Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

سرهنگ خلبان غلامرضا جمالی

19 posts in this topic

سلام خدمت جناب جمالی عزیز

و خیر مقدم بابت حضورتون در این انجمن

امیدوارم که بتوانیم به خوبی در خدمت شما عزیز سرفراز ارتشی باشیم.

با توجه به اینکه شما از خلبانان با تجربه جنگنده های تایگر و میگ 29 بوده اید اگر موردی نیست چند مورد پرسش در این زمینه دارم.

شما نخست خلبان تایگر بوده و اموزشهای خلبانی خود را نیز بر اساس متد غربی دیده اید.حالا با توجه به این مورد در ابتدای اموزش و پرواز با فولکروم شرقی دچار مشکل با سیستم روسی این پرنده نشدید؟

دیگر اینکه برای میگ29 پایه یعنی از مدلA که میگهای ما هم از همین نمونه هستند ضعفهای زیادی در منابع گوناگون امده  که عمده انها عبارتند از 

-کیفیت پایین ساخت بدنه و سیستمها و تجهیزات نسبت به استاندارد غربی

- عمر بسیار پایین موتور(حداکثر 1000 ساعت)

-برد رزمی بسیار کم 

-سیستم رادار ضعیف N019 اسلات بک که گفته میشود نسبت به جمینگ خیلی ضعیف است و در برابر اهداف پرواز کننده در نزدیکی زمین خیلی ناتوان .دقت کمی دارد و فاصله زمانی بین هر دو خرابی ان نسبت به سیستمهای غربی خیلی کمتر است

-سویچولوژی زیاد در این جنگنده بویژ در فرایند قفل کردن رادار برای موشک الامو

-موشک ضعیف راداری الامو با دقت کم

-عدم توانایی شلیک تیربار در صورت حمل مخزن اضافی سوخت در دالان  بین دو موتور.

-بار کم گلوله های قابل حمل برای تیربار(150 گلوله)

-عملکرد بسیار نا امید کننده در تمامی جنگهایی که در ان شرکت کرده است

نظر شما درباره این موارد چیست و کدامیک را تایید و کدامین را رد میکنید؟

میشود مختصری درباره تواناییهایی از این جنگنده که شما را تحت تاثیر قرار داده برای ما بگویید و اینکه شما با میگ 29 مانور کبرا را انجام داده اید؟

با سپاس فراوان

دوست بسیار عزیز : زمانی که بنده بعنوان خلبان جهت طی دوره هواپیمای میگ 29 انتخاب شدم هشت سال جنگ را پشت سر گذاشته و کمی هم تجربه بدست آورده بودم لذا مشکل حادی در خصوص تغییر سیستم غربی به شرقی نداشتم .

1 - هواپیمای میگ 29 را زمانی بما فروختند که هیچ کشوری حاضر نبود که به ما هواپیما ویا هرگونه سلاح بفروشد لذا خرید این هواپیما در آن زمان برای ما یک موفقیت بود . امّا هواپیمای میگ  29 از نظرآیرودینامیکی یکی از بهترینها است .

2 - کلاً سیستم شرقی در مورد سوئیچولوژی با سیستم غربی تفاوت زیادی دارد . سیستم غربی به آرامش و آسایش خلبان در داخل کابین بیشتر از سیستم شرقی توجه می کند .

3- هواپیمای میگ 29 بعنوان هواپیمای خط مقدم بوده و با توجه به پشتیبانیهای زمینی موجود ( در کشور سازنده ) یک هواپیمای کامل و موفق برای انجام ماموریتهای محوله می باشد .

4 - موشک موجود در روی هواپیمای میگ 29 یک زمان افتخار کشور سازنده بود موشک قابل شلیک از هر جهت .

5 - من شنیده بودم که زمان اتحّاد دو آلمان امریکا فقط دو اسکادران از هواپیماهای میگ 29 را برای انجام پروازهای DACT ( درگیری هوایی دو نوع  هواپیمای مختلف ) از آلمان شرقی به امریکا برد.

6 - ساعت پرواز برای هواپیمای مقدم بسیار کم است یعنی قبل از اینکه هواپیمای متخاصم از مرز وارد کشور شود . هواپیمای خط مقدم بلند شده و او را منهدم ساخته و در پایگاه خود بنشیند .

7 - موتورهای هواپیمای میگ 29 بسیار بسیار پر قدرت بوده و خلبان هیچگونه احساس کمبودی در پرواز و انجام مانورها نمی کند .

8 - من فیلمی ویدیوئی دارم که متخصصان امریکایی هواپیمای میگ 29 را با هواپیمای اف 16 مقایسه و بسیار تعریف می کنند .

9 - انجام مانور کبرا با هواپیمای میگ 29 که تغییراتی به منظور انجام این مانور رویش انجام شده امکان پذیر می باشد . لذا نه من بلکه هیچکدام از خلبانان میگ 29 سایر کشورها هم غیر از همان خلبان روسی با این هواپیماها قادر به انجام آن نمی باشند .

20

با عرض سلام خدمت شما جناب آقای جمالی عزیز

آیا صدای ام کلثوم را به جای ناتاشا در میگ 29 های عراقی به خاطر دارید؟

بله بخاطر دارم . هر کدام برای خودشان عالمی داشتند .

17

بنده به دوستان پیشنهاد می کنم مستند Top Gun Over Moscow رو از یوتیوب دانلود کرده و تماشا کنند تا کلا با سیستم نیروی هوایی شوروی و طرز تفکر و هواپیماهاشون از زبان خلبانان امریکایی که پس از فروپاشی شروری به مسکو رفتن آشنا بشن

شاید ( فقط شاید ) نظرشون راجع به محصولات هوایی این کشور عوض بشه

البته بنده طرفداری از کشور خاصی نمی کنم و سنگ کسی رو به سینه نمیزنم صرفا جهت اطلاع عرض کردم

ارادتمندم

7

جناب جمالی عزیز

ار جایی خواندم در اوایل سال های دهه 80 شمسی میگ 29 های ما وضعیت جالبی نداشتند و غالبا زمین گیر بودند ولی الان اکثرا سرحال و رو پا هستند

میخواستم بدونم علت زمین گیری ها در اون سال ها چیه ؟

حودم فکر میکنم تامیین نشدن قطعا توسط روسیه

اگه اینطوره الان ایران اون توانایی رو داره که در صورت بازی در آوردن روس ها پرنده ها رو کاملا عملیاتی نگه داره ؟

مورد بعد این هست که چرا برای سوخت گیری هوایی میگ ها 29 مون فکر جدی ای انجام نشده ؟

موشک ار 73 که با مانورپذیری خوب میگ 29 میتونه دست برتر این پرنده باشه رو چطور دیدید ؟

10