Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

92 posts in this topic

این روزها شاهد اکران فیلم سینمایی "چ" به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا از فیلمسازان مطرح عرصه دفاع مقدس هستیم. 

متاسفانه آقای حاتمی کیا در این فیلم که قصد معرفی شهید چمران داشته اند با کار خود صدای خانواده شهدای ارتش را در آورده اند. از آنجایی که یادآوری ایثارگری ها و از خودگذشتگی های شهدا و کارکنان ارتش هدف اصلی انجمن می باشد بعد از دیدن چندین اظهار نظر از افراد به ظاهر شاخص کشوری و لشکری بر خود لازم دیدم تا این پست را باز کنیم تا بعد از بحث و بررسی راهکاری بیاندیشیم تا ضمن گرفتن حق شهدا و ایثارگرانی که در جبهه کردستان و علی الخصوص پاوه حضور داشتند از تکرار چنین فجایعی جلوگیری کنیم. 

قدمی برداریم هرچند کوچک و ندایی بزنیم هرچند آرام اما خارج از گلو 

اظهار نظر اول : برادر شهید چمران 

مهدی چمران عضو شورای شهر تهران با اشاره به برخی از سوالات مطرح شده درباره وقایع و شخصیت‌های فیلم «چ» که از طرف خبرنگاران و دیگر شخصیت‌ها مطرح شده است، درباره نقش نیروی زمینی ارتش در واقعه‌ پاوه اظهار کرد: پاوه یک شهر مرزی است و در این شهرها نمی‌توان ارتش مستقر کرد. در قبل از جنگ هم که حادثه‌ای در این شهرها رخ نمی‌داد، ارتش در آنجا مستقر نبود و تنها یک پاسگاه وجود داشت، بنابراین واقعیت این است که در آن زمان ارتشی وجود نداشته است که از این شهر دفاع کند. البته بعد از فرمان امام (ره)، ارتش و نیروهای زمینی به این شهر آمدند و در اینجا سوالی مطرح کردند که شهدای بزرگی چون شهید کشوری و شیرودی در فیلم نیستند! واقعیت این است که باید آنها در آن واقعه تاریخی حضور می‌داشتند تا در فیلم هم نشان داده شوند اما وقتی در واقعیت آنها در آن زمان آنجا نبودند، دلیلی ندارد در این‌باره تاریخ‌سازی شود.

او در عین حال گفت: البته شهید چمران در یکی از کتاب‌هایش از خلبانان بسیار تقدیر کرده است و از نقش آنها سخن گفته است اما در 72 ساعت محاصره پاوه، این عزیزان حضور نداشتند

این عضو شورای شهر همچنین گفت: سوال کردند که چرا سرلشگر فلاحی بدون آجدان به شهر رفته و چرا تا پایان واقعه آنجا نمانده است؟ در این رابطه باید بگویم که اولا اینکه سرلشگر فلاحی و شهید چمران با هم صمیمیت خاصی داشتند. واقعیت این است که سرلشگر فلاحی به عنوان فرمانده نیروی زمینی ارتش همراه شهید چمران به پاوه رفتند و آنجا ماندند ولی وقتی دکتر چمران دید که وضعیت به چه شکل است و ممکن است با ماندنش شهید شود، به زور او را از شهر خارج کردند، چون ماندنش فایده‌ای نداشت. در آنجا فقط چند پاسدار کرد حضور داشت که فرمانده آنها شهید اصغر وصالی بود. بنابراین قرار شده بود سرلشگر فلاحی به کرمانشاه برود و هر دو ساعت، یک هلی‌کوپتر به شهر بفرستد و آذوقه، مهمات ببرد به همین دلیل او در پاوه نماند.

منبع

سوال اول: جناب آقای مهندس چمران اگر ارتش در آنجا حضور نداشته پس حضور فرمانده نیروی زمینی ارتش در آنجا به چه معنی است؟ 

سوال دوم: جناب آقای مهندس چمران در یکجا فرمودید ارتش در 72 ساعت محاصره پاوه حضور نداشته اما بعدا می فرمایید هر دو ساعت یک هلیکوپتر فرستاده. اگر در زمان محاصره ارتش حضور نداشته رساندن آذوقه هر دو ساعت چه معنی می دهد؟ اگر هم حضور داشته پس چرا فرمودید نبوده؟ تکلیف خودتان را خون شهدا معلوم کنید 

سوال سوم: حضور فرمانده نیروی زمینی که دوره های مختلف نظامی را دیده بی فایده بوده؟ لطفا کلمه بی فایده را برای ما معنی کنید. حضور یک فرد با معلومات بالای نظامی بی فایده بود اما چند پاسدار دوره ندیده ....؟؟!!!

سوال چهارم: فرمانده نیروی زمینی را به زور بیرون کردند!! با چه وسیله ای؟؟ شهر که محاصره بود؟ 

در تمام بیانات شما تضاد و اهانت های زیادی وجود دارد از ادامه آنها خودداری می کنم.

اظهار نظر دوم : علی کشوری فرزند شهید کشوری 

کشوری افزود: کارگردان فیلم می‌گوید فیلم درباره شهید چمران است؛ اما من می‌گویم این فیلم حتی درباره شهید چمران نیز نیست. وقتی این حرف را به حاتمی کیا گفتم؛ وی گفت من چمران خودم را روایت کردم درحالیکه شهید چمران یک شخصیت واقعی و مشخص است و کسی نمی‌تواند آن را به نفع خودش روایت کند.

وی با اشاره به نادیده گرفتن نقش ارتش در این فیلم گفت: تیمسار فلاحی در این فیلم یک فرد منفعل نشان داده می‌شود درحالیکه وقتی ما می‌خواهیم فیلم تاریحی بسازیم باید براساس اتفاقات تاریخی اثر را طراحی کنیم و اگر این کار را نکنیم حق مطلب را ادا نکرده‌ایم و خیانت کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: واقعیت پاوه این است که شهید کشوری و شهید شیرودی قبل از آنکه چمران و یارانش نجات پیدا کنند، با کمک دوستان خود در هوانیروز به پاوه رفتند و به غائله‌ی پاوه خاتمه دادند.

با این سخنان بعدا کار داریم

اظهار نظر سوم: ابراهیم حاتمی کیا

روایت تاریخ معاصر در عرصه سینما کار آسانی نیست چون خیلی مدعی دارد و بارها شد که سر صحنه فیلم‌برداری پشیمان می‌شدم و دعا می‌کردم که این فیلم ساخته نشود.

حاتمی‌کیا با بیان اینکه اگر همراهی مهندس چمران نبود ساخت این فیلم امکان نداشت، خاطرنشان کرد: به واقع ساختن داستانهای تخیلی مدعیان کمتری دارد چه آنکه می گفتند شما بهتر است حاج کاظم خودتان را بسازید.

وی در ادامه با اشاره به نقشوی با بیان اینکه در بیان تاریخ از من نه غلو بخواهید و نه قلب، اظهار کرد: همیشه گفته‌ام که تصویری از دفاع مقدس نباید ارائه شود که شخصیت‌های آن ابرمردهایی باشند که در میان مردم جای نگیرند و هم‌نفس با آنها نباشد و ان‌شاءالله فیلم «چ» بابی از گفتن درباره شهدا را باز کند.

حاتمی‌کیا افزود: باید نهیبی هم به همکاران‌مان بزنیم که درباره شهدا و جنگ ساده‌انگاری نکنیم؛ من ادعای تاریخی ندارم اما تحقیق مفصلی کردم و بعد خودم را رها کردم تا قصه و درام شکل بگیرد.ارتش در فیلم «چ»‌ تأکید کرد: با تمام قوا تلاش کردم حضور آنها را مثبت و قوی نشان دهم و حتی در مراحل اولیه کار که بودم می‌گفتند بهتر است فلاحی را حذف کنید اما جواب من این بود که مگر می‌شود تاریخ را قلب کرد.

منبع

حرف اول : ای کاش این فیلم ساخته نشده بود 

سوال اول: فرمودید که ساختن فیلمهای تخیلی مدعیان کمتری دارد اما به فرزند شهید کشوری فرمودید که چمران خودتان را ساخته اید یعنی یک چمران تخیلی. کدام حرفتان را قبول کنیم؟ 

سوال دوم: کسی از شما غلو نخواست اما شما کل تاریخ پاوه را قلب کردید. اگر این کار را نکردید پس چرا صدای خانواده شهدای ارتش را درآورده اید؟ چرا به انتقادات واضح پاسخ نمی دهید و در یک گفتگوی رو در رو شرکت نمی کنید؟ 

سوال سوم: از کجا تحقیق مفصلی کردید که اینقدر همه چیز دگرگون شده؟ شاید در مورد پاوه دیگری یا جنگ دیگری تحقیق کرده اید؟ ای کاش خودتان را رها نکرده بودید تا اینطور به تاریخ دست نبرده باشید. 

سوال چهارم: در کدام ثانیه های فیلم به حضور مثبت و قوی ارتش پرداخته اید؟ نکند ما فیلم را سانسور شده دیده ایم؟ 

حرف دوم: شاید آن بزرگواری که فرمودند شهید فلاحی را حذف کنید بخاطر حفظ شان این بزرگوار بوده نه بخاطر اسم نبردن از ایشان در این فیلم. شاید امروز روح این شهید بزرگوار و سایر خانواده شهدا از شما راضی نباشد. امیدوارم که به ساختن فیلم های تخیلی خود مانند حاج کاظم ادامه بدهید و بخاطر رضایت خاطر عده ای خاص روی خون سایر شهدا نایستید و روح آنها را از خود ناراضی نکنید

اظهار نظر چهارم: سردار احمدی مقدم 

سردار احمدی مقدم در مورد وقایع به نمایش درآمده در فیلم چ گفت: من از ابتدای سال 58 در همین منطقه حضور داشتم. محور دفاع از پاوه خودِ مردم پاوه بودند و کمتر نیروهای کمی به کمک شان رفتند و بعد از آن هم مردم پاوه دفاع از پاوه و مرز و مناطق دیگر را به عهده گرفتند و انصافا مردم انقلابی و هوشیاری هستند. اغلب کسانی هم که در حمله به پاوه حضور داشتند، افرادی بودند که از نقاط دیگری بسیج شده و به انجا امده بودند.

**سردار از خواب بیدار شو کاروان رفت 

22

یه زنگی به آقای چمران بزنید و بپرسید سید علی زعفرانی کیست ؟ از ایشان بپرسید اول چه خلبانی در اون شرایط سخت ایشون رو برد پاوه ؟ بپرسید شهید وجدانی کیست و چکاره بوده است ؟ بپرسید ................................ ای بابا

23

من نمیدانم چه نیازی به ایجاد اینهمه شک و شبهه هست .ایکاش یکی پیدا بشود و ثابت کند نیاز است عملکرد ارتش اینقدر کمرنگ شود خوب گردن ما از بشکه باریک تر است و فکر نمیکنم هیچ عقل سلیمی قبول نکند . وقتی انسان جانش را برای حفظ مملکت می گذارد دیگر هدر رفتن و کمرنگ شدن عملکرد ها چه ارزشی دارد . بهر حال لابد اهدافی دنبال این قضایا هست که بنده هر چه فکر کردم به نتیجه نرسیدم . اگر بگوئیم سپاه بدنبال کسب موقعیت است که این موقعیت را دارد و تلاش بچه های سپاه در جنگ را همه می دانند و بسیج هم همینطور پس چه نیازی است ؟خودشان می دانند و خدای خودشان . بهر تقدیر نمیدانم چرا اینها ارتش را فقط نیروی زمینی می دانند . یا اینکه واقعا نمی دانند ارتش از چه نیروهایی تشکیل شده است و یا می دانند و خود را به ندانستن می زنند .فرموده اند ارتش در پاوه نبود و لابد از دید آقایان هوانیروز ارتش نبوده است . لابد هلی کوپتری که چمران را برد پاوه خلبانش خورزوخان بوده است ( فیلم برره ) . یکروز سید علی زعفرانی اومد پیش من و گفت فلانی چون من خلبان چمران بوده ام حاتمی کیا از من دعوت کرده که بروم و همکاری کنم و اطلاعات لازم رو به او بدهم و منهم یک دفترچه ای سی چهل صفحه ای نوشته ام که بدهم به او تو بگیر بخون و ببین چطوریه . کتابچه رو خوندم . اولش نوشته بود جناب حاتمی کیا اگر میخواهی فیلم پاوه را درست کنی حقایق رو بگو و مثل فیلم های گذشته نرو سراغ رویا پردازی و یا فیلم سفارشی . اگر می خواهی ما رو ببری و علاف کنی تا چند تا صحنه حضور هلی کوپتر اونم غیر واقعی تو فیمت بعنوان اکشن بگنجانی من نیستم و اگر می خواهی حقایق رو به تصویر بکشی من حاضرم و خلاصه کلی گلایه و تذکر و اینها در کمال صداقت و سادگی یک ارتشی که صد البته دیگه نیومدند سراغ سید علی زعفرانی چون می دیدند او اولین خلبانی است که تو پاوه فرود اومد و خیلی چیزها رو می دونه و خلاصه درد سر سازه . جسد شهید وجدانی رو همین زعفرانی و دوستانش از روی تپه مشرف به شهر اوردند که با هلی کوپتر 214 هنگام تخلیه نیرو مورد هدف قرار گرفته بود و منهدم شده بود . من فکر میکنم اول یاد این آقایان بدهیم که ارتش شامل نیروی زمینی و هوایی و دریایی و هوانیروز و توپخانه و پدافند و تکاور و نیروی مخصوص و نیروی دریایی و اینهاست چون من بعد از جنگ هر چه انتقاد از سوی این عزیزان دیده ام حرفی از نیروی هوایی و نیروی دریایی و هوانیروز اینها نبوده است که در دریا و هوا بی نظیر بوده اند و هیچگاه شکستی نداشته اند و همه اش افتخار بوده است و حماسه و اسطوره ولی چند تا بده بستان نیروی زمینی که در جنگ طبیعی هم هست را علم کرده اند و میزنند تو سر بقیه . در قائله پاوه نیرویی نبود الا ارتش یعنی هوانیروز ارتش و چون دیگر نمی توانند بگویند نیروی فلان و بهمان چون هنوز تشکیل نشده بودند می گویند نیروی مردمی و اسمی از هوانیروز و شهید وجدانی و زنده سید علی زعفرانی و شهید نظری و شهید کشوری و دیگران نیست . از حاتمی کیا بپرسید با کدامیک از بچه های هوانیروز مشاوره داشته است و اطلاعاتش را از کی پرسیده است . با تخیل که نمی شود فیلم دفاع مقدس ساخت . بنظرم بهتر است فیلم کارتونی بسازد چون در فیلم کارتونی هر تخیلی را می شود گنجانید مثل تام و جری که صد بار همدیگر را منفجر می کنند اما باز هم زنده می مانند  

24

در یکی از صحنه های فیلم که در تیزر تبلیغاتی فیلم هم بخوبی معلوم است شهید اصغر وصالی میگوید:

به برکت وجود بزرگترین ارتش خاورمیانه نیروهای من هر روز تحلیل میروند

من نمیدانم که آیا این جمله را واقعاً شهید وصالی گفته اند یا نه ولی بطور حتم اینهم از دست پختهای جناب حاتمی کیاست.

جناب حاتمی کیای عزیز و البته فراموشکار زمانی که ارتش ایران  لقب بزرگترین ارتش خاورمیانه را داشت تعداد پرسنلش بیش از 450،000 نفر بود البته با تجهیزات کامل و دوره دیده در بهترین دانشکده های نظامی ولی در زمان واقعۀ پاوه تعداد نفرات این ارتش به چیزی در حدود 150،000 نفر کاهش پیدا کرده بود. تعداد بسیار زیادی از امرا و فرماندهان ارتش تیرباران،اخراج،بازنشسته،زندان و یا بازخرید شده بودند و بسیاری از تجهیزاتش به غارت رفته بود و بخاطر دست و دلبازی دولت وقت درکاهش مدت خدمت سربازی بسیاری از پادگانها خالی از سرباز شده بود و البته در کنار اینها اجرای قانونی که پرسنل ارتش را مجاز میکرد که در شهر محل زندگی خود خدمت کنند و .... با این حال نزدیک دوسوم از باقیمانده همین ارتش در کردستان و گنبد با ضدانقلاب میجنگید و با شروع جنگ با همان تعداد اندک جلوی مشتی عراقی خونخوار ایستادند.

26

دوستان سلام

نمیدونم چی بگم ، این کار و اینجور کارها قلب آدم رو به درد میاره ، من که اون روزها نبودم و سرسوزن تلاش و تاثیری در اون روزهای نبرد و رزم و حماسه نداشته ام دلم از شنیدن و دیدن چنین ناجوانمردیها و دروغ گویی هایی به درد میاد چه میکشن اون عزیزانی که عمر و جونیشونو در راه دفاع از میهن گذاشتن اونم بدون هیچ چشمداشتی و الان اینگونه مورد نه کم لطفی که بی لطفی و ناسپاسی و بی توجهی قر ار میگیرند

دم از انسان و انسانیت نمیزنم به زبونی حرف میزنم که برخی از این بوق در دهانان مدعی اونن و خودشونو غرق در اون میدونن هرچند بنده خلاف این نظر رو دارم و معتقدم فقط شعاره که داده میشه و از باور و عمل خبری نیست

فرض رو بر واقعی بودن حرفهای اونها میزارم و به زبان دین حرف میزنم  همونی که اونها مدعی تمام وکمالشن و امثال بنده رو تکفیر میکنن

به زبان راستین دین حرف میزنم جایی که خداوند بزرگ در قرآن میفرمایند:

"دروغگو دشمن خدا و رسول خداست"

امروز اگه اشتباه نکنم از شبکه 2 فیلمی پخش میشد با نام " شب واقعه" ،هاج و واج زل زده بودم به صفحه تلویزیون و از اینهمه دروغ و تحریف تاریخی یه تارخی 33-4 ساله داشتم شاخ درمی آوردم

بنام دین  با بیت المال مسلمانان و به نام دفاع مقدس گند زدن به هرچیزی که مقدسه و تقدس داره

من نمیدونم چرا این دشمنی با ارتش و ارتشی تا این حد در صدا و سیما و بین دوربین به دوشهای ما همه گیر شده؟

خداییش اینا نمیدونن خرمشهر و آبادان چی گذشت؟

نمیدونن جبهه های ما چی گذشت؟

روزهای جنگ بهونه تبلیغ و جنگ روانی و.. رو  داشتن الان چی؟ الان چه مرگشونه ؟ یعنی واقعا نمیدونن پاوه چه خبر بود و چی شد؟

نمیدونم ارتش چه هیزم تری به اونا فروخته و چه بدی در حقشون کرده فقط میدونم مثه فلان ارگان نمیتونه میلیاردی پول تو حلقشون بریزه شاید همین  دست خالی بودن و عدم حاتم طایی بخشی ارتش باعث عدم محبوبیت اون شده

اگر این نام گنده ها  انتظار دارن که ارتش هم در گونیهای اسکناسشو براشون باز کنه و بی حساب کتاب به جیبشون بریزه باید خدمتشون عرض کنم ارتش حتی گونی خالی هم نداره چه برسه به گونی پر پول اون چندرغازی هم که بهش میدن خرج دفاع از میهن میکنه برای دروغ سرایی پولی نداره

20

به نقل از سایت نهاجا

در تاريخ 1358/5/23 حدود ساعت 22:00 مهاجمان مسلح طرفدار حزب دمكرات كردستان و گروهي از عشاير وابسته منطقه با انواع سلاح‌هاي سبك، سنگين و خمپاره انداز به شهر پاوه حمله كردند.

نيروهاي ژاندارمري و نيروي هاي مردمي و پاسداران انقلاب پس از يك روز مقاومت ناگزير با ارسال پيامي در ساعات 23:10 و 24:00 مورخ 24/ 5/ 58 به مراكز فرماندهي خود، از سقوط شهر پاوه توسط مهاجمان مسلح خبر دادند.

در بخشي از اين پيام آمده بود كه براساس برآورد‌هاي انجام شده، مدت مقاومت شهر يك ساعت پيش بيني مي‌شود و براي همين از مسئولين خواسته شده بود نيروهاي ارتش را جهت سركوب اشرار مسلح و دفع تجاوز به منطقه اعزام كنند.

مهاجمان مسلح پس از محاصره و قطع كليه خطوط ارتباطي و راه هاي زميني ومسير هاي منتهي به شهر پاوه، ساعت 06:00 مورخ 25/5/1358 وارد آن شهر شدند و با استقرار در ارتفاعات مشرف به پاوه و هم چنين تصرف نقاط حساس شهر كنترل اوضاع را دراختيار خود گرفتند.

تنها نيرويي كه هم چنان به مقاومت سرسختانه در برابر هجوم بي امان چريك‌هاي مسلح ادامه مي‌داد، پاسگاه ژاندارمري، نيروهاي مردمي و ستاد خودجوش سپاه پاسداران انقلاب شهر بود. در پي ارسال پيام مذكور، هيأتي مركب از دكتر مصطفي چمران (معاون نخست وزير و وزير دفاع وقت) تيمسار ولي فلاحي (فرمانده نيروي زميني) و ابوشريف معاون عملياتي سپاه جهت بررسي اوضاع با سه فروند بالگرد كه حامل مهمات و اقلام ضروري براي نيروهاي ژاندارمري و سپاه بودند، بعداز ظهر 25/5/58 عازم شهر پاوه شدند.

درآن مأموريت پرمخاطره هلي كوپتر حامل دكتر چمران مورد اصابت گلوله واقع شد و در نتيجه وي در محاصره مهاجمان مسلّح گرفتار آمد و دوشادوش نيروهاي ژاندارمري و پاسدار به مقابله و مقاومت در برابر عناصرفريب خورده پرداخت.

پايگاه سوم شكاري همدان كه از قبل در جريان تحركات گروهك‌ها در منطقه بود و آمادگي انجام هر گونه عملياتي را براساس دستور داشت، پس از مطلع شدن از ماجرا، با به پرواز درآوردن 2 فروند هواپيماي «اف- 4» بر فراز شهر و شكستن ديوار صوتي لحظات پراضطرابي را براي مهاجمان مسلّح فراهم كرد تا زمينه حضور نيروهاي مسلح خودي را فراهم كند.سرگرد محمد نوژه جزو اولين داوطلبان شركت در اين عمليات بود.

به نقل از ایلام نیوز

فرمانده نیروی زمینی ارتش در ادامه همچنین با اشاره به داستان محاصره شهر پاوه در فیلم «چ» به نقش شهید کشوری در عملیات پاوه اشاره کرد و گفت: اگر شهید کشوری نبود، مطمئنا پاوه سقوط می‌کرد.پوردستان به توضیح شرایط پاوه در زمان جنگ پرداخت و گفت: پاوه شهری است که دور تا دورش کوه است. در آن زمان ضد انقلاب از بالای کوه با خمپاره و تیر مستقیم شهر را زیر بمباران خودش داشت. تنها گروه محدودی از ارتشی‌ها و سپاهی‌ها به همراه نیروهای مردمی در کنار شهید چمران در پاوه بودند. شهر در حال سقوط بود. شهید فلاحی خودش را به کرمانشاه می‌رساند. هوا هم گرگ و میش بود. شهید فلاحی خلبان‌های هوانیروز را دور هم جمع می‌کند و از آنها برای نجات پاوه راهکار می‌خواهد. در اینجا بود که شهید کشوری اعلام آمادگی می‌کند و به رغم‌ هوای بد، پرواز می‌کند و ضربه‌ای به دشمن می‌زند که ضد انقلاب عقب‌نشینی می‌کند.

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مسعود آب‌آذری، نویسنده، از بنیان‌گذاران هیات‌معارف جنگ هوانیروز و هنرمند دفاع مقدس: درباره فیلم سینمایی «چ» سخن بسیار است اما زمانی که از واقعه‌ای تاریخی به نام پاوه سخن می‌گوییم باید بررسی‌های تاریخی و مطالعاتی جدی صورت بگیرد تا هر پازل در جایگاه درست خود چیده شود.

به نظر منِ نویسنده که در آثاری چون «چای آخر» و «خانه‌ای کوچک با گردسوزی روشن» به نقش هوانیروز در پاوه اشاره کرده‌ام، «چ»، پاوه و رشادت‌های مدافعانش را آن‌گونه که باید نشان نداد. اگر فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره)، مبنی بر این‌ که «پاوه باید آزاد شود» صادر نمی‌شد و شهید فلاحی به عنوان فرمانده ارتش به این شهر نمی‌رفت، آیا پاوه سقوط نمی‌کرد؟

از میان آثار منتشر شده درباره هوانیروز، چنین بر می‌آید که وقتی شهید فلاحی وارد پاوه شد، تنها یک فروند بالگرد 214 به خلبانی شهید جعفر مهدوی و شهید محمد‌رضا وجدانی تخلیه مجروحان منطقه را انجام می‌دادند. در هنگام وقوع بحران، سرلشگر شهید، فلاحی از سوار شدن به بالگرد امتناع کرد و خلبان به اجبار او را بر روی پیکر شهیدان از پاوه عبور داد و به «پایگاه یکم رزمی شکاری هوانیروز» کرمانشاه ‌رساند. غروب شده بود و وضعیت بحرانی. طبق قوانین، بالگرد در هنگام غروب اجازه پرواز نداشت. فرمانده ارتش همه خلبانان را در محوطه پایگاه یکم رزمی جمع کرد. وضعیت پاوه و موقعیت شهید چمران را توضیح داد و گفت که نیاز به داوطلب دارم.

فلاحی خود می‌گوید: هنوز صحبتم تمام نشده بود. یک نفر از میان خلبانان جلو آمد. اتیکت خلبانی‌اش را خواندم. دیدم «احمد کشوری» است. کشوری به من گفت با آن‌که هوا تاریک و ارتفاعات اطراف، مشرف به پاوه است و می‌دانم که پرنده‌ام (بالگرد) را می‌زنند، من می‌روم. شهید کشوری و کمک خلبانش تنها خلبانانی بودند که با پنج درصد موفقیت پرواز کردند. درست در شرایطی که پاوه در محاصره ضد انقلاب بود، او این پرواز را با حملات متهورانه خود به 100 درصد موفقیت رساند و ضد انقلاب را عقب راند.

به این ترتیب شهید چمران و نیرو‌هایش فرصت مقاومت یافتند. صبح روز بعد نیز خلبانان احمد کشوری با علی‌اکبر شیرودی، حمید‌رضا سهیلیان و همراهانشان با پرواز‌های مکرر خود پاوه، شهید چمران و 20‌هزار مردم شهر را نجات دادند. این‌جا بود که چمران از هوانیروزی‌ها به عنوان فرشتگان آسمانی یاد کرد و به شهیدان، خلبانان کشوری، شیرودی و سهیلیان لقب ستارگان درخشان غرب را داد.

بی‌شک اقدام به‌موقع شهید فلاحی، فرمان تاریخی حضرت امام(ره) و حضور شهدای رشیدی چون چمران و اللهی، وصالی، شیرودی، کشوری و سهیلیان باعث نجات پاوه شد. حال چه شده که ابراهیم حاتمی‌کیا تاریخ را تحریف می‌کند؟ شهید فلاحی می‌گفت «شهید کشوری» مملکت را از جنگ داخلی نجات داد. حماسه پاوه بدون نقش هوانیروز معنایی ندارد و معتقدم که «چ» بیش از هر چیز بر مظلومیت هوانیروز دامن زده است. «کشوری» ارتشبد کائنات است.

در فیلم سینمایی «چ» نه‌تنها حتی یک سکانس هم به نقش شهید کشوری و تیم عمل‌کننده هوانیروز پرداخته نشد، بلکه به نظر من هوانیروز و حتی شهید فلاحی نیز مظلوم واقع شد.

جای این سوال از حاتمی کیا باقی است که چرا حماسه‌ها پاوه را همان‌طور که بوده منتقل نکرده است. در حالی که به نظر من، همه این شهیدان عزیزند اما هر یک جایگاه خود را دارند. حاتمی‌کیا در «چ» نه‌تنها حماسه با شکوه هوانیروز را نادیده گرفت بلکه خانواده شهیدان هوانیروز را هم رنجاند

14

اسکن شده از کتاب : "آنها خودی نبودند" _ تألیف و تدوین : سرتیپ 2 خلبان رحمان قضات _ انتشارات : اطلاعات _ تهران 1389

06844695880707643624.jpg

32807368377945982329.jpg

08334637851826178685.jpg

53018031958596261675.jpg

.

18

dvd این فیلمو گرفتم و دو مرتبه دیدم ! (با پشت صحنه هاش و تمام مخلفاتش!!)

تحلیل و نقد فیلم به کنار !!

تیتراژ را که ببینید در قسمت تشکرها نام سروان پاسدار خلبان فلانی و بهمانی را می بینید و تقدیر از فرمانده نیروی هوافضای سپاه را !!! (حتی نام یک ارتشی در لیست بلند بالای تقدیر و تشکرها نبود!!!)

در واقع از چند فروند هلیکوپتر 205 این ارگان و خلبانانش در فیلم استفاده شده بود در حالیکه در واقعیت هوانیروز از 214 و کبرا استفاده کرده بود.

چند ثانیه از شلیک کبرا هم که پخش شد مربوط به یک انیمیشن کوتاه بود !!

چه اتفاقی می افتاد اگر حاتمی کیا سراغ هوانیروز می رفت و از هلیکوپترهای هوانیروز و خود خلبانانیکه شخصاً در واقعه حضور داشتند استفاده می کرد؟

و یا حداقل از فیلم های واقعی هوانیروز در زمان جنگ و یا حتی شلیک و مانور هلیکوپترهای هوانیروز در رزمایش ها استفاده می کرد؟

ایکاش دلیل پدرکشتگی حاتمی کیا با ارتشی ها رو می دونستم !! (در 16 فیلم قبلیش که در مورد دفاع مقدس بوده حتی یک سرباز ارتشی هم حضور نداشته!!!)

جالب اینجاست که در پایان بخش پشت صحنه فیلم ایشون این فیلمو به ارتشیان تقدیم کرد !!!!

و جالبتر اینکه در بخش حذف شده های فیلم تمامی نماها و سکانس های ورود و هلی برن نیروهای ارتش و هوانیروز به پاوه را شاهد هستیم !! دلیل حذف این سکانس ها چه بوده؟؟

سرهنگ بازنشسته خلبان زعفرانی که خودش شهیدان دکتر چمران و تیمسار فلاحی را به پاوه برده بهتر می تونست ماوقع و مانور هلیکوپترش را شرح و توضیح دهد یا یک سروان خلبان سپاه که حداکثر عمر خدمتش کمتر از 7_10سال هست؟؟

جناب حاتمی کیا اگه این مطلبو می خونی بدون و آگاه باش که بنده به سهم خودم و بعنوان کوچکترین عضو از خانواده بزرگ دو میلیون نفری ایثارگران ارتش ، شما رو حلال نمی کنم.

20

این پست آخری ( اسکن ها ) رو میتونم اتشار بدم ، یا این هم ممنوع هست ؟ : PRETTINESS :

13

این پست آخری ( اسکن ها ) رو میتونم اتشار بدم ، یا این هم ممنوع هست ؟ : PRETTINESS :

صاحب اختیارید آرش خان ، ما که آب از سرمون گذشته !!  1%20(9).png

12

میشه کسی رو که خوابه بیدار کرد اما کسیکه خودش رو به خواب زده نه ! 

14

واقعا انتظارات برخی از دوستان بسیار بالاست. اگر حاتمی کیا و امثال و اسلافش میخواستند حقیقت جنگ را به تصویر بکشند که امروز اینقدر راحت نبودند، باید یا در تبعید به سر میبردند یا در جای دیگری. تاریخ قضاوت خود را کرده است و نیازی به حرص و جوش من و شما نیست که اصرار داشته باشیم و بگوییم ارتش همه کاره جنگ بوده است. من و شما داریم تاریخ ارتش را با این فضای اینترنت و چاپ کتب و مقالات برای آیندگان حفظ میکنیم، حالا یک کارگردان درباری میاید و سفارشی فیلم میسازد آنهم برای یک سینمای ورشکسته که هیچ حرفی برای زدن حتی در برابر سینمایی کشورهای جهان سومی ندارد و مخاطبان خواص خودش را دارد آیا اهمیت دارد.

متاسفانه فیلم این فرد دیگر ساخته شده و پخش هم شده است. ما و در کنار ما ارتشی ها باید میراثدار گذشتگانشان باشند و اقدام به نشر و حفظ تاریخ خود نمایند و آن را از گزند سارقان حفظ نمایند.

تک تک این ملت به این ارتش و همه ارتشی ها مدیون هستند و اگر آنها با وجود آن همه تحقیر و مشکلات ملت را ول میکردند، امروز دیگر ایرانی وجود نداشت. ارتش و ارتشی ها لطف کردند که امروز حاتمی کیاها دارند راست راست راه میروند و در سایه امنیت حاکم بر کشور فیلمهای سفارشی میسازند.

15

تک تک این ملت به این ارتش و همه ارتشی ها مدیون هستند و اگر آنها با وجود آن همه تحقیر و مشکلات ملت را ول میکردند، امروز دیگر ایرانی وجود نداشت. ارتش و ارتشی ها لطف کردند که امروز حاتمی کیاها دارند راست راست راه میروند و در سایه امنیت حاکم بر کشور فیلمهای سفارشی میسازند.

به عنوان کسی که نه ارتشی است و نه سپاهی و از بیرون به نیروهای نظامی کشور نگاه می‌کند، برایم این درگیری‌های لفظی میان دو نیروی متعلق به یک کشور، واقعاً ناامید کننده است. متوجه منظورتان نمی‌شوم. یعنی کشور را برای حاتمی‌کیا و حاتمی‌کیاها ناامن کنیم؟! سارق؟ کارگردان درباری؟! این عبارات، عباراتی شایسته کارگردانی نیست که عمرش را برای نمایش چهره‌ای انسانی از مردم ایران در جنگ صرف کرده است.

در یکی از صحنه های فیلم که در تیزر تبلیغاتی فیلم هم بخوبی معلوم است شهید اصغر وصالی میگوید:

به برکت وجود بزرگترین ارتش خاورمیانه نیروهای من هر روز تحلیل میروند

من نمیدانم که آیا این جمله را واقعاً شهید وصالی گفته اند یا نه ولی بطور حتم اینهم از دست پختهای جناب حاتمی کیاست.

خوب وقتی قرار است تضاد بین دو نیروی فعال در جنگ نشان داده شود -که با توجه به بحث‌های در گرفته در همین بحث کاملاً واقعی است- چه باید گفته بشود؟ مگر همان‌جا تیمسار شهید فلاحی به سخن شهید وصالی پاسخ نمی‌دهد و همین علت‌هائی که برای ضعف ارتش و عدم توان ارائۀ قدرت واقعی آن در جنگ فرمودید، آن‌جا ارائه نمی‌کند؟ بالاخره کارگردان چه کند؟ این اختلافات را قلم بگیرد و سانسور کند، یا نشان دهد و دلایل هر کدام را هم هنرمندانه بیان کند؟

فیلم قرار بوده 2 روز از زندگی شهید چمران در بحبوحۀ غائلۀ پاوه را نشان بدهد و در این کار هم موفق بوده؛ آیا نسبت به ارتش و به طور خاص نیروی هوائی در نمایش این 2 روز از زندگی ایشان ظلم شده؟ بنده موافق نیستم، البته چون شاید اظهار نظر بنده در این باره به زعم دوستان صحیح نباشد، به این نکته بسنده می‌کنم که توهین و فحش‌باران ایشان به خاطر نمایش نقش نیروهای مردمی در جنگ -حتی خود عزیزان کرد- صحیح نیست.

بگذارید بحثم را این طوری طرح کنم: از برخی حواشی فیلم چ می‌گذرم و به دیگر کارهای حاتمی‌کیا می‌پردازم: وقتی فیلم «از کرخه تا راین» را دیدید یا فیلم «آژانس شیشه‌ای» یا «بوی پیراهن یوسف» را، آیا به این فکر می‌کردید که مثلاً قهرمان فیلم ارتشی است یا سپاهی یا از نیروهای مردمی جهاد و بسیج، و به کدام ارزش بیشتری داده شده و به کدام کمتر؟ بنده که یک لحظه هم به چنین چیز فکر نکرده‌ام و حتی به مخیله‌ام هم خطور نکرده. فقط و فقط یک چیز در ذهنم آمده: افتخار به «بچه‌های جنگ». عبارتی که خود حاتمی‌کیا هم آن را زیاد به کار می‌برد.

به تیتر ایلنا کاری ندارم، عین سخن شهید فلاحی در مراسم هفتمین روز شهادت احمد کشوری را خدمتتان نقل می‌کنم. تیمسار شهید فلاحی می‌گوید: «درست است که ما نجات پاوه را مرهون خدا، بیان امام(ره) و پایداری پاسداران، نیروهای انتظامی و مردم می‌دانیم ولی من درپیشگاه وجدان خودم و در بارگاه ابدیت نجات پاوه را مرهون کشوری می‌دانم. او آن شب رفت و ساعت ۱۰ شب بازگشت و فشار را از روی مردم برداشت و به مردم پاوه که در محاصره ۲۰ هزار نیروی ضدانقلاب بودند؛ فرصت داد تا فردا امکانات نظامی دیگر برسد و فردا صبح هم خودش به عنوان لیدر پرواز کرد».

خوب حداقل سخن ایشان را بپذیریم و نقش همۀ عزیزان در دفاع از پاوه را به رسمیت بشناسیم: چه ارتش قهرمان، چه سپاه از جان گذشته و چه ژاندارمری فداکار و چه مردم مقاوم.

10

دوست عزیزم جناب سپید:

ما هم پذیرفته ایم. همه ما اعتقاد داریم که بدون وجود سپاه و بسیج و نیروهای مردمی ارتش قادر نبود (با توجه به شرایط آن زمان) جنگ را به پیش ببرد.

اگر حاتمی کیا عنادی نداشت چرا نقش هوانیروز (وبخصوص شهید کشوری) را کلاً حذف کرد؟ البته با عرض پوزش از حضور شما من استدلال شما را قبول ندارم وبرایش دلیل هم می آورم. چراکه دقیقاً جناب حاتمی کیا از روزهایی فیلم ساخته اند که ارتش و بخصوص هوانیروز بیشترین نقش را داشتند یعنی زمانیکه شهید چمران درپاسگاه ژاندارمری درمحاصره بود اونوقت دقیقاً ارتش را پاک میکنند.

وقتی کسی درباره یک واقعه تاریخی فیلمی میسازد باید عین واقعیت اتفاق افتاده را بسازد نه آنچه را که دوست دارد و درتخیلش میگذرد. متأسفانه نمونه این فیلمها را زیاد داریم براتون اسم ببرم؟ بلمی بسوی ساحل:هیچ اثری ازرزمندگان ارتش دراین فیلم مشاهده نمیکنید و فقط ازسپاه و نیروهای مردمی نشان داده میشود. بازهم نام ببرم؟ "روزسوم" میتوانست یک فیلم خوبی ازآب دربیاد(اولش نوشتند که داستان فیلم واقعی است) ولی اگر دقت کنید دربین مدافعین خرمشهر فقط یک نفر ارتشی (تکاوردریایی) وجود دارد وبقیه فقط وفقط نیروهای مردمی هستند آیا واقعیت این بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اسکله های البکر والامیه را تکاوران نیروی دریایی ارتش منهدم کردند آنوقت فیلم میسازند و سندش را شش دانگ به نام دیگری میزنند این درست است؟

سخن شما کاملاَ درست است درزمان جنگ متأسفانه تضاد و اختلاف وجود داشته ولی این تضاد و اختلاف نباید بهانه ای شود برای حذف یکی. اگر خاطرتان باشد دوسال پیش کار را به جایی رساندند که فرماندهان ارتش درنامه ای به رهبر گلایه کردند که دارند ارتش را از دفاع مقدس پاک میکنند یعنی چی؟ آیا با اینکه سالها از دفاع مقدس گذشته هنوز هم این اختلاف وتضاد وجود دارد؟ آیا اختلاف و تضاد باید به تحریف واقعیت منجرشود؟ شما اگربه قسمت تاریخ نگار جنگ بخش نیروی زمینی مراجعه کنید متوجه میشوید که ارتش حتی سهمی از غنائم جنگی نداشته تحریم هم که بودیم و نمیتوانستند سلاح و تجهیزات ارتش را بازسازی کنند بنابراین ارتش با حداقل تجهیزات و امکانات میجنگیده آنوقت آیا این درست است که بیایند و نقش ارتش را در دفاع مقدس زیر سئوال ببرند؟

19

دوست بسیار عزیز جناب سپید 

خوشبختانه هنوز شاهدان زنده اند اگر چه شهیدان به رحمت خدا رفته اند و قدرت بیان حقایق را ندارند ( منظور از شاهدان نظامیان بازنشسته دوران جنگ هستند ) . ایکاش می شد جنابعالی را با جناب زعفرانی روبرو میکردم . خلبانی که چمران را برد پاوه . همین کارگردان عزیزی که مورد عنایت جنابعالی است از ایشان خواست که در نوشتن سناریو فیلم ( چ ) کمکش کند . زعفرانی با شوق و ذوق کتابچه ای دقیق از وقایع آن روزگاران تهیه کرد تا بدهد به حاتمی کیا . قبل از اینکه کتابچه را اراسال کند کتابچه را بمن داد تا نگاهی ویرایشی به آن بیندازم  . ایکاش می شد کتابچه را بدهم شما هم بخوانید . حقایقی تکان دهنده و باور نکردنی نقطه به نقطه منطبق با اتفاقات . بهر حال زعفرانی به ایشان گفته بود که اگر می خواهد فیلمی مثل فیلم های گذشته بسازد که دو سه نفر میروند و پدر یک تیپ عراقی رو در میاورند و دو سه تا صحنه الکی از صدای هلی کوپتر بگنجاند بیخیال اما اگر می خواهد یک فیلم تمام عیار و منطبق با حقایق بسازد کمکش خواهد نمود . بقیه ماجرا روشن است . وقعی ننهادند و کار خودشان را کردند . رفتند و فیلم تخیلی ساختند نه مستند . تو این فیلم حتی به چمران هم ظلم شده است چون بقول خود حاتمی کیا این چمران حاتمی کیاست و نه خود چمران . نود و نه در صد فیلم ساختگی و بر اساس تخیلات فیلم ساز ( حالا من نمیگم سفارشی ) است . فیلم فقط میخواهد یکنفر را شاخص کند همین و تمام . من نمیخواهم وارد بحث یکسویه نگاه کردن که اپیدمی هم شده است شوم اما باید قبول کنیم که تاریخ جنگ وحشتناک تحریف شده و می شود که بجزتفرقه چیزی دیگر ندارد . در ممالک دیگری که جنگی داشته اند با آنالیز عملیاتها و عملکردها اوضاع دفاعی اینده خود را ترسیم می کنند بدین معنی که نکات مثبت را تقویت می کنند و نکات منفی را ترمیم . در اینجا تحریف بزرگترنی ضرر و زیان را به استراتژیست ها وارد می کند چرا که وقتی حقایق به انها گفته نشود استراتژی غلط می نویسند و بر اساس یکسری نوشتارها و گفتار ها و آمار و ارقام غلط تصمیم می گیرند . فرضا برای خرید تسلیحات و یا توسعه نیروی انسانی و یا نوع آموزش ها . همین آمریکای کهکشان خوار عملیاتها و اقدامات هوانیروز ما را در جنگ با عراق رصد کرد و بروید بخوانید که بر همین اساس بطور کلی سیستم هوانیروز خود را تغییر داد . شما فیم سازان و کارگردانان آمریکایی و بطور کلی غرب را که در باره جنگ جهانی دوم فیلم می سازند ببینید و مقایسه کنید با فیلم کارگردانان ما . آنها ارتش آلمان را میبرند به عرش و بعد آخر فیلم می گویند این ارتش را ما شکست داده ایم و فیلم سازان ما عراقی را نشان می دهد که مست است و دو سه نفر بسیجی می روند و کل پادگان آنها را بمب گذاری می کنند و همه عراقی ها کر و کور هستند و نمی بینند . آخر سخن اینکه در باره فیلم ( چ ) باید متخصصین نظامی مخصوصا آنهائیکه در صحنه حضور داشته اند نظر بدهند و آنهم بیطرفانه . فیم هایی که در باره جنگ ایران و عراق ساخته اند از دید یک نظامی کارکشته به یک طنز شبیه است چرا که اصلا اینگونه نبوده است . در چ صد ها و هزاران چرا و چگونه وجود دارد و بهتر است بگوئیم چمیدونم والله . چی بگم والله . یا اینکه بگوئیم چون و چرا ندارد همینه که هست  

17