Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

بازخوانی نقش تیپ پیروز و قهرمان دوم زرهی دزفول در آزاد سازی سوسنگرد

به گزارش پایگاه خبری انصارحزب الله دزفول: بی شک عملیات آزادسازی سوسنگرد یکی از برگهای زرین کتاب پر افتخار تیپ پیروز و قهرمان 2 زرهی دزفول از لشگر 92 زرهی اهوازمی باشد. در این مجال به بازخوانی نقش تیپ 2 زرهی دزفول در آزاد سازی سوسنگرد خواهیم پرداخت.


سوسنگرد آن روزها خط دفاعی محکمی نداشت و فقط گروه کمی از نیروهای مردمی در فاصله حدودا 5 کیلومتر دورتر از شهر، از داخل برخی از روستاهای هم جوار، از شهر دفاع می کردند. برای همین بود که عراق خیلی زود محاصره شهر را کامل کرد. اهالی منطقه، شهر را تخلیه کرده بودند و تنها حدود 500 نفر از مدافعان در شهر حضور داشتند.


روز 23 آبان شهر کاملا محاصره بود، نیروهای داخل شهر در مسجد جامع و خانه ای که روبه روی مسجد جامع بودند. صبح آن روز عراق، سوسنگرد را زیر باران گلوله توپخانه خود قرار داد و همزمان هلی کوپترهایی هم به محور حمیدیه سوسنگرد حمله کرد. زیر چتر حمایت این گلوله باران ها، نیروای زرهی عراق از سمت غرب و جنوب به طرف سوسنگرد حرکت کردند. این در حالی بود که مدافعان شهر تنها مجهز به سلاح سبک و حداکثر ضدتانک بودند


 


10872781614690384030.jpg


 


مدافعان جبهه غربی سوسنگرد که تعدادی پاسدار بودند موفق شدند جلوی پیشروی عراق را در روستای دهلاویه بگیرند. همزمان تیمسار فلاحی هم دستور داد یک گروهان تقویت شده از گروه رزمی 148 پیاده به محور حمیدیه سوسنگرد اعزام شوند تا پیشروی عراقی ها را از آنجا متوقف کند.


با این همه عصر آن روز، لشکر 92 زرهی اهواز در ساعت 5 بعد از ظهر اعلام کرد، سوسنگرد کاملا محاصره شده است. این اتفاق به تهران گزارش داده شد و عصر همان روز جلسه شورای عالی دفاع در تهران برگزار شد. قبل از جلسه سرهنگ سلیمی طی تماسی با تهران گزارشی از وضعیت بحرانی جبهه سوسنگرد به آیت اله خامنه ای می دهد. جلسه تشکیل و بنی صدر که آن زمان فرمانده کل نیوهای مسلح را به عهده داشت از وضعیت بحرانی سوسنگرد مطلع بود و در آن جلسه قرار می شود که چاره ای اندیشیده شود.


وضع شهر هر لحظه وخیم تر و خطر سقوط آن ساعت به ساعت بیشتر می شود. یکشنبه 25 آبان آیت اله خامنه ای به اهواز می آید و متوجه می شوند که بنی صدر کاری انجام نداده است. تانک ها به حاشیه شهر رسیده اند.


عصر روز یکشنبه 25 آبان آیت اله خامنه ای در دفتر لشکر 92 زرهی اهواز با فرماندهین نظامی و مسئولین مرتبط جلسه می گیرند. طرحی برای شکستن حصر سوسنگرد تصویب شد. مبنای طرح استفاده از تمام توان ایران در منطقه بود.


در طرح تهیه شده برای آزادسازی سوسنگرد ایران قرار بود با استفاده از تیپ 2 لشکر 92 زرهی بعنوان نیروی اصلی عمل کننده بهمراه گروه رزمی 148 خراسان، یک گروهان از تیپ 3، نیروهای ستاد جنگ های نامنظم و اعضای سپاه صبح علی الطلوع به ارتش عراق حمله کند.


بنی صدر پس از اطلاع از مصوبه جلسه، به فرمانده تیپ 2 زرهی دزفول تماس و به او دستور می دهد تا در عملیات شرکت نکند. نیمه شب به ستاد جنگ های نامنظم خبر می رسید، که از دزفول خبر دادند که تیپ 2 لشکر 92 زرهی را احتیاج داریم.آیت اله خامنه ای بلافاصله پس از شنیدن این خبر با فرمانده تیپ 2 دزفول تماس گرفته و علت را جویا می شوند که فرمانده تیپ 2 زرهی دزفول می گویند که آقای بنی صدر دستور داده و گفته است بدلیل اینکه تیپ دزفول تیپ خیلی خوبی است و برای کار دیگری در اهواز مستقر شده است و اگر در این عملیات شرکت کند، منهدم می شود از ترس انهدام این تیپ در صورت شرکت در عملیات، دستور داده تا تیپ در عملیات شرکت نکند مگر به امر.


 


18443333257629761520.jpg


 


مگر به امر یعنی، دستوری به تیپ داده شود و تیپ را امر به شرکت در عملیات کند که طبق آن، دستور بنی صدر کان لم یکن تلقی و تیپ با قدرت وارد عملیات شود.


مقام معظم رهبری در خاطرات خود از آن روزها می گویند:« اگر تیپ 2 نیاید عملیات آزاد سازی سوسنگرد انجام نخواهد شد و نیامدن تیپ یعنی تعطیلی عملیات…. استعداد دشمن چنان است که آن دو گردان پیاده یارای کار درستی در برابر آن ندارند و اگر تیپ وارد عمل نشود در حقیقت تک انجام نشده است


بلافاصله آیت اله خامنه ای دو نامه یکی برای سرهنگ قاسمی فرمانده لشکر 92 و دیگری برای سرتیپ فلاحی برای حضور تیپ 2 در عملیات و هرگونه اهمال، سستی و وقت تلفی را مورد مؤاخذه قرار داده بودند.


با نامه نگاری ها و پیگیری های آیت اله خامنه ای و پاراف نامه ها توسط شهید چمران قرار شد طبق آنچه که تصویب شده بود تیپ 2 زرهی دزفول بعنوان نیروی اصلی حمله ور وارد عملیات شود.


دقیقه ها به سختی می گذشتند و مدافعین شهر از رسیدن نیروهای پشتیبانی ناامید شده و خود را برای شهادت و یا اسارت آماده می کنند. کم کم صبح می شود و تیپ زرهی دزفول با تمام توان به همراه 2 گروهان پیاده به دشمنان بعثی حمله ور می شود. و طی چندین ساعت درگیری با نیروهای بعث موفق می شوند تا محاصره سوسنگرد را شکسته و دشمن را به عقب برانند.


بی شک عملیات آزادسازی سوسنگرد یکی از برگهای زرین کتاب پر افتخار تیپ پیروز و قهرمان 2 زرهی دزفول می باشد.


9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

وقتی یک تیپ ایرانی، 3 لشگر عراق را در هم می کوبد

 

در 26 آبان 1359 و در شرایطی که سقوط سوسنگرد حتمی به نظر می رسید تیپ 2 دزفول، با انجام عملیاتی خارق العاده شهر را از سقوط نجات داد.

به گزارش گروه راهبرد خبرگزاری دانا (داناخبر) سوسنگرد، شهری که در میان اعراب با عنوان «خفاجیه» شناخته می شود در روز 26 آبان 1359 و در دومین ماه تهاجم سراسری ارتش عراق، شاهد نبردی سرنوشت ساز و رویدادی مهم بود که آینده کل خوزستان در گرو آن قرار داشت.

سه هفته بعد از 4 آبان 59 که ارتش عراق بالاخره موفق به تصرف کامل خرمشهر شد، سوسنگرد نیز در آستانه سقوط قرار گرفت. بنابراین ضربه روانی از دست دادن سوسنگرد برای ایران می توانست به قدری شدید باشد تا با توجه به مختصات جغرافیایی منطقه، سقوط اهواز دور از انتظار نباشد.
 

35265384720756609519.png

 

نحوه عمل نیروهای عراقی

با حمله عراق در ۳۱ شهریور، عناصر تیپ ۳ زرهی لشکر ۹۲ خوزستان، مستقر در پاسگاه صفریه و سوبله، نتوانستند حملات عراق را دفع کنند و به ناچار به عقب رانده شدند. بنابراین لشکر ۹ مکانیزه عراق کم کم به محور سوبله، تنگه چزابه و ارتفاعات الله اکبر رسید.

در این مدت عراقی‌ها موفق شدند روی رودخانه کرخه و رمیم پل شناور نصب کنند. به این ترتیب، بستان به طور کامل سقوط کرد و عراقی‌ها از شمال و غرب وارد شهر شدند.

آن‌ها با پیشروی در محور بستان – سوسنگرد این شهر را از سمت غرب مورد تهدید قرار دادند. علاوه بر این عراقی‌ها در جنوب کرخه و از محوه نشوه، کوشک، طلاییه و جفیر وارد ایران شده و در این محور رو به شمال پیشروی کرده و به کرانه جنوبی کرخه کور رسیده بودند.

ارتش عراق با عبور از کرخه کور، به قصد تصرف حمیدیه و سوسنگرد در دو ستون پیشروی کرد و به حاشیه جنوبی حمیدیه و سوسنگرد رسید.
 

72270123354110173277.png

 

سقوط سوسنگرد و رهایی و گام عراق برای تصرف شهر

عراقی‌ها پس از شکستن مقاومت مدافعان اندک شهر، در ۶ مهر ماه سوسنگرد را توانستند اشغال کنند. اما نکته تلخ تر ماجرا همکاری برخی ایرانیان عرب تبار تجزیه طلب، با دشمن بود تا جایی که فرماندهان عراقی اداره شهر اشغال شده را به گروه «جبهه التحریر» سپردند. سقوط سوسنگرد درحالی کام رزمندگان ایرانی را تلخ کرده بود که 4 روز بعد یعنی در دهم مهر 1359 با پاتک سنگین ارتش ایران، سوسنگرد آزاد شد.

عراق حملات مجدد خود را از 24 آبان همان سال شروع و با 3 لشگر مجهز، سوسنگرد را از سه طرف محاصره کرد لیکن ۲۰۰ رزمنده مدافع شهر با مقاومت خود سقوط شهر را به تاخیر انداختند.

شدت حملات عراق برای تصرف دوباره سوسنگرد بسیار سنگین بود. از طرفی مدافعان شهر که عموما از آموزش های کافی نیز بی بهره بودند با وجود اهدای شهدای بسیار و تحمل 3 روز گرسنگی و کمبود آب، سرسختانه مقاومت می کردند.

در شرایطی که همه چیز حاکی از سقوط قریب الوقوع شهر بود اتفاقی معجزه آسا رخ داد.

تیپ 2 زرهی لشگر 92 خوزستان (مشهور به تیپ 2 دزفول) به دستور مرحوم تیمسار قاسمی (فرمانده وقت لشگر 92) حرکت خود را به سمت سوسنگرد آغاز کرد و در عملیاتی به غایت حیرت انگیز و حماسی، با در هم کوبیدن 3 لشگر عراق، شهر را از سقوط حتمی نجات داد.

 

تیپ دوم زرهی دزفول چه بود؟

تیپ 2 دزفول یکی از ورزیده ترین یگانهای ارتش ایران بود که سالها تحت فرماندهی تیمسار سرتیپ اکبر غفاریان، در رزمایش های مختلفی شرکت و از توانمندی های بالایی برخوردار بود. تا حدی که با وجود نا به سامانی های گسترده در ارتش در حدفاصل پیروزی انقلاب تا شروع جنگ تحمیلی و در شرایطی که امکان انجام برنامه های پیش بینی شده برای حفظ و حتی ارتقا سطح آمادگی برای آن فراهم نبود، شاهکاری نظامی خلق کرد. حماسه ای که حاصل سالها آموزش و تمرین بود و بی شک در یک شب خلق نشد.

باید اضافه کرد که در جریان مقاومت سوسنگرد، تعدادی از مدافعان شهر، رزمنده‌های آذربایجانی بودند که به خاطر همین در شهر تبریز بوستانی به همین اسم، نامگذاری شده است.

 

گزارش از: محمدعلی قهرمانپور

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

شکست محاصره سوسنگرد سند افتخاری برای تیپ 292 زرهی دزفول

 

 

نقش موثر نیروهای تیپ 292 زرهی سر لشکر شهید آزادی ( تیپ 2 زرهی ) دزفول در شکست محاصره سوسنگرد به عنوان سند افتخار و برگ زرینی در تاریخ دفاع مقدس می درخشد.

 

20_db0d7.jpg

 

نقش موثر نیروهای تیپ 292 زرهی سر لشکر شهید آزادی ( تیپ 2 زرهی ) دزفول در شکست محاصره سوسنگرد به عنوان سند افتخار و برگ زرینی در تاریخ دفاع مقدس می درخشد.
تاریخ هشت ساله دفاع مقدس مملو از ایثار ، فداکاری و جانبازی رزمندگانی است که برای دفاع از کیان اسلامی مردانه در مقابل دشمن متجاوز ایستادند و اجازه ندادند دشمن به اهداف و آرزوی خود دست یابد.
تیپ 292 زرهی سرلشکر شهید آزادی ( تیپ 2 زرهی ) از جمله یگان های نظامی مستقر در شهرستان دزفول در کنار دیگر یگان های نیروهای مسلح و بسیج در طول هشت سال حماسه و ایثار در عملیات های مختلف حضوری مقتدرانه داشت.
تقدیم 555 شهید والامقام ، شرکت در عملیات پیروزمندانه فتح المبین و پیشروی تا 10 کیلومتری شرق بصره در عملیات رمضان در تابستان سال 1361 از جمله افتخارات تیپ 292 زرهی دزفول می باشد که در تاریخ پر افتخار هشت سال دفاع مقدس به ثبت رسیده است.
فرمانده تیپ 292 زرهی شهید آزادی دزفول ضمن تشریح نقش نیروهای این یگان در عملیات های مختلف دوران دفاع مقدس گفت: نیروهای تیپ 292 زرهی در تمام عملیات آفندی و پدافندی در مرزهای استان خوزستان حضور داشتند.
سرتیپ دوم ' گودرز احمدوند ' از عملیات شکست حصر سوسنگرد به عنوانی یکی از عملیات موفق این یگان نام برد و افزود:طبق تایید کارشناسان نظامی نقش تیپ 292 زرهی دزفول در شکست محاصره سوسنگرد به حدی است که اگر این تیپ وارد عمل نمی شد ، این پیروزی مهم محقق نمی شد.وی از تیپ 292 زرهی دزفول به عنوان یگان نظامی پا در رکاب و در خدمت نظام اسلامی نام برد و گفت: نیروهای این یگان در شب عید سال 1361 در عملیات فتح المبین درخشیدند و در کنار دیگر رزمندگان در این پیروزی بزرگ نقش داشتند.
سرتیپ دوم احمدوند تقدیم 555 شهید گلگون کفن را سند افتخاری برای تیپ 292 زرهی دزفول برشمرد و اظهار داشت: در میان این شهدا افسر ، درجه دار و سرباز وظیفه نیز به چشم می خورد که بیانگر از جان گذشتگی و ایثار نیروهای این یگان در دفاع از کیان اسلامی است.
وی خاطر نشان کرد:تیپ زرهی دزفول از بهار سال 1359 در نوار مرزی مستقر شده و از نخستین روزهای آغازین جنگ تحمیلی در منطقه مرزی کرخه با اقتدار مانع عبور نیروهای متجاوز بعثی از پل کرخه شد.فرمانده تیپ 292 زرهی شهید آزادی در ادامه به دستاوردهای دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت:دفاع مقدس آزمونی بزرگ برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بود که از این آزمون سربلند بیرون آمده و با افتخار در تاریخ دفاع مقدس ثبت شد.

 

File-8799-160769.jpg

وی عزت ، اقتدار و سربلندی نظام اسلامی در عرصه های مختلف را حاصل ایثار ، ایستادگی ، رشادت و مردانگی رزمندگان در دوران دفاع مقدس بیان کرد و گفت:آنچه که در هفته دفاع مقدس به نمایش گذاشته می شود بیانگر اقتدار نیروهای مسلح برای دفاع از کیان اسلامی است.
سرتیپ دوم احمدوند اظهار داشت: با آغاز جنگ تحمیلی در 31 شهریورماه سال1359  نیروهای نظامی با استراتژی مقاومت ، ایثار و شهادت در مقابل دشمن ایستادند.
وی ایستادگی یک تیپ در مقابل یک لشکر عراق را نمونه ای از اوج ایثار نیروهای نظامی بیان کرد و گفت:محل و تاریخ شهادت نیروهای تیپ 292 زرهی دزفول بیانگر اوج ایثار و فداکاری این نیروها در مقابل دشمن متجاوزی است که از سوی ابرقدرت های شرق و غرب و چندین کشور پشتیبانی و حمایت می شد.
فرمانده تیپ 292 زرهی دزفول ، جانفشانی نیروهای مسلح در هشت سال جنگ تحمیلی را عمل به تکلیف دانست و گفت:نیروهای نظامی همچنان پا در رکاب ، گوش به فرمان فرمانده معظم کل قوا و با تمام توان آماده دفاع از کیان اسلامی هستند

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

26 آبان ماه سالروز آزادسازی سوسنگرد را خدمت تمامی سلحشوران ارتشی ، بویژه آنهایی که در عملیات سرنوشت ساز آزادی سوسنگرد با عرق جبین و خون خود سند وطنپرستی خود را در معامله با پروردگار امضاء کردند و نام نامی ایران را در بالاترین حد اعتلاء به رخ دشمنان قسم خورده این سرزمین کشاندند تبریک و شادباش عرض مینمایم .

یاد همه سربازان دلیر این عملیات که چهره در نقاب خاک کشیدند بویژه زنده یاد تیمسار غلامرضا قاسمی نو فرمانده قهرمان لشگر جاویدنام 92 زرهی خوزستان و تیمسار سرلشگر محمد سلیمی و همه گمنامان ارتش و ژاندارمری همیشه در تاریخ ایران جاودانه باد.

zol5_151426_635.jpg

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0