشش بشید ممکنه ببره و در بره ، اگرم بخواهید با ترمزهایی سرعتشو کم کرده متوقفش کنید زمان زیادی لازم خواهد بود که دیگه فایده ای نخواهد داشت !

هر وقت چالش بزرگ ملخ دم رو تونستید حل کنید می ریم سراغ بقیش !!!

(البته ببخشید دیگه ، هر وقت بحث ایده و ابتکار و مباحث علمی میشه بنده کنترل خودمو از دست میدم و کاملا" خشک و بیرحم میشم و تعارفات و احساساتو کنار میذارم ، امیدوارم ناراحت نشید)

9 people like this

اقایون من بیسوادما اول هم گفتم فقط یه ایدست  :oh-noes: 

وقتی که ملخ بالای سر با انفجار جدا شد

خروج هر خلبان 1 تا 2 ثانیه زمان میبره

اگر موتور خاموش بشه ملخ عقب هم سرعتش کم میشه یعنی امکان داره در مدت زمان خیلی کوتاه (5 تا 6ثانیه) بعد از جدا شدن ملخ بالا بالگرد با سرعت دور خودش بچرخه؟؟؟

سیستم ایجکت کاموف

9 people like this

در هلیکوپتر کاموف ملخ دم حذف گردیده و به جای اون دو ملخ اصلی طراحی نموده اند که در خلاف جهت هم میچرخند (برای خنثی کردن نیروی گشتاور) ، بنابراین در کاموف با این مشکل روبرو نخواهیم بود

در ضمن Break کردن ملخ سیستم ساده ای داره و تا اونجاییکه بنده اطلاع دارم در برخی از هلیکوپترهای موجود در کشور هم نصب شده ، البته برای ملخ اصلی و اونهم در مواقع اضطراری و قبل از برخورد بزمین یا سطح آب.

برای متوقف نمودن ملخ دم بوسیله خاموش نمودن موتور زمان نسبتا" زیادی لازم هست و با توجه به ارتفاع کم پروازی هلیکوپتر ، این زمان کافی نخواهد بود

در پاسخ به سوالتون هم باید عرض کنم بله ، هر چند بستگی به سرعت پرنده داره اما مطمئنا" پس از جدا شدن ملخ اصلی و با توجه به سرعت بالای چرخش ملخ دم هلیکوپتر بلافاصله شروع به چرخش خواهد کرد و بدتر از اون اینکه ممکنه این چرخش در راستای افق (لول) نباشه مخصوصا" اگر ملخ دم زاویه به بالا یه پایین داشته باشه

10 people like this

با تشکر از جناب AH-1J و آقا میلاد که در این بحث به کمک بنده میان. امیدوارم سختگیری شما مثل اون سختگیری در مورد بالن هوابرد نباشه که کلا منکر شدید ولی اجرا شده بود. :grin:  یه کم هم امیدوارانه به مسئله نگاه کنیم. در هر حال سعی میکنم در یک پست نظرات خودم رو ابراز کنم و از پست های نقادانه و دلگرم کننده همه دوستان علی الخصوص جناب سرهنگ ملایری و جناب AH-1J سختگیر :cry_resize: کمال بهره رو ببرم. بعدش هم انشااله اگر

به نتیجه رسیدیم یک طرح متحولانه و پر ایراد دیگه رو مطرح میکنم :green-beret-smile: 

نکته اخلاقی: بنده دفتری برای خودم دارم به اسم دفتر ایده ها. هر وقت چیزی به ذهنم میرسه اون رو یادداشت میکنم و کم کم اون رو سعی میکنم بهتر کنم و توسعه بدم

*********************************////////////////////////////////////**********************************

یکی از نقاط ضعف و یا شاید دلهره آور برای خلبان یک بالگرد نداشتن صندلی پرتاب شونده (Ejection Seat) است. دلیل این نقطه ضعف وجود روتورهای بالگرد می باشد. پس اولین قدم برای طراحی یک صندلی پرتاب شونده باید حذف روتورها باشد بنابراین ما در این پست تمرکز خود را بر روی حذف روتورها قرار میدهیم چون بقیه مراحل خروج می تواند مانند یک هواپیمای شکاری باشد.

ایده اول) قطع روتورها 

این ایده تقریبا همون چیزی است که آقا میلاد فرمودن یعنی در نقاطی که در شکل زیر نشان داده شده به کمک مواد منفجره روتورها رو از بدنه اصلی جدا کنیم. این کار رو میشه همزمان برای روتورهای عقب نیز بکار برد.

22fc0249c095.jpg

از نظر یک فرد مبتدی شاید کار خیلی جالب و شدنی باشه اما چند تا اشکال عمده و غیر قابل رفع داره. یکی رو که جناب AH-1J فرمودن. یکی دیگه اینکه به فرض هم این کار انجام شد. بعد از جدا شدن ملخ یک روتور برنده تر از تیغ داریم که با سرعت زیاد در حال چرخیدن هست و ممکن نیست قبل از دور شدن اون (به فرض عدم برخورد با خود بالگرد) بشه ادامه مراحل خروج رو انجام داد، پس زمان رو از دست میدیم. این قطعه چرخنده و برنده بزرگ ممکنه به بالگردهای اطراف هم ضربه بزنه و یا حتی با برخورد به هر چیزی روی زمین (نفرات و ادوات زمینی) به اونها آسیب برسونه. بنابراین بهترین دور این ایده رو یک خط قرمز بزرگ بکشیم. 

نتیجه: طرح اول مردود 

ایده دوم) انفجار روتورها

در ایده دوم نظریه انفجار روتورها را بررسی میکنیم. شاید این نظریه کمی بهتر به نظر برسد. کافی است تا در امتداد خط طولی روتور مقداری مواد منفجره کار بذاریم تا در اولین قدم با انفجار روتورها مشکل آنها بر طرف شود. (در امتداد خط سفید عکس زیر)

05682058865f.jpg

شاید به نظر برسه که این کار، هم سریعتر و هم کم خطرتر از طرح اول باشد اما حقیقت این است که باید موج انفجار را هم در نظر بگیریم که می تواند باعث ایجاد آسیب دیدگی بشود ضمن اینکه اگر خود انفجار و موج آن خطرناک نباشد، این انفجار از روتورها دنیایی از ترکش درست می کند که می تواند جان سرنشینان را قبل از خروج اضطراری بگیرد. بنابراین این ایده هم شدنی به نظر نمی رسد.

نتیجه: طرح دوم مردود

ایده سوم) سنگ قلاب

این اسم رو خودم روی این ایده گذاشتم  :exciting_resize: . ابتدا اجازه بدید تا نگاهی به روتور از چند نمای مختلف داشته باشیم.

1cc11f449e26.jpg

نمای بیرونی روتورها 

7686629f9014.gif

برشی از مقطع جانبی روتور

اگر به شکل دوم دوم کمی دقت کنیم متوجه می شویم که روتورها قطعات توپر نیستند و فضایی خالی در بین آنها وجود دارد(حتما بعدا ایراد گرفته میشه که این فضاهای خالی دلیل دارد ولی خوب بنده در حد سواد خودم نظریه میدم). ابتدا باید تیغه هایی به شکل " < " که قابلیت جمع شدن به سمت داخل و باز شدن رو داشته باشند و از سبکی و استقامت خوبی برخوردار باشند را طراحی کنیم. سپس این قطعه را در زمان طراحی روتور در انتهایی ترین قسمت روتور قرار داده و با چیزی شبیه سیم بکسل به انتهای اون می آوریم. 

در مورد اینکه سر این سیم بکسل رو به کجا ببندیم و چطور از اون استفاده کنیم بعد از به نتیجه رسیدن و تایید کلیات طرح تبادل نظر خواهیم کرد.

حالا به زمان خروج اضطراری میرسیم. کافی است قبل از خروج صندلی ها این دهانه باز شده و به سرعت به سمت انتهای روتور حرکت کرده و مانند یک رنده کل روتور را از بین ببرد. حتما دوستان خواهند گفت که باز هم در این روش ترکش درست خواهد شد اما باید به این نکته هم توجه کنیم که می توان زمان باز شدن و حرکت این دهانه را طوری تنظیم کرد که زمانی شروع شود که روتورها بالای سر سرنشینان نباشد و چون هنوز حرکت رو به جلو وجود دارد پس حالت دورشونده داشته و کمترین میزان خطر را ایجاد می کند. 

نتیجه: غیرممکن به نظر نمی رسد 

ایده چهارم) بالشتک هوا 

این ایده از کیسه های هوای خودروهای ایرانی :grimace_resize:  :greedy_resize: به ذهن بنده رسید.

یکبار دیگه برگردید و عکس برش جانبی روتورها رو یک نگاه بیاندازید. باز سعی میکنیم از همون فضای خالی استفاده کنیم.

در این ایده کافی است یک کیسه هوا باد نشده در سرتاسر روتور قرار بدهیم. البته این کیسه باید به شدت مقاوم باشد که به راحتی قابل سوراخ شدن نباشد.

قبل از خروج صندلی و در زمانی که روتورها در دورترین حالت از سرنشینان قرار دارد باید این کیسه هوا با شدتی باد شود که کلیه روتور را از هم متلاشی کرده و سپس خودش نیز از بین برود(بترکد)

البته باز هم در این حالت از دست ترکش ها در امان نیستیم مخصوصا اینکه معلوم نیست اندازه هر قطعه جدا شده چقدر می باشد اما در یک حالت خوشبینانه که فرض کنیم حرکت رو به جلو داریم و می شود از دست ترکش ها فرار کرد.

نتیجه: غیرممکن به نظر نمی رسد 

*از شنیدن نظرات و انتقادات دوستان بسیار خوشحال خواهم شد مخصوصا اگر همراه با ارائه پیشنهاد برای معایب باشد

** اگر کابین های شیشه ای را مقاوم بسازیم میتوانیم از ترکش های احتمالی اولیه چشم پوشی کنیم

***طرح ها کامل نیستند و به مرور کامل خواهند شد

**** :soldier: 

10 people like this

یک ایده

روتر ها رو طوری طراحی کنیم که در زمان ایجکت از ابتدای اتصال به گیره ها (علامت گذاری کردم ) جدا شود (بدون انفجار) و با سرعت از بالگرد دور شود(هر دو ملخ ها ) عقب و بالا 

اینطوری بالگرد از مسیر مستقیم خارج نمیشود و فرصت خوبی برای ایجکت است 

di-FTD6.jpg

چطوره؟؟؟؟

8 people like this

با تشکر از جناب AH-1J و آقا میلاد که در این بحث به کمک بنده میان. امیدوارم سختگیری شما مثل اون سختگیری در مورد بالن هوابرد نباشه که کلا منکر شدید ولی اجرا شده بود. :grin:  یه کم هم امیدوارانه به مسئله نگاه کنیم. در هر حال سعی میکنم در یک پست نظرات خودم رو ابراز کنم و از پست های نقادانه و دلگرم کننده همه دوستان علی الخصوص جناب سرهنگ ملایری و جناب AH-1J سختگیر :cry_resize: کمال بهره رو ببرم.

خواهش می شود ، لا قابل و لا مابل !!

راستی کاکو جریان این بالن هوایرد دیگه چیه ؟ من که چیزی یادم نمیاد ؟ اصلا" با بنده بودی یا آقا میلاد ؟

در ضمن در موردی شما فرض رو بر این گذاشتید که هلیکوپتر همواره حرکت رو به جلو دارد که این چندان صحیح بنظر نمیرسه ! چون بر خلاف هواپیما که معمولا" با سرعت به جلو در حال حرکت هستند ، در هلیکوپترها وضعیت هاور و یا حرکت با سرعت کم به جلو هم داریم و از طرفی در شرایط اضطراری وضعیت هلیکوپتر بخاطر انواع نیروهایی که به اون وارد میشه (مثل چرخش ملخ ها علاوه بر نیروهای دیگری که به هواپیما وارد میشه) به نسبت هواپیما ناپیدارتر و نامتعادلتر بنظر می رسه.

خلبان شنوکی سانحه داده بود وقتی به دیدنش رفتیم تعریف کرد قسمتی از یکی از ملخ هاش کنده شده بود (در حد کمتر از نیم متر) ، می گفت آنقدر وایبریشن شدید بود که کمک خلبانو نمیدیدم !! (در شینوک صندلی خلبان و کمکش بغل هم قرار داره)

در مورد راه حل ها هم کمی زمان بدید روش فکر کنم ، شاید چیزی به ذهنم برسه ، فعلا" فقط میتونم اینو بگم که بدلیل ارتفاع کم پرواز در هلیکوپتر و همینطور سرعت کمتر نسبت به هواپیما و شرایط ناپایدارتر (مثل از دست دادن ملخ دم) و ... عمل ایجکت باید بسیار سریع و کاملا" اتوماتیک و بسیار هوشمند باید انجام بشه تا شانس زنده موندن خدمه افزایش پیدا کنه

اصلا" شاید بهتر باشه بجای فکر کردن در مورد صندلی پران ، تمرکزمونو بذاریم روی سقوط ایمنتر و کم خسارت تر !!

کاری که آمریکا دنبال کرده و می کنه

اگر اخبار سوانح هلیکوپتری آمریکا و کلا" غرب را دنبال کنید می بینید موارد متعددی وجود داره که خلبان و خدمه جون سالم بدر برده اند در حالیکه مثلا" در کشور خودمون این امر چیزی در حد معجزه هست !!

اینکار به روش های مختلفی انجام میشه ، مثل استفاده از کامپوزیت ها برای ساخت بدنه که قدرت تحمل ضربه و فشار بیشتری نسبت به فلزات دارند ، و یا ایمن کردن مخازن سوخت در برابر ضربه و حریق ، و یا مجهز کردن صندلی و کابین خلبان برای تحمل شتاب جی بیشتر و تحمل ضربه و فشار و ...

10 people like this

درود بر جناب AH-1J عزیز 

بخاطر بعضی از همین تجربیات هست که دوست دارم جناب سرهنگ ملایری هم وارد بحث بشوند تا بتوانیم از دانش و تجربه ایشان بیشتر استفاده کنیم و به یک طرح جامع برسیم.

البته منتظر نظرات شما بعد از فکر کردن هم هستیم  :yes-sir-soldier (1): 

8 people like this