Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

چگونگی کار کرد سیستم های هلی کوپتر و هواپیما

29 posts in this topic

حسین جان این وسیله دستی هست و جزء وسایل شخصی خلبان که در ابتدای خلبانی به او تحویل می دهند و یه ابزار آلومینیومی است که پشت رو یه گردونه متحرک و چند گردونه ثابت داره که اعداد و ارقام خیلی زیادی روش حک شده و تمامی محاسبات رو برای خلبان انجام میده مثل تصحیحات سرعت و. ارتفاع و انحرافات و تبدیلات و خیلی عملیات های دیگر . فراگیری این وسیله ساعت ها طول میکشه که همه خلبانان دوره کار با این وسیله رو می بینند . من با گوشی موبایل عکس های زیر رو ازش گرفته ام . ببخشید که تار است

اینهم جلدش

اینهم پلاتر . وسیله ای برای رسم کردن خط مسیر روی نقشه

همچین عکس هایی خیلی ارزش داره

واترمارک

واترمارک

13 people like this

نیک پیام جان بنده بارها ذکر کرده ام که یکی از بیچارگی ما هوانیروزیها این بود که زیر مجموعه نیروی زمینی بودیم . وسیله ای که شما عنوان نمودید خیلی بهتر از وسیله ای بود که ما در اختیار داشتیم و اونموقع هم صحبتش بود اما متقاعد کردن نیرو برای گذار به مدرنیته کار جناب حضرت فیل بود . فرماندهان هوانیروز با بدبختی نیرو را متقاعد کردند که جی پی اس خوب است . یادم نمی رود نامه زده بودند که به خلبانان پوتین زیپ دار بدهند و جواب داده بودند که مگر خون خلبانان غلیظ تر از خون پیاده چی هاست در حالیکه پوتین زیپ دار نه به جهت رفاه حال خلبانان که به جهت سرعت در پوشیدن و کندن آن است مخصوصا در مواقعیکه خلبان سانحه می دهد و یا مواقعی که اسکرامبل می زنند و خلبان وقت ندارد بند پوتین ببندد . فکر نمیکنم هیچ نیرویی به مظلومیت هوانیروز پیدا کنید

19 people like this

استاد خیلی مشتاق شدم با این وسیله کار کنم....باید خیلی جالب باشه...
استاد نمیشه این وسیله رو جایی گیر آورد؟

12 people like this

13096733-1_aa3e8.jpg

به غیر از مدلی که جناب سرهنگ عکسش رو قرار دادند این مدل jeppesen هم به خلبانهای هوادریا داده بودند

وای علی آقا خیلی جالبه.....اونهم برای اون زمان ها....

14 people like this

اسماعیل جان فکر نمیکنم جایی پیدا بشه چون یه وسیله کاملا اختصاصی است

13 people like this

از جناب ملایری و نیک پیام عزیز سپاسگذارم..مطالبی که قبول زحمت فرمودین ارزشمند و جالب بود..ممنونم

استاد حقیر از کامپیوتر دستی یه برداشت دیگه داشت..حداقلیش ابزار هوادریا به کامی بیشتر شباهت داشت..خداوکیلی ادم از مظلومیت هوانیروز گریه اش میگیره..خداکنه الانه این مشکلات برطرف شده باشه..

حالا این وسیله یادگار قدیمه دیگه و الانه فکر نکنم به خلبانا بدن درثانی جالبترش اینکه طراحش عجب نابغه ای بوده تو این فضای کم تونسته همه چی رو بهم ربط بده..من خودم طراحی صنعتی خوندم من میدونم چه فکرهوشمندی پشت طراحیشه...

علی الحال خدا نگهدار شما وهمه بزرگترای خونواده باشه  

بگید آمین....

15 people like this

چند تا عمل اصلی که با این وسیله میشه محاسبه نمود

This rule represents a very important class of slide rules - those used for air navigation. While flying,  the direction that an aircraft follows over the ground is a function of its air speed and heading and the wind speed and direction. In addition to allowing a pilot to calculate what his/her resulting track over the ground is, this rule also enables other important calculations to be carried out such as the relation between indicated airspeed and true air speed. These calculators have had a longer life than most slide rules and some are still sold commercially.

Front view
9905-cpu-26a-01.jpg Back view
9905-cpu-26a-04.jpg Airspeed/altitude correction ( تصحیحات سرعت و ارتفاع )
9905-cpu-26a-02.jpg Drift calculation ( محاسبات انحرافات )
9905-cpu-26a-03.jpg Speed/time/distance calculation ( محاسبات سرعت . زمان و فاصله )
9905-cpu-26a-05.jpg Temperature/altitude correction ( تصحیحات ارتفاع بر اساس درجه حرارت )
9905-cpu-26a-06.jpg

13 people like this

شکل واضح تری از یک طرف این وسیله

Computer, Air Navigation, Type CPU-26A/P, United States Air Force

deliveryService.jpeg

12 people like this

در انجمن مرحوم قبلی ، حاجی (مدیر کلافه) تاپیکی در این خصوص ایجاد کرده بود و آموزششو شروع کرده بود که کفاف نداد (عمر انجمنو عرض می کنم)

این چند تصویر هم از بنده داشته باشید :

21012013492.jpg

21012013493.jpg

این هم تصویر جلد دفترچه راهنماش : (اگه حوصله و وقتشو پیدا کردم ، اسکنش می کنم می ذارم تو سایت حالشو ببرین!)

21012013494.jpg

16 people like this

انصافا خیلی جالبه...دوران دانشگاه خیلی از این نمودارها استفاده میکردیم...باور بفرمایید روی امتحان انتقال جرم بالغ بر40نمودار این شکلی رو من جستجو میکردم برای یافتن چند پارامتر....حالا که دقت میکنم میبینم با این وسیله پیدا کردن پارامترهای لازم خیلی راحت تر میشه....
آقا تو رو خدا اگه میتونید آموزششو شروع کنید

16 people like this

من یکی داشتم که متأسفانه یه بنده خدائی برای مدت یکماه ازم قرض گرفت و الان 5 ساله که اون یکماهه تموم نشده!!!!!!!

دوستان عزیز میتونن از نمایندگی چپسن درتهران خریداری کنند.آدرسش هم پل مدیریت خیابان علامه جنوبی. دقیقاً داخل همان برجی است که چلوکبابی معروف رفتاری هست.اگر درست خاطرم باشه طبقه پنجم بود.

18 people like this

اقا ما چند تا از این کامپیوترها داریم البته چند مدل مختلف هستن : SLOBBER :  البته درمورد اون کامپیوترها همگی قبل از انقلاب تهیه شده بودند وبعد از انقلاب هوادریا حتی از کوچکترین لوازم استاندارد پرواز روی اب محروم ماند و اگر هم لوازمی از قدیم باقی مانده بود یا تاریخ مصرفشان تمام شده بود و یا مثل همان بالشتک های روی اسکیت در فرود اضطراری روی اب به قول معروف هیچ تضمینی وجود نداشت که با کشیدن اهرم فعال سازی بالشتک ها باد شوند ! و یا به خاطر همان مشکلات عدم تهیه فلوت ها و دیگر لوازم ضروری پرواز روی اب خلبان ها مجبور بودند بدون بستن فلوت و همینطور نبود وست های پروازی که بیشترشان از رده خارج شده بودند و بدون لوارم مخصوص بقا در دریا روی اب پرواز کنند و به جرات میتوان گفت در طول 8 سال جنگ و حتی بعد از ان هم همین مشکلات گریبان هلی کوپترها و خلبان های هوادریا رو گرفته بود بازجای شکرش باقیه لااقل از تعدادی از عملیات های هوانیروز فیلم و عکس در ارشیو صدا و سیما موجود هستش متاسفانه در مورد هوادریا به خاطر نوع ماموریت ها و مناطقی که پرواز میکردند درانظار عمومی نبودند و به خاطرهمان  به جرات میتوان گفت تقریبا 80% مردم ما از این یگان بی اطلاع بودند و در این 7 یا 8 سال اخیر و  به لطف فضای مجازی و فعالیت تعدادی از دوستان و برنامه هایی که صدا و سیما به تازگی  تهیه میکند  با هوادریا اشنا شدند  !

17 people like this

چقدر حیفه که چنین موضوعاتی باید در انجمن خاک بخورند....

7 people like this

در در 2/6/2015 در 6:00 AM، aviation3 گفته است :

چند تا عمل اصلی که با این وسیله میشه محاسبه نمود

This rule represents a very important class of slide rules - those used for air navigation. While flying,  the direction that an aircraft follows over the ground is a function of its air speed and heading and the wind speed and direction. In addition to allowing a pilot to calculate what his/her resulting track over the ground is, this rule also enables other important calculations to be carried out such as the relation between indicated airspeed and true air speed. These calculators have had a longer life than most slide rules and some are still sold commercially.

Front view
9905-cpu-26a-01.jpg Back view
9905-cpu-26a-04.jpg Airspeed/altitude correction ( تصحیحات سرعت و ارتفاع )
9905-cpu-26a-02.jpg Drift calculation ( محاسبات انحرافات )
9905-cpu-26a-03.jpg Speed/time/distance calculation ( محاسبات سرعت . زمان و فاصله )
9905-cpu-26a-05.jpg Temperature/altitude correction ( تصحیحات ارتفاع بر اساس درجه حرارت )
9905-cpu-26a-06.jpg

با این اوصاف می توان میزان سوخت مصرفی را نیز محاسبه کرد ؟؟؟

3 people like this