Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

عملیات غرورآفرین کربلای-7

در پي پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران به رهبري حضرت امام خميني (ره ) جهانخواران شرق و غرب كه حركت و عملكرد ارتش را در انقلاب مشاهده نمودند و ارتش را يكي از مدافغان اصلي انقلاب ديدند درصدد دسيسه و شيطنت عليه ارتش برآمدند و شعارهاي متفاوتي در جهت تضعيف روحيه و حتي انحلال ارتش سردادند و در اين راه از هيچ كوششي دريغ نكردند و حتي جنگ مسلحانه ترتيب داده و غائله گنبد و كردستان را پيش كشيدند تا با اين حركتها بتوانند از يك طرف ارتش را درگير كنند و از طرف ديگر انقلاب نوپاي اسلامي را ساقط نمايند. از آنجائيكه بدنه ارتش مومن و اسلامي بود فرزندان غيور و دلاور ارتش از اصول خود دست نكشيدند و همچنان با كمترين امكانات بيشترين هجمه هاي دشمنان را دفع و با ايثار و نثار بهترين جوانان و كاركنان خود به پاسداري از انقلاب اسلامي برخاستند و تمامي توطئه هاي دشمنان را در نطفه خفه كردند.
از اين رو بود كه حضرت امام (ره ) در پيام تاريخي خود (29 فروردين ) را روز ارتش نام گذاري نمودند و ملت و مسئولين نظام را موظف به حمايت از ارتش كردند. با اين پيام تاريخي و جان بخش رزمندگان پرتوان ارتش » آرامش و قوت قلب پيدا كردند و با قدرت هرچه تمام تر در برابر توطئه هاي ضدانقلاب و اشرار مفسد ايستادند و تا آخرين قطره خون پاك خود اجازه ندادند در كشور اسلامي ناامني حاكم شود. يكي از مناطقي كه در معرض خطر انواع توطئه ها و دسيسه هاي استكبار جهاني و عوامل دست نشانده آنان قرار گرفته استان آذربايجانغربي به لحاظ قرارگرفتن در مسير ترانزيت اروپا و هم مرزي با كشورهاي عراق تركيه و شوروي سابق بود. اين استان از بدو پيروزي انقلاب اسلامي مركز تاخت وتاز اشرار و ضدانقلاب از خدا بي خبر بود كه تحت عناوين مختلف هر كدام به استعداد حداقل 100 نفر در منطقه حضور داشتند و امنيت و آسايش مردم را مختل كرده بودند.
لشگر 64 پياده اروميه مستقر در اين استان از بدو پيروزي انقلاب با استعانت از كمكهاي خداوندي و با ايثار و شجاعت در برابر اين دشمنان ايستاد و در همان ابتدا به پاكسازي محورهاي استان پرداخت و شهرهاي مهاباد سردشت تكاب شاهيندژ نقده پيرانشهر و محورهاي مواصلاتي را به سرعت پاكسازي و شهرها را از لوث ضدانقلاب پاك و آرامش و آسايش را به اين شهرها برگرداند.
توانمندان سرافراز لشگر 64 اروميه علاوه بر پاكسازي مناطق استان همزمان با هجوم ددمنشان بعثي به ميهن اسلامي بلافاصله در مرزهاي جمهوري اسلامي مستقر و با تمام وجود در دو جبهه داخلي و خارجي با قدرت و بدون هيچگونه ضعفي به پاسداري از مرزهاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران پرداخت و اجازه هيچگونه تعدي و تجاوز به دشمنان را نداد و در اين راه رشادتهاي وصف ناپذيري نيز از خود نشان داد و عملياتهاي بزگي همچون : والفجر 2 قادر نصر 9 عمليات بزرگ سه كاينان و عمليات غرورآفرين كربلاي 7 را در متن خاك عراق انجام داد . بطوريكه عمليات كربلاي 7 در جهان و در بين مسئولين نظام بازتاب خاصي پيدا كرد و حضرت امام خميني (ره ) در اين عمليات با فرمانده عمليات تماس تلفني برقرار كرده و فرمودند : شما با اين عملتان قلب مرا خشنود ساختيد.
اين عمليات بزرگ سند زنده اي از دلاوريها و رشادتهاي توانمندان لشكر 64 پياده اروميه است كه در گراميداشت سالروز آن فرصت مغتنم دانسته و گوشه هايي از اين عمليات ظفرمند به امت قهرمان و شهيدپرور ايران اسلامي تقديم مي شود.


طرح عمليات :

فصل سرما در سال 1365 آغاز و منطقه عملياتي حاج عمران و كليه محورهاي مواصلاتي و تداركاتي پشت خطوط دفاعي در بعضي از مناطق تا 9 متر از برف پوشيده و سوز و سرماي زمستاني همراه با كولاك به همه جا حاكم گشته و شرايط جوي طوري بود كه آنان اجراي هرگونه عمليات را از نيروها سلب نموده بود. با اين اوضاع و احوال رزمندگان لشكر 64 پياده اروميه جهت نشان دادن توان رزمي خود به دشمن زبون حفظ آبرو و شرافت سربازي و گشودن اوراق رزين ديگري در تاريخ امت اسلامي و انتقام خون عزيزاني كه در بمبارانهاي شهرهاي كشور جان خود را مظلومانه از دست داده و به شهادت نايل آمده بودند و با الهام گرفتن از قدرت لايزال الهي عملياتي را با عنوان كربلاي 7 طرح ريزي كردند


اهداف عمليات :
1
ـ نشان دادن توان رزمي دلاوران اسلام
2 ـ انهدام ماشين جنگي دشمن
3 ـ تصرف ارتفاعات استراتژيك منطقه
4 ـ تسلط بر محور حاج عمران به رواندوز .
5
ـ ايجاد تسهيلات لازم براي ادامه نبرد مبارزين عراق در شمال .
6
ـ انتقام خون شهداي شهرهاي بمباران شده توسط رژيم بعثي عراق


منطقه جغرافيايي حاج عمران :
پادگان حاج عمران در 15 كيلومتري غرب شهرستان پيرانشهر و در 150 كيلومتري شرق شهر اربيل عراق واقع گرديده است . اين پادگان به منظور كنترل محور رواندوز به پيرانشهر ساخته شده و نيروهاي مستقر در آن كه عمدتا از نيروهاي زبده عراقي به شمار مي رفتند به منظور كنترل محور رواندوز به پيرانشهر مستقر تا بتوانند در كمترين زمان ممكن ارتفاعات شرق به مرز ايران و عراق و محور فوق الذكر را كنترل نمايند. در اين منطقه ارتفاعات حساس و استراتژيكي وجود دارد كه براي دشمن اين امكان را مي داد كه كليه تحركات را در كاسه حاج عمران كنترل و زير ديد مستقيم خود قرار دهد. ازجمله اين ارتفاعات تپه شهدا ارتفاع 2519 ارتفاعات نصر ارتفاعات گردمند و واراس هستند كه با طرح عمليات كربلاي 7 توسط دلاورمردان ارتش اسلام اين مناطق و ارتفاعات از دست دشمن خارج و تحركات دشمن در ديد و تيررس رزمندگان قرار گرفته و از بمباران شهرهاي مرزي ايران توسط مزدوران جلوگيري شد


مشخصات عمليات :
نام عمليات : كربلاي 7
زمان و رمز عمليات : ساعت 1 دقيقه بامداد 65 12 13 با رمز مبارك (يا مولاي متقيان )
محل عمليات : منطقه عمومي حاج عمران در شمال غربي كشور
دستاوردهاي عمليات :
1
ـ تصرف ارتفاعات استراتژيك گردمند تپه سرخي يال كله اسبي ارتفاعات مهم و حساس 2519 و تسلط بر شهرهاي چومان مصطفي كاورت ناوپردان كام استرن و در تيررس قراردادن تجمع و محل استقرار نيروهاي دشمن بعثي .
2
ـ كشته و زخمي شدن 3000 نفر و تعداد 279 نفر اسير
3 ـ انهدام چندين دستگاه تانك نفربر و خودرو و آسيب كلي حدود 12 گردان پياده
بازتاب عمليات كربلاي 7 در مطبوعات
خوشتر آن باشد كه سر دلبران
گفته آيد در حديث ديگران
اجراي عمليات غرورآفرين كربلاي 7 و پيروزيهاي بدست آمده توسط دلاورمردان ارتش اسلام علاوه بر اينكه در مطبوعات داخلي بازتاب مطلوب داشته و تيترهاي بزرگ صفحه اول روزنامه ها در تاريخ 65 12 14 به اين عمليات اختصاص يافته بود در مطبوعات خارجي نيز انعكاس و بازتاب به سزايي داشته ازجمله خبرنگاران عكاسان و فيلمبردان كشورهاي آمريكا انگليس ژاپن كانادا نروژ سوئد فنلاند و فرانسه از فتوحات مردان پرتوان لشگر 64 نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران در مناطق آزادشده حاج عمران فيلم عكس و گزارش تهيه كردند


اروميه ـ خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي
تهيه و تنظيم با همكاري روابط عمومي لشكر 64 پياده اروميه

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

عملیات ویژه کربلا 7: نماد غیرت و تخصص رزمندگان ارتش

 

عملیات کربلا 7ارتفاع 2519  واقع در عمق حدود 20 کیلومتری خاک عراق  و منطقه حاج عمران، در مقابل پیرانشهر ایران، در تیرماه 1362 و طی عملیات والفجر 2 به تصرف نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران درآمد و پس از چند بار دست به دست شدن در خلال این عملیات، سرانجام تثبیت شد. صدام حسین رئیس معدوم رژیم بعثی عراق، به دنبال شکست های پی در پی ارتش این کشور از نیروهای ایرانی، در سال 1365 راهبرد دفاع متحرک را اعلام و در بعضی از جبهه ها دست به عملیات آفندی زد و از جمله طی عملیاتی موفق شد ارتفاع 2519 را از رزمندگان ایرانی باز پس گیرد. این حرکت ارتش عراق بر رزمندگان لشکر 64 ارومیه نیروی زمینی ارتش به ویژه فرمانده دلاور آن یعنی امیر سرتیپ دوم آذرفر که به رشادت و دلاوری در نزد نیروهای خودی و حتی دشمن شهره  بود، سخت گران آمد و از این رو بلافاصله اقدامات لازم به منظور طرح ریزی و اجرای عملیات کربلا 7 با هدف تصرف مجدد ارتفاع 2519 آغاز شد.

عملیات کربلای 7 در تاریخ 13 اسفند 1365 در غرب پیرانشهر و در عمق 20 کیلومتری خاک عراق، توسط لشکر 64 ارومیه در منطقه‌ای کوهستانی و پوشیده از برف با ارتفاع چندین متر به اجرا درآمد که در نتیجه آن، ارتفاعات 2519 و گردمند که بر محور پیرانشهر، حاج عمران، دربند، چومان مصطفی به رواندوز تسلط و اشراف دارند، به تصرف رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی درآمد و تا پایان جنگ در دست نیروهای خودی باقی ماند.

 

منطقه عملیات

عملیات کربلای ۷ در شمالی‌ترین محور درگیری میان ایران و رژیم بعث به اجرا درآمد. این عملیات در محدوده‌ای صورت گرفت که مناطقی چون حاج‌عمران، ‌ تنگه دربند، ارتفاعات گردمند، ‌ تپه سرخی، ‌ یال کله‌اسبی و دامنه جنوبی ارتفاعات گردیکو معروف به تپه شهدا را در برمی‌گرفت.

 

حاج‌عمران در غرب پیرانشهر واقع شده و منطقه‌ای بسیار صعب‌العبور و کوهستانی به شمارمی‌رود. منطقه حاج‌عمران در حوالی خود مناطقی چون دربندیخان عراق و شاخ شمیران و شاخ ثورمر و شاخ شیطان را دارد که تقریباً تمام مناطق پیرامونی حاج‌عمران هم استراتژیک و هم درگیر محسوب می‌شدند. این بخش کوهستانی در امتداد رشته کوه آرارات قرار دارد و دارای قله‌های متعددی است .اگر بخواهیم تعدادی از این قلل را که درعملیات کربلای  ۷دخیل بودند، نام ببریم باید به ارتفاعات تمرچین، قمطره، سکانیان، کفارستان، واراس، گردمند، ۲۵۱۹(شاه کوه)، گرده کوه و تپه شهدا اشاره کنیم.

عملیات کربلای ۷در چنین منطقه به  شدت صعب‌العبوری به اجرا درآمد که در آن فقط نیروهای پیاده، آن هم با داشتن آموزش های ویژه توانایی انجام عملیات را دارند که این امر یکی از برجستگی های عملیات کربلا7 به حساب می آید. به هر حال این وضعیت، دشمن را نیز از بهره گیری از قوای زرهی اش که در تمام طول جنگ یکی از مزیت های بزرگ وی بود، محروم می ساخت.

 

بررسی اجمالی نیروهای خودی و نیروهای دشمن

 

نیروهای خودی

الف-یگان‌های تک‌ ور (خط‌شکن)

1- یگان جنگاوران تیپ 3 با استعداد 180 نفر؛

2-  گردان تکاور؛

3-  گردان 103 پیاده.

 

ب –یگان‌های احتیاط

1- گردان 115 پیاده؛

 2-  گردان 132 پیاده؛

3- گردان 198 پیاده؛

4- گردان، 167 پیاده.

 

پ- یگان‌های پشتیبانی آتش

1- دسته‌های خمپاره‌انداز 120 م م و سایر سلاح‌های سازمانی گردان‌های هجومی و احتیاط؛

2_گردان‌های توپخانه لشکری با مقدورات موجود؛

3_آتش گردان‌های رزمی تحت کنترل تیپ 2 مستقر در مواضع مربوط؛

4_ سه تیم آتش از هوانیروز کرمانشاه.

 

نیروهای دشمن

1_ یگان‌های دشمن مستقر در جلو محور حاج عمران- رواندوز:

الف) گردان سوم تیپ 75 پیاده لشکر 23 عراق مستقر بر روی ارتفاعات 2519؛

ب) 3 گردان از تیپ 604 پیاده مستقر در ارتفاعات واراس و دامنه پایین ارتفاعات 2519؛

پ) 2 گردان از تیپ 75 پیاده مستقر در منطقه گردمند؛

ت) یک گردان کماندویی از لشکر 23 پیاده مستقر در چومان مصطفی؛

ث) 3 گردان از تیپ 96 پیاده مستقر در ارتفاعات تپه شهدا و تاپکی کوران؛

ج) یک قرارگاه کنترلی با استعداد 400 نفر پیاده مستقر در ناوندا؛

چ) گردان کماندویی سپاه 5 مستقر در ارتفاعات واراس؛

ح)گردان 42 زرهی؛

خ) گردان 4- زرهی؛

د) 4 گردان توپخانه شامل ( گردان توپخانه 678 کالیبر130 م م، گردان 247 کالیبر 100 م م رومانی، گردان توپخانه 696 کالیبر 152 م م، آتشبارهای سبک خمپاره‌انداز 120 م م و آتشبار کاتیوشا).

2_ یکان‌های دشمن مستقر در منطقه سیدکان و رواندوز:

(الف)- یک گردان کماندویی از لشکر 23 مستقر در سیدکان؛ (ب)-گردان یکم از تیپ 3 لشکر 25 عراق؛

(پ)- تعداد 2 گردان نیرهوانیروز

 

نقش هوانیروز در عملیات کربلای 7

پایگاه هوانیروز کرمانشاه با استقرار در پادگان پسوه و پس از شناسایی لازم و هماهنگی با قرارگاه لشکر 64، آماده اجرای عملیات شده بود. پس از تصرف اهداف به وسیله رزمندگان زمینی، هوانیروز با سه تیم آتش در پشتیبانی از نیروهای خودی و مقابله با پاتک‌های دشمن وارد عمل شد و با به آتش کشیدن ده‌ها دستگاه از ادوات زرهی و سنگرهای اجتماعی دشمن، تلفات و خسارت زیادی بر آنها وارد کرد. ترابری هوایی (هلی‌برن) نیروهای خودی در کمترین زمان ممکن، آن هم در شرایط بد جوی (بیش از 20 درجه زیر صفر) به منطقه عملیات، آماد رسانی (مهمات و آذوقه) گسترده و مداوم در طول انجام عملیات و تخلیه مجروحین از بلندترین قله‌های پر برف کوهستان‌های منطقه عملیات به بیمارستان از جمله عملکردهای هوانیروز در این عملیات بوده است.

تعداد بالگردهای شرکت‌کننده در عملیات کربلای7 در مجموع 20 فروند به شرح زیر بوده:

بالگرد کبرا به تعداد شش فروند *بالگرد 214 به تعداد 12 فروند * بالگرد 206 به تعداد دو فروند

ساعت پرواز انجام شده : 541 ساعت

تعداد مجروحین حمل شده : 449 نفر

تعداد نیروهای رزمنده ترابری شده توسط بالگرد : 1560 نفر

مقدار بار (مهمات و تدارکات) مورد نیاز حمل شده : 105 تن

 

 

نتیجه:

 

-آزادسازی و تصرف ارتفاع 2519 توسط نیروهای خودی.

-کشته و زخمی شدن حدود 3000 نفر و اسارت 272 نفر از نیروهای دشمن.

انهدام دهها دستگاه تانک، نفربر خودرو.

به غنیمت گرفتن 8 دستگاه تانک و نفربر و تعداد قابل توجهی جنگ افزار انفرادی و اجتماعی.

انتخاب شرایط نامساعد جوی  به منظور غافلگیر کردن دشمن

 

برابر اخبار و اطلاعات دریافتی از اسرای عملیات کربلای 7، دشمن دو شب قبل از حمله، احتمال تک لشکر را متصور می‌دانست، ولی به علت شرایط سخت و نامساعد جوی، وجود برف و کولاک شدید، فرمانده لشکر 23 عراق به یکان‌های تابعه ابلاغ کرده بود که از حالت آمادگی خارج و به وظایف محوله معمولی بپردازند که به هر حال انتخاب شرایط جوی نامساعد از عوامل مهم پیروزی و نقاط قوت عملیات بوده است.

یکی از نکات مهم این عملیات تماس امام راحل به وسیلۀ بیسیم با فرمانده عملیات بود و ایشان پس از پیروزی رزمندگان اسلام از امیر آذرفر و همه نیروهای عمل‌کننده تقدیر کردند. امیر آذرفر در سال 1359 بر اثر اصابت ترکش خمپاره ضدانقلاب در پادگان مریوان از ناحیه دو پا مجروح شدند. ایشان یکی از جانبازان اسطوره نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در 8 سال دفاع‌مقدس نیز هستند. شجاعت، عشق و وفاداری به ولایت و ایران، متانت و علاقه وافر به همه نیروهای تحت امر خود از امیر آذرفر اسطوره‌ای جاودانه ساخته است.

 

 

12 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
بعثی‌ها پس از تحمل شکست سنگین در جریان عملیات کربلای ۷، به منظور بازپس‌گیری مناطق تحت تصرف خود اقدام به ۷ پاتک در عرض ۲۰ دقیقه کردند، که این اقدام آن‌ها با مقاومت رزمندگان به شکست انجامید.
 
 

۷ پاتک در ۲۰ دقیقه توسط دشمن در عملیات کربلای ۷گروه حماسه و جهاد دفاع پرس: عملیات کربلای ۷، ۱۲ اسفندماه با رمز «یا مولای متقیان» توسط ارتش، در منطقه عمومی حاج عمران آغاز شد.

هدف از این عملیات تصرف ارتفاعات استراتژیک منطقه، انهدام خودروهای زرهی دشمن و تسلط بر محور حاج عمران به رواندوز بود.

پیشروی رزمندگان به نحوی بود که حتی سرمای شدید هم نتوانست مانع عملیات رزمندگان برای آزادسازی ۱۷ ارتفاع سوق الجیشی چون ارتفاعات کردمند، تپه سرخی و یال کله اسبی شود.

به این ترتیب شهر‌های چومان مصطفی، گاورت، ناوپروان، گام استرن و چومان در تیررس مستقیم رزمندگان قرار گرفت. رژیم بعث عراق پس از تحمل این خسارات، اقدام به هفت پاتک در عرض ۲۰ دقیقه کردند، که با مقاومت رزمندگان ارتشی به شکست انجامید. این عملیات غرورآفرین معادلات سیاسی و نظامی منطقه را تغییر داد.

با انعکاس خبر موفقیت رزمندگان در این عملیات، قدرت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران به رخ جهانیان کشیده شد.

ارتش رژیم بعث در طول جنگ و جریان نبرد‌ها متکی به یگان‌های زرهی و مکانیزه خود بود، از این رو ارتش عراق مستهلک شده و کارایی خود را برای عملیات در شب از دست می‌داد، از این رو همین امر فرصت خوبی را برای رزمندگان اسلام جهت عملیات در شب فراهم می‌کرد. 

در این عملیات بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ تن از قوای بعثی کشته و زخمی شدند و ۲۸۹ تن به اسارت درآمدند. همچنین ۹ تیپ پیاده، کماندویی و مکانیزه، ۲ گردان توپخانه و یک گردان تانک دشمن توسط رزمندگان اسلام منهدم شدند.

 

منبع:http://defapress.ir/fa/news/281625/۷-پاتک-در-۲۰-دقیقه-توسط-دشمن-در-عملیات-کربلای-۷

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0