Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

خدمات غیرنظامی ارتش

46 posts in this topic

بیش از 50 سال پیش وقتی که پادگان لشکر 30 پیاده در شهر گرگان تاسیس شد شاید کسی اون زمان فکر نمیکرد که این شهر تقریبا مرزی و به دور از پایتخت به این حد توسعه و پیشرفت رو به خودش ببینه 

و حتی اون موقع جاده ی درستی هم به پایتخت نداشت و حداکثر یک جاده دوطرفه تک بانده که جوابگوی تمامی نیازهای زمان خود بود این شهر رو به جاهای دیگه متصل میکرد

اما یکی از فرماندهان دور اندیش و بافراست ارتش در همون زمانها در دوطرف جاده و با فاصله ی بیش از 20 متر اقدام به کاشت درختان چنار کرد و به امر ایشان به فاصله ی 15 کیلومتر از ورودی شهر _از مکان فعلی _ این درختکاری ادامه داشت و توسط کامیونهای ارتش امر آبیاری این درختان انجام شد

چیزی که خیلی ها فکر میکردن بیهوده بوه و در بهترین حالت نظر بر این بود که این درختها خیلی با جاده فاصله دارن

اما الان .....

نمای ورودی به گرگان از سمت شرق

DSC00893.jpg

نمای ورودی به گرگان از سمت غرب

DSC00894.jpg

دوستان اگر ارتش در شهرتون خدماتی از این دست انجام داده در ادامه ی همین موضوع ارسال کنید تا ببینیم ارتش دیگه چه گلی به سرخودش زده

19

مثلا همین زمستان پارسال تو بهمن ماه انزلی برف سنگینی اومد نیروی دریایی با یگان پیاده و موتوری خودش به داد شهر رسید وگرنه خیلی ها زیر برف مدفون میشدن

15

راستی این رو یادم رفت بگم 

پارسال یکی از بچه ها که با اون فرمانده در خارج ملاقات کرده بود _ از آشنایانشون بود گویا _

از این بنده خدا  به کنایه پرسیده بود " حال بچه هام چطوره ؟"

که منظورش همون درختها بود

16

جنگل پایگاه یکم شکاری که در سال 1348 و1349 به فرمان فرمانده وقت پایگاه یکم شکاری نیروی هوایی ارتش یکی دیگر از نمونه های خدمات ارتش ایران و ایجاد یک فضای سز در منطقه ای بود که سالها بیابان بکر بود که البته ه همت شهرداری تهران و برخی دستگاهها امروزه تقریبا 80 درصد درختان آن مسموم و سپس خشکانده شده و قطع شدند تا امکان توسعه فضای تجاری اطراف میدان آزادی در آینده فراهم شود. این بلا بر سر پادگاه جی نیز آمد و بنا بود که فضای سبز قلعه مرغی هم در جنگ میان دستگاهها به این سرنوشت شوم دچار شود که جلوی آن گرفته شد.

14

از یه کرمانشاهی می پرسند چند سالته . میگه داشی من هی از اولش بودم . گرنوس جان میگم چند سالته . یعنی 50 سال پیش رو یادت میاد ؟ مطلبت جالبه . قبل از انقلاب امین طاهری فرمانده مرکز آموزش هوانیروز بود و دو طرف جاده نظامی مرکز تا خونه های سازمانی که تقریبا هفت هشت کیلومتر میشه رو درختکاری کرد که الانم هنوز وجود دارند اگر چه بعلت کم توجهی خیلی از اونها خشک شدند که البته بی ابی هم مزید بر علت شد . بهر حال توی اون تپه ماهورهای خشک جنوب اصفهان این سرسبزی نعمت است . همچنین سرگرد امین طاهری تپه مشرف به ترمینال صفه که اون موقع مال هوانیروز بود رو درختکاری کرد که الان تنها تپه سبز جنوب اصفهان است و به پارک بانوان تبدیل شده است . متاسفانه ما تو مملکتمون هنوز جا نیفتاده که لا اقل اگر کسی اقدامی اینگونه ای انجام میده اسمش رو روی یه تابلو نا قابل بعنوان تشکر نصب کنند . یه بار دیگه بنده عرض کردم . طرح تله کابین کوه صفه اصفهان رو من با نقشه و جزئیاتش دادم شهرداری اصفهان که دو فقره تقدیر نامه بهم دادند اما بعد از ساختن اون یک کلام هم اسمی از من برده نشد و فلان مهندس و بهمان شهردار بنام خودشون حالش رو بردن . البته من انتظاری ندارم اما همین حالا تله کابین و پارکهای اطرافش و سالن بولینگش و دهها فروشگاهش و چند پارکینگ بزرگش شده مرکزی برای تفریح و تفرج مردم . یکبار هم چند سال پیش به شهرداری مراجعه کردم و اونها مدارک رو گرفتند و گم و گورش کردند و منهم دیگه دنبالش رو نگرفتم اما بهر حال وقتی با خانواده ام اونجا میرم و اونهمه جمعیت رو میبینم پیش وجدان خودم خوشحال میشم که بالاخره من نا قابل  دینم رو به جامعه ادا کرده ام . باز هم از کرونوس جان بابت این موضوع تشکر میکنم

20

پدر بنده هم در سال 67 زمانی که دوره دافوس را می گذراندند پژوهشی را  در مورد نقش طرح های عمرانی و رفاهی برای جزایر و بنادر خلیج فارس تهیه و ارائه نمودند  که نشان دهنده میزان پتانسیل هرکدام از این بنادر و جزایر برای سرمایه گذاری در آنها بود .

15

با سلام 

از کارهای ارتش می توان به پایگاه چهارم شکاری واون هم درخت ونخل که الان خشکانده شد نام برد .

و دیگری پایگاه پدافند منطقه خوزستان در شهر دوست عزیزمان اسماعیل خان بهبهان یادم اب ان منطقه را بچه هخای پایگاه تامین می مردند وتمامی بومیان ان منطقه در بیرون درب دژبانی برایشان شیرهای ابی نصب کرده بودند که انها اب اشامیدنی خودشان را از انجا تامین می کردند .

والله من نظامی نبودم ولی جدود 350 طرح برای جزایر نفت خیز برای رفاعی ومحیط زیست و ایمنی دادم که بترتیب در حال اجراست بقول تیمسار ملایری تقدیرش گرفتیم وسکه هم دادند ویک جایزه نقدی هم قرار بود بدهند که من به این ور اب  نقل مکان کردم ولی از دوستان شنیدم که طرحها به نام کسی دیگر ثبت شد بگذریم .

14

از یه کرمانشاهی می پرسند چند سالته . میگه داشی من هی از اولش بودم . کرنوس جان میگم چند سالته . یعنی 50 سال پیش رو یادت میاد ؟ مطلبت جالبه . .. باز هم از کرونوس جان بابت این موضوع تشکر میکنم

خدمت جناب سرهنگ عزیزم باید عرض کنم که چندتا دونه کاکتر تایپ زدن که چیزی نیست 

شما لطف دارید

کار اصلی رو یکی دیگه کرد که از نسل شما بود

یه بار با یه اتوبوس گذری به سم مشهد داشتم میرفتم گرگان که یه پیرمرد سن و سال داری از من این موضوع رو پرسیده بود و براش جالب بود که قطر این درختها به طرح های این دوره و زمانه نمیخوره

و من هم با افتخار این دستاورد ارتش رو براش بطور مفصل توضیح دادم 

بعدش یه حسی از شگفتی و غرور بهش دست داد که خیلی جالب بود

به هر صورت بنده هرچی از دستم بر بیاد برای عزیزانی همچون شما دریغ نمیکنم

پاینده باشید

14

با سلام و سپاس از دوست خوبم مهندس کرونوس که موضوع خوب و بجایی مطرح نمودند

1) یکی از فعالیت های بسیار تأثیر گذار ، مثبت و حیاتی که قطعاً جزء باقیات صالحات ارتش باقی خواهد موند ، احداث شبکه های آبرسانی بخصوص برای مناطق مرکزی کشور که از کمبود آب و بی آبی رنج می برند ، هست که از گذشته های دور انجام می شده و نمونه های اون رو در اطراف اصفهان (بخصوص شرق اصفهان) و حاشیه زاینده رود میشه مشاهده کرد ، این کانال های آبرسانی سیمانی آب زاینده رود را به مناطق مختلف برای امور کشاورزی و ... انتقال میده درست بمانند نقشی که مادی ها در خود اصفهان ایفا می کنند. مادی ها در واقع جوی های آبی هستند که توسط شیخ بهایی طراحی شدند تا آب زاینده رود را به نقاط مختلف شهر (و در اون زمان باغات مختلف و زمین های کشاورزی و ...) رسونده و باعث آبادانی این منطقه شدند ، ضمن اینکه به نوعی فشار شکن در برابر سیلاب و طغیان های فصلی هم بوده اند و همینطور تا حدودی جلوی فرسایش خاک را هم می گرفتند. (شیب بندی بسیار دقیق این جوی ها و طراحی مناسب ، اون هم با امکانات اون زمان از ویژگی های منحصر بفرد مادی ها هستند)

2) فعالیت دیگه ارتش در زمینه آبرسانی به مناطق خشک و بیابانی و یا روستاهای در مناطق دور دست و یا صعب العبور (که امکان ایجاد شبکه لوله کشی ندارند) از طریق کامیون و تانکر هست که هنوزم انجام می گیره

3) فعالیت دیگه در زمینه احداث شبکه برق و مخابرات روستایی و مناطق محروم هست که توسط مهندسی ارتش (هر سه نیرو) انجام گرفته و می گیرد.

4) و نیز احداث پل ها ، خطوط انتقال انرژی ، .... و موارد متعدد دیگه

5) امدادرسانی در بلایای طبیعی مثل سیل ، زلزله ، ... (که نمونه اخیرش امداد و کمک رسانی به مردم مناطق شمالی کشور که زیر برف سنگین در زمستان دچار مشکل شده بودند و یا زلزله بم که به نام دیگران تموم شد)

6) خدمات درمانی و پزشکی در مناطق محروم و مرزی توسط بهداری ارتش و یا در بیمارستان های صحرایی

و چیزی که باعث می شه اجر و ثواب خاصی نصیب ارتشیان دلاور و دریادل بشه اینکه این خدمات بصورت خودجوش توسط ارتش انجام گرفته و در ازای اون سهم خواهی و یا مطالباتی از دولت نداشته و ندارد و از طرفی رسانه ای هم در اختیار نداشته که بخواهد این موارد را تبلیغ کند ، به رخ بکشد یا منت بگذارد.

اگه کسی به مطالب فوق شک داره میتونه به روستاها و مناطق صعب العبور و محروم تشریف ببره و از خود روستاییان بپرسه و خدمات انجام شده را شخصاً ملاحظه کنه.

14

با سلام خدمت عزیزان 

:15072850315226028013:

سلام سرهنگ،کرنوس جان خوبی، جناب سوپر کبرا حال و احوال خوب است

تابستان امد و ایام فراقت بیشتری  رسیده است از این رو تلاش بر آن داشتم که دامنه تحرکاتم را گسترش دهم     :green-beret-smile:

اینکه ارتش برای ملت چه کرده است را نمی توان در یک تاپیک بررسی کرد زیراهیچ هاردی توانایی ثبت کامل این امور را ندارد جز تاریخ.

از فعالیت های دلاور مردان ارتشی می توان به تلاش دریادلان نیروی دریایی برای آبادانی سواحل مکران اشاره کرد که واقعا پیشرفت بی نظیری را شاهد بوده است.(مکران)

یا تبدیل فرودگاه نظامی نیروی دریایی به فرودگاه بین المللی به درخواست این دولت در جاسک  و پیشرفت سریع جاسک(به دلیل فعالیت های نیروی دریایی ارتش)

درود بر ارتش و ارتشی

10

شاید یکی دیگر از این خدمات هم ایجاد فرودگاههای غیرنظامی ایران بوده که ابتدا عمدتا کاربرد نظامی هم داشته و دارند.

9

من هم یک چیزی یادم اومد !

اون سالهایی که من توی عسلویه کار می کردم ، تقریبا تمام عسلویه بیابون بود و هیچ اثری از موجود زنده نبود ، تنها جای آباد اونجا پایگاه پدافند هوایی شیرینو بود که انصافا هم خوب ساخته شده بود و خیلی هم سر سبز بود ، هیچی دیگه نیروی هوایی مردونگی کرد و قسمت‌هایی از زمین پایگاه‌ رو به برخی شرکت های خصوصی از جمله شرکت ما اجاره داده بود تا کمپ مسکونی پرسنل رو اونجا احداث کنیم .

12

پایگاه شکاری مهرآباد بیش از صد هکتار(فکرکنم) زمین به شهرداری تهران داده است تا درختکاری شود و مشکلات هوای تهران رفع گردد

10

از بحث گسترش فضای سبز که ارتش در این مورد ید طولانی دارد بگذریم اجازه میخوام یه فیدبک بزنم به دو سال پیش!

مرداد ماه سال 91 بود که زلزله ای مهیب آذربایجان را لرزاند و هموطنان بسیاری ازبین ما پر کشیدند در این روزهای سخت باز هم غیور مردان ارتش همراه مردم و همدردشان بودند!شاید باورتان نشود در این روزها مردم آذربایجان به نیروهای نظامی خودمیبالیدند در روز دهها سورتی پرواز انواع هواگردها را میدیدیم که از آسمان شهر تبریز بسوی مناطق زلزله زده میشتافتند!

در این میان به دستور فرماندهی وقت هوانیروز امیر سرتیپ یاری دو فروند بالگرد 214 برای انتقال نیرو های امدادی و مصدومین در پایگاه هوانیروز تبریز آماده بودند

و نیز تیپ 121 تکاور شهید فروزنده نیز به منظور امداد رسانی به مناطق زلزله زده اعزام شدند

البته اخیرا نیز اطلاع یافتم یکی از فرزندان دلاوران ارتش نیز طی پایان نامه دوره کارشناسی ارشد خود اقدام به ثبت گسل مسبب این زمین لرزه به نام خود شده است

14

اصولا ارتش با تاسیس پادگانهایی در بعضی از مناطق دور افتاده باعث رشد اقتصادی و ... منطقه شد ، ببینید مهاجرت گروهی مردم تحصیل کرده (فرق نمیکنه که با سیکل بری ارتش یا دیپلم به هر حال آموزش میبینی و متخصص در رشته ای میشوی و در مورد ارتش قبل از انقلاب هم که تحصیل کرده اروپا و امریکا)، خواهی نخواهی در برخوردو معاشرت با مردم محلی تاثیر گذار هستند.

15