Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

امیر سرتیپ دوم خلبان ستاد نوربخش باقری

خاطرات جنگ تحمیلی به‌روایت فرمانده هوانیروز اصفهان

 

139301290904594862549233.jpg

 

 

 

 فرمانده پایگاه چهارم رزمی هوانیروز اصفهان با بیان اینکه ارتش در دوران دفاع مقدس نقش عظیمی در حفظ انقلاب اسلامی داشت، گفت: امروز هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران با وجود همه تحریم‌های دشمنان، آماده خدمت‌رسانی به کشور است.

امیر سرتیپ دوم خلبان ستاد نوربخش باقری در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در اصفهان با تبریک روز ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: امروز در ارتش ایران، نظمی بسیار قوی وجود دارد که همراه با ایمان و اعتقادات قلبی به ولایت و نظام جمهوری اسلامی، زمینه دستیابی به پیشرفت هایی چشمگیر تر از گذشته را درهوانیروز اصفهان فراهم کرده است.

اصفهان، قطب بالگردی ایران و خاورمیانه

فرمانده پایگاه چهارم رزمی هواپیمایی نیروی زمینی ارتش (هوانیروز اصفهان) گفت: پایگاه چهارم رزمی هوانیروز اصفهان بزرگترین پایگاه عملیاتی خاورمیانه و ایران است.

امیر باقری افزود: قرارگرفتن این پایگاه در کنار نخستین و بزرگترین مرکز آموزش استاندارد خلبانی، مهندسی و تکنیسین نگهداری بالگرد، اصفهان را به عنوان قطب بالگردی کشور و خاورمیانه مطرح کرده است.

وی خاطرنشان کرد: امروز در هیچ کجای خاورمیانه، توانمندی و قدرت بالگردی هوانیروز اصفهان را نمی‌توان مشاهده کرد.

ارتش فدای مردم، مردم فدای ارتش

فرمانده پایگاه چهارم رزمی هوانیروز اصفهان بیان کرد: ارتش تا سال 1358 که به عنوان ارتشی طاغوتی مطرح بود از آن سال به دستور امام خمینی (ره) با تمام سازو برگ خود به خیابان ها آمد و زیرپوشش حمایت مردم قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در همان دوران بود که شعار " ارتش فدای مردم ، مردم فدای ارتش" را طنین‌انداز می‌شد و از آن زمان بود که ارتش در خدمت انقلاب، حضرت امام و مردم بود تصریح کرد: حضرت امام(ره) می دانستند پیکره اصلی ارتش از مردم است و از طرفی دیگر بسیاری از ارتشیان با امام راحل در ارتباط بودند و همین مهم حضرت امام را به وجود ارتش دلگرم می‌کرد.

امیر سرتیپ دوم خلبان ستاد باقری اظهار کرد: وقتی امام راحل فرمان دادند این ارتش از آنِ این کشور و این مردم است، ارتشیانی که سردرگم بودند و نمی‌دانستند پس از پیروزی انقلاب چه سرنوشتی در انتظار آنان است با روحیه مضاعفی برای خدمت به مردم و کشورشان آغاز به کار کردند.

امدادرسانی یگان هوانیروز پیش از دوران دفاع مقدس

وی درباره وقایع پس از دوران سال 58 بیان کرد: پیش از آغاز جنگ تحمیلی کشورمان در دوره‌ای به ویژه در کردستان، خوزستان و ترکمن صحرا با مشکلات تجزیه طلبی روبه‌رو بود که ارتش به فرمان حضرت امام(ره) وارد عمل شد تا از این مشکلات جلوگیری کند.

فرمانده پایگاه چهارم رزمی هوانیروز اصفهان افزود: در آن دوران که پایگاه‌ها در کردستان و ترکمن صحرا محاصره شده بودند، یگان هوانیروز به دلیل وجود بالگردهای نظامی، از راه هوایی برای پادگان‌ها مهمات، غذا و دارو ارسال می‌کرد.

ارتش تنها یگان آموزش دیده نظامی در جنگ تحمیلی

وی با اشاره به اینکه در سال 1359، ارتش تنها یگان آموزش دیده، مجهز و سازماندهی شده برای مقابله با دشمن بود، گفت: وقتی عراق به ما حمله کرد، تنها یگانی که می‌توانست با شرایط ایده‌آل به مقابله با دشمن در مرزهای خارجی کشور بپردازد، ارتش جمهوری اسلامی ایران بود، چون در آن دوران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با در اختیار داشتن 30 هزار نفر نیرو، درگیر مقابله با جنگ‌های داخلی بود.

امیر سرتیپ دوم خلبان ستاد باقری با بیان اینکه در هفته نخست آغاز جنگ تحمیلی، نیروهای مردمی هم برای مقابله با دشمن به سمت خوزستان آمدند اما آموزش ندیده و سازماندهی نشده بودند تصریح کرد: یگان هوانیروز ارتش از دومین روز جنگ به مناطق مختلف کشور اعزام شد و با تشکیل پایگاه هایی مقدم در اهواز، دارخوین، ماهشهر، سقز، ارومیه و سرپل ذهاب، برای مقابله با یگان های زرهی دشمن ایستاد و تانک‌ها و نفربرهای زرهی را با بالگردهای کبرا مورد اصابت قرار داد.

 

35340195196608910606.jpg

وی افزود:‌ یگان هوانیروز همچنین در شناسایی با رزم ، اطلاعات منطقه را به دست می‌آورد و با قرار دادن آنها در اختیار قرارگاه ها، فرماندهان را در شناسایی موقعیت و میزان پیشروی دشمن یاری می‌کرد.

حضور هوانیروز در صحنه از نخستین تا آخرین روز جنگ

فرمانده پایگاه چهارم رزمی هوانیروز اصفهان در ادامه به بیان رشادت‌های هوانیروز ارتش به ویژه در دوران ابتدایی 8 سال جنگ تحمیلی پرداخت و اظهار کرد: با تشکیل خط پدافندی در مقابل دشمن، هوانیروز در جایگاه اصلی خود در قرارگاه‌ها مستقر شد و از یگان‌های پدافندی پشتیبانی کرد.

وی حمایت نزدیک آتش، ارتباط ، هدایت عملیات و تخلیه مجروح از جمله پشتیبانی‌های هوانیروز ارتش در دوران جنگ از یگان‌های پدافندی بود.

امیر باقری با بیان اینکه هوانیروز با داشتن بالگرد، از نخستین یگان هایی بود که توانست نیروهای خود را به مناطق جنگ‌زده برساند، خاطر نشان کرد: هوانیروز از نخستین روز آغاز جنگ 8 ساله ایران و عراق، تا آخرین روز آن که با عملیات مرصاد در استان کرمانشاه به پایان رسید، در صحنه حضور داشت و با تمام قوا به مقابله با دشمن پرداخت.

پشتیبانی استراتژیک هوانیروز درعملیات مختلف جنگ

فرمانده پایگاه چهارم رزمی هوانیروز اصفهان گفت: در عملیات‌های مختلف دوران دفاع مقدس، گاهی نیروی زمینی به تنهایی وارد عمل می‌شد که هوانیروز هم در آن مشارکت داشت و در عملیاتی دیگر که سپاه پاسداران وارد عمل شده بود بازهم هوانیروز با نیروها و تجهیزات 2 یا 3 پایگاه خود از رزمنده‌ها پشتیبانی می‌کرد که عملیات طریق‌القدس و فتح‌المبین از آن جمله است.

وی افزود: در عملیاتی همچون والفجر و کربلای 5 که سپاه به تنهایی و با نیروهای خود انجام می داد هم هوانیروز به مشارکت می‌پرداخت و حضوری پر رنگ داشت.

امیر باقری افزود: هوانیروز به عنوان یگانی استراتژیک (راهبردی) با پشتیبانی از نیروهای رزمنده در همه عملیاتی که در دوران دفاع مقدس در کشورمان انجام می شد حضوری مقتدرانه داشت.

نقش سازندگی هوانیروز پس از جنگ تحمیلی

وی درباره نقش آفرینی هوانیروز پس از دوران جنگ تحمیلی تصریح کرد: با پیروزی کشورمان در جنگ 8 ساله، هوانیروز در بخش سازندگی به ایفای نقش پرداخت و در عملیات ساخت سد کارون 3 و 4 ، همه تجهیزات و امکانات و فیلمبرداری در مسیر توسط یگان‌های هوانیروز انجام شد.

فرمانده پایگاه چهارم رزمی هوانیروز اصفهان همچنین با اشاره به نقش هوانیروز هنگام بروز بحران های طبیعی از جمله وقوع زلزله و سیل در کشور گفت: در موقعیتی که کشور ما به دلیل قرارگرفتن بر روی خط زلزله دچار زمین لرزه و به علت کمبود سدها دچار سیلاب هایی به ویژه در خوزستان و شمال غرب از جمله در مهاباد و میاندوآب می‌شد، بازهم هوانیروز برای امدادرسانی به آسیب دیدگان وارد عمل شد.

وی افزود: هوانیروز در آن شرایط به دلیل اینکه از راه آسمان وارد عمل می شد و نیازی به جاده و زمین نداشت و می‌توانست در هر منطقه‌ای فرود آید، به عنوان بازویی توانا برای مدیران بحران کشور، انجام وظیفه می‌کرد.

مشت آهنین هوانیروز برای دشمنان نظام

فرمانده پایگاه چهارم رزمی هوانیروز اصفهان با بیان اینکه امروز ما دارای ارتشی ولایتمدار، با آموزش بالا و انگیزه لازم هستیم، گفت: فداکاری در راستای حفظ مرزها و امنیت کشورمان مهمترین هدف ارتش جمهوری اسلامی ایران در شرایط کنونی است.

وی مشت آهنین هوانیروز را برای دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی کارساز دانست و افزود: آمادگی هوانیروز اصفهان در تمام شرایط به ویژه در وضع کنونی جهان از هر دوران دیگری بیشتر است.

امیر باقری خاطرنشان کرد: مغزها و تفکر جوانان غیور ایران زمین می‌تواند با استفاده از رایانه به جای سلاح، نیروی عظیمی را هدایت کرده و در کنار مشت آهنین ارتش که ناشی از تلاش دانشمندان و نخبگان این مرزو بوم در دستیابی به فناوری‌های روز دنیا به دست آمده، دشمنان نظام را سرکوب کند.

خبرگزاری تسنیم

7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0