Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

نیروی زمینی نیروی زمینی در سال اول جنگ

195 posts in this topic

در این پست به بررسی وضعیت نیروی زمینی ارتش و کارهای انجام شده در یک ماه اول جنگ می پردازیم 

 

31 شهریور ماه 1359 تا 31 شهریور 1360 

12

Share this post


Link to post
Share on other sites

دوستانی که دست بر قلم دارن از  مقاومت جانانه نیروی زمینی در مقاومت ارتش در روزهای ابتدایی جنگ  مطلب بزارن 

از انگشت طلایی هایی که با تجهیزات خودشون کاری کردن که ستون زرهی عراق رو وادار به فرار کردن 

از از افسران تانکهایی بگید که میدونستن اونهارو حتما میزنن اما باز با همون چندتا تانک در برابر یک گردان زرهی ایستادن و شهید دادن 

از خدمه تفنگهای 106 بگید که با هر شلیک یک تانک رو به اتش کشیدن و خودشون هم همچون شمع سوختن تا چراغ راه آینده روشن بمونه

از دانشجویان جوان دانشگاه افسری بگید که با هیچ مخالفتی و همچون کوه چنان ایستادن که دشمن یکه خورد و معادلاتش برهم ریخت

12

Share this post


Link to post
Share on other sites

هنگامیکه در روز 31 شهریور ماه جنگ تحمیلی با هجوم همه جانبه ارتش عراق به مرزهای ایران آغاز شد همانطور که در پستهای دیگر توضیح داده شد نیروی زمینی ارتش به دلایل گوناگونی آماده نبود از جمله این دلایل:

- اعدام،اخراج،بازنشسته و بازخرید کردن فرماندهان و افسران عالیرتبه

- کاهش خدمت مقدس سربازی از 2 سال به یکسال

- تصویب قانونی که به موجب آن پرسنل ارتش صرفنظر از مهارت و تخصص میتوانستند در محل زندگی خود خدمت کنند

- درگیری نیروی زمینی ارتش در غائله کردستان،آذربایجان و گنبد.

- غارت اسلحه، مهمات و تجهیزات ارتش در کوران انقلاب

 

بهمین خاطر در یک ماهه پس از شروع جنگ به غیر از یک عملیات (پل نادری یا عملیات دزفول) بقیه عملیاتها و فعالیتها جهت تقویت مواضع پدافندی و جلوگیری از پیشروی ارتش متجاوز عراق بود، این عملیاتها شامل:

 

1- عملیات پدافندی قصر شیرین در تاریخ 31 شهریورماه 1359

2- عملیات پدافندی خرمشهر در تاریخ 31 شهریور 1359

3- عملیات پدافندی سوسنگرد در تاریخ 31 شهریور 1359

4- عملیات پدافندی شمال آبادان - ایستگاه حسینیه در تاریخ 31 شهریور 1359

5- عملیات پدافندی منطقه کرخه - شوش در تاریخ 31 شهریور 1359

6- عملیات پدافندی میمک و مهران در تاریخ 2 مهرماه 1359

7- عملیات پدافندی سومار در تاریخ 5 مهرماه 1359

8- عملیات آفندی پل نادری در تاریخ 23 مهرماه 1359

 

این جدول نشان میدهد که نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران علیرغم تمام کمبودها چه از نظر نیروی انسانی و چه از نظر تجهیزاتی از همان ساعات ابتدایی تهاجم ارتش عراق واکنش نشان داده و با تمام امکانات موجود سعی در متوقف نمودن پیشروی دشمن می نماید. در ادامه نظرتان را به مصاحبۀ سرتیپ تهامی از فرماندهان لشگر 92 زرهی اهواز جلب میکنم:

 

 

امیر سرتیپ سید مجتبی تهامی از پیشکسوتان دفاع مقدس در لشکر 92زرهی نیروی زمینی ارتش با اشاره به این که بزرگترین حماسه دوران دفاع مقدس در سال اول جنگ اتفاق افتاد، گفت: ارتش با هدایت عملیات تاخیری 6 روزه در خطرناک ترین معبر و با استفاده از تاکتیک های ویژه و همکاری خلبانان شجاع نیروی هوایی و توپخانه باعث شد تا لشکر 10 رژیم بعثی، آرزوی عبور از کرخه را به گور برد.

به گزارش روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ سید مجتبی تهامی از پیشکسوتان دفاع مقدس در نشست تخصصی بررسی و تحلیل سلسله عملیات های غرب اهواز در سال اول جنگ، به ویژه عملیات آزادسازی سوسنگرد با محوریت تبیین و تشریح جایگاه مقام معظم رهبری در عملیات مذکور که در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش (دافوس) برگزار شد، اظهار داشت: بزرگترین حماسه دوران دفاع مقدس در سال اول جنگ اتفاق افتاد.

این پیشکسوت دفاع مقدس گفت: هرنسلی باید تجارب خود را بدون تحریف حقایق درتاریخ ثبت کند تا آیندگان بتوانند از آن به نحوه درست بهره برداری نمایند.

 وی افزود: مسائل نظامی، نیاز به دانش ویژه ای دارد که اگر از آن غفلت شود زیانبار است فلذا علت هزینه های زیادی که ارتش ها و مراکز علمی برای این دانش می کنند این است که در جنگ کمترین هزینه را بدهند.

فرمانده اسبق گردان 283نزاجا اظهار داشت: در سال اول جنگ در یک طرف لشکر 92 زرهی خوزستان قرار داشت و درطرف دیگر سپاه دو ارتش عراق در ناصریه با پنج لشکر و همچنین تیپ ویژه گارد ریاست جمهوری عراق و دو تیپ مرزی دیگر که جمع آنها نیز استعداد یک لشکر را داشتند.

 وی افزود: رژیم صدام با این امکانات به لشکر 92 زرهی ما حمله کرد که فقط دو گروه رزمی و دو گردان توپخانه در اختیار داشت. البته ناگفته نماند عزیزانی از سپاه پاسداران به صورت سپاه شهری، پاسگاه های ژاندارمری و نیروهای شجاع مردمی در این مناطق حضور داشتند.

 امیر سرتیپ تهامی با بیان این که تناسب نظامی ما با دشمن یک به 6 بود، خاطرنشان کرد: با توجه به این تناسب و این نکته که آمادگی نیروهای ما کمتر از 40 درصد تخمین زده می شد، حماسه بزرگی رقم خورد.

وی تصریح کرد: لشکر 92 زرهی در ساعت 12 ظهر 26 آبان 59 عملیات تأخیری را با استفاده از معابر موجود انجام داد و توانست با استتار و سکوت کامل و سپس عملیات تخریبی، یک گردان عراقی را در اختیار خود در آورده و از آنان اطلاعات خوبی دریافت نماید.

او با اشاره به اهمیت عملیات آزادسازی سوسنگرد، تصریح کرد: اگر این اتفاق نمی افتاد، اهواز سقوط می کرد و مردم دزفول، اندیمشک، شوش و سایر شهرها آواره می شدند.

این پیشکسوت دفاع مقدس با بیان این که ارتش عملیات تأخیری را هدایت کرد، گفت: 6 روز این عملیات در خطرناک ترین معبر با تاکتیک های ویژه و با همکاری خلبانان شجاع نیروی هوایی و توپخانه هایی که در سکوی اندیمشک قرار داده شده بود، اجرا شد و لشکر 10 عراق آرزوی عبور ازکرخه را به گور برده و جلوی آنها سد شد.

14

Share this post


Link to post
Share on other sites

عملیات تأخیري و پدافندي تیپ 1 لشکر 92 زرهی

 

شامل پاتک در دب حردان

نویسنده: سرهنگ زرهی ستاد سید یعقوب حسینی

 

کلیات

 

مشخصات کلی عملیات

 

الف) عنوان: پدافند در جنوب غربی اهواز

 

ب) منطقه عمومی عملیات:

از غرب: خط مرز (از پاسگاه طلایه در شمال تا پاسگاه کیلومتر 25 در جنوب )، از شرق: 15 کیلومتري جنوب غربی اهواز و امتداد رودخانه کارون ،

از شمال : رودخانه کارون از شمال رودخانه کرخه کور و خط اتصال کرخه کور به رودخانه کارون در امتداد آبادي اژدك و ملیحان و از جنوب خط اتصال حسینیه بر رودخانه کارون.

ج) تاریخ اجرا از آغاز عملیات تجاوزات مرزي ارتش متجاوز عراق در شهریورماه تا تثبیت مواضع پدافندي در جنوب غربی اهواز در دهۀ سوم مهر 1359

د) نوع عملیات:

ابتدا عملیات تأخیري از خط مرز تا 15 کیلومتري جنوب غربی اهواز و پس از متوقف شدن پیشروي دشمن پدافند در 15 تا 20 کیلومتري جنوب غربی اهواز شامل پاتک در دب حردان در 16 مهرماه

 

ه) قرارگاه کنترل کننده: قرارگاه لشکر 92 زرهی

 

و) یگانهاي عمده شرکت کننده خودي:

- تیپ 1 لشکر 92 زرهی
- توپخانه لشکر 92 زرهی (منهاي 2 گردان)
- سپاه پاسداران اهواز
- گروه نامنظم چمران
- دانشجویان دانشکده افسري

 

ز) یگانهاي عمده متجاوز:

- عناصري از لشکر 5 مکانیزه شامل تیپ 10 و تیپ 20 مکانیزه و تیپ 26 زرهی
- عناصري از لشکر 9 زرهی شامل تیپ 35 و تیپ 43 زرهی
- عناصري از لشکر 1 مکانیزه در محور تنومه پاسگاه کیلومتر 25

 

ح) اسامی فرماندهان:

- فرمانده لشکر 92 زرهی: ابتدا سرهنگ زرهی ستاد ملک نژاد و از سوم مهر به بعد سرهنگ زرهی ستاد غلامرضا قاسمی
- فرمانده تیپ 1 زرهی: ابتدا سرگرد مخابرات صفري و سرگرد زرهی قاسمی ، بعدا سرهنگ زرهی ستاد جلالی، سرهنگ زرهی ستاد سرانجام و سرهنگ زرهی ستاد بدرخواهان که هرکدام مدتی فرماندهی تیپ را عهده دار بودند.
- فرمانده توپخانه لشکر: سرهنگ توپخانه ستاد آخوندزاده

 

ط) نتیجه نهایی عملیات:
در آغاز تجاوزات ارتش عراق یکی از هدفهاي اصلی ارتش بعث، تصرف شهر اهواز بود و براي این منظور یک ستون عمده نیروي متجاوز شامل عناصري از لشکرهاي 5 و 9 زرهی به سمت اهواز پیشروي کردند و موفق شدند عناصر لشکر 92 زرهی را که در مقایسه با نیروي دشمن بسیار ضعیف بود، تا 15 کیلومتري جنوب غربی اهواز عقب برانند و در این محور حدود 100 کیلومتر در خاك ایران پیشروي نمایند. عناصر لشکر 92 زرهی که تیپ 1 آن لشکر و چند یگان تقویتی بودند با وجود از دست دادن قسمت عمده توان رزمی خود موفق شدند با باقیماندۀ توان رزمی پیشروي دشمن را در جنوب کارخانه نورد و آبادي دب حردان و جنگل کمبویه سد نمایند . پس از متوقف شدن پیشروي اولیه نیروهاي متجاوز، تیپ 1 لشکر 92 زرهی و گروه رزمی 38 اعزامی از مرکز زرهی در جنوب کارخانه نورد دب حردان، حملۀ متقابل کردند و با وجود این که تعدادي تانک دیگر در این حمله از دست دادند، ولی این حمله اثر روانی مثبتی براي نیروهاي خودي و اثر منفی براي نیروهاي دشمن کرد و بعد از این عملیات، نیروهاي دشمن تلاش قابل ملاحظه اي براي شکستن خط دفاعی لشکر 92 زرهی و تهدید اهواز از خود نشان دادند و تلاش اصلی خود را متوجه تصرف سوسنگرد و حمیدیه و تهدید اهواز از سمت غرب کردند. پس از سرازیر کردن آب کارون از طریق کانال ایجاد شده در شمال غربی اهواز به جنوب منطقه دفاعی در جنوب دب حردان، نبرد در این جبهه به حالت رکود کامل درآمد. این وضع تا عملیات بیت المقدس در خرداد 1361 ادامه یافت و در این مدت قریب به 20 ماه عملیات مهمی در منطقه عملیاتی جنوب غربی اهواز به مرحلۀ اجرا درنیامد.


ادامه دارد .....

7

Share this post


Link to post
Share on other sites

مأموریت

 

برابر طرح عملیات ابوذر نیروي زمینی، مأموریت لشکر 92 زرهی در مقابل تجاوز عراق این بود که در منطقه خوزستان پدافند کند و پیشروي دشمن را در جنوب اهواز در مناسب ترین مواضع سد نماید. لشکر طرح عملیاتی خود را بر مبناي طرح ابوذر تهیه کرده بود که در این طرح، مأموریت تیپ 1 زرهی، پدافند در جنوب غربی اهواز بود.

 

شرح کلی منطقۀ عملیات

 

جو:

همان گونه که در قسمت هاي دیگر ذکر شد، شرایط آب و هوا در پاییز سال 1359 گرم و خشک و صاف بود. بارندگی هاي فصلی شروع نشده بود، گرماي هوا به تدریج کم می شد و دراوایل مهرماه حدود 42 درجه بود. به طور کلی شرایط جوي براي عملیات نظامی مناسب بود

 

زمین:

در منطقۀ عملیات اهواز، تپه هاي رملی گمبویه در جنوب شرقی حمیدیه، تپه هاي فولی آباد در غرب اهواز و تپه هاي کریت و مشَرحّات در شرق اهواز مهم ترین ارتفاعات این منطقه هستند. این ارتفاعات با وجود این که ارتفاع چندانی ندارند، ولی براي منظورهاي نظامی ارزش زیادي دارند. تپه هاي فولی آباد، تا شمال حمیدیه نیز ادامه دارد و غیر از این تپه ها در منطقۀ اهواز، زمین مرتفع قابل ملاحظه اي وجود ندارد.

در شروع جنگ، خاکریز مهمی در تمام جبهه جنوب اهواز تا خط مرز ایجاد نشده بود. تنها فعالیت مهندسی در خط مرز براي احداث 60 دستگاه دژ و جاده ارتباطی آنها به کار رفته بود که این خط دژ نیزعملاً ارزش نظامی چندانی نداشت،فقط به صورت پستهاي دیدبانی و مراقبت به کار رفته بود که در 3 ردیف از مرز به سمت عقب (شرق) ساخته شده بود. ردیف یکم شمال، 29 دستگاه دژ از شلمچه تا پاسگاه طلایه به طول 90 کیلومتر در 3 کیلومتري شرق خط مرز ساخته شده بود. هردژ شامل یک پناهگاه 12 نفري و دو سکوي بتونی استقرار تانک و تفنگ 106 م م ضد تانک بود و یک جاده مرزي در این 90 کیلومتري ساخته شده بود . در خط دوم، 18 دستگاه و خط سوم 12 دستگاه دژ ساخته شده بود. بعد از منطقه دژها، زمین منطقه عملیات تا وصول  به 15 کیلومتري جنوب اهواز کاملاً صاف بود و در 15 کیلومتري  جنوب اهواز یک خاکریز با ارتفاع حدود 2 متر احداث شده بود که آب رودخانه کارون از کانال روي این خاکریز به جنگلهاي گمبویه و جنوب غربی اهواز روانه میشد. 

 

اثرات مشخصات منطقه در عملیات دشمن:

  1) اثر بر تک دشمن:

دشمن براي عبور از زمینهاي باز و بدون عارضه از خط مرز تا پادگان حمید باید متکی  به جاده اصلی اهواز – خرمشهر و راه فرعی کوشک – جفیرو کیلومتر 25 حسینیه میشد و براي حفظ سمت فقط از این راهها میتوانستند استفاده کند. اولین هدف براي دشمن پادگان حمید بود که یک تأسیسات کاملاً مشخص در وسط آن منطقه باز بود. بعد از پادگان حمید با اتکاء به جاده اصلی اهواز – خرمشهر نیروهاي دشمن میتوانستند با آرایش باز به سمت شمال براي وصول به اهواز پیشروي نمایند واز کیلومتر 25 جنوب اهواز به بعد بدون داخل شدن به بیشه زار کمبویه در جنوب جاده پیشروي را به سمت اهواز ادامه دهند. یا این که از اختفاء و پوشش نسبی این بیشه زار استفاده کنند واز شمال جاده در مسیر آباديهاي دب حردان وملاشیه به سمت تپه هاي فولی آباد پیشروي کنند وشهراهواز را از سمت غرب مورد تهدید قراردهند. 

2) اثر بر پدافند دشمن:

این منطقه باز براي پدافند به هیچوجه مناسب نیست، مگر اینکه با استفاده از وسایل سنگین مهندسی براي کلیه واحدها خاکریز تهیه شود ونیروهاي متجاوز عراق قبل از تجاوز به ایران پیش بینی این کار را کرده بودند و در سازمان هر یگان تعدادي بلدوزر و لودر قرار داده بودند که به محض توقف کامل نیروهاي متجاوز، با استفاده از وسایل سنگین مهندسی موضع و سنگر و حفاظ و جان پناه براي کلیه نیروها و وسایل تهیه میکردند.

3) اثر بر عقب نشینی دشمن:

به علت باز بودن منطقه، اجراي عملیات تأخیري بسیار مشکل و آسیب پذیر است و چنانچه نیروهاي دشمن مواجه با حمله متقابل شدید قرارمی گرفتند، مجبور بودند به سرعت عقب بروند و قطع تماس کنند تا در یک زمان مناسب، مواضع سد کننده تهیه نمایند.

4) اثر در کاربرد هوایی دشمن:

چنانچه دشمن برتري هوایی به دست می آورد و میتوانست آزادانه نیروي هوایی وهلی کوپترهاي رزمی را وارد عمل سازد،میتوانست تلفات و خسارات مهمی به نیروهاي ما وارد سازد، زیرا دراین منطقه هیچ محدودیتی براي دید هوایی وجود ندارد.

 

اثرات مشخصات منطقه در عملیات خودي

1) اثر بر تک :

چنانچه نیروهاي ما درجنوب غربی اهواز اقدام به حمله میکردند،باید در یک زمین با عرض بیش از 60 تا 80 کیلومتر و با عمق بیش از 80 کیلومتر پیشروي میکردند تا به خط مرز میرسیدند. با توجه به اینکه درآغازعملیات،نیروهاي ما فاقد وسایل سنگین مهندسی بودند، هرگونه توقف در این بیابان باز در مقابل حمله متقابل دشمن، مواجه با خطرات فوق العاده اي میشد، مگراینکه پیشروي تا تصرف کرانه شرقی رودخانه دجله به سرعت ادامه می یافت و این امرمستلزم پیش دستی در اجراي آفند نیروهاي ما بود.

2) اثربرپدافند خودي:

از این لحاظ وضعیت مشابه براثربر پدافند دشمن میباشد و نیروهاي ما دراین منطقه باز با استعداد رزمی کمی که داشتند، نمیتوانستند حتی پرده پوشش در تمام عرض منطقه برقرارکنند، لذا مجبوربودند درمقابل تهاجم عناصر 2 لشکر زرهی دشمن به محلی که حداقل عرض را داشته باشد عقب نشینی نمایند تا بتوانند حداقل به صورت پاسدارعمومی درمقابل دشمن مقاومت کنند.براي این منظور حداقل عرض جبهه در 25 کیلومتري جنوب اهواز خط بین رودخانۀ کارون وکرخه کور بود که بعد از این خط نیز با اتکاء به بیشه زار کمبویه درغرب اهواز وآبادي هاي پراکنده دفاع و عمل تأخیري امکان پذیرتر بود.

3) اثربرعقب نشینی خودي:

نیروي پوشش خودي دراین منطقه قبل ازشروع جنگ درخط دژ در 3 کیلومتري شرق خط مرز مستقر بود و بایستی با استفاده از 3 خط متناوب درعمق دژها عمل تأخیري انجام میداد و پس ازعقب نشینی ازخط دژهیچ خط تأخیري تا پادگان حمید وجود نداشت و پادگان حمید نیز براي این منظور آرایش نشده بود، لذا در صورت شکستن اولین خط پوشش، نیروهاي ما مجبور بودند تا 25 کیلومتري جنوب اهواز عقب نشینی کنند و چنانچه فشار دشمن ادامه می یافت، نیروهاي ما مجبور بودند از 10 کیلومتري جنوب اهواز پدافند در داخل شهر را اجراء نمایند.
4) اثر بر کاربرد نیروي هوایی:

مانند وضعیت دشمن بود.

 

ادامه دارد ......
 

صول به 15 کیلومتري جنوب اهواز کاملاً صاف بود و در 15عملیات تا وصول به 15کارون از کانال روي این خاکریز به جنگل هاي گمبویه و جنوب غربی اهواز روانه می شد. کارون از کانال روي این خاکریز به جنگل هاي گمبویه و جنوب غربی اهواز روانه می شد.جنوب اهواز یک خاکریز با ارتفاع حدود 2 متر احداث شده بود که آب رودخانهکیلومتري جنوب اهواز کاملاً صاف بود و در عملیات تا وصول به 15 کیلومتري جنوب اهواز کاملاً صاف بود و در 15 کیلومتري15عملیات تا وصول به 15 کیلومتري جنوب اهواز کاملاً صاف بود و در 15 کیلومتري کیلومتري کیلومتر

6

Share this post


Link to post
Share on other sites

سازمان و گسترش نیروهاي متجاوز

 

 

نظر به اینکه فعالیت اطلاعاتی براي به دست آوردن اطلاعات از وضعیت دشمن در مراحل اول عملیات بسیار ضعیف بود، اطلاعات دقیق و قابل اعتمادي از سازمان و گسترش نیروي متجاوز در مدارك ثبت نشده و اطلاعات کلی از وضعیت سازمان و گسترش نیروي متجاوز در منطقۀ جنوب غربی اهواز که در دسترس بوده به شرح زیر است:

 

الف) عناصري از لشکر 5 مکانیزه شامل:
- گردان هاي 1 و 2 مکانیزه تیپ 15 مکانیزه لشکر
- گردان 5 تانک تیپ 15 مکانیزه لشکر
- گردان هاي 1 و 2 مکانیزه تیپ 20 مکانیزه لشکر
- گردان 10 تانک تیپ 20 مکانیزه لشکر
- گردان هاي 12 و 40 توپخانه لشکر
- گردان 17 ضدهوایی نیروي هوایی
- گردان 29 ضدهوایی لشکر
- آتشبار 1 و 4 ضدتانک لشکر
- آتشبار سبک توپخانه لشکر

عناصر یاد شده بالا به صورت یگان درگیر در خط مقدم جبهه گسترش داشتند . تقویت این یگان ها عبارت بود از:
- گردان 3 مکانیزه تیپ 15 لشکر 5
- گردان 3 مکانیزه تیپ 20 مکانیزه لشکر

 

ب) عناصري از لشکر 1 که در محور تنومه کیلومتر 25 گسترش داشت و میتوانست وارد منطقۀ اهواز یا خرمشهر گردد شامل:  

- گردان تانک علی و حسین تیپ 26 لشکر 1 مکانیزه

- گردان 7 مکانیزه تیپ 26 لشکر 1

- گردان 68 ضدهوایی نیروي هوایی

- یک آتشبار سبک از توپخانه لشکر 9 زرهی

3 آتشبار ضدتانک از لشکر 5 مکانیزه

- گردان تانک الوحده تیپ 26 لشکر 1 و گردان 18 توپخانه لشکر 5 در بصره مستقربودند که می توانستند یگان هاي جنوب غربی اهواز را تقویت نمایند.

 

ج) عناصر تقویتی دور که در غرب شلمچه – کوشک – طلایه گسترش داشتند به شرح زیربودند:

- تیپ 43 لشکر 9 زرهی

- تیپ 77 نیروي مخصوص

- تیپ 2 گارد مرزي

- تیپ 113 لشکر 11

- گردان شناسایی حنین لشکر 5

- گردان 64 توپخانه ساحلی

- گردان هاي 44 و 62 ضدهوایی نیروي هوایی

 

سازمان و گسترش نیروهاي خودي

 

الف) سازمان:

تیپ 1 لشکر 92 زرهی خوزستان در منطقه جنوب غربی اهواز گسترش داشت. سازمان این تیپ عبارت بود از:

- قرارگاه و گروهان قرارگاه تیپ

- گردان 121 مکانیزه

- گردان 264 تانک چیفتن

- گردان 231 تانک ام- 60

- گردان 221 سوار زرهی

- گروه رزمی 148 پیاده از لشکر 77 پیاده (زیر امر)

- گروه رزمی 37 زرهی از مرکز زرهی (زیر امر)

- گردان 312 توپخانه 155 م م خودکششی

- گردان 320 توپخانه 155 م م خودکششی

توضیح اینکه گردان 165 مکانیزه و 232 تانک تیپ 1 زرهی در خرمشهر زیر امر فرماندهی اروند بود و در جریان عملیات گروه رزمی 148 پیاده و 37 زرهی زیر امر تیپ 1 زرهی قرار گرفت. ضمناً عناصر کمتر از گردان در این سازمان ذکر نشده است.

 

ب) گسترش

قبل از آغاز تجاوز عمومی گردان 221 سوار زرهی به عنوان نیروي پوشش لشکر در منطقه مرزي گسترش یافته بود و عناصر یک تیپ شامل گردان 121 مکانیزه و 231 و 264 تانک بود در مواضع سد کننده طلایه و کوشک و پاسگاه، کیلومتر 25 مستقر بودند پس از آغاز تجاوزعمومی ارتش عراق کلیۀ این یگان ها به 15 کیلومتري جنوب غربی اهواز عقب نشینی کردند وخط پدافندي را اشغال و تحکیم نمودند.

7

Share this post


Link to post
Share on other sites

پیامها، دستورات، طر حها و هدایت عملیات

 

 

55191169298247437456.png

 

05641736106105160812.png

4

Share this post


Link to post
Share on other sites

84832584169596308885.png

 

14721085007789829647.png

4

Share this post


Link to post
Share on other sites

لطفاً به تاریخ نامه ها توجه فرمائید

 

86695018193142401299.png

3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0