Welcome to رهروان ارتش

از اینکه انجمن ما را برای مطالعه انتخاب کردید از شما متشکریم. 

برای استفاده از امکانات انجمن و برقراری رابطه دوستانه با دیگر اعضا لطفا در انجمن ثبت نام کنید

با تشکر

جهاد خود کفایی نهاجا در جنگ و پس از جنگ

32 posts in this topic

گزارشی مختصر از روابط عمومی نهاجا در سال 1373

پیرامون هفت دوره حضور جهادخودکفایی این نیرو در جشنواره بین المللی خوارزمی

مقام اول تحقیق در اولین جشنواره
نخستین دوره جشنواره خوارزمی در سال 1366 در محل هتل استقلال تهران آغاز شد. معاونت تحقیقات و جهادخودکفایی نیروی هوایی با پژوهش در زمینه سلاحهای هوایی و ارائه طرح پاد لیزری هواپیماهای شکاری تحت عنوان لانچر99 به جشنواره خوارزمی راه یافت و در بین 270 طرح که توسط اندیشمندان و مبتکران ارائه گردیده بود، مقام اول تحقیق را از آن خود ساخت. این طرح پس از طی مراحل بهینه سازی، عملیاتهای نیروی هوایی را جهشی دو چندان بخشید.

Laser-Pod-Launcher99.jpg

مقام اول ابتکار در دومین جشنواره
در سال 1367 و در دومین جشنواره خوارزمی که در روز 19 بهمن، در هتل استقلال تهران و با حضور حضرت آیت الله خامنه ای، رئیس جمهور، برگزار شد؛ جمعاً 3 مخترع، 8 محقق و 8 مبتکر ایرانی از بین 290 طرح انتخاب شدند که معاونت جهادخودکفایی نهاجا نیز با ارائه طرحهایی در زمینه ساخت بمبهای هدایت شونده، رتبه اول ابتکار را بخود اختصاص داد.

Guided-Bomb.jpg

مقام دوم تحقیق در سومین جشنواره
در سال 1368 و در سومین سال برگزاری جشنواره خوارزمی، معاونت تحقیقات و جهادخودکفایی نهاجا با ارائه 3 طرح از میان 290 طرح ارائه شده، مقام دوم تحقیق را بخود اختصاص داد که هر 3 طرح در حال حاضر مراحل عملیاتی خود را می گذرانند و در آستانه تولید انبوه قرار دارند.

مقام اول تحقیق در چهارمین جشنواره
در سال 1369 و در چهارمین سال برگزاری جشنواره خوارزمی، معاونت تحقیقات و جهادخودکفایی نهاجا با ارائه 5 طرح در زمینه های توسعه و طراحی انواع موشکهای زمین به هوا، هوا به هوا و هوا به سطح، از میان 345 طرح ارائه شده به جشنواره، مقام اول تحقیق را از آن خود ساخت که با عملیاتی شدن این طرحها جهادگران این نیرو گامهای ارزنده ای در جهت نیل به سوی خودکفایی برداشته اند.

ARM-Dolphine.jpg

مقام اول ابتکار در پنجمین جشنواره
در سال 1370 و در پنجمین سال از برگزاری جشنواره بین المللی خوارزمی معاونت تحقیقات و جهادخودکفایی نیروی هوایی با ارائه 5 طرح تحت عنوان پروژه 19 بهمن که در زمینه بهینه سازی گشت و تعقیب هدف و همچنین انتقال آنی تصاویر دیجیتالی و فشردگی آنی اطلاعات تصویری بود؛ مقام اول ابتکار را از میان 300 طرح ارائه شده، بدست آورد.

مقام اول و دوم ابتکار در هفتمین جشنواره
در این دوره از جشنواره که در سال 1372 برگزار شد. معاونت تحقیقات و جهادخودکفایی نهاجا با ارائه دو طرح مقامهای اول و دوم ابتکار را از میان 350 طرح ارسالی به خود اختصاص داد. طرح نخست، طراحی و ساخت سامانه شناسایی دید در شب و طرح دوم، طراحی و ساخت یک موشک هدایت شونده هوا به زمین، مجهز به سیستم اپتیک بود.

Simulator.jpg

منبع

این طرح های به این خوبی چرا هیچ وقت عملیاتی نشدند ؟

19 people like this

نمایشگاه هوایی کیش آذر 93

IMG-8800.jpg

dg.jpg

14 people like this

امير خلبان سيد محمد علوي معاون عمليات نيروي هوايي ارتش در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، در خصوص جديدترين دستاوردهاي اين نيرو، با بيان اينكه در حال عقد قرارداد با مراكز مختلف صنعتي به منظور طراحي و ساخت انواع هواپيماهاي جنگي هستيم، از بهره‌برداري بدنه‌هاي جديد رادارگريز براي جنگنده‌هاي مختلف ارتش خبر داد و گفت: نمونه اوليه اين بدنه كه به صورت كامل خود را از ديد رادارها مخفي نگه مي‌دارد، تست شده كه موفقيت‌آميز بوده و توليد انبوه آن نيز به‏زودي آغاز خواهد شد. 

اين ماجرا ، در مورد پوشش رادار گريزي هست كه از دوسال پيش روي دو سه تا از فانتوم ها عملياتي شده . در همين نمايشگاه اخير هم  ، زمان بازديد رييس جمهور ،  يكيشون زير سقف موجود بود با رنگ مشكي مات و به شدت با ابهت . براي هر جنگنده اي ، اندكي محاسبات آيرو ديناميكي و سازه اي داره و بعد ازون قابل استفاده هست . ان شاء الله .

: QUESTION :  : QUESTION :  : QUESTION :

11 people like this

با درود 

ما هنوز داستان این رادار گریز را نفهمیدیم کسی می تونه یک کم توضیح بده مثلا چه جوری می شه فانتوم رادار گریز کزد با اون شکل فیزیکی وخروجیهای موتور اگر فقط با رنگه زدن وسیاه کردن که من هم ماشینم رادار گریز کنم که از دست رادارهای پلیس کنترل ترافیک در امان باشم .

ارش جان می توانی زحمت بکشی  اون عکس فانتوم را پیدا کنی ما ها هم ببینیم .بعضی وقتها عزیزان راس کار چیزهایی می گویند که ادم شاخ که هیچ والله عاج از سرش سبز می شه 

16 people like this

ما که تا الان چیزی ندیدیم

13 people like this

با درود 

ما هنوز داستان این رادار گریز را نفهمیدیم کسی می تونه یک کم توضیح بده مثلا چه جوری می شه فانتوم رادار گریز کزد با اون شکل فیزیکی وخروجیهای موتور اپر فقط با رنگه زدن وسیاه کردن که من هم ماشینم رادار گریز کنم که از دست رادارهای پلیس کنترل ترافیک در امان باشم .

ارش جان می توانی زحمت بکشی  اون عکس فانتوم را پیدا کنی ما ها هم ببینیم .بعضی وقتها عزیزان راس کار چیزهایی می گویند که ادم شاخ که هیچ والله عاج از سرش سبز می شه 

عکس ای که منتشر نشده ، متها این بنده خدا که ازش نقل قول کردم . با از ما بهترون میپره . ولی چون مطمئن نبودم اینجا هم نقل قول کردم که نظر دوستان رو بدونم

در مورد رادارگریزی اول بهتره از این کمه کمتر اسفاده بشه ( اول از همه خودم ) چون معنی خودش رو از دست داده

پنهانکاری بگیم بهتره

حالا پنهانکاری چند نوع هست

یکی پنهان کاری در مقابل رادار

یکی پنهانکاری در مقابل سامانه های حرارتی

یکی پنهانکاری چشمی و بصری

و ...

که برای هر کدوم راهکار هست . مثلا به رنگ های جاذب امواج رادار یا استفاده از نوعی مواد پلاستیکی که خاصیت جذب امواج رو دارند میشه rcs یک پرنده رو کاهش داد . فقط میشه کم کنی اون هم تا یه حدی . بیشتر از اون ممکن نیست

در مورد حرارتی هم میان در خروجی موتور گازهای خروجی رو سرد میکنند یا منحرف میکنند و ...

چشمی و بصری هم که میشه استتار ، استتار های قدیمی یا دیجیتال حال حاضر

خود من به شخصه به جز مورد چشمی و بصری و با یه خورده تخفیف استفاده از رنگ های جاذب رادار 

بقیه موارد رو در توانایی کشور نمیبینم ( البته مواردی در دانشگاه ها طراحی شده که نتیجه های درخشانی داشته ولی همین از دانشگاه تا تولید و استفاده ی عملیاتی

فاصله خیلی زیادی هست

البته این ضرب المثل جاش اینجا نیست ولی خب " میان ماه من تا ماه گردون ،، تفاوت از زمین تا آسمان است "

چقدر دلم میخواست راست باشه :|

10 people like this

عکس ای که منتظر نشده ، متها این بنده خدا که ازش نقل قول کردم . با از ما بهترون میپره . ولی چون مطمئن نبودم اینجا هم نقل قول کردم که نظر دوستان رو بدونم

در مورد رادارگریزی اول بهتره از این کمه کمتر اسفاده بشه ( اول از همه خودم ) چون معنی خودش رو از دست داده

پنهانکاری بگیم بهتره

یکی پنهانکاری در مقابل سامانه های حرارتی

یکی پنهانکاری چشمی و بصری

و ...

که برای هر کدوم راهکار هست . مثلا به رنگ های جاذب امواج رادار یا استفاده از نوعی مواد پلاستیکی که خاصیت جذب امواج رو دارند میشه rcs یک پرنده رو کاهش داد . فقط میشه کم کنی اون هم تا یه حدی . بیشتر از اون ممکن نیست

در مورد حرارتی هم میان در خروجی موتور گازهای خروجی رو سرد میکنند یا منحرف میکنند و ...

چشمی و بصری هم که میشه استتار ، استتار های قدیمی یا دیجیتال حال حاضر

خود من به شخصه به جز مورد چشمی و بصری و با یه خورده تخفیف استفاده از رنگ های جاذب رادار 

بقیه موارد رو در توانایی کشور نمیبینم ( البته مواردی در دانشگاه ها طراحی شده که نتیجه های درخشانی داشته ولی همین از دانشگاه تا تولید و استفاده ی عملیاتی

فاصله خیلی زیادی هست

البته این ضرب المثل جاش اینجا نیست ولی خب " میان [/size]ماه[/size] من تا [/size]ماه گردون[/size] ،، تفاوت از زمین تا آسمان است "[/size]

چقدر دلم میخواست راست باشه :|

انشاالله که راست باشه بنده هم عالم به همه چیز نیستم شاید هم از ما بهترون خبرشون موثق باشه
12 people like this

اگر میدیدیم که دیگر جنگندۀ نامرئی نبود!!  :1 (17):

11 people like this

عکس ای که منتشر نشده ، متها این بنده خدا که ازش نقل قول کردم . با از ما بهترون میپره . ولی چون مطمئن نبودم اینجا هم نقل قول کردم که نظر دوستان رو بدونم

پنهانکاری بگیم بهتره

فکر کنم خود پنهان کاری راداری چند بخش باشد: 1- زوایای خاص بدنه جهت پراکنده کردن امواج رادار. 2- مواد مورد استفاده در سازۀ هواپیما 3- رنگهای جاذب انعکاس که جمع این سه مورد کمک به پنهان شدن از امواج رادار می کند.

10 people like this

فکر کنم خود پنهان کاری راداری چند بخش باشد: 1- زوایای خاص بدنه جهت پراکنده کردن امواج رادار. 2- مواد مورد استفاده در سازۀ هواپیما 3- رنگهای جاذب انعکاس که جمع این سه مورد کمک به پنهان شدن از امواج رادار می کند.

درست میگید ، منتها حالت اول برای هواپیماهایی هست که تازه طراحی میشن و از قبل یه این موضوع فکر شده و برای پرنده ی طراحی شده و عملیاتی ای مثل فانتوم صدق نمیکنه

10 people like this

همون صفحه ی سیاه 

صفحات سیاه رنگ جاذب امواج راداری ، به گفته مسئول غرفه که از درجه داران نیروی هوایی هم بود روی یک هواگرد تاکنون اجرا شده و نتیجه رضایت بخش بوده البته اغراقی هم کردن و فرمودند پوشش بالای 90 درصد (شایدم گفت 99 درصد) رادار گریزی ایجاد میکنه

20141217-122504.jpg

منبع

کلا این پانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری جالب  بوده

4 people like this

12_3b501.jpg

11_3f5b4.jpg

10_6a7c3.jpg

14_2d8be.jpg

13_5aa83.jpg

15_4afb2.jpg

8 people like this

16_41856.jpg