Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

شهدای ژاندارمری، شهربانی و ...

66 posts in this topic
در 3 ساعت قبل، kalafe2006 گفته است :

اینها عکس ندارن؟ 

سلام.

عرض شود که چرا.

دارن.

آپلود تموم شد و حالا دارم مرتب می کنم.

راستش مشکلی برای دوربین پیش اومده بوده که لنزشو عوض کردم .

به همین خاطر ، کمی طول کشید.

گفتم لااقل اسمارو بنویسم که کار، کمی جلو بیافته.

و جبران تایم از دست رفته رو بکنه.

3 people like this

دیدار مادر شهید رونقی با فرزندش پس از ۲۹ سال

دیدار خانواده شهید رونقی با پیکر مطهر فرزندشان

خانواده سرباز وظیفه شهید محمد رونقی پس از ۲۹ سال با شهیدشان دیدار کردند.

به گزارش ایسنا مادر، خواهر و برادر شهید محمد رونقی با حضور در معراج‌الشهدای تهران  برای نخستین بار پیکر شهیدشان را به آغوش کشیدند. مادر این شهید در ابتدای حضورش در حسینیه معراج‌الشهدا ضمن قرائت فاتحه برای شهدایی که در این حسینیه حضور داشتند تا در سالروز شهادت امام جواد (ع) تشییع شوند؛ در سخنانی در رابطه با فرزند شهیدش بیان کرد: من چهار پسر و دو دختر داشتم. محمد فرزند دوم من بود. او پس از پایان تحصیلاتش در دوره دبیرستان داوطلبانه به خدمت سربازی رفت و چند ماه بعد دیگر از او خبری نشد.

57541678.jpg

وی افزود: روز گذشته مسئولان امور ایثارگران نیروی انتظامی با حضور در منزلمان خبر تفحص پیکر فرزندم را پس از ۲۹ سال به ما دادند. محمد در سال ۶۷ در منطقه زبیداد به شهادت رسیده بود. او سرباز ژاندارمری سابق بود. فرزندم سال ۱۳۴۶ به دنیا آمد.

مادر این شهید یادآور شد: محمد عاشق درس خواندن بود و هدفش پس از سربازی ادامه تحصیل و حضور در دانشگاه بود.

57541682.jpg

به گزارش ایسنا، پیکر شهید محمد رونقی از طریق اتیکت نصب شده روی لباسش شناسایی شده است. همراه این شهید مسواک، قرآن جیبی و دو عدد خودکار نیز بوده است. آثار به جای مانده از پیکر شهید رونقی نشان می‌دهد،این شهید در لحظه‌های آخر به دلیل مجروحیت  زیرپوش خود را به پایش بسته بوده است.

57541681.jpg

منبع:http://www.isna.ir/news/96053018706/دیدار-مادر-شهید-رونقی-با-فرزندش-پس-از-۲۹-سال

2 people like this

دقایقی پیش صورت گرفت؛
مادر و برادر شهید رونقی پس از تحمل سال‌ها درد فراق، صبح امروز در معراج‌الشهدا با پیکر فرزند عزیز خود دیدار کردند.

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، خانواده شهید محمد رونقی دقایقی پیش در معراج‌الشهدای تهران با پیکر عزیز خود وداع کردند.

شهید وظیفه محمد رونقی در ۲۱ خرداد ماه ۱۳۶۷ در تک دشمن از ناحیه پا مجروح شد و به شهادت رسید. پیکر وی پس از ۲۹ سال در تفحص خردادماه سال جاری در منطقه زبیدات پیدا شد.

وداع با پیکر شهید محمد رونقی پس از ۲۹ سال

بنا بر این گزارش، پیکر شهید رونقی توسط اتکت لباسش شناسایی شد؛ مسواک، خودکار، زیرپوش، قرآن جیبی، اتکت شهید که در کنار پیکر وی یافت شد به خانواده شهید تقدیم شد.

پیکر مطهر شهید محمد رونقی شنبه چهارم شهریور ماه در قطعه ۵۰ گلزار شهدا تدفین می‌شود.

به گزارش دفاع پرس، همچنین دختر و خواهر شهید جمشید آقاجانی نیز که پیکر وی چندی پیش تفحص و شناسایی شد، عصر امروز در معراج شهدا با پیکر عزیز خود وداع خواهند کرد.

طلبه شهید جمشید آقاجانی پنجم اردیبهشت ۱۳۳۸ در روستای نرجه از توابع شهر تاکستان به دنیا آمد و شانزدهم اسفند ۱۳۶۲ در جزیره مجنون عراق به شهادت رسید، اما اثری از پیکرش به دست نیامد که خوشبختانه روز گذشته پس از 34 سال پیکرش شناسایی شد. این شهید گران‌قدر یک دختر به یادگار مانده است.

منبع:http://defapress.ir/fa/news/253666/وداع-با-پیکر-شهید-محمد-رونقی-پس-از-۲۹-سال

2 people like this

مادر شهید تازه شناسایی شده «محمد رونقی» در گفت‌وگو با دفاع‌پرس:
«رفتارهای مردم پس از شهادت محمد با خانواده ما متفاوت بود. برخی احترام خاصی قائل می‌شدند و برخی دیگر با نیش و کنایه با ما صحبت می‌کردند. می‌گفتند که خانواده شهدا در ناز و نعمت زندگی می‌کنند اما هیچ مادر و پدری فرزندش را با هیچ دارایی عوض نمی‌کند. کنایه‌ها به جایی رسید که دیگر نمی‌گفتم من مادر شهید هستم.»

گروه حماسه و جهاد دفاع پرس: خرداد ماه 1367 جهت گذراندن خدمت مقدس سربازی در ژاندارمری از خانواده خداحافظی کرد و به سوی دهلران رفت. حدود 30 سال از روزی که محمد درب خانه را بست و برای دفاع از کشور راهی مناطق عملیاتی شد، می‌گذرد و خرداد ماه امسال پس از گذشت حدود سه دهه پیکرش در عملیات‌های تفحص شناسایی شد و به آغوش خانواده بازگشت.

پدر محمد 10 سال پیش در دوران فراق بر اثر سکته، دار فانی را وداع گفت و فرصت دیدار مجدد را کسب نکرد و مادر شهید صبورانه منتظر بازگشت وی ماند و با آغوش گرفتن پیکر فرزندش به دلتنگی‌هایش پایان داد.

بازگشت پیکر شهید «محمد رونقی» بهانه‌ای شد تا پای سخنان لیلا طحان‌زاده مادر این شهید بزرگوار بنشینیم. در ادامه سخنان این مادر شهید را در گپ و گفت با خبرنگار ما می‌خوانید:

حضور در جبهه را از واجبات می‌دانست

2 دختر و چهار پسر دارم که یکی از پسرانم را در راه دفاع از کشور تقدیم کردم. محمد شاگرد ممتازی بود. زمانی که پدرش برای دریافت کارنامه به مدرسه رفت، مدیر مدرسه به جهت تربیت و درس خوب محمد از همسرم تشکر کرد اما با این وجود محمد تصمیمش برای اعزام به جبهه را گرفته بود. او می‌توانست برای ادامه تحصیل به دانشگاه برود ولی حضور در جبهه را از واجبات می‌دانست. پس از نام نویسی برای گذراندن دوران سربازی، از سوی مدرسه محل تحصیلش برای اعزام اقدام کرد اما با مخالفت من و پدرش منصرف شد. برای این که ما هم از وی راضی باشیم گفت می‌خواهم به سربازی بروم.

دریافت مدرک دیپلم پس از فارغ التحصیلی در جبهه/ نمی‌گفتم که مادر شهید هستم

چندی بعد محمد سرباز ژاندارمری شد. برای دوران آموزشی به اصفهان رفت و پس از آن به خانه بازگشت. مدتی بعد از ما خداحافظی کرد و گفت که برای خدمت به دهلران می‌رود. آن لحظه به گمانم نمی‌رسید که این آخرین دیدارمان باشد. پس از رفتنش مدتی منتظر ماندم تا نامه‌ای بفرستد یا تماسی بگیرد اما هیچ خبری نشد. دو ماه بعد برادرش را به مناطق عملیاتی فرستادم تا برایمان خبری از سلامتیش بیاورد. چند روز بعد پسرم بازگشت و گفت که محمد را در آن طرف خط مقدم دیده اما به جهت فاصله نتوانسته با او صحبت کند.

مدتی گذشت و نگرانیم بیشتر شد تا اینکه خودم به ژاندارمری میدان انقلاب رفتم تا خبری از پسرم بگیرم. آن‌ها گفتند که مدتی است محمد مفقود شده است. گریه کنان به خانه برگشتم. نمی‌دانم مسیر ژاندارمری تا خانه را چگونه طی کردم. با پسرم دعوا کردم که چرا به من نگفته است که محمد مفقود شده است. مگر من پسرم را به راه بدی فرستادم که از گفتنش خجالت کشیدی؟

دعا می‌کنم که هیچ مادر و پدری داغ دوری از اولاد را نبینند. من و همسرم شبانه روز گوش به رادیو داشتیم تا از رادیو عراق خبری از اسارت محمد بشنویم.

دریافت مدرک دیپلم پس از فارغ التحصیلی در جبهه

هنگام بازگشت آزادگان، امید داشتیم که محمد من هم بازمی‌گردد اما هیچ خبری نشد تا اینکه سال 72 اعلام شهادت کردند. من هرگز شهادت محمد را باور نکردم. تنها همان سال اول برایش مراسم یادبودی برگزار کردیم اما دیگر نمی‌خواستم که مراسمی برگزار شود، زیرا یقین داشتم که سالم برمی‌گردد. دو سال پیش به مدرسه تحصیلش رفتم و مدرک دیپلم محمد را گرفتم.

در طی سال‌های فراق، بارها و بارها خوابش را دیدم. یک شب خواب دیدم که در منزل سابقمان هستیم. محمد با نردبان از پشت‌بام به پایین می‌آمد. گفتم: «چرا به خانه نمی‌آیی؟ در این چند سالی که در عراق بودی، عربی یاد گرفتی؟» چند کلمه‌ای با من عربی صحبت کرد. گفتم: «دیگر اجازه نمی‌دهم که بروی.» گفت: «مادر ناراحت نباش. من نزدیک شما هستم.» در همین لحظه از خواب بیدار شدم.

شهدا را قسم می‌دادم که بگویند پسرم بازگردد

در مراسم تشییع شهدا به خصوص شهدای گمنام شرکت می‌کردم و آن‌ها را قسم می‌دادم تا واسطه بازگشت پسرم شوند. خدا را شکر که به حاجتم رسیدم. می‌دانستیم که روزی خبری از محمد خواهیم شنید. حالا پس از گذشت 30 سال از رفتنش به جبهه، پیکرش بازگشت.

همسرم نتوانست فراق دوری از محمد را تحمل کند و نهایتا 10 سال پیش به فرزند شهیدمان پیوست.

دریافت مدرک دیپلم پس از فارغ التحصیلی در جبهه/ نمی‌گفتم که مادر شهید هستم

نمی‌گفتم که مادر شهید هستم

رفتارهای مردم پس از شهادت محمد با خانواده ما متفاوت بود. برخی احترام خاصی قائل می‌شدند و برخی دیگر با نیش و کنایه با ما صحبت می‌کردند. می‌گفتند که خانواده شهدا در ناز و نعمت زندگی می‌کنند اما هیچ مادر و پدری فرزندش را با هیچ دارایی عوض نمی‌کند. کنایه‌ها به جایی رسید که دیگر نمی‌گفتم که من مادر شهید هستم. به نظر من رزمندگانی همچون فرزند من لیاقت داشتند که در راه اسلام و دفاع از کشور به شهادت رسیدند.

در سال‌های پیش که مردم علت حضور مدافعان حرم در سوریه را نمی‌دانستند، گاهی نیش و کنایه‌هایی به خانواده‌های شهدا می‌زدند اما چندی است که متوجه شدند که حضور مدافعان حرم در سوریه چقدر برای حفظ اسلام و امنیت کشور واجب است. ناراحت می‌شدم وقتی می‌شنیدم که این خانواده‌ها با وجود ایثار و از خودگذشتی مورد کنایه و کم لطفی قرار می‌گیرند.

توصیه به جوانان

هر کسی باید عفت و حجاب را رعایت کند. زن باید چادرش همه ایمانش باشد. به مسئولین و ملت ایران به عنوان یک مادر شهید توصیه می‌کنم که راه شهدا را ادامه دهند و اجازه ندهند که بیگانگان بر ما مسلط شوند.

«یونس عبدی» مسئول امور ایثارگران ناجا نیز که خبر بازگشت پیکر شهید «محمد رونقی» را به خانواده وی داده است، نحوه اعلام خبر را اینگونه روایت کرد:

مطلع شدم که پیکر یکی از شهدای نیروی انتظامی در دوران دفاع مقدس در منطقه زبیدات شناسایی شده است. اعلام این خبر خوشحال کننده‌ به جهت کهولت سن مادر، نگران کننده بود. از این رو در قالب دیدار با خانواده معزز شهدا به همراه دیگر همکاران به دیدار خانواده شهید رفتیم. در ابتدا خاطراتی از شهید گفته شد و در پایان خبر بازگشت پیکر محمد را به مادر دادم. ابتدا مادر برای دقایقی شوکه شد و صحبتی نمی‌کرد. دقایقی بعد صدای گریه تمام حاضران در جمع به گوش می‌رسید. مادر شهید در ابتدا باور نمی‌کرد که او بازگشته است و همچنان چشم انتظار بازگشت فرزندش بود. با توضیحات و نشانه‌هایی که دادیم، کم کم باور کرد.

منبع:http://defapress.ir/fa/news/253759/دریافت-مدرک-دیپلم-پس-از-فارغ‌التحصیلی-در-جبهه-نمی‌گفتم-که-مادر-شهید-هستم

2 people like this

به نقل از تاریخ در تصویر

شهریور ۱۳۲۰ هنگامی متفقین تصمیم به اشغال ایران می گیرند این سه مرزبان غیور وظیفه پاسداری از مرزهای شمالی ایران را بر عهده داشته اند، پس از آن که ارتش روس ها برای ورود به خاک ایران به پل فلزی جلفا-نخجوان که عملاً تنها و بهترین محل عبور از رود پرخروش ارس در این ناحیه است نزدیک می شوند مقاومت دو روزه این سه دلاور آغاز می شود.
این مرزبانان غیور و شجاع مرزهای ایران با اشراف به پل، دو روز تمام لشکر تا دندان مسلح روس را زمین گیر می کنند.
روس ها نیز که چاره ای جز عبور از همین پل نداشته اند نمی توانستند با توپخانه سنگین به حمله بپردازند و در نهایت نیز با شهادت "ژاندارم شهید سرجوخه ملک محمدی"، "شهید سید محمد راثی هاشمی" و "شهید عبدالله شهریاری" است که می توانند وارد خاک ایران شوند.
.
 بر روي سنگ مزار اين سه شهيد گرانقدر آمده است:

"هرچند آغشته شد به خون پيرهن ما
شد جامه سربازي ما هم کفن ما
شاديم ز جانبازي خود در دل خاک
پاينده و جاويد بماند
وطن ما"

jfhr_14068135_560987630756457_6803797321

3 people like this

با سلام چند روز پیش یک مستند راجب این واقعه از شبکه اگر درست به خاطر داشته باشم مستند سیما پخش می شد .نیرو های روس مجهز به تانک نیز بودند . راننده تانک جلویی توسط یکی از همین دلاوران هدف قرار می گیرد و تانک از حرکت باز می ایستد . نیروهای روس به هر طرف فرار می کنند و به دنبال جان پناه  میگردند . آخر سر فرمانده روس می بیند باید برای مقابله با این مرزبانان آنها را محاصره نماید بنابر این  تعدادی از تک تیرانداز هایش را به تپه های اطراف که مشرف به این پاسگاه مرزی بودند می فرستد و.... البته ماجرای شهدت این 3 مرزبان دلاور طولانی تر و  مفصلتر است و بنده تاجایی که به خاطر داشتم بخشی از آن را بیان کردم . روح این دلاوران وطن شاد .

3 people like this

مراسم تشییع پیکر مطهر شهید «محمد رونقی» صبح امروز از دانشگاه علوم انتظامی آغاز و در قطعه 50 گلزار شهدا به خاک سپرده شد.

پیکرشهید تازه شناسایی شده در قطعه 50 گلزار شهدا آرمیدبه گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع پرس، پیکر مطهر شهید دوران دفاع مقدس «محمد رونقی‌» که طی تفحص‌های اخیر شناسایی شده بود، صبح امروز با حضور مردم شهیدپرور و جمعی از فرماندهان و پرسنل نیروی انتظامی در دانشگاه علوم انتظامی امین تشییع و در قطعه 50 گلزار شهدا به خاک سپرده شد.

مراسم وداع با پیکر مطهر این شهید بزرگوار شب گذشته پس از نماز مغرب و عشاء با حضور جمعی از فرماندهان ناجا، خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران و عموم مردم تهرانی در مسجد موسی بن جعفر (ع) واقع در میدان رازی، خیابان رباط کریم، خیابان شهید زربانیان برگزار شد.

سرباز وظیفه شهید «محمد رونقی» در ۲۱ خرداد ماه ۱۳۶۷ در تک دشمن از ناحیه پا مجروح شد و به شهادت رسید. پیکر وی پس از ۲۹ سال در تفحص خردادماه سال جاری در منطقه زبیدات شناسایی شد. پیکر شهید رونقی توسط اتیکت لباسش شناسایی شد؛ مسواک، خودکار، زیرپوش، قرآن جیبی، اتیکت شهید که در کنار پیکر وی یافت شد به خانواده شهید تقدیم شد.

منبع:http://defapress.ir/fa/news/254480/خاکسپاری-پیکر-شهید-تازه-شناسایی-شده-در-قطعه-50-گلزار-شهدای-تهران

2 people like this

با درود خدمت همگی دوستان و گرامی داشت یاد شهدای جنگ تحمیلی به خصوص جان برکفان  ژاندارمری قهرمان  خبرگزاری مشرق نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم مصاحبه انجام داده با خانواده یکی از شهدای ژاندارمری قهرمان که بنده لینک خبرگزاری مشرق را تقدیم دوستان می نمایم روحشان شاد و یادشان گرامی

https://www.mashreghnews.ir/news/796144/جست-وجوی-خانه-به-خانه-به-دنبال-فرزند-عکس

2 people like this

با درود به ارواح پاک شهدای ژاندارمری و شهربانی و سازمانهایی که دیگر نیستند . آنهایی که در جنگ حضور داشتند میدانند که ژاندارمری در مرزها چه کرد . یاد و نام دلاوران سربلند ژاندارمری و شهربانی جاویدان

3 people like this

با سلام.

آنطور که متوجه شدم این شهدای ( حدود یکماه پیش ) به کشور بازگشتند  همگی از نیروهای  ژاندارمری بودند در تکهای آخر عراق و در نزدیک یکدیگر به شهادت رسیدند.

زمانی که اکثر نیروها پس از قبول قطعنامه به عقب باز گشته بودند و به خیال اتمام جنگ مرزها را خلوت کرده بودند ! قطعا نگهداری مرزها به عهده نیروهای مرزبانی ژاندارمری بود.

عراق هم برای تصرف بیشتر خاک و گرفتن اسیر میخواست در مذاکرات صلح دست بالاتری داشته باشد !

متاسفانه این شهدای مظلوم مانند دیگر نیروهای ژاندارمری در جنگ فاقد پاسگاه و سلاح سنگین بودند  ودر مناطقی که پایگاه نامیده میشد بر روی مرزها نظارت داشتند . بیشتر با اتکا روی توان بدنی نیروهای پیاده و تسلیحات سبک و نیمه سنگین میجنگیدند .  و با اطلاعاتی که من از طریق یک نهاد وابسته به نیروی انتظامی  به دست آآوردم  متوجه شدم   که شهدا عقب نشینی نکرده و تا آخرین نفر جنگیده بودند و حتی یک اسیر هم نداده بودند و  اکثرشان چند ماه بیشتر نبود که پس از گذراندن دوران آموزشی به آن منطقه  عملیاتی اعزام شده بودند. ومانند بسیاری از پایگاههای ژاندارمری در آنروزهای آخر به مانند روزهای اول جنگ  با آتش شدید و ناگهانی توپخانه و تانک و بمبارانهای پیاپی پایگاههای بی دفاعشان  غافلگیر شده و بازماندگانشان هم در نبردهای تن به تن و برای اینکه به اسارت در نیایند به شهادت رسیدند. روح همه شهدای جنگ شاد . چندین سرباز و افسر و درجه دار که با هم در یک منطقه بودیم نیز در تک آخر عراق ( چند ماه پس از اتمام خدمت من ) به شهادت رسیدند و به علت صعب العبور  بودن منطقه در دره ها و پرتگاهها و رودخانه ها برجای ماندند  و تاکنون پیکرشان بازنگشته.

2 people like this

با درود خدمت دوستان واساتید در تایید فرمایشات جناب لطافتی عرض کنم که بله امکانات ژاندارمری در مرزها بسیار محدود بود نهایتاً تعدادی تیربار ژ-3 یا ام-2 برونینگ به عنوان سنگینترین سلاح . که برای درگیری با نفرات پیاده ویا خودروهای سبک کاربرد دارند . واین به خاطر مأموریت تعرف شده برای این سازمان بوده . درصورتی که این عزیزان با امکانات ناچیز مقابل یک ارتش ایستادند واینچنین مظلومانه به شهادت رسیدند . پیکر این عزیزان نیز اگر درست به خاطر داشته باشم حدود یک ماه پیش وارد کشور شده بود . روحشان شاد ویادشان گرامی .

2 people like this

با سلام.  با خواندن مطالب بالا بد ندیدم تا در همینجا مطلبی را در باره شهدای تفحص بنویسم.

سال گذشته از نزدیک  شاهد تغییر در نوع تحویل دادن اجساد این دلیران که(  از هر نهاد و سازمانی اعزام شده و به شهادت رسیده بودند و پس از سالها به آغوش خانواده و هموطنانشان بازمیگشتند بودم ) . البته آنطور که شنیدم  نیروی هوایی برای اولین بار اقدام به اینکار  زده و  مورد توجه دیگر نهادهای نظامی مانند نیروی زمینی و ژاندارمری و سپاه و بسیج و دیگران قرار گرفت و آنها نیز از چند سال قبل به اینطرف شهدا را به نحوی تحویل خانواده میدهند که در شان شهدا باشد و در ظاهر نیز قابل قبول تر از بغچه ها و کیسه های حاوی استخوان به خانوادهای  محترم این عزیزان است.

بدین صورت که پس از کشف پیکر هر شهید با دقت و وسواس بیشتری از خاک جدا میشوند و  گاها حتی اینکار را بافشار باد توسط کمپرسورهایی انجام میدهند که با کم و زیاد کردن فشار باد آثار باستانی باارزش را توسط باستان شناسان سالم و تمیز تر از دل خاک بیرون میکشند و این نوع دستگاه  در اصل برای آنان طراحی و ساخته شده . سپس با دستگاهها و تجهیزات مدرن هر قطعه از استخوان توسط متخصصین بررسی و در کنار هم چیده شده و سن و قد و حتی وزن دقیق شهید در هنگام شهادت را  مشخص میکنند واگر پلاک یا مدارک شناسایی داشته باشد با دقت و بترتیب اجزای بدن از سر شروع میکنند و  دقیقا در کفنی  که با لایه زخیم از  پنبه که با  صدر و کافور معطر شده میچینند تا به انگشتان پا برسند و سپس مقداری از خاک محل کشف شهید هم  کنار شهید ریخته میشود  و اینکار را طوری انجام میدهند که در نگاه  بیرونی  با قد و هیکل واقعی شهید بیشترین شباهت ظاهری را داشته باشد و پس از انجام امور مذهبی نایلون پیچ شده و برای خاکسپاری تحویل خانواده میشود  و در ظاهر هیچ تفاوتی در ظاهر کفن پوش یک شهید تازه تفحص شده و یک انسان تازه فوت شده دیده نمیشود.  تا آخرین مراحل دفن این دلیران یک یا چند نفر از سالن معراج تا محل دفن خانواده و دوستان و مردمی را که در تشیع جنازه شرکت کردند همراهی میکنند.

در مراحلی که خانواده شهید بخواهند او را ببینند سعی در منصرف کردن آنها میشوند واگر اصرار زیادی باشد در همان سالن و قبل از خروج قسمتی از کفن را باز میکنند و  پس از آرام گرفتن نزدیکان مجددا او را بسته و به بیرون میبرند.

به نظر شخصی من اینکار احترام بیشتری به مقام این دلیران میبخشد و هنگامی که پیکر کفن پوش شهید را در آغوش بکشند  احساس میکنند که پیکر کامل و تازه شهید شده و یک انسان را در خاک میگذارند نه یک مشت استخوان نصف و نیمه و مشتی خاک که مشخص نیست آیا متعلق به شهید خودشان است یا خیر ؟!

در مورد شهدای گمنام نیز تمام این مراحل انجام میگیرد و فقط مقداری مشخص و معین از گرد استخوان یا مو  یا دندان شهید را نگهداری و بایگانی میکنند و پس از دفن در مناطقی خاص یا گلزار شهدای هر شهر پرونده آن شهید بسته نمیشود  تا با آزمایشات تخصصی DNA  که از خانواده درجه یک شهیدای مفقود الاثر در دست دارند مطابقت کنند  تا اگر صد درصد مشخص شد که فلان پیکر دفن شده در فلان قطعه شهدای گمنام یا اماکن دیگر متعلق به کدام شهید از کدام شهر و کدام نهاد اعزام کننده  است و به خانواده شهید نیز اعلام میکنند  و در صورت تقاضای خانواده شهید به زادگاه یا شهر محل زندگی خود شهید منتقل میکنند .البته در اکثر مواقعی که شهدا در اماکنی مانند دانشگاه یا امامزاده معتبر یا میادین صبحگاهی پادگانها دفن شده خانواده شهید  اینکار راانجام نمیدهند و یک سنگ قبر با مشخصات کامل بجای سنگ شهید گمنام نصب میکنند  که تا ابدیت در همانجا محلی باشد برای دعا و آمرزش  و حتی  طلب مراد  توسط دانشجویان یا سربازان و یا همه مردم  از شهید  باشند ! ولی اکثر شهدای گمنامی که در قطعات شهدای گمنام شهرهای مختلف بر دوش مردم تشیع و بخاکسپاری شده پس از مشخص شدن دقیق هویت با وسواسی خاص به شهر  خودشان منتقل و دفن میشند.

برای مثال پیکر نوجوان شهید بهنام محمدی که در کنار مدافعین خرمشهر ماند و شهید شد و پیکرش را با وجود شناسایی اولیه و به علت کسرت زیاد شهدا در آنروزها در شهر دیگری دفن کرده بودند  پس از سالها به محل زادگاه شهر (  مسجد سلیمان منتقل ) و دفن کردند و دهها شهید گمنام دیگر در چند سال اخیر شناسایی شدند و خانوادهایشان از چشم انتظاری بیرون آمدند .

جا دارد یاد کنیم از آن عده ای که بصورت گمنام در امر کاوش و تفحص این گلهای پرپر شده در بیابانهای گرم جنوب و کوهستانهای سرد با کمترین امکانات رفاهی سالهاست  مشغول گشتن وکنار زدن وجب به وجب خاک و سنگ خطوط مرزی و مناطقی هستند که عملیات و یا درگیریهای کوچک و بزرگ انجام شده و پیکر عده ای در میدان باقی مانده و برای پایان دادن چشم انتظاری مادر و پدر و خانواده ای هستند که به هیچ وجهی حاظر نشده اند که بدن عزیزشان در زیر باد باران و آفتاب یا زیر خاک در بیابانها و کوهها و جنگلهای دورافتاده باقی بماند. و دیده ایم که باکشف یک پیکر شهید چقدر خوشحال میشوند و سجده شکر بجای میآورند. یادمان نرود که این دوستان تا به امروز شهدا و جانبازان بسیاری در این راه داده اند .

البته دولت عراق هم تا کنون شهدای زیادی را جمع آوری کرده و تحویل ما داده  ولی اکثر آنها توسط مردم و روستاییان عراقی کشف و اطلاع داده شده و پس از جمع آوری و تحویل مشخص شده  بصورت یکجا و تفکیک نشده و ناقص هستند که زحمت این عزیزان تازه پس از تحویل تابوتهایی  شروع میشود که به صورت درهم و اکثرا بدون پلاک تحویل ایران میشوند . و من اطلاعی از نوع تفکیک و تحویل کشته شدگان عراقی که توسط ایران تحویل عراق میشوند ندارم ولی قطعا بهتر است. البته پس از سقوط صدام دولت عراق اجازه داده که گروههایی از ایران برای تفحص و کشف پیکر شهدا و باتجهیزات خود تا مقداری محدود وارد خاک عراق شده و زیر نظر نگهبانای امنیتی ارتش عراق دست به تفحص بزنند  ولی پس از کشف میبایست از طریق صلیب سرخ و تحت نظر مقامات دو کشور با مدارک اثبات ایرانی بودن  و از مرزهای قانونی داخل کشور شوند. که یک نمونه اش کشف پیکر همین شهدای اخیر ژاندارمری بود که ظاهرا  چند متری داخل خاک عراق زیر خاک بودند و توضیحات بیشتری در اینباره داده نشده. خسته نباشند و خدا قوت.

در مورد نحوه تشخیص شهدای ایرانی از کشته شدگان عراقی احتمالا مطالبی در انجمن وجود دارد که  در آنجا توضیح داده چطور پس از کشف یک پیکر که بیش از سی سال در شرایط مختلف جوی مثل باد باران و برف و آفتاب و...  مانده متوجه میشوند که این استخوانها متعلق به کدام یک از دو کشور است.

.

3 people like this

جنگ تحمیلی با گذر هشت سال شمسی بر هزاران لاله خونین را در جای جای ایران اسلامی رویانید. پایگاه دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بندر خرمشهر نیز در طول 34 روز ابتدایی جنگ موفق به اهداء 213 لاله پرپر شده  گردید لاله هایی از جنس نور، رزمندگان و تکاوران اسلامی و ایرانی ، تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پایگاه دریایی خرمشهر. صلوات ./

thumb_11886.jpg

thumb_11891.jpg

thumb_11890.jpg

thumb_11887.jpg

تصاویری از شهدای تکاور نیروی دریایی که در روزهای نخست جنگ در هنگام دفاع از خرمشهر به شهادت رسیدند و پس از کشف و شناسایی

به تهران منتقل شدند و همزمان با سالروز شهادت امام جعفرصادق(ع) کاروان شهدا در تهران تشییع شد . جنگ تحمیلی با گذر هشت سال شمسی بر هزاران لاله خونین را در جای جای ایران اسلامی رویانید.

منبع : 

ROSHANI.IR

توضیح اینکه این مطلب و تصاویر مربوط به خبر مندرج در این سایت مربوط به سال 1393 میباشد و ارتباطی با  شهدای اخیر ندارد.

3 people like this

با درود خدمت استاد ارجمند جناب لطافتی عزیز و تشکر بابت مطالب مفیدی که ارائه فرمودین . لازم به ذکر است که همین آزمایشات تخصصی دی ان ای چند سالی است که توسط یک دکتر هموطن باب شده .طبق برنامه مستندی که چند وقت پیش از رسانه ملی پخش می شد یک دکتر ایرانی با الهام گرفتن از روش پزشکان آمریکایی که با روش آزمایش دی ان ای اجساد قربانیان واقعه 11 سپتامبر  را شناسایی می کردند . ظاهراً ایشان نیز این ایده به ذهنشان رسیده و به کمک این روش شهدای گمنام زیادی شناسایی وتحویل خانواده هایشان شده اند. روح تمام شهدای وطن به خصوص شهدای ژاندارمری شاد ویادشان گرامی.

2 people like this

با سلام.

روش و علم   DNA  سالها است که  تغریبا همه کشورهای جهان به آن دسترسی دارند . و تجهیزات آن سالها است که در ایران نیز  توسط متخصصین علوم آزمایشگاهی و دیگر علوم مربوط مورد استفاده های فراوانی قرار میگیرد.

کاشف آن آقای جیمز واتسون دانشمند علوم ژنتیک  است که به همراه  همکاران دانشمندش  فرانسیس کریک  و موریس ویلکینس برنده جایزه صاح نوبل در سال 1962 شدند .این علم سالها در اختیار و استفاده  انحصاری  چند کشور خاص بود و از آن در استفاده هایی خاص مانند طبقه بندی کردن  دی ان ای اثر انگشت افرادی خاص و یا مجرمین بسیار خاص استفاده میشد و کم کم در کشورهای دیگر جهان نیز عمومیت پیدا کرد و دیگر دانشمنان محقق در شاخه های مختلف این علم دست به تحقیق و حتی اختراعات جدیدی در رابطه با استفاده های بیشتر و گسترده تر از این روش کردند.

متاسفانه  سالها پیش   این دانشمند در سن 86 سالگی به علت نیاز شدید مالی  در یک اقدام  کم سابقه جایزه خود را در حراجی معروف کریستیز در لندن به فروش گذاشت !  در  روز  4 دسامبر /13 آذر  سال 2002 به مبلغ 4 میلیون و 760 هزار دلار به یک  خریدار ناشناس  که به صورت تلفنی در این حراج شرکت کرده بود فروخت  و رکورد خرید مدال نوبل را شکست.

او بخشی از این مبلغ را به یک مرکز تحقیقاتی علمی اهدا کرد و تا آخرین روزهای عمرش مشغول تکمیل کردن اختراع خود  و تحقیقات در سرعت بخشی در استفاده از این روش  ارزشمند خود بود

او در سال 2004 میلادی و در سن 88 سالگی درگذشت.

ممکن است دانشمندان ایرانی هم در روی این اختراع تحقیقاتی کرده اند ( مانند هزاران هزار پزشک و دانشمندان علوم  ژنتیک و میکرو بیولژی و دیگر علوم آزمایشگاهی که اینک در سرتاسر جهان مشغول تحقیقات و یا بهره برداری از این اختراع  واقعا مشکل و دگرکون کننده او هستند ). و چند سال پیش  اعلام شد  یک دانشمند ایرانی نیز در ارتباط با یکی از شاخه های این علم که بسیار گسترده تر از چیزی است که در ذهن ما بگنجد دست به تحقیقاتی زد و حتی  ساخت محلول  استخراج  DNA او در سرعت بخشیدن به   استخراج در  یکی از آزمایشات در رابطه با این علم بود در ایران  به اثبات رسیده  . ولی  اختراعش فقط در ایران به ثبت رسیده  چون مدعیان خارجی نیز قبل از او و یا همزمان  ادعاهایی مشابه  کرده بودند.  ولی مدتهاست خبر جدیدی از او به گوش من نخورده.. ( اگر اشتباه نکنم یک دانشمند  از اهالی یزد هستند که در رشته ژنتیک  از شاخه های علوم آزمایشگاهی فارغ التحصیل شده بودند ) و امیدوارم هنوز در ایران باشند. ولی چون دیگر هیچ  خبری  از ایشان در هیچ کجا درج نشد ممکن است او نیز با قبول یک پیشنهاد خوب و گرفتن یک بورسیه معتبر  و ... از کشور خارج شده باشند.  در هر صورت برایشان آرزوی موفقیت داریم.

همچنین جناب دکتر محمود تولایی رییس مرکز تحقیقات ژنتیکی نور و طراح تعیین هویت ژنتیکی شهدای گمنام  که در راه شناسایی شهدای گمنام به روش دی ان ای  زحمات زیادی کشیدند.

2 people like this