Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

52 posts in this topic

سلام وخسته نباشید خدمت دوستان

این کودتا در جاهای زیادی مطرح شده ولی اینجا از دوستان خواهش میکنم که به طور دقیق با تموم جزییات مورد بحث قرار بدیم

بنده شخصا خودم سوالات و ابهامات زیادی در این بحث میبینم که حتما از بزرگان  و سروران و مخصوصا از جناب سرهنگ مازندرانی تقاضا دارم یاری و راهنمایی برسانند.

Infographic-s-(72).jpg

پایگاه هوایی شهید نوژه در 50 كیلو‌متری شهر همدان قرار داشت و تیمسار محققی، تیمسار سعید مهدیون، سروان حمید نعمتی، سروان ایرج ایران نژاد و چند تن دیگر از سران كودتا در آنجا خدمت كرده بودند و اماكن و پرسنل پایگاه را می‌شناختند‌. برای تصرف پایگاه نوژه به عنوان كلید عملیات كودتا قرار بود 12 تیم مركب از یكصد تن از كلاه سبزهای تیپ نوهد ،300 تا 400 نفر از فریب خوردگان ایل بختیاری و 12 نفر راهنما از داخل پایگاه به فرماندهی سرگرد كوروش آذرتاش جهت تصرف پایگاه نوژه وارد عمل شوند‌. با رسیدن هواپیماها به تهران قرار بود بیت حضرت امام(ره)، فرودگاه مهرآباد، دفتر نخست وزیری، ستاد مركزی سپاه پاسداران، ستاد مركزی كمیته‌های انقلاب، پادگان ولی عصر(عج)، پادگان امام حسین(ع) و چند نقطه مهم دیگر بمباران شود‌. از اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی ایران، آمریكا تلاش گسترده‌ای را برای به سازش كشاندن انقلاب یا سقوط آن آغاز كرد.آمریكا به دلیل اطلاعات و تحلیل‌های غلط تصور می‌كرد قادر است در اندك زمانی رویدادهای ایران را همچون دوران پهلوی در اختیار بگیرد؛ بنابراین به انواع حیله‌ها علیه جمهوری اسلامی متوسل شد كه یكی از این توطئه‌ها‌‌، كودتای پایگاه هوایی شهید نوژه بود‌. جمهوری اسلامی ایران در تاریخ پنجم فروردین سال 1358 با خروج از پیمان نظامی «سنتو» اعلام كرد كه دیگر حافظ منافع آمریكا در منطقه نیست. آمریكا، به دلیل اطلاعات و تحلیل‌های غلط تصور می‌كرد قادر است در اندك زمانی رویدادهای ایران را همچون دوران پهلوی در اختیار بگیرد؛ بنابراین به انواع حیله‌ها علیه جمهوری اسلامی متوسل شد كه یكی از آن‌ها‌‌، كودتای پایگاه هوایی شهید نوژه بود‌.

برنامه ریزی برای كودتا 
در دی 1358 یكی از هواداران شاپور بختیار، به نام مهندس قادسی‌، نمودار سازمانی را تهیه كرد و نام آن را نقاب گذاشت، نام نقاب جمع حروف اول «نجات قیام انقلاب بزرگ» بود و سازمان دارای شورایی شامل مسئول تهران، مسئول امور شهرستان‌ها‌، مسئول امور وزارتخانه‌ها، مسئول امور دانشگاه‌ها، انتشارات و تبلیغات‌، مسئول امور ایلات و مسئول امور چریكی بود‌. از نظر مسئولان نقاب، فتح تهران مساوی با پیروزی در سراسر كشور بود و با تصوری كه از كودتای 28 مرداد 1332 داشتند فكر می‌كردند با سقوط تهران همه كشور تسلیم آنها می‌شوند.

علل انتخاب پایگاه نوژه 
سران كودتا برای شروع كار در صدد به اختیار گرفتن یك پایگاه نظامی بر آمدند كه دارای هواپیما، به تهران نزدیك، در خارج از شهر، عناصر آن قابل جذب و رهبران عملیات هوایی، با پرسنل و اماكن آن آشنایی داشته باشند. به این ترتیب پایگاه هوایی شهید نوژه برای شروع كودتا انتخاب شد. 
پایگاه هوایی شهید نوژه در 50 كیلو‌متری شهر همدان و در كنار شهر كبودرآهنگ، دور دسترس مردم قرار داشت و تیمسار محققی، تیمسار سعید مهدیون، سروان حمید نعمتی، سروان ایرج ایران نژاد و چند تن دیگر از سران كودتا در آنجا خدمت كرده بودند و اماكن و پرسنل پایگاه را می‌شناختند‌. این پایگاه قبل از انقلاب به نام «پایگاه شاهرخی» خوانده می‌شد و بعد از انقلاب مدت كوتاهی به «پایگاه حر» نام گرفت، به دنبال شهادت سرهنگ دوم خلبان محمد نوژه از خلبانان فداكار این پایگاه، كه در پاسخگویی به فرمان حضرت امام خمینی (ره) برای كمك رسانی به شهید چمران و جلوگیری از سقوط پاوه در تاریخ 25/5/58 به شهادت رسید نام این پایگاه به پایگاه هوایی شهید نوژه تغییر كرد

.

تركیب كودتا‌گران 
برای تصرف پایگاه نوژه به عنوان كلید عملیات كودتا قرار بود 12 تیم مركب از یكصد تن از كلاه سبزهای تیپ نوهد ،300 تا 400 نفر از فریب خوردگان ایل بختیاری و 12 نفر راهنما از داخل پایگاه به فرماندهی سرگرد كوروش آذرتاش (فرمانده تیپ 23 نوهد پیش از انقلاب) جهت تصرف پایگاه نوژه وارد عمل شوند‌. طبق نقشه پس از تصرف پایگاه تیمسار محققی برای رهبری عملیات هوایی در اتاق فرماندهی مستقر می‌شد و همزمان سروان حمید نعمتی، سروان محمد ملك، سروان كیومرث آبتین و سروان فرخزاد جهانگیری كه هر كدام فرمانده یك تیم بودند اولین اسكادران هوایی را به پرواز در می‌آوردند. این اسكاداران شامل 16 هواپیما از 53 فروند هواپیمای مجهز به سلاح سنگین بود كه برای عملیات در نظر گرفته شده بود‌. در طرح كودتا، عملیات هوایی نقش محوری داشت بنابراین هواپیما‌ها باید مسلح به سلاح سنگین و آماده پرواز می شدند.

چگونگی شروع كودتا 
سران كودتا با ارتش بعثی عراق هماهنگ كردند ـ آن زمان جنگ تحمیلی هنوز آغاز نشده بود اما بین ایران و عراق خصومت وجود داشت ـ كه در روز 19 تیر 1359 و در ساعت مقرر وارد حریم هوایی منطقه شوند و در پی عملیات هوایی عراق، آژیر قرمز پایگاه كه رمز شروع كودتا بود به صدا درآید و پرسنل هواپیماها را مسلح و آماده پرواز كنند، به طور همزمان خلبانان وابسته به كودتا در ظاهر برای حركت به سمت مرزها و پاسخ به ارتش عراق و در واقع برای حركت به سوی تهران و بمباران اهداف از پیش تعیین شده پرواز كنند.

اهداف بمباران

با رسیدن هواپیماها به تهران قرار بود بیت حضرت امام(ره)، فرودگاه مهرآباد، دفتر نخست وزیری، ستاد مركزی سپاه پاسداران، ستاد مركزی كمیته‌های انقلاب، پادگان ولی عصر(عج)، پادگان امام حسین(ع) و چند نقطه مهم دیگر بمباران شود‌. پس از بمباران‌های هوایی، هواپیماها باشكستن دیوار صوتی به نیروی زمینی علامت می‌دادند كه مرحله دوم كودتا را آغاز كند‌. در این مرحله باید صدا وسیما، فرودگاه مهرآباد، ستاد ارتش جمهوری اسلامی، پادگان حر، پادگان قصر و پادگان جمشیدیه تسخیر شود و در سطح شهر تهران با اعمال خشونت و ارعاب حالت نظامی ایجاد شود، طبق برنامه اگر نیروی زمینی موفق نمی‌شد صدا و سیما را تسخیر كند، هواپیماها آنجا را بمباران می‌كردند‌.

افشای كودتا 
3 روز مانده به موعد كودتا یكی از خلبانان كه برای همكاری انتخاب شده بود، در تهران با سروان حمید نعمتی ملاقات می‌كند، حمید نعمتی به او می‌گوید مأموریت تو بمباران بیت امام (ره) است و ما می‌توانیم تا 5 میلیون نفر را بكشیم . گویا شگردحمید نعمتی این بود كه در نخستین دیدار توجیهی كودتا به خلبانان عضوگیری شده چنین جمله‌ای را می گفت تا از میزان آمادگی آنها برای شركت در كودتا و كشتار میلیونی مردم اطلاع یابد. خلبان یاد شده در مقابل نوع مأموریت و وسعت كشتار مردم غافلگیر و مردد شد، اما به دلیل ترس از سران كودتا نمی‌دانست چه باید كند. وی پس از خروج از خانه حمید نعمتی، تشویش و نگرانی بر او مسلط شده و می‌خواست موضوع را با كسی در میان بگذارد. آن شب در خانه موضوع كودتا را به برادر و مادرش در میان می‌گذارد و مادر كه به شدت ناراحت شده بود پاسخ داد: تو نه تنها نباید این كار را بكنی، بلكه باید به انقلابیون خبر دهی و جلوی این كار را بگیری كه اگر غیر از این باشد شیرم حلالت نیست. این سخن مادر موجب شد در نخستین دقایق بامداد چهارشنبه خلبان یاد شده تصمیم خود را بگیرد و با پذیرش احتمال كشته شدن توسط سران كودتا، ماجرای كودتا را افشا كند‌. او از خانه خارج می‌شود و پس از پرس و جوها و دوندگی‌های مختلف، حدود اذان صبح منزل حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را یافته و خود را به آنجا می‌رساند‌.

افشاگری دومین نفر 
چند ساعت پس از افشای كودتا به وسیله خلبان یاد شده، یكی از درجه داران تیپ 23 نوهد نیز به كمیته مستقر در اداره دوم ستاد مشترك مراجعه می‌كند و پس از افشای كودتا و اعتراف به ابنكه قرار است به همراه عده‌ای دیگر در براندازی جمهوری اسلامی شركت كند، یك پاكت حاوی بخشی از طرح عملیات كودتا را در اختیار كمیته فوق قرار می‌دهد، به این ترتیب به فاصله چند ساعت از سوی 2 عنصر جذب شده به كودتا، اقدام به ضد كودتا تبدیل می‌شود و انقلاب در برابر خطری كه در چند قدمی‌اش كمین كرده بود آگاه می‌‌شود. این ضد كودتا، گرچه به وسیله 2 فرد كه از اقدام یكدیگر بی اطلاع بودند صورت گرفت اما عمل این 2 نفر در واقع ترجمان اراده یك ملت انقلابی برای دفاع از انقلابشان بود.

آغاز عملیات خنثی سازی 
از همان زمان كه احتمال وقوع كودتا احساس شده بود، ستادی مركب از واحدهای اطلاعات سپاه همدان، گروه مهندسی سپاه همدان، انجمن اسلامی نیروی هوایی، تعدادی از پرسنل مؤمن نیروی زمینی و تیپ نوهد به نام «ستاد خنثی سازی كودتا »تشكیل شد، اما این ستاد اطلاعات مؤثر و دقیقی از كودتا در اختیار نداشت، ولی اطلاعات با افشای كودتا توسط خلبان یاد شده و تا حدود كمتری توسط درجه دار تیپ 23 نوهد، در اختیار ستاد خنثی سازی كودتا قرار گرفت و عملاً از عملیات كودتا، توسط این 2 نفر آگاه شدند. با جمع بندی اطلاعات و تكمیل آن و با اطلاعاتی كه از قبل جمع آوری شده بود عملیات مقابله با كودتای قریب الوقوع، به سرعت در دو محور پارك لاله و پایگاه شهید نوژه طرح ریزی شد. پارك لاله محل تجمع 40 تن از خلبانانی بود كه قرار بود با اتوبوس به پایگاه هوایی نوژه بروند و به دیگر خلبانان كودتا بپيوندند. عمده نیروهای به كار گرفته شده برای خنثی سازی كودتا، در پایگاه شهید نوژه متمركز شد و عملیات مربوط به پایگاه نوژه در 2 قسمت داخل و خارج پایگاه به اجرا گذاشته شد. به این ترتیب همزمان با شروع كودتا، نیروهای انقلاب متشكل از برادران سپاهی و پرسنل متعهد و فداكار نیروی هوایی، وارد عمل شدند و آنچنان درسی به خائنان و اربابان مستكبرشان دادند كه برای همیشه در تاریخ انقلاب خواهد درخشید. 

ادامه دارد....

اتفاقات و آثار بعد از ناکامی کودتا هم در قسمت دوم بیان و مورد برسی قرار میگیرد.

منابع :
۱-  خبرگزاری فارس برگرفته از اسناد تاریخ شفاهی انقلاب،
۲-  بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان 
۳- كتاب كودتای نوژه نوشته محمدی ری شهری، موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی.  

10 people like this

با تشکر از جناب yonker pilot 

متاسفانه نوشته از ابتدا دارای مشکلات عدیده ای برای تلقین حضور عده ای خاص در سرکوب این کوتا می باشد.

در اولین تصویر اون شخصی که با نام سرتیپ مهدیون گذاشته شده است، تیمسار کمپانی می باشد.

در سال 58 فکر نمی کنم پادگان های ولی عصر و امام حسین وجود داشته اند یا نه و اگر وجود داشته اند آیا اینقدر اهمیت برای سرکوب داشته اند یا خیر ؟ 

در این سال کل مجموعه سپاه تشکیلات سازمانی درستی نداشته چه برسد به اینکه واحد اطلاعات و گروه مهندسی داشته باشد.

آخه به چه قیمتی ؟  :clubhead:  :clubhead:  :clubhead: 

18 people like this

یه فیلم دارم از شبکه ضذایی آمرپکا

که در اون با پنی صذر و خلبان فانتومی که قرار بوده در این عملیات حضور داشته باشه و یک مفسر صحبت میکنه

فکر میکنم برای سایت دردسر بشه همچین فیلی بنابراین گفتم اول بپرسم ببینم مشکلی داره یا نه اگه نداره تا اون رو قرار بدم

13 people like this

با سلام و تشکر

نمیدونم چرا با اینکه خانواده شهید نوژه بارها اعتراض کرده اند اما باز هم  این کودتا بنام نوژه در رسانه ها درج میشه . این بنده خدا نوژه شهید شد و از شهدای بد شانس بود چون نا آگاهانه نام این کودتا بنام او ثبت شده است . متاسفانه این شبه کودتا زمینه ای شده برای سرکوب ارتش از سوی مخالفان و فکر میکنم مطرح کردن اون بنفع ارتش نباشه و زحماتش رو به باد میده .

17 people like this

اینکه گفته شده خلبانی به نام حمید نعمتی شبانه به درب خانه آیت‌الله خامنه‌ای رفته و کودتا را لو می‌دهند ، فکر نمی‌کنم درست باشه ، اگر کلیت این داستان ( شبانه رفتن به درب منزل آقای خامنه‌ای و ...) هم درست باشه ، به احتمال زیاد اون فرد حمید نعمتی نبوده ( البته من این خاطره رو هم از زبان خود مقام رهبری و هم در کتاب خاطرات آیت‌الله ری‌شهری که قاضی پرونده کودتا بودند خوانده‌ام و در هیچ‌کدام به نام خلبان مذکور اشاره‌ای نشده و حتی تصریح شده که اون خلبان برای همیشه گمنام موند !!
اما در نیروی هوایی ، با توجه به اتفاقاتی که بعد از کشف کودتا و ... افتاد ، خیلی‌ها این ظن رو دارند که کسی که اون شب به درب منزل آقای خامنه‌ای رفته ، " کامبیز آنت" بوده که بعد از کشف کودتا هم برای خیلی از خلبانانی که در کودتا نقشی نداشته‌اند ، مشکلاتی ساخته بود و به همین دلیل از طرف دوستانش به نوعی طرد شده بود و بعد از مدتی هم با دریافت مرخصی خارج از کشور ، به خارج رفت و دیگر برنگشت ( البته از یک منبع ناموثق شنیده‌ام که ایشان 3 ماه است که به ایران بازگشته )

در خصوص حمید نعمتی ، تا جایی که خوانده‌ام و یادم هست ، ایشان یکی از خلبانانی بوده که قرار بوده در طرح کودتا مشارکت داشته باشه و پس از کشف کودتا موفق به فرار می‌شه و در هنگام جنگ هم در اردوگاه‌های اسرای ایران در عراق رفت و آمد داشته و با توجه به آشنایی قبلی که با خلبانان داشته ، در مواردی سعی داشته که اونها رو ترغیب به دادن اطلاعات و همکاری با عراقی بکنه که البته همه دست رد به سینه ایشون می زنند. ( دقیقا نمی دونم که ایشون از طرف چه گروه سیاسی این ماموریت را داشته ، در خاطرات برخی از خلبانان آزاده گفته شده که ایشان در عراق با گروهک ملعون رجوی همکاری داشته و در برخی دیگر گفته شده با گروهی سیاسی طرفداران شاپور بختیار)

البته در متن گفته شده که یکی از خلبانان بعد از ملاقات با حمید نعمتی ، تصمیم به افشای کودتا می کند ، ولی در عکسی که به عنوان اینفوگرافی قرارداده‌اید ، نوشته شده که شخص حمید نعمتی اقدام به لو دادن کودتا می کند ، که با توجه به مراجعه به سایر متون ، نوشته‌های مندرج در اینفو گرافی اشتباه به نظر می‌رسد و همه جا گفته شده که آن خلبان جوان بعد از ملاقات با حمید نعمتی و شوکی که بر او وارد میشود موضوع را مادرش در میان گذاشته و تصمیم به افشای کودتا می کند .

بگذریم از اینکه آیت الله ریشهری در جایی می‌گوید :

"قبل از کشف کودتا، یک روز نزدیک غروب آفتاب، من در دفترم نشسته بودم که آقای سعید حجاریان به دفترم آمد. ایشان آن زمان با اطلاعات کمیته اداره دوم همکاری می‌کرد. آقای حجاریان آن روز با حالتی هیجان‌زده پیش من آمد و گفت: با شما یک کار خصوصی دارم و در مورد کودتاچیان مطالبی گفت. آن زمان هیچ‌‌‌یک از افراد مؤثر قوۀ قضائیه از کودتا خبر نداشتند.

آقای قدوسی هم دادستان دادگاه انقلاب بود، ولی ظاهراً از موضوع خبر نداشت‌، اگر خبر داشت قطعاً به من می‌گفت.

من آن‌ موقع فوراً همسرم را منزل پدرم فرستادم که کسی درمنزل نباشد و متمرکز شدم روی برخورد با آن قضایا. گروه‌های مختلفی را هم در قصر فیروزه از نیروهای نظامی آنجا تشکیل دادیم و اولین گروه کودتاچیان را همان شب دستگیر کردیم و کار ادامه پید کرد تا ضربه‌زدن به همۀ افرادی که در ایران با کودتاچیان بودند."

و ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور وقت ر در یک سخنرانی نحوه اطلاع خود از کودتا را اینگونه بیان می‌کند : « فرمانده سابق نیروی هوایی یک ماه و اندی پیش اطلاع داد که در نیروی هوایی مثلا در میان چتربازها شاید هم به صراحت از نوژه حرف زد که یک تشکلهایی در حال انجام است . این خبر را ما به دستگاه اطلاعاتی برای تحقیق و پیگیری دادیم تا اینکه حدود سه هفته پیش از این معلوم شد اینها همان کودتاگرانند و آن وقت نیروی آنها حدود هفتاد تا هشتاد نفر ارزیابی می‌شد و ده نفر از آنها هم آن موقع برای ما شناخته شده بودند .»"

سعید حجاریان خود درباره‌ی کشف کودتای نوژه می‌گوید:

«ماجرای نوژه را بچه‌های کمیته‌ی ستاد مشترک سرنخ‌هایی داشتند. چند گروه مظنون را هم در میان افسران کشف کرده بودند. اما چون از مرکزیت طراحی کودتا فاصله داشتند و از شاخه‌های دور بودند با آن‌ها نمی‌شد به مرکزیت دست یافت. آن موقع [آیت‌الله] آقای خامنه‌ای به عنوان معاون دکتر مصطفی چمران که در آن زمان وزیر دفاع بود و هم به عنوان نماینده امام در وزارت دفاع در ستاد مشترک مستقر شده بود. [آیت‌الله] آقای خامنه‌ای یک روز مرا صدا کرد و گفت: ما در دادرسی ارتش نیرو نداریم. آقای ری‌شهری را ایشان به ما معرفی کرد و گفت که طلبه‌ی فاضلی است و از این به بعد مسئول دادگاه ارتش است.

ما هم به ایشان نیرو و امکانات دادیم و دادگاه ارتش را راه انداختیم. سه روز مانده به عملیات کودتا چند تن از افسران مراجعه کردند و کودتا را لو دادند. ما در ستاد مشترک ستاد خنثی‌سازی تشکیل دادیم و ترکیبی از سپاه و کمیته‌ی ستاد مشترک و کمیته‌ی بهارستان در این ستاد حضور داشتند و عملیات دستگیری‌ها را هم سپاه عهده‌دار شد. شب کودتا به آقای ری‌شهری گفتم که می‌خواهد کودتا شود و ما آن را کشف کرده‌ایم. کم کم متهمین را معرفی می‌کنیم به شما. [آیت‌الله] آقای خامنه‌ای، دکتر مصطفی چمران و امام را نیز در جریان گذاشتیم و [گفتیم] با توجه به اینکه یکی از اهداف کودتا مکان اقامت امام بود، بهتر است تغییر مکان دهند که البته ایشان نپذیرفتند.»

در این باره روایت دیگری نیز وجود دارد که عوامل اطلاعاتی دفتر رئیس‌جمهور، کودتا را افشا کرده‌اند. اکبر هاشمی رفسنجانی سه روز پس از افشای کودتای نوژه در مصاحبه‌ای با صدای جمهوری‌اسلامی درباره‌ی نحوه‌ی کسب اطلاع از کودتا چنین می‌گوید:

«حدود یک ماه و نیم پیش به ما اطلاع رسید که عوامل بختیار در ایران و شبکه‌ی نظامی و تبلیغاتی‌شان بر سرعت فعالیت‌های خود افزوده‌اند. در آن گزارش اولی که به ما دادند، برنامه‌ی تبلیغاتی آن‌ها مشخص و برنامه‌ی نظامی‌شان هم مشخص بود و زمان اینکه چه وقت می‌خواهند شروع کنند، گزارش شد. من این مسئله را در شورای انقلاب مطرح کردم، معلوم شد آقای بنی‌صدر هم از کانال دیگری مطلع شده بودند که چنین عوامل نظامی مشغول‌اند. شورا، سپاه را مسئول کرد که به همراه نیروهای مخصوصی از ارتش این جریان را تحقیق بکنند و آن‌ها را تعقیب کردند و وضعی پیش آمد که یک بازداشت صورت گرفت و عده‌ای از عوامل بختیار بازداشت شدند و این باعث شد که برنامه‌های کودتاچیان به هم بخورد و برای مدت نامعلومی به تأخیر بیفتد. ولی شورای انقلاب در جریان بود.»

کلا به نظر می‌رسد این روایت که خلبانی پس از مطرح نمودن موضوع با مادرش ، مادرش به او می گوید که در صورت خبر ندادن ، حلالت نمی کنم و ... بیشتر در جهت قدسی کردن موضوع و برجسته نشان دادن امداد‌های غیبی ( همانند داستان طوفان شن طبس ) برجسته و پر رنگ شده است. البته بنده اعتقاد ندارم که این موضوع صحت ندارد و با توجه به گفته های اشخاص مختلف ، وقوع چنین اتفاقی را صحیح می‌دانم ، ولی عرضم این است که سرنخ‌های کشف کودتا قبل از آن شب بر مسئولین اطلاعاتی روشن شده بود و این اتفاق تاثیر چندانی بر کشف موضوع نداشته است.

البته حزب توده هم بعدها سعی کرد که برای خود نقشی در کشف کودتا دست و پا کند ، که بنده با این که معتقد هستم حزب توده به دلیل داشتن شبکه‌ای وسیع از افسران نفوذی ،‌حتما از وقوع کودتا چیزهایی می‌دانسته است ، اما هیچ‌گاه در جهت کشف اقدامی ننموده‌است ، و این ژست بیشتر برای این بوده است که اولا خود را از موضوع تبرئه کند و ثانیا در آن مقطع زمانی خود را با توجه به سایر موضع‌گیری‌هایش همگام با انقلاب و مردم نشان دهد.
19 people like this

سلام - جایی خوندم  شخصی که عملیات رو لو داده خلبانی به نام نعیمی بوده .نمیدونم تا چه حد صحت داشته و متاسفانه حضور ذهن ندارم کجا بود که رفرنس بدم . نیازمند راهنمایی جناب مازندرانی هستیم

11 people like this

. . . متاسفانه این شبه کودتا زمینه ای شده برای سرکوب ارتش از سوی مخالفان و فکر میکنم مطرح کردن اون بنفع ارتش نباشه و زحماتش رو به باد میده .

جناب سرهنگ عزیز،

من فکر کنم مطرح کردن حقایق مخصوصاً آنهایی که به نحوی به نام ارتش لطمه میزنند (آنهم در این مقطع زمانی) خود باعث اعتبار مطالب این سایت می شود و به جنبۀ بی طرفی آن صحه می گذارد. بهرحال قسمتی از تاریخ است.  چه بسا کسانی آنها را شهید قلمداد می کنند !! در یک فیلمی (ظاهراً مَثَل از فیلم زدن باب شده! :1 (7): ) دو نفر دشمن در حال صحبت کردن بودند که یکی می گوید: "آنچه شما به آن قتل عام X اشاره می کنید ما به آن نبرد Y می گوییم!"

فکر کنم این مطلب که کودتا توسط آمریکاییها برنامه ریزی شده بود و خود آنان جهت ضربه زدن به نیروی هوایی ایران آن را لو دادند و ضمینۀ حمله عراق به ایران را فراهم تر کرده باشند، در انجمنهای پیشین صحبت شده بود. بهرحال جهت رد یا تأئید این فرضیه شاید بد نباشد دوباره تحلیلی انجام پذیرد.

11 people like this

سلام وخسته نباشید خدمت دوستان

چگونگی شروع كودتا 

سران كودتا با ارتش بعثی عراق هماهنگ كردند ـ آن زمان جنگ تحمیلی هنوز آغاز نشده بود اما بین ایران و عراق خصومت وجود داشت ـ كه در روز 19 تیر 1359 و در ساعت مقرر وارد حریم هوایی منطقه شوند و در پی عملیات هوایی عراق، آژیر قرمز پایگاه كه رمز شروع كودتا بود به صدا درآید و پرسنل هواپیماها را مسلح و آماده پرواز كنند، به طور همزمان خلبانان وابسته به كودتا در ظاهر برای حركت به سمت مرزها و پاسخ به ارتش عراق و در واقع برای حركت به سوی تهران و بمباران اهداف از پیش تعیین شده پرواز كنند.

منابع :

۱-  خبرگزاری فارس برگرفته از اسناد تاریخ شفاهی انقلاب،

۲-  بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان 

۳- كتاب كودتای نوژه نوشته محمدی ری شهری، موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی.  

نمیدانم تا چه حد می تواند این قسمت واقعیت داشته باشد.  من منفعتی برای رژیم عراق برای این همکاری نمی بینم!

1- همه متفق القول قبول دارند صدام به علت انقلاب و بهم ریختگی آن زمان موقعیت را برای حمله مناسب می دید.

2- کمک به کودتا منجر به بازگشت رژیم پهلوی و هم پیمان بزرگ آمریکا میشد.

3- تا زمان وجود رژیم پهلوی عراق جرأت حمله به ایران را نداشت.

4-بازگشت رژیم پهلوی مغایر با اهداف صدام می بود.

البته همیشه این احتمال وجود دارد که اگر گفتۀ بالا صحیح باشد، عراق منافعش در بهم ریختگی بیشتر حکومت جدید می بود و آن را لو داد!!

11 people like this

با تشکر از جناب yonker pilot 

متاسفانه نوشته از ابتدا دارای مشکلات عدیده ای برای تلقین حضور عده ای خاص در سرکوب این کوتا می باشد.

در اولین تصویر اون شخصی که با نام سرتیپ مهدیون گذاشته شده است، تیمسار کمپانی می باشد.

در سال 58 فکر نمی کنم پادگان های ولی عصر و امام حسین وجود داشته اند یا نه و اگر وجود داشته اند آیا اینقدر اهمیت برای سرکوب داشته اند یا خیر ؟ 

در این سال کل مجموعه سپاه تشکیلات سازمانی درستی نداشته چه برسد به اینکه واحد اطلاعات و گروه مهندسی داشته باشد.

آخه به چه قیمتی ؟  :clubhead:  :clubhead:  :clubhead: 

ممنونم از لطفتون جناب کلافه

درباره ی اینکه سپاه تشکلیلات سازمانی نداشته است درست میفرمایید ولی تشکیلات سازمانی منظم نداشت درحالی که در سال 57 دستور تشکیل سپاه از طرف امام صادره شده بود بر سه رسته زمینی هوایی دریایی

وهمچنین کمیته های انقلابی زیر نظر سپاه پاسداران هدایت میشد و شما که میفرمایید واحد اطلاعات و مهندسی نداشت باید به عرض برسونم که واحد اطلاعات اولین پایه و یکی از ستون های هر بنیاد نظامی هستش که وجودش کاملا لازمه 

و در مورد پادگان های امام حسین و ولی عصر(عج) بنده اطلاع چندانی ندارم ولی بنده که از استاد تاریخ جویا شدم با توجه به فرمایشات ایشون فهمیدم که اون هدف هایی که درنظر گرفته شده بود در بین آن ها چند هدف فرعی برای آشوب کردن وجود داشت که بنده حس میکنم این پادگان ها برای آشوب انداختن هدف گذاری شده اند.

7 people like this

با سلام و تشکر

نمیدونم چرا با اینکه خانواده شهید نوژه بارها اعتراض کرده اند اما باز هم  این کودتا بنام نوژه در رسانه ها درج میشه . این بنده خدا نوژه شهید شد و از شهدای بد شانس بود چون نا آگاهانه نام این کودتا بنام او ثبت شده است . متاسفانه این شبه کودتا زمینه ای شده برای سرکوب ارتش از سوی مخالفان و فکر میکنم مطرح کردن اون بنفع ارتش نباشه و زحماتش رو به باد میده .

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب سرهنگ 

بنده خودم از این بابت خیلی متاسف هستم و خودم نیز سعی کردم که این کودتای ننگین رو به اسم بزرگواری همچون ایشون نیاورم و در عنوان به اسم نقاب آورده ام.

درخصوص بدشانس بودن ایشون موافقم جناب سرهنگ ولی باید به عرض برسونم که خیلی خیلی از شهدا از ایشون بد شانس تر بودند.

با عرض پوزش خدمت دوستان خاطره ایی  از بابت همین بد شانس بودن به ذهنم آمد که براتون میگم.

کتابی بعنوان مهمان صخره ها به انشارات سوره مهر چاپ شده است که وقتی خواندم به بد شانسی اعتقاد پیدا کردم

جناب سرهنگ خلبان محمد غلام حسینی که تازه از امریکا برگشته بودن و به پایگاه بوشهر برای دیدن دوره تخصصی اف-4 انتقال یافته بودن همزمان میشه با شروع جنگ تحمیلی که ایشون برای اولین بار در کابین عقب اف-4 بدون آموزش راهی عملیات جنگی میشوندو همچینین بعد اسیر میشوند و..... که پیشنهاد میکنم همه تون بخونید خیلی جالبه خاطرات ایشون

10 people like this

جناب S.A.M عزیز  بخاطر اطلاعات فوق العاده مفیدتات ازتون بسیار سپاس گذارم.

افق جدیدی درباره این موضوع برایم باز شد...

درضمن باید اضافه کنم در این مورد که این عملیات آثار زیان بار و تخریب کننده زیادی بر وجهه ی ارتش بخصوص نیروی هوایی ایجاد کرد که فشار های زیادی متحمل شدند

این کودتا لکه ی سیاه و ننگینی بر دامن پاک این نیرو که خلبانان متعهد و مومن و شیفته ی وطن را پرورش میدهد باقی نخواهد گذاشت.

بنده از پرس و جو ها و مصاحبه هایی که از مردم عام داشتم دریافتم که بعد از این کودتا قدمی که برای اولین بار نیروی هوایی در کمک به انقلاب برداشته بود خراب شد و همچنین مردم با سوءظن به خلبانان فکر میکردند

ولی دیری نپایید که همین ملت شریف سربازان خودشان را بخشیدند و به آغوش گرم خود فرا خواندند.

8 people like this

لازم به توضیح هست که ان عده که در این قیام شرکت داشتند در قید حیات نیستند که برایمان بگویند واقعا چه اتفاقی افتاد و چه شد... این هم یک طرفه به قاضی رفتن هست وقتی منبع این نوشته تصویر تیمسار کمپانی را جای مهدیون جا زده اند و الی آخر....

سپاه و ... در لو دادن این ماجرا نقشی نداشتند. کسانی مثل سرتیپ ٢ فنی بازنشسته (فعلی - معاون جهاد خودکفایی سابق) بازرگان - آقای عطاءالله بازرگان عضو انجمن پایگاه سوم - خیلی بیشتر از سپاه در لو دادن این ماجرا نقش داشتند. منتها ان روز به کمک سپاه تمام جاده های ورود و خروج به پایگاه همدان توسط سپاه کنترل میشده و تقریبا هر کس که ان روز به پایگاه میرفته دستگیر میشود تا نقشش روشن شود و ....
موردی که میتواند جالب توجه باشد هم اعدام سرهمافر پوررضایی در جریان نوژه بوده. ایشان از با سوادترین فنی های نیرو هوایی بودند و جزو معتمدین تیمسار خاتم و بعدا هم تیمسار ربیعی. همین ایشان جزو اشخاص معدودی بوده که بدون وقت قبلی میتوانسته تیمسار فرماندهی نیرو را الساعه ببیند و مشورت فنی ارائه نماید.

13 people like this

فکر کنم ثمین جان یادشان باشد که در خاطرات خلبان فرهادنصیرخانی در مورد کودتای نقاب نوشته شده بود که هنگامیکه آقای بختیار از ایشان درمورد کودتا سئولاتی میپرسند دو نفر از افسران استخبارات عراق هم در اتاق بختیار حضور داشتند که آقای نصیرخانی با دیدن آنها بدون اینکه جواب درستی به سئوالات آقای بختیار بدهد محل را ترک میکند و گویا اگر درست خاطرم باشد ایشان چند روز بعد در تماس تلفنی با بختیار نسبت به حضور افسران عراقی اعتراض میکنند و ...... به نظر منهم نقش استخبارات عراق در کودتای نقاب خیلی بیشتر از آن چیزی است که گفته شده و به نوعی با این کار زمینه حملۀ نظامی به ایران را فراهم کردند.

16 people like this

بختیار ؟

یعنی قبل از انقلاب ؟

8 people like this

مهران جان دقیقا بنده هم با نظر شما موافقم ، می دانیم که عراق بعد از سال 54 و ماجرای اروند رود ، همواره به دنبال فرصتی بود تا به ایران حمله کند و بعد از پیروزی انقلاب و تحرکاتی که به عنوان صدور انقلاب ایران در کشورهای منطقه رخ داده بود ، عراق به دنبال زمینه چینی برای حمله به ایران در زمانی که ارتش ایران در ضعیف‌ترین موضع باشد بود .

خوب چه فرصتی از این بالاتر که با بال و پر دادن و حمایت ظاهری از کودتایی که به نظر بنده فارغ از اهداف ترتیب دهندگان آن طرحی بسیار ناپخته بود و شکست آن با توجه به جو انقلابی میان توده مردم  حتی در صورت موفقیت بمباران جماران و اهداف دیگر ، صد در صد بود انجام کودتایی که می دانستند شکست می‌خورد را کلید بزنند و از ضربه‌هایی که پس از آن بر پیکره ارتش ایران وارد می گردد نهایت استفاده را برده و پس از آن با خیال راحت به کشوری که از ارتش آن چیزی به جز یک پیکر نحیف و بیمار باقی‌مانده بود حمله کند و رویای تصرف خوزستان را عملی نماید

13 people like this