Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

232 posts in this topic

با سلام . دوستان و اساتید ارجمند ، لطف میکنید پایگاه های شکاری کشور همراه با شمارۀ پایگاه و اسمش پایگاه رو بفرمایید ؟ بنده فقط پایگاه هشتم اصفهان و دهم چاه بهار رو میدونم با تشکر

11 people like this

پایگاه یکم تهران:شهید لشگری

پایگاه دوم تبریز: شهید فکوری

پایگاه سوم همدان :شهید نوژه

پایگاه چهارم دزفول: شهیدان وحدتی

پایگاه پنجم امیدیه : شهید اردستانی

پایگاه ششم بوشهر : شهید یاسینی

پایگاه هفتم شیراز : شهید دوران

پایگاه هشتم اصفهان : شهید بابایی

پایگاه نهم بندرعباس : شهید عبدالکریمی

پایگاه دهم چابهار : شهیدان دلحامد

پایگاه یازدهم  تهران : دوشان تپه (استفاده مستقیم ندارد)

پایگاه دوازدهم بیرجند : شهید حسینی

پایگاه سیزدهم زاهدان :

پایگاه چهاردهم مشهد :شهید جبیبی

پایگاه پانزدهم (کرمانشاه )و شانزدهم (کرمان ) و  هفدهم (مسجد سلیمان) نقش رزرو یا باند کمکی را دارند.البته فکر میکنم پایگاه زاهدان هم همینطور باشه

17 people like this

با سلام . دوستان و اساتید ارجمند ، لطف میکنید پایگاه های شکاری کشور همراه با شمارۀ پایگاه و اسمش پایگاه رو بفرمایید ؟ بنده فقط پایگاه هشتم اصفهان و دهم چاه بهار رو میدونم با تشکر

این پایگاه چابهار طرح عظیمی بوده ، شامل اشیانه وپناهگاههای زیرزمینی که متاسفانه با وقوع انقلاب نیمه تمام ماند وظاهرا پروازهایی هم ان موقع انجام میشده از جمله تمرین خلبانان اف 5  برای امادگی پرواز با اف16 .اگر درست یادم باشد الان قسمتی از ان هم در اختیار سپاه  میباشد.

14 people like this

این پایگاه چابهار طرح عظیمی بوده ، شامل اشیانه وپناهگاههای زیرزمینی که متاسفانه با وقوع انقلاب نیمه تمام ماند وظاهرا پروازهایی هم ان موقع انجام میشده از جمله تمرین خلبانان اف 5  برای امادگی پرواز با اف16 .اگر درست یادم باشد الان قسمتی از ان هم در اختیار سپاه  میباشد.

جناب مجلی خدمتتون عارضم که پایگاه چابهار قرار بود یک پایگاه عظیمی باشه که هر سه نیروی زمینی دریایی و هوایی اونجا یگان داشته باشند و عملیات مشترک انجام بدهند....مثلا نیروی زمینی و هوانیروز با تفنگداران دریایی و ناو هاشون و نیروی هوایی و بخش پدافندش....

طرحی هوشمندانه و بسیار جاه طلبانه که اگر عملی میشد عملا کنترل کامل خیلج فارس و دریای مکران و همچین اقیانوس هند به دست ما میفتاد و میتوانستیم در آینده ای نه چندان دور ناوگان کامل دریایی داشته باشیم...

که متاسفانه نشد...

15 people like this

پایگاه سیزدهم زاهدان :

پایگاه پانزدهم (کرمانشاه )و شانزدهم (کرمان ) و  هفدهم (مسجد سلیمان) نقش رزرو یا باند کمکی را دارند.البته فکر میکنم پایگاه زاهدان هم همینطور باشه

با سلام . بسیار ممنونم . مدتها دنبال همین مورد بودم . تشکر میکنم از جنابعالی

13 people like this

درود بر استاد خودم تیمسار روستائی عزیز که چقدر جامع و کامل توضیح دادند.

با عرض خوشامد خدمت به‌داد خان عزیز ، البته اون پست رو بنده گذاشتم و قسمت آبی رنگ هم نظر پدر در این مورد ، نه تیمسار روستایی عزیز

12 people like this

پایگاه سیزدهم زاهدان :

دوستان کسی از سانحه جناب وحدتی ( که پیش از انقلاب سانحه داده بودند) اطلاعی دارند؟

10 people like this

دوستان کسی از سانحه جناب وحدتی ( که پیش از انقلاب سانحه داده بودند) اطلاعی دارند؟

در هیچ منبعی به سانحه ای  که منجر به کشته شدن  سرهنگ خلبان وحدتی شد اشاره نشده.

من از یکی از خلبانان قدیمی در اینباره سوال کردم منتظر پاسخش هستم . ظاهرا دو برادر بودند که یکیشون سرهنگ  پزشک بوده  و در یک صانحه هوایی پیش از انقلاب به شهادت میرسند.  نظر شخصی من اینه که در درگیری های مرزی قبل انقلاب این اتفاق افتاده که نام شان را تغییر ندادند و گرنه تمام پایگاههای نیروی هوایی نامشان برگرفته از اولین و یا  یکی   از خلبانان شهید همان پایگاه است ...   به محض دریافت اطلاعات بیشتر هر کدام از دوستان همه را در جریان این اتفاق که در کمتر جایی به آن پرداخته شده  قرار دهیم.

18 people like this

ممنونم به نظرم میتواند بحث جالبی باشد چون تمام پایگاههایی که نامشان قبل از انقلاب به نام افسران زمان شاهنشاهی بود تغییر کرده مانند پایگاه شاهرخی ( شهید نوژه فعلی ) و پایگاه خاتمی ( شهید بابایی فعلی ) ، اما نام پایگاه وحدتی همچنان پابرجاست

16 people like this

بالاخره پیدا کردم .  

تصویری از شهیدان خلبان احمد و مهدی وحدتی//

روحشان شاد.

بنام خدا و با سلام......

ما اکثرا شهیدانی را که نامشان بر روی پایگاه های نهاجا است میشناسیم، مانند شهیدان لشکری،فکوری،نوژه،اردستانی ،یاسینی،دوران،بابایی،دلحا مد،عبدالکریمی،حسینی و حبیبی.

اما برای خیلی از مایی که تاکنون بدنبال این قضیه بوده ایم این نکته پیش آمده پس این نام وحدتی که بر روی پایگاه شکاری دزفول است از کجاست؟

حقیقت این است که شهیدان وحدتی دو برادر بودند بنام احمد و مهدی که احمد برادر بزرگتر بود و مهدی برادر کوچکتر و هردو در نیروی هوایی قبل از انقلاب خلبان بودند.

شهید احمد وحدتی در سال 1338 با هواپیمای داکوتا سقوط کرد و به شهادت رسید و شهید مهدی وحدتی در پاییز سال 1339 با هواپیمای F-84 تاندرجت در دزفول سقوط میکند و به شهادت میرسد.

پس از آن برای قدردانی از زحمات این دو برادر به پیشنهاد نیروی هوایی و تصویب دولت وقت پایگاه هوایی دزفول از 21 اسفند ماه 1339 بنام پایگاه هوایی وحدتی نامگذاری گردید.پس از انقلاب هم این نام تغییر نکرد و تا به امروز نام وحدتی بر سردر این پایگاه خودنمایی میکند.

تصویری از شهد سرگرد خلبان احمد وحدتی

01514599943662255571_thumb.jpg

تصویری از شهید سروان خلبان مهدی وحدتی

41309624454391186981_thumb.jpg

سردر پایگاه قبل از انقلاب

76500263522247117560_thumb.jpg

سردر پایگاه در حال حاضر به نام وحدتی توجه کنید

98798544543942111811_thumb.jpg

98915807827391927433_thumb.jpg

روحشان  شاد.

منبع تصویر شهیدان وحدتی ماهنامه صنایع هوایی

22 people like this

ممنونم به نظرم میتواند بحث جالبی باشد چون تمام پایگاههایی که نامشان قبل از انقلاب به نام افسران زمان شاهنشاهی بود تغییر کرده مانند پایگاه شاهرخی ( شهید نوژه فعلی ) و پایگاه خاتمی ( شهید بابایی فعلی ) ، اما نام پایگاه وحدتی همچنان پابرجاست

حقیقتا در هیچ منبع و مرجع ایرانی و خارجی به این موضوع  پرداخته نشده.

فقط در چند منبع و به  این حد که   این پایگاه  به نام سرهنگ خلبان حسین و  یا ...!!  وحدتی  میباشد که در سالها قبل از انقلاب در یک صانحه هوایی کشته شده .و جالب اینکه خلبانان هم بطور کامل ماجرا را نمیدانستند.

با تشکر از جناب تیمسار مازندرانی عزیز  که با راهنمایی ایشان بالاخره   موفق به ریشه یابی  نام این پایگاه شدم.

18 people like this

با عرض خوشامد خدمت به‌داد خان عزیز ، البته اون پست رو بنده گذاشتم و قسمت آبی رنگ هم نظر پدر در این مورد ، نه تیمسار روستایی عزیز

درود بیکران ثمین جان. با عرض پوزش! اگه اشتباه نکنم، در همین رابطه، توضیحاتی هم از استاد روستائی شنیده بودم.

این مربوط به همون روزی بود که شاید 20 بار فرم عضویت پر کرده بودم که ظاهراً و در نهایت با توصیه خودت، عضو سایت شدم.

البته الان متن رو اصلاح کردم. ممنون از تذکرت. سپاس

11 people like this

مگه میشه !؟

مگه داریم !!؟

رفع عیب F-14D توسط خلبان F-14A !!

-------------------------------------------------------

خاطره ماندگار و به یاد ماندنیِ خلبانِ فقیدِ زنِ نیروی دریایی آمریکا، کارا هولتگرین جمعی ناو هواپیمابر آبراهام لینکن...

سال ۱۹۹۱ در جنگ اول خلیج فارس درگیری در اوج خودش بود که دستور ماموریت برام صادر شد، خیلی سریع با کابین دومم سرگرد توماس مسئول رادار هواپیما به سمت هواپیمای خودمون روی عرشه رفتیم و اف ۱۴ دی به شماره ۳۲۶۵ (سرگرد هولتگرین خلبانِ زنِ فقيد، بعدها در همین هواپیما کشته شد) رفتیم.

سریع تیک آف کردیم به سمت بصره هدایت شدیم و بعد از یک درگیری مختصر به سمت ناو برمی گشتیم که صدای آژیرهای اخطارِ هیدرولیک هواپيماي تامکتمون بلندشد؛ دقایق زیادی با مهندسان و کارشناسان مستقر در ناو به رایزنی از پشت بیسیم و در ارتفاع ۱۲۰۰۰ پایی پرداختیم؛ هر یک از اونها سعی خودشون رو دادن راهکار برای برطرف کردن نقص فنی هواپیما کردند ولي ما همچنان بدون نتیجه و مستاصل به حر فهای مختلف روی فرکانس اورژانسی بیسیم گوش می دادیم. حتی خلبان های قدیمی مستقر در پایگاه عربستان که تجربه ای در پرواز با تامکت داشتن با نگرانی انواع راهنمایی های ناکارآمد رو کردند ولی با دیدن عقربه سوخت و نداشتن هیدرولیک، جهت نزدیک شدن به تانکر آماده بودیم که دستور اجکت رو در یک منطقه امن بِهِمون بدن. صداها یکی یکی قطع شد

اما در همین حین صدایی آرام و متین با لهجه تگزاسی!! به من وقت به خیرگفت ... جناب سرگرد، خلبانِ تامکت به گوشی؟

• K-hultgreen-F14.jpg
  •  

سلام و خسته نباشید به حضور شما ... نظر به اینکه موضوع بسیار جالبی بود در مورد این خاطره کمی در اینترنت تحقیق کردم به جز سایت علویون جای دیگه ای نتونستم مطلبی پیدا کنم در مورد خانوم کارا هولتگرین تحقیق کردم که خیلی ایشون معرف بودند اما تو سایتهای مرتبط باز چیزی از این خانوم در مورد این موضوع هم پیدا نکردم  آیا امکان داره منبع یا حتی لینک انتشاراتی یا رسانه ای معتبری در این خصوص معرفی بفرمائید  پیشاپیش از لطف شما سپاسگذارم

13 people like this

سلام و خسته نباشید به حضور شما ... نظر به اینکه موضوع بسیار جالبی بود در مورد این خاطره کمی در اینترنت تحقیق کردم به جز سایت علویون جای دیگه ای نتونستم مطلبی پیدا کنم در مورد خانوم کارا هولتگرین تحقیق کردم که خیلی ایشون معرف بودند اما تو سایتهای مرتبط باز چیزی از این خانوم در مورد این موضوع هم پیدا نکردم  آیا امکان داره منبع یا حتی لینک انتشاراتی یا رسانه ای معتبری در این خصوص معرفی بفرمائید  پیشاپیش از لطف شما سپاسگذارم

جناب حمید خان با عرض خیر مقدم.

همانطور که در قبل هم دوستان گفتند این ماجرا واقعیت ندارد و ساخته ذهن خیال پردازان در فضای مجازی هست . و توسط دیگر  خلبانان با تجربه اف 14 نیز تکذیب شده.

14 people like this

با سلام حضور حمیدخان و خیر مقدم،

تا آنجائیکه میدانم مرحومه خانم هالتگرین بخاطر فشارهای افکار عمومی و نهادهای Feministی جزء معدود خلبانان زن بودند که با ارفاق به اف-14 منتقل شدند. ایشان به هنگام فرود برروی ناو بر اثر فشار دادن پا برروی سکان چپ و نگهداشتن آن موجب استال کردن موتور و در نتیجه سقوط اف14 شان گشتند که ریو ایشان با ایجکت کردن نجات یافتند.  کلیپ مزبور نیز موجود است.  معروفیت ایشان نیز عمدتا پس از حادثۀ مرگبار ایشان بوده.   

16 people like this