Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

Sign in to follow this  
Followers 0

پروژه های خودکفایی هوانیروز

52 posts in this topic
می گفت روزهای اول جنگ بود و دشمن در اون دشت در حال پیشروی سریع بود ، ما هم با دو یا سه فروند کبرا و هر کدوم با 76 راکت (4 لانچر 19 تایی) از اون شیاری که بین کوه ها وجود داره و به تنگه حاجیان معروف هست بسمت دشمن که در دشت وسیع پراکنده و با سرعت در حال پیشروی بود شلیک میکردیم ، در ابتدا اونها اصلا" متوجه نبودند از کجا دارن می خورن ، هر چند بعدش هم که فهمیدند نتونستن خیلی کاری بکنن ، چون ما درست داخل شیار هاور کرده بودیم و از پوشش دیواره های کوه استفاده میکردیم که البته کار بسیار سخت و خطرناکی بود ، چون هم هلیکوپتر خیلی سنگین (فول لود) بود و هم نیروها و بادهایی که در نزدیک دامنه کوه ها و شیارها به هلیکوپتر وارد میشه دردسر ساز و اونجا بود که خلبان ناشی از خلبان با تجربه و با مهارت مشخص میشد ، کوچکترین اشتباه و تعللی باعث برخورد به کوه و سانحه میشد.

قربان آیا در صورتی که عراقیها می توانستند سمت کلی اجرای آتش کبراها را تشخیص دهند و روی شیارهای کوه و صخره ها در ارتفاع بالاتر آتش توپخانه زمانی و تانک متمرکز کنند، خطر گرفتار شدن و احیانن سرنگونی کبراها وجود نداشت؟ یک دیدبان زمان جنگ را می شناسم که با همین روش باعث سقوط یک Mi-25 هایند بسیار مزاحم عراقی در منطقه حاج عمران شده بود.    

17

جناب arash666 ، بنده از دست شما بسیار ناراحت ، گله مند و دلخورم

شما مطلبی را در پیغام خصوصی از بنده پرسیدید و جوابتون را هم گرفتید

اگه بنده قصد داشتم اون مطلبی که در پیغام خصوصی نوشتم علنی بشه همینجا در ادامه مطلب برای عموم منتشر می کردم.

شما برداشتید پاسخ بنده را با اسم واقعی خودم در این "لینک" (میلیتاری) قرار دادید که چی بشه؟ با کدوم مجوز؟ بنده با همین نام ah-1j در اون انجمن عضو هستم و دستم هم فعلا" چلاق نشده تا اگر خواستم جواب برخی اعضای اون فروم رو بدهم نتوانم

لطفا" سریعا" نسبت به حذف کلیه مطالبی که از بنده در آن فروم نقل کردید اقدام کنید

و دیگه این عمل زشتو تکرار نکنید

نوشتن اسم شما برای این بود که یک وقت دلخور نشین که اطلاعات شما رو با اسم خودم قرار دادم

و نمیدونستم که شما هم عضو هستیم

اجازه حذف نداشتم ولی پست ها رو مخفی کردم و به دوستی هم که نقل قول کرده بودند گفتم این کار رو بکنه

از این که ناخواسته سبب دلخوری و ناراحتی شما شدم پوزش میطلبم

14

قربان آیا در صورتی که عراقیها می توانستند سمت اجرای آتش کبراها را تشخیص دهند و روی شیارهای کوه و صخره ها در ارتفاع بالاتر آتش توپخانه زمانی و تانک متمرکز کنند، خطر گرفتار شدن و احیانن سرنگونی کبراها وجود نداشت؟ یک دیدبان زمان جنگ را می شناسم که با همین روش باعث سقوط یک Mi-25 بسیار مزاحم عراقی در منطقه حاج عمران شده بود.    

خوب مسلما" این خطر وجود داشته ، جناب دکتر ندیمی گرامی ،

اینجاست که مهارت ، تمرکز و خونسردی به کمک خلبان میاد و البته سرعت عمل

اگر بنا بود صرفا" بر اساس استانداردهای پروازی و طبق کتاب عمل میشد بسیاری از این حماسه ها خلق نمی شدند.

البته حسب مورد تاکتیک ها و مانورهای مختلفی برای اجرای آتش استفاده میشده مثل mask-on-mask و ...  (و در این مورد بخصوص فاصله بیش از پنج کیلومتر بوده و خلبانان بصورت منحنی راکت ها را از پشت عوارض و داخل تنگه شلیک میکردند)

در واقع استفاده از اصل غافلگیری ، چابکی ، تحرک بالا و استفاده بهینه از عوارض زمین و آب و هوا و آشنایی خلبانان با منطقه و ....

و صد البته غیرت و روحیه جنگندگی و جسارت بالا و .... عوامل تعیین کننده و تضمین کننده پیروزی ها بوده اند.

***************************************************************************************

مثال در مورد آشنایی با منطقه :

به نقل از (نقل به مضمون) جناب سرهنگ خلبان هادی رحیمی :

سه روز اول جنگ را با شهید الفت نظری در یک هلیکوپتر عملیات بکاو و بکش را انجام می دادیم.

در یکی از پروازها که در منطقه سرپلذهاب درگیر بودیم ، پس از اینکه پیشروی دشمن را متوقف کردیم ، شهید نظری پیشنهاد داد تا با استفاده از مهمات و سوخت باقیمانده گشتی در منطقه بزنیم و دیگر راههای مواصلاتی را هم چک کنیم ، با توجه به اینکه خودش متولد همون منطقه بود و اولین یگان خدمتیش هم کرمانشاه بود و پروازهای شناسایی و تمرینی زیادی در اون مناطق انجام داده بود کاملا" به منطقه اشراف داشت و مسلط بود.

بهمین خاطر ضمن موافقت با پیشنهاد ایشون به منطقه گیلانغرب رفتیم و دیدیم ستون زرهی دشمن روی جاده اسلام آباد غرب (شاه آباد) - گیلانغرب و با سرعت زیاد در حال حرکت هست که سریعا" با گرفتن سرعت و ارتفاع مناسب به سمت اونها شلیک کردیم و با زدن سر و ته ستون اونها را گیج و متوقف کردیم و هر چی مهمات داشتیم روی سرشون خالی کردیم ، دیگر خلبانان رو هم مطلع کردیم و تا غروب همون روز چند نوبت دیگه در همون منطقه عملیات انجام دادیم.

در واقع اگر تیز هوشی و اقدام به موقع ایشون نبود معلوم نبود کی و کجا میشد جلوی پیشروی اونها رو گرفت و زمین گیرشون کرد.

18

حذف شد ...

13

ارش جان در آن انجمن متاسفانه عده ای ناآگاه به اینگونه مسائل عضو هستند که نه بنده و نه جناب AH-1J عزیز نه وقت و نه حوصله بحث کردن در مواردی از این دست را با آنها نداریم چون به قول معروف نرود میخ آهنین در سنگ ! این افراد با وجود اینکه در این زمینه ها اطلاعات کافی ندارند ولی علاقه زیادی به اظهار فضل کردن دارند ! و هنگامی که دوستان واقعیت ها را بیان می کنند عده ای نا آگاه حالا بنا به هردلیلی به مذاقشان خوش نیامده  و شروع به تمسخر و مقرضانه بودن گفته ها می کنند !! نمونش را هم در مورد موشک های as-12 در همان انجمن بنده مشاهده کردم که گفته شده فقط باعث خراش بر روی ادوات دشمن می شدند !! والا تا آنجا که بنده میدانم کشورهای خارجی مثل ما نیستن ابتدا موشک را در شرایط مختلف ازمایش کرده و بعد از مثبت بودن نتایج آن را تولید و به صورت عملیاتی مورد استفاده قرار میدهند و مطمعنن این موشک کاراییش بیش از خراشیدن بوده که تولید شده  !  تعدادی از دوستان در آن تاپیک گفته بودند که هوادریا در همان ماه های اول این موشک را کنار گذاشته !! حالا بنده نمیدانم این اطلاعات رو ایشان از کجا اورده اند پس با این حساب در طول جنگ و عملیات های مقابل به مثل و شکار شناورها از فشفشه به جای موشک استفاده میشده !! مگرنیروی دریایی عراق ناوهواپیمابر و یا ناوشکن و ناوهای با تناژ بالا در اختیار داشته که این موشک از پس آنها بر نیاید ؟! این موشک کاراییش در حد همان ناوچه و قایق های گشتی عراقی بوده و برای همین کار هم مورد استفاده قرار گرفت . در جایی هم عنوان کردند که وقتی دیدند این موشک کارایی ندارد از موشک AS-15 ! استفاده کردند والا هوادریا اصلا همچین موشکی در اختیار نداشت که بخواهد استفاده کند !

13

احتمالا" می بایست منظورتون راکت هایدرا (Hydra 70mm rocket) باشه که البته با لانچرهای 19 تایی اگه دو لانچر ببنده میشه 38 راکت. (راکت زونی کالیبرش و طبیعتا" تعدادش فرق می کنه)

کاملا صحیح مفرمایید اشتباه از بنده بود. منظورم 38 راکت هایدرا بود. اسم راکت را با راکتهای زونی نهاجا اشتباه گرفتم.
12

من که اطلاعات زیادی ندارم . مثلا مطلبی بیان میشه و من نمیدونم تا چه حد صحیح هست . برای همین مثلا چند بار از عزیزان در انجمن ( که اطلاعات خوبی در اون زمینه دارند پرسیدم ) و اینگونه جواب دادم

موضوع این هست که انجمن م ی ل ی ت ا ر ی انجمنی با کاربران بسیار هست . وقتی بلند گو در دست یک طرف باشد ، خب حرف های خودش را میزند و وقتی کسی جوابی ندهد بقیه هم به نظرشان درست می آید چون اگر اشتباه بود کسی به آن جواب میداد

مثلا من در مورد کبری های سپاه با یکی از کاربر ها بسیار بحث کردم که این ها مال هوانیروز ارتش هست و ... و تو سر این بنده خدا نرفت . وقتی عکس اش رو جناب AH-1j قرار دادند و نام هوانیروز روی آن بود . حجت تمام شد

هیچ کسی دیگه نیمتونه چیزه دیگری بگه و بگه نخیر ربطی به هوانیروز نداره چون اون عکس خود سند است ( جالبه بعد از قرار دادن اون عکس تنها کسی که منفی داد همون کسی بود که باهاش بحث میکردم )

خلاصه من همیشه سعی میکردم در مقابل حرف اشتباه  اونها یک سند بیاورم وگرنه به نظرم اگه اینجا خیلی حرف ها گفته بشه و به غیر از خودمون کسی خبر دار نشه به هدف انجمن کمکی نمیشه

این سری حالا اینطور شد در واقع من فقط میخواستم همون بخش پشت به باد نشستن رو بگذارم ولی نمیدونم چی شد که کل متن رو قرار دادم و باعث دلخوری و ناراحتی جناب AH-1j شدم

14

جناب آرش بنده هم با نظر جناب آقای ah-1j موافقم بنده چون جناب ah-1j آدرس دادند بطور اتفاقی به سایت میلیتاری مراجعه کردم و نقل قولهای شما رو از طرف خودم دیدم بعضا  دوستان نا آگاه موضع گیری کرده بودند.بنده با نقل قول در سایت های دیگر مخالف نیستم اما به نظر میاد که فرصت بحث های دو طرفه را ایجاد نمی کند .بنده پیشتر در همین سایت مطلبی رو در خصوص GPS و INSارائه کردم ای کاش ان را هم عنوان می کردید تا دوستان در سایت میلیتاری در خصوص نظر بنده در مورد LPS دچار اشتباه نشوند . با تشکر

17

جناب آرش بنده هم با نظر جناب آقای ah-1j موافقم بنده چون جناب ah-1j آدرس دادند بطور اتفاقی به سایت میلیتاری مراجعه کردم و نقل قولهای شما رو از طرف خودم دیدم بعضا  دوستان نا آگاه موضع گیری کرده بودند.بنده با نقل قول در سایت های دیگر مخالف نیستم اما به نظر میاد که فرصت بحث های دو طرفه را ایجاد نمی کند .بنده پیشتر در همین سایت مطلبی رو در خصوص GPS و INSارائه کردم ای کاش ان را هم عنوان می کردید تا دوستان در سایت میلیتاری در خصوص نظر بنده در مورد LPS دچار اشتباه نشوند . با تشکر

من مدتی هست در اون فورم هم هستم و در واقع میدونم کی مصداق کامل نرود میخ آهنین در سنگ هست برای همین کلا وقتی چیزی میگند جوابی نمیدنم

مثلا همون مطلبی رو که از شما نقل قول کردم 5 نفر به اون مثبت دادن و موافق بودند ولی اون کسی که ایراد گرفت هیچ کس نه به اون مثبت داده و نه منفی چون کاربر ها میشناسن اش و هر وقت چیزی مینویسه کلا میگذارند به حال خودش باشه و تحویل اش نمیگیرند

اون مطلب رو هم چشم قرار میدم ولی مطمئن باشید به اون هم ایراد میگیرند

14

cobracontrole.gif.jpg

15

Image-3-3.jpg

top attack چی ؟

چون از هلیکوپتر پرتاب میشه ؟

یا چیزی مثل جاولین ؟

14

سلام.معمولا ضعیف ترین قسمت زرهپوشها بالای آن می باشد و قابلیت top attack این قابلیت رو ایجاد می نماید تا موشک به محض رها شدن از لانچر بصورت منحنی طی مسیر نموده و از قسمت بالا به هدف اصابت نماید ضمن آنکه گاهی اوقات اهداف در پشت موانعی همچون خاکریزها قرار دارند که این قابلیت امکان هدف قرار دادن آنها را ایجاد می نماید.

14

سلام.معمولا ضعیف ترین قسمت زرهپوشها بالای آن می باشد و قابلیت top attack این قابلیت رو ایجاد می نماید تا موشک به محض رها شدن از لانچر بصورت منحنی طی مسیر نموده و از قسمت بالا به هدف اصابت نماید ضمن آنکه گاهی اوقات اهداف در پشت موانعی همچون خاکریزها قرار دارند که این قابلیت امکان هدف قرار دادن آنها را ایجاد می نماید.

البته در نمونه های جدید موشکهای ضد زره دیگر نیازی به حرکت منحنی نیست و با حسگرهای پیشرفته موجود،موشک به محض رسیدن بر روی تانک سر جنگی جدید شکل گیرنده به سمت هدف خود را منفجر نموده و شاره جت مانند ایجاد شده از انفجار را به سمت بالای تانک یا زره پوش که کمترین ضخامت زره را دارند شلیک میکند و سرانجام کار هم که کاملا مشخص است!

14

با سلام خدمت همه ی دوستان و سروران ارجمند  در  پایگاه اطلاع رسانی آجا به خبری برخوردم گفتم بصورت لینک( البته جسارتاً) در انجمن قرار دهم .وفکر کردم در این بخش انجمن قرار دهم البته با اجازه ی مدیر ودیگر دوستان : اینهم از لینک زیر:

تجهیز بالگردهای هجومی به سلاح، افتخاری بزرگ برای ارتش است

http://www.aja.ir

11